Essen nemen plaats iepen in Schouwen wil haast maken met uitvoeren Regiovisie PZC Brouwse jongeren krijgen halfpipe Gemeenten sluiten voordelige deal voor ophalen olie bij boer Belanghebbenden werken samen aan milieuplan Tholen zeeland 20 Boete voor onverzekerd autorijden Waterschap vervangt beplanting langs polderwegen Geen draagvlak voor plan inzet van koeien als verkeersremmers donderdag 5 oktober 2000 sb MIDDELBURG - Een 33-jarige Vlissinger reed vorig jaar maurl in een onverzekerde auto rond. I)at wist hij niet. De BMW was niet van hem, maar van een vriend van zijn neef. Officier van justitie M. S. Kap- peyne van de Copello was dins dag voor het kantongerecht in Middelburg niet onder de in druk van het verweer van de Vlissinger „Dat u niet de eige naar bent van de auto maakt geen ene malle moer uit.'' Kan tonrechter B Doorewaard Boekhout was het met de offi cier van justitie eens en veroor deelde de verdachte tot een boe te van 720 gulden Als de Vlissinger binnen een jaar op nieuw wordt betrapt, raakt hij voor twee maanden zijn rijbe wijskwijt De kantonrechter kwam de man. die rond moet komen van een WAO-uitkenng, deels tege moet. De boete werd terugge bracht tot zeshonderd gulden. door Marco de Swart (•DES - Op verschillende plaat sen in Zeeland worden dit na jaar en winter opnieuw bomen en struiken gerooid en komen er nieuwe voor in de plaats. Vooral iepen worden verwijderd in dit tweede jaar van de uitvoering van het groenstructuurplan. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen stelde het groenstruc- t uurplan in 1998 op. In twintig jaar tijd moet de be planting langs de Zeeuwse plat telandswegen gevarieerder en gezonder worden. Vong jaar werden al veel iepen gekapt om dat ze leden aan de gevreesde iepziekte. Gebieden waar de iepziekte heerst, krijgen voorrang bij het rooien. De herbeplanting be staat vooral uit essen en struik- vormende planten als veld-es- doornen en wilgen. door Pit Kleemang BROUWERSHAVEN - De jon geren van Brouwershaven krij gen hun zin. Nog voor het vol gend zomerseizoen wordt in de Schouwse smalstad een halfpi pe geïnstalleerd. Dat deelde voorzitter K Bolder man woensdagavond mee tij dens de vergadering van de stadsraad Brouwershaven. Het gevaarte. 9.90 meter lang. 3.75 meter breed en drie meter hoog. komt te staan aan de voet van de dijk bij de Brouwse loswal. De halfpipe komt zodanig te slaan dat deze zichtbaar is vanuit het kantoor van de havenmeester Bolderman „We hopen dat die er dan een oogje op kan houden en kan voorkomen dat het appa - raat ten prooi valt aan graffiti Met het plaatsen van de halfpi pe gaat een lang gekoesterde wens van de Brouwse jeugd in vervulling. Zij nx-pen al jaren om een dergelijke voorziening in Brouwershaven. De stads raad Brouwershaven pikte het signaal op en ging te rade bi) hel De eerste werkzaamheden be ginnen deze week op Walcheren aan de Wijkhuisweg tussen Domburg en Oostkapelle Hier worden wilgen en iepen verwij derd- De wilgen moeten weg omdat ze gevaar opleveren voor de verkeersveiligheid Door hun hoge leeftijd - ze zijn de vijftig gepasseerd - kunnen takken af breken. Aan de Wijkhuisweg worden geen bomen teruggeplant Het waterschap laat het terrein een jaar braak liggen om de grond tot rust te laten komen. Het is ook risicovol om bomen te plan ten op plaatsen waar net iepen hebben gestaan. De wortel res ten van de iepen groeien door en vernielen zo de nieuwe aan plant Het rooien aan de Wijk huisweg duurt ongeveer een week. Ruiterpad Icings het Slobberduins fiets pad tussen Koudekerkeen Vlis- singen wordt het voet-, fiets- en ruiterpad met groen aange kleed Aan de noordkant van het pad worden enkele iepen en struiken verwijdert!. Meidoorns en andere struiken komen hier voor in de plaats. Aan de zuid kant komen struikvormende soorten te staan Het gaat om een totaal van 3573 planten Op de Schouwsedijk bij Brou wershaven worden dit najaar vierhonderd notenbomen ge plaatst. Op Zuid-Beveland ko men aan de Haverhoekseweg in de buurt van Kwadendamme 