Ze moesten me van de fiets halen Verburg versus Verburg tijdens Patrijzen-Goes 'mS -4 PZC LI H Spelerstekort nekt eerste elftal SVR Wim Buijs vindt het mooi geweest bij Stormvogel sport vrijdag 6 oktober 2000 bw 31 Mountainbiker Dig Zweedijk terug van Australische Crocodile Trophy door Nico Bouwman HEINKENSZAND - ,,I)aar doe ik nooit meer aan mee. Dit is gekkenwerk." Dat zei moun tainbiker Dig Zweedijk na het beëindigen van de Crocodile Trophy in Australië in septem ber 1998. Het kan echter verke ren. want op vrijdag 25 augus tus 2000 stond de inwoner uit Heinkenszand toch weer aan de start van de monstertocht voor mountainhikers over ruim 2100 kilometer. Mountainbiketochten in de Ar dennen waren geen uitdaging meer voor Dig Zweedijk. in het dagelijks leven bedrijfsleider bij Mikro Electro in Goes. Daar om deed hij in 1998 mee aan de Crocodile Trophy, een zware tocht van Alice Springs in cen traal Australië naar Cairns, een kustplaats in het noordoosten. Na de finish was hij ervan over tuigd dat hij nooit meer aan de ze monsterrit zou meedoen. Daarvoor waren de ontberingen en lichamelijke ongemakken te zwaar geweest „Ik zag het in derdaad niet meer zitten", beaamt Zweedijk nu .,In 1999 zag ik echter een videoband van de tocht en toen ging het toch weer kriebelen. Het is net een soort virus. Je ziet iedereen weer bezig en dan denk je: daar wil ik toch nog een keer bij zijn. Afzien in de extreme zin van het woord, je grenzen verleggen, dat spreekt mij wel aan." Sponsors Zweedijk voegdededaad bij het woord en ging op zoek naar sponsors om de reis naar Down Under mogelijk te maken. „Je moet zoiets niet onderschatten. Met reiskosten, een fiets en ma teriaal en het inschrijfgeld ben je al snel tienduizend gulden kwijt. Het valt als individu niet mee om voor zoiets sponsors te vinden. Ik heb bijvoorbeeld 27 bedrijven aangeschreven met de vraag of ze een fiets beschikbaar wilden stellen. Gelukkig kon ik weer een beroep doen op Team Bike. Net als in 1998 hebben zij ook nu een fiets voor mij be schikbaar gesteld. Daarnaast waren nog enkele bedrijven be reid mij te steunen, waaronder mijn werkgever Mikro Electro Ik heb van mijn bedrijf alle me dewerking gehad om opnieuw De Leeuw op jacht naar elfde damtitel 's-GRAVENPOLDEB - In Ons Dorpsleven te 's-Gra- venpolder wordt vanaf zaterdag voor het dertig ste opeenvolgende jaar om het Zeeuws kampi oenschap dammen ge speeld. In de hoofdklasse jagen twaalf personen op de titel, in de promotie klasse staan dertien spe lers op de deelnemerslijst. Op de eerste speeldag is het duel tussen Daaf Kas- se en Peter Schunselaar de absolute topper. Beide spelers maken volgen de kenners kans op de titel. Een andere kanshebbers is Arjo Kousemaker, die vorig jaar op de tweede plaats finishte. Grote fa voriet voor de titel is ech ter Johnny de Leeuw, die op jacht gaat naar zijn elf de titel. De 34-jarige Goe- senaar is inmiddels ook al zestien keersneldamkam- pioen van Zeeland. De overige deelnemers aan de strijd in de hoofd klasse zijn Jaap de Jonge. Aart Walraven. Bennie Provoost, Cees Rijk, Ron nie Gunter. Erwin Ha mers, Jaap Veerhoek en Daniëlla de Vos. De enige vrouwelijke deelnemer woont tegenwoordig in Wouw en mag in de hoofd klasse uitkomen omdat ze vorig seizoen beslag legde op de eindzege in de pro motieklasse. Het duel uit de eerste ronde tussen Bennie Provoost en Cees Rijk, de voorzitter van de Zeeuwse dambond, wordt vanavond al gespeeld Provoost, het talent uit Aagtekerke, moet zater dag in Wagemngen uitko men met het aspiranten team uitzijn dorp De strijd om de titel in de promotieklasse ligt voor alsnog volledig »j>en In het veld van dertien deel nemers zijn zeker zes fa vorieten aan te wijzen: Pe ter van Rijst>ergen. René Dusebout, Cees de Jonge, Ko Louweree, Wim Kop- pejanen Josde Wilt Er wordt in 's-Gruvenpol- der ook gespeeld inde eer ste en tweede klasse in groepen van veertien deelnemers Het Zeeuws kampioenschap dammen telt in de hoofdklasse elf ronden. Aanvang 