PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a Brussel pleit voor tijdelijke verlaging BTW op benzine Oppositie Servië stelt Milosevic ultimatum Dioxinegehalte in gewilde vissoorten boven norm EU Van Aartsen handhaaft mening over Joegoslavië Let op uw brievenbus... ^v.mnk.CTP Wanhoopspoging Gore en Bush aan elkaar gewaagd Akkoord over Midden-Oosten Rampenplan Rijk loopt achter Contacta in teken bereikbaarheid Den Haag kleurt oranje President moet voor vanmiddag drie uur veld ruimen 4 WEKEN VOOR 16 Q y ZW 4 Herfstachtig Vanuit het westen perioden met regen, maxima rond 16 graden bij een matige zuidwestenwind. 243e jaargang no. 236 donderdag 5 oktober 2000 losse nummers 1,85 10en 11 van onze redactie binnenland HILVERSUM - Minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) houdt vast aan zijn oproep aan de Joegoslavische oppositie de tweede ronde van de presidents verkiezingen niet te boycotten. Hij doet dat ondanks felle kri tiek van de Tweede Kamer. CDA en D66 verwijten de WD- minister dat hij de Joegoslavi sche president Milosevic in de kaart speelt. De Kamer zou gis teren een spoeddebat houden met de bewindsman over diens uitlatingen, maar dat werd uit gesteld tot vandaag. Volgens bronnen in Den Haag staat Van Aartsen in tegenstel ling tot wat de Kamerleden me nen, binnen de Europese Unie niet alleen met zijn standpunt EU-voorzitter Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italië en Griekenland zouden in dezelfde richting denken. Van Aartsen had voor hij dinsdag zijn uitla tingen deed rechtstreeks con tact met enkele ambtgenoten, onder wie de Franse minister van Buitenlandse Zaken Védri- ne. Verder was er contact op ambtelijk niveau. Volgens Haagse bronnen steunt Védrine het optreden van Van Aartsen. Maar die zou dat als EU-voorzitter niet publiekelijk kunnen doen zolang hij de Joe goslavische oppositieleider Kostunica er nog niet van heeft weten te overtuigen dat de boy cot onverstandig is. Ook Van Aartsen heeft deze week recht streeks contact gehad met Kos tunica. ANP Regering nodigt Molukkers weer uit voor gesprek I)EN HAAG - De regering gaat alle Molukse organisaties op nieuw uitnodigen voor een ge sprek over de crisis op de Mo- lukken en de dreigementen van de Vrije Molukse Jongeren in Nederland. De brief met het hernieuwde aanbod voor overleg gaat van daag of morgen de deur uit. be vestigde een woordvoerder van Binnenlandse Zaken gister avond. De uitnodiging van premier Kok en de ministers Van Aartsen (Buitenlands»' Zaken) en Van Boxtel (Integratiebeleid) volgt op de commotie over de toonzetting van een eerdere brief Molukse organisaties be sloten niet te verschijnen Na enkele informele gesprekken in de afgelopen weken heeft de re gering goede hoop dat het nu wel tot officieel overleg komt Het kabinet heeft nog geen da turn voor het onderhoud in het achterhoofd, maar hoopt dat een bijeenkomst zo snel moge lijk kan plautsvinden. Den Haag wees tijdens de voorberei dingen de eis van de RMS voor een exclusief gesprek af. ANP (Advertentie) ...want de tweede editie van onze jubileumkrant komt eraan! TMC 25 jaar Dit vieren wij met vele aantrekkelijke aanbiedingen, acties en GOES MaiconnlTMt 13, KRUlNINGEN Zandweg 1b. MIDDELBURG Korendijk 34 expert NU: BEN BIJZONDER PANASONIC EBGD 92 GSM BESTE SERVICE RUIME KEUS door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese ('om- missie stelt voorde BTWop ben zine en diesel tijdelijk te ver lagen als de olieprijzen sterk stijgen. Zo worden burgers en bedrijven enigszins ontzien, terwijl de verwachte belasting opbrengst voor de staat gelijk blijft. Als alle EU-lidstaten meedoen, ontstaat er bovendien geen concurrentienadeel. Verantwoordelijk Europees Commissaris De Palacio (Ener gie en Transport) lanceerde het plan als één van de maatregelen om de effecten van hoge olie prijzen te verzachten. De EU- regertngsleiders bespreken de plannen volgende week tijdens een topontmoeting in het Fran se Biarntz. Commissievoorzit ter Prodi riep de regeringslei ders alvast op tot meer durf' „De EU kan een ingrijpend de bat over haar energievoorzie ning en transportbeleid niet meer uit de weg gaan", aldus Prodi De Palacio waarschuwde giste ren dat de voorstellen niet on middellijk zullen lelden tot iu- gere prijzen. Er moet echter iels gebeuren, want door de huidige olieprijs valt de economische groei volgend jaar een half pro cent lager uit Verder verstoort de beloofde compensatie voor truckers in onder meer Neder land, Frankrijk en België de vrije concurrentie OPEC De Commissie wijst erop dat door de hogere oliepnj/cn de BTW-opbi