Haast bij vorming Sloebrandweer Weg naar tunnel krijgt viaduct en rotonde PZC Reuzenketels voor paprikakweker Goesenaar hoort eis van vijf jaar voor overvallen Werk aan tolplein ligt tijdelijk stil Legionella treft zwemmer Vlissingen ZMF maakt bezwaar tegen snelle autoroute zeeland 21 Van Gelder bezorgd over stagneren samenwerking hedrijfskorpsen Country-zanger Brumhlett in Porgy Bess Boormachines goed op dreef vrijdag 6 oktober 2000 door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Dc Tweede Kamer kan zich beter druk ma ken over een snelle totstandko ming van een Sloebrandweer \oor bedrijven in Vlissingen- Oost en de Westerscheldetunnel dan over een verouderd ram penbestrijdingsplan voor de kerncentrale Borssele, vindt commissaris van de koningin W. I .ui leider. Van Gelder reageerde op kritiek van het WD-Kamerlid T. van den Doel op de rampenbestrij ding rond de kerncentrale De laatste versie van het rampen bestrijdingsplan stamt uit 1992. In hetzelfde jaar is voor het laatst op nationaal niveau een stafoefening gehouden rond Borssele. ..Het is prima dat Van den Doel dit aan de orde heeft gesteld", aldus Van Gelder, „maar de rampenbestrijding moet toch in de eerste plaats op regionaal en lokaal niveau goed geregeld zijn. Dat is het geval. Er wordt op lokaal en regionaal niveau ook regelmatig geoefend Veel meer zorgen maakt Van Gelder zich. als het om veilig heid gaat. om de oprichting van een gezamenlijke Sloebrand weer voor de Westerscheidetun- nel en voor alle bedrijven in Vlissingen-Oost Alle bednjfs- brandweren zouden daarin moeten opgaan om doelmatiger te kunnen optreden, ook bij ca lamiteiten in de tunnel. Havenschap Verschillende bedrijven, waar onder elektriciteitsproducent EPZ en chemiebedrijf IPV (voormalige Hoechst). willen graag aan die gezamenlijke brandweer meedoen, maar het proces stagneert. Dat komt, vol gens Van Gelder, onder meer door Edith Ramakers VLISSINGEN - In het Vlissing- se Sportfondsenbad is een zwemmer ziek geworden door de legionella-bacterie. Dat be vestigt de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) in Goes. „We zijn alle mogelijke besmet tingsbronnen van deze Vlissing- se vrouw nagegaan: verblijf in buitenland, hotels, kassen waar gesproeid is, bijzondere aircon ditioning. Ze kon alles wegstre pen, behalve het zwembad. Heel waarschijnlijk heeft ze de ziekte dus opgelopen in de douches van het Sportfondsenbad". zegt L. van den Berge van de afdeling infectiebestrijdingvandeGGD. Eerder vermoedde een 43-jarige Middelburgse vrouw dat zij be smet was geraakt met de le gionella-bacterie. De resultaten van haar bloedonderzoek zijn nog niet bekend. Van den Berge verwacht spoedig meer te horen. In het bloed van de Vlissingse vrouw zijn antistoffen tegen de legionella-bacterie aangetrof- door havenschap Zeeland Sea ports. Het ministerie van Binnenland se Zaken is bereid bij te dragen aan de oprichting van een Sloe brandweer Daarom is er haast geboden, stelt Van Gelder. De bedrijven die willen deelnemen, willen bovendien snel duide lijkheid Dit jaar nog. anders doen ze zelf investeringen. Bij Zeeland Seaports was don derdag niemand bereikbaar voor een reactie op de opmer king van Van Gelder, dat het ha venschap één van de spelbre kers zou zijn Zeeland Seaports zou deelname aan een Sloe brandweer niet als zijn taak zien Van Gelder vindt dat onte recht ..Als haven kun je juist veiligheid meenemen in je wer vingsbeleid." fen. „Zij is er ziek van gewor den. Ze kan thuis behandeld worden met antibiotica, maar het kan maanden duren voordat ze weer net zo fit is als voor de infectie." Eind augustus heeft