Rijk laks met plan kernramp Twee ME'ers voor elke actievoerder De Bus mag van gemeente in Bruinisse blijven Kamerlid vraagt om actie Tbs en jaar cel voor verkrachting Oehoe Micky krijgt riant verbli jf Boordcomputers stimuleren sluipverkeer Aanhouding in moordzaak Ossendrecht mi.iiiAv.mifim zeeuwse almanak Afspraken door Harroen van der Werf DEN HAAG - Jarenlang is er op nationaal niveau te weinig aan dacht geweest voor rampenbe strijding rond de kerncentrale Borsselc. Dat moet veranderen, vindt het WD-Kamerlid T. van den Doel. Van den Doel uitte zijn kritiek donderdag in de Kamercom missie voor Binnenlandse Za ken Hij constateerde dat in 1992 het rampenbestrijdings plan voor de kerncentrale Bors- sele voor het laatst is aangepast Dat plan stamt uit 1991 In 1992 is ook voor het laatst een nationale stafoefening gehou den rond de kerncentrale Bors- MIDDELBURG - Een 37-jarige Vlissinger is woensdag in Mid delburg veroordeeld tot een jaar cel en tbs met dwangverpleging. De man stond terecht voor het verkrachten van zijn nichtje en het bedreigen van een bloemen verkoper en een medewerkster van de Sociale Dienst in Vlissin- gen. Verder werd hij beschul digd van een vernieling bij de woningstichting en mishande ling van zijn ex-vriendin. Tegen de man was twee weken geleden 2,5 jaar cel en tbs geëist. {Advertentie) Winkel van het jaar 2000 "de DKVKKKRY in Middelburg heeft de jure tol groot enthousiasme gebracht" vandaag vanaf 17.30 uur in 1 De Brasserie pasta met paddestoelen (vegetarisch) 13.50 kip-curry met rijst 17,50 lamvspicsjes met doperwten 21,50 Kinderboeken week tot en met 14 oktober kinderboeken- weekc.esuhenk griffels, penselen, vlag en wimpels, /oenen, kinderjury, driftkikkers doe mee aan tie wedstrijd HET Ml I S I BEI I /I N ZEEUWSE KIND haal het wedstrijdformulicr in IX- Drvkkery of int Spui in Vlissingen zaterdag 7 oktober 11.00 of 11.20 of 11.40 Elisabeth Mollema leest steeds 20 minuten voor voor kinderen van ongeveer 10 jaar 14.30 16.30 uur (Tiara Brouwer en Annemarie Simonie viool en accordeon I Muzikale reis Muziek 1 O-daagse tot en met 14 oktober bij aankoop vanaf 40,00 een GRATIS KRAM OT en een prijsvraag kijk nok op www.tk--tlrvkkere.nl dc! Winkel! DRVK in Woord Brasserie Kl-RV jBedd a ïduid sele, waarbij allerlei hulpdien sten en overheden betrokken waren ..Dat kan toch niet", oor deelde Van den Doel. „Telefoon nummers veranderen Regelge ving verandert. Je kunt niet zomaar acht jaar lang niets doen Het VVD-Kamerlid drong bij staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken aan op ac tie. Minstens elke twee jaar zou er een nationale stafoefening moeten plaatsvinden En het rampenbestrijdingsplan moet regelmatig geactualiseerd wor den. Inhaalslag Staatssecretaris De Vries er kende dat er iets moet gebeuren. Hij zegde toe dat er een 'inhaal slag' zal worden gemaakt met betrekking tot de rampenbe strijding rond kerncentrales, zowel die in Borssele als die bij Petten. De resultaten komen op korte termijn naar het parle ment. Ook beloofde De Vries dat hij de grensoverschrijdende samen werking voor rampenbestrij ding gaat verbeteren, dit onder meer met oog op de kerncentra les in het Belgische Doel. „Op lokaal niveau is dat vaak wel ge regeld". aldus Van den Doel, „maar niet op hoger niveau." Dat geldt ook voor de kerncen trale Borssele. De kerncentrale zelf heeft vorig jaar het eigen alarmplan nog geactualiseerd, maar dat houdt op bij het hek van de stroomfabriek. De ge meente Borssele past de eigen rampenplannen regelmatig aan en oefent die ook Mevrouw J. Gouweloos onthult het informatiebordje bij het nieuwe verblijf van oehoe Micky. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang centrum De Mikke in Middelburg heeft woensdag een nieuwe volière voor oehoe Micky en een nieuw huitenhassin voor toekomstige olieslachtoffers in gebruik genomen. Beide voorzieningen konden mede gerea liseerd worden door giften van mevrouw J Gouweloos uit Middelburgen Heerema Havenbedrijf BV uit Vlissingen Als dank voor hun sponsoring mochten zij de ope ningshandeling verrichten. Het is inmiddels traditie dat Heerema Ha venbedrijf bonussen verdubbelt die zij in de wacht sleept voor veilig werken en aan De Mikke schenkt Dankzij het bedrijf kon het vogel- en egelopvangcentrum on der meereen beluchtingsinstallatie kopen voor de twee bassins en de vijver in het ou de theater De installatie voorkomt dat het water in de winter bevriest. In de zo mer brengt de beluchting extra zuurstof in het water voor de botulismeslachtof- fers. Ruim een jaar geleden nam De Mikke een vogel wasmachine in gebruik Doordat het centrum meer olieslachtoffers kan behan delen, nam de behoefte aan meer bassin- ruimte toe „De wasmachine heeft afgelo pen winter overuren moeten draaien", aldus voorzitter E. J H. Verspuij van De Mikke. „We hebben enkele honderden vo gels moeten opvangen, waardoor een nieuw bassin nodig was." Het bassin zelf kon gebouwd worden door giften van particulieren uit heel Zeeland Rondom het bassin komt nog een schut ting. zodat de slachtoffers bij het revali deren niet gestoord worden door bezoe kers van De Mikke Het bassin krijgt nog een net om te voorkomen dat gezonde dieren wat meepikken tijdens het voede ren. Bushokje Oehoe Micky werd in 1995 ineen bushokje inOostburggevonden De Mikke probeer de de eigenaar te vinden, maar dat is nooit gelukt Pogingen van het centrum om de vogel los te laten, mislukten omdat Micky er niet in slaagde zelf voedsel te vinden Het dier is nu geadopteerd voor het leven en kreeg dankzij mevrouw Gouweloose een nant verblijf „Het lijkt", vertelde de Middelburgse, alsof ik er familie heb bij gekregen Zij sponsort de Mikke ook al jaren ..Ik doe dat m'n hele leven al voor allerlei projecten Dankzij haar konden speeltuinen en de kinderboerderij op gif ten rekenen door Famke van Loon ZIKKIKZKK De gemeente Schouwrn-Duh eland is niet van plan de verleende vergun ning aan John de Mol Produc ties BV om in Bminisve te staan voortijdig in te trekken. De be zwaren van Bruse ondernemers zijn volgens de gemeente onge grond. De Bus zal daarom zoals in eerste instantie vastgelegd was aanstaande zaterdag het havenplateau van Bruinisse verlaten. De Amsterdamse advocaat J. Hoekstra diende namens Ma chinefabriek Padmos Bruinisse BV en Scheepswerf van Duiven- dijk BV dinsdag bij het college van burgemeester en wethou ders het verzoek m de vergun ning in te trekken en het haven plateau te ontruimen De producent van De Bus zou zich niet aan de afspraken van de verstrekte vergunning, gega randeerde bereikbaarheid van de bedrijven, houden Afspraken Volgens burgemeester J A&sel- bergs komen de mensen van De Bus de afspraken na „Ons is ge bleken dat de organisatie van De Bus alle klanten, leveran ciers. onderaannemers, en per soneel van de nabij het haven plateau gelegen bedrijven zonder enige belemmering doorlaat laat hij de advocaat in een brief weten Het college heeft woensdagmiddag dan ook het verzoek afgewezen In het antwoord gaat het college tevens uitvoerig in op de stevige kritiek, die