Goese Wijkaanpak loopt spaak Ja bombe, der Krieg, weet u wel De dader ligt op het kerkhof Kamerleden vegen vloer aan met gifonderzoek vis y|95 GGD onderzoekt geval van open tbc in Middelburg Burgers tonen weinig interesse in gemeentelijk beleid Sterbloeier Forse buit bij inbraak in uitzendbureau zeeuwse almanak Woorden door Rolf Bosboom GOES - I)e Wijkaanpak van de gemeente Goes komt niet goed van de grond. Er is sprake van onduidelijkheid over verant woordelijkheden en frustratie hij de medewerkers van de pro jectbureau. Bovendien is het en thousiasme van burgers vaak gering. „We hebben de lat te hoog gelegd", erkent wethouder C. R. M. M. Linssen. Met hulp van een extern adviseur pro beert de gemeente het tij te ke ren. Goes probeert door wijkgerich- ter te werken burgers meer te betrekken bij het gemeentelijk beleid. Daarvoor zijn bijvoor beeld ambtenaren als wijkcoör dinatoren aangesteld en wordt geprobeerd wijkinfowinkels in te nchten. In de Goese Polder en Goes-Oost wordt al enige tijd op deze manier gewerkt. Sinds be gin dit jaar wordt geprobeerd de aanpak naar de rest van de ge meente uit te breiden. Het project loopt tot eind 2001 De bedoeling was medio vol gend jaar met een evaluatie te komen, op grond waarvan zou worden besloten of Wijkaanpak na 2001 wordt voortgezet. Om dat nu al duidelijk is dat er veel dingen mislopen, heeft het col lege van burgemeester en wet houders besloten in te grijpen Linssen ,,Er is reden genoeg om hu al bij testuren." Knelpunten Een van de belangrijkste knel punten is dat de wijkcoördina toren te veel taken krijgen toe geschoven en ook op zich nemen. „Als er bijvoorbeeld plannen zijn voor de herinrich ting van een straat, zeggen de techneuten tegen de mensen van Wijkaanpak ga het in de buurt maar uitleggen. Zo gaat het fout", zegt Linssen.Het college vindt dat de vakafdelingen ver antwoordelijk zijn voor het eindproduct. Die mensen moe- door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - Het is zeer waarschijnlijk dat de vliegenier die de donderdag geruimde vliegtuigbom heeft afgewor pen, dezelfde is als de enige Nieuw-Zeelander die in Schoondijke op het kerkhof ligt begraven. Hij heeft zijn actie op 6 oktober 1944 met de dood moeten bekopen. Zijn vlieg tuig, een Spitfire, raakte een hoogspanningskabel en stortte neer. Warrant-officer G.J. (George) Roney, 22 jaar oud, was op die bewuste dag samen met zijn 33e squadron vanuit het Noord- Franse Merville, waar de vlie gers gestationeerd waren, naar Zeeuws-Vlaanderen en de Bel gische kust gestuurd. Hun opdracht was zoveel mogelijk communicatielijnen te raken en de steunpunten, bevoor- radingsplaatsen en aanvoerlij nen van de Duitsers lam te leg gen Vrije opdracht Die jongens hadden een vrije opdracht, vertelt woordvoerder majoor R de Jong van de Lucht macht „Schiet op alles wat van belang kan zijn." De aanval op 6 oktober vormde een voorbode van de aanvallen die nog zouden volgen om de Westerschelde uit handen van de Duiters te krijgen en de ha ven van Antwerpen weer be reikbaar te maken Doelwit in Schoondijke was het Duitse luchtafweergeschut dat daar stond opgesteld Roney dook aan. liet zijn bom vallen, maar raakte daarna bij het optrekken een hoogspanningskabel Hij crashte op de boerderij van Van de Walle in de nabije omgeving Zwarte dag De dag was een zwarte dag voor het squadron Niet alleen Roney Verongelukte, ook twee andere vliegers werden neergeschoten, Onder andere in Aardenburg Of het ook Roney's bom was die de ze week in de Prinses Beatrix- struat is teruggevonden, is niet met zekerheid te zeggen, maar De Jong acht dit, na raadple ging van een geschiedenisboek van A Goossens en E van Loo van de sectie luchtmachthisto rie zeer waarschijnlijk Of het ook de enige bom is die in de kern te vinden is. valt echter te betwijfelen Op 13 oktober werd Schoondijke opnieuw gebom bardeerd. ten dus ook vertellen wat er aan de hand is Nu