de Vlissing se het zwembad bezocht. Ne gentien september meldde het zwembad dat in de douches de legionella-bacterie uit de sero- groep 2-14 was aangetroffen. Tot op heden werd ervan uitge gaan dat deze bacterie niet tot ziekte zou leiden. De bacterie uit de serogroep 1 is de heftige vorm. ..Maar nu blijkt dat ziekte ook uit de 2-14 serogroep niet is uitgesloten." Dat is de belangrijkste reden dat de douches in het Vlissingse zwembad nog zeker een week gesloten blijven Voor de be strijding van de legionella-bac terie ging afgelopen weekeinde het hele Vlissingse bad op slot De koudwaterleidingen, waarin de bacterie zat, werden doorge spoeld met waterstofperoxyde. Of de legionella-bacterie door de schoonmaakactie afdoende is bestreden, is nog onbekend. Een van de ketels wordt hij aankomst gelost op het terrein in Kapelle. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAPELLE - Drie meter hoog en zes meter lang kunnen ze net onder het viaduct door: de ketels voor de warmtekrachtinstallatie, die het glastuinbouwbedrijf Gebroeders VV &J Gresnigt bij Kapelle van warmte, elek triciteit en CO, gaat voorzien. De eerste ketels werden donderdag op een dieplader aangevoerd vanuit Venlo. De fir ma HKB maakt een serie van zes ketels van elk 7 MegaWatt. De eerste drie komen in het eerste van twee ketelhuizen, die zijn uitge rust met rookgasreinigers. De CO, wordt uit het rookgas opgevangen om in de kassen voor koolzuur bemesting te dienen. Zo komt het koolzuurgas, dat wordt geproduceerd bij de opwekking van energie en warmte, niet in de atmosfeer terecht maar komt het de paprika's en tomaten ten goede die Gre snigt in Kapelle gaat telen. Het eerste ketelhuis, waarvoorde 15 ton we gende gevaarten bestemd zijn, moet al in ja nuari 2001 warmte gaan leveren voor de eerste planten die Gresnigt neerzet. Het tweede ketelhuis komt later Delta Nutsbedrijven heeft HKB uit Venlo opdracht gegeven voor de ketels. Het nuts bedrijf zet binnenkort op het terrein van Gresnigt in de Willem Annapolder ook nog twaalf gasmotoren van 1.5 MegaWatt. die al in april volgend jaarelektriciteit aan het net gaan leveren Degasontvangstinstallatieen een hoogspanningstation van Delta moeten dan ook klaar zijn Intussen wordt op alle fronten verder ge bouwd in de Willem Annapolder Aan de be dieningsgebouwen wordt naarstig gewerkt terwijl anderen met de constructies voor de kassen bezig zijn Waar die klaar zijn. zijn de glaszetters al bezig en ook de grondwer kers maken wegen en waterlopen in orde door Aector Dooms MIDDELBURG Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen ren 21-jarige man uit Goes vijf jour cel gerist. De ver dachte heeft zich schuldig ge maakt aan gewelddadige over vallen. een steekpartij en een aantal bedrijfsinbraken. Tegen een 2f>-jarige man uit 's- Gravcnpolder en een 24-jange Goesenaar werden voor hun aandeel gevangenisstraffen van vijftien maanden en twee jaar gerist De verdachten maakten deel uit van een jeugdbende, die in 1999 en dit jaar de Goese sa menleving schrik aanjoeg met een golf aan bedrijfsinbraken en autokraken. Daarbij werd enig geweld niet geschuwd Mensen werden voor duizenden guldens het slachtoffer Een aantal gedupeerden dien den gisteren schadeclaims. De officier meende dat de jongste verdachte bijna 9 000 gulden schadevergoeding dient te beta len aan de slachtoffers Voor de twee mededaders werden de schadevergoedingen vastge steld op 5 500en 3.800 gulden De bende opereerde in een wis selende samenstelling Het vergde gisteren voor rechtbank - f(resident M Steenbeck behoor- ijk veel tijd om met de verdach ten de strafbare feiten door te