Nieuw bad stadsgewest later open Met een huis kun je niet praten PZC KinderPersBuro scherpt de pennen Jaar cel geëist tegen dealende verslaafde zeeland vrijdag 6 oktober 2000 w 19 Twijfels aan planning Werkgroep voor invoering euro Brainstorm over Zeeland na tunnel Terneuzenaar bewusteloos geslagen Poppenmaakster w int prijs Nertsenfokker mag doorgaan Lezing over reptielen Benzinestation overvallen Bodes Borsele krijgen Smart door Edith Ramakers VLISSINGEN - .Middelburgse en Vlissingse raadsleden heb ben twijfels dat de 'strakke planning' voor de bouw van het nieuwe stadsgewestelijke zwembad gehaald zal worden. „Als die eerste paal in maart volgend jaar in de grond kan. dan zitten we goed. Maar we komen onderweg kritieke mo menten tegen", zegt het Middel burgs WD-raadslid A. Dam man. De grootste pijn bij een vertra ging van de bouw ligt aan Mid delburgse zijde. Op de locatie van zwembad Poelendaele in Middelburg komt een nieuw kantoor van Rijkswaterstaat. Het zwembad sluit daarom in 2001. Het Vlissingse zwembad daarentegen blijft open tot het nieuwe bad voltooid is. Eerder werd gezegd dat Middelburgers negen maanden naar Vlissingen moesten pendelen om te zwem men. ..Maar dat lukt niet meer", heeft Damman becijferd. ,,We hebben geluk nodig om een zwembadloze periode van twaalf maanden te halen." Ook W Hirdes van de Vlissingse fractie AOV/Unie 55+ wijst op het uitstel met drie maanden „En dan hoop ik dat het daarbij blij ft", zegt hij. De opening van het overdekte bad op Vrijburg, op de grens van Middelburg en Vlissingen, zal zoals het er nu uitziet niet in juni 2002 gevierd kunnen worden, maar in augustus. „Tijd mag nooit de reden zijn voor een on zorgvuldige werkwijze", vindt N. Afman van de gemeente Vlis singen. Optimistisch Hij is dan ook optimistisch over de afloop. „Het gaat ons lukken, misschien met die vertraging van drie maanden. Maar we moeten er wel wat voor doen." Afman doelt onder meer op grondverwerving. Zeventig procent van de grond voor het zwembad is in handen van het stadsgewest. Volgens Afman maakt Vlissingen zich nu sterk voor die dertig procent. „Bij de transactie met de grondeige naar hoort grondruil, want hij wil zijn bedrijf elders voortzet ten, en er horen aanpassingen aan die grond bij. Uiteraard hebben we ook over geld moeten onderhandelen." Volgens de gemeente Vlissingen is de transactie op een haar na gevild. „Binnenkort zullen we hem een aanbieding op schrift kunnen doen." Afman noemt de bouwmarkt overspannen en daardoor kun nen zich ook problemen voor doen. Er moeten grondmet ingen verricht worden om te bepalen welke maat heipalen nodig zijn. En de bedrijven die deze metin gen uitvoeren, hebben een volle agenda. „Blijkt daarnaast uit dat onderzoek dat er geen gang bare maat heipalen gebruikt kan worden, dan geldt een le vertijd van een half jaar. We kunnen dan nooit maandag 26 maart onze eerste paal slaan." Dringen Afman verzekert dat Middel burgse zwemmers en personeel van eind 2001 tot het moment dat het nieuwe bad opengaat met open armen in Vlissingen worden ontvangen. „Het zal dringen worden. Maar we hebben al enkele ruimtes ge regeld voor het Middelburgs personeel. Het is vervelend als je drie maanden langer moet wachten op een nieuw bad. Maar het wachten wordt ver zacht door een prachtig nieuw bad waarmee je voor de dag kunt komen." Het stadsgewestelijk zwembad valt vier miljoen hoger uit dan voorzien. De gemeenten trok ken drie jaar geleden twintig miljoen gulden uit voor de bouw. Onder leiding van Emiel van Stokkum (links) werken kinderen de