komt die taak vaak op het bordje van de wijkcoördinato ren terecht. Die gaan zich daar dan ook verantwoordelijk voor voelen, terwijl ze er inhoudelijk niet bij betrokken zijn en ook geen bevoegdheden hebben om bijvoorbeeld plannen bij te stu ren als burgers het er niet mee eens zijn. In combinatie met de mogelijke tijdelijkheid van de organisatie en langdurige on derbezetting heeft dat geleid tot spanningen. De projectleidster en een van de wijkcoördinato ren zijn om vooral die reden in middels vertrokken Betrokkenheid Een ander probleem is de gerin ge betrokkenheid van burgers. „De burger wordt steeds meer consument", constateert Lins sen. „Als diens individuele be lang wordt aangetast, bijvoor beeld door plannen voor een skatebaan. dan is binnen een dag de hele buurt gemobili seerd Maar als wij vragen wilt u eens met ons meedenken over de wijk in het algemeen, dan mogen we al heel blij zijn als er één of twee mensen zijn B en W vinden daarnaast dat er voor de burger meer duidelijk heid moet komen over wie in de wijk wat doet. De scheiding van taken is nu on duidelijk. want de meeste wij ken kennen inmiddels een wijk- bestuurder, een wijkcoördina tor, een wijkopbouwwerker, een wijkinfowinkel. een wijkta- fel, een wijkonderhoudsploeg, een wijkvereruging, een wijk agent en een organisatie van wijkbewoners Dat leidt, stelt het gemeentebestuur vast. tot onduidelijkheid, machtsstrijd- jes', dubbel werk en afstem mingsproblemen. Organisatie Het college heeft besloten de or ganisatie rond de wijkleefbaar- heid zo snel mogelijk onder de loep te nemen. Daarvoor is een ambtelijk projectteam ge vormd. dat wordt bijgestaan door het Rijswijkse bureau Lee- wendaal Advies De oorspronkelijke doelstellin gen van Wijkaanpak staan echter nog steeds lijnrecht over eind, aldus Linssen „We scha men ons niet dat we hebben ge faald Het concept is alleen veel breder en moeilijker geworden dan iedereen voor ogen had. Het proces is als het ware met zich zelf aan de haal gegaan Daarom moeten we nu een stap terug doen in onze ambitie.'' Schoondijke is tijdens de bomruiming hermetisch afgesloten door de politie. door Barend Pelgrim SCHOONDIJKE - Driftig met de armen gesticulerend tracht een Duitse man de heren agen ten ervan te overtuigen dat hij toch écht in de richting van Schoondijke moet. Tenminste, dat heeft hij al kaartlezende geconcludeerd. Het is half één 's middags, kruispunt Roofack tussen Breskens en Groede. Het opgeworpen politiecordon dat de weg naar Schoondijke verspert is ronduit indrukwek kend te noemen. Twee husjes, een aantal motoragenten, nog wat auto's erhij, hekken, veel pionnen en verkeersborden en zeker een man of tien aan orde handhavers. Het onbegrip bij de Duitse toerist wordt er nau welijks door getemperd. „Wie- so bombe?", wil hij weten van één der agenten. Die de vakan tiegast ten overvloede nog eens uitlegt: „Ja, bombe. Der Krieg, weet u nog?" Een dag lang vormde Schoon dijke gisteren het middelpunt van het nationale, ja zelfs van het internationale nieuws. Want ook een plukje Belgisch journaille had de weg weten te vinden naar dat ene Zeeuws- Vlaamse plaatsje dat tot op de laatste ziel ontvolkt diende te worden Het was voor een hoop mensen vroeg dag, want al om acht uur 's ochtends startten politie en Mobiele Eenheid met het straat voor straat en huis voor huis systematisch afkam men van het dorp Een vooreen dienden bewoners en gezinnen hun huizen te verlaten. De keu ze was helder: of op eigen gele genheid de dag zien door te ko men. of op uitnodiging van de gemeente Oostburg de uren af wachten in partycentrum Mauritshof in IJzendijke Een maal daar gearriveerd werden de zowat honderdzestig Schoondijkenaars aan de goe de zorgen van de dames en he ren van het Rode Kruis overge leverd. Zelfs aan de zo gekoesterde huisdieren was gedacht, want aan de achterkant van het Mauritshof waren provisori sche hokken ingericht voor honden