Panel geeft adviezen over milieu PZC Boer heeft smaak van natuurbeheer te pakken Delta en glastuinbouwer vinden elkaar Agrarisch bedrijf bij Goes voorbeeld voor duurzame landbouw 3 zeeland 18 Provincie schakelt publiek in Zeeuwind voert strijd voor duurzame energie nu vanuit Vlissingen Ben snel naar BelCompany voor 27Qr extra bel voordeel! •m Ben* BelCompany donderdag 5 oktober 2000 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een Pu bliekspanel Zeeland gaal het provinciaal bestuur adviseren over /.aken op het gebied van be drijvigheid. milieu en leefbaar heid. In deze zogeheten klank bordgroep zitten dertien 'gewone' burgers, afkomstig uit verschillende sectoren van de samenleving. Door oprichting van het publiekspanel wil de provincie de communicatie ver beteren van overheid en bedrij ven richting burgers, met name over milieuzaken. Gedeputeerde A J. G Poppe- laars van milieu installeert het Publiekspanel Zeeland 11 okto ber. De groep komt enkele ma len per jaar bijeen om te praten over verschillende onderwer pen. Die kunnen aangedragen worden door de provincie, maar ook door de panelleden zelf Hoewel het nieuwe klankbord geen adviescommissie is, hoopt het provinciaal bestuur wel dat er nuttige aanbevelingen en suggesties van de leden komen Nuchter Dat hoeft niet alleen over de communicatie tussen overheid en burgers te gaan. verduide lijkt provinciaal medewerker A de Jong Er kan ook inhoudelijk ingegaan worden op (milieu)on- derwerpen die aan de orde van de dag zijn Om een voorbeeld te noemen: als er nagedacht wordt over een grootschalige locatie voor glastuinbouw is het denk baardat het panel met 'nuchtere Zeeuwen' wijst op bepaalde as pecten die niet of onvoldoende aan bod komen, terwijl aan dacht daarvoor van (veel) be lang kan zijn voor een goede verstandhouding tussen over heid en burger Het idee om de burgers meer te betrekken bij milieuzaken is ge boren tijdens een publieksbij- eenkomst in Sluiskilals vervolg op het symposium De Stille Re volutie (de positieve resultaten van milieumaatregelen bij de industrie). Tijdens deze verga dering werd vastgesteld dat er behoefte bestaat aan een betere samenspraak van overheid en bedrijven enerzijds en burgers anderzijds. Die conclusie deed het provinciaal bestuur beslui ten de communicatie over mi lieuzaken te verbeteren en dat op een hedendaagse wijze te doen. Spelregels De begeleiding van het pu bliekspanel is uitbesteed aan de communicatiedeskundige Maurits Groen uit Haarlem Hij heeft spel regels opgesteld opdat de klankbordgroep zo goed mo gelijk kan draaien. In eerste aanleg wordt het panel als een proef gezien. Is het een succes, dan komt er een vervolg. Uit gangspunt is een brede samen stelling van het panel, met men sen die niet uit het bekende bestuurlijke en ambtelijke cir cuit komen en die geen nadruk kelijke binding met organisa ties/instellingen hebben. Gezocht is in diverse sectoren, zoals onderwijs, landbouw, middenstand, zorg. Het idee van een klankbordgroep is niet hele maal nieuw Grote bedrijven als Dow Chemical, Hydro Agn en Zuid-Chemic hebben er al een of zijn ermee bezig Onafhankelijk voorzitter wordt journalist Peter Joosse lieden /ijn J Elenbaas, Zierikzee; P, A Geene. Middelburg; M J. Geerlings. Sas van Gent; J de Meester. Grijpskerke, J P. Ne ve. Kloosterzande; J P. Paauwe, Goes, mw G Ruijl. Terneuzen. A Stutterheim, Meliskerke; P Vereecken. Kloosterzande. J Verswijveren, Halsteren. J. H. Wamelink. Zoutelande; mw P van Wijk. Middelburg; mw J. de