SUS Rijk laks met plan kernramp Twee ME'ers voor elke actievoerder De Bus mag van gemeente in Bruinisse blijven Een reis door het verleden Aanhouding in moordzaak Ossen d recht TJr)ips Tbs en jaar cel voor verkrachting Boordcomputers stimuleren siuipverkeer zeeuwse almanak Afspraken Kamerlid vraagt om actie NOORD PZC zeeland 4HIP RIHIv HMB donderdag 5 oktober 2000 door Famke van Loon ZIERIKZKE De gemeente Schouwrn-Duivclund is niet van plan de verleende verdun ning aan John de Mol Produc ties BV om in Bruinisse te staan voortijdig in te trekken. De be zwaren van Bmse ondernemers zijn volgens de gemeente onge grond. De Bus zal daarom zoals in eerste instantie vastgelegd was aanstaande zaterdag het havenplateau van Bruinisse verlaten. De Amsterdamse advocaat J Hoekstra diende namens Ma chinefabriek Padmos Bruinisse BV en Scheepswerf van Duiven- dijk BV dinsdag bij het college van burgemeester en wethou ders het verzoek in de vergun ning in te trekken en het haven plateau te ontruimen De producent van De Bus zou zich met aan de afspraken van de verstrekte vergunning, gega randeerde bereikbaarheid van de bedrijven, houden Afspraken Volgens burgemeester J. Assel- bergs komen de mensen van De Bus de afspraken na ..Ons is ge bleken dat de organisatie van De Bus alle klanten, leveran ciers, onderaannemers, en per soneel van de nabij het ha ven- plateau gelegen bedrijven zonder enige belemmering doorlaat", laat hij de advocaat in een bnef weten Het college heeft woensdagmiddag dan ook het verzoek afgewezen In het antwoord gaat het college tevens uitvoerig in op de stev ige kritiek, die Hoekstra uitte op de gevolgde procedure in het kader van het verlenen van de vergun ning. Het college is volgens de raadsman in deze zaak 'met ver- ontachtzaming van de daartoe strekkende wettelijke bepalin gen' te werk gegaan De korte termijn, waarop beslissingen genomen werden maakte in spraak onmogelijk Vier dagen na het verstrekken van de ver gunning sloeg het Bus-circus zijn kampen op in Bruinisse. ..De bezwaarschriftenprocedu re is daarmee illusoir geworden Cliënten werden niet gehoord, laat staan tijdig gekend in het verzoek van De Mol", wordt het college verweten ..Onterechtmeent Asselbergs Hij benadrukt dat de gemeente 'zorgvuldig' te werk is gegaan. De betrokken bedrijven zijn op 25 september op de hoogte ge steld Zij zijn akkoord gegaan met het voorstel op voorwaarde dat de bedrijven bereikbaar zouden blijven voor verkeer, hetgeen is opgenomen in de ver gunning Van de schadeclaim van 50.000 gulden wil de burge meester dan ook niets weten Asselbergs zegt het vooral te be treuren dat zich 'in de marge' van dit evenement dit soort za ken voordoen. Hij heeft zich ter dege gerealiseerd dat het ver blijf van De Bus op het haven plateau, in vergelijking met de normale gung van zaken, voor «■en aantal ondernemers 'bost lastig' zou zijn. Maar zeker met de garantie vun De Mol. dat de bedrijven bereikbaar zouden blijven, zag hij geen aanleiding de vergunningaanvraag te wei geren ..We moeten ons allemaal «■en beetje proberen te plooien Laten we nu ook eens een keer trots zijn dat we een dergelijk spektakel in onze gemeente mo gen ontvangen", aldus de bur gemeester Advocaat Hoekstra w as woens dagmiddag niet bereikbaar voor commentaar. OSSENDRECHT De politie heeft woensdagmiddag een 40- jarige Antwerpenaar aange houden in verband met de moord op een Nigeriaanse vrouw die een maand geleden dood werd gevonden in het bui tengebied van (Kvendrechl. op de grens met Zeeland. De verdachte heeft verklaard dat hij de vrouw, met wie hij sa menwoonde, op 14 augustus in de polder om