Ook de el f jarige Dum my van de familie De Paepe was een der gasten Al sneed EOD'ers Henk van der Slik (links) en Hans de Beer bij de bom diens droevige blik van achter het hekwerk wel door de ziel van zijn bazin ,,'t Is zonde, hij iszobanghè. Die is ook niet ge wend om opgesloten te zitten De De Paepes zijn overigens vol lof over de dienstverlening. „Alles is goed geregeld, we zijn keurig thuis opgehaald en we blijven gewoon hier tot we het dorp weer in mogen." Twee van die Rode Kruisvrij- wilfigsters - formeel facilitair medewerksters - waar de lof trompet over gestoken wordt, zijn al sinds zes uur 's ochtends in de weer Hun eerste taak was om bij de ochtend briefing in Breskens de politie, mare chaussee en M van koffie en broodjes te voorzien Rond el ven zijn ze druk doende de Schoondijkse gasten in het Mauritshof te vertroetelen De foto's Peter Nicolai 70-jarige Bressiaanse me vrouw Moerman zit net een week bij het Rode Kruis „Dus dit kun je wel als een goede in wijding beschouwen Maar het is hartstikke leuk en de mensen zijn content hé Jongste Absolute topcharmeur der Schoondijkse evacués is Wes- sel Huisman, met zijn zesen- Ook dr konijnen worden geëvacueerd De ontsteking. eenhalve maand de jongste vluchteling Zijn vader, met zijn rechterarm in een mitella enigszins onthand, kijkt van een afstandje toe hoe de jong ste van zijn drie kinderen zich alle aandacht laat aanleunen van de vrouwelijke vrijwilli gers. „Mijn vrouw moest wer ken vandaag, maar ik heb vanochtend samen met mijn kinderen Wessel. Leona (3, en vandaag bovendien jang) en Carlo (6) gebruik gemaakt van de bus van het Rode Kruis Want met mijn arm kan ik toch geen autorijden." Vader Huis man is vol lof over de organisa tie. „Wij wonen helemaal aan de andere kant van het dorp. best ver van die bom, maar ik vind het een slimme zet dat ze heel Schoondijke hebben ont ruimd. Zo heb je tenminste geen onderlinge twisten over wie wel en niet weg moet En hier in IJzendijke is alles per fect geregeld, ik heb mijn han den echt vrij, alles wordt ver zorgd." Het is iets na enen en enkele ki lometers verderop, in de Sas- putso Straat, staan een ver- slaggever en een cameraman van RTL bij de politieafzetting te wachten op wat niet komen gaat Dichter is de vliegtuig bom op deze donderdagmid dag via de polderwegen rond Schoondijke niet te benaderen „Maar als dat ding ontploft, dnn hebben wij exclusieve beelden", zegt de Randstede lijke journalist wijzend op de camera Boven het dorp cirkelt ondertussen een politicheli- kopter om te controleren op ongewenste indringers, maar alles is en blijft rustig Op een erf. even verderop, klinkt uit een schuur luide muziek van Credence Clearwater Revival Eddv de P«>orter en Jacobus de Paepe bevinden zich net buiten de evacuatiezone en zijn lekker aan het klussen De Poorter vindt het allemaal een hoop ge doe om niks „Als ze mij twin tigduizend gulden hadden ge geven had >k die bom wel even opgehaald, en dan hadden ze hem nooit teruggevonden Dan had het niet zoveel gekost Het is toch één grote poppenkast", knikt hij naar de verderop pos tende politiemensen en agen ten te paard door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis (LNV) loopt veel te hard van stapel met het onderzoek naar dioxine in vis en schelpdie ren. LNV moet eerst wachten met maatregelen tot er meer duidelijkheid over de verontrei niging is, vinden de Kamerleden O. Vos (VVD) en A. van Ardenne (CDA) Het ministerie liet enkele weken geleden een waarschuwing uit gaan voor het eten van paling uit het IJ&selmeer Het eten van paling uit de grote rivieren werd afgeraden Uit het deze week gepubliceerde onderzoek waarop de consump tie-adviezen van LNV waren gebaseerd, bleek ook dat mosse len uit deOosterschelde net niet aan de verwachte Europese di oxinenorm voor visproducten voldoen. Ondeugdelijk Vos en Van Ardenne zijn in het onderzoek gedoken en vinden het 'ondeugdelijk' Er