Gemeente vreest teloorgang VVV Basisscholen zorgen samen voor opvang asielzoekertjes Spreeuw verlaat natuurgebieden PZC Jjl w "a PZC Brouwershaven voelt zich door gemeente niet serieus genomen Wethouder Schouwen vraagt partijen compromis te sluiten zeeland 17 Bureau uit 1 eerste gegac onderzoek r Nijmegen igde voor aar theater donderdag 5 oktober 2000 Als trekvogel komt de spreeuw algemeen voor, maar het aantal broedgevallen in natuurgebieden op Schouwen-Duiveland is fors terugge lopen. foto Marijke Folkertsma Gestolen auto teruggevonden ZIERIKZEE - In de nacht van dinsdag op woensdag is tn Zie- rikzee een gestolen auto teruggevonden De politie trof het voertuig - waaraan verschillende vernielingen waren ge pleegd - aan m de De Jongestraut in de Zierikzeese wijk Mal ta Navraag leerde dat de grijze Opel Kadett dinsdag 3 okto ber in 's-Hertogenbosch gestolen was Diefstal bestraft met arbeid MIDDELBURG - Een 28-jange man uit Westdorpe, betrok ken bij de diefstal van opleggers en containers met inhoud, is woensdag in Middelburg veroordeeld tot 240 uur onbetaalde arbeid en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maan den De man fungeerde als chauffeur voor een criminele ben de die actief was in Zeeuws-Vlaanderen. Brabant en Belgie Tégen hem was twee jaar gev angenisstraf geëist waarvan acht maanden voorwaardelijk De bendeleider (een 39-jarige Tër- neuzenaar) en een 27-jange inwoner van Philippine moeten later nog terechtstaan voor hun aandeel in de misdaad. De dne werden op 18 mei op heterdaad betrapt bij een poging om containers te stelen in het Belgische Berendrecht Middelburgse jongen mishandeld MIDDELBURG-Onbekenden hebben woensdag een 14-jan- ge Middelburger mishandeld De daders /ijn spoorloos De jongen liep met klasgenoten over de Oude Koudekerkseweg Drie jongens reden hen voorbij, waarbij het slachtoffer opeen haar na werd aangereden Toen hij daarover opmerkingen maakte, kreeg hij klappen Door tussenkomst van een om stander liep de mishandeling aanvankelijk met een sisser af. I^aterdiedagaande Koninginnelaan kwam hij nogmaals oog in oog te staan met zijn belagers en moest de jongen het weer ontgelden. Auto's gestolen in Zoutelande ZOUTELANDE - Onbekenden hebben woensdag tussen kwart overéén 's nachts en acht uur 's ochtends twee auto'sge- stolen aan de Golfslag in Zoutelande I let gaat om een groene Mercedes type E 50. met het kenteken ME-VS 35 en een groe ne Mercedes, type Jeep ML 320, kenteken ME-EK 615 De waarde van de wagens is onbekend De dieven vonden de sleutels van de auto's bij een inbraak in de woning Behalve sleutels namen zij voor duizenden guldens uan sieraden, tele foons en contant geld me»* De eigenaar mist ook persoonlijke papieren. In de nacht van dinsdag op woensdag verdween ook een Duitse Mercedes 280 TE met kenteken DU-KM 450, die geparkeerd stond op een parkeerterrein aan de Branding De waarde bedraagt enkele tienduizenden guldens Politie betrapt hardrijders MIDDELBURG Bij snelheidscontroles op de Langevtele- weg en Klem Vlaanderen in Middelburg heeft de politie woensdagochtend 48 automobilisten betrapt op te snel rij den Tussen 7 en 9 15 uur stond radarcontrole-apparatuur op de Langevieleweg Achttien bestuurders reden te snel Eén autoreed 92 kilometer per uur Op de Langevieleweg geldt een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur De radar stond tussen 10.10 en 12 uur op Klein Vlaanderen Dertig mensen reden te snel. