Ronald de Boer is als herboren Zeven meneren en mevrouwen PZC Frank de Boer aast op interlandrecord Prijzengeld sporters wordt normaal belast Gouden hockeyers geen 'big business' sport 25 International in zijn element achter de spitsen hij Glasgow Rangers Beoogde Duitse bondscoach ligt onder vuur Miljoen mensen keken naar aankomst van olympiërs De Nooijer twee weken buitenspel Hristov in selectie Macedonië Mike Tyson betaalt boete Caniggia tekent bij FC Dundee Overwinning Van Heeswijk Petacci sterkste in massasprint donderdag 5 oktober 2000 door Gijsbert Spierenburg NICOSIA - Op 15 november speelt het Nederlands elftal een vriendschappelijke inter land in en tegen Spanje. De lo catie is nog niet hekend. Daar over krijgt de KNVB hinnen twee weken uitsluitsel. Als het aan Frank de Boer ligt wordt het Camp Nou in Barce lona. een passend stadion voor de viering van een jubileum Als alles volgens plan verloopt, breekt de aanvoerder van Oranje die avond een nationaal record, dat van het aantal in terlands aller tijden. Binnen 4,5 maanden zou Aron Winter dan alweer record-in ternational af zijn. Winter, ja renlang de klusjesman van Oranje, verbeterde op 29 juni het legendarische record van Ruud Krol (83) Hij deed dat met een invalbeurt Z n 84e in terland zou tevens z'n laatste zijn Begin vorige maand, voor aanvang van Nederland - Ier land. nam Winter officieel af scheid. Winter Frank de Boer staat nu op 82 interlands. Zaterdag (tn Nico sia tegen Cyprus) en volgende week woensdag (in Rotterdam tegen Portugal) kan hij op ge lijke hoogte met Winter komen In november zou hij vervolgens geschiedenis kunnen schrij ven In De Boer krijgt Krol na ruim zeventien jaar een waardige opvolger De titel paste Winter niet, met alle respect overigens voor deze trouwe dienaar van de nationale ploeg Van z'n 84 interlands speelde Winter er slechts 37 helemaal. TVr verge lijking: Krol stond al z'n inter lands m de basis en werd slechts vier keer vervangen Krol speelde z'n 83e interland op 16 februari 1983, m Sevilla tegen Spanje Nummer 84 was twee maanden later gepland. Nederland Zweden (0-3) Krol (bijna 34) bedankte voor de eer De huidige assistent van Van Gaal had geen trek m een vriendschappelijk partijtje in Utrecht. Hij wilde een afscheid in Amsterdam en tegen een te genstander van formaat: Bra zilië of Argentinië Frank de Boer is in mei 30 ge worden en heeft nog een mooie toekomst voor zich Hij debu teerde op 26 september 1990 in Palermo (Italië - Nederland 1- 0) Naar de onderscheiding ziet de huidige aanvoerder uit. Hij vindt h« t .?en eer te worden ge zien als de enige waardige op volger van Krol Ja. dat vind ik eerlijk gezegd toch ook wel een beetje" GPD Ronald de Boer heeft zijn draai gevonden in Glasgow. van onze sportredactie NOORDWUK - Dagelijks lek ker kankeren op broer Frank kan alleen nog telefonisch. Schotland is geen Spanje en Glasgow Rangers heeft niet de magische klank van Barcelona. Toch voelt Ronald de Boer zich bij zijn nieuwe werkgever als herboren. „Het is weer net als vroeger. Laten ze de bal maar aan Ronald geven, die doet er vast wel iets goeds mee. l^ekker toch." Aan de vooravond vai) de inter lands tegen Cyprus en Portugal regeert de opluchting bij de 62- voudig international. Echt weg hoefde hij weliswaar niet bij Barcelona. Maar trainer Ferrer zag het nu ook niet bepaald in hem zitten. Voor iemand die geen lijntjes heeft met de mach tige Spaanse