13 00 uur aan deze tocht mee te doen." Toen het organisatorische ge deelte nagenoeg rond was, kon Zweedijk zich gaan richten op de wedstrijd Vanaf mei tot me dio augustus legde hij zich vijf dagen in de week een Spartaans trainingsschema op om zo goed mogelijk voorbereid aan de start te komen „Ik werk tot zes uur 's avonds dus daarna kon ik pas gaan trainen. Een aantal avonden deed ik krachttraining bij High Five en de andere dagen trainde ik op de mountainbike. Ik heb daarbij veel steun gehad van mijn vroüw Joke. Het was niet altijd makkelijk voor haar, omdat ik veel weg was eri vaak ongeregeld moest eten. Maar zij gunde het mij om weer mee te doen. Das belangrijk, want als je vrouw er niet achter staat, is het niet vol te houden." Mobiele keuken De Crocodile Trophy startte dit jaar in Adelaide. De finish lag in Kurunda. een stad ter grootte van Goes vlakbij de kustplaats Cairns. Er was vooreen profes sionele organisatie gezorgd. want het begeleidingsteam be stond uit een arts. fysiothera peuten, een mobiele keuken en twee Nederlandse Shimano- monteurs. Daarnaast was er een vrachtwagen voor het vervoer van alle koffers en materialen Dig Zweedijk had zich voorge nomen sneller te rijden dan de eerste keer. maar uiteindelijk pakte de tocht anders uit dan hij had verwacht. „De eerste week voerde over lange, stoffige gra vel wegen, waarbij we de wind c onstant tegen hadden. Dat was dus alleen maar stofhappen. Ik heb momenten gehad dat ik dacht wat doe ik hier, waar ben ik mee bezig? Maar als je dan 's avonds met de overige deelne mers bij elkaar in het kamp zit. heb je toch een tevreden gevoel Dat geeft je de kracht om de vol gende dag weer op de fiets te klimmen Je bent zo gefocust op het einddoel, je denkt alleen maar aan fietsen, doorgaan en de finish halen „Na zes dagen, we waren onge veer halverwege, is de bevoor radingstank met duizend liter water kapot gevallen. Het reste- Dig Zweedijk heeft afgezien tijdens de Crocodile Trophy. „Ik zwalkte echt van links je wilt niet opgeven. Het zit zo in je hoofd om de eindstreep te bereiken." door Vincent de Rijke COLUNSPLAAT - Zondag middag om 14.30 uur is het dan zover: de voetbalwedstrijd tus sen Patrijzen en Goes. Het duel, dat nooit eerder in competitie verband werd afgewerkt, is al wekenlang onderwerp van ge sprek. In het geval van Arjan (22 en Sebastiaan (21) Verburg misschien zelfs al maanden. De twee broers die altijd gewend zijn geweest dezelfde kleuren te verdedigen, binden nu de on derlinge strijd aan. Arjan aan de zijde van Patrijzen en Sebasti aan aan de zijde van Goes. Het is een opmerkelijk verhaal over twee broers die goed kun nen voetballen. Na wat om zwervingen om als junioren zo hoog mogelijk te kunnen spelen, keerden Arjan en Sebastiaan Verburg terug bij de club uit hun woonplaats Colijnsplaat. Bei den debuteerden in de hoofd macht op vijftienjarige leeftijd en allebei doorliepen ze exact dezelfde school carrière. Samen kwamen ze ook op het lumineu ze idee om gebroederlijk een su permarkt te gaan runnen naast het ouderlijk huis Arjan: „Sinds we met z'n tweeën die zaak hebben, werken we zes da gen per week, inclusief zater dag. Voetballen op zaterdag be hoort sindsdien niet meer tot de mogelijkheden." Het alternatief bleek het zon dagvoetbal Colijnsplaatse Boys, toen nog onder leiding van vader Leen Verburg. zag het vertrek van de twee talentvolle jongelingen met lede ogen aan. Met had waarschijnlijk gehoopt nog jaren van hun voetballende kwaliteiten gebruik te kunnen maken. De zondagclubs in de omgeving begonnen te vissen naar de Verburg-broers. Dorpsclubje Arjan: „Ik had besloten vanaf toen meer voor het plezier te gaan voetballen. Zodoende ben ik bij Patrijzen terechtgeko men. Ik kende er een paar jon gens en de sfeer sprak me wel aan. Het is eigenlijk een gezellig was op Colijn Ik moet zeggen dat ik hel er erg naar mijn zin heb." Sebastiaan „Ik zocht toch meer de uitdaging. Ik wilde echt zo hoog mogelijk voetballen en dat was