Witte. Vlissingen Met de ondertekening van een contract is de weg vrij voor de bouw van een warmtekrachtinstallatie in de Willem Annapolder in Ka- pelle. foto Peter Buteijn door Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Delta-directeur P. Sto ter en W. Gresnigt van glastuinbouwbe drijf Gebroeders W&J Gresnigt. hebben WfKMisdagochtend bij NV Delta Nutsbe drijven in Middelburg een contract on dertekend. dat dc bouw en de exploitatie van een warmtekrachtinstallatie in de Willem Anmipolder in Kapelle mogelijk maakt. Gresnigt bouwt in dc polder een kassen complex van 38 hectare, tot nu toe het grootste m Europa Delta gaat het bedrijf warmteC02. elektriciteit, ruw- en drink wateren telecomdienstcn leveren. Beide ondertekenaars toonden zich ge lukkig met de inhoud van het contract Stoter omdat Delta zich kan profileren als een multi-utility bedrijf, een leverancier van meer dan alleen gas, water en licht Acceptabel Gresnigt is blij met de prijzen die in het contract overeengekomen zijn. Volgens hem is de invloed daarvan op de prijs van de paprika 's en tomaten die hij in de Wil lem Annapolder gaat verbouwen, accep tabel. Beide partijen moeten aan de slag in de gi gantische bouwput bij Kapelle Delta gaat twaalf gasmotoren neerzetten van elk 1,5 megawatt. Daarnaast komen er nog zes ketels van zeven megawatt elk. Gresnigt bouwt zelf twee ketelhuizen met rookgasreinigers, die de C02 uit het rook gas halen, zodat die stof voor koolzuurbe- mesting van de planten kan zorgen. Delta zet op het terrein een gasontvangst- station neer. om het hoogcalorische gas te kunnen aanleveren. Er komen ook een schakelstation en een hoogspanningssta tion o'm alle elektriciteit die over is. naar het hoogspanningsnel te kunnen brengen. Voor rekening van Gresnigt komen twee enorme buffertanks met een inhoud van elk 2500 kubieke meter. Daarmee kan het glastuinbouwbedrijf het verschil in warmtebehoefte tussen dag en nacht af vlakken. De warmtekrachtinstallatie kan daardoor voortdurend op volle sterkte draaien. Er hoeft niet te worden getem perd als het te warm is, want de energie die over is. gaat naar het hoogspanningsnet Een grote procescomputer, die aan de kli- maatbeheersingsinstallatie van Gresnigt gekoppeld is. houdt alles m de gaten. Infrastructuur Voor Delta betekent het contract een in vestering van veertig miljoen gulden. Daarvoor kan wel de infrastructuur wor den gemaakt van kabels en leidingen voor nog twee glastuinbouwbedrijven van elk acht hectare. Het gasontvangststation kan dienen voor de voorzieningen die die bedrijven voor zichzelf moeten bouwen. Het schakel- en hoogspanningsstation kunnen ook een windmolenpark bedie nen, dat ten oosten van het glastuinbouw- project gepland is. Gresnigt verwacht de eerste paprika's in april 2001 te kunnen oogsten Het bedrijf heeft het veld moeten ruimen op de VI- NEX-lokatie Leidscherijn, waar Gresnigt elf hectare glas exploiteerde In Kapelle worden de kassen van Gresnigt niet ver licht. De vruchten moeten het doen met het zonnetje, dat in Zeeland gemiddeld meer schijnt dan elders in Nederland. Nieuwe subsidieregeling zorgt wel voor veel rompslomp Op 1 januari 2000 u de Subsidieregeling Agra risch Natuurbeheer van kracht geworden. Allerlei oude regelingen, zoals de Bergboerenregeling, zijn vervallen. Boeren die hun bedrijfsvoering mede richten op het behoud van natuur- en landschaps waarden kunnen er voor in aanmerking komen. De provincie bepaalt ioaar agrarisch natuurbeheer kan worden toegepast Het bekendste en ook