komende weken in de Middelburgse basischool de Leeuwenheuvel aan hun interview- en schrijftechniek voor het maken van een eigen krant. foto Lex de Meester door Ferdinand Koppejan MIDDELBURG - Elf kinderen verzamelden zich donderdag middag in de Middelburgse basisschool de Leeuwenheu vel voor de eerste redactiever gadering van het KinderPers Buro (KPB). De komende twaalf weken bereiden zij zich voor op het maken van de krant 'KPB-nieuws'. Daarin schrijven de jonge reporters over onderwerpen uit hun buurt. Het kinderpersbureau gaat uit van De Brede School. Elke woensdagmiddag verga dert de kinderredactie van 15.30 tot 17 30 uur. Kinderen uit de bovenbouw van de ba sisschool van alle scholen in Middelburg-Zuid kunnen meedoen. In elke bijeenkomst krijgen ze een training in jour nalistieke vaardigheden. Daarin komen onder meer in terviewtechniek, afspraken maken, foto's maken en schrijftechniek aan bod. De krant die de jonge journa listen gaan maken, bericht over onderwerpen uit de buurt die de kinderen bezighouden. Voorbeelden zijn kinderspeel plekken, vandalisme en de verkeerssituatie in de buurt. De eerste krant moet half de cember uitkomen. Het is'de be doeling dat KPB-nieuws vier keer per jaar verschijnt. Jeugdjournaal De kinderen worden de eerste twee uitgaven begeleid door Emiel van Stokkum. Een bete re begeleider kunnen ze zich haast niet wensen. Van Stok kum beschikt over veel erva ring. Hij heeft gewerkt voor het Jeugdjournaal en is docent geweest bij de opleidingen voor journalistiek in Utrecht en Tilburg. De meeste deelnemers willen later geen journalist worden, maar vinden het wel leuk om het voor een tijdje te zijn De tienjarige Jeroen Verheul wil de juf wel eens interviewen en haar vragen waarom ze zo streng is en of ze de wijk leuk vindt En Shereza Pool wil haar moeder interviewen Ze wil ze het verkeer in Midde- burg-Zuid aan de kaak stellen in de krant. „Sommige mensen rijden veel te hard. Er moeten meer verkeersheuvels ko men." Ervaringen Van Stokkum heeft al vijftien jaar ervaring met het Kinder PersBuro. Vooral in de Rand stad is het project een succes „Kinderen gaan in gesprek met officiële instanties zoals de gemeente en de politie", meldt van Stokkum „Hetisde bedoeling dat volwassenen gaan luisteren naar kinderen Vaak werkt hun mening als een eyeopener voor volwasse nen." Het KinderPersBuro is een landelijk project van Stichting Jongeren Onderwijs Media (JOM) en Stichting Consu menten Veiligheid. Doelstellingen van het pers bureau zijn kinderpurticipatie en media-educatie Het is de bedoeling dat kinderen veel meer over mediamanipulatie te weten komen In de toe komst moeten naast de krant ook televisie, radio en internet benut worden door het Kin derPersBuro. TERNEUZEN - Een werkgroep van dezeven Zeeuws-Vlaam se gemeenten heeft een plan van aanpak opgesteld voor in voering van deeuro Daarin wordt aangegeven op welke wijze de gemeenten willen overschakelen van de gulden naar het nieuwe betaalmiddel. In iedere gemeente afzonderlijk wordt de introductie van de euro begeleid dooreen plaatselijke pro jectgroep. die de noodzakelijke aanpassingen (parkeer- en betaalautomaten, kassa s. computers in het stadhuis en de tekst van de gemeentelijke verordeningen) inventariseert. Hoeveel de omschakeling kost. is nu nog onduidelijk. De ge meente Terneuzen heeft er alvast een kwart miljoen gulden voor gereserveerd. SAS VAN GENT - De Gentse professor Allaert en het Ne derlands Economisch Instituut (NEI) hebben donderdag met vertegenwoordigers uit Axel en Sas van Gent van gedachten