het leven heeft ge bracht. De aanleiding daarvoor wordt nog onderzocht. Het lijk van de vrouw werd op 6 sep tember gevonden door een man die bij een sloot aan het werk was Door intensieve samenwerking tussen de Gerechtelijke Politie van Antwerpen en het politie district Bergen op Zoom, dat met twaalf mensen aan de zaak werkt, kon de verdachte worden achterhaald Hij werd gisteren aangehouden in een bar in het Schipperskwartier in Antwer pen In de woning van de man is huiszoeking verricht De politie heeft de afgelopen weken ook veel moeite gedaan om de identiteit van het slacht offer vast testellen Aan de hand van haar vingerafdrukken werd duidelijk dat zij in 1997 aan de Italiaanse grens is aangehouden omdat ze met valse identiteits papieren reisde. >nderzock van het Italiaanse dossier en nader verhoor van daarbij betrokken getuigen le verden aanwijzingen op dat het vrijwel zeker gaat om een 25-ja rige vrouw uit Nigeria. Dt leukste in uw omgeving milium J /omistf. november l ledjesproKurnmu rrvt Mi* Leeuw Aanvang 00 uu'Pnp 10.-pp Theater De Parel. Domburg Lhndertiiji 10 november Jan Rot - Menfes (repme) Moderne munek Aanvang ?0 00 uur Prt|t f 25 - p p Theater De Parel. Domburg UlTfcAANiTIP .IMIIO Hetietner Kom een» een gokje wagen in om nieuwe casino Beslevaer (kansspel automaten en Black-Jack). Opemngstifden di, wo, vr en ia 14 00-22 00 u m zo 12 00-18 00 u Sophiaboolevard 2b. 2* etage, Kamperland (bq Roompot Manna) SriiiiRiMii zwimTIP ombi jaarabonnement Voordetig zwemmen «n zwem pa radyen De Parel tn Domburg en De Roompot in Kamperland Pry en 110. pp 1 200 - (geztn. max 2votw/3kmd t/m15fr) Geldig tot J1/08/2001 Winterplaati Comtortplaats ind toer betasting en wel Hektra Bq boeking ontvangt u een gratn horecacheque ad 100,- Vr 06/10/ 00 ro 11 /03/"00 (op veld 1800) voor slechts 899.- RESERVEER SNEL VOL VOLI TouristSiiop Markt 65c, 43 Jl LK Middelburg w 0118-674300 door Hermen van der Werf DEN HAAG - Jarenlang is er op nationaal niveau te weinig aan dacht geweest voor rampenbe strijding rond de kerncentrale Borssele. Dat moet veranderen, vindt het VVD-Kamerlid T. van den Doel. Van den Doel uitte zijn kritiek donderdag in de Kamercom missie voor Binnenlandse Za ken Hij constateerde dat in 1992 het rampenbestrijdings plan voor de kerncentrale Bors sele voor het laatst is aangepast. Dat plan stamt uit 1991 In 1992 is ook voor het laatst een nationale stafoefening gehou den rond de kerncentrale Bors- MIDDELBURG - Een 37-jarige Vlissinger is woensdag in Mid delburg veroordeeld tot een jaar cel en tbs met dwangverpleging. De man stond terecht voor het verkrachten van zijn nichtje en het bedreigen van een bloemen verkoper en een medewerkster van de Sociale Dienst in Vlissin- gen. Verder werd hij beschul digd van een vernieling bij de woningstichting en mishande ling van zijn ex-vriendin. Tegen de man was twee weken geleden 2,5 jaar cel en tbs geëist. _r(Advertentie) I De Brasserie pasta met paddestoelen (vegetarisch) 13.50 kip-curry met rijst I ".50 lamsspiesjes met doperwten 21.50 tot en met 14 oktober KINDERBOEKEN WEEKGESCHENK griffels, penselen, vlag en wimpels, zoenen, kinderjury, driftkikkers doe mee aan de wedstrijd HET MITST BEI I ZI N ZEEUWSE. KIND haal het wedstrijdformulier in IV Drvkkerv of int Spui in Vlivsingen zaterdag 7 oktober 11.00 of 11.20 of 11.40 Elisabeth Mollema leest steeds 20 minuten voor voor kinderen van ongeveer 10 jaar 14..30 - 16.30 uur Clan» Brouwer en Annemarie Simonw viool en accordeon Muzikale reis Muziek 10-daagse t«»t en met 14 oktober bij aankoop vanaf 40.00 een GRATIS KRASLOT en een prijsvraag kijk ook op