Arafat en Barak sluiten akkoord Dode vluchtelingen spoelen in Spanje aan tussen badgasten PZC Longbridge neemt afscheid van Mini oude stijl buitenland donderdag 5 oktober 2000 Tuvalu viert onafhankelijkheid met geld uit Internet Bestand voor Westoever, Gazastrook en Jeruzalem Opgezette bosjesman weer thuis Wahid weigert gratie te geven aan jongste zoon Soeharto Schroder vraag nette burgers in opstand te komen tegen neonazi's VS erkennen genocide Armeniërs Werkgever mag e-mails lezen Lynchpartij na oproep minister Illegalen in Nederlandse truck Britse piloten beticht van drinken Zimbabwe smeekt om hulp Politie pakt Oost-Timorese militieleider Guterres op van onze redactie buitenland AUCKLAND - Vb) pottiagwii en ontwikkelingshulp, dat wa ren tot voor kort de belangrijk ste inkomsten van het mini staatje Tuvalu in de zuidelijke Pacific. Het Internet heeft de eilandengroep echter veel rij ker gemaakt. Doordat ze haar internetuit- gang (.tv) voor vijftig miljoen dollar (125 miljoen gulden) wist te verkopen, zijn de in komsten voor de regering op eens meer dan vertienvoudigd. Het afgelopen weekeinde had het land eindelijk het geld om tijdens onafhankelijkheidsdag weer eens breed uit te pakken. Onder de ruim tienduizend in woners zijn er velen die nog nooit van het Internet hebben gehoord. Toch had de bevol king de afgelopen maanden veel profijt van de inkomsten uit Internet Er zijn meer lera ren en verpleegsters aange steld en binnenkort wordt het vliegveld uitgebreid. En dat al lemaal door een alfabetisch toeval Want voor tv-zenders en mediabedrijven is de inter- netuitgang tv', die het land kreeg toebedeeld, erg geliefd Het Amerikaanse bedrijf DOT TV (www.tv) bood de regering vijftg miljoen dollar voor de rechten van de extensie DOT brengt de namen nu vanaf hon derd dollar per stuk aan de man Populaire domeinen als china tv en free.tv leveren meer op Zij gingen voor 100.000 dollar over de toonbank: real.tv is voor 250.000 dollar nog te krijgen. Andere landen zijn ook in trek zoals Tonga bijvoorbeeld (.to) of het Nieuw-Zeelandse eiland Niue nu) Maar Tuvalu spant de kroon Geïnteresseerden in de tv-uit- gang moeten wel opschieten, want meteorologen verwach ten dat er over vijftig jaar niets meer van Tuvalu over is De ko raaleilandjes zijn dan inde gol ven verdwenen ANP/AFP van onze redactie buitenland PARIJS - Na urenlange, heftige debatten op de Amerikaanse ambassade in Parijs hebben de Israëlische premier Barak en de Palestijnse leider Arafat gister avond laat een akkoord bereikt over een bestand op de Westoe ver in de Gazastrook en in Jeru zalem. Volgens vannacht nog niet offi cieel bevestigde berichten houdt het akkoord in dat Israël zijn troepen terugtrekt op posi ties die het acht dagen geleden had, voor het uitbreken van de gewelddadigheden. Rond elf uur gisteravond bega ven Barak en Arafat zich naar het Elysée om met de Franse GABORONE - In Botswana is gisteren een opgezette bosjes man gearriveerd. De krijger was meer dan tachtig jaar tentoon gesteld in de Spaanse stad Banyoles bij Gerona. Na lang durige protesten besloot Spanje het museumstuk terug te sturen. Ondanks protesten van ver scheidene Afrikaanse landen weigerde het stadsbestuur de bosjesman terug te sturen. De kwestie laaide hoog op tijdens de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona, toen in Banyoles de roei wedstrijden werden af gewerkt. In Gaborone wordt de Afri kaanse krijger na een ceremonie begraven in een park. AFP/DPA van onze redactie buitenland JAKARTA - I)e Indonesische president Wahid verleent de jongste zoon van de voormalige Indonesische president Soehar to, Hutomo 'Tommy' Mandala Soeharto geen gratie. Toen de president bij zijn terug keer uit het buitenland werd ge vraagd of