makkelijkst uil te voeren zijn de kleurige akkerran den Maar er zijn veel meer mogelijkheden, waarmee ook geld te ver dienen is Bedoeling is naast de bestaande na tuur- en reservaatsgebie den méér natuur in stand te houden. door Rinus Antonisse GOES - I)c belangstelling van Zeeuwse hoeren voor agrarisch natuurbeheer is groot. Dat was al zo voor de komst van de nieu we subsidieregeling. Met 653 boeren werd een beheersover eenkomst afgesloten, voor een opperv lakte van circa 2100 hec tare ..Dat is landelijk gezien re delijk". zegt II. Simons, project manager natuurbeheer bij de Dienst Landelijk Gebied in Gocv ..En de belangstelling groeit nog steeds. In 1995» zijn er nog nieuwe beheersovereen komsten gesloten." Dat behoort nu tot het verleden door de komst van de Subsidie regeling Agrarisch Natuurbe heer Daarmee is een eind geko men aan de wir-war van gn>ene subsidieregelingen. Kernpun ten zijn particulier natuurbe heer mogelijk maken en een be loning uitkeren naar resultaat Simons heeft de indruk dat de boeren in eerste instantie niet erg enthousiast waren over de nieuwe regeling. „Als je iets hebt en je bent er tevreden over. dan zit je niet te wachten op ver anderingen." Lastig is ook dat de administratieve zaken niet meer via de DLG in Goes lopen, maar door de dienst Loser in Roermond En dat loopt nog lang niet op rolletjes, integen deel. Laser kampt.met grote aanloopproblemen en het zorgt bij de boeren die aan agrarisch natuurbeheer willen doen, voor veel onduidelijkheid. Het is niet bevordelijk voor het stimuleren van de deelname Gedeputeerde G. de Kok (natuurbeheer) spreekt dan ook van een slechte beurt van de overheid. Hij heeft nooit begrepen waar om het uitvoerende werk van DLG naar Laser moest worden overgeheveld ..DLG geniet het vertrouwen van de boeren, be spreekt aan de keukentafel al les Roermond is veel meer op afstand." De Kok vindt dat de hele inwerkingtreding van de nieuwe regeling te ver van de werkelijkheid af staat en niet goed doordacht is. „Er zijn ook verkeerde verwachtingen ge wekt. Voor meer agrarisch na tuurbeheer - wat we steeds ge promoot hebben - moeten we veel mensen teleurstellen. Dat is geen goede zaak De gedepu teerde hoopt dat de kinderziek ten snel overwonnen zijn, zodat de boeren weer vertrouwen krij gen m het meedoen aan agra risch natuurbeheer „Dat is voor de natuur goed, het heeft recre atieve aspecten en het is voor de boeren goed." Vertraging Simons erkent dat er problemen zijn, omdat het bij Laser niet zo soepel loopt. „Dat zorgt voor vertraging en dat is natuurlijk ongewenst Omdat de Dienst Landelijk Gebied niet meer mag adviseren aan de boeren is van uit de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) de stichting Agrarisch Natuurbe heer Zeeland opgericht. Die ad viseert en helpt de boeren bij het opstellen van aanvragen. Geen sinecure, de formulieren zijn net zo ingewikkeld als een belas tingaangifte Simons noemt de komst van de stichting een ver betering. temeer daar de taak van de DLG beperkt is tot een controlerende De grootste belangstelling is er voor het inzaaien van akkerran den. In 1999 in Zeeland 300 hec tare en er was een wachtlijst Voor 2000 is er nog eens 100 hec tare akkerranden bijgekomen, en ook dat is nog te weinig om alle aanvragen te kunnen hono reren. Even zag het ernaar uit dat boeren van het eerste uur, met een aflopende oude be heersovereenkomst, buiten de subsidieboot zouden vallen Om dat te voorkomen is landelijk 40 miljoen gulden extra beschik baar gesteld voor