Run op dure huurhuizen Budelpack heeft ambities als producent Werkgevers willen soort prestatieloon in het onderwijs Politiek lijkt blind financiën en economie woensdag 4 oktober 2000 9 Corel buigt voor Microsoft Nuon met groene stroom in VS Hendrix snijdt in mengvoeders Ahold koopt Belgische bevoorrader Kema op overnamepad Amerika Recordbedrag buitenlandse investeringen het bedrijf Verkoop en aanbod van nieuwbouw daalt fors Conservatieve bedrijfstak negeert andere woonwens OTTAWA - Na jarenlange strijd tegen Microsoft heeft het Ca nadese Corel het bijltje erbij neergelegd. De softwarefabri kant uil Ottawa gaat een alliantie aun met zijn nvual Corel is bekend van producten als WordPerfect Microsoft neemt voor 135 miljoen dollar 338 miljoen) een belang van bijna 25 procent in Corel. Ook gaan de twee hun gezamenlijke softwareproducten promoten De software van Corel krijgt ook een plaats op Micmsoft.net, de mternctstrategie van Microsoft Het is de bedoeling met Microsoft net software te ontwikkelen die viq_ Internet werkt en waarbij geen specifiek besturingsprogramma of een be paald type computer nodig is ANP/AFP/RTR AMSTERDAM - De Arnhemse stroomproducent Nuon gaat zich in de Verenigde Staten toeleggen op de productie van zo geheten groene stroom. Nuon investeert bijna 135 miljoen in het Amerikaanse Green Mountain Energy Company (GMEC). In ruil krijgt Nuon een belang van 23 procent in het ftxaunse GMEC De investering van Nuon en een van dezelfde omvang van BP Amoco moeten de ambitieuze groeiplannen van GMEC verwezenlijken De Amerikaanse markt voor schone energie staat nog in de kinderschoenen Het in 1996 gestarte Groen Mountain be schikt over honderdduizend klanten en draait nog met ver lies. Door flink te investeren wil het bedrijf over enkele jaren over meer dan tien miljoen klanten beschikken ANP BOXMEER - Hendrix UTD gaat saneren in de productie van mengvoeders. De fabriek in Akkrum gaat sluiten en die m Meppel brengt de productie terug Daardoor en door een reor ganisatie vervallen 120 arbeidsplaatsen. Gedwongen ontsla gen sluit het bedrijf niet uit. Hendrix UTD. de grootste mengvoederfabrikant in Neder land. wil beter kunnen voldoen aan de zwaardere eisen op het gebied van voedselveiligheid en traceerbaarheid van voeders en aan de specifieke wensen van de veehouderij. Daarnaast moeten de kosten omlaag om overeind te blijven in een krim pende niarkt ANP ZAANDAM - Ahold heeft de Belgische onderneming Mea-De Wilde De Loore overgenomen De nieuwe dochter bevoor raadt kantines van bedrijven, ziekenhuizen en instellingen Het bedrijf, dat deel uitmaakte van het Britse Compass, wordt onderdeel van Deli XL. het Ahold-bedrijf dat in Nederland soortgelijke diensten aanbiedt Door de overname stijgt de omzet van Deli XL met 220 miljoen tot bijna 2 miljard Ahold wil de laatste jaren niet alleen groeien met supermark ten. maar ook sterk staan in andere 'voedingsketens' )mdat steeds meer mensen buitenshuis eten. wil Ahold bedrijfskan tines en restaurants bevoorraden In de VS nam Ahold in het kader van de buitenshuisstrategie US Foodservice over. ANP ARNHEM - Het Arnhemse onderzoeksinstituut Kema heeft het Amerikaanse Xenergy overgenomen Het in Burlington bij Boston gevestigde adviesbureau, actief »n de elektrici teitsmarkt, heeft een omzet van ruim 50 miljoen Kema isal geruime tijd bezig met internationaliseren. Buiten Nederland is het bureau actief in tien andere landen in diverse werelddelen Na de overname