Zeeuwse scholen scoren goed PZC Tunnelcentrum breidt expositie uit Bietenslik hindert verkeer vecht stopzetten uitkering aan Wetenschapsweek V olkssterrenwacht Loonwerkers willen kentekenplicht voor landbouwvoertuigen Delta gaat grenzen over voor projecten met warmtekracht Z G G13 n d donderdag 5 oktober 2000 19 Souburgse brokkenmaker krijgt boete Bijeenkomst over hersenletsel Hulster Reynaert College haalt hoogste cijfers op Kwaliteitskaart 2000 Gedetineerde door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Volkssterren- wacht Philippus Lansbergen in Middelburg neemt zaterdag 14 oktober deel aan de Wetenschap en Techniek Week 2000. De week is een initiatief van de gelijknamige stichting. In sa menwerking met meer dan tweehonderd instellingen en bedrijven organiseert de stich ting allerlei lezingen en bijeen komsten over het thema 'Huis, tuin en keuken'. Van 7 tot en met 15 oktober gunnen musea, uni versiteiten, sterrenwachten, la boratoria en bedrijven een blik in hun keuken. In de sterrenwacht zijn tussen 14 en 17 uur doorlopend lezin gen en experimenten In de eer ste lezing leggen medewerkers van de sterrenwacht uit dat de dagelijkse verschijnselen die mensen in de keuken zien, ook in het groot aan de sterrenhemel plaatsvinden. Om dat te illu streren worden enkele experi mentjes uitgevoerd. In de twee de lezing kunnen bezoekers leren wat er deze winter in de achtertuin aan diverse hemel verschijnselen te zien zijn. De lezingen worden om en om her haald. De sterrenwacht is te vinden aan de Herengracht in Middelbuig. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft woensdag een 35-jarige inwo ner van Oost-Souburg conform de eis veroordeeld tot 1750 gul den boete. De man had 19 december vorig jaar in zijn woonplaats brokken gemaakt door eerst tegen een bestelbus te botsen en vervol gens vier reflexiepalen omver te rijden. De verdachte was door gereden en belandde uiteinde lijk met zijn auto in de sloot. De Souburger moet behalve de boete ook nog 533 gulden scha de (voor de paaltjes en herstel werkzaamheden) aan Water schap Zeeuwse Eilanden vergoeden. Een medewerkster van het Tunnelcentrum bij een 'vriespaneel', Wn van de nieuwe onderdelen van de expositie. foto Charles Strijd GOES - Voor mensen met niet- aangeboren hersenletsel en be trokkenen is er op woensdag middag 11 oktober een bijeen komst in Hotel Terminus in Goes De middag, die georgani seerd wordt door de vereniging Cerebraal, begint om 14 00 uur Hotel Terminus is te vinden naast het NS-station. tssing. De •vuld met door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Tunnelccn- trum van de Westerscheldetun- nel in de Nieuw Neuzenpolder bij Terneuzen wordt geactuali seerd. De komende maanden wordt de permanente expositie aangepast en uitgebreid. De vorderingen bij de bouw wor den voortaan van week tot week op de voet gevolgd. Bovendien wordt aandacht besteed aan tal van wetenswaardigheden op het gebied van veiligheid, tarie ven. wegtracé's en tal van ande re zaken. Woensdag werd een begin ge- expositie werd aange- een ingenieus paneel waarop SLUIS - De bietencampagne is weer in volle gang. Dat is onder meer te merken op de provinciale weg tussen het kruispunt Potjes en Sluis. Een auto moet daar over de linker weghelft om de kluiten te ont- wijk.