Haast met nieuw parkeerterrein Spreeuwen bijna verdwenen uit Schouwse natuurgebieden PZC Boekenfestijn is ware beestenboel PZC zeeland 17 Goese commissie brengt koppeling aan met van kracht worden beleid Laatste dienst in wijkgebouw Goese Polder ChristenUnie en mobiliteit Meisjes bekladden speeltoestellen Niet dragen autogordels beboet Middelburgse jongen mishandeld Auto's gestolen in Zoutelande Politie betrapt hardrijders Diefstal bestraft met arbeid Recyfeed claimt kosten schoonmaken sloot bij Zeeuwse Eilanden Griezeldisco Aquaria te bezichtigen k t f LtJ Vrijwilligers Emergis krijgen geen subsidie voor patiëntenbezoek Eleos krijgt subsidie voor begeleiding van gastgezinnen cl& U Oöft IC donderdag 5 oktober 2000 door Esme Soesman GOF.S - Voer het nieuwe par keerbeleid in Goes pas in als het nog aan te leggen parkeerter rein bij de bedrijven Carel.s en Beekman, langs de spoorlijn, daadwerkelijk is gerealiseerd. Op een koppeling tussen deze twee zaken werd woensdag, in een gecombineerde commissie vergadering van de gemeente Goes, steeds weer gehamerd. De bedoeling is de nieuwe par- keermaatregelen op 1 januari GOES - De Samen op Weg-ge- meente in Goes houdt op zondag 8 oktober voor het laatst een kerkdienst in de Spinne in Goes. Het zaaltje waar de dienst wordt gehouden, was meer dan twintig jaar in gebruik. Voorafgaand aan de dienst, die om tien uur 'sochtends begint, is er een speciaal ontbijt. De kerk gangers nemen zelf boterham men en drankjes mee. Na afloop is er tijd voor koffie en een praatje Door de fusie van de hervormde gemeente en de gere formeerde kerk in Goes is het gebouw overbodig geworden. Het kost de kerken ook te veel geld om het pand dienst te laten doen als kerk. De gemeenten gaan nu gezamenlijk kerken in de Grote kerk, de Hoogte en de Oosterkerk. THOLEN - De ledenvergade ring van de ChristenUnie afde ling Tholen op woensdag 11 ok tober staat in het teken van het thema mobiliteit. Als sprekers zijn uitgenodigd D J. Stellingwerf (Tweede Ka merlid ChristenUnie) en tweede voorzitter van de ChristenUnie H. H. Bouma. De vergadering wordt gehouden in het her vormd verenigingsgebouw De Wingerd aan het Nieuwe Pad in Tholen-stad en begint om 20.00 uur. 2001 in te laten gaan. Ook met realisatie van het nieuwe - gra tis - parkeerterrein, bedoeld om langparkeerders een alternatief te bieden, wordt haast gemaakt. De verwachting is dat de onder- handelingen tussen gemeente en Nederlandse Spoorwegen (NS) over de grond nog voor vol gend jaar zijn afgerond. De Goese politiek wil echter, zo viel gisteravond te beluisteren, het één bij voorkeur niet zonder het ander. ..Een logische gedachte", erkende wethouder M. L. 't Hart. Die beloofde met deze suggestie aan de slag te gaan Bovendien is het nieuwe beleid, gaf hij aan, slechts een eerste aanzet om de parkeerproblema- tiek in Goes op te lossen. De ge meente zal zich verder gaan beraden over aanvullende maatregelen en mogelijkheden, zoals bijvoorbeeld een parkeer garage bij Bleekveld en een ver dere uitwerking van het trans ferium. Uitwerking Burgemeester en wethouders willen zo snel mogelijk met de nieuwe plannen aan de slag. Met de hoofdlijnen van het nieuwe beleid zijn alle fracties het eens. De precieze uitwerking van alle maatregelen staat echter nog ter discussie. Vraag is bijvoorbeeld welke me dische zorgverleners voor een ontheffing in aanmerking ko men. De gemeente heeft de grens vooralsnog bij huisartsen gelegd. Dat schiet tekort, vin den veel fracties. Ook thuiszorg en verloskundigen zouden een ontheffing moeten kunnen krij gen 't Hart zegde toe naar een bevre digende oplossing te zullen zoe ken Wat lang niet voor alle aan gedragen kritiekpunten geldt. Van de kant van insprekers kwamen verzoeken om hogere én lagere tarieven voor de ver gunningen. 