Hoekstra uitte op de gevolgde procedure in het kader van het verlenen van de vergun ning. Het college is volgens de raadsman in deze zaak 'met ver- ontachtzaming van de daartoe strekkende wettelijke bepalin gen' te werk gegaan De korte termijn, waarop beslissingen door Ben Jansen RILLAND - Sstt, zeg maar niet te veel. Leden en sympathisan ten van de Socialistische Partij kijken met enige achterdocht het groepje rond dat zich woens dag tegen de middag op par keerplaats 't Scheld aan de A58 ter hoogte van de Zeeuwse grens rond actieleider Harrie Voss heeft verzameld. I)e SP heeft een list bedacht om het tweede transport van hoogradioactief afval uit Petten naar het opslag centrum van de Covra bij Bors sele tot staan te brengen. Maar hou je mond nu maar. want wie weet luistert er een stille mee. Je hoeft geen helderziende te zijn om te voorspellen dat de po litie net als twee weken geleden acties tegen het vervoer van ge bruikte splijtstofstaven uit de onderzoeksreactor in Petten weer met groot machtsvertoon de kop in zal drukken. Dus heb ben vier actievoerders zich ver stopt in de bosjes aan de west kant van de parkeerplaats Het plan is dat zij op het moment dat de vrachtwagen met het verma ledijde afval passeert, tevoor schijn komen en met een span doek de weg oprennen Een verrassingsactie noemt Voss dat De andere actievoerders zullen ervoor zorgen dat ze de aandacht van de politie gevan gen houden Draaiboek Het optreden van de tegenstan ders van het nucleaire transport de reactie van de politie erop verlopen aanvankelijk volgens Voss'draaiboek De twintig SP - aanhangers plaatsen een stuk of honderd borden met het sym bool van de partij, een rode to maat. in de berm van de weg en stellen zich met gehuurde krui wagens langs de A58 op Na een kwartier komt een surveillance auto van de politie poolshoogte nemen en even later steekt een peloton mobiele eenheid van de Zeeuwse politie vanaf de zuid- baan de weg over Al snel heeft iedere actievoerder een ME'er tegenover zich. Het Brabantse SP-Statenlid René Roovers wordt het slacht offer van een kleine schermut seling Hij loopt een klap van een ME'erop. Roovers is dubbel gekwetst Zijn onderlip ziet er lelijk uit. maar bovenal voelt hij zich bezeerd door wat hij 'pure intimidatie' van de politie noemt De lip blijft bloeden Op de vraag van een van de actie voerders of er misschien een verbanddoos in een van de ME- bussen is. tuurt het hele peloton peinzend in de lucht Uiteinde lijk haalt een verslaggever een De politie arresteert een actievoerder die zich in de bosjes had verstopt. verbanddoos uit zijn auto Roovers kondigt aan dat hij na afloop van de actie eerst zijn lip laat hechten en vervolgens een klacht zal indienen In het andere kamp bevindt zich ook een Statenlid Comman dant Dick Visser van het Zeeuwse ME-peloton zit voor de ChristenUnie in de Staten van Zeeland Zijn stemt schalt door de luidspreker van een ME-bus „Demonstranten", klinkt het bijna beleefd, „als u rustig blijft zitten, gebeurt er niets Als u probeert op de weg te komen, zult u worden aange houden en a f gevoerd De actie voerders blijven rustig zitten Ze kunnen ook moeilijk anders, want wanneer een tweede ME- peloton en vijf hondengeleiders zijn gearriveerd, is de omsinge lingcompleet. Voor iedere actie voerder zijn nu twee ME'ers en een kwart politiehond beschik baar Arrestanten* agens Tot grote ontsteltenis van de SP'rrs begeven enkele honden geleiders zich even later naar het bosje waar de vier achter de hand gehouden