www.dc-drvkkcrv.nl dc KERY Winkel Beeld Geluid sele, waarbij allerlei hulpdien sten en overheden betrokken waren. ..Dat kan tocji niet oor deelde Van den Doel; ..Telefoon nummers veranderen. Regelge ving verandert. Je kunt niet zomaar acht jaar lang niets doen." Het WD-Kamerlid drong bij staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken aan op ac tie. Minstens elke twee jaar zou er een nationale stafoefening moeten plaatsvinden. En het rampenbestrijdingsplan moet regelmatig geactualiseerd wor den. Inhaalslag Staatssecretaris De Vries er kende dat er iets moet gebeuren. Hij zegde toe dat er een 'inhaal slag' zal worden gemaakt met betrekking tot de rampenbe strijding rond kerncentrales, zowel die in Borssele als die bij Petten. De resultaten komen op korte termijn naar het parle ment. Ook beloofde De Vries dat hij de grensoverschrijdende samen werking voor rampenbestrij ding gaat verbeteren, dit onder meer met oog op de kerncentra les in het Belgische Doel. ,,Op lokaal niveau is dat vaak wel ge regeld". aldus Van den Doel, „maar niet op hoger niveau." Dat geldt ook voor de kerncen trale Borssele. De kerncentrale zelf heeft vorig jaar het eigen alarmplan nog geactualiseerd, maar dat houdt op bij het hek van de stroomfabriek. De ge meente Borssele past de eigen rampenplannen regelmatig aan en oefent die ook I)c brugklassers van Scholengemeenschap Pontes luisteren aandachtig naar Simone van der Vlugt. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Dikke rugtassen en jassen liggen op een hoop in de hoek van de boe kenwinkel. De jonge eigenaren ervan zitten even verder op krukjes of gewoon op de grond. Ingespannen horen ze de verhalen van de populaire schrijfster van historische kinderhoeken, Simone van der Vlugt. aan. In het kader van de Kinderboekenweek, die woensdag van start ging, was Van der Vlugt naar Zierikzee gekomen om haar lezers te vertellen over de boeken en natuurlijk om een stukje voor te lezen. In boekhandel De Vries werden 's ochtends de scholieren van openbare basisschool 't Kofschip getrak teerd op dit uitje, In het begin van de middag was het de beurt aan de leerlingen van de brugklas van Scho lengemeenschap Pontes, locatie Pieter Zee man. om te luisteren naar en vragen te stel len aan de schrijfster. „Als kind begreep ik het vak geschiedenis niet zo goed. Dat is toch al lang voorbij, dacht ik toen", vertelt Van der Vlugt. Ze heeft direct contact met een aantal scholie ren, die beamend knikken. Maar snel voegt zij er aan toe dat deze opvatting na het lezen vanThea Beekman's'Kruistocht in Spijker broek' voorgoed is veranderd. „Vanaf mijn dertiende wist ik dat ik verhalen wilde schrijven, en vanaf mijn veertiende dat ik historische verhalen wilde maken." Van der Vlugt legt aan het publiek haar pas sie voor historische verhalen uit door het le zen ervan te vergelijken met een reis door het verleden In 'De Amulet' zijn zij getuige van de heksenvervolgingen, terwijl de lezers in 'Bloedgeld' worden meegevoerd naar de tijd van de VOC.Je zit voortdurend in de tijdmachine", aldus de schrijfster VOC-schip Naar aanleiding van vragen vande scholie ren legt Van der Vlugt uit hoe de verhalen ontstaan Dat aan het schrijven van een boek bijna een half jaar onderzoek vooraf gaat. imponeert de luisteraars Voor'Bloed geld' heeft Van der Vlugt wekenlang door gebracht op het nagebouwde museum-VOC schip in Amsterdam „Ik wist niks van de scheepvaart af Maar met zo'n onderzoek kom je van alles tegen dat je voor je verhaal kunt gebruiken Deborah Seder 12) en Jeffrey van der Meule (13) genieten van de lezing van Van der Vlugt Hoewel hij niet een