Iepen maken plaats voor essen plan inzet an k,,eien Spreeuw verlaat natuurgebieden PZC Boete na fataal ongeluk door voorrangsfout Voordelige deal voor ophalen olie bij boer SCHOUWENAAR OPEL zeeland donderdag 5 oktober 2000 w 20 Waterschap vervangt beplanting langs polderwegen Geen draagvlak voor als verkeersremmers 'T KAN NIET OP BIJ OPEL OPEL© door Marco de Swart GOES - Op verschillende plaat sen in Zeeland worden dit na jaar en winter opnieuw bomen en struiken gerooid en komen er nieuwe voor in de plaats. Vooral iepen worden verwijderd in dit tweede jaar van de uitvoering van het groenstructuurplan. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen stelde het groenstruc tuurplan in 1998 op. In twintig jaar tijcl moet de be planting langs de Zeeuwse plat telandswegen gevarieerder en gezonder worden. Vorig jaar werden al veel iepen gekapt om dat ze leden aan de gevreesde iepziekte. Gebieden waar de iepziekte heerst, krijgen voor rang bij het rooien De herbe planting bestaat vooral uit es sen en struikvormende planten als veld-esdoornen en wilgen. De eerste werkzaamheden be ginnen deze weck op Walcheren aan de Wijkhuisweg tussen Domburg en Oostkapelle Hier worden wilgen en iepen verwij derd. De wilgen moeten weg omdat ze gevaar opleveren voor de verkeersveiligheidDoor hun hoge leeftijd - ze zijn de vijftig gepasseerd - kunnen takken af breken Aan de Wijkhuisweg worden geen bomen teruggeplant. Het waterschap laat het terrein een jaar braak liggen om de grond tot rust te laten komen Het is ook risicovol om bomen te plan ten op plaatsen waar net iepen hebben gestaan. De wortelres- ten van de iepen groeien door en vernielen zo de nieuwe aan plant. Het rooien aan de Wijk huisweg duurt ongeveer een week. Langs het Slobberduins fiets pad tussen Koudekerke en Vlis singen wordt het voet-, fiets- en ruiterpad met groen aange kleed. Aan de noordkant van het pad worden enkele iepen en struiken verwijderd. Meidoorns en andere struiken komen hier voor in de plaats. Aan de zuid kant komen struikvormende soorten te staan Het gaat om een totaal van 3573 planten. Op de Schouwsedijk bij Brou wershaven worden dit najaar vierhonderd notenbomen ge plaatst Op Zuid-Beveland ko men aan de Haverhoekseweg in de buurt van Kwadendamme 635 nieuwe struiken Het gaat vooral om veld-esdoornen en wilgen. De komende maanden wordt door heel Zeeland op meer plaatsen gerooid en ge plant. Overlast Het waterschap spreidt het kap pen, zodat zo min mogelijk kaalslag optreedt. Vanwege het rooien van bomen worden de wegen tijdelijk afgesloten. Om de overlast voor burgers zoveel mogelijk te beperken stuurt het schap achthonderd omwonen den een week voor aanvang van de werkzaamheden een brief. De hulpdiensten, de gemeenten en het busbedrijf worden ook tijdig ingelicht Het verkeer wordt via borden omgeleid. Een kraan rooit bomen aan de Wijkhuisweg in Oostkapelle. foto Ruben Oreel Pretlab in Scheldemond VLISSINGEN - Media theek Scheldemond aan het Weyevlietplein in Vlissingen doet zondag 8 oktober mee aan de lande lijke Wetenschap- en Techniekweek Een pretlab is ingericht met een vrolijke keuken en een Internet Weten schapsquiz. Tussen 12 en 16 uur kan er geknutseld worden aan een 'klaplamp', een deurbel- orgel door Richard Hoving MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Zevenbergen ver leende vorig jaar oktober geen voorrang aan een oudere man die de Spuistraat in Vlissingen wilde oversteken. Hij raakte de voetganger met de rechterkant van zijn auto. De man overleed aan zijn verwondingen. De au tomobilist werd dinsdag tot duizend gulden boete veroor deeld. Kantonrechter B. Doorewaard Boekhout nam de tijd om de zaak te behandelen Hij wilde aan de familie van het slachtof fer duidelijk maken dat de ver