Bibliotheek Spui voert pluspas in PZC Waterbeheersplan volgens ZMF niet ambitieus genoeg Scholieren zuiveren strand van afval PZC Veere wees terecht herbouw zomerhuis in Zoutelande af Mogelijk camping in agrarisch gebied Meubelzaak Moens mag niet verhuizen naar rand Nieuwland Veel lezers krijgen geleend boek niet binnen week uit zeeland 21 Brokkenpiloot weigert rij vaardigheidstest Werkstraf voor bedreigen kinderen Inventarisatie industrieleidingen Vlissinger mag blijven rijden Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Boete voor smijten met computer Herfstwandeling turnvereniging Evangelist houdt genezingssessies in Middelburg woensdag 4 oktober 2000 dag per boek kwijt. De Spui pas lezers kiezen voor een abonne- 42,50 gulden kwijt naast een burgse abonnement blijft in geeft toegang tot alle andere bi- ment van de Zeeuwse biblio- kwartje leengeld per ix>ek voor VUssingen een boek 35 cent per bliotheken in Zeeland Als theek in Middelburg, zijn ze dne weker Met dit Middel- dag kosten Na aanschaf van de pluspas kunnen bezoekers van 't Spui boeken twee weken gratis lenen. foto Ruben Oreel door Theo Calkoen I)EN HAAG - Nadat een op leeftijd gekomen inwoner van Koudekerke binnen vier jaar acht ongelukken had veroor zaakt. vond het Centraal Bu reau Kijvaardigheidbeu ijzen (CBR) het welletjes. De man werd opgeroepen zich te on derwerpen aan een rijvaardig- heidsonderzoek. De man wei gerde en ging in beroep bij de Raad van State in Den flaag. Daar werd zijn zaak dinsdag behandeld. De man vertelde gewoon domme pech te heb ben gehad. Een ongeluk zou te wijten zijn geweest aan laag hangende zon en een ander aan mest op de weg. Ook zou den er problemen op zijn be drijf zijn geweest, waardoor hij een periode wat minder 'scherp' w as. Hij benadrukte in Den Haag voor de brokkenperiode altijd schadevrij gereden te hebben en daarom nu niet de nood zaak in te zien van een rijvanr- digheidsonderzoek. Hoewel er geen actuele ongelukken te melden waren, blijft het CBR wel overtuigd van de nood zaak. Binnen een week of zes doet de Raad van State uit spraak in deze zaak. Het rijbe wijs van de man is nog niet ingetrokken. Dat vergt een ge heel andere procedure. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 39-jange man uit Vlissingen veroordeeld tot zeventig uur werkstraf I)e Vlissinger reed 14 november vorig jaar in zijn woonplaats dronken op zijn fiets, toen hij werd aange houden door de politie De oUastest wees 1 165 microgram, ruim vijf keer boven de limiet, uit Verder moest hij zich ver antwoorden voor bedreiging van enkele kinderen met een op een aansteker lijkend vuurwapen, waarbij hij zich in termen van 'ik schiet je dood' zou hebben uitgelaten ..Ik heb het niet zo bedoeld. Het ging op een speelse manier Ik ken het groepje kinderen ul lang", verklaarde de Vlissinger Eerder was de verdachte al eens veroordeeld voor bedreiging, waarvoor hij overigens nog een week gevangenisstraf voorwaardelijk had uitstaan Politierechter J van Bijkom hield rekening met persoonlijke omstandigheden Hij geloofde best dat de man de fcudrriging niet zo ernst ig had bedoeld Aan de andere kant is het wel ge - zegd." De uitspraak was conform de eis MIDDELBURG - De provincie heeft vijf Zeeuwse bedrijven een (herhaald) verzoek gedaan <>m gegevens te verstrekken over de verschillende industriële leidingen Het gaat om Dow Benelux en VVM in Terneuzen. Airs Products Nederland in Hoek. Delta Nutsbedrijven in Middelburg en Total Raffina derij Nederland in VUssingen De provincie heeft de informa tie nodig, omdat per 1 januari 2000 het hoofdstuk 'pijpleidingen met gevaarlijke stoffen' van de provinciale mi- heuverordening van kracht is geworden Op basis daarvan is het college van Gedeputeerde Staten bevoegd