VN-steun zaak kabinet blijft Kamer wijst advies af over schrappen hypotheekaftrek PZC Gimbrére Bos maakt opties voor werknemers aantrekkelijker Iv 1 I rw I 1 ~l 19 Politie houdt poging doodslag maand stil binnenland Kamer toetst besluit later LUXE rttidea#' -TóOJtZ^L, Cultuur universiteit verjaagt vrouwen Bord paling als laatste groet Ex-zedendelinquent blijft weg Werk in de bouw blijft onveilig Eervol ontslag museumdirecteur Vrijstelling van OZB in Enschede Herkansing na fout Postcodeloterij GALLGALL 1 M I jq VAT 69 99 y 1 GALL v GALL Aanval op Chinees record Windturbines in Friesland hoger See Buy Fly op Schiphol steeds vaker See Steal Fly Handen vrij voor succesvol ondernemen. Dood meisje zeker Yasmina Hahchi donderdag 5 oktober 2000 van onze redactie binnenland I DEN HAAG - Ken meerderheid I in de Tweede Kamer heeft geen behoefte aan informatie vooraf overeen mogelijke Nederlandse deelname aan een vredesopera- tie. Pas als het kabinet een offi cieel besluit neemt om militai ren op pad te sturen wil het parlement in beeld komen. De paarse partijen en de kleine christelijke fracties maakten dat gisteren duidelijk tijdens het debat over de bevindingen van de commissie-Bakker. Die onderzocht naar aanleiding van de val van Srebrenica een aantal vredesoperaties van de afgelo penjaren. De Kamer gaat nu in tegen één van de belangrijkste aanbeve lingen van de commissie Die stelde dat de regering al bij de voorbereiding van een missie de Kamer moet informeren. Voorzichtig Regeringspartij D66 blijft nog voorzichtig. ..Het is de vraag of er vooraf al voldoende informa tie voorhanden is." voerde woordvoerder Dittrich aan. Het kan van geval tot geva 1 verschil - len of de regering de Kamer wel iets kan meedelen, aldus D66. PvdA. WD en de kleinechriste- Advertentie BIJ AANKOOP VAN EEN MANTEL OF JACK KLEDINGHOES LANGE DEift 16 MIDDELBURG lijke fracties zijn ronduit afwij zend Informatie vooraf bete kent mee regeren en daar voelen ze niets voor. Bovendien moet de Kamer altijd 'nee' kunnen zeg gen tegen een besluit van de re gering ook al betekent dat inter nationaal gezichtsverlies voor Nederland „Dat wij nooit 'nee' zeggen, ligt aan de slappe knieën van de Ka mer". constateerde PvdA'er Koenders. „Dan moet de Kamer maar ruggengraat tonen vond ook zijn WD-collega Wilders. Eritrea Oppositiepartijen CDA. Groen- Links en SP willen wel vooraf op de hoogte gesteld worden van mogelijke deelname, zoals nu over de missie naar Eritrea en Ethiopië. De strikte opstelling van de coalitie is volgens SP- voorman Marijnissen wel heel makkelijk. Over belangrijke be sluiten peilt het kabinet immers altijd van tevoren bij de rege ringsfracties of ze haalbaar zijn. Zij zijn over de uitzending van militairen dus altijd goed geïn formeerd. Het CDA kreeg in een venijnig debatje de wind van voren om dat de fractie herhaaldelijk de missie naar Oost-Afrika bekri tiseerde. De christen-democra ten zijn kennelijk tegen, waar om dan nog tevoren informatie krijgen, was het verwijt van de coalitie. Woordvoerder Van der Knaap bestreed dat: ..Wij wach ten het kabinetsbesluit met spanning af Dan kunnen we al tijd nog 'ja' of 'nee' zeggen." Kofi Anan VN-secretaris-generaal Kofi Annan, gisteren te gast bij het Europees Parlement in Straats burg, toonde begrip voor de zorg van met name CDA en D66 over de veiligheid van de Nederland se mariniers. Hij heeft gesproken met de lei ders van Eritrea en Ethiopië, die volgens hem de situatie in hun land beheersen. Anan zei dat ze vastbesloten zijn zich te houden aan het vredesakkoord dat ze hebben gesloten. ..Het gaat om twee niet zo rijke landen die tij dens