media wordt het dan wel heel moeilijk regelma tig aan spelen toe te komen De bevrijder bleek uiteindelijk dezelfde trainer die hem zeven jaar geleden international maakte. Dick Advocaat was op de hoogte van de belangstelling van Manchester United voor Ronald de Boer, maar raakte de gevoelige snaar bij de interna tional. Bij Glasgow Rangers mocht hij op zijn favoriete posi tie achter de spits voetballen. Een dag „Ik had nog geen dag om te be slissen", weet De Boer nog. „We zaten in trainingskamp met Oranje voor het duel met de Ie ren. Van de bondscoach mocht ik even weg om met mijn schoonvader te overleggen. Op BERLIJN - Christoph Damn heeft besloten de kwalificatie wedstrijd tussen Engeland en Duitsland zaterdagavond op de televisie te volgen. De beoogde bondscoach van de Duitsers kwam tot dit besluit omdat de perikelen rond zijn persoon in zijn vaderland de laatste wed strijd op het oude Wembley overschaduwen. Het begon allemaal met geruch ten over het privéleven van Christoph Daum. Hij zou regel matig naar de hoeren gaan en zijn neus met coke poederen. Daarnaast zou er een miljoen enclaim van zijn ex-vrouw in de maak zijn. „Onzin allemaal", vindt Daum „Iemand met zulke problemen kan geen bonds coach worden", aldus manager Uli Hoeness van Bayem Mün- chen. De Duitse voetbalbond zegt nog achter de keus voor Daum te staan Toch is het opvallend dat het de contractbesprekingen met de beoogde bondscoach niet zoals beloofd deze week heeft afgerond. Er staan nog steeds geen handtekeningen onder de verbintenis die komende zomer zou ingaan. Bayer Leverkuscn spreekt schande over de aanval van Hoeness en dreigt naar de rechter te stappen De club noemt het smaad en heeft ook al aangegeven dat de Duitse voet balbond niet moet denken dat ze de huidige interim-bondscoach Rudi Voller langer dan een sei zoen kunnen houden. Hij keert volgens Leverkusen sowieso te rug als technisch manager bij de club De geruchten rond Daum ko men voor het Duitse voetbal op een wel heel erg ongelukkig mo ment Die Mannsehaft leek zich te hebben hersteld van de vroe ge uitschakeling op het EK Zo versloeg de pl<n*g Spanje nog in een oefenwedstrijd en moest Griekenland er tijdens de ou verture van het kwalificatie toernooi voor het WK 2002 aan geloven. ..We zijn inderdaad op de goede weg", vindt ook Daum „Daar om heb ik ook mijn reis naar Londen met pijn in het hart ge annuleerd Mijn aanwezigheid bij die wedstrijd zal ongetwij feld tot nog meer problemen lei den Geheel ten onrechte overi gens Ik heb echt helemaal niets fout gedaan. Ik ben dan ook vast van plan binnenkort een drieja rig contract te ondertekenen Ik ben namelijk absoluut niet van mening dat ik na al die beschul digingen niet meer als bonds coach kan functioneren Mijn Imago is en blijft goed ANP weg naar hem in de auto heb ik Frank gebeld. Die zei dat ik zelf moest beslissen. Na overleg met mijn schoonvader heb ik voor Rangers gekozen. Daar had ik een grote kans om te spelen en kon ik lekker rond Michael Mols door Dolf Ruesink I)EN IIAAG - Vreugde, opwin ding en trots. Van allo kanten is er bewondering voor de 67 Ne derlandse medaillewinnaars. Toch is er verschil in toon tij dens de vier huldigingen giste ren in Den Haag. Schreeuwt het oranje uitgedos te publiek bij de rijtoer 's mid dags luidkeels om aandacht van Leontien, Mark en Anky, in het Promenade Hotel begint de olympische oogstdag in vol strekt andere stijl Daar treden 's