van Xenergy telt Kemu ruim vijftienhonderd medewerkers en is het goed voor een omzet van 375 miljoen Daarvan is meer dan zestig procent voor rekening van buitenlandse opdrachtgevers. In de VS werkten al 225 mensen voor Kema ANP GENÈVE - Door stood* grotere grensoverschrij dende fusies en overna mes zijn de rechtstreekse buitenlandse investerin gen in 1999 wereldwijd toegenomen tot een re cordbedrag van 865 mil jard dollar 2,2 biljoen). Nederland loopt wat dit betreft uit de pas. Dit blijkt uit het World Inves tment Report van de Unctad, de VN-organisa tie voor handel en ontwik keling. Door de fusiekoorts die heerst in het internatio nale bedrijfsleven stijgen de buitenlandse investe ringen de laatste jaren sterk. Over 1999 werd een toename van 27 procent berekend. De Unctad ver wacht dat de totale waar de in 2000 de grens van één biljoen dollar zal slechten. Het overgrote deel van de investeringen is afkom stig uit industrielanden. Bedrijven uit de Europese Unie waren goed voor tweederde van het totaal De rijke landen ontvingen met 636 miljard dollar ook het leeuwendeel van de investeringen Eenderde hiervan stroomde de Ver enigde Staten binnen. Er werd voor 208 miljard dollar in ontwikkelings landen geïnvesteerd, zes tien procent meer dan in het voorgaande jaar De rest ging naar Midden- en Oost-Europa De ontwikkeling in Ne derland gaat tegen de mondiale tiend in De toe stroom van buitenlands kapitaal naar Nederland nam met negentien pro cent af tot 33,8 miljard dollar 84,5 miljard) De Nederlandse investerin gen in het buitenland daalden met elf procent tot 45.9 miljard dollar 114.8 miljard). Eind 1998 had het Ameri kaanse conglomeraat Ge neral Electric nog altijd de grootste buitenlandse belangen met een waarde van 128,6 miljard dollar (ƒ321,5 miljard) Autofa brikant General Motors verdrong concurrent Ford van de tweede plaats. Op de derde plaats staat het Brits-Nederlandse olie concern Shell ANP door Jasper van der Bliek POORTVLIET - Budelpack In ternational is Europees markt leider op het gebied van het ver pakken van merkproducten. Maar de ambities van het be drijf reiken verder. De volgende activiteit is de grootste worden in het verpakken èn produceren van merkartikelen. Vanuit Poortvliet bestuurt Europees directeur André Nieuwkerk bet bedrijf. Daar zijn naust het hoofdkantoor ook twee grote fabrieken gevestigd. Nieuwkerk opende 29 jaar gele den in het Brabantse plaatsje Budel een fabriekje waarin op kleine schaal merkartikelen zo als Mars van een verpakking worden voorzien. Binnen een paar jaar verhuist het bedrijf Budelpack naar Poortvliet op Tholen, waar de directeur ook vandaan komt. De onderne ming vindt onderdak in de ge bouwen van het bakkersbedrijf van de familie Nieuwkerk Het aantal opdrachtgevers stijgt snel, en het bedrijf maakt een jaarlijkse groei van zo'n 26 pro cent cïoor. Wat verpakkingen betreft, wordt Budelpack al snel een begrip. Vanuit Tholen wordt voor de Nederlandse en Europe se markt gewerkt Effectiever Budelpack is onderverdeeld: in Budelpack Co-Packers voor Nederland, en Budelpack Inter national voor het geheel. En tegenwoordig doet de onderne ming meer dan alleen verpak ken. André Nieuwkerk is direc teur voopr het hele concern. „Wat sinds een jaar of vijf veel gebeurt is dat merken naast de verpakking ook de hele produc tie van een artikel uitbesteden. Dat doen ze omdat het veel effi ciënter en effectiever is. Fabrie ken worden verkocht, of het he le proces wordt