-n foto Pator Nicolai maakt met de aanpassing. De KH rop te zien is hoe de dwarsverbindin gen worden aangelegd Dat ge beurt door bevriezing van de grond tussen de twee tunnelbui zen. Het paneel is voorzien van een vneslans. waarmee ver schillende onderdelen van de aanleg van de verbindingen kunnen worden opgeroepen Komend najaar worden tal van aspecten van de tunnelbouw (duikwerkzaamheden, de aan leg van kabelkanalen, de aan kleding van de tunnel) in film pjes belicht. Ook de weg- en waterbouwkundige kunstwer ken worden zichtbaar gemaakt Dé trekpleister van het centrum worden ongetwijfeld de mam- moetbotten. die vorige week bij het afzinken van de caisson van de tunnel bij Ellewoutsdijk werden aangetroffen De revita lisering van het centrum - dat een week geleden de 100 000ste bezoeker ontving - moet vol gend voorjaar voltooid zijn Coördinator Nancv Vinke van het centrum ..We hebben nu enige haast gemaakt met de plaatsing van het exhibit over de bevriezing met het oog op de landelijke Wetenschap Sc Tech niek-week, die zondag begint. De afgelopen twee jaar trok de Wetenschapsdag, die we tradi tiegetrouw op zondag houden, vele honderden belangstellen den." De Wetenschap Sc Tech- niek-week heeft dit jaar als the ma Huis, tuin en keuken'. Vinke ..Aan de hand van aan sprekende en \*>or kinderen en hun ouders begrijpelijke voor beelden w*orden vergelijkingen gemaakt tussen de toepassingen van huis-, tuin- en keukenvoor- werpen en technieken, die bij de bouw van de Westerscheldetun- nel worden gebruikt Tijdens een puzzeltocht moeten bij voorbeeld vragen worden be antwoord over de inrichting van de tunnel (huis), de landschap pelijke inpassing (tuin) en de tunnel boormachines (keuken) Tunnelcentrummedewerkster Mieke zal de kinderen met be hulp van ludieke beelden én een heuse mol (een handpop) vertel len over de lotgevallen van de boormachines (mollen) Neeltje Suzanna en Sara. Een kleur- en zoekplaat maakt de kinderen verder wegwijs in de wereld van techniek onder de Westerschei- de En verder zijn er tal van de- monstraties en 'doe-activitei- ten' in het centrum. Zondagochtend om 11.00 uur opent het Tunnelcentrum de deuren om 16 00 uur gaan ze weer dicht Maandag is net cen trum gesloten. maar dinsdag tot en met zaterdag is het weer open Tijdens de Wetenschaps week is er dagelijks van 14.00 uur een speciale rondleiding door Harman van dar Werf DEN HAAG - Het landbouw- verkeer moet met het oog op de verkeersveiligheid en juridi sche aansprakelijkheid heter gestructureerd worden. Cumela. de organisatie van loonwerkhedrijven, vindt dat noodzakelijk Landbouwvoertuigen zijn de laatste jaren breder geworden Landbouwtrekkers kunnen en f;aan vaak sneller dan de wette- ijk toegestane 25 kilometer per uur ,.En bij een ongeval waarbij een trekker 30 of 35 kilometer per uur heeft gereden, krijgt de be stuurdervan die landbouwtrek ker vaak direct de schuld", al dus een woordvoerder van Cumela. Het Nefit Warmte Garantie Plan Vimf de introductie van de HR-ketel koren maar liefst 2 van de 3 etgrnhunbennen voor Nefit Bovendien kieren re «eed» vaker voor het Nefit Warmte Garantie Plan Logisch, want daarmee ver reken de N'eht-dealer u liefst tien jaar lang van vakkundig onderhoud van uw Nefit HR-ketel Bovendien garandeen haj snelle service bij eventuele storingen Absolute tekerhetd dut. En dat voor een vast. relatief gering bedrag per jaar Het Nefit Warmte Garantie Plan Bel graas 0800-0786 voor de dichtstbtjnjnde Nefit-dealer of kijk op www.ne6t.nl Cumela wil daarom helderheid scheppen in de regelgeving voor landbouwverkeer Een laee ia kentekens in te voeren voor landbouwvoertuigen Er mag dan harder dan 25 kilometer per uur mee gereden worden, wat in de praktijk meestal gebeurt De invoering van kentekens ligt echter niet gemakkelijk in de landbouwsector De land- en tuinbouworganisatie LTO Ne derland heeft er in een brief aan de Tweede Kamer al bezwaar tegen gemaakt LTO Nederland erkent dat het met de verkeersveiligheid rond landbouwvoertuigen niet goed is gesteld, maar kentekens in voeren in de landbouw schiet zijn doel voorbij. Het brengt ex tra financiële en administratie ve lasten voor boeren met zicb mee Voorlichting Het is volgens LTO Nederland beter gericht voorlichting