't Hart „Tegenstrij dige belangen. Wat we ook be slissen. we kunnen het niet goed doen." Tegelijkertijd benadrukte hij dat het om een flexibel systeem gaat. Juist omdat niet te voor spellen is welke bewegingen de maatregelen uiteindelijk tot ge volg zullen hebben. Het plan is dan ook het parkeerbeleid een hal f jaar na invoering te evalue- foto Willem Mieras fek'4r~jr* n«i —p". In verschillende hoeken van de Goese bibliotheek luisteren kinderen gespannen naar het voorlezen. door Rolf Bosboom GOES - Ademloos luisterden kinderen woensdagmiddag in verschillende hoeken van de Goese bibliotheek naar het verhaal van Alexander de Grote. De muis. een crea tie van schrijver Burny Bos, verzint een list tegen de gevreesde poes Katsj. Die 'waakt als een tijger' en verspert de weg naar de kaas. Daarom hijst de muis zich in een af schrikwekkend berenpak. De kinderen genoten van het verhaal én van de bijbehorende tekeningen van Hans de Beer. Na de 'bereleuke' voorleessessie kon den de boekenwurmen zich uitleven op een 'beestachtige' kleurplaat met 'driftkikkers en feestvarkens' De activiteiten luidden de Kinderboekenweek in. die nog tot en met 14 oktober duurt. Omdat de Kinderboeken week op Dierendag begon, is van het jaar lijkse boekenfestijn een ware beestenboel gemaakt. In alle activiteiten spelen dieren een centrale rol. Deze en volgende week kunnen kinderen vanaf acht jaar bij de bibliotheek, de biblio bus of boekhandel De Koperen Tuin een deelnameformulier voor een diersporen- zoektocht ophalen. In de bibliotheek zelf zijn de fantasiebeesten te zien die leerlingen van basisscholen hebben gemaakt onder het motto 'De aard van het beestje'. Het kinderkoor De Suzen en de Guzen treedt zaterdag 7 oktober van 10.30 tot 12.00 uur op in de bibliotheek Woensdag 11 oktober is er tussen 14.00 en 15.00 uur op nieuw een voorleesuurtje. dat dan aansluit bij de Nationale Luizendag Leerlingen van de Prinses Beatrixschool in Goes zijn in het kader van de Kinderboe kenweek druk bezig geweest met zingen, knutselen, dansen en dichten. Het resultaat van de groepen dne en vier werd woensdag gepresenteerd in wijkgebouw De Pit. De groepen vijf en zes laten vandaag zien wat ze hebben gemaakt. Roland Colastica De groepen drie tot en met zes van de open bare basisschool Wemeldinge krijgen maandag 9 oktober de Antilliaanse schrij ver Roland Colastica op bezoek Die vertelt een van zijn verhalen onder begeleiding van dans. muziek en zang BORSSELE - Vijf jonge meisjes hebben in een speeltuin aan de Westsingel m Borssele een aantal speeltoestellen beklad Het vijftal, in de leefti jd van 9 tot 14 jaar uit de gemeente Bor- sele, heeft inmiddels bekend De schade bedraagt enkele dui zenden guldens. GOES - Woensdagmorgen zijn aan de Middelburgsestraat m Goes 45 automobilisten bekeurd voor het niet dragen van hun gordel Enkele bestuurders kregen een bon omdat hun kente ken niet goed leesbaar was, doordat de trekhaak ervoor zat MIDDELBURG-Onbekenden hebben woensdag een 14-jan- ge Middelburger mishandeld De daders zijn spoorloos De jongen liep met klasgenoten over de Oude Koudekerkseweg Drie jongens reden hen voorbij, waarbij het slachtoffer opeen haar na werd aangereden. Toen hij daarover opmerkingen maakte, kreeg hij klappen Door tussenkomst van een om stander liep de mishandeling aanvankelijk met een sisser af Later die dag aan de Koninginnelaan kwam hij nogmaals oog in oog te staan met zijn belagers en moest de jongen het weer ontgelden. ZOUTE LA N DE - Onbekenden hebben woensdag tussen kwart overéén 's nachts en acht uur 's ochtends twee auto s ge stolen aan de Golfslag in Zoutelande I let gaat om een groene Mercedes type E 50. met het kenteken ME-VS 35 en een groe ne Mercedes, type Jeep ML 320. kenteken ME-EK 615 l)e waarde van de wagens is onbekend De dieven vonden de sleutels van de auto's bij een inbraak in de woning Behalve sleutels namen zij