gegevens over buisleidingen op te vragen MIDDELBURG - Een 47-jarige man uit Vlissingen was er veel aan gelegen om op zijn scooter te blijven rijden De Mid delburgse politierechter kwam de verdachte dinsdag tege moet door hem te veroordelen tot zes maanden voorwaarde lijke rij-ontzegging en 1 250 gulden boete De dronken Vlissinger had 25 juli dit jaar in zijn woonplaats een flinke smak gemaakt met zijn scooter, waarna hij even het bewustzijn had verloren Na een bezoekje aan het ziekenhuis nam de politie bij hem de blaastest af. Daaruit bleek dat veel te veel had gedronken Officier van justitie M Kappeyne van de Coppello eiste zes maanden rij-ontzegging. waarvan drie maanden voorwaar delijk en 900 gulden boet» „Ik kan niet zonder scooter, want dan ben ik mijn werk kwijt", reageerde de verdachte op de eis. De politierechter toonde hiervoor begrip door de nj-ontzeg- ging voorwaardelijk op te leggen RILLAND - Tijdens een snelheidscontrole op de Oude Rijks weg bij Rilland heeft de politie dinsdagmiddag een bestuur der betrapt die 153 kilometer per uur reed Dat is bijna twee keer de maximumsnelheid van 80 kilometer |>er uur De poli tie nam het rijbewijs van de bestuurder direct in beslag Bij de controle werden nog twintig hardrijders betrapt die het min der bont maakten MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jange inwoner uit Goes een boete van 250 gulden opgelegd De man reageerde 21 juni vorig jaar bij het GAK in Goes zijn frustraties af door een tafel met beeldscherm en printer omver te gooien De man maakte problemen over zijn WW-uitkering Naast de boete moet hij aan het GAK ook nog de schade van 250 gulden voor de computer vergoeden. Michel, Maarten en Danny (vlnr) ruimen het strand voor paviljoen De Morgenster op. foto Lex de Moester door Richard Hoving DISHOEK - Ruim honderd leerlingen van de CSW in Middelburg zochten dinsdag het strand tussen Vlissingen en Westkapelle af. De jonge strandjutters deden mee aan het internationale Coastwatch-project. Michel (12). Maarten 13)en Dannv (13) rui men het strand voor paviljoen de Morgen ster bij Dishoek op Na een uur zoeken heb ben de dne jongens hout. plastic en stukken visnet verzameld. Dannv en Michel slepen de troep aan Maarten houdt op een lijst bij wat wordt gevonden De vier eerste klassen van het vmbo van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren ruimen in groepjes van dne of vier het strand op Icings de gehele Europese kust wordt de komen de weken afval verzameld en geturfd De gege vens worden door de organisatie Coast- watch Europe gebundeld en aangeboden aan de nationale overheden, met de bood schap dat het zee- en kustmilieu nog lang niet schoon is. Nadja (12). Fayola( 12). Lianne(12)en Nico le (12) staan na anderhalf uur zoeken even uit te rusten. Ze drinken chocolademelk uit kartonnen bekers. Volgens Nicole is het een leerzame middag op het strand „Ik denk dat ik na vandaag niet zo gauw meer iets laat slingeren op het strand De vuilniszak van Aron 12) en Johnny (12) bevat niet alleen veel plastic De twee jonge strandjutters hebben <>ok een lege zak chee se-union en een pakje yoghurt gevonden Aron weet wie het afval op het strand achter laten. „Luie mensen Zijn klasgenootje Johnny neemt het voor deze badgasten op Hij stopt ook wel eens een blikje onder het zand Maar alleen als de vuilnisbak een eind lopen is." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse bibliotheek 't Spui en haar fili aal in Oost-Souburg voeren de Spuipas-plus in. Deze pas kost 95 gulden per jaar. Boeken kun nen I wee w eken geleend worden zonder extra kosten. Met de ge wone Spuipas, die dertig gulden goedkoper is. mogen klanten de hoeken een week in huis hou den. Directeur Kees Hamann verwacht dat hij met die uitbrei ding 400 van de 800 Spuipas- houders een plezier doet. 