nemen Vast stond dat alle drie eind vorig jaar op Eerste Kerst dag betrokken waren geweest bij de inbraak in de Gerefor meerde kerk van Gravenpol der Het idee was van de oudste verdachte ln de kerk werd de koster gegijzeld en in een kast opgesloten, toen hij weigerde de sleutel van de kluis te geven De kluis met een gewicht van 500 kilo werd uiteindelijk in een ge stolen auto gesleept Met een koevoet werd later de kluis opengebroken. De buit bedroeg 6 000 gulden Kluis De 21-jarige Goesenaar had in zijn woonplaats met een wapen een overval gepleegd opeen kof fieshop. waar geld en softdrugs werd buit gemaakt Samen met zijn 24-jarige compaan was hij eveneens verantwoordelijk vooreen inbraak in een plaatse lijk café Daar werd een kluis gestolen. De opbrengst 8 500 gulden moet worden terugbe taald naar de eigenaar. Ln juni van dit jaar leverde een snel- krank m een Primafoonwinkel in Goes een serie gsm-telefoons op. Ook Brammotje Dump in Goes werd het slachtoffer van de bende. Dure geluidsappara tuur, oommunicatie-appara- tuur on kleding, ter waaide van 20.000 gulden werd 29 decem ber vorig jaar meegenomen door de daders Het geld ging op aan kleding, uitgaan en drugs De 24-jarige Goesenaar beken de gisteren alleen al vijftien in braken. De geweldsmisdrijven en de poging tot doodslag, waarvoor de jongste verdachte zich moest verantwoorden, werden door de officier extra zwaar aangerekend Het vuur wapen en het mes, waarmee hij een bezoeker in een café in zijn arm had gestoken, word als be dreigend en gevaarlijk bestem peld De verdachten hadden daarnaast een strafblad Van een werkstraf, dat door de ver dediging werd voorgesteld, kon volgens de officier geen sprake zijn. De rechtbank doet 18 okto ber uitspraak. TERNEIZEN - Porgy Bess hult zich in country-sferen op zondag 8 oktober met een optre den van de znnger en gitarist Damon Bramblett. De stem van deze Amerikaan, die opgroeide in het gehucht Bangs-Texas, doet sterk herin neren aan de 'Man in Black'. Zijn ouders namen hem op zijn derde al mee naar een concert van Johnny Cash en dit heeft hem sindsdien nooit meer losge laten. Bramblett vindt zelf dat zijn muziek ondefinieerbaar is en alle stijlen in zich verenigt „Ik ben zo country als Bob Dy lan en zo rockend als Johnny Cash Het optreden duurt van 20.00 tot 21.00 uur boren tunnelgangen Om verkeer van het Sloegebied (Vlissingen-Ooat) naur de tunnel te leiden komt er een halfklaverblud. door Ben Jansen VLISSINGEN - Er moet heel wat op de schop om het haven en industriegebied Vlissingen- Oost een vlotte aansluiting te geven op de weg naar de Wester- scheldetunnel. I)e verkeerssitu atie aan de zuidoostkant van het Sloegebied ondergaat de ko mende jaren een ingrijpende verandering. Doorgaand ver keer op de Bernhardweg krijgt bijvoorbeeld te maken met een aantal lussen in het nu kaars rechte traject. De plannen voor de aanleg van de Westerscheldetunnel voor zagen aanvankelijk in een krui- TEBNEUZEN - De boormachi nes van de Westerscheldetunnel maakten de afgelopen dagen goede vorderingen. Boormachi ne Sara is het diepste punt van de tunnel (60 meter min NAP) inmiddels gepasseerd en is be gonnen aan de klim onder de Middelplaal De machine zit nu op ruim 1300 meter (meer dan 650 tunnelrin- gen) en begint, na een lange kwakkclperiode', weer goed op toeren te komen Boormachine Neeltje Suzanna is 800 ringen ver en heeft nu meer dan 1600 meter achter de rug De tunnel- bouwers hebben begin deze weck de tweede dwarsverbin ding voorzien van een betonnen binnenwand. Er wordt nu ge werkt aan de derde en vierde verbinding. door Mieke van der Jagt IIEINKENSZAND - De ge meente Borsele behoudt zich het recht voor om af te wijken van afspraken die over de ont sluiting van het Sloegebied zijn gemankt, als er betere be tere ideeen komen of als mocht blijken dat belangen onevenre dig worden geschaad. I)c Bor- selse wethouder P. Vuilaard onderstreepte dit donderdag avond tijdens de raadvergade ring in Heinkrnszand. mede naar aanleiding van een in spraakreactie san de Zeeuwse Milieufederatie. De Zeeuwse Milieufederatie heeft grote bezwaren tegen het sing met verkeerslichten ter hoogte van de Borsselsedijk. De verwachte toename van het vrachtverkeer in verband met de ontwikkeling van de Wester- schelde Container Terminal is aanleiding geweest deze aan sluiting te herzien. Het haven schap Zeeland Seaports drong sterk aan op een ongelijkvloerse verbinding tussen de tunnel en Vlissingen-Oost en ook de pro vincie en de gemeente Borsele zagen de wenselijkheid daar van. Eind vorige maand hebben deze drie partijen samen met de NV Westerscheldetunnel en het wa terschap Zeeuwse Eilanden een convenant gesloten over de nieuwe aansluiting. Behalve een viaduct met een zogenaamd halfklaverblad is ook in de hui dige bocht van de Europaweg- Oost een rotonde geprojecteerd Het gewijzigde plan houdt niet alleen rekening met een zo soe pel mogelijke verwerking van het vrachtverkeer; ook aan de belangen van het landbouw- en fietsverkeer is gedacht. Het via duct even ten noorden van de Vaathoekweg wordt extra breed, zodat landbouwverkeer vlot naar de andere kant van de tunnelweg kan oversteken. Om de veelgebruikte fietsroute via de Jurjaneweg in tact te houden, komt onder de verbinding tus sen het viaduct en de nieuwe ro tonde een fietstunnel. Ter hoogte van de Borsselsedijk is ook voorzien in een viaduct. Dat is nodig om het verkeer over de als het ware in tweeén ge knipte Bernhardweg via de lus sen van het halfklaverblad te leiden De rotonde die eerder dit jaar al in de Bernhardweg is aangelegd, dient voor de ont convenant dat de gemeente Borsele, de provincie, water schap en havenschap hebben getekend over de ontsluiting van het Sloegebied. Door de Westerschclde Contai- nerterminal (WCT) beter aan te sluiten op de weg naar de Wes terscheldetunnel en op de Sloeweg. gaan de partijen vol gens de ZMF volkomen voorbij aan het belangrijkste uit gangspunt waarom de WCT er moet komen: meer vervoer van containers over het water en over het spoor Met de aanpassing van de in sluiting van het tolplein voor verkeer dat niet door de tunnel gaat rijden; dat wil zeggen per soneel van het tolhuis en van de frastructuur rond het Sloege bied willen de overheden de verkeersafwikkeling vanuit de WCT beter inpassen in de be staande wegen structuur Zo moet een ongelijkvloerse krui sing bij de Borsselsedijk wor den vervangen door een half klaverblad benzinestations, leveranciers en carpoolers De nieuwe plannen vallen ruim 10 miljoen gulden duurder uit. Als dut gebeurt, vindt de ZMF. schiet de ovrrslugterrninal zijn doel voorbij Verladers die de spullen makkelijk en zonder obstakels op de A58 of onder de Westerschclde dooi kunnen krijgen, zullen minder snel voor het spoor of de binnen vaart kiezen Afgesproken is dat Zeeland Seaports 4,4 miljoen gulden van de meerkosten voor zijn reke ning neemtDe NV Westerschcl- Volgens Vollaard blijft duurza me ontwikkeling, met name vervoer per spoor en over water, het belangrijkste uit gangspunt van de WCT De maatregelen die rondom de Bernhardweg. de Borsselsedijk en de tunnelweg worden geno men. hebben meer te maken met de verkeersveiligheid en het voorkomen van slutppvvr- keer door de Zak van Zuid-Be- veland. dan