dachte niet terecht stond voor de dood van de voetganger. Tij dens de zitting ging het om de verkeersovertreding die de au tomobilist had begaan. Roeke loos rijden of dood door schuld werden hem niet ten laste ge- legd De verdachte reed rond negen uur 's ochtends over de Spui straat richting het Bellamy- park. De man bij de zebra had hij zien staan. „Maar", zo ver klaarde hij gisteren, „die maak te geen aanstalten om over te steken." Toen de automobilist de over- Als trekvogel komt de spreeuw algemeen voor, maar het aantal broedgevallen in natuurgebieden op Schouwen-Duivetand is fors teruggelopen. foto Marijke Folkertsma steekplaats naderde stak hij toch over. „Ik remde en probeer de hem te ontwijken." Dat mis lukte. De man werd overge bracht naar het ziekenhuis waar hij later aan zijn verwon dingen overleed. Verwijtbaar Officier van justitie M S. Kap- peyne van de Copello tilde zwaar aan de overtreding van de Zevenbergenaar. „Het was een fout met een tragisch gevolg. Dat hij 47 kilometer per uur reed in een 30-kilometer zone, vond de officier van justitie ook verwijtbaar. De eis luidde twee Vlissinger krijgt ri jontzegging en boete na drankrit MIDDELBURG - Een 24-)arige man uit Vlissingen is woensdag in Middelburg veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 900 gulden boete. Het vonnis was conform de eis van de offi cier van justitie. De Vlissinger reed 26 december vorig jaar in zijn woonplaats dronken op zijn bromfiets en verleende daarbij geen voor rang aan een taxi De bromfietser moest met ern stige verwondingen worden op genomen in het ziekenhuis. Ook zijn duo-passagier raakte ge wond. De politie-arts nam een bloed proef af. De uitslag van de bloedtest was 1,15 milligram, ruim twee keer zoveel alcohol als toegestaan. maanden gevangenisstraf of honderd uur dienstverlening en 9 maanden voorwaardelijke rij ontzegging De rechter vond de eis te hoog. Hij herhaalde nog maar eens dat de automobilist terecht stond omdat hij geen voorrang had verleend. Als de officier van jus titie hem dood door schuld zou willen verwijten, had hij naar de zaak niet voor het kantonge recht moeten brengen. Nieuwe musical van Majoraat VLISSINGEN - De musical- groep van de Stichting Majo raat uit Vlissingen presenteert woensdag 18 oktober de nieuwe musical. De première begint om 19.30 uur in Campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg in Vlissin gen. Kaarten kunnen besteld worden aan de Van Hogendorp weg tussen 9 en 14 uur door Rolf Bosboom GOES - Het idee om koeien te gebruiken als verkeersremmers lijkt nauwelijks kans van slagen te hebben. A. W. van de Hoef, dagelijks bestuurder bij water schap Zeeuwse Eilanden, zei woensdagavond in de algemene vergadering 'zeer kritisch' te genover het plan te staan. Vorige week kwam naar buiten dat er bij het waterschap ideeën leven om op een deel van de Noorddijk bij Sirjansland de snelheid van het verkeer op een alternatieve manier te tempe ren. Op de smalle polderweg zou over een lengte van ongeveer achthonderd meter de afraste ring moeten worden wegge haald. zodat Hereford-koeien vrijelijk kunnen oversteken. Het verkeer wordt daardoor ge dwongen extra alert te zijn en moet gas terugnemen. Onacceptabel De berichtgeving leidde gister avond tot kritische vragen uit het algemeen bestuur, dat volle dig onbekend was met de plan nen. Hoofdingeland G. E. Hou tekamer vond het onacceptabel dal hij niet op de hoogte was. „Alles en iedereen is in rep en roer, mensen komen met vragen en wij kunnen daar geen ant woord op geven." Houtekamer eiste tekst en uitleg in de eerst volgende commissievergade ring Verantwoordelijk bestuurder Van de Hoef antwoordde min stens zo verbaasd te zijn. omdat hij evenmin op de hoogte was. „Ik heb alleen een