op dat moment mogelijk bij Goes Tben speelde Goes nog eerste klasse Goes had ook wel bastiaans oudere broer, maar van het verhaal spreekt voor zich. Goes degradeerde in no-ti- me richting de derde klasse, waar Patrijzen zich al jaren een stabiele factor toont Patrijzen - Goes is dus een duel zonder ge- r de weg. Ik kon niet meer verder, maar foto Willem Mieras /"ta# *fm4n Ja I)e broers Sebastiaan (links) en Arjan Verburg kijken uit naar de wedstrijd Patrijzen-Goes. foto Willem Mieras schiedenis in competitiever band „Hoe lang we het er al over heb ben? Vanaf de dag dat de degra datie een feit was voor Goes Vanaf die dag is het begonnen", verklaart Arjan „We lopen el kaar al sinds die tijd op te sto ken. En trouwens niet alleen el kaar. Ik heb van de mannén die echt van 's-Heerenhoek komen al heel wat verhalen gehoord. Zoals het verhaal over die aan voerder van Patrijzen die jaren terug werd uitgenodigd om bij Goes te komen voetballen. Die werd er door zijn medespelers op gewezen dal ais hij dat zou doen, dat ze hem niet tegen moesten komen op de fiets. Want dan zouden ze hem met de auto aanrijden." Broer Sebastiaan wordt door de Patrijzenaren op ironische wij ze verweten dat hij voor Goes gekozen heeft en niet voor Pa trijzen „Dan roepen ze dat ze hem daarom eens extra aan zul len pakken „Ik denk dat het bij ons ietsje minder leeft dan bij Patrijzen, maar iedereen weet dat het een belangrijke wedstrijd wordt", aldus Sebastiaan „Dit Is voor Goes de eerste derby sinds tij den. Dat hebben we erg gemist. Er zal veel publiek zijn Op uit dagende toon zegt de jongste maar brutaalste van de twee: „Dat wordt mooi om tegen mijn broer te voetballen voor veel pu bliek en nog te winnen ook Arjan haakt hierop in met een korte analyse: „Ik denk dat wij een goede kans maken op de overwinning Met name de jon gens van het dorp zelf zijn echt voor 150 procent gemotiveerd. Bij ons kun je ervan uitgaan dat er een echt team staal. Daar kan het bij Goes nog wel eens aan schorten. Daar zullen wij van moeten profiteren Een saillant detail is dat de twee positioneel wel eens vaak in ei kaars vaarwater zouden kun nen komen tijdens de wedstrijd. De Patrijzenaar vermoedt na melijk opgesteld te worden als man achter de spits, terwijl de Goes-speler de aanvallende im pulsen van Patrijzen in zal moe- ten gaan dammm als verdedi gende middenvelder. Dit weten de broers uit ervaring, omdat er in het bekertoernooi en tn de Borsele Sloepoort Cup al eens met elkaar werd geduelleerd Arjan „Ja. dat zijn altijd stevige duels Vooral mijn broertje vliegt er graag hard in Hij iseen beetje zon Davids-type Een echte balafpakker." Sebastiaan geeft aan dat de rolverdeling niet voor niets zo is .Hij is tech nisch een veel betere voetballer dan ik. Wat dat betreft zijn we niet te vergelijken. Maar ik denk dat het voor mij makkelijker is om tegen hem te spelen dan voor welke andere ploeggenoot dan ook. Ik weet op welke voet ik moet letten als hij gaat kappen en draaien, van dat soort kleine dingetjes Om de rivaliteit, die weg leek te ebben, nog even aan le wakkeren: „O ja. en hij gaat nogal snel liggen Maar het lijkt erop dat ze hem dat een beetje hebben afgeleerd bij Patrijzen Wat nog rest is uiteraard oen voorspelling Ook hierin heeft zowel Arjan als Sebastiaan een uitgesproken mening, die laat doorschemeren dat beide heren er uitvoerig over hebben nage- Arji du-1 iet Patrijzen aan kop gaat „Ik had voor competitie al het idee dat veel konden winnen. Kumpio worden zal denk ik niet lukki maar een periode tl tel moet a ker kunnen Patrijzen is r ner en i Kijk i.toen wo verloren we twee k onderste Maar ik hc wachtingen van de w gen Goes Ik denk dj De prognose van uit „De eindstand v strijd zal 2-4 zijn. o dat iedereen inzet en tie zal tonen Sinds zijn er drie poeiltei doorgevoerd waarde zich weer zal moele Voetballend hebben kwaliteit en veel sec sen. Maar omdat v eens een goaltje teg houd ik het op een van 2-4." rende water is toen verdeeld over