uitgesproken fan is. geeft Jeffrey toe dat haar boeken toch wel 'mooi en best spannend' zijn Hij heeft in middels twee verhalen gelezen en een derde boek is ook al 'bijna uit' Deborah maakte woensdagmiddag voor het eerst kennis met de schrijfster, maar denkt wel dat ze nu haar boeken gaat lezen Na het stellen van de vragen nam Van der Vlugt ëën van haar boeken ter hand om de scholieren een stukje voor te lezen Op de vraag of zeniet te oud zijn om voorgelezen te worden, reageren de twee brugklassers ver legen lachend ..Eigenlijk wel. maar leuk is het wel", geeft Jeffrey schoorvoetend toe door Ben Jansen RILLAND - Sstt, zeg maar niet te veel. Leden en sympathisan ten van de Socialistische Partij kijken met enige achterdocht het groepje rond dat zich woens dag tegen de middag op par keerplaats 't Scheld aan de A58 ter hoogte van de Zeeuwse grens rond acticleider Harrie Voss heeft verzameld. I)e SP heeft een list bedacht om het tweede transport van hoogradioactief afval uit Petten naar het opslag centrum van de Covra bij Bors sele tot staan te brengen. Maar hou je mond nu maar, want wie weet luistert er een stille mee. Je hoeft geen helderziende te zijn om te voorspellen dat de po litie net als twee weken geleden acties tegen het vervoer van ge bruikte splijtstofstaven uit de onderzoeksreactor in Petten weer met groot machtsvertoon de kop in zal drukken. Dus heb ben vier actievoerders zich ver stopt in de bosjes aan de west - kant van de parkeerplaats. Het plan is dat zij op het moment dat de vrachtwagen met het verma ledijde afval passeert, tevoor schijn komen en met een span doek de weg oprennen. Een verrassingsactie noemt Voss dat. De andere actievoerders zullen ervoor zorgen dat ze de aandacht van de politie gevan gen houden. Draaiboek Het optreden van de tegenstan ders van het nucleaire transport de reactie van de politie erop verlopen aanvankelijk volgens Voss' draaiboek. De twintig SP- aanhangers plaatsen een stuk of honderd borden met het sym bool van de partij, een rode to maat, in de berm van de weg en stellen zich met gehuurde krui wagens langs de A58 op. Na een kwartier komt een surveillance auto van de politie poolshoogte nemen en even later steekt een peloton mobiele eenheid van de Zeeuwse politie vanaf dc zuid- baan de weg over Al snel heeft iedere actievoerder een ME'er tegenover zich. Het Brabantse SP-Statenlid René Roovers wordt hel slacht offer van een kleine schermut seling Hij loopt een klap van een M E'er op Roovers is dubbel gekwetst. Zijn onderlip ziet er lelijk uit. maar bovenal voelt hij zich bezeerd door wat hij 'pure intimidatie' van de politie noemt De lip blijft bloeden. Op de vraag van een van de actie voerders of er misschien «-en verbanddoos in een van de ME- bussen is. tuurt het hele peloton peinzend in de lucht Uiteinde lijk haalt een verslaggever een Dc politie arresteert een actievoerder die zich in de bosjes had verstopt. verbanddoos uit zijn auto Roovers kondigt aan dat hij na afloop van deletie eerst zijn lip laat hechten en vervolgens een klacht zal indienen In het andere kamp bevindt zich ook een Statenlid Comman dant Dick Visser van het Zeeuwse ME-peloton zit voor de ChristenUnie in de Staten van Zeeland Zijn stemt schalt door de luidspreker van een ME-bus „Demonstranten", klinkt het bijna beleefd, „als u rustig blijft zitten, gebeurt er niets. Als u probeert op de weg te komen, zult u worden aange houden en afgevoerd De actie voerders blijven rustig zitten. Ze kunnen ook moeilijk anders, want wanneer een tweede MK peloton en vijf hondengeleiders zijn gearriveerd, is de omsinge ling compleet. Voor iedere