half jaar gele den vaag iets over dit gebeuren gehoord, maar sindsdien niet meer. Hoe en waarom de amb telijke organisatie het bericht de wereld in heeft geholpen, wil hij nog nagaan. „Ik moet daar met het sectorhoofd nog eens goed over praten." Ook over het plan op zich toon de Van de Hoef zich kritisch„Ik ben een voorstander van elke manier om de verkeersveilig heid te bevorderen, maar dit is wel een heel bijzondere." Dat de ideeën in de volgende commis sievergadering worden bespro-; ken. kon- hij niet garanderen. „Ik sluit niet uit dat het plan al eerder sneuvelt." De algemene vergadering stem de verder zonder veel problem men in met de bouw van een ex tra etage op het toekomstige hoofdkantoor in Middelburg, Het waterschap heeft die ruimte voorlopig zelf niet nodig, maar omdat het steeds meer taken krijgt toebedeeld gaat het ervan uit daar in de toekomst wel be hoefte aan te hebben. In de tus senliggende periode kan de ver dieping worden verhuurd. Huurder In juni had de algemene verga dering bedenkingen bij de extra etage, die bijna vijf miljoen gul den kost. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur echter een 'zeer gerenommeerde partij' als huurder gevonden. Die zeker heid haalde de nog twij felende hoofdingelanden over de streep. De nieuwbouw aan het Kanaal door Walcheren gaat in totaal 42,5 miljoen gulden kosten. In het nieuwe hoofdkantoor wordt ook het laboratorium on dergebracht. dat nu nog is ge vestigd in Sluiskil. De algemene vergadering stemde met enige aarzeling in met de verkoop van het oude pand voor een bedrag van 615.000 gulden. Tot de nieuwbouw klaar is, wordt het gehuurd 78.500 gulden per jaar. Dat vond een aantal hoofd ingelanden wat al te gortig. Zij stelden voor de verkoop uit te stellen. Unaniem Dagelijks bestuurder J. Hoek man noemde een aantal- argu menten om nu al te verkopen, zoals het achterstallig onder houd en de zekerheid die nu kan worden geboden. Bovendien is het laboratorium nu een ge meenschappelijke regeling met waterschap Zeeuws-Vlaande ren. Die regeling wordt eind vol gend jaar ontbonden. Daarom is het voordelig om voor die tijd al het pand kwijt te zijn. Vooral om die reden ging de algemene ver gadering toch unaniem ak koord. door Plet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het aantal broedgevallen van spreeuwen in natuurgebieden op Schouw en-Duiveland b dra matisch teruggelopen. Dut blijkt uit tellingen van de Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. Begin jaren negentig telde T. Sluijter van de Vogel werk groep van de Natuur- en Vogel wacht tn het Slotbos Haamstede nog twintig broedparen. maar tn 1999 werd daar slechts ëën broedpuar aangetroffen. In an dere natuurgebieden in de Schouwso Westhoek schrijft Sluijter in Stern, het tijdschrift van de Schouwse natuur- en vo gelwacht - is het al niet veel be ter In de Boswachterij Westen- schouwen. Meeuwenduinen. Zeepegebied en het gebied rond Vliegveld Haamstede werden in totaal slechts twee broedsels van de spreeuw gevonden In 1983 huisden alleen al In de bos wachterij nog zo'n dertig spreeuwenparen In het duinge bied rond strandovergang Het Watergat worden al jaren geen broedende spreeuwen meer aangetroffen, terwijl vogeltel lers in 1979 nog concludeerden dat de spreeuw in het duinge bied een algemeen voorkomen de broedvogel was. Wat precies de oorzaak is van het bijna verdwijnen van de spreeuw uit de Schouwse na tuurgebieden is volgens Sluijter niet te zeggen. De spreeuw, van oorsprong een insecten- en vruentenetende bosvogel, is een holenbroeder en natuurlijke boomhollen zijn er nog genoeg in de Westhoek. Als daar gebrek aan zou zijn dan zouden ook an dere holenbroeders en holen- duif, kauw en mees duidelijk in aantal hebben moeten afnemen en