met aansluittng van de WCT. zegt hij Een be langrijke mautregcl voor die ontsluiting, verdubbeling van de Sloeweg. is niet eens tn het detunnol betaalt 3.3 miljoen, de provincie 2,5 miljoen en de ge meente Borsele 1,1 miljoen gul den. onderzoek meegenomen. Een ander bezwaar van de ZMF gold dr uitbreiding van het industrieterrein Sloepoort tot 10 hectare Vollaard was daar duidelijk over. „Als wij een miljoen moeten meebeta len aan de aanpassing van de ontsluiting, kan dat geld met uit de exploitatie van een klein industrieterrein komen Daar uit komt al een miljoen voor het Slocbos. Als er meer geld moet komen, dan ook meer indu strieterrein." De raad was overigens zeer ln haar nopjes met het convenant, volgens Vollaard het begin van een traject, geen vastomlijnd plan. door Ben Janssen BORSSELE - I)e uerkzaamhe- den aan het tolplein voor de Westerscheldetunnel bij Bors sele liggen tijdelijk stil. Aanlei ding: een uitspraak \an de rechter in Middelburg in een planologische procedure voor het tolplein. De rechter was van oordcel dat de gemeente Borsele in overleg had moeten treden met iemand die bezwaren heeft tegen het tolplein. Het tolplein ten westen van de Bernhardweg heeft snel vorm gekregen Na de bouwvakva kantie is begonnen met het gra ven van dc sloten die het terrein omgeven Vervolgens is een be gin gemaakt met net weggraven van de bovenste grond en het aanbrengen van een zandpak- ket waarin drainage, riolering en nutsvoorzieningen moeten worden uangelegd. Dat werk is nu gestaakt De oorzaak van de stremming zit in het feit dat is besloten het tolplein bij nader inzien groter te maken dan aanvankelijk was voorzien Volgens het oorspron kelijke plan /.ouden alleen aan de oostkant (voor het verkeer dat uit de tunnel komt) een ben zinestation en een strook voor het in- en uitstappen van bus passagiers en carpoolers wor den aangelegd. Het bestem mingsplan is aaar op gebaseerd. De constatering dat dergelijke voorzieningen ook aan de west kant van het plein (voor het verkeer richting Terneuzenj wenselijk zijn, maakte een her ziening van het bestemmings plan noodzakelijk Vooruitlo pend op de vaststelling van deze herziening wilde de NV Wester scheldetunnel aannemer KMW al met de voorbereidende werk zaamheden laten beginnen De gemeente Borsele gaf «laar toe stemming voor. maar die is nu teruggefloten nadat iemand die bezwaren tegen de herziening heeft, bij de afdeling admini stratieve rechtspraak van de rechtbank in Middelburg aan de bel trok. De rechter schorste de toestemming, omdat hij vond dat de gemeente had moeten overleggen met de indiener van dc bezworen over mogelijke manieren om aan zijn bedenkin gen tegemoet te komen I)e ge meente gaat ervan uit dat <ie schorsing kan worden opgehe ven nadat dc herziening van het bestemmingsplan is vastgesteld en nadat is aangetoond dnt alles in het werk is gesteld om met de indiener van de bezworen tot overeenstemming te komen Op de foto is op de achtergrond de Bernhardweg te zien met het eerder dit jaar aangelegde ver keersplein Vanaf deze rotonde komt een weg naar het tolter- rein te lopen voor verkeer dat niet door de tunnel gaat. maar het tolgcbouw of de andere voorzieningen op het terrein als bestemming heeft Links van het tolplein wordt ge werkt aan de zogenaamde over kluizing van de leidingenstro ken die door de weg worden gekruist Nog venier naar links, op de rand van de foto. komt het viaduct voor de aunsluiting op het Sloegebied te liggen lengt* M km EEKBOEK TUNNEL zee Vf LAND S oktober 2000 Het tolplein krijgt vorm. foto Petor Buteijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21