actievoerders zich hebben verstopt. De politie heeft de list doorzien. Omdat door René Hoonhorst AXEI. - Moderne navigatiesystemen in luxe auto's dwarsbomen de strijd tegen het sluip verkeer. Verkeersremmers en nieuwe bebor- ding brengen de boordcomputer niet van de wijs. De navigatieapparatuur blijft de chauf feurs de kortste weg wijzen. De Axelse wethouder A van Waes heeft zelf geen wegwijscomputer in zijn auto ..Maar ik heb van automobilisten die er wel éën hebben begrepen dat ze ui*, de richting van Hulst ko mend door Axel worden geleid als ze naar de Axelse Vlakte willen. Op die manier helpt het natuurlijk niet om rotondes en verkeersrem mers aan te leggen op Kinderdijk en Zuidsin- gel", aldus wethouder Van Waes De gemeente Axel legt het hoofd overigens niet in de schoot Het aantal voertuigen met boordcomputer is nog vrij klein en niet elke automobilist zal ver wijsborden negeren Borden „We gaan natuurlijk gewoon door met de uit werking van ons verkeerscirculatieplan, ook al omdat dat bij het verkeersveiligheidproject De Ruit hoort Bovendien komen er binnenkort nieuwe borden langs de I-angeweg om vooral het vrachtverkeer naar bedrijven op de Axelse Vlakte te wijzen In de toekomst zal de ontwik keling van meer 30-kilometergebieden ook zorgen voor vermindering van het sluipver keer", verwacht Van Waes foto Willem Mieras het viertal geen gehoor geeft aan het bevel tevoorschijn te komen, worden ze opgespoord, aange houden en in een inmiddels verschenen arrestantenwagen afgevoerd naar het politiecel lencomplex in gevangenis 1b- rentijd in Middelburg I^ter op de dag worden ze met een dag vaarding op zak op vrije voeten gesteld Gelaten zien de demonstranten kort daarop de stoet waar het al - U-maal om goal, passeren poli tiemotoren. ME-bussen, enkele onopvallende politiewagens en middenin de vrachtwagen met de reusachtige botervloot waar in de nucleaire vracht Is ver- Kkt Het transport rijdt even na lf twee ongehinderd de poort van de Centrale irgamsatic voor Radioactief Afval binnen, met ruime voorsprong op het snelste tijdschema Harrie Voss is teleurgesteld maar niet verslagen. Er volgen nog twree transporten vanuit Petten op 20 oktober en 8 no vember Gaat de SP dan weer actievoeren7 Voss „Wr gaan de zaak eerst evalueren Ik denk dat we in elk geval niet op deze parkeerplaats zullen terugko men Hier heb ik het wel ge zien." genomen werden maakte In spraak onmogelijk Vier dagen na het verstrekken van de ver gunning sloeg het Bus-circus zijn kampen op in Bruinisse „De bezwaarschriftenprocedu re is daarmee illusoir geworden Cliënten werden niet gehoord, laat staan tijdtg gekend in het verzoek van De Mol", wordt het college verweten Onterecht", meent Asselbergs Hij benadrukt dat de gemeente 'zorgvuldig' te werk is gegaan. De betrokken bedrijven zijn op 25 september op de hoogte ge steld Zij zijn akkoord gegaan met het voorstel op voorwaarde dat dc bedrijven bereikbaar zouden blijven voor verkeer, hetgeen is opgenomen in de ver gunning Van de schadeclaim van 50.000 gulden wil de burge meester dan ook niets weten Asselbergs zegt het vooral te be treuren dat zich 'in de marge' van dit evenement dit soort za ken voordoen Hij heeft zich ter dege gerealiseerd dat het ver blijf van De Bus op het haven- plateau, in vergelijking met de normale gang van zaken, voor een aantal ondernemers 'best lastig' zou zijn Maar zeker met de garantie van De Mol. dat de l>edrijven bereikbaar zouden blijven, zag hij geen aanleiding de vergunningaanvraag te wei geren ..We moeten ons