alle bidons, maar op den duur had ik geen water meer Ik kreeg veel last van mijn maag en moest ontzettend overgeven. Medicijnen helpen dan weinig, je hebt gewoon geen kracht meer. Ik zwalkte echt van links naar rechts over de weg. Ik kon niet meer verder, maar je wilt niet opgeven. Het zit zo in je hoofd om de eindstreep te berei ken. Op een gegeven moment hebben ze me toen echt letterlijk van mijn fiets moeten halen. De volgende dag ben ik in het kamp gebleven om aan te sterken. Dat betekende voor mij in feite een vervroegd einde van de tocht." Boemerang Het lot was Zweedijk evenwel gunstig gezind. De Crocodile Trophy kent twee onderdelen, de "classic", de langste tocht van 2120 kilometer, en de 'light', een kortere versie van 1250 kilome ter Deze laatste tocht startte acht dagen later en liep over hetzelfde parkoers „Van de wedstrijdleiding mocht ik door gaan in de 'light'. Die is welis waar korter, maar als je de kilo meters erbij telt die ik al had gereden, kwam ik toch uit op de lengte van de 'classic' Boven dien moesten we vaak hele stuk ken omrijden omdat de wegen soms door hevige regenbuien waren weggespoeld. Het werd voor mij toch nog een leuke af sluiting. want ik kwam uitein delijk als winnaar over de streep in Kurunda. wat mij een boeme rang als pnjs opleverde >ndanks alle ongemakken kijkt Dig Zweedijk met voldoening terug op zijn tweede verblijf in Australië Komt er misschien toch nog een derde keer"' „Dat weet ik niet", glimlacht Zweedijk. „Ik had nu een stic ker met de tekst "never say ne ver' (zeg nooit nooit) op mijn fiets geplakt, tnaar ik heb nu nog geen besluit genomen Ik was beter voorbereid, dus ik had minder lichamelijke klachten dan de vorige keer Ik moet alles goed overwegen, want de hele voorbereiding en organisatie is altijd het meest tijdrovend. Ei genlijk ben ik in 1998 te vroeg naar Australië gegaan Als je aan de zwaarste mountainbike- tocht hebt meegedaan, zijn alle andere tochten alleen maar minder." van onze sportredactie KITTHLM De Spurt Vrreni- glng litthere (SVE) haaf! hal eerste elftal uit dc voetbalcom petitie moeten terugtrekken. De ploeg, die uitkomt in de reserve derde klasse, kampt met een spelerstekort. ..Het was niet meer vol te hou den", zegt voorzitter Karei Hoo- gerheijde. „We voeren al jaren lang een strijd om het hoofd boven water te houden. Dit sei zoen werd het te gortig. We dachten aan het begin van het seizoen veertien spelers voor het eerste te hebben, maar in wer kelijkheid waren dat er veel minder Een aantal bleek bij voorbeeld om uiteenlopende re denen niet eens speelgerech tigd." Het bestuur van SVR overwoog nog even om van het tweede elf tal het eerste te maken, maar dat stuitte op bezwaren bij de spe lers van de tweede selectie. H oo gerhei jde „Die jongens voet ballen voor de gezelligheid en willen niet hogerop SVR besloot daarom het tweede elftal, dat in de reserve vijfde klasse speelt, in ere te houden. „Voor dat team hebben we nu achttien spelers Dat moet ge noeg zijn". meent Hoogerheijde Voorzit/er neemt afscheid door Arjan Smilde OOST-SOUBURG - Op het mo ment dat zwemvereniging De Stormvogel uit Vlissingen vol gend jaar dertig jaar bestaat, zal de club afscheid moeten nemen van de man die alles heeft ge daan voor de \ercniging. Op 16 maart 2001 legt voorzitter Wim Buijs zijn functie neer. De club heeft echter nog geen opvolger op het oog. „Opvolger of niet. voor mij is het duidelijk: ik stop." Ruim vijf jaar geleden had de 67-jarige Wim Buijs al laten doorschemeren dat het bestuur van zwemvereniging De Storm vogel voorzichtig op zoek moest gaan naar een opvolger. „Ik word er niet jonger op en er komt heel wat bij kijken om een grote vereniging als De Storm vogel draaiende te houden. Ik neem afscheid zonder enige rancune Het is gewoon mooi ge weest." „Tijdens het 25-jarige bestaan van de club heb ik dan ook ge zegd: ik stel me voorlopig wel beschikbaar als voorzitter, maar ik bekijk het jaar na jaar Ik kan dan per jaar bekijken