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 75 kilometer per uur. Niet dragen autogordels beboet GOES - Woensdagmorgen zijn aan de Middelburgsestraat tn Goes 45 automobilisten bekeurd voor het niet dragen van hun gordel Enkele bestuurders kregen een bon omdat hun kente ken niet goed leesbaar was. doordat de trekhaak ervoor zat idoor Marcel Modde ZIERIKZEE - De VW Schou- iwcn-Duivrland doet er goed aan het beste uit de drie afzon derlijke plannen voorde organi satie samen te voegen tot één nieuwe visie op de toekomst. Gebeurt dat niet, dan valt vol gens wethouder C. Veerhoek (toerisme) te vrezen voor het voortbestaan van de instelling. I)e liberaal ziet in de begelei ding van dat proces een actieve re taak weggelegd voor direc teur B. Roessingh. j Het bestuur van de VW Schou wen-Duiveland slaagde er dinsdagavond niet in het orga nisatieplan van de interne werkgroep door de algemene le denvergadering te sluizen. Tij dens de bijeenkomst werd eens te meer duidelijk dat de VW uiteen dreigt te vallen, indien niet snel een oplossing wordt gevonden voor de penibele fi nanciële situatie én overeen stemming valt te bereiken over de koers die de club de komende jaren moet gaan varen. Op aandringen van de leden werd besloten het plan aan te houden en begin november tij dens een extra bijeenkomst als nog ter stemming te brengen. Belangrijk verschil zal dan zijn dat alsnog de alternatieve opzet van best uurssecretaris A. M. J. van Holthe tot Echten-Booms- ma naast de uitwerking van de werkgroep komt te liggen. Dat geldt ook voor de variant van de Zierikzeese horeca-exploitante j en D66-raadslid M. Geluk. Stilzwijgen Veerhoek zei woensdag in een reactie 'buitengewoon onge- j rust'te zijn over de ontstane si- Ituatie. De wethouder door breekt daarmee het stilzwijgen van de gemeente omtrent de al maanden durende perikelen rond de eilandelijke VW. Vol gens hem is Schouwen-Duive land niet gediend met een aan een bedrijf verbonden informa- J tiekantoor of een particuliere j boekingsorganisatie die de pro- j motie van de regio verzorgt. Daar dreigt het wel op uit te lo pen indien de WV in z'n huidige vorm vplgende maand mocht sneuvelen. ,,Ik. en met mij het college, hecht erg aan een onafhankelij- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het extern bu reau Buys Culturele Profielen (BCP) uit Nijmegen heeft de voorkeur van het dagelijks ge meentebestuur voor het doen van een onderzoek naar de haal baarheid van een nieuw theater in Zierikzee. Dit bedrijf werd als beste van de drie inschrijvers beoordeeld. De totale kosten van het onderzoek bedragen cjrca een ton. De provincie is be reid daar 25.000 gulden in bij te dragen, de rest komt voor reke ning van de gemeente. i BCP is een klein onderzoeksbu reau dat gespecialiseerd is in j onderzoeken voor kleinere ge- meenten. Het bureau kan bogen op een ruime ervaring en kennis van cultuur en wordt goed in staat geacht de culturele be- heeften te vertalen naar een po diumvoorziening en is ook vol doende kennis aanwezig met betrekking tot de bouwkundige aspecten. REDACTIE NOORD ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) MG. van den Broek P Kleemans F.F A M. van Loon A.M.L Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ke marketingorganisatie. De VW moet hoe dan ook worden gered. Dat lukt je niet wanneer over drie weken die twee plan nen en de ideeën van Ria Geluk zonder meer terugkomen in de vergadering. Dat kost links- of rechtsom leden en die hebben ze al niet bepaald te veel. Het lijkt me heel wat verstandiger de drie afzonderlijke stukken naast el kaar te leggen, te komen tot een mix van de diverse onderdelen en dat vervolgens te spiegelen aan de eisen van de moederor ganisatie AN W." De wethouder meent dat het mogelijk moet zijn voor de no- vembervergadering met een nieuwe rapportage op de prop pen te komen, waarin boven dien verschillende varianten in zijn opgenomen Alleen zo kun nen de verschillende kampen in een compromisvoorstel weer tot elkaar