't Spui maakt deel uit van een driejarig experiment dat tot 2002 loopt Het tarievenstelsel van de VI issingse bieb is opzien barend. soms verwarrend, maar wordt door andere (Zeeuwse) bibliotheken en de Katholieke Universiteit Brabant nauwlet tend gevolgd. „We moeten niet te benauwd zijn om de tarieven bij te stellen, zoals nu gebeurt met deze pluspas. We merkten dat een aantal lezers niet uit kwam met een week. Het heeft geen zin om dan dwangmatig vast te houden aan die ene mo- MIDDELBURG - De Middel burgse Turnvereniging 1969 houdt zaterdag 7 oktober haar jaarlijkse herfst wandeltocht over 5. 10. 15 en 30 kilometer Tussen 8.30 en 14.30 kan er ge start worden. Het startbureau is de MTV-sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. MIDDELBURG - Evangelist Jan Zijlstra van De Levens stroom Gemeente leidt vrijdag 13 tot én met zondag 15 oktober een 'reddings- en genezings campagne' in de aula van scho lengemeenschap Nehalennia in Middelburg. De diensten in Ne halennia beginnen vrijdag om 19.30 en zaterdag en zondag om 19 uur. door Rolf Bosboom GOES - Het waterbeheersplan waaraan waterschap Zeeuwse Eilanden volop werkt, is nog on voldoende concreet en te weinig ambitieus. Die kritiek heeft de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) geuit. Het algemeen bestuur van het waterschap bespreekt van avond de aanzet tot het plan. Op verschillende bestuurlijke niveaus wordt momenteel ge probeerd het waterbeheer in de toekomst in kaart te brengen. Doel is het houden van droge voeten en het realiseren van een gezond en veerkrachtig water systeem. Tegelijk moet recht worden gedaan aan de belangen van onder meer natuur, recrea tie en landbouw De provincie heeft het water huishoudingsplan 'Samen slim met water' opgesteld, dat in hoofdlijnen beschrijft wat met water in Zeeland moet gebeu ren. Het plan doorloopt momen- REDACTIE MIDDEN ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 10113)273000 Fax: (0113)273030 e mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R Bosboom I. Huibers A M van der Jagt M. Koek ESoesman te Vlissingen: A A van der Sluis (chef) N F C Bur kelder R H Hoving E l Ramakers M J van den Broek K.l. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax (0118)470102 e-mail: redactie@prc.nl Internet http-yAwww.pzc.nl e-mail: redact<e@pzc.nl gelijkheid. 65 gulden per jaar om boeken één week gratis te le nen." Het ziet ernaar uit dat 't Spui met de invoering van deze Spui- pas-plus opnieuw afwijkt van het oorspronkelijke idee, dat een snelle roulatie van boeken wilde bereiken. De leenprijs per dag (35 cent per dag per boek) zou daarvoor zorgen Boeken moesten niet te lang thuis op de tafel liggen, maar in de schap pen van de bibliotheek. Tegelij kertijd zou 't Spui een bedrijvi ge ontmoetingsplaats worden. ..We maken beslist geen knieval. We gaan toch niet terug naar het abonnementsysteem. Misschien is het een toenadering naar dat systeem. Maar wij bieden juist verschillende mogelijkheden om te lenen aan", vindt Ha mann Met de Spuipas en de Spuipas- plus koop je leenweken af. stelt hij. Klanten waren in het oude abonnementensysteem tevre den, maar bibliotheken niet. „Want die konden met die 25 gulden die iedereen moest beta len niet meer rond komen Hij vindt het geen zwaktebod dat niet onmiddellijk is door zien hoe meer op maat gesneden tarieven aangeboden kunnen worden. „Ik zou het een zwakte bod vinden als je niet bereid bent risico's te nemen. Wij doen dat wel en passen aan als het no dig is. Met de resultaten van dit experiment kunnen andere bi bliotheken hun voordeel doen", zegt Hamann. Conclusies Hij verwacht dat deze maand de werkgroep tarifering, waarin collega's van alle Zeeuwse bi