te ge ven Daarover vindt al overleg plaats met 3VO, de nieuwe orga - nisatie voor verkeersveiligheid LTO Nederland en 3VO werken aan het project 'Landbouwver keer opvallend beter' De reactie van LTO Nederland ia bekend bij Cumela Volgens een woordvoerder van Cumela la er sprake van koudwater vrees We willen het invoeren van kentekens genuanceerd bena deren. in overleg met LTO Ne derland en het ministerie van Verkeer en Waterstaat Zo zou er bijvoorbeeld alleen een kente ken kunnen komen voor trek kers waarmee echt harder wordt gereden dan 25 of 35 kilo meter per uur." Ook voor brede landbouwvoer tuigen wil Cumela de regelge ving vereenvoudigen en verb* teren Vaak wordt daar geen aparte vergunning voor aange vraagd, ook al moet dat wel Dat kan bij een ongeval grote finan ciële gevolgen hebben Knigc land Op korte termijn is er opnieuw «•«•n bespreking tussen Cumela. LTO Nederland en het mintsU- ne van Verkeer en Waterstaat over verkeersveiligheid van het landbouwverkeer Nederland is overigens het enige land in de Europese Unie dat geen krnte- kenpiicht voor landbouwvoer tuigen kent. door Amo Ruitenbeek HEERHUGO WAARD - Een Zeeuwse gedetineerde, die een zeer lange gevangenisstraf uit zit in Heerhugowaard. vcchl de stopzetting van zijn WAO-uit- kering aan. Voor zover hekend is dit de eerste bezwaarprocedure tegen de nieuwe wet soeiale-ze- kerheidsrechten gedetineerden. Als zijn advocaat op 6 oktober van het GAK in Goes wint. dan kan dat de staat wel eens miljoe nen gaan kosten, andere gevan genen willen dan ook hun cen ten. Voor de Zeeuw telt echter maar één ding: hij wil ztjn kin deren blijven zien De wet sociale-zekerheulsrrch- ten gedetineerden werd 1 mei dit jaar ingevoerd. Volgens de wet vervalt het recht opeen WAO-uitkering voor iedereen die door de rechter naar een ge vangenis. een huis van bewa ring of een tbs-kliniek wordt ge stuurd De uitkering stopt één maand na opname of detine ring. Daarmee is een volgens dc politiek bestaande ongelijkheid uit de weg geruimd Peter vnn Meenen. w oordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ,.Een werk gever betaalt ook het loon niet meer uit van een werknemer die achter tralies belandt Dan is het te gek dat een WAO'er ge woon 'doorverdient' In de werkloosheidswet (WW) en de algemene bijstandswet (ABW) was jaren geleden reeds geregeld dat geen uitkering wordt verstrekt bij detentie en tbs met dwangverpleging Van Meenen Want aan de voor waarde om beschikbaar te zijn voor de arbeidsmarkt kunnen deze WW ers en ABW'ers niet meer voldoen." Kinderen De advocaat van de Zeeuwse gedetineerde, mr R Polderman uit Alkmaar, is het helemaal niet eens met het idee dat door de nieuwe wet 'iedereen gelijk' wordt behandeld Zekerde min derjarige kinderen van Polder mans client niet Zij dreigen het contact met vader, die onlangs 20 jaar cel kreeg wegens moord, voorgoed te verliezen nu de eni ge bron van inkomsten is weg gevallen Geen WAO-uitkenng meer betekent geen geld voor n isjes Zeeland-Ni>ord Holland De bezwaarprocedure dient op vrijdag 6 oktober bij de betref fende uitkeringsinstantie GAK in Goes. De raadsman sleept pn- der meer het Europees Verdrag voor ile Rechten van de Mens (EVRM) erbij om de beslissing dat de uitkering wordt beëin digd, terug te draaien ..De wet maakt ten onrechte onderscheid g« rechtigden AOW'ers bijvoor beeld worden geheel ontzien Dat is net zo goed in strijd mét het gelijkheidsbeginsel Eigendom De aanspraak van zijn cliént op een WAO-uitkering is volgens het EVRM als een eigendom te beschouwen, aldus de advocaat, omdat de man vin een premiebe taling een aandeel in een fonds heeft opgebouwd Daarmee zou hij tijdens zijn detentie de door» betaling van de huur en het le vensonderhoud van zijn gezin kunnen betalen De