worden gebracht Veer hoek ziet in de begeleiding van die procedure een belangrijke rol weggelegd voor VW-direc teur B Roessingh. die totdusver volgens de wethouder te zeer op de achtergrond bleef. Roessingh verklaarde dinsdagavond zich bewust op de vlakte te hebben gehouden, omdat hij 'weinig an ders kan dan de kant op gaan die de leden mij opsturen'. Tekort De VVV stevent dit begrotings jaar op een tekort af van mini maal 75.000 gulden. Het plan van de werkgroep gaat uit van een andere financiële opzet. Het meest opvallende is dat de denktank honderdduizend gul den extra wil uittrekken voor promotiedoeleinden. Veerhoek betwijfelt of dat strookt met de ANW-eisen. De koepel ziet de promotie als duidelijke taak weggelegd voor de provinciale WV. Ook met de geplande slui ting van de bemande kantoren in Zierikzee, Scharendijke en Haamstede wordt niet beant woord aan de voorwaarde voor regionale spreiding. De wethouder ziet nog wel de gelijk mogelijkheden tot interne bezuinigingen. Met name de overheadkosten van het direc tiekantoor in Zierikzee drukken volgens hem onevenredig zwaar op de totale begroting. ..Dat is geen kaasschaafmethode, maar een fundamentele beheersing van de kostenstroom." In het voordeel van BCP spreekt ook de pragmatische aanpak die het bedrijf voorstaat De beoor delingscommissie heeft er ver trouwen in dat dit bureau zich grondig zal vastbijten in de op dracht en veel contacten zal leg gen met groeperingen en orga nisaties, die betrokkenheid hebben met een nieuwe po diumvoorziening in Zierikzee. De andere twee inschrijvers voor het onderzoek waren Drij vers en Partners en ICS advi seurs. De gemeenten Goes en Middelburg maakten voor ver gelijkbare haalbaarheidson derzoeken gebruik van Drijvers en Partners. De beoordelings commissie achtte dit bureau ook een serieuze kandidaat, maar gaf uiteindelijk de voor keur aan BCP. De derde in schrijver, ICS adviseurs, ging onvoldoende in op de geformu leerde onderzoeksvraag en kwam derhalve niet in aanmer king voor de opdracht. Het onderzoek moet antwoord bieden op meerdere vragen be treffende een nieuwe podium- voorziening. Zo wil het gemeen tebestuur inzicht in de relatie tussen een dergelijke accommo datie en de centrumfunctie van Zierikzee Ook wil de gemeente weten welke plaats een podium voorziening op Schouwen-Dui veland inneemt, in het kader van de theaterontwikkelingen in de regio en hoe het program ma van eisen er dan uit moet zien BCP dient ook een duide lijk beeld te bieden van de ex ploitatie van zo'n nieuwe podi umaccommodatie. Locaties Een belangri jk onderdeel van de opdracht is verder het onder zoek naar de mogelijke locaties voor een nieuw theater. Dat zijn de Nieuwe Kerk. een nieuw te bouwen voorziening bij de Pon- tesscholengroep aan het Hat- fieldpark, nieuwbouw van het bestaande Theater Mondragon of nieuwbouw op een nader te bepalen locatie De huidige podiumvoorziening in Zierikzee is in slechte staat De gemeenteraad besloot dit voorjaar Theater Mondragon in stand te houden tot en met 2004 door middel van het uitvoeren van noodzakelijke Arbo-aan- passingen Toen is tevens beslo ten de mogelijke opties voor een nieuwe podiumaccommodatie te onderzoeken De gemeente raad neemt in november oen be sluit over het verstrekken van de opdracht aan BCP door Piet Kleemans BURGII-HAAMSTEDE - Het aantal broedgevallen van spreeuwen in natuurgebieden op Schouwen-Duiveland i.s dra matisch teruggelopen. Dat blijkt uit tellingen van de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland. Begin jaren negentig telde T. Sluijter van de Vogelwerk groep van de Natuur- en Vogel wacht in het Slotbos Haamstede nog twintig broedparen, maar in 1999 werd daar slechts één broedpaar