hun oorlog onder droogte leden. Ze zijn serieus en willen een einde maken aan hun oor log." Volgens Anan zal de opera tie daarom niet zo gevaarlijk zijn als andere vredesoperaties. Verder gaf Anan de verzekering dat de Nederlandse blauwhel men na zes maanden worden af gelost. Het kabinet beslist morgen over deelname van zevenhonderd mariners aan de operatie in de Hoorn van Afrika. GPD/ANP door Jos van der Meer UTREC HT - De organisatie cultuur van universiteiten jaagt vrouwelijke weten schappers weg. Die uitstroom is alleen te verminderen door de cultuur beter te laten aansluiten op 'vrouwelijke kwaliteiten en waarden'. I)at concludeert onderzoekster Roelien Dekker die morgen promoveert op een onderzoek naar dit onderwerp. Dekker promoveert bij de Universiteit Utrecht (UU) aan de faculteit sociale weten schappen. Dekker hield haar onderzoek in de Domstad on der 1200 wetenschappers en zeshonderd vertrokken we tenschappelijk medewerkers. Volgens haar is dat bij de an dere universiteiten niet an dere. De cultuur op de door mannen geregeerde universiteiten is taakgericht, niet persoonsge richt, aldus Dekker ..Het per soonlijk welbevinden van mede werkers krijgt geen aan dacht." Ook. zegt ze, scoort de organi satie laag op het gebied van openheid en innovatie: „De universiteit staat niet of nauwelijks open voor nieuw komers, en er is te weinig samenwerking tussen de ver schillende vakgebieden Bo vendien moeten nieuwe we tenschappelijke ideeën meer kans krijgen. „Dit zijn alle maal gebieden waar vrouwen doorgaans sterk in zijn", zegt Dekker daarover Vrouwelijke wetenschappers voelen zich door dit alles minder betrokken bij de uni versiteit dan hun mannelijke collega's Ook zijn ze minder tevreden over de werkdruk, de voldoening over hun werk en de relatie met hun leidingge vende. Bovendien lopen ze een groter risico op burn-out dan mannelijke wetenschappers Door de cultuur op de univer siteiten Zijn er onvoldoende verlofmogelijkheden voor vrouwen, waardoor werk en zorg-taken moeilijk te combi neren zijn. Ook legt de - man nelijke - wetenschapscultuur de nadruk op het publiceren van wetenschappelijke arti kelen wie dat vaak doet, maakt sneller promotie. Ter wijl vrouwen, zegt Dekker, daar minder aan toekomen doordat velen van hen partti me werken. GPD WORKl'M - Geen broodjes kaas of 'koffie in de aula', maar een ste vig bord paling onder begeleiding van trekznkmuziek. Dat werd gisteren in YVorkum geserveerd na de begrafenis van kunstschilder en voddenhoer Jopie Huisman. Voorde deur van Jopie's eigen muse um w erd de groengele doodskist op een hooiwagen getild voor de rit naar de laatste rustplaats. De herdenkingsbijeenkomst werd bijgewoond door circa vierhon derd gasten. Onder hen de commissaris van de koningin in Fries land. Ed Nijpels. oud-commissaris Hans Wiegel. Joop Braakhekke. Philips-tupmnn Cor Boonstra en Herman van Veen. Cabaretier Freek de Jonge leidde de bijeenkomst. foto Jacob van Essen/ANP DEN BOSCH - Het Bossche gezin van een zestienjarige ex- zedendrlinquent ziet af van een nieuwe woning aan de Lage- morgenlaan Het gezin wil niet naar het nieuwe huis omdat buurtbewoners nadrukkelijk hebben laten weten dat het niet welkom is De jongen is bijna vier jaar geleden veroordeeld wegens on tuchtige spelletjes met jonge kinderen Sedert die tijd ver blijft hij in een inrichting Het gezin woonde aanvankelijk in de Brussellaaan in Den Bosch Daar nam het enkele weken ge leden hals over kop de vlucht. Sedert die tijd verblijft het op een tijdelijk adres De ouders voelden zich in het nauw gedreven nadat een tele visieprogramma aandacht aan de zaak