bliotheken zitting hebben, met de resultaten van een lezers- en ledenonderzoek naar buiten ko men. „Met deze uitbreiding lo pen we vooruit op de c onclusies uit het onderzoek We moeten wel, omdat veel mensen in okto ber hun pas willen verlengen. Na een week met de Spuipas of twee weken met de Spuipas- plus moeten lezers een kwartje per dag per boek betalenUitke- ringsgerechtigden en 65-plus- sers kunnen voor 15 cent per dag een boek lenen Het lenen van jeugdboeken is de eerste drie weken gratis. De klant die het zonder Spuipas of pluspas wil doen, is 35 cent per teel de inspraakprocedure. De beide Zeeuwse waterschappen moeten de ideeen uit het plan voor hun gebieden uitwerken tot concrete maatregelen. Zeeuwse Eilanden heeft voor het opstellen van zijn waterbe heersplan ('Met het water mee'), bestemd voor de periode 2002- 2007, een uitgebreide procedure in gang gezet. Die bestaat uit vier fasen Een half jaar geleden is als eerste stap een Startnotitie opgesteld. De afgelopen maan den is gewerkt aan de tweede fa se: het vergelijken van de actue le situatie in het gebied met de 'streefbeelden Dat heeft geleid tot een 'Plan of hoofdlijnen', dat nu aan het algemeen bestuur wordt voorgelegd. Kwaliteit Uit het plan wordt, zoals ver wacht, duidelijk dat er nog veel mis is. De kwaliteit van het wa ter laat vaak te wensen over, bij extreme weersomstandigheden is er nog onvoldoende garantie dat er geen wateroverlast ont staat. de toestand van het stads- water is over de hele linie onvoldoende en geïsoleerde wa terlopen en kreken zijn vaak verdroogd Het waterschap heeft 'oplos singsrichtingen aangegeven. Die moeten concreter worden in de derde fase. Dat leidt eind dit jaar tot een concept-waterbe- heersplan Daarin staat een aantal 'strategieën', waaruit het dagelijks bestuur er één kiest Die wordt uitgewerkt in de vier de fase, met in maart 2001 een ontwerp-waterbeheersplan als resultaat. Dat doorloopt een in spraakprocedure, voordat het definitief wordt. Verdroging De ZMF onderschrijft het me rendeel van de uitgangspunten en hoofdlijnen van het plan, maar wat haar betreft had het in dit stadium allemaal al wat con creter gemogen De aangegeven oplossingsrich tingen zijn volgens de ZMF meer middelen dan oplossingen „Het zegt veel meer over het proces dan over de inhoud", liet zij onlangs aan het waterschap weten De milieufederatie had gehoopt dat in het plan op hoofdlijnen meer zou staan over hoe bij voorbeeld verdroging moet worden aangepakt en hoe extra waterberging zou kunnen wor den gerealiseerd. door Ingrid Huibers WISSEN KERKE - Er i» wrl- licht toch ruimte vooreen land schapscamping in het agrarisch middengebied van Noord-Be veland. Dat zei burgemeester M. L. Everaers dinsdagavond tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning. economie en recreatie. Volgens hem heeft een initiatief voor zo'n camping bij natuurge bied hel Bokkegat. even buiten Wissenkerke. de beste papieren Bij de gemeente is nog een plan ingediend voor een landschaps camping Het gaat om een ter rein aansluitend aan één van de inlagen in de buurt van Colnns- plaat De gemeente is met beide initia tiefnemers al geruime tijd in ge sprek Eerst was het probleem het "ntbreken van een struc tuurvisie. later wierp het inmid dels n<t-rgeschrevcn lange-ter- mijn-beleid voor de gemeente roet in het eten In de visie, waarvan gister avond de definitieve versie door de commissie werd besproken, worden vier gebiedstypen on derscheiden oen (buitendijkse) naluurrand langs de Ooster- schelde, een (buitendijks) recre- a'.iegebied langs het Veerse Meer en de Noordzeekust, een direct hieraan grenzend bin nendijks overgangsgebied en een agrarische kern In het overgangsgebied is plaats voor een landschapscamping maar hiervoor