ochtends zeven boegbeelden van de Sydney-equipe bijna be deesd naar voren om van staats secretaris Margo Vliegenthart te vernemen dat het Hare Ma jesteit 'behaagd heeft' hen te be noemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ..Mevrouw Inge de Bruijn" krijgt als eerste de bi jbehorende versierselen opgespeld Het is even wennen voor alle atleten, officials en familieleden. De heer Stephan Veen en mevrouw* Anky van Grunsven sluiten de rij. De olympische helden heb ben plots een andere status Tijd voor een reeds geserveerde kop soep met een broodje is er niet. De toppers moeten naar de koningin en du- houdt niet van laatkomers. „U wordt om pre cies twaalf uur op het paleis ver wacht en geen minuut later. De bus gaat stipt op tijd weg", waarschuwt ceremoniemeester Sterk Van Grunsven neemt snel een appel uit het mandje dat de staatssecretaris haar heeft mee gegeven voor het paard Bonfire. Twee kilo Golden Delicious, een cadeau waarover nagedacht is ..Ik val om van de honger", zegt de kersverse Brabantse Leeuw tussen een paar happen door. Allerhartelijkst De gastvrouw van Paleis Noordeinde blijkt gelukkig niet zo streng. Samen met zoon Wil- lem-Alexander ontvangt ze de gouden, zilveren en bronzen sporters allerhartelijkst Het programma mag zelfs een beetje uitlopen. De heer Veen en me vrouw De Bruijn flankeren ko ningin Beatrix wanneer de groep naar buiten komt voor de staatsiefoto. Het oranje-gele mantelpak van de vorstin kleurt fraai bij het officiële oranje-wit van de gasten. De fans blijven op afstand en mogen zich verga pen door het hekwerk In de Ridderzaal steken twee Eresidenten elkaar naar de roon. Voorzitter Hans BTan- in de voorhoede blijven zwer ven." Twee maanden voetbal gaven Ronald de Boer de bevestiging. De keus voor Glasgow Rangers was de juiste ..Een prachtige club", heeft hij ervaren. ,JBo- kert van NOCNSF haalt zijn ac creditatie voor Sydney uit de binnenzak President of the Netherlands' meldt zijn pasje Dat geeft hem enig recht van spreken. De atleten krijgen lof toegezwaaid Voor de aanwezi ge kabinetsleden Kok. Jorrits- ma en Vliegenthart heeft Blan- kert prikkelende opmerkingen in petto. Zo betreurt hij de te loorgang van gymlessen op school. De echte minister-presi- vendien speel ik heel lekker. Dat wordt weer enorm gewaardeerd door publiek en ploeggenoten Dat enthousiasme hier is echt fantastisch Ze schreeuwen en klappen hier overal voor Bij een corner is het al feest. Al die din- dent belooft dat er binnenkort serieus met de sportbonden ge sproken wordt over investerin gen in de top- en breedtesport Kok heeft genoten ..Ik kan me niet herinneren dat de Olympi sche Spelen ooit zoveel hebben losgemaakt Het behalen van een medaille geeft volgens de premier een onbetaalbaar gevoel' Toch is het uitgerekend nu betaaldag Met de borst naar voren bet re- foto Cor Mulder/ANP gen bij elkaa r geven me een heel goed gevoel." De twijfel is weg. Ronald de Boer is weer Ronald de Boer. Een zelfverzekerde voetballer die gemakkelijk passeert en zijn medespelers met de simpelste den de sponsors van NOCNSF het podium. Aan hen de eer voor 1,4 miljoen gulden aan cheques uit te reiken Volgens een inge wikkelde berekening (vergoe ding maal wortel van het aantal teamleden, gedeeld door aantal teamleden, met nog enkele to verformules) is de balans opge maakt De minst-bedeelden, zo als de bronzen hockey-meiden, gaan met 5.000 gulden per per soon naar