allemaal i-en beetje proberen te plooien. I^ten we nu ook eens een keer trots zijn dat we een dergelijk spektakel in onze gemeente mo gen ontvangen", aldus de bur gemeester Advocaat Hoekstra was woens dagmiddag niet bereikbaar voor commentaar OSSF.NDRECHT De politie heeft woensdagmiddag ren 40- jarige Antwerpenaar aange houden in verband met de moord op een Nigeriaanse vrouw die een maand geleden dood werd gevonden in het bui tengebied van Ossendrecht. op de grens met Zeeland. Dc verdachte heeft verklaard dat hij de vrouwmet wie hij sa menwoonde. op 14 augustus in de polder om het leven heeft ge bracht De aanleiding daarvoor wordt nog onderzocht Het lijk van de vrouw werd op 6 sep tember gevonden door een man die bij een sloot aan het werk was Door intensieve samenwerking tussen de Gerechtelijke Politic van Antwerpen en het politie district Bergen op Zoom. dat met twaalf mensen aan dc zaak werkt, kon de verdachte worden achterhaald Hij werd gisteren aangehouden in een bar In het Schipperskwartier in Antwer pen. In de woning van de man is huiszoeking verricht. De politie heeft de afgelopen weken ook veel moeite gedaan om de identiteit van het slacht offer vast te stellen Aan de hand van haar vingerafdrukken werd duidelijk dat zij in 1997 aan de Italiaanse grens is aangehouden omdat ze met valse identiteits papieren reisde. mderzoek van het Italiaanse dossier en nader verhoor van daarbij betrokken getuigen le verden aanwijzingen op dat het vrijwel zeker gaat om een 28-Ja rige vrouw uit Nigeria mitmnu Zon4*t 5 november Liedjesprogramma met Mun leeuw Aanvang 15 00 uur Pnjs 10.-pp Theater De Parel. Domburg OendrrtUi Hf november Jan Rot - Menjes (repme) Moderne mur»ek Aanvang 20 00 uur Prlp 25 - p P Theater De Parel. Domburg UlTb**S<.TIP *'fuvv, Guino Btflevétr Kom eens een gokje wagen In ons nieuwe casino Bestrvarr (kansspel automaten en Black jack) Openingstijden di. wo, vr en ra 14 00-22 OOu en zo 12 00-18 00 u Sophubouievard 25. 2* etage Kamperland (bn Roompot Mama Srtmiuvut /«imTIP ombijtutrobonnement Voordelig zwemmen in zwem- paradijzen De Parel Wi Domburg en De Roompot In Kamperland Prijzen 110. pp./ 200. (gezw. ma* 2 vohw /3 kind t/m15)r) Geldig tot 31/06/2001 WintcrpUuM Comfort plaats md toer betasting en exd elektra (Uj boeking ontvangt u 1 een gratis horecachepue ad 100, VT 06/10/00 zo 11/03r00(op veld 1800) voor slechts 899 RESERVEER SNEL. VOL VOL! O v TouristSliop Markt 6 Sc, 4331 IX Middelburg Td 0118- 674300 Sa lang wikken en wegen ts de beslissing dan gevallen: dat Goese gezin schaft cm tumd aan. Nou ja, een hondje Binnenkort mag de pup wor den afgehaald De afgelopen weken zijn alle voorberetdin- oen getroffen: er ur een naam I bedacht en noodzakelijke at- fribufen als een rtrm een dnnkbak en wat speeltjes zijn aangeschaft Er is zelfs een heus contract opgesteld, traann de ver plichtingen van de vter leden van het gezin met betrekking tot de verzorging pan het beest zijn vastgelegd Wie zorgt ervoor dat steeds fris water klaar staat, wie kamt zijn vacht en - natuurlijk u-ie laat hem uit. Voor dat laatste ts ren mooi schema gemaakt, zodat iedereen op evenredige wijze bijdraagt aan de vervulling van de sa nitaire en bewegingsbehoef- ten txin de hond Voorzien pan plechtige hand tekeningen lag het document laatst op de keukentafel De toevoeging die een van de kinderen erbij had gekrab beld geeft ernst tg te denken over de naleving t an de af spraken ..En als het regent laat papa hem uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15