voor duizenden guldens aan sieraden, tele foons en contant geld mee I >e eigenaar mist ook persoonlijke papieren In de nacht van dinsdag op woensdag verdween ook een Duitse Mercedes 280 TE. die geparkeerd stond op een par keerterrein aan de Branding Het kenteken van de auto is DU- KM 450 De waarde bedraagt enkele tienduizenden guldens. MIDDELBURG Bij snelheidscontroles op de Langeviele- weg en Klem Vlaanderen in Middelburg heeft de politie woensdagochtend 48 automobilisten betrapt op te snel rij den TYissen 7 en 9.15 uur stond radarcontrole-apparatuur op de Langevieleweg Achttien bestuurders reden te snel Eén auto reed 92 kilometer per uur. Op de laingevielewcg geldt een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur De radar stond tussen 10 lOen 12 uur op Klein Vlaandere. Dertig men sen reden te snelDe hoogst gemeten snelheid bedroeg 7 5 kilo meter per uur MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Westdorpe, betrok ken bij de diefstal van opleggers en containers met inhoud, is woensdag in Middelburg veroordeeld tot 240 uur onbetaalde arbeid en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maan den. De man fungeerde als chauffeur voor een criminele ben de die actief was in Zeeuws-Vlaanderen. Brabant en Belgie Tégen hem was twee jaar gevangenisstraf geéist waarvan acht maanden voorwaardelijk De bendeleider (een 39-jarigeTerneuzcnaar) en een 27-jarige inwoner van Philippine moeten later nog terechtstaan voor hun aandeel in de misdaad De drie werden op 18 mei op he lerdaad betrapt bij een poging om containers te stelen m het Belgische Berendrecht door Rolf Bosboom NIEUWDORP - Waterschap Zeeuwse Eilanden en voedsel- verwerkingsbedrijf Recyfeed in Vlissingen-Oost ruziën over de afwikkeling van een illegale lo zing die een half jaar geleden werd geconstateerd. Recyfeed stelt niet schuldig te zijn aan de lozing en claimt de kosten, en kele tonnen, die het heeft ge maakt voor het opruimen. In april constateerde het water schap een organische vervuiling in een sloot in de omgeving van Recyfeed, de onderneming die vorig jaar bekend werd door de verwerking van negentig mil joen liter verontreinigde Coca Cola. Gezien de aard en locatie van de vervuiling kwam Zeeuw se Eilanden tot de conclusie dat de illegale lozing afkomstig was van het bedrijf. Het waterschap maande de on derneming de vervuiling op te mimen, omdat anders bestuurs dwang zou volgen Ook Delta Nutsbedrijven kreeg een aan- REDACTIE MIDDEN ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (01131273000 Fax (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A M van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A A van der Sluis (chef) N F C. Borkelder R H Hoving E L. Ramakers M j van don Brook K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (01181484000 Fax (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://Www.pzc.nl mail: redactie@pzc nl schrijving, omdat die het riool stelsel ter plaatse zou beheren. Hoewel Recyfeed van oordeel is dat het niet verantwoordelijk is voor de lozing, liet het de schoonmaak toch uitvoeren en claimde de kosten bij het water schap. Volgens directeur A van de Kreeke gaat het om 'enkele tonnen' Van de Kreeke bestrijdt dat de vervuiling bij zijn bedrijf van daan komt. Bovendien is dat volgens hem ook niet van be lang, omdat de verontreiniging het gevolg was van een defect in het rioolstelsel, waardoor afval water in de sloot belandde Wie daarvoor verantwoordelijk is, blijft voor alle betrokkenen on duidelijk. Behalve Delta heb ben ook afvalverwerker OLAZ en het havenschap daar bemoei enis mee. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft on langs de bezwaren van Recyfeed en het verzoek om schadever goeding van de hand gewezen. Het bezwaar dat Delta Nutsbe drijven had ingediend is wel ge grond verklaard, volgens dijk graaf W A Gosselaar omdat het nutsbedrijf alleen een service contract voor het onderhoud van het riool uitvoerde. „Delta kan er dus niets aan doen Re cyfeed legt zich niet neer bij het oordeel van het waterschapsbe stuur en stapt nu naar de Raad van State. Het kan nog geruime tijd duren voordat die tot een uitspraak komt. HEINKENSZAND - Op vnjdag 13 oktober wordt in de voetbal kantine van SV Heinkenszand een griezeldisco vanaf half acht gehouden voor jongeren uit het dorp Voordat het griezelen be gint. wordt een stellingenspel gespoeld over het onderwerp vandalisme. KAPE1.LE - Aquarhimvcrrni- gingDe Vuurneon houdt vrijdag 6 oktober een open huis in hun verenigingslokaal in Kapelle. Vanaf 20 uur is iedereen welkom die de drie aquana van de ver eniging wil zien. Eén van deze is mgencht als gezelschapsaqua- num en twee als spcciaalaqua- na. Het gebouw is te vinden aan de Biezelingsestraat 63. door Piet Kloemans BURGH-HAAMSTEDE - Het aantal brocdgcvallen van spreeuwen in natuurgebieden op Schouwen-Duiveland is dramatisch teruggelopen. Dat blijkt uit tellingen van de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland. Begin jaren negentig telde T. Sluijter van de Vogelwerk groep van de Natuur- en Vo gelwacht in het Slotbos Haamstede nog twintig broed- paren, maar in 1999 werd daar slechts één broedpaar aange troffen. In andere natuurge bieden in de Schouwse West hoek - schrijft Sluijter in Stern, het tijdschrift van de Schouwse natuur- en vogel wacht - is het al niet veel beter In dc Boswachterij Westen- schouwen. Meeuwenduinen, Zeepegebied en het gebied rond Vliegveld Haamstede werden in totaal slechts twee broedsels van de spreeuw ge vonden. In 1983 huistien alleen al in dc boswachterij nog zo'n dertig spreeuwenparen In het duingebied rond strandover- gang Het Watergat worden al jaren geen broedende spreeu wen meer aangetroffen, ter wijl vogeltellers in 1979 nog concludeerden dat de spreeuw in het duingebied een alge meen voorkomende broet!vo gel was Wat precies de oorzaak is van het bijna verdwijnen van de spreeuw uit de Schouwse na tuurgebieden is volgens Sluij- Als trekvogel komt dc spreeuw algemeen voor, maar het aantal broedgevallrn in natuurgehieden op Schouwen-Duiveland is fors teruggelopen. foto Marijke Folkertsma ter niet te zeggen. De spreeuw, van oorsprong een insecten- en vruchtenetende bosvogel, is een holenbroederen natuurlij ke boomholten zijn er nog ge noeg in de Westhoek Als daar gebrek aan zou zijn dan zou den ook andere holenbrocders en holenduif, kauw en mees duidelijk in aantal hebben moeten afnemen en daar is geen sprake van volgens Sluij ter Voor wat betreft de Boswach terij Westenschouwen stelt Sluijter dat het vrijwel geheel verdwijnen van nestkasten uit dat gebied debet is aan de af name van het aantal spreeu- wen-broedparen Wat de an dere natuurgebieden in de Westhoek aangaat, vermoedt Sluijter dat de spreeuw 'ver dreven' is door grotere en agressievere holen broeders als kauw en holenduif. In de dorpen in de Westhoek van Schouwen broedt de spreeuw nog wel Exacte cij fers over aantallen broedge- vallen zijn niet bekend, maar de Natuur- en Vogelwacht heeft de indruk dat <»ok daar minder spreeuwen hun nest bouwen, ondanks de uitdijen de bebouwing van de dorpen Sluijter schat dat het totale aantal broedgevallen op Schouwen-Duiveland - dat in 1986 werd vastgesteld op rond de 9000 - met 10 procent is te ruggelopen. door Marco de Swart GOES - Werkgroep Emergis krijgt voorlopig geen subsidie voor de bezoeken van vrijwilli gers aan lungdurig opgenomen patiënten op Emergis. De aan vraag voor een kleine zevendui zend gulden werd afgewezen omdat het project niet binnen een afgebakende periode plaatsvindt. De werkgroep pro- l>eert de subsidie nu vin een an der provinciaal potje binnen te balen. Waarschijnlijk wordt de aanvraag dan wel