hij overwoog gratie te verlenen aan Tommy Soeharto zei hij: „Nee, nee. nee." Tommy had dinsdag een ver zoek tot gratie ingediend bij de president in verband met zijn veroordeling tot anderhalf jaar cel wegens corruptie. De jonge Soeharto gaf daarbij toe dat hij 'een beetje slordig' was geweest. Hij is ook veroordeeld tot een boete van bijna negen miljoen gulden. Zijn gratieverzoek be treft ook die boete Het is niet duidelijk wanneer Tommy zich bij de gevangenis moet melden. Wahid moet eerst officieel een besluit nemen over zijn gratieverzoek. Het hooggerechtshof veroor deelde Tommy op 22 september. Het hof vernietigde een uit spraak van een rechtbank in Ja karta van oktober vorig jaar. Die sprak Tbmmy Soeharto en zijn zakenpartner Ricardo Ga- lael vrij. Het hof achtte het duo schuldig aan speculatie met staatsgrond, waardoor de Indo nesische staat ongeveer 28 mil joen gulden misliep. De vermogende Tommy wordt door vele Indonesiërs gezien als het symbool bij uitstek van de corruptie en vriendjespolitiek tijdens het bewind van zijn va der. De hele familie verrijkte zich toen op buitensporige wij ze. Het Amerikaanse weekblad Time schatte het vermogen van de jongste Soeharto-zoon ooit op twee miljard gulden. Vorige week schortte een recht bank het proces wegens corrup tie tegen ex-president Soeharto op nadat medische specialisten hadden bepaald dat hij fysiek niet in staat is een proces te vol gen Die uitspraak leidde tot rellen RTR/ANP/AFP ijsseldijk modes Lepelstraat I Yerseke telefoon: OII3-57I539 president Chirac de details door te nemen voor de tekst van een verdrag dat vandaag in Egypte getekend moet worden. Chirac- had in de loop van de avond voorbereidende gesprekken ge voerd met de Egyptische presi dent Moebarak, met koning Mo hammed van Marokko en met secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties. Volgens sommige bronnen heeft Arafat zich urenlang fel verzet tegen de zijns inziens te magere inhoud van de overeenkomst Arafat had geëist dat een inter nationale commissie de geweld dadigheden zou onderzoeken, die naar zijn mening waren ver oorzaakt door 'excessief" optre den van de Israëliërs. Barak wilde daar echter niets van weten. Naar verluidt liep Arafat enkele malen kwaad weg van de onderhandelingstafel, maar slaagde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Albright er telkens weer in hem terug te doen keren Schuld Albright voerde in do Franse hoofdstad twee gesprekken met zowel Arafat als Barak Aan het eind van de middag kwamen Barak. Arafat en Albright sa men voor overleg Eerder op de dag had de Israëlische premier de Palestijnen de schuld gege ven van de bloedige rellen ,.De Palestijnse Autoriteit is verant woordelijk voor het uitbreken van het geweld", zei hij na af loop van een gesprek met de Franse president Chirac en diens minister van Buitenland se Zaken Vëdrine. De rellen in Gaza en op de Wes telijke Jordaanoever duurden gisteren voort. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn twee Palestijnse agenten nabij het plaatsje Beitunia ten westen van Ramallah doodgeschoten. Overdag vielen er eveneens twee doden. In de Gazastrook kwam een jon gen van 9 om het leven tijdens een beschieting door Israëlische helikopters. GPD/ANP Monteurs nemen de laatste Mini nog eens onder de loep. van onze redactie buitenland LONGBRIDGE - De laatste Mini oude stijl is gisteren van de band gerold in de Rover-fabriek in Longbridge, in de buurt van Birmingham. Het Britse ont werp wordt vervangen door een gemo derniseerde versie van het Duitse BMW. De productie verhuist naar Oxford. Verzamelaars zullen vergeefs jacht ma ken op de allerlaatste Mini. Die komt in het automobielmuseum in het Britse Gray don te staan. De fabriek in Long- bridge