zouden veel te weinig monsters zijn ge nomen om tot harde conclusies te komen. Paling uit de grote rivieren is zelfs helemaal niet onderzocht Er zijn alleen schattingen gemaakt van de hoeveelheid dioxine in rivierpa- hng LNV mag volgens Vos en Van Ardenne ook niet vooruitlopen op een dioxinenorm voor vis die de Europese Unie nog moet vaststellen. Binnen de EU wordt gedacht aan een veel strengere norm dan bijvoorbeeld door Ca nada wordt gehanteerd. Vraag Kamerlid Van Ardenne denkt evenwel dat het niet zo'n vaart zal lopen met de nieuwe Euro pese regels „Nog los van de vraag of wij in Nederland met een strenge dioxinenorm ak koord zullen gaan. zal een land als Spanje dat zeker niet doen Vos en Van Ardenne willen dat minister L. J Brinkhorst voor lopig een |>as >>p de plaats mankt Zij willen volgende week de visserijsector horen over deze kwestie Minister Brinkhorst moet in elk geval tot die tijd wachten met nieuwe stappen, schrijven de twee Ka merleden in een brief aan de mi nister Kamerlid M B Vos van Groen - Links heeft donderdag vragen gesteld over het dioxine-onder zoek. Zij wil met name weten wat het ministerie eraan gaat doen om het dioxinegehalte in vis te verminderen Als voor beeld noemt zij het sneller sane ren van vervuilde waterbodems Sdtta jiberks. Bloeit h maart- apfil met helderblauwe, stervor mige bloemen. Geschikt voor verwilderingMaat 6/7. Van 9.95 r l_ R IJ l GrocnRijk I labo Renew H.<00. IINJW M (Otlt) II »1 T u i I n door Edlth Ramaker» MIDDELBURG - Bij een Mid delburgse man is onlangs open turberculose (tbc) geconsta teerd. De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) is er mee bezig de mensen die moge lijk met de man in aanraking zijn geweest, te onderzoeken of te controleren. Volgens René Boog van de GGD is de man intussen met succes behandeld „Hij heeft antibioti ca gekregen. Er is geen besmet tingsgevaar meer Het vervelen de is dat de man wel zo'n negen maanden antibiotica moet slik ken Volgens Boog kan niemand goed voorspellen hoe besmettelijk tbc is Daarnaast is het stellen van een diagnose ook niet een voudig „Steldat iemand een voedsclin- fectie oploopt Die cellen delen zich één keer per minuut Voed selvergiftiging uit zich snel en is dus duidelijk te herleiden Bii tbc kan die deling zich heel langzaam voltrekken Eén keer per maand bijvoorbeeld", aldus Boog In Nederland komen circa 1300 nieuwe gevallen van open tbc per jaar voor. Iemand die besmet is. hoeft niet per definitie ziek te worden „Circa tien procent krijgt tbc We hebben tbc in de hand In Nederland doen zich op de 100 000 inwoners twee nieu we gevallen per jaar voor In zui - delijke landen kan dat aantal oplopen tot 200 op de 100 000 inwoners." MIDDELBURG Bij een in braak in een uitzendbureau tn Middelburg is voor tienduizen den guldens aan computerap paratuur gestolen De inbrekers sloegen hun slag tussen woensdagavond kwart over zes en donderdagmorgen kwart voor zes Het is niet be kend hoeveel braakschado er is. Advertentie Zappen, wat doen we dat al lang, goede lezer Wie zich de wereld zonder afstandsbe diening voor de televisie nog herinnert, die is van gevor derde leeftijd Intussen zijn toe, vrijwel met z'n alten, da gelijks druk doende te mai len, te surfen, te brrtwsen en te chatten. in te loggen of down te loadrn Sinds kort hebben we er een nieuwe bezigheid bi): wap- pen Dat is een manier con com municeren waarbij een mens iets moots met Internet kan doen zonder dat ht) een com puter pon node heeft Op dat Goese kantoor pro beerde een al wat oudere whtzz-kid het nieuue begrip te communiceren Hij gaf een uiteenzetting over het wap- pen waarbij na uitvoering van een reeks handelingen een bencht op een display verschijnt En wat je met zo'n bencht doety De man misest er lang over nadenken..Oh ja,her tnnerde hl) zich ..Je kunt er iets mee t an héél vroeger „Lezen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33