635 nieuwe struiken Het gaat vooral om veld-esdoornen en wilgen. De komende maanden wordt door heel Zeeland op meer plaatsen gerooid en ge plant Het waterschap spreidt het kap pen, zodat zo min mogelijk kaalslag optreedt. Vanwege het rooien van bomen worden de wegen tijdelijk afgesloten. Om de overlast voor burgers zoveel mogelijk te beperken stuurt het schap achthonderd omwonen den een week voor aanvang van de werkzaamheden een brief. De hulpdiensten, de gemeenten en het busbedrijf worden ook tijdig ingelicht. Het verkeer wordt via borden omgeleid. gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland Dat liet weten op zich wel in te zijn voor plaat sing van een halfpipe in Brou wershaven en er 35.000 gulden in te willen steken. Mits de stadsraad met een goede locatie op de proppen zou komen. De stadsraad op haar beurt ging in de persoon van stadsraadslid J. van Dongen met de Brouwse jongeren in conclaaf en ver schillende opties passeerden de revu. Loswal Allereerst werd het weitje tus sen de i>egraafplaats en de Zuid wal als plek voor de skeele- rende en skalende jeugd ge noemd. Dat plan strandde Juni 2000 kwam de stadsraad met twee nieuwe mogelijkheden op de proppen: tegenover de brandweerkazerne of aan de voet van dedijkbij de loswal De laatste locatie is uiteindelijk als dé plek voor een Brouwse half- pipe uit de bus gekomen Wan neer de halfpipe precies ge plaatst wordt, is nog niet bekend Ken kraan rooit bomen aan <lc Wijkhuisweg in Oostkapelle. foto Ruben Oreel door Mieke van der Jagt KAPELLE - Alle gemeenten boven de Westerschelde. behal ve Vee re. hebben de boeren en loonwerkers aangeschreven om voortaan afgew erkte olie mee te geven aan afvalopbaalbedrijf Van Gansewinkel. De negen ge meenten zijn met dat bedrijf tot overeenstemming gekomen over een voordelige afgifteprijs per kilo voor afwerkte olie. Van Gansewinkel rekent 65 cent per kilo olie die het bedrijf komt ophalen en 42,50 voorrij kosten. Het aanbieden van een kilo on bruikbare olie kost boeren bij de milieustraat 1,50 gulden De ge meenten hopen dat er met de nieuwe regeling minder vervuil de olie met PAK sin de grond te recht komt. De gemeente Kapelle heeft de kar getrokken voor de Zeeuwse gemeenten boven de Wester- schelde Wethouder G. Burger voerde de onderhandelingen Expositie in De Stolpe ZIEK1KZEE - In bibliotheek De Stolpe in Zierikzee is tot en met zaterdag 28 oktober een exposi tie te zien van schilderijen van Joke Vermeuien-Paauwe. Zij gebruikt in haar werk ver schillende technieken zoals olieverf, krijt, pen. inkt en aquarel Vermeulen-Paauwe heeft zelf 22 jaar in de biblio theek gewerkt Sinds haar ver trek in de zomer van 1998 heeft ze meer tijd voor haar hobby schilderen De resultaten daar van toont ze nu dus op haar voormalige werkplek. De expo sitie is te bezichtigen tijdens de openingstijden van De Stolpe. Thema-avond GOES - De Goese internist F. Waltman spreekt dinsdag 24 ok tober op een thema-avond van de patiëntenvereniging Harte- zorg over het onderwerp Bloed- verdunning Hij gaat in op de vraag wat de trombosedienst kan betekenen voor mensen met hartklachten. De bijeenkomst in Hotel TVrmmus aan het Sta tionsplein in Goes begint om 19.30 uur met Van Gansewinkel. „Bedrij ven kunnën afgewerkte olie wel laten ophalen, maar dan geldt een minimum van 200 liter Boe ren hebben meestal veel minder, olie. Een boer met twee trekken komt op een dikke honderd li ter. schat ik. Tot nu toe konden de boeren de olie alleen maar kwijt door het naar de miiieustraat te brengen, waar ze algauw 150 gulden moesten afrekenen voor een drummet je Burger: „Het is waarschijnlijk nog niet eens het geld. maar meer de gang naarde milieustraat. Dat komt er niet zo van. En dan weet je wat er kan gebeuren zo'n tankje wordt vergeten, blijft ergens in een hoek staan en je loopt het risico dat het gaat lekken Nu kunnen boeren gemakkelijk en voorde lig van hun olie afkomen Burger vindt het jammer dat er nog geen statiegeldregeling is ontwikkeld voor de afgewerkte