in een fabriek van een onafhankelijk bedrijf uitgevoerd. Zoals bijvoorbeeld hier in Poortvliet In de twee grote 'plants' in het Thoolse plaatsje fabriceert Bu delpack onder meer wasmidde len. geurbuiltjes, tissues, soep en allerlei voeding in droge vorm, zoals pastaproducten. Volgens een geavanceerde me thode wordt in één fabriek een artikel klaragemaakt voor de verkoop. Dat begint bijvoor beeld met het mengen van de in grediënten en eindigt bij het verpakken in de doos „Merken als Unilever en Sara Lee(Dou- we Egberts) beginnen voorzich tig steeds grotere delen vnn hun productie uit te besteden aan bedrijven als Budelpack", stelt Een productielijn van Budelpack in Poortvliet Nieuwkerk, „Omdat kwaliteit hier gewaarborgd is. De komen de jaren gaat dit steeds meer ge beuren Binnenkort nemen we een fabriek over waar shampoo wordt gemaakt Eerst produ ceerden ze daar één merk Nu kunnen er -omdat Budelpack een onafhankelijk bedrijf is- verschillende merken gemaakt worden." Spanje Met de twee fabrieken in Poort vliet en binnenkort een derde in Bodegraven is wat Nederland betreft voor Budelpack de top wel even bereikt. Buiten de landsgrenzen wachten echter vele nieuwe kansen. In Spanje bezit het concern inmiddels drie fabrieken, en in Engeland één In beide landen komen er snel meer bij Nieuwkerk „Ik wil al tijd groeien, groter worden Daarvoor moeten we over de grenzen kijken. In Spanje blij ken de beste kansen te liggen In Duitsland is de concurrentie nog erg sterk, en ook Frankrijk is lustig Die landen komen bin nenkort In Engeland hebben we nu ook voet aan de grond. Tér Budelpack International Plaats Poortvliet Opgorlcht 1971 Worknamers 900 Omiot 165 000 000 gulden UBt« r tiodrijf Budelpack Co Packers illustratie 75 procent van onze omzet komt nu al van de activi teiten buiten Nederland Op de lange termijn wil Budelpack (x)k uitbreiden naar Amenka en Aziè, maar pas als er in Europa een sterke basis is. Wat concurrentie betreft, geldt dat die vooral uit het buitenland komt In Nederland zijn wel en kele bedrijven op kleine schaal in dezelfde branche als Budel pack werkzaam, maar de echte economische rivalen komen vooral uit Duitsland en Enge land. „Duitsland is lastig om binnen te komen, omdat daar Glöchner Penlapack en Glocke opereren, allebei grote bedrij ven. De concurrent, waar wij het meest rekening moeten hou den is echter Hays uit Engeland. Omdat ze beursgenoteerd zijn, hebben ze makkelijk toegang tot veel kapitaal In de toekomst kan Hays martkleider worden Wakker Van die concurrentie ligt direc teur Nieuwkerk overigens niet wakker Omdat het uitbesteden van de productie door merken nog maar net begint is de poten tiële markt bijna onuitputtelijk Steeds meer grote merken kie zen voor uitbesteding „Een paar conservatieve cijfers tk foto Willem Mieras verwacht dat de totale omzet in 2003 zo'n 180 miljoen euro be draagt. en in 2008 zeker 360 miljoen. Dit zijn geen voorspel - lingen, maar garanties In wer kelijkheid zal het hoger liggen Dat geeft wel aan dat onze acti viteiten explosief zullen groei en In Poortvliet heeft Budelpack zijn maximale grootte wel be reikt De onderneming behoort tot de groolsten van de provin cie De twee Zeeuwse fabrieken bieden werk aan 420 mensen Daarvan komt ongeveer de helft uit Zeeland, de andere helft uit Brabant Op de 24 000 vierkan te meter fabrieksgrond wordt dagelijks voor ongeveer tachtig vrachtwagens aan goederen ge produceerd. N leuwkerk vindt het geen pro bleem