gewisseld over de toekomst van de Kanaalzone-gemeenten na de komst van de Wcsterscheldetunnel Politici en be stuursleden van dediverse dorpsraden kwamen acht gesloten deuren bijeen in een zogeheten brainstorm-sessie Allaert verwerkt hun meningen in het onderzoek nuar de mogelijkhe den op sociaal-maatschappelijk, educatief en economisch ge bied De gemeente Tërncuzen liet al eerder een dergelijk on derzoek uitvoeren. ZAAMSLAG - In een café aan het Plein in Zaamslag is een 44- jange Terneuzenaar dinsdagavond tn elkaar geslagen Een onbekende man sloeg met zijn vuisten op het slachtoffer in, die achterover viel en met zijn hoofd op de hoek van een tafel terechtkwam De Terneuzenaar raakte buiten bewustzijn. Toen hij bijkwam had de dader zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Hij moest zich voor zijn verwondingen laten behan delen door een arts en een tandarts. 's-GRAVENPOLDER Poppenmaakster Connie Polfliet uit 's-Gravenpolder heeft met haar creatie Shocking Blue de pu blieksprijs Poppenring 2000 in de wacht gesleept. Deze prijs is gekoppeld aan de poppenbeurs in Ahoy' m Rotterdam Een jury heeft voorafgaand aan de poppenbeurs tien creaties ge nomineerd. De Ahoybezoekors nebben vervolgens Polfliet als wi nnaar geselecteerd Het thema van de wedstri jd was circus. Polfliet heeft een illusionist ontworpen. De prijsuitreiking vindt komend weekeinde in Epe plaats. DEN HAAG - De Raad van State is zowel protesterende om wonenden als nertsenfokker M. van der Wielen tegemoet ge komen in hun rechtszaak tegen de nieuwe milieuvergunning van Van der Wielen Geen van beide partijen krijgt volledig zijn zin: Van der Wielen mag aan de Nieuweweg in Nieuwer- kerk nertsen houden, maar 25Qstuks minder dan hij gevraagd had. Zijn fokkerij mag maximaal 1250 nertsen tellen. Buurt genoten probeerden de milieuvergunning helemaal van tafel te krijgen, omdat de nerstenfokker al jaren te veel stankover last zou veroorzaken. Behalve nertsen mag Van der Wielen van de gemeente ook een kennel exploiteren voor het opleiden van vijftig politiehonden. Op dit punt behaalden de t wee pro testerende omwonenden hun winst De Raad van State con stateert dat de hondenkennel niet voldoet aan de wettelijke geluidseisen en heeft de vergunning vernietigd De gemeente (die de fokker te makkelijk heeft toegezegd dat maatregelen binnen enkele maanden genomen konden worden) mag de zaak overdoen en moet aan iedereen de proceskosten vergoe den. REDACTIE MIDDEN ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 e-mail: redgoes® pic.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. vender Jegt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A A van dar Sluis (chef) N F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax (0118)470102 e-mail: redactie®prc.nl Internet http. www.pzc nl •-mail: redactie®prc.nl VLISSINGEN - Fons Slij pen, mede-oprichter van reptielenzoo Iguana in Vlissingen, vertelt van avond (vrijdag) vanaf half acht aan de hand van dia's over zijn passie voor rep tielen. amfibieën, insec ten, spinnen en slakken in bibliotheek 't Spui in Vis singen. Zijn verhaal gaat onder meer over Iguana, lande lijk bekend als reptielen- zoo. Iguana ontstond ooit als opvang voor reptielen en slangen, die ontsnapt of gedumpt waren of rondzworven in Vlissin gen. De dieren waren vaak afkomstig van mensen die een reptiel kochten als huisdier, maar later in de problemen kwamen om dat de verzorging toch niet zo eenvoudig was. Iguana groeide uit tot een belangrijke attractie voor Zeeland en tot een lande lijk opvangcentrum voor