Staat had daar met zijn handen vanaf moeten blijven. Verder is intrekking van de uit kering strijdig met het verdrag over minimumnormen van soci ale zekerheid ..Detentie wordt in dat verdrag met genoemd als grond voor schorsing van de uit kering." Zonder op het bewuste geval in te gaan zegt van Meenen ..AOW krijgt iedereen, dus is er geen sprake van ongelijkheid Ook zitten er maar weinig AOW'ers in de gevangenis Dat mag niet klinken als een finan cieel verhaal „De wet is niet in gevoerd om honderden miljoe nen te kunnen besparen Op jaarbasis denken we 36 miljoen minder te hoeven uitgeven Volgens van Meenen is de wet internationaal getoetst, ook te gen de achtergrond van het EVRM ..De vraag was of gedeti neerden dubbel gestraft werden door hen ook nog hun uitkering te ontnemen. Het antwoord is nee Evenmin is het verdrag over de minimumnormen ge schonden Gezinsleden kunnen «•«•n beroep doen op de algemene bijstandswet Ik ken deze zaak niet. maar als er geld nodig is voor een treinkaartje, is dat te krijgen. "GPD vol punt boven het gemiddelde. Zeldenrust/Steelant in Térneu- zen spant de kroon met wiskun de 7 Zonder uitstel Het Goese Lyceum onder scheidt zich met de mavo-afde ling Die haalt het hoogste rendement Eenmaal in de bo venbouw. stoomt daar 98 pro cent van de leerlingen zonder uitstel op naar het diploma. Ook op het Calvijn College en op Ne- halennia blijven maar weinig mavo-leerlingen zitten rende ment 97 procent tegen 82 lande lijk. Opnieuw is het de Hulster Reynaertschool die de beste cij ferlijsten kan laten zien: een gemiddelde van 6 8. een half punt boven het landelijk cijfer. Opvallend in Zeeland is het gro te aantal mavo-leerlingen dat tijdens de rit overstapt naar de havo. Op Scheldemond in Vlis- smgen. Calvijn College in Goes en Zwin College in Oostburg gaat het om een derde deel van het aantal leerlingen Vbo De Terneuzense scholenge meenschap Zeldenrust/Steel ant boekt in Zeeland het hoog ste vbo-rendement: 98 procent van de leerlingen in de boven bouw haalt daar zonder proble men het vbo-diploma Het Zwin College en de dependance van het Calvijn College m Krabben- dijke delen de tweede plaats met 97 procent Op de Groene School in Goes wordt het hoog ste cijfergemiddelde gehaald: 6.7. een half punt boven het lan delijk gemiddelde Landelijk bekeken presteren de Zeeuwse vbo-schoien minder florissante cijfers dan de andere Zeeuwse scholen Twee scholen halen zelfs het landelijk gemiddelde niet Buijs Ballot College en Ne- halennia Beide scholen zitten ruim 10 procent onder de maat De dependance van het Calvijn College in Krabbendijke pre senteert een opvallend laag eindexamencijfer 5 9. veroor zaakt door een zware onvol doende voor de vreemde talen: 4.4 Het valt verder op dat nogal wat vbo'ers tijdens de rit alsnog voor de mavo kiezen. In Vlissmgen en Terneuzen (Zeldenrust/Steel ant) gaat het om een kwart van de leerlingen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Zeeuwse nutsbedrijf Delta trekt voor toe passing van warmtekracht koppeling (wkk) de grens over. Er zijn momenteel contacten gelegd voor aanleg van wkk-in- stallaties in Brabant en Vlaan deren. Delta hoopt met name in het Vlaamse voet aan de grond te krijgen. Het Belgische energie bedrijf Electrabel houdt zich wel bezig met grotere warmte kracht-installaties, maar nau welijks met kleinere. Daar ziet Delta een gat in de markt. „We kijken duidelijk over de grens", zegt C. E. van Gremberghe. hoofd decentrale opwekking en milieuprojecten van Delta Delta is in de eigen provincie al langere tijd bezig met het ont wikkelen en bouwen van pro jecten in de sfeer van decentrale opwekking. Tot de grote be hoort de Elsta-centrale bij Ter neuzen (350 megawatt) en er ligt een plan voor twee wkk-centra- les van elk 400 