dat zijn onderneming in Zeeland is gevestigd. „Ik krijg vaak een vreemde reactie als ik zeg dat we in Poortvliet geves- tigd zijn Niemand kent het Maar voor ons is Tholen een hele goede plaa ts om vanu 11 te opere ren Precies tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen door Rixt Albertsma en Sylvia Marmelstein BREDA - Het onderwijs moet worden verbeterd door een soort van prestatiebeloning in te voeren. Juques Schreven, voor zitter van VNO-NCW, gooide met die stelling gisteren tijdens een lunch met de media de knuppel in hel hoenderhok. Ook maakt Schreven zich grote zor gen over de personeelstekorten. Hoog tijd om het enorme batal jon WAO'ers en thuiszittende vrouwen aan het werk te krij gen. vindt hij. - In uw jaarrede zegt U dat rn de toekomstige Nederlandse eco nomie alles om kennu draait. En dat we een enorm tekort heb ben aan hoogopgeleide werkne mers Maar hoe leiden we de werknemers van de toekomst goed op met het bestaande lera rentekort7 „We moeten eerst het gebrek aan leraren uanpakken Daar voor moet de sector aantrekke lijker worden om in te werken Bijvoorbeeld door het onder wijs beter te laten aansluiten op de markt „Ik stel voor om de salarissen eens flink aan te pakken Door leraren die meer doen ook meer te betalen De salarisverschillen tussen de functies zijn nu nog veel te klein Wc mix-ten de men sen die de kar trekken extra prikkelen door ze meer te laten verdienen. Moet er dus nog meer geld wor den uitgegeven aan de salans- „Niet per w Ik stel alleen een andere verdeling voor. Wie meer taken heeft, moet beter worden beloond Maar als het aun mij ligt, mag de overheid ook best wat extra geld tn zo'n nieuw sa larisgebouw stoppen. U zegt dat de leraren die er wel zijn voor te weinig tijd beschik baarzijn. .Ja. Daarmee bedoel ik dat de leraren die er zijn best wat lan ger kunnen werken, meer uren draaien. In de marktsector ge beurt dat ook al De meeste be drijven kopen bijvoorbeeld de AD V-dagen van de werknemers af Die keuze tussen geld of vrije tijd moeten leraren ook krijgen. Ik ben ervan overtuigd dat een groot deel voor geld kiest Ook moeten leraren de keuze kn jgen om langer voor de klas te staan, dus ook /onder het inruilen van vrije tijd." U maakt zich grote zorgen over de enorme personeelstekorten. Werkgevers zeggen altijd dat er nog een groot arbeidspotentieel thuis zit Zoals huisvrouwen en vrouwen met een kleine deel tijdbaan. Maar uit een onder zoek van het Sociaal Cultureel Planbureau ran maandag blijkt dat een groot deel van deze vrouwen helemaal niet of juist minder uren wil werken. „Dat verbaast me heel erg Mnur ik denk dat er een reden voor is. Bijvoorbeeld dat ze niet kunnen werken, omdat ze geen opvang hebben voor de kinderen Werk gever* moeten de problemen met de kinderopvang dus snel oplossen. We doen al heel veel, maar meer kan altijd. „In veel CAOfc zijn al afspraken over kinderopvang gemaakt Maar het probleem zit 'm in de kwantiteit. Het is heel lastig om snel veel crèches op te zetten De wettelijke regels en bestem mingsplannen werken ons te gen Maar werkgevers zijn zich er heel erg van bewust dat kin deropvang naast deeltijdwerk het meest efficiënte instrument is om vrouwen aan het werk te helpen." Zitten er onder het bataljon aan WAO'ers nog veel mensen die kunnen werken? „Werkgevers worden er vaak van lx-schuldigd dat ze geen WAO'ers willen aannemen Ook hoor je vaak zeggen dat de WAO'ers gewoon niet willen werken Zo sunpcl H het niet. Neem