niet-giftige dieren van het ministerie van Landbouw en Visserij. door Aector Doomt MIDDELBURG - Het is ren spi raal waar ren notoire drugsver slaafde niet uitkomt. Tot die conclusie kwain gisteren raads man Nrels bij de rechtbank in Middelburg. De Vlissingse strafpleiter moest een 55-jarige Middelburger verdedigen, die dealen in harddrugs wordt ver weten. „Om in zijn eigen gebruik te voorzien Waar moet hij heen? Hij komt uit de gevangenis, hij heeft geen huis en krijgt geen bijstand Dan vult hij automa tisch terug in de drugsscenc". trachtte Neels het probleem aan de kaak te stellen De verdachte is al dertig jaar verslaafd en heeft zeven jaar ge vangenisstraf uitgezeten voor dealen in heroïne en cocaïne Een nieuwe veroordeling staat hem te wachten Als het aan de officier ligt wordt de Middel burger wegens dealen in hard drugs veroordeeld tot een jaar cel. Daarnaast vindt Groen dat vier maanden extra moet wor den opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zit. De verdacht zei nog nooit een echte kans te hebben gekregen om af te kicken De reclassering ziet het nut van een rapportage niet meer in. omdat hij toch niet van zijn verslaving af wil De man betrok begin april dit >ana li itis drugsklanten aan de deur. Vol- jaar een drugspand tn Middel burg. daar zag de officier niets in. „De reclassering kan er niets mee Twintig jaar geleden kreeg hij al zijn eerste veroordeling voor opiumdelicten Uitspraak op IX oktober Regelmatig kwamen gens de officier dealde hii samen met de 44-jarige huurder van het pand „Mijn cliënt heeft links en rechts kleine hoeveel heden verkocht om in zijn eigen behoefte te voorzien", zei Neels Na klachten van omwonenden deed de politie 22 juni een inval in het pand Daar werd cocaïne aangetroffen in de kleding van de verdachte Ook een pofbnef- je van klanten werd bij hem ge vonden Neels bepleitte een werkstraf om zodoende de ver slaving te doorbreken, maar VLISSINGEN - Twee onbeken de personen hebben woensdag avond ren benzinestation aan de Paul Krugerstraat overval len. De daders gingen ervandoor met enkele honderden guldens. De politie heeft dat pas donder dag bekend gemaakt De twee overval Iers kwamen te gen sluitingstijd binnen. De 32- jarigekassier uit Vlissingen was op dat moment bezig de zaak af te sluiten De twee daders dwongen de medewerker onder het uiten van bedreigingen het geld af te geven Daarbij deed één van hen alsof hij een wapen onder zijn jas vandaan haalde Na de overval gingen de tweeer van door in de richting van de Van Dishoeckstraat HEINKKNSZAND - De gemeentebodes van Borsele krijgen een Smart, een klein zuinig autootje om gemeente- boodschappen mee te doen. Tijdens de voorlaatste gemeen teraadsvergadering deden de bodes een voorstel om een mo derne bakfiets aan te schaffen ter verv anging van hun oude he renrijwielen Intussen is geble ken dat een leasecontract voor «■en Smart veel goedkoper en doelmatiger is „Het heeft geen effect op ac begrot ng en het kan dus geheel buiten de raad om", deelde burgemeester J L M Mandos diezelfde raad mee (Advertentie/ Tweede woningen hollen sociale leven in Domburg uit door Ab van der Sluis DOMBURG - Tweede woningen in Dom burgzijn aan de buitenkant direct te her kennen. De vensterbanken zijn akelig leeg, de vitrages smoezelig en het plastic meubilair komt van de Blokker. Prijzige auto's met Duits kenteken in de straat maken het beeld compleet. „Het pro bleem is", zegt Anne Bliek, „dat zij niet deelnemen aan het verenigingsleven in het dorp. En als het dorp wordt uitge hold, wordt het sociale