engst voor de lidsta ten fors stijgt Een tijdelijke verlaging van de BTW haalt dit onverwachte voordeel voor de schatkist weg, maar dempt de pnjs. De Palacio's woordvoer der beaamt dat de OPEC (olie producerende landen) hierdoor minder geprikkeld worden hun prijzen te verlagen. De Commissaris wil dan ook voortdurend contact houden met de OPEC, met als doel de prijs op een redelijk niveau te stabiliseren. Daarnaast bepleit de Commissie afspraken met Rusland over veel meer gas- en olieleveranties aan de EU. Een verdubbeling is mogelijk, mits Moskou Westerse bedrijven ver zekert dat hun investeringen (pijpleidingen) veilig zijn De Palacio omarmt verder het idee om de strategische oliere serves in Europa in te zetten om de prijs te drukken. Momenteel beschikt de EU over een voor raad waarmee de lidstaten in tijden van echte crisis (oorlog, olieboycot) ruim honderd dagen vooruit kunnen Volgens inter nationale en Europese regels is een buffer van negentig dagen voldoende Door het overschot op de markt te gooien, daalt de prijs en wordt speculanten de wind uit de zeilen genomen. De Verenigde Staten hebben on langs de reservevoorraad van twee dagen in de verkoop ge gooid. w aardoor de olieprijs di rect daalde. GPD NEW DELHI - Een inwoner van het dorpje Bnngoan in West-Bengalen in het oosten van India doet verwoede pogingen drinkwater te verzamelen. De overstromingen van de afgelopen weken hebben in India zeker duizend levens gerist. Miljoenen Indiërs moesten huis en haard v erla- ten. Ook in buurland Bangludrsh eisen de overstromingen een zware tol. Volgens de laat ste officiële schattingen die gisteren zijn vrij gegeven, heeft het wassende water zeker 115 inwoners van Bangladesh het leven gekost en drie miljoen mensen dakloos gemaakt. foto Amil Bhargava/AP dioxine dan de Europese Unie wil toestaan. Ook een groot aan tal populaire vissoorten, zoals haring, puling, zalm en tonijn, v oldoet niet aan de voorgestelde Europese norm, die overigens zeven keer zo streng is als die van Canada. Op verzoek van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) hebben drie instituten. waaronder het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (Rivo), onderzoek ge daan naar het dioxinegehalte tn tal van vissoorten en mosselen Het resultaat daarvan is deze week naar de Tweede Kamer ge stuurd. Het ministerie van LNV heeft eerder op basis van het onder zoek gewaarschuwd voor het eten van paling uit de grote ri vieren en uit het IJsselmeer Dioxine hoopt zich op in het li chaam. Het departement heeft daarom geadviseerd niet meer dan één keer per week een pa ling uit het IJsselmeer te consu meren Voor alle andere vissoorten en mosselen uit de Oosterschelde zijn de onderzoeksresultaten niet zo alarmerend, dat het mi nisterie heeft besloten voor de consumptie van die vissoorten en mosselen een advies te ver strekken. Er is een vervolgon derzoek gepland Gehalte In de Europese Unie moet nog een norm voor dioxine in vis worden vastgesteld De gedach ten gaan uit naar drie picogram dioxine-eenheden per gram vis. Canada hanteert een norm van twintig picogram Het dioxine-gehalte in mosse len uit de Oosterschelde komt net boven de voorgestelde Euro pese norm uit, op 3.5 picogram Ter vergelijking paling uit het IJsselmeer, gevangen bij Enk huizen. bevat 36.7 picogram Dat is de hoogste hoeveelheid gemeten in Nederlandse vis. Hoewel de hoeveelheid dioxine m IJsselmeer-pal mg verhou dingsgewijs zo hoog is. heeft het ministerie van LNV niet eens een verbod op palingconsump- tie afgekondigd De onderzoe kers vonden dat ook niet nood- De Republikeinse kandidaat George Bush jr is overeind ge bleven in het eerste openbare debat met zijn Democratische opponent Al Gore Mede daardoor lijkt de race om het Amerikaanse presidentschap lot het eind toe O spannend te blijven. Crisisoverleg in Parijs heeft een akkoord opgele verd over beëindiging van het geweld in de Palestijn se gebieden en Israël. De onrust hield ook gisteren aan en kostte al meer dan zestig |T levens w Lokaal heeft men het goed voor elkaar, maar het Rijk blijkt laks te zijn met het actueel houden van rampenbestrijdings plannen voor kerncentrales WD-Kamerlid T van den Doel constateert dat het plan in 1992 voor het laatst is aangepast en er al acht juar lang niet meer is geoe- 4 r» fend. De staatssecretaris heeft beterschap beloofd. De bedrijvencon- tactbeurs Contacta in Goes staat vol gende week m het teken van bereik baar Zeeland. De binnenstad van Don Haag was woensdagmiddag oranje gekleurd voor de huldiging van de medaillewinnaars van Sydney Naar schatting 100 000 feestende men sen stonden in de namiddag langs de route tijdens de afsluitende rijtoer De winnaars van olympisch goud. zilver en brons wer den in door paarden getrokken open wagens rondge- O C reden. +J feiten en maningen 2. binnenland 3, varia 4. buitenland b. financien en economie 7radio en televisie: 9. jonfl: 10 en 11; zeeland 15, 16. 