heeft zich tot nog toe geen ondernemer gemeld In de agrarische kern wordt een dergelijke camping in principe uitgesloten Daar zijn echter de twee initiatiefnemers met plan nen voor een landschapscam ping gevestigd Lange tijd leek er geen uitweg uit deze impasse, muar nu gloort er licht uan de horizon Everaers meldde 'niet uit te sluiten' dat de gemeente één van de twee initiatieven toch bij de provin cie voordraagt Daartoe moet de raad donderdag 26 oktober een keus voor één van de locaties maken door Theo Calkoen DEN HAAG - Een strop voor de bezitters van het inmiddels ge sloopte zomerhuis dat aan de Bosweg 25 in Zoutelande stond. Het gemeentebestuur van Veere weigerde hen een vergunning te verlenen om het pand te herhou wen. In hoger beroep spreekt de Raad van State nu uit dat het plaatselijke bestuur terecht weigerde Eerder kwam de rechtbank in Middelburg tot de zelfde conclusie. De bezitters, een Duits echt paar. besloten op een goed mo ment hun zomerwoning te ver vangen door een grotere Ze namen een zaakbehartiger in de arm. die dat in vergunnings- technische zin zou moeten rege len De zuakt>chartlger verze kerde dat het allemaal goed zou komen en liet de oude zomerwo ning al vast slopen Dat bleek echter niet zo ver standig De oude woning was namelijk niet opgenomen in de ter plaatse geldend bestem mingsplan Het gemeentebe stuur weigerde daarom een her- bouwvergunning te verlenen door Richard Hoving MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur werkt niet mee aan de verhuizing van meu belzaak Moens uit het centrum van Nieuw- en Sint Joosland. Verplaatsing van de zaak naar de rand van het dorp past niet in het ruimtelijk beleid dat voor Walcheren is opgesteld. Moans woninginrichting en meubelstoffeerder!) zit aan de Kortewcg in Nieuw- en Sint- Joosland Op deze locatie heeft de winkel onvoldoende ruimte Het Middelburgse college van burgemeester en wethouders heeft onlangs bij de provincie geïnformeerd of verhuizing naar een voormalige boerderij aan de Molendijk mogelijk is Het college van Gedeputeerde Staten heeft dinsdag besloten dieverplaatsing niet toe te Een nieuwe zaakbehartiger be toogde bij de Raad van State dat ambtenaren van de gemeente m het verleden toezeggingen heb ben gedaan Er zouden ver wachtingen zijn gewekt en daarom zou de vergunning wel afgegeven moeten worden Daar is de Raad van State het echter niet mee eens. Er zijn mo gelijk toezeggingen gedaan, maar dat is gedurende het voor overleg geweest De eerste zaakbehartiger heeft niet het hele vooroverleg afgewacht, al vorens een bouwaanvraag in te dienen. Geen rechten Daarom zouden aan de mogelijk door de ambtenaren gedane toe zeggingen geen rev hten kunnen worden ontleend. Gemeente en provincie willen geen nieuwe solitaire vakantie woningen in het buitengebied meer toestaan Daar over stelt de Raad van Sta te „Het vergunnen van de on derhavige zomerwoning zou een doorkruising betekenen van het, door de gemeente Veere na de gemeentelijke herindeling, consistent gevoerde beleid staan Volgens GS zijn in het on langs vastgestelde ruimtelijke plan Walcheren 2010 duidelijke afspraken gemaakt over de ves tiging van meubelzaken In Walcheren 2010 is gekozen voor ««en concentratie op het nieuwe bedrijventerrein de Mortier* aan de zuidkant van Middel burg. „Wij zien geen reden in het nu voorliggende geval van dit beleid af te wijken Basisvoorziening De zorg van het college van B en W van Middelburg over het mo gelijk verdwijnen van Moens uil Nieuw- en Sint Joosland deelt het provinciebestuur niet De meubelzaak is volgens GS geen basisvoorziening die behouden moet blijven Bovendien, zo stelt het college, is de Mortiere op korte afstand van het dorp gelegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21