olie. „Nu kunnen de boeren een fust je kopen, dat ze langzaam aan vol kunnen doen. Als het vol is en afgegeven, moeten ze een nieuwe kopen. Een statiegeld- regeling zou wellicht nog effec tiever zijn." Het inzamelingsproject voor olie is een onderdeel van het sa menwerkingsverband op het gebied van milieuhandhaving, waaraan alle gemeenten boven di' Westerschelde deelnemen. Het is opgezet naar Zeeuws- Vlaams voorbeeld, waar een dergelijke inzameling succesvol is gebleken. Burger betreurt dat Veere niet meedoet. „Het argument is dat ze daar een integrale regeling hebben, maar daar zit het opha len van olie niet bij. Bovendien is Veere een plattelandsgemeen te met veel boeren. Ik denk dat de behoefte daar juist wel aan- wezigis." Evengoed schat Burger het aan tal boeren dat door de negen an dere gemeenten is aangeschre ven op enkele duizenden. „Het is te hopen dat iedereen meteen meedoet De overeenkomst, de prijsafspraken en het aanschrij- ven zijn de enige acties die voor rekening van de gemeenten ko men Van Gansewinkel neemt, het daarna helemaal over. Voor1 een paar liter olie gaat zo'n be drijf natuurlijk niet de hele pro vincie afrijden. Het is dus zaak dat het draagvlak breed is." door Esme Soesman SINT-ANNALAND Zorgen voor het Tlmohc milieu van morgen. Met dit motto werd de uitkomst van de woensdag in Sint-Annalund gehouden start - bijeenkomst milieu na afloop kort *amrnge\at. De gemeente Tholen hracht voor het eerst de meest uiteenlopende belang hebbenden bij elkaur om geza menlijk te werken nun de ontwikkeling van een milieube leidsplan. In dit plan wordt hot milieube leid uitgezet voor een periode van vier jaar Aandacht zal on der meer besteed worden aan intensieve veehouderij, hand having, mobiliteit, bedrijven, natuur en educatie. Voorheen werd Thoolee burgers een der gelijk plan simpelweg door de strot geduwd Dat moet anders, vond de gemeente Tholen. daar bij trouw zijnd aan haar streven de bevolking nauwer te betrek ken bij alles wat in een gemeente speelt Vijfentwintig organisaties en twee particulieren gaven aan mee te willen denken Onder meer waterschap Zeeuwse Ei landen. provincie. ZMF. Nu tuurvereniging. Ondernemers Overleg Tholen. politie, Plat form Leefbaar Platteland Tho len en Kamer van Koophandel brainstormden woensdag in de Wcllevaete mee Met uiteenlopende doelen „In tensieve veehouderij heeft hier veel te weeg gebracht'herin nert een vertegenwoordiger van Varkens Nee' zich ..Wij willen meedenken hoe we dat stop kunnen zetten Wat kunnen wij aanvoeren om hier iets tegen te doen7", schetste hij de zin van /ijn deelname De gemeente Keimerswaal zond een afgevaardigde vooruitlo pend op het eigen milieube leidsplan „Om te voorkomen dat er te grote verschillen tussen gemeenten ontstaan." De pro vincie ziet gemeenten als cen trale spelers om veranderingen teweeg te brengen „De provin cie staat ver van de burger af. Stelt de gemeente zich actief op dan is er a I een stuk gewonnen Verbrokkeld .i)e taken van overheden zijn verbrokkeld", aldus een afge vaardigde van het waterschap Zeeuwse Eilanden .Westellen het op prijs ons beleid hierin te kunnen betrekken." Het uit gangspunt van alle partijen was in ieder geval al bij voorbaat hetzelfde. Duurzame ontwikke ling waren de sleutelwoorden in de gesprekken die werden ge voerd De bedoeling is op 1 januari 2003 een milieubeleidsplan klaar te hebben. De verschillen de partijen, met soms uiteenlo pende U-langen, moeten elkaar m het vervolgtraject zien te vin den. „Als we op deze voet ver dergaan, moeten we eruit ko men", meent milieuwethouder K A Heijboer Het milieuplan wordt, volgens de gebruikelijke procedures hoorzittingen en raad -, ook nog aan de burgers gepresenteerd Man veroordeeld voor onbetaald slapen in hotels MIDDEI.KI RG D» Midrfrl- burgsr politierechter G. Nomes drukte woensdag een 28-jnrige man uit Goes op hel hart dat hij het vertrouwen van horeca men sen had misbruikt door con- suniptirs en maaltijden in hun zaak te nuttigen zonder eén cent te betalen. De