besteedde. ANP DEN HAAG - Personeel in de bouw is slecht beschermd tegen valpartijen. Dat blijkt na controle van de arbeidsinspectie op 344 plaatsen waar momenteel gebouwd wordt De inspectie legde 89 keer het werk stil en schreef 49 keer een boete uit Meestal ontbraken maatregelen om werknemers te gen valpartijen te beschermen Er zijn 279 waarschuwingen gegeven, omdat steigers ontbraken of leuningen slecht waren. De arbeidsinspectie wilde met de vierdaagse controle duide lijk maken dat misstanden in de bouw niet geaccepteerd wor den. In totaal bezochten 88 inspecteurs bouwplaatsen met verschillende beroepsgroepen, waaronder bouwvakkers, schilders en dakdekkers ANP ZWOLLE - Directeur A. van Berkum heeft met succes haar ontslag op staande voet bij het Zwols museum De Stadshof aangevochten Bij de kantonrechter in Zwolle is gisteren overeenstemming bereikt met het bestuur van het museum Hierdoor krijgt Van Berkum per 1 november eervol ontslag. De Stadshof raakte begin dit jaar in opspraak door groot schalige fraude met museumjaarkaarten Door aangekochte kaarten verschillende keren per dag door de scanner te halen, werden in vier jaar tijd 34 000 'spook bezoek ere' geregi streerd. Het museum wilde op deze manier de met de gemeen te afgesproken bezoekereaantallen halen. Van Berkum. die ontkent van de fraude op de hoogte te zijn geweest, werd in maart op staande voet ontslagen ANP ENSCHEDE - Zwaargedupeerden van de vuurwerkramp m Enschede hoeven over het jaar 2000 geen onroerendzaakbe lasting (OZB) te betalen Dat heeft het college van burge meester en wethouders van Enschede besloten De regeling geldt voor de bewoners die tot het rampgebied behoren Bewoners m de binnen- en buitenring moeten kunnen aanto nen dat de schade aan de woning hoger is dan veertig procent van de waarde van de woning in 1995 \NP HILVERSUM - De Amstelvener die zondag aan de Postcode- lotenjshow meedeed en ten onrechte naar huis werd ge stuurd, krijgt van de TVos op 15 oktober een herkansing. Dat heeft de omroep gistermiddag bevestigd. Hoewel de man het juiste antwoord gaf op de vraag wat de sa menstelling was van het laatste kabinet vóór Paars, werd hij naar huis gestuurd Zowel de computer als presentatrice Ca roline Tensen rekende het antwoord 'PvdA/CDA' fout Op het kaartje van Tënsen stond het écht verkeerde antwoord 'CDA/ WD', aldus een woordvoerster van de Tros De man uit Amstelveen had op dat moment al ruim 30.000 gulden gewonnen, maar raakte door de fout in één klap alles kwijt Nu maakt hij alsnog kans op 100.000 gulden. ANP van onze redactie binnenland I)EN HAAG - Het kabinet wil opties voor werknemers aan trekkelijker maken. Staatsse cretaris Bos van Financiën komt met een wetsvoorstel dat werknemers vanaf volgend jaar de keuze biedt uitstel van belas tingheffing over de opties te vragen. Dat hebben bronnen hij het ministerie gisteren beves tigd. Nu lopen de kosten voor de ba ten uit, omdat de fiscus werkne mers die opties hebben, belast op het moment dat zij de perso neelsopties ontvangen De winst op de opties komt echter pas bij het innen Met de nieuwe (Advertentie) -rf*5 i: Scotch Whisky regel kunnen werknemers kie zen wanneer zij de belasting be talen. Financiën denkt met het nieuwe voorstel tegemoet te komen aan de wens van met name startende bedrijven. „Er wordt een be langrijke hindernis voor het toekennen van opties weggeno men", weet een betrokkene Dat is vooral voor kleine IT-bedrijf- jes aantrekkelijk. Omdat het hen vaak ontbreekt aan startkapitaal, betalen zij hun personeel een laag salaris, aangevuld met opties. In het voorstel, dat naar ver wachting deze week naar de