17, 19, 21 en 23. sport: 25 en 27 door Hans Gertsen BELGRADO - De Servi sche oppositie heeft de Joegoslavische president Milosevic gisteren een ul timatum gesteld. De op positie eist daarin dat Milosevic voor vanmid dag drie uur 'de wil van het volk' erkent en zijn ne derlaag bij de presidents verkiezingen toegeeft. Oppositieleider Vojislav Kos tunica waarschuwde Milosevic gisteren in een open brief voor het gevaar van gewapende con flicten als Milosevic zich tegen zijn nederlaag blijft verzetten. 'Geloof me. het is beter voor u dat te erkennen; voor Servië, Joegoslavië en Europa en iedere burger van dit land, inclusief u en mij', aldus de brief. Het tijdstip waarop het ultima tum afloopt, valt samen met het begin van wat de grootste de monstratie tegen Milosevic moet worden. De oppositie riep haar aanhang op massaal naar Belgrado te komen. Woordvoer ders verwachtten gisteravond dat minstens een half miljoen mensen gehoor zullen geven aan die oproep. Leger De actiebereid onder de bevol king lijkt met de dag te groeien. Tegelijkertijd zijn er steeds meer tekenen dat het Milosevic- Een arbeider van de Kolubara- mijn gooit een rode ster weg die hij van een vlaggenmast heeft getrokken. Het Joegoslavische communistische symbool moest eraan geloven toen het regime van Milosevic een mislukte po ging deed om de staking van de kompels te breken. foto Emil Vas/AP zakelijk. Zij achtten het risico voor de volksgezondheid 'ver waarloosbaar De deskundigen gaven wel het advies om de consumptie van IJsselmeer-paling te beperken tot een keer per week In de praktijk wordt er door de ge middelde Nederlander al wei nig paling gegeten (Advertentie) Ja.ik wil; 3 em prafabonnrmml ml* ken voor 16.70 en geef daarbij ling voor auto van onder staand rekeningnummer O «en abonnement Ik rerrte twer «eken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen J per maand met automatische incasso1/ 36.70' J per kwartaal met automatische incasso i 100, 'bfetadiginz van ibonMcnrntMi uit sluitend «chnfUlijk. 1 maand vóir bst «ndr van d* betaalperiode' Sum Voorletters:mh Straat-...-nr. Woonpiaata Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mgn (post bankrek •nr. 'handtekening' Stuur de» bon tn «en open enve loppe. ronder postzegel, i PU afdel Antwoordnummer 123 4380 VB Yltanngen Fluwelen revolutie Het incident was volgens de op positie een nieuw teken dat het regime van Milosevic op sterven na dood is. ,,De slag om Servië is hier gewonnen", verklaarde op positieleider Dragan Kovacevic gisteravond tijdens een bezoek aan de mijnwerkers. Backo door Harmon van der Werf DEN HAAG Mosselen uit de Oosterschelde bevatten meer regime de controle over de situ atie aan het verliezen is en niet meer kan rekenen op de onvoor waardelijke steun van het leger en de politie. Een poging van het regime om de staking in de strategisch zeer belangrijke Kolubara-kolen- mijn te breken, liep gisteren uit op een fiasco Aan het eind van de middag drongen enkele hon derden politie-agenten en mili tairen het complex binnen van de al vrijdag stilgelegde mijn. Even dreigde een harde con frontatie, maar toen duizenden burgers uit de omgeving zich naar de mijn spoedden om de stakers bij te staan, verlieten de ordetroepen hun stellingen. Veel agenten begaven zich ver volgens zonder hun uitrusting en helmen in de menigte. Dinkic, journalist van het onaf hankelijke persbureau Beta, vergeleek de situatie in Servië gisteren met de 'fluwelen revo lutie' die najaar 1989 leidde tot de val van het communisme in Tsjechoslowakije. „Het verschil is dat de fluwelen revolutie zich vooral in de hoofdstad Praag voltrok. Hier is het hele land in opstand gekomen", aldus Din kic. Vojislav Kostunica, volgens de' oppositie winnaar van de presi dentsverkiezingen in de eerste ronde, sloeg gisteren een bemid delingsaanbod van Rusland af Eerder deze week leek Kostuni ca wel bereid naar Moskou te gaan voor overleg met president Poetin. Gisteren verklaarde Kostunica tegenover Russische journalis ten het onverantwoord te vin den om het land nu te verlaten GPD Oppositieleider Kostunica wordt omringd door journalisten nis hij de arbeiders toespreekt van de Kolubara-mijn. foto Emil Vas/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1