bijvoorbeeld het reïntr- gratieproject van de Metaal- werkgevers en de vakbonden Ze hebben heel veel mens kracht. tijd en geld gestoken in een plan om arbeidsongeschik ten aan een baan in de metaul te helpen Ondanks al die moeite loopt het niet goed „lk weet niet waar het precies aan ligt Maar in ieder geval met aan de werkgevers of de WAO'ers. Ik denk gewoon aan het hele WAO-Stelsel Momen teel onderzoekt de speciale commissie Donner hix- we dat probleem kunnen oplossen Ik hoop van harte dat ze eruit ko men GPD ARNHEM - Zowel de ver koop als het aanbod van nieuwe woningen daalt. Met aantal verkochte nieuwbouwwoningen be droeg in bet eerste kwar taal van dit jaar ruim 880U tegen ruim dertiendui zend in het eerste kwar taal van 1999. Het aanbod daalde met 26 procent tot bijna 8700. Dit blijkt uit cijfers van het Delftse onderzoeks bureau OTB, dat werkt in opdracht van onder meer het ministerie van VROM en de bouwwerkgeversor- ganisatie AVBB. De cijfers laten zien dat de gemiddelde koopprijs van een nieuwbouwwoning wel stijgt. Over de eerste drie maanden van dit jaar kwam die prijs uit op 430.000. Dat is een stij ging met 6,3 procent ver geleken met het voor gaande kwartaal. Vergeleken met het eerste kwartaal van het vorige jaar komt de stijging uit op 15,7 procent. GPD door Johan Bosveld Ze beschikken vaak over een aanzienlijk vermogen waarmee ze wat willen doen De nieuwe ouderen zullen de woningmarkt de komende de cennia gaan domineren, maar ze zoeken wel andere huisvesting dan ze nu hebben „Het pro bleem is echter dat de woning markt die mensen negeert De Nederlandse volkshuisvesting is traditioneel voor starters, voor mensen die een woning zoeken. We vergeten al jaren dat er een steeds grotere groep men sen is die een dure won i ng zoekt Dat geldt voor zowel koop- als huurwoning", aldus Rietdijk. Signaal De N VB ziet het onderzoek naar de huurwens als een signaal voor de markt De vereniging van bouwondernemers hoopt dat het ertoe leidt dat project ontwikkelaars en gemeenten meer aandacht zullen geven aan de duurdere huurwoning „Als er enkele bouwers belangstel ling tonen, dan volgen er van zelf meer." Rietdijk erkent dat er nog heel wat moet gebeuren voordat de bouwwereld en de politiek zo ver zijn dat er massaal luxe huurwoningen voor de vermo gende ouderen worden ge bouwd. De bouwwereld denkt dat er vooral te verdienen valt met koophuizen „Maar voor een projectontwikkelaar hoeft het niets uit te maken Hij kan bijvoorbeeld samenwerken met een belegger. Financieel hoeft dat geen verschil uit te maken Voor gemeenten gaat het niet alleen om de keuze voor welke bevolkingsgroep er wordt ge bouwd. Rietdijk: „De grond on der een koopwoning levert vaak drie keer zoveel op als de grond prijs onder een huurwoning. Dat kan voor gemeenten een be lemmering zijn om huurwonin gen te laten bouwen. Maar ei genlijk zou de behoefte in de markt die keuze moeten bepa len. niet de hoogste opbrengst Doorstroming Bouwen voor de vermogende huurder biedt nog een groot voordeel, is de veronderstelling van de NVB. Doordat de luxe koopwoningen beschikbaar ko men. wordt de doorstroming be vorderd Daardoor kunnen mensen die een grote luxe koop woning zoeken beter slagen en komen er weer betaalbare een gezinswoningen beschikbaar Rietdijk: „Zo loop je bovendien minder risico dat allerlei partij en op dit moment goedkope wo ningen gaan bouwen om over een paar jaar tot de ontdekking te komen dat je voor de leeg stand hebt