verdachte had begin augustus vier hotels, waaronder Terminus en Bolsjoi in (Ion. opgelicht. Officier van justitie C 1-aukens wees er ook op dat de verdachte in de hotels bleef overnachten I>e man was dit jaar al eens eer der veroordeeld voor flessen trekkerij Z ij eiste drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk De man had zich in alle hotels onder zijn eigen naam laten in schrijven en liep overal de deur uit zonder te betalen De ver dachte vertelde gisteren tot wanhoop gedreven te zijn, na dat zijn relatie was stukgelopen Hij kon daardoor de huur van de woning niet meer betalen en moest zodoende op zoek naar nieuw onderdak De schade bleef beperkt tot 580 gulden", meende zijn raads man Hij vroeg de onvoorwaar delijke straf te koppelen aan de duur van zes weken voorlopige hechtenis De politierechter kwam de raadsman tegemoet door de Goesenaai een straf op te leggen die gelijk is aan het voorarrest Als de plannen in de Regiovisie Schouwen- West worden uitgevoerd, is de Vroonweg straks niet meer t«>eganke!ijk voor autoverkeer. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente wil een snelle voortgang van de uitvoering van de Regio visie Schouwen-West. Geld is ervoor be schikbaar en met het zogeheten raamplan voor de uitvoer slemden alle raadsfracties woensdagavond in tijdens de vergudering van de commissie ruimtelijke ordening en economische zaken. Alleen voor de aanleg van het volledige traject van de Recrratie- verdeelweg moet de gemeente nog een slag met de provincie zien te winnen. Die Recreatieverdcelweg RVW) en de daar aan gekoppelde sloop van de Vroonweg tus sen Renessc en Burgh-Haamstede vormen «i>n belangrijk onderdeel van de Regiovisie. Vooral de laatste maanden ontstonden over aanlegen sloop van deze wegen verhitte dis cussies binnen politiek en samenleving Aanleiding daarvoor was het onderscheid dat de provincie in de loop der lijd is gaan maken tussen de verschillende tracés voor de RVW Zo wordt gesproken over een wa- terlopcntracé van Burgh-Haamstede naar Renesse en een poldert rucé van Renexse via Scharendijke naar de Dammenweg. De pro vincie is bereid tot uanleg van het zuidelijke tracé op voorwaarde dat de Vroonweg wordt gesloopt, maar doet nog geen vaste toezegging voor aanleg van de route tot aan Scharendijke Niet terecht, zo had VVD'er H. Coomans al diverse malen eerder in de commissie ROEZ beweerd. „Hij had gelijk, maar tussen gelijk hebben en gelijk krijgen, ligt in de gemeente Schouwen-Duiveland soms een hele tijd", stelde J van der Veer (D66) vast Coomans was allang blij dat hij uiteindelijk oude no tulen boven tafel heeft gekregen van «ertoe afspraken over de aanleg van de RVW tus sen de voormalige gemeente Westerschou- wen en de provincie Daarmee heeft hij vooral zijn fractiegenoot en wethouder C W Veerhoek kunnen overtuigen van de noodzaak de provincie te wijzen op eerdere toezeggingen voor aanleg van een volledige RVW (•i'vuarlijk spel Voorzitter A P de Haan van de gebiedscom- missie Schouwen-West waarschuwde voor al te gevaarlijk spel en verwees naar de 31 miljoen gulden die gemoeid zijn met het landinrichtingsproject. Zij vreest voor de gevolgen als gemeente en provincie het niet eens zouden worden over ae RVW De voltallige commissie was er echter van overtuigd dat de gemeente sterkt troeven tn handen heeft de provincie aan haar eerdere toezeggingen te houden. In de reactie op het raamplan Regiovisie Schou wen - West wordt dat duidelijk naar voren gebracht De Haan weet de commissie verder op de mogelijkheid in het kader van de Regiovisie voor weinig geld van een lastig probleem af te komen met de afwatering in enkele woon wijken in de Kop van Schouwen Totale ver betering van die afwatering daar vergt 9 ton Het ministerie van LNV (natuur) is be reid 4.5 ton daarin bij te drager. Verder heeft ook de provincie 3.5 ton voor dit kar wei gereserveerd. De Haan wist de commis sie te overtuigen dat de gemeente dus zelf <>ok wel een bijdrage zou kunnen leveren Wethouder Veerhoek wil