leven van de men sen uitgehold." De Domburgse woont in een straat waar nog maar twee huizen permanent bewoond worden. In de gemeente Veere staan zeshonderd tweede woningen. Nog geen honderd daarvan worden volgens burgemeester en wethouders illegaal als recreatiewo ning gebruikt. Sinds 1 januari vorig jaar probeert het gemeentebestuur de hoe veelheid illegale tweede woningen terug te dringen. De controle is verscherpt. Na een waarschuwing volgt een dreiging met een dwangsom, uiteindelijk gevolgd door de dwangsom. Anne Bliek, ooit lid van het comité Houdt Domburg Leefbaar en Uniek, dat streed tegen de uitbreiding van vakantiepark Hof Domburg, ondervindt aan den lijve wat het grote aantal tweede woningen inhoudt. Ze woont sinds zestien jaar in de Westweg en heeft noch links, noch rechts vaste buren „Ik heb niets tegen mensen die een tweede woning hebben", stelt ze, „ze zijn uitermate sympathiek, maar je hebt een wijk nodig met mensen om te praten. De mensen die hier een huis ko pen. neem ik niets kwalijk Maar wil je je eigen dorpsbewoners nog een sociaal le ven geven, dan moet 't anders." Opsplitsing Twee maanden geleden nog werd een huis in de straat verkocht en in drieën ge splitst Anne Bliek is bang dat als de wet geving niet verandert, Domburg over een aantal jaren in de wintermaanden veran dert in een spookstad. „Je hebt mensen nodig om met elkaar te lachen en te hui len Als dorpsgenoten ben je op elkaar aangewezen Grote aantallen vakantie woningen. is haar ervaring, gaan ten kos te van het verenigingsleven, van de mid denstand en van de dorpsgemeenschap. Tussen november en april staat het leven stil in Domburg. De Domburgse. die actief is in de PvdA, heeft de sociaal-democratische Euro parlementariërs gevraagd of zij het leef baarheidsprobleem kunnen oplossen Binnen de Europese Unie geldt het recht op vrije vestiging. Vestigingsregels mo gen nooit gericht zijn op de nationaliteit Een voorbeeld als een Nederlander een huis wil kopen in Spanje mag de Spaanse overheid vestiging niet verbieden Het zelfde geldt voor Duitsers die een huis willen kopen in Nederland. De Europar lementariërs hebben beloofd zich m te zetten voor een oplossing Volgens de Gebruiksverordening Twee de Woningen is er sprake van een perma nent bewoonde woning als iemand over een aaneengesloten periode van 180 da gen ten minste tweederde van die tijd in het huis woont. Om die bepaling na te ko men, moet er regelmatig gecontroleerd worden. De gemeente wijst erop dat één persoon verantwoordelijk is voor de aan eengesloten periode. Het is verboden om de woning onder te verhuren aan bij voorbeeld vrienden of familie. De ge meente Veere erkent bij monde van een woordvoerder dat controle lastig is. Daarvoor zijn meer controleurs en dus meer geld nodig Mensen, ongeacht of het Nederlanders of buitenlanders zijn. moeten zich verplicht inschrijven bij de gemeente. Bewoners van een tweede wo ning die niet staan ingeschreven, zijn strafbaar. .Waar ik voor pleit is dat gemeenten al in het voortraject ingrijpen", zegt Anne Bliek. „De verordening is juridisch niet doortimmerd genoeg De Domburgse fileit ook voor een omgekeerde bewijs- ast „Nu moet de gemeente geld uitge ven om te kijken of mensen zich wel hou den aan de periode van 120 dagen Het aantal tweede woningen in Veere is zo massaal dat het niet meer te behappen is. Er moet gewoon iets gebeuren, want het is toch verschrikkelijk dat alle straten zo naargeestig leeg zijn Vakantiewoningen zijn niet moeilijk te herkennen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19