heeft in totaal 5.387.862 auto- tjes geproduceerd. De legendarische Mini werd geïntrodu ceerd in 1959 en heeft het 41 jaar lang uitgehouden op de automarkt De ver kopen van de compacte auto uit de stal van Rover daalden echter van 12 000 stuks in 1999 naar achtduizend dit jaar. Bovendien waren de productiekosten hoog. omdat een groot deel van de auto met de hand werd gebouwd. Eigenaar BMW besloot daarom tot een facelift en maakte het nieuwe model groter en breder. Aan de modernisering hangt wel een prijskaartje. De compac te wagen moet tussen de 40.000 en 60.000 kosten. In 2001 komt de nieu we Mini op de markt. Per jaar wil BMW 200.000 exemplaren produceren Symbool Oorspronkelijk was de Mini juist ont worpen voorde kleine beurs DeGnek- se ingenieur Alex Issigonis kreeg na de Suez-crisis in 1956 de opdracht een goedkope en zuinige auto te ma ken Het wagentje werd snel een symbool van de jaren zestig en grote sterren als Paul foto Dave JonesyAP McCartney en Mick Jagger bewogen zich er in voort BMW kreeg de Mini in handen toen het in 1994 het noodlijdende Rover kocht Ook de Beierse autofabnkant wist de Britse trots met op de rails te zetten Eerder dit jaar eindigde het kortstondi ge huwelijk in een pijnlijke echtschei- dins BMW verkocht onderdelen van Rover aan investeringsmaatschappij Phoenix en het Amerikaanse Ford De Mini was het enige model dat in Duitse handen bleef ANP/AFP door Henk van den Boom BARCELONA - Spaanse hulp verleners en de politie kunnen de toestroom van Afrikaanse vluchtelingen niet meer aan. Gisteren zetten 104 illegalen \oet op de Zuid-Spaanse kust. Regelmatig spoelen verdronken Afrikanen aan op de stranden, waar toeristen van de zon genie ten. Dinsdag landden 475 illegalen op de Spaanse kust Het stadje Thrifa dat op de uiterste zuid punt van Spanje is gelegen, heeft desporthal moeten inrich ten om alle mensen op te van gen. Een woordvoerder van Art sen zonder Grenzen zei gisteren dat de 'limiet is bereikt Het aantal Afrikanen dat dit jaar probeert via Spanje Europa binnen te komen, is het drievou dige van vorig jaar In de eerste acht maanden heeft de politie 11.000 mensen onderschept De meesten worden aangetroffen in rubberbootjes, ziek of totaal verzwakt Velen overleven de overtocht niet. Dit jaar alleen al zijn 263 lijken uit de Straat van Gibraltar opgepikt Een dode vluchteling die aanspoelt tussen argeloze badgasten is geen uit zondering meer. Foto De krant La Vanguardia drukte zondag een veelzeggende foto af met daarop twee jonge mensen die onverstoorbaar zitten te picknicken onder een parasql Op nog geen vijftig meter af stand ligt een aangespoeld lijk Sinds vorig jaar de twee Spaan se enclaves Ceuta en Melilla op de Afrikaanse noordkust door een 'ijzeren gordijn' hermetisch werden afgesloten van buur land Marokko, is die route voor de mensensmokkelaars niet meer interessant. De vluchte lingen worden nu in kleine bootjes over zee naar de Canan- sche Eilanden of de zuidkust van Spanje vervoerd. Zowel de prijs die de vluchtelingen moe ten betalen als het gevaar van dit soort overtochten zijn veel groter dan de tocht over land. De nieuwste strategie van de maffia is het laden van enkele honderden mensen tegelijk op een vrachtschip. De boot vaart tot dicht onder de Spaanse kust. waar de vluchtelingen m groe pen van veertig tot vijftig in rubberbootjes worden gepropt. In de meeste gevallen worden ze door de Spaanse kustwacht en de politie opgepakt. Silvia Pual (24) ontvluchtte twee jaar gele den Sierra Leone. Na lange om zwervingen te voet door een aantal Afrikaanse landen be reikte ze onlangs Spanje Sa men met haar zoontje Junior, en 44 anderen van een groep van 56 mensen bereikten ze Tanfa. ..Alleen de sterksten hebben het gered", vertelt ze. Langs