huis. Grootverdiener is wielrenster Leontien van Moorsel die 133 334 gulden in casseert Verrekening met de fiscus volgt. Bekroning „Ik zit er aan te denken om een oude auto te kopen mijmert zwemster Thamar Henneken. die verrassend zilver won op de 4 x 100 m Vlij „Omdat ik nooit aan .en mediaillr had gedacht heb ik ook geen rekening gehou - den met deze meevaller Maar ik kan het goed gebruiken, want ik heb geen OV-jaarkaart meer en moet toch veel reizen Zilveren Diedenk Simon sluipt met de cheque naar de troonzetel in de voetbeweging alleen voor het vijandelijke doel kan zetten „Bij Barcelona heb ik ook best goed gespeeld' .vindt hij. „Maar daar haa ik af en toe pech met blessures. Bovendien gaf de nieuwe trainer mij niet het on voorwaardelijke vertrouwen. Dan weet je dat het moeilijk wordt Dat zie je bij Jari Litma- nen. Die schiet er op de training echt alles in maar speelt niet Voetballen bij een club als Bar celona is namelijk een spel Of je nu wilt of niet. dat spel wordt al tijd gespeeld. Door de voorzitter die de verkiezingen wil winnen. Door Spaanse spelers die niet in de basis staan en door de media die hele dunne lijntjes hebben met sommige spelers Echt alles komt uit in Spanje Nog geen tien minuten nadat Seedorf bij Real Madnd in de kleedkamer op de vuist gaat met een ploeg genoot is het op de radio Er is altijd iemand die lekt. Van Gaal heeft nog wel eens gezocht of er microfoons in de kleedkamer van Barcelona hingen. Gemoedelijker Bij het eveneens voetbalgekke Glasgow Rangers gaat het alle maal iets gemoedelijker „Bo vendien sta ik weer op de positie die ik ook bij Ajax bekleedde Dat bevalt mij prima. Ja. dat mag je een bevrijding noemen. Maar het is niet zo dat ik nu ook bij Oranje achter Kluivert moet spelen. Spelen voor Oranje blijft een eer. Ik speel graag als nummer tien maar vind het ook firachtig als ik bijvoorbeeld mksbuiten moet spelen Als de ploeg er maar mee gebaat is." ANP Ridderzaal Normaal alleen voor Hare Majesteit, maar van daag regeert Koning Sport Si mon en zijn roei maat; es van de dubbel vier nemen plaats op de Grote Stoel en laten er rap een foto van maken „Het mag niet, maar dit is onze bekroning Op het Binnenhof vormen drie honderd jongeren een erehaag Het zijn leerlingen van de Loot- scholen. waar potentiële top sporters een aangepaste oplei ding krijgen Joneke Oosten dorp (17) wacht tn de rrgtn op het begin van de feestelijke rij toer. Ze staat er met een dubbel gevoel „Ik was als reserve met het waterpololcam in Australië, maar moest als allerlaatste af vallen en terug naar huis.'' De waterpolovrouwen presteer den slecht en vulden het Olympisch bad met tranen Ze ontbreken dan ook op deze feestdag En ik ben er wel bil!", lacht Joneke Over vier jaar ho pen de jongens en meisjes van de erehaag zelf te schitteren als at leet bij de Spelen tn Athene Wellicht zijn ze dan ook ineens mijnheer en mevrouw GPD van onze sportredactie I)EN' HAAG - !