Tweede Kamer wordt gestuurd, gaat het om uitstel van belas ting, niet om afstelAls de werk nemer kiest voor betaling op het moment van uitoefening, moet hij nog belasting betalen over de behaalde winst. De fiscus be schouwt de opties als een vorm van loon. De vakcentrale FNV juicht de plannen van het kabinet toe. „Dit is een aantrekkelijke sti mulans om aan werknemers op ties toe te kennen", meent oen woordvoerder. Bij de komende CAO-onderhandelingen zet de FNV sterk in op regelingen die de werknemers mee laten delen in de almaar groeiende winsten van bedrijven Nu krijgt vaak alleen de top van een bedrijf op ties ANP ZLTDLAREN - In de Prins Bernard Hoeve in Zuidlaren worden dominostenen gelegd om het record van 2.751.518 in één reeks gevallen stenen te verbreken dal op naam van China staat. De eerste steen van Domino Day 2000 valt op 3 november. foto Dennis Beek/ANP LEEUWARDEN - De provincie Friesland staat hogere w indtur- hines toe. Het maximum wordt in het nieuwe streekplan Wind streek 2000 opgetrokken nuar zestig meter. In uitzonderings gevallen wordt een hoogte van honderd meter toestaan. Provinciale Staten gingen giste ren akkoord. Het plan beoogt het tegengaan van horizonver vuiling en wildgroei aan mo lens De tweehonderd alleen staande turbines bij boerderijen en dorpen moeten zoveel moge lijk het veld ruimen. Daarvoor in de plaats kunnen maximaal 270 nieuwe geplaatst worden in groepen van hoogstens tien exemplaren. Volgens het streek plan kan dat voortaan alleen bij industrieterreinen en langs ka nalen. spoor- en snelwegen. Tegenstanders hebben aange kondigd het nieuwe beleid aan te vechten bij de Raad van State Ze menen dat het landschap wordt verknoeid. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Tweede Kamer en staatssecretaris Remkes (Volks huisvesting) voelen niets \oor het afschaffen van de hypo theekrente zoals de VROM-rnad r O* 4 O* tt Otl - tt door Richard Mooyman SCHIPHOL Het winkel centrum op Schiphol geniet al jarenlang bekendheid als het walhalla voor de shop pende vliegtuigpassagier. Onder de slogan 'See Buy Fly' zetten de tientallen w in- kels vele honderden miljoen guldens per jaar om. Maar de grote keuze aan appetijtelijk uitgestalde dure goederen trekt steeds meer dieven, met name uit het buitenland. Onder hel motto 'See Steal Fly' zorgen de winkels vol gens de marechaussee op Schiphol voor een 'groeiend probleem' De marechaussee hield onlangs een 23-jarige Brit en diens 25-jarige nicht je aan ciie regelmatig op en neer bleken te vliegen tussen Groot-Bnttannië en Schip hol om 'proletarisch' te shop pen. Het tweetal was bij de arrestatie in het bezit van drie sporttassen met 37 slof fen sigaretten. 25 flesjes par fum en enkele cd's. De spullen w erden telkens in kleine aantallen gestolen en opgeborgen in rugzakjes, al dus de marechaussee Ver volgens slopten ze de gejatte artikelen in sporttassen, die in een bagagekluis werden gezet Als de tassen vol wa ren, ging het duo weer huis waarts GPD voorstelt in zijn jongste advies. De VVD vindt het een 'koddig' voorstel, het CDA zegt 'perti nent nee', D66 vindt het 'onzin nig', de PvdA is evenmin Remkes zegt dat deoverheid on betrouwbaar is als ze de aftrek zou terugdraaien. Daardoor ko men volgens hem mensen in de problemen N'u kunnen huisei genaren tot zestig procent van do rente terugkrijgen De VROM-raad vindt dat de eigen woning op termijn moet worden belast als onderdeel van het ver- Advertentie mogen Nu bevordert de over heid langs fiscale weg het kopen van een woning boven huren Daarmee creeert zij een scheve situatie, aldus het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet op het gebied van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting De afschaffing zou geleidelijk moeten geschieden met een overgangsregeling voor dege nen ale nu hypotheekaftrek ge nieten ..Ook al wil politiek Den Haag absoluut niet tornen aan de af trek; toch weet iedereen dat die met buiten schot kan blijven. Misschien nog een jaar of twee. drie maar langer toch niet", zegt van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De Leeuwar der politie heeft de ernstige mis handeling van ren Surinaamse man een maand lang stil gehou den. Gisteren deelde de politie mee dat vijf mannen uit Leeu warden poging tot moord ten laste wordt gelegd wegens zwa re mishandeling op 3 september. Een politiewoordvoerder kon geen duidelijke verklaring ge ven over het stilhouden van de zaak. Eerder was verklaard dat er gewacht was omdat het slachtoffer van Surinaamse af komst niet eerder gehoord kon worden De Leeuwarder politie chef C Bangma wtl geen com mentaar geven op de mishande ling Hij kreeg drie jaar geleden landelijke bekendheid toen hij kort na de dood van Metndert Tjoelkcr de discussie aanzwen gelde over zinloos geweld Het twintigjarige slachtoffer liep meerdere schedelbreuken op en een kaakfractuur Ook vertoont hij verlommingsver- schijnselen Volgens artsen zijn na twee operaties de kansen op herstel genng Volgens een zegsman is het niet duidelijk of d«- verdachten (tus sen de 22 en 26 jaar oud) uit ra cistische motieven handelden Ze zijn voorgeleid aan de offi cier van justitie en zitten vast Het slachtofferen zijn 27-jarige broer werden zondag 3 septem ber door de auto met de vijf mannen bijna aangereden. Tben de twee duo met de singer naar het voorhoofd wezen, w erden ze achtervolgd Het slachtoffer werd op zijn vlucht door de auto geraakt en kwam ten val. Met «•en metalen buis en een trottoir- tegel is hij daarna op zijn hoofd geslagen Zijn broer alarmeerde de politie Die kon de vijf man nen ter plekke aanhouden ANP Advertentie prof dr ir J van der Schaar, medeopsteller van het advies. Van der Schaar en zijn adviseurs vinden dat staatssecretaris Remkes streeft naar een te hoog aantal koopwoningen; 65 pro cent in 2010 Nu ligt het eigen- huizenbezit rond de 52 procent. Remkes wil dat de woning bouwverenigingen de komende tien jaar 500 000 huurwoningen verkopen De VROM-raad vindt dat plan niet evenwichtig en waar schuwt dat straks mensen met een laag inkomen moeilijk aan huurwoningen kunnen komen in een bepaalde wijk omdat die dan reeds zijn verkocht. GPD Geschikt \.H»r Vt'AI' met @binfo" Ingebouwd fax-datsmodem met infraroodoog. Ingcbouw-d tnlalarm UTRECHT - De politie heeft gisteren definitief \ustgeMeld dat het meisje dat dinsdag in Utrecht dood werd aangetroffen in een partij huisvuil de vijfjarige Yasmina Ilabchi is. Het voorlopige sectierapport geeft aan dat er geen sporen zijn van seksueel misbruik, aldus een woordvoerder van de Utrechtse poli tie. Omdat de sectie niet volledig is afgerond, kan de doodsoorzaak nog met definitief worden vastgesteld. Het rechercheteam van 65 mensen is nog bezig met het onderzoek naar de inhoud van de vuilcontainers en vuilniszakken van 136 wo ningen in de buurt waar Yasmina vorige week woensdag verdween Het vuilnis is dinsdagavond tijdens een grootscheepse politieactie opgehaald De politie vergelijkt het met het afval waartussen het meisje werd gevonden ANP f 398," nr Volledig ingebouwd (Nokia-carfcit, toestel, inbouw, antenne en daahmount Met f 427,- korting nu voor f 849,- a business center 01 IAAX VOOM ONOIDNIMiaa Dir.et 6.10800-0403

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3