gebouwd." GPD foto Phil Nijhuis/GPD door Johan BosveId ARNHEM - Steeds meer huisei genaren zijn op zoek naar een dure huurwoning. Ze hebben genoeg van de explosief geste gen koopprijzen van huizen en zoeken een alternatief in de huursector. Volgens de Neder landse Vereniging van Bouwon dernemers (NVB) is het aantal mensen dat wil huren dit jaar al drie keer zo hoog als het jaar daarvoor. Volgens de NVB zijn er op dit moment ruim achthonderddui zend woningeigenaren die over wegen een dun- huurwoning te zoeken. Dit cijfer is afkomstig uit een grootschalig woonwen- senonderzoek dat de NVB door de Technische Universiteit Delft heeft laten uitvoeren. Ondanks de massale belangstel ling voor duurdere huurwonin gen is het aanbod bedroevend. Volgens N. Rietdijk van de NVB komt dat omdat de Nederlandse woningmarkt een zeer conser vatieve bedrijfstak is. „In Ne derland bestaat al jaren het idee dat inkomens tot modaal gaan huren, terwijl mensen die boven modaal verdienen een huis ko pen. Daar is het volkshuisves tingsbeleid ook op afgestemd." Door die strenge scheiding tus sen verschillende inkomens groepen is het beeld ontstaan dat huurders tot de zwakkeren in de samenleving behoren. „Huurders zijn losers en kopers zijn winners, die hebben het ge maakt", aldus Rietdijk. Volgens de NVB is er een grote groep belangstellenden du» bin nenkort de markt voor huurwo ningen opkomt. Rietdijk „Het zijn de baby-boomers die in de jaren zestig en zeventig op de huizenmarkt kwamen. Zij huurden een eenvoudig rijtjes huis en verhuisden in de loop der jaren naar steeds grotere en luxere (koop)woningen. Die groep is nu rond de vijftig, hun carrière is op het hoogtepunt en hun kinderen gaan het huis uit. ARNHEM - I)e overheid doet al jaren of eigenwoning bezit het za ligmakendst is, aldus de Nederlandse Woonbond. De landelijke or ganisatie van huurders heeft daarom weinig vertrouwen in de manier waarop de politiek omgaat met de belangen van huurders. „Politici hebben een blinde vlek als het gaat om de huurmarkt", zegt beleidsmedewerker Van Genugten van de Woonbond. Volgens de Woonbond (vierhonderdduizend leden) is het bouwen van woningen in de meeste gevallen een zaak van projectontwikke laars en institutionele beleggers (zoals pensioenfondsen). Van Ge nugten: „Projectontwikkelaars kiezen vrijwel altijd voor koopwo ningen. Het gaat die bedrijven om snel geld verdienen. En dankzij de enorme marges die ze kunnen maken op koopwoningen zullen ze niet snel kiezen voor huur. De terugverdientijd van huurwoningen is namelijk veel langer dan van koopwoningen." Meer belangstelling voor huurwoningen is er volgens de Woonbond bij institutionele beleggers. „Die willen wel, maar het komt er niet echt van. Dat komt onder meer doordat er te weinig ruimte is. Het aantal woningbouwlocaties is schaars. Daardoor wordt de meeste ruimte voor woningbouw volgepompt met courante koopwoningen met een tuintje." Ook de Woonbond constateert een groeiende vraag naar duurdere huurwoningen. „En dan gaat het echt niet alleen om huizen van tweeduizend gulden per maand, ook woningen die net boven de so ciale huurgrens vallen, horen daarbij. Maar al zou de markt op die vraag inspelen, dan duurt het een tijd voordat het aanbod groter wordt. Projecten moeten eerst worden bedacht en goedgekeurd en daarna in ontwikkeling worden genomen." GPD Steeds meer mensen met een eigen huis gaan op zoek naar een dure huurwoning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9