de rou te via Algerije zag ze uitge droogde lijken van medevluch- telingen. GPD van onze redactie buitenland Ot'SSKLDORF - De Duitse kanselier Schroder heeft giste ren opgeroepen tot een 'opstand van nette burgers' tegen neo nazi's. Hij deed dit in een reactie op de aanslag op een synagoge dinsdag in Düsseldorf. Onbekenden gooiden op de dag van de vienng van de Duitse eenheid molotov-cocktails te gen de deur van de synagoge. Schrödor bezocht de synagoge gisteren samen met voorzitter Spiegel van de joodse gemeen schap in Duitsland en de pre mier van Noordnjn-Westfalen, Clement Deze verhoogde de be loning die was uitgeloofd voor tips over de aanslag van 10.000 naar 25.000 mark De voorzitter van de Düsseldorfse joodse ge meenschap bekritiseerde de po litie omdat die de synagoge we gens personeelsgebrek niet 24 uur per dag bewaakt Terroristen Zijn Berlijnsc collega Nachama eiste dat neonazi 's net zo moeten worden aangepakt als in de ja ren zeventig de terroristen van de Baader-Meinhofbende Om die terroristen te pakken wer den vaak duizenden agenten tegelijk ingezet en speciale af delingen bij justitie en de bin nenlandse veiligheidsdienst in het leven geroepen In Solingen, ook in Noordnjn- Westfalcn werden dinsdag avond vier skinheads opgepakt die na het roepen van 'Heil Hit- Ier' slaags raakten met een groep Turken Een dag na de aanslag op de sy nagoge in Düsseldorf deed zich een vergelijkbaar incident voor in het Franse plaatsje Villepinte dat in de buurt van Parijs ligt. Onbekenden gooiden gisteren een molotov-cocktail naar een synagoge in Villepinte Bij de brand die daarop uitbrak, werd een deur aan de achterzijde van het gebouw vernield. Een deel van de gevel was zwartgebla kerd Niemand raakte bij de aanslag gewond. Ook naar een aangrenzend ge bouw. dat is bestemd voor jood se kinderen, werd een molotov cocktail gegooid Deze richtte geen schade aan AP/AFP/DPA WASHINGTON - Het Amerikaanse Congres heef t dinsdag de resolutie goedgekeurd waarin officieel is gesteld dat de dood van honderdduizenden Armeniërs in het voormalige Otto maanse Rijk in 1915 een vorm van volkerenmoord was Het Franse parlement kwam in 1998 tot eenzelfde uitspraak De regering Clinton zegt te betreuren dat de resolutie is aan genomen De Turkse president Sezer uitte eerder al zijn onge noegen over het plan van het Amerikaanse Congres De Turkse regering stelde dat aanname van de Amerikaanse resolutie negatieve gevolgen zal hebben voor de verhoudin gen tussen "IXirkije en de Verenigde Staten. RTR/ANP LONDEN - Britse bedrijven mogen vanaf 24 oktober de elek tronische post van hun werknemers lezen en hun telefoonge sprekken afluisteren. De Britse regering heeft dit bepaald, zodat ondernemers kunnen controleren of e-mails en tele foongesprekken van personeelsleden verband houden met de werkzaamheden van de functionarissen. De Britse staatssecretaris Hewitt overwoog eerder nog te re gelen dat de werkgever eerst toestemming aan het personeel moet vragen, als hij de e-mails wil bekijken en de gesprekken wil beluisteren De Britse vakbonden willen de bepalingen voor de rechter aanvechten. AFP NAIROBI - Twee dagen nadat de Keniaansc minister van Mi lieu de bevolking opriep criminelen te lynchen, hebben de in woners van de hoofdstad Nairobi de daad bi] het woord ge voegd. Dinsdag werden zeker drie vermeende criminelen door een razende menigte gestenigd, zo meldde de krant Daily Nation gisteren. Een grote groep mensen trok met veel geweld door de slop penwijken van de Kemaanse hoofdstad. De Kenianen zoch ten de moordenaar van drie meisjes wier lichamen vorige week werden gevonden. Zeker vier mensen zijn zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. DPA CHEB - De Tsjechische autoriteiten hebben