>e Nederlandse medaillewinnaars kregen giste ren een mooi geldbedrag van NOCNSF. Wat zij daarvan rij kunnen besteden is nog onzeker De Nederlandse belasting dienst, maar wellicht ook die an Australië, komt immers nog langs Al maanden hangt de atleten een belastingaanslag van de Australische fiscus boven het hoofd De Australiërs zijn van mening dat geld dat door de aanwezigheid op de Spelen in Sydney verdiend wordt, ook in dat land moet worden belast De atleet werkte immers twee we ken 'down under De Australische voornemens hebben een storm van kritiek veroorzaakt. De belastingver plichting zorgt voor onnodig papierwerk en de atleten Sta len in eigen land ook al belas ting, zo zeggen belangenbehar tigers van de sporters Daardoor zweeg de Australische fiscus weliswaar stil. maar nooit is ge zegd dat zij van het plan af zag Vooralsnog hebben de Neder landse medaillewinnaars alleen met de Nederlandse fiscus te maken Dat betekent dat zij in van onze sportredactie DEN IIAAG - Met een optraden in het Dolfinarium Harderwijk strijkt viervoudig Olympisch medaillewinnaar Pieler van den Hoogenband volgende week als 'the Dutch Dolphin' de eerste cheque op. Voor zulke commer ciële uitstapjes rekent 'lloogir' sinds de Spelen an S> dney vijf - tienduizend gulden per dagdeel. Niet alleen bij Van den Hoogen band. ook bij de andere indivi duele Olympische (gouden) medaillewinnaars vaart na de behaalde sportieve succesarn het grote geldschip in een mum van tijd binnen, m is de algeme ne verwachting Over de vraag hoe hoog de commerciële in komsten zullen oplopen, hou den de meeste managers en zaakwaarnemers zich echter angstvallig op de vlakte Maar het is duidelijk Inge d«- Bruijn. Leontien Zijlaard -Van Moorsel, Mark Huizinga en Van den Hoo- pnncipe inkomstenbelasting moeten betalen over hun prij zengeld Afhankelijk van den-s t van de dit jaar verkn-gen in komsten betalen de sorters 33.9 procent (tot 15 255 gulden), 39,95 procent (tot 48.994 gul den). 50 procent (tot 101 TM gulden) of 60 procent (boven de 107 756) Het ligt voorde hand dat groot verdiener Leontien van Moorsel een groot deel van haar prijzen geld van 133.334 gulden aan de fiscus af moet dragen Als de gouden wielrenster dit jaar ver der geen inkomsten heeft, moet ze 62 701,80 gulden belasting betalen, maar dit is zeer on waarschijnlijk Ten eerste zal Van Moorsel wel meer verdie nen (ze fietst vaker en heeft sponsors) en ten tweed» heeft ze waarschijnlijk ook kosten ge maakt om tot haa'- prestaties to komen en die mag ze van het Ênjzengeld aftrekken n mocht de Australische be lastingdienst ook nog via een blauwe envelop (of groen/gele) met een aanslag op de proppen komen, dan is het niet zo dat de atleten twee keer volledig belast worden. Het geld dat de sporters in Australië betalen, mogen ze dan in Nederland van het t« be talen bedrag aftrekken. GPD genband zijn 'big busin>-ss Cosmeticabedrijven, zeepfabri kanten en andere ondernemin gen staan voor het viertal gretig in de rij. Of ook andere Olympiërs met eremetaal 'binnen een jaar mil jonair'worden' »s nog maar de vraag, zeker als het gaat qjn teamsporter». .Een hockeyer als TVun de Nooijer is. ook aDs hij ren gouden-medaillewin naar, nu eenmaal moeilijker weg te zetten dan Van den Hoo genband," weel Karei Jansen van het Goudse bedrijf Spart Promotion Volgens Roelant Oltmans, coach van de gouden hockeyploeg vgn vier Jaar geleden, zullen de hoc keyers die in Sydney voor de tweede achtereenvolgende keer goud hebben gewonnen weinig commercieel gewin uit medaille putten Dat vind ik Jammer maar wel logisch Indi viduele atleten krijgen nu een maal mci-r aandacht dan teams GPD HILVERSUM - Bijna een miljoen mensas hebben dinsdag ochtend rond acht uur via de televisie de aankomst op Schip hol van de Nederlandse deelnemen aan de Olympische Spe len ge\otgd. Dat bleek woensdag uit cijfers van de NOS Gemiddeld keken 585 000 mensen naar de