daarover echter eerst overleg voeren met zijn collega-wet houder G van de Velde-De Wilde De commissie toonde zich tevreden met de financiële verantwoording die wethouder Veerhoek ten aanzien van de Regiovisie ver - strekte „Waarom dan eerst al die paniek door kanttekeningen van de concerncon troller?". vroegen sommige leden zich af Dat vroeg de wethouder zichzelf ook af. „Alles was bekend of gemakkelijk na te gaan. maar een concerncontroller spreek je in eerste instantie niet tegen, daarom nu maar dit overzicht. door Rolf Bosboom GOES - liet idee om koeien te gebruiken als verkeersrem mers lijkt nauwelijks kans van slagen ie hebben. A. W. van de Hoef. dagelijks be stuurder bij waterschap Zeeuwse Eilanden. zei woensdagavond in de alge mene vergadering 'zeer kri tisch' tegenover het plan te staan. Vorige week kwam naar bui ten dat er bij het waterschap ideecn leven om op een deel van de Noorddijk bij Sirjans- land de snelheid van het verkeer op een alternatieve manier'te temperen. Op de smalle polderweg zou over een lengte van ongeveer achthonderd meter de afras tering moeten worden weg gehaald. zodat Hereford- koeien vrijelijk kunnen over steken Het verkeer wordt daardoor gedwongen extra alert te zijn en moet gas te rugnemen De berichtgeving leidde gis teravond tot kritische vragen uit het algemeen bestuur, dat volledig onbekend was met de plannen Hoofdingeland G. E. Houtekamer vond het onacceptabel dat hij niet op de hoogte was. „Alles en ie dereen is in rep en roer. men - sen komen met vragen en wii kunnen daar geen antwoord op geven." Houtekamer eiste tekst en uitleg in de eerstvol gende commissievergade ring. Verbaasd Verantwoordelijk bestuur der Van de Hoef antwoordde minstens zo verbaasd te zijn, omdat hij evenmin op <le hoogte was „Ik heb alleen een half jaar geleden vaag iets over dit gein-uren ge hoord, maar sindsdien niet meer Hoe en waarom de ambtelijke organisatie het bericht de wereld in heeft ge holpen. wil hij nog nagaan „Ik moet daar met het sector- hoofd nog eens goed over praten Ook over het plan op zich toonde Van de Hoef zich kri tisch. „Ik ben een voorstan der van elke manier om de verkeersveiligheid te bevor deren. maar dit is wel een heel bijzondereDat de ideeën in de volgende com missievergadering worden besproken, kon hij niet ga randeren. „Ik sluit niet uit dat het plan al eerder sneu velt De algemene vergadering stemde verder zonder veel problemen m met de bouw van een extra etage op het toekomstige hoofdkantoor in Middelburg Het water schap heeft die ruimte voor lopig zelf niet nodig, maar omdat het steeds meer taken krijgt toebedeeld gaat het er van uit daar in de toekomst wel behoefte aan te hebben In de tussenliggende periode kan de verdieping worden verhuurd. In juni had de algemene ver gadering bedenkingen bij de extra etage, die bijna vijf miljoen gulden kost Inmid dels heeft het dagelijks bestuur echter een 'zeer gere nommeerde partij' als huur der gevonden. Die zekerheid haalde de nog twijfelende hoofdingelanden over de streep De nieuwbouw aan het Kanaal door Walcheren gaat In totaal 42,5 miljoen gulden kosten. In het nieuwe hoofdkantoor wordt ook het laboratorium ondergebracht, dat nu nog ts gevestigd in Sluiskil De al gemene vergadering stemde met enige aarzeling m met de verkoop van het oude pand voor een bedrag van 615 000 gulden Tot de nieuwbouw klaar is. wordt het gehuurd 78.500 gulden per jaar Dat vond een aantal hoofdinge landen wat al te gortig. Zij stelden voorde verkoop uit te stellen Dagelijks bestuurder J Hoekman noemde een aantal argumenten om nu al te verkopen, zoals het achter stallig onderhoud en de ze kerheid die nu kan worden geboden Bovendien is het la boratorium nu een gemeen schappelijke regeling met waterschap Zeeuws-Vlaan deren Die regeling wordt eind volgend jaar ontbon den Daarom is het voordelig om voor die tijd al het pand kwijt te zijn Vooral om die reden ging de algemene ver gadering toch unaniem ak koord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34