gisteren tiental len illegalen, onder wie ëén dode, ontdekt in een vrachtwagen met Nederlandse kentekenplaten Dat heeft de lokale politie in de plaats Cheb bekendgemaakt Het voertuig reed naar de Tsjeehisch-Duitse grens toen het in de plaats Stary Rybnik bij Cheb werd gecontroleerd. Eën van de illegale immigranten, die volgens de politie afkomstig zijn uit drie of vier Aziatische landen, is in kritieke toestand over gebracht naar een ziekenhuis in de omgeving De autoriteiten wilden niet zeggen om hoeveel immigranten het gaat en uit welke landen ze precies afkomstig zijn. De vrachtwagen werd bestuurd door een TSjechische chauffeur AFP LONDEN - Elf piloten en drie leden van het cabinepersoneel van Britsh Airways (BA) mogen voorlopig niet meer de lucht in Togen de piloten loopt een onderzoek naar alcoholmis bruik Dit heeft de Britse vliegmaatschappij gisteren bekend gemaakt De veertien piloten zouden de regels voor alcoholconsumptie tijdens vluchten hebben overtreden De onthullingen over drankmisbruik werden gedaan door de makers van een tele visiedocumentaire voor de zender Channel 4. RTR HARARE - De Zimbabwaanse minister van Financien Stmba Makoni heeft gisteren dnngend om internationale geldelijke steun gevraagd Zij land kan niet meer aan de buitenlandse verplichtingen voldoen De inflatie bedraagt 70 procentter wijl bijna de helft van de Zimbabwanen geen w erk heeft. Vanwege de internationale afkeer van het beleid van presi dent Moegabe is het niet aannemelijk dat snel hulp wordt ge boden Het land Iwleeft de zwaarste crisis sinds de onafhan kelijkheid van 1980. De situatie wordt verergerd door de landbezettingen door medestanders van Moegabe en de deel name aan de oorlog in Congo. AP (Advertentie) Relaxed naai de tandarts van onze redactie buitenland JAKARTA De Indonesische politie heeft gisteren Eurico Guterres, leider van de beruchte Oost-Timorese Aitarak-militie, gearresteerd. Hij wordt ver dacht van het uitlokken van rel len in de West-Timorese stad Atambua. Verder hebben de autoriteiten twee militieleden aangehouden die ervan worden verdacht op 6 september betrokken te zijn ge weest bij de moord op drie VN- medewerkers in die stad Volgens de chef van de nationale politie, generaal Bimantoro, zit Guterres vast op het hoofd kwartier van politie ui Jakarta Justitie had de Aitarak-leuler dinsdag toegevoegd aan de lijst van mensen die worden ver dacht van betrokkenheid bij het geweld rond het referendum <>ver onafhankelijkheid van Oost-Timor vorig jaar Guterres waarschuwde eerder deze weck dat zijn aanhangers een arresta tie zullen vergelden. De VN en het Westen eisten daarop dat Ja karta ernst zou maken met de ontwapening van de milities Zondag verlengde de politie de termijn waarbinnen de milities hun wapens moeten hebben in geleverd tot 15 oktober. Na het referendum over onaf hankelijkheid van Indonesië braken in Oost-Timor geweld dadigheden uit. Daarbij zouden de pro-Indonesische milities minstens zevenduizend mensen hebben vermoord. ANP Relaxed naar ien sollicitatiecisprfr Het ligt er gewoon aan in welke At'TO jl rijdt Vui u ook luuior mort. hr» wordt mhierin mrkrn hem nog completer een nuk uniroimrr in de nieuwe Hef iou ir veel ii(n de crlloie rirraT Rover 45 Club Met een I 8 ben» ine- *«n de Rover 45 hier te noemen motor -eventueel met Steptronw - of Komt u duraai «oor «llr overige een 20 dtrtelmotor rijdt de Rover 45 iniormetir (rruii ten* bi| om in de «eer <ucntnri*bet Zeken «I» »i i|i11 thooraom l«n/t» t' ri|d« et in "im/( rn h - 'dttturrn yy e,n 1°**' 45 11 st> The now Rover 45 AUTO ACCELL Amundtenweft 55. Gort. Telefoon 0115 - 245295 GARAGE RIDA TERNEUZEN B V r f J llMtnunwej 4. Terneuren. Telefoon 0115-61*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5