degenen van wie de overeenkomst afloopt en die in aanmerking willen komen voor de nieuwe regeling. Verhoudingen Dat er administratieve aan loopproblemen zijn, betreurt Simons. „We hebben onze rela ties en daar willen we graag goede verhoudingen mee hou den. En het doel is: meer hecta res agrarisch natuurbeheer." Het liefst meer dan alleen een pakket akkerranden, dat wil zeggen ook 'zwaardere' pakket ten, zoals bont hooiland, krui denrijk weiland, vluchtheuvels voor weidevogels en plas-dras- land voor broedende en trek kende weidevogels. Simons raadt geïnteresseerde boeren aan zeker een aanvraag in te dienen. „Het is goed dat er meer agrarisch natuurbeheer komt. Dat betekent overigens niet dat een aanvraag automa tisch gehonoreerd wordt, gelet op de grote belangstellingen het beperkte landelijke budget." door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Nu we stin kend rijk zijn, hebben we de plicht om onderzoek te doen naar duurzame energie. Een paar weken geleden hebben we toch meegemaakt wat het bete kent als de olieprijs stijgt", zegt John Springer van Zeeuwind. „Vissers, boeren, vrachtwagen chauffeurs hadden last van die hoge dieselprijs. We moeten leren hoe we groene stroom kun nen uithuiten om onze economi sche afhankelijkheid van olie producerende landen niet te groot te laten worden." De coöperatieve vereniging Zeeuwind is deze week vei huisd van Goes naar de Edisonweg in Vlissingen. „Ons kantoor in Goes werd voor drie medewer kers te krap", zegt coördinator Willem Scheuerman. In het Goese Ra vel ijn-gebouw zitten nog de Zeeuwse Milieufederatie en andere Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties. In Vlissin gen kon Zeeuwind intrekken in het voormalige verdeelstation van de PZEM-eentrale „Dat is toch ook in ons straatje." Met Zeeuwind als bedrijf of on derneming gaat het goed. stel len ze. Twaalf jaar geleden is de club met haar 1200 leden opge richt. En er draaien 20 molens van Zeeuwind op verschillende plaatsen in de provincie. Die turbines draaien, maar de uitbreiding van duurzame ener- giebronnen gaat in hun ogee- schoorvoetend Schone energie is mooi, maar het maatschappe lijke draagvlak blijft gering Daar 'moet' de politiek veran dering in brengen. Ook omdat het provinciebestuur negen jaar geleden met het Rijk overeen kwam dat er in 2000 voor 2S| megawatt aan windenergfc moet zijn. Dat doel is niet ge haald ..Slechts 50 megawatt heeft Zeeland waargemaakt." Springer vindt dat politiek», moed ontbreekt. ..En het is tod tamelijk onbegrijpelijk dat po litici zich niet intensiever inzet ten voor uitbreiding van groen» energie. De olievoorraad isein- dig. Shell, en je mag aannemen dat deze gigant de ontwikkelin- gen op de voet volgt, schat in dat we nog veertig tot zestig jaar met olie vooruit kunnen Er. dan? Dan zullen er alternatie- ven moeten zijn. Daarvoor moe ten we nu nieuwe technologies ontwikkelen." De gemeente Reimerswaal on derscheidt zich en verdient een compliment, vinden ze. „Daarij het eerste grote park geplaatst, de Kreekrak met 26 windmo lens. In Anna Mariapolder zijn twee windmolens neergezet en wij mochten drie kleine molen vervangen door twee grote tur bines. Deze twee grote leveren evenveel energie als dertig kleintjes. We moeten nu stevig stappen voorwaarts maken." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zee lands grootste landbouwbedrijf, I)e Wilhelminapolder 1.700 hecta re) bij Goes ontwikkelt zich op milieugebied tot een voorbeeld voor de agrarische sector. Ande re (akkerbouw)bedrijven kun nen daar hun voordeel mee doen. Directeur J. P. C. van Ho ven zei dit woensdag tijdens de eerste Ahdijborrel van de pro vincie Zeeland in Middelburg. Een bijeenkomst, bedoeld om ervaringen uit te wisselen over duurzame ontwikkeling. De Wilhelminapolder heeft duur zame landbouw op economi sche en ecologische basis hoog in het vaandel gezet, zonder overigens biologische teelten na te streven. Vergroting van de natuurwaar den in Ooster- en Wester Schen- ge hoort daar ook bij. Van Hoven stelde dat De Wilhelminapolder de aanwezige natuur (in Ooster- schelde, Schenge. Deesche Wa tergang en de Weel) zoveel mo gelijk zelf zal gaan beheren, mede omdat voor natuurbeheer flink wat geld beschikbaar is. „We houden het liever in parti culiere handen dan het onder te brengen bij Natuurmonumen ten of Het Zeeuwse Landschap. Zelf natuur beheren levert voor de eigenaren instandhouding van de grond op. Dat is een be langrijke factor." Van Hoven legde uit dat het be drijf de productiemiddelen be ter wil inzetten en daarbij hoort ook het gebruik van oude be drijfsgebouwen „Een geweldig probleem in Zeeland. We moe ten er heel creatief mee omgaan om die gebouwen, wellicht aan gepast. te behouden." Speer punt is verder het gebruik van zoet water. „Het Zeeuwse zoet waterprobleem is te vergelijken met de situatie in het Midden- Oosten bij de overgang van cul tuurgrond in woestijn We heb ben contact met Israëlische be drijven die ervaring hebben is het telen van gewassen met toe voeging van voedingsstoffen en weinig water." De Wilhelmina polder neemt in dit kader een proef met druppel-irregatie. De aandacht voor het milieu is niet uit pure liefde ontstaan, bleek uit de toelichting van Van Hoven. Het bedrijf moet vol doen aan de milieuvergunning en zorgen dat de spelregels na geleefd worden. Bovendien wi De Wilhelminapolder wat doen aan het negatieve beeld dat over de agrarische sector bestaat als het om milieuzorg gaat. VanHo- ven erkende trouwens dat veel boeren niet in de wieg zijn ge legd voor goed naleven van de milieu-eisen. Hij pleitte voor meer milieugericht denken. Zo heeft De Wilhelminapolder een milieuzorger in dienst genomen Voor het milieuproject gaat de onderneming wel subsidie vra gen aan de overheid. Van Hoven ..Onze werkzaamheden zijn een voorbeeld voor de hele Zeeuwse landbouw." Topparkieten in Heinkenszand HEINKENSZAND - Kampi oensparkieten zijn morgen, vrijdag, en zaterdag 7 oktober te bewonderen in de Blauwe Reiger in Heinkenszand. De vogels waren de beste in hun soort tijdens de Nationale Par kieten Speciaal Club Kampi oenschappen te VeenendaAi. Twee weken geleden sleepten vier kromsnavels uit Zeeland daar prijzen in de wacht De vo gels zijn eigendom van Jan Jan sen uit Waarde, R. van de Broek uit Sint-Maartensdijk. M. Ja- cobscn uit Krabbendijke en H Wattel uit Colijnsplaat Op de tentoonstelling zijn nog zo'n 500 andere parkieten te zien Open op vrijdag van 19 tot 22 en op zaterdag van 14 tot 18 uur (Advertentie) Nu 2 maanden geen abonnementskosten en geen aansluitkosten bij een nieuw Ben abonnement. Bovendien ontvancjt u alleen bij BelCompany nog eens 150,- voordeel op een Ben Bijzonder abonnement! 'n* Sumtuog SOM 2400 Gewicht 90 gram 8ettifd 240 mm Standby tot 76 uur Vo«ediat>ng ook op earmKrophone Samsung A-100 Gewicht 87 gram Beltijd 300 mm Standby tot 100 uur infrarood interface Active flip Akkerrand bij Zottnemaire. in het knder van het project 'Znnnemairr ingezaaid'. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40