aangetroffen. In an dere natuurgebieden in de Schouwse Westhoek - schrijft Sluijter in Stern, het tijdschrift van de Schouwse natuur- en vo gelwacht - is het al niet veel be ter. In de Boswachterij Westen- schouwen. Meeuwenduinen, Zeepegebied en het gebied rond Vliegveld Haamstede werden in totaal slechts twee broedsels van de spreeuw gevonden. In 1983 huisden alleen al in de bos wachterij nog zo'n dertig spreeuwenparen. In het duinge bied rond strandovergang Het Watergat worden al jaren geen broedende spreeuwen meer aangetroffen, terwijl vogeltel lers in 1979 nog concludeerden dat de spreeuw in het duinge bied een algemeen voorkomen de broedvogel was. Wat precies de oorzaak is van het bijna verdwijnen van de spreeuw uit de Schouwse na tuurgebieden is volgens Sluijter niet te zeggen. De spreeuw, van oorsprong een insecten- en vruchtenetende bosvogel, is een holenbroeder en natuurlijke boomholten zijn er nog genoeg in de Westhoek. Als daar gebrek aan zou zijn dan zouden (Mik an dere holenbroeders en holen- duif, kauw en mees duidelijk in aantal hebben moeten afnemen en daar is geen sprake van vol gons Sluijter Voor wat betreft de Boswachte rij Westenschouwen stelt Sluij ter dat het vrijwel geheel ver dwijnen van nestkasten uit dat gebied debet is aan de afname van het aantal spreeuwen- broedparen. Wat de andere na tuurgebieden in de Westhoek aangaat, vermoedt Sluijter dat de spreeuw 'verdreven' is door grotere en agressievere holen- broeders als kauw en holenduif In de dorpen in de Westhoek van Schouwen broedt de spreeuw nog wel Exacte cijfers over aantallen broedgevallen zijn niet bekend, maar de Natuur- en Vogelwacht heeft de indruk dat ook daar minder spreeuwen hun nest bouwen, ondanks de uitdij ende bebouwing van de dorpen Sluijter schat dat het totale aan tal broedgevallen op Schou wen-Duiveland - dat in 1986 werd vastgesteld op rond de 9000 - met 10 procent is terug gelopen. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN Diep treurig. Schandalig. Die om schrijving is volgens de inwo ners van het Schouwse Brou wershaven van toepassing op de wijze waarop de gemeente Schouwen-Duiveland de smal- stad behandelt. De stadsraad Brouwershaven wil de proble men in de smnlstad liefst zelf ter hund nemen, maar dat kan al leen als zij meer bevoegdheden en meer geld krijgt. De Brouwenaren voelen zich - zo bleek woensdagavond tij dens de vergadering van de stadsraad Brouwershaven stiefmoederlijk behandeld en genegeerd door 'die in Zierik zee' Rode draad in de onvrede is het gevoel dat Brouwersha ven - de stadsraad incluis - zich niet serieus genomen voelt door het gemeentebestuur ..Weten ze in Zierikzee eigenlijk nog wel dat Brouwershaven bestaat"*", vroeg één van de bezoekers van de stadsraadsvergadering zich hardop af Vooral het uitblijven van maat regelen tegen parkeer- en verkeersoverlast zit de Brouwe naren bijzonder hoog Stads raadsvoorzitter R Bolderman kon met de mededeling dat de gemeente binnenkort komt met een integraal verkeers- en ver voersplan de verhitte gemoede ren niet sussen Zo moeilijk of geldverslindend kan het volgens de Brouwena ren toch niet zijn om in ieder ge val op strategische plaatsen ge en verbodsborden neer te zetten om de ergste verkeersnood te le nigen Verder klaagden de Brou wenaren onder meer over schots en scheef liggende tegels, ge vaarlijke verkeerssituaties en het schrappen van aanleg van riolering in het buitengebied Stads raadsvoorzitter Bolder man schaarde zich achter het koor van critici. „We hebben als stadsraad de gemeente al meer malen tot de orde geroepen, maar er wordt gewoon niet naar ons geluisterd We kunnen pra ten wat wc willen, maar er ge beurt gewoon niets Er is geen geld. geen aandacht en geen be leid". luidde zijn harde oordeel over het gemeentebestuur Wat Boldermnn graag zou wil len. zo legde hij ae verontwaar digde Brouwenaren uit, is een stadsraad met meer bevoegdhe den en een ruimer budget .Zo dat we zelf een aannemer m kunnen schakelen om die tegels recht te leggen en om (verkeer* )borden t© plaatsen Ik denk dat de gemeente zelfs goedkoper uit is als ze dat soort dingen aan ons Brouwenaren zelf overlaat KonMtC De asielzoekerskinderen worden verspreid in de reguliere groepen ondergebracht. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGII-HAAMSTEDE Met de onder tekening van een overeenkomst bekrach tigden wethouder D. van der Wekken namens de gemeente en voorzitter J. de Ruiter van het protestants christelijk on derwijs Schouwen-Duiveland woensdag ochtend de gezamenlijke opvang van asielzoekertjes op openbare basisschool De Kirreweie en christelijke basisschool Onder de Wieken in Burgh-Haamstede. Met die ondertekening gaven beide schoolbesturen aan dat z.i j voor het onder wijs aan kinderen uit het AZC een geza menlijke verantwoordelijkheid willen dragen De druk op het ondcrwijsteam van De Kirreweie werd wat hoog Op deze school worden al sinds 1992 kinderen uit het asielzoekerscentrum (AZC) geplaatst Volgens locatiemanager A Damman vergt dat extra inspanning van de leer krachten De allochtone kinderen worden verspreid in de reguliere groepen onder gebracht Dat biedt hen meer mogelijkhe den met hun Nederlandse medescholieren contact te leggen dan wanneer ze apart les krijgen Dat gebeurt overigens nog wel één uurtje per dag met het taalonderwijs Die specifieke les voor asielzoekertjes werkt goed voor een intensieve aanpak van de taalachterstand Bij de gezamen lijk opvang w ordt deze werkwijze voort gezet De taallessen voor de allochtone leerlingen starten s ochtends om negen uur na de dagopening op beide scholen, die uiteraard verschilt als logisch gevolg van de twee verschillende signaturen. De Kirreweie lelt thans dertig kinderen uit het AZC variërend in leeftijd van vier tot twaalf jaar Op Onder de Wieken namen de eerste drie asielzoekertjes maandag hun intrek Voorlopig wordt deze opvang verricht met het bestaande aantal leer krachten. Volgens de overeenkomst wor den eventuele extra aanstellingen op termijn als gevolg van toeloop van asiel zoekertjes via het gemeentebestuur gere geld Extra eisen Bij de aanstelling worden extra etsen ge steld aan de kwalificatie met name wat betreft de deskundigheid op het gebied van taalonderwijs. Indien het project af loopt, vloeiende aangetrokken leerkrach ten terug in het personeelsbestand van het openbaar onderwijs Tën behoeve van een vlotte samen werking is er een stuurgroep gevormd, waarin in elk geval directeur S. J Karsten van On der de Wieken «-n locatiemanager Dam man van De Kirreweie zitting hebben. Desgewenst kan deze stuurgroep een be roep doen op externe adviseurs Interne begeleiders voor de opvang door beide scholen zijn N. Gcene en L. ten Haaf Ervaring Het ondcrwijsteam van De Kirreweie heeft inmiddels veel ervaring met de asielzoekertjes ..Eenduidelijkestructuur is van groot belang voor deze kinderen, die in het AZC en binnen hun gezin vaak met chaos geconfronteerd worden", zegt Ten Haaf Volgens haar komen er nogal wat emoties om de hoek kijken door de on zekere situatie waann de vluchtelingen verkeren Kinderen worden bijvoorbeeld geconfronteerd met ouders die depressief worden Ook zijn er kinderen die één of beide ouders hebben verloren, met een fa milielid hun land zijn ontvlucht en hier het antwoord op hun asielaanvraag af wachten. Remia vloeibaar frituurvet C*n 1 tart Mn WanwnUwt /{nuAt CA. Odfe> /lx)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39