gehonoreerd. De subsidie is bedoeld voor reis kosten en een cursus deskundig heidsbevordering Dit laatste op verzoek van de 25 30 vrij willigers Zij willen graag iets doen voor de patiénten, maar weten niet hoe te reageren op bepaalde situaties Subsidie aanvragen bij het Juliana Wel zijn Fonds en de Stichting Vrienden van Emergis werden eerder afgewezen Het initiatief van de werkgroep gaat uit van de gereformeerd* gemeente Een aantal leden zag dat op Emergis enkele chro nisch psychiatrische patiënten in een isolement terechtkwa men Om dit tegen te gaan. wil len dc kerkleden de mensen be zoeken en een vertrouwensband opbouwen >ok kunnen bewoners van Emergis terecht m gastgezin nen Zo komen ze regelmatig van het terrein af en leggen ze nieuwe contacten Volgens T L Opbroek van de werkgroep zijn de bezoeken be langrijk voor de bewoners „Het is een stukje sociale zorg dat we bieden Als mensen lang op door Mieke van der Jagt KAPELLE - De stichting Eleos in Kapelle kan rekenen op fi nanciële steun van de provincie. De stichting coördineert vrij willigerswerk voor cliënten van beschermde woonvorm De Tbe- vlucht en dagactiviteitencen trum De Werkplekke in Kapelle Eleos is vier jaar geleden begon nen met een voorziening 'gast gezinnen en werkadressen'. Zonder actieve werving en be geleiding van vrijwilligers, dreigt de voorziening dood te bloeden. Op zich heeft 'gastgezinnen en werkadressen zijn nut al bewe zen De stichting Gereformeer de Landelijke Instelling voor Beschermde Woonvormen (GLIBW) huisvest mensen met een psychiatrische aandoening in de Toevlucht en biedt hen een zinvolle dagbesteding in de Werkplekke De cliënten blijven echter in de Tbevlucht en m de Werkplekke geïsoleerd 's Avonds zijn ze vooral op elkaar en op dc hulpverleners aange wezen. Doelstelling van 'gastgezinnen en werkadressen' is het bieden van warmte en gezelligheid bij mensen buiten de knng van hulpverlening. Als de cliénten hand en spandiensten verrich ten voor anderen, voelen ze zich in de regel nuttig en tevreden- Het is niet zozeer moeilijk om gastgezinnen en plaatsen voor kleine karweitjes te vinden; het is vooral de begeleiding van de vrijwilligers die te kort schiet. Eleos wil henaanwijzingen ge ven die een goede grondhouding geven voor de omgang met psy chiatrische patiënten De provincie wil onder een aan tal voorwaarden meebetalen aan gastgezinnen en werk adressen Voor een periode van twee jaar stellen Gedeputeerde Staten ruim 74.000 gulden be schikbaar om een gestructu reerd aannamebeleid op te zetten voor vrijwilligers De deskundigheid moet bij die vrij willigers worden bevorderd en de begeleiders van de Tbevlucht en de Werkplekke moeten de ge legenheid krijgen vragen te be antwoorden over specifieke be geleidingsaspecten De provincie stelt als voorwaar de dat wat Eleos met de nieuwe aanpak leert, ter beschikking moet komen voor andere instel lingen voor beschermd wonen en dagbesteding Dat betekent regelmatige evaluatie van het project Het eindverslag moet ter beschikking komen van alle instellingen Emergis verblijven, ontslaat •aims de situatie dat ze alleen op het terrein blijven. Ze lopen al leen maar van hun afdeling naar het restaurant en weer terug Zo raken ze In een sociaal isole ment De voorbereidingen voor het project begonnen eind 1999 In mei van dit jaar zijn de eerste bezoeken afgelegd Een hand vol patiënten gaf aun het bezoek op prijs te stellen Het contact wordt langzaam opgebouwd Opbroek gaat uit van één be zoek per twee weken „Eén keer In de drie weken is te weinig om contact op te bouwen en elke weck langskomen is te zwaar voor de vrijwilligers." Als een bewoner heel eenzaam ts, kan hij of zij van twee vrijwilligers bezoek krijgen. Rrmia vloeibaar frituurvet Can I bur Met Klantenkaart JrfV N* tear f m «177 Kon*|«r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31