of ik het nog wil en kan. Voor het bestuur wordt het nu echter steeds benauwder, want ze heb ben al die jaren niet actief ge zocht naar een kandidaat In de afgelopen bestuursverga dering moest Buijs dan ook zelf aan de bel trekken om het be stuur wakker te schudden „Ik heb toen nogmaals meegedeeld dat ik volgend jaar definitief vertrek. Of er nou een nieuwe voorzitter is gevonden of niet, ik stop Die mededeling hebben ze nu serieus genomen Voorheen r",doofde niemand dat ik werke- ijk op zou stappen, maar nu be seffen ze zich dat het ernst is „De planning was dat vanaf september dit jaar de opvolger van mij als een soort schaduw- voorzitter zou functioneren. Ik zou dan aanwijzingen geven en zoveel mogelijk informatie ver strekken over de club Maar er is nog steeds geen kandidaat ge vonden Daarom heb ik het be stuur gewaarschuwd Ik maak te ze duidelijk dat ik dit jaar afbouw, terwijl zij juist met een opbouwen." Fusie Al sinds de oprichting van de Vlissings.- zwemvereniging is Buijs betrokken Daarvoor was hij actief lid van de Souburgse Zwemsportvereniging. Deze vereniging fuseerde, met hulp van onder andere Buijs, met de Zeehond uit Vlissingen en zo ontstond in 1971 De Stormvo gel. „Wanneer ik precies voor zitter ben geworden, weet ik echt niet meer Ik was penning meester en ben toen door het toenmalige bestuur gevraagd om voorzitter te worden Het zal rond de 25 jaar zijn, denk ik Clubliefde z.orgde ervoor dat Buijs en ook zijn vrouw Diny Buijs nauw betrokken raakten bij de gang van zaken binnen de vereniging. „Bijna alle functies heb ik gedaan penningmeester, trainer, official, scheidsrechter, voorzitter en ga zo maar door Ik deed niet zo moeilijk als er wat karweitjes moesten worden op geknapt Zelfs als voorzitter ben ik diverse keren bijgespron gen om kleine dingen op te los sen. Andere mensen zouden dat delegeren, maar zo ben ik niet. Mijn vrouw en ik zijn met de club meegegroeid en doen heel veel. Tbt aan het volschrijven van het clubblad toe. Het zwem men loopt echt als een rode draad door ons leven." Ruggesteun „Mijn vrouw heeft me altijd ge steund bij wat ik deed Sterker nog. ze was zelf ook volop actief in de vereniging. Ze regelde al les voor de zwemmers Het is heel belangrijk dat ik steun had thuis Anders had ik het waar schijnlijk nooit zo lang volge houden Als ze er tegen was ge weest, dan weet ik zeker dat ik allang ermee gestopt was. Zon der ruggesteun zou het niet zo veel waard zijn geweest Je kan namelijk niet door gaan met iets, terwijl er thuis een kot vol herrie zou zijn." Over de toekomst van de zwem vereniging die volgend jaar der tig jaar bestaat, kun Buijs geen zinnig woord zetten. .Ik ben niet zo'n beleidsmaker l'lanncn die over een periode van vier jaar gaan. blijken nooit uit te komen Je bent echt een hele goede als je nu weet wat er over vier iaar gebeurt en als dat alle maal ook nog precies uitkomt. Ik heb ervaren dat erover het al gemeen geen barst van komt als je ideeen hebt over een langere periode Oude stempel Toch zullen na het vertrek enke le zaken veranderen die Buijs jarenlang heeft tegengehouden ..Ik ben altijd fel tegenstander Srweest van betaalde trainers in e vereniging Dat gaat nooit goed en geeft scheve gezichten bij de vrijwillige trainers Op het moment dat ik weg ben, valt er een obstakel weg en zal er on getwijfeld een goede, professio nele trainer worden aangetrok ken „Realistisch gezien kan dat niet anders als je de aansluiting met de rest van Nederland wil In houden. Kijk, ik ben van de ou de stempel dus van mij moeten ze niet verwachten dat ik daarin mee ga Maar zodra ik weg ben. kan er makkelijker worden be slist over die zaken. Het zal ze ker commerciëler worden Maar dan ben ik toch weg Ik ben al lang blij dat ik een financieel ge zonde club achterlaat die ook sportief met de beste mee kan." Scheidend voorzitter van De Stormvogel Wim Buijv ..Zwemmen loopt al» een rode draad doormijn leven." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31