gezamenlijke uit zending van Studio Sport en Ontbijt TV Dat is ongeveer drie keer zoveel als het ochtendprogramma van de KRO normaal heeft De intocht werd gewaardeerd met een 7.3 ANP HEERENVEEN - Gérard de Nooijer is twee weken uit de rou latie De banden van zijn rechterenkel zijn verrekt De verde diger van Heerenveen liep de blessure afgelopen maandag op in het thuisduel met Ajax Tweemaal klapte zijn enkel dubbel in een duel met Wam bert O. De Nooijer hoopt dat hij op dins dag 17 oktober weer kan spelen in de Champions League wedstrijd tegen Olympiakos Pireus SOFIA - Georgi Hristov is opgenomen m de selectie van Ma cedonië voorde komende WK-kwalificatiewedstrijden, 6 ok tober tegen Azerbeidzjan en 11 oktober tegen Moldavië De aanvaller van NEC is een van de vijf aanvallers in de groep van achttien spelers van Macedonië RTR LONDEN - IX» bokser Mike Tyson heeft een boete van 450 000 gulden betaald. De Britse bo'ksbond had de Amerikaan deze straf opgelegd wegens wangedrag tijdens en na het korte ge vecht in Glasgow tegen zijn landgenoot Lou Savarese op 24 juni De scheidsrechter staakte het duel na 38 seconden Tyson wist echter met van ophouden en al maaiend met de ar men raakte hij de scheidsrechter tegen het hoofd Na de twee kamp maakte Tyson denigrerende opmerkingen over wereld kampioen Lennox Lewis AFP GLASGOW - De Argentijnse voetballer Claudio Caniggia heeft een contract getekend bij de Schotse club FC Dundee De 33-jange oud-international was niet meer actief sinds maart Hij stond het laatst onder contract bij de Italiaanse club Atalanta Bergamo Caniggia tekende een verbintenis tot het eind van dit seizoen A FP WIESBADEN - Wielrenner Max van Heeswijk heeft woen> dag de eerste etappe van de Ronde van Hessen gewonnen De renner van de Mapeiploeg. die 9 september de klu&sieker Pa rijs - Brussel op zijn naam schreef, was het snelst in de sprint van een kopgn>ep met 24 coureurs. De Duitser Andreas Kap- pes werd in de rit over 159 kilometer van Wiesbaden naar Schotten tweede voor de Zwitser Niki Aebereold Van Heeswijk is tevens opgenomen m de WK-sclectie Bonds coach Ge me Knetemann heeft zijn selectie gisteren bekend gemaakt Hij heeft twaalf renners voor de wegrace en twee voor de tijdrit aangewezen Bij de vrouwen nemen zes ren- sters deel aan de wegrace en éën aan de tijdrit Het WK wordt van dinsdag 10 tot en met zondag 15 oktober in het Franse Plouay gehouden Mannen, «electiewegrace Den Bakker, B «ïgerti. Van B<>i Kngc De Jongh. Van Heeswijk 1 loffman. Koorts. Kroon. Lot/, Pronk, Viertion- ton Tijdrit: Duijn Van der Ven Vrouwen:Chantal Beltman. Ghita Beltman Grimberg, Mrlcher». Van Melis en Vink Tijdrit: Van Scheppingen SIP ANP MARINA Dl MASSA - De Italiaan Alcssandro Petacci heeft woensdag de tweede etappe van de Ronde van Lucca gewon nen Hij legde de 187 kilometer van FornacidiBarga naar Ma rina dl Massa af in 4 uur. 17 minuten en 57 seconden Petacci versloeg in de massaspnnt de Duitser Enk Zabel Net als in de eerste etappe van dinsdag was Maarten den Bakker de beste Nederlander Hij ging als 32c over de streep In het algemeen klassement nam Petacci de leiding over van de Fransman Gucsdon. Den Bakker is elfde op vijf seconden. ANP Gouden-medaillewinnaars krijgen onderscheiding De olympische medaillewinnaars zwaaien uitbundig naar de toegestroomde fans hij het Paleis Noordeinde in Den Ifnag foto Caes Zorn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25