megawatt bij Hy dro Agri in Sluiskil. Daarnaast staan er in Zeeland nu zo'n 100 wkk-installaties. variërend van 180 kilowatt tot 20 megawatt (Lamb-Weston Meijer bij Krui- ningen). Het aantal groeit. Er is veel vraag naar, meldt Van Gremberghe. Niet alleen van bedrijven, ook van instellingen in de sfeer van recreatie, onder wijs, gezondheidszorg en over heid. De combinatie van stoom, warm water en stroom levert voordelen op cn is milieubewust (minder broeikasgas). Droogprocessen Volgens Van Gremberghe wordt de wkk-techniek steeds slim mer Zo gaat Delta als eerste in Nederland onderzoeken of bij bepaalde droogprocessen een microgas-turbine kan worden ingezet, die ook elektriciteit maakt Daarbij wordt gebruik gemaakt van bestaande tech nieken. ..We zijn geen experi- menteerbedrijf We kijken wat er beschikbaar is en wat de er varingen ermee zijn", betoogt Van Gremberghe. Een sector die toekomstmoge lijkheden biedt voor wkk is de tuinbouw Delta wil inspelen op de ontwikkelingen hiervan in Zeeland. door Henk Postma VLISSINGEN - Het voortgezet onderwijs in Zeeland presteert ruim bos en de maat. Slechts een enkele school laat op een onder deeltje een minpuntje zien. Vooral binnen het vwo. en in be langrijke mate ook bij havo sco ren de Zeeuwse scholen ruim boven het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit de Kwaliteits kaart 2000, w aarmee het minis terie van Onderwijs de resulta ten openbaar maakt die de scholen vorig jaar behaalden. Van alle Zeeuwse scholen boekt het Oostburgse Zwin College, zowel bij vwo als havo, het Het Hulster Reynaert College met Daar blijven leerlingen net zo vaak zitten als elders in het land De Hulster vwo'ers halen wel de hoogste cijfers. Ze slagen met een gemiddeld cijfer van 7 2, bijna een volle punt boven het landelijk gemiddelde Het Zwin College en de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren delen de tweede plaats met een eindexamen-cijfergemid- delde van 6 9 Wat de havo betreft, ligt het Oostburgs Zwin College nog ruim aan kop: rendement 82 procent Daarna volgt het Cal vijn College in Goes: 78 procent. Het landelijk gemiddelde is 58 procent. In Zeeland duikt alleen de Terneuzense school De Rede daaronder: 45 procent. De Mid delburgse scholengemeenschap Nehalennia zit er nog net boven 59 procent Ook bij de havo pre senteert het Hulster Reynaert College de fraaiste Zeeuwse eindexamencijfers: een gemid delde van 6 9. ruim een half punt boven de landelijke score Vooral de cijfers voor de vreem de talen zijn in Hulst uitzonder lijk hoog 7.2 (landelijk 6.5). De Middelburgse CSW blinkt uit met een hoog cijfer voor de eco nomische vakken: 7, bijna een hoogste rendement' Dat wil zeggen dat daar de meeste leer lingen zonder oponthoud hun diploma halen. Het Hulster Reynaert College laat in Zee land de fraaiste eindexamencij fers zien. Leerlingen van vwo, havo en mavo halen daar de hoogste cijfers. Dat wil overigens niet zeggen dat die twee Zeeuws-Vlaamse scholen ook echt de beste zijn Scholen hebben voor een deel zelf in de hand of leerlingen al dan niet 'blijven zitten' En de eindexamencijfers worden voor de helft bepaald door de resul taten van schoolonderzoeken die leerkrachten enige speel ruimte geven om cijfers te beïnvloeden. Het ministerie be nadrukt dan ook dat de kwali teitskaart slechts indicatieve waarde heeft. Op de huid Wat het 'rendement' bij het vwo betreft, wordt het Oostburgse Zwin College dicht op de huid gezeten door het Goese Buijs Ballot College Dat loodste 77 procent van de vwo'ers zonder oponthoud naar het diploma, en naderde de Oostburgse school daarmee tot op 1 procent. Lan delijk bedraagt het rendement 60 procent De meeste Zeeuwse scholen bleven daar ver boven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49