actie voerder zijn nu twee ME'ers en een kwart politiehond beschik baar Arrestantenwagens Tot grote ontsteltenis van de SP'crs begeven enkele honden geleiders zich even later naar het bosje waar de vier achter de hand gehouden actievoerders zich hebben verstopt. De politie heeft de list doorzien. Omdat door René Hoonhorst AXEL - Moderne navigatiesystemen in luxe auto's dwarsbomen de strijd tegen het siuip verkeer. Verkeersremmers en nieuwe bebor- ding brengen de boordcomputer niet van de wijs. De navigatieupparatuur blijft de chauf feurs de kortste weg wijzen. De Axelse wethouder A van Waes heeft zelf geen wegwijscomputer in zijn auto. „Maar ik heb van automobilisten die cr wel ëén hebben begrepen dat ze uit-de richting van Hulst ko mend door Axel worden geleid als ze naar de Axelse Vlakte willen Op die manier h«-lpt het natuurlijk niet om rotondes en verkeersrem mers aan te leggen op Kinderdijk en Zuidsin- e gemei Axel legt het hoofd overigens niet in ae schoot Het aantal voertuigen met boordcomputer is nog vrij klein en niet elke automobilist zal ver wijsborden negeren. Borden „We gaan natuurlijk gewoon door met de uit werking van ons verkeerscirculatieplan, ook al omdat dat bij het verkeersveiligheidproject De Ruit hoort Bovendien komen er binnenkort nieuwe borden langs de Ioingeweg om vooral het vrachtverkeer naar bedrijven op de Axelse Vlakte te wijzen. In de toekomst zal de ontwik keling van meer 30-kilometergebieden ook zorgen voor vermindering van het siuipver keer". verwacht Van Waes foto Willem Mieras het viertal geen gehoor geeft aan het bevel tevoorschijn te komen, worden ze opgespoord, aange houden en in een inmiddels verschenen arrestantenwagen afgevoerd naar het politiecel lencomplex in gevangenis Tb- rentijd in Middelburg I^ter op de dag worden ze met een dag vaarding op zak op vrije voeten gesteld Gelaten zien de demonstranten kort daarop de stoet waar het al - lemaal om guat. passeren poli tiemotoren. ME-bussen, enkele onopvallende politiewagens en middenin de vrachtwagen met de reusachtige botervloot waar in d«- nucleaire vrucht is ver- Kkt Het transport njdt even na lf twee ongehinderd de poort van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval binnen met ruime voorsprong op het snelste tijdschema Harrie Voss is teleurgesteld maar niet verslagen Er volgen nog twee transporten vanuit Petten op 20 oktolier en 8 no vember. Gaat de SP dan weer actievoeren? Voss „We gaan de zaak eerst evalueren Ik denk dat we in elk geval niet op deze parkeerplaats zullen terugko men Hier heb ik het wel ge zien." Na lang wikken en wegen u de beslissing dan gevallen dat Goese gezin schaft ren hond aan .You ja. ren hondji' Binnenkort mag de pup wor- den afgehaald De afgelopen weken rijn alle voorbereidin gen getroffen: er u een naam bedacht en noodzakelijke at tributen als een riem, een drinkbak en wat speeltjes zijn aangeschaft. Er u zelfs een heus contract opgesteld, waarin de ver plichtingen van de vier leden eon het gezin met betrekking tot de verzorging ion h.-r beest zijn vastgelegd Wie zorgt ervoor dat steeds fris water klaar staat, wie kamt zijn vacht en - natuurlijk - wie laat hem uit. Voor dat laatste u een mooi schema gemaakt, zodat iedereen op evenredige wijze bijdraagt aan de vervulling van de sa nitaire en bewegingsbehoef ten non de hond Voorzien ean plechtige hand tekeningen lag het document laatst op de keukentafel. De toevoeging dte ren ran de kinderen erbij had gekrab beld geeft ernstig te denken over de naleving van de af spraken: „En au het regent laat papa hem uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37