daar is geen sprake van vol gens Sluijter Voor wat betreft de Boswachte rij Westcnschouwen stelt Sluij ter dat het vrijwel geheel ver dwijnen van nestkasten uit dat gebied debet is aan de afname van het aantal spreeuwew- broedparen. Wat de andere na tuurgebieden in de Westhoek aangaat, vermoedt Sluijter dat de spreeuw 'verdreven' is door grotere en agressievere holen- broeders als kauw en holenduif. door Mieke van der Jagt KAPELLK - Alle gemeenten boven He Westerschelde, behal ve Vee re, hebben de boeren en loonwerkers aangeschreven om voortaan afgewerkte olie mee te geven ann ufvalophnalhcdrijf Van Gansewinkel. De negen ge meenten zijn met dat bedrijf tot overeenstemming gekomen over een voordelige ufgifteprijs per kilo voor afwerkte olie. Van Gansewinkel rekent 65 cent per kilo olie die het bedrijf komt ophalen en 42,50 voorrijkosten Het aanbieden van een kilo on- bruikbareolie kost boeren bij de milieustraat 1,50 gulden. De ge meenten hopen dat er met de nieuwe regeling minder vervuil de olie met PAK's tn de grond te recht komt De gemeente Kapelle heeft de kar getrokken voor de Zeeuwse gemeenten boven de Wester schelde Wethouder G Burger voerde de onderhandelingen met Van Gansewinkel „Bedrij ven kunnen afgewerkte olie wel laten ophalen, maar dan geldt een minimum van 200 liter Boe ren hebben meestal veel minder olie. Een boer met twee trekkers komt op een dikke honderd li ter. schat ik Tbt nu toe konden de boeren de olie alleen maar kwijt door het naardemilieustraut te brengen, waar ze algauw 150 gulden moesten afrekenen voor een drummet je Burger „Het is waarschijnlijk nog niet een* het geld, maar meer de gang naar de milieustraat Dat komt er niet zo van. En dan weet je wat er vergeten, blijft ergens in een hoek slaan en je loopt het risico dat het gaat lekken Nu kunnen boeren gemakkelijk en voorde lig van hun olie afkomen." Statiegeld Burger vindt het jammer dat er nog geen statiegeldrcgeling is ontwikkeld voor de afgewerkte olie. „Nu kunnen de boeren een fust je kopen, dat ze langzaam aan vol kunnen doen Als het vol is en afgegeven, moeten ze een nieuwe kopen Een statiegeld- regeling zou wellicht nog effec tiever zijn." Hot inzamelings project voor olie is een onder deel van het samenwerkings verband op het gebied van mi lieuhandhaving, waaraan alle gemeenten boven de Wester schelde deelnemen Het is opge zet naar Zeeuws-Vlaams voor beeld, waar een dergelijke inza meling succesvol is gebleken Burger betreurt dat Veere niet meedoet. „Het argument is dat ze daar een integrale regeling hebben, maar daar zit het opha len van olie niet bij Bovendien is Veere een plattelandsgemeen te met veel boeren Ik denk dat de behoefte daar Juist wel aan wezig is Evengoed schat Burger het aan tal boeren dat door de negen an dere gemeenten is aangeschre ven op enkele duizenden „Het is tc hopen dat iedereen meteen meedoet. De overeenkomst, de prijsafspraken en het aanschrij ven zijn de enige acties die voor rekening van de gemeenten ko men Van Gansewmkcl neemt het daarna helemaal over Voor een paar liter olie njdt zo'n be drijf niet de hele provincie af' De Corsa Onyx, vanaf FL 24.995,-. Bovendien standaard al voorzien van: Elektrisch bedienbare ramen vóór Centrale deurvergrendeling Airbag Stuurbekrachtiging Lichtmetalen velgen Radio/CD-speler Achterspoiler (alléén 3-deurs) Vraag ook naar het aantrekkelijke financieringsaanbod. Het gratis schuifdak-aanbod geldt voor nieuw geschreven orders vanaf 1 september t/m 6 november 2000, die uiterlijk 30 november 2000 zijn geregistreerd. Prijs inclusief BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Prijs- en spccificwtiewijzigingen voorbehouden. Bedrijfsweg 2,Vlissingen (01 18) 461710.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20