Nieuw plan Veers zorgcentrum Kwadendams plukfeest wordt groot spektakel PZC Politiek huwelijk is niet kansloos Na de laatste bel begint de Brede School Straat krijgt ondergrondse afvalbak zeeland woensdag 27 september 2000 w 21 Politie krijgt prijs voor aanpak van autodiefstallen Politici krijgen lessen integriteit Nieuwe vergunning voor Dow Automobilist rijdt sloot in Rijverbod na dubbele drankrit Agressief gedrag beboet Belanghebbenden kunnen binnenkort zegje over schetsplan doen Autokraken in Middelburg en Vlissingen Inbraak in hotel Gewonden bij aanrijding op fietspad Wietkwekerij opgerold Brandstichting in trappenhuis door Miriam van den Broek DOMBURG - Woongoed Mid delburg heeft een nieuw plan gemaakt voor het woonzorg complex aan het Oranjeplein in Veere. Het complex biedt daarin ruimte aan 23 zorgwoningen en 9 aanleunwoningen. Ook is er een open binnentuin en een win tertuin voorzien. MIDDELBURG - De poli tie Zeeland heeft een internationale prijs ge kregen voor een brede aanpak van autodiefstal len. Het gaat om de Keith English-award. De prijs, afgelopen week einde in Helsinki uitge reikt, wordt jaarlijks uitgereikt door de Inter national Association of Auto Theft Investigators (IAATI), een organisatie die onderzoek doet naar autodiefstallen. De ope ratie VIGGEN, een inter nationaal onderzoek naar autodiefstallen, kwam als winnaar uit de bus. In VIGGEN werken de poli tie Zeeland, Hollands- Midden, Haaglanden, po- litie-eenheden in België en het Nederlands Foren sisch Instituut samen. Sa men brachten zij de geor ganiseerde autodieven een zware slag toe. Tal van autodiefstallen in Neder land en België werden opgehelderd. Daarbij werden acht verdachten aangehouden, vier gesto len, dure auto's in beslag genomen, vier gestolen motorblokken terugge vonden en twintig straf rechtelijke feiten bewe zen .T. Kal jouw van de afdeling Forensisch Tech nische Onderzoeken (FTO van de politie Zeeland mocht de prijs in ont vangst nemen. Het college van B en W heeft het plan dinsdag bekeken. Wethou der L. Wisse noemde de schets 'qua opzet wel aardig'. In febru ari 1998 waren er vergevorderde plannen voor de bouw van het zorgcentrum met een super markt. Het college en de Monu mentencommissie gingen ak koord met deze schets van de ar chitect. Een jaar later werd dat bouwplan van tafel geveegd. De supermarkt wilde niet meer meedoen, omdat het te duur werd. Woongoed heeft vervol gens een nieuwe tekening ge maakt. Parkeerplaatsen Hierin is gehoor gegeven aan de voorwaarde die de gemeente stelde. Namelijk dat er rondom het complex voldoende ruimte moet blijven voor zeventig par keerplaatsen. Daarnaast moet de nieuwbouw passen binnen de Veerse sfeer. „De tekening laat een gebouw zien met een lang gerekte vorm. En over het alge meen reikt de bebouwing niet hoger dan één woonlaag", zegt Wisse. „Maar de details moeten nog verder worden uitgewerkt Ook moet de Monumentencom missie er nog naar kijken." Behalve de Monumentencom missie willen het college en Woongoed Middelburg dat bin nenkort omwonenden van het Oranjeplein, de Stadsraad Vee- re en Stichting Vrienden van Veere van het plan op de hoogte worden gesteld. Zij mogen dan hun visie op het ontwerp geven. Wisse benadrukt overigens dat het plan vooralsnog enkel een schets is. „Wij hebben als colle ge nog geen standpunt ingeno men over dit plan. We hebben er kennis van genomen, maar meer nog niet." Wethouder J. Korstanje zei een paar maanden geleden dat hij verwachtte dat er nog dit jaar of anders begin 2001 begonnen kan worden met de bouw. Wisse wil daarover nog geen enkele uitspraak doen. „Het kan zijn dat het plan na inspraak verder moet worden aangepast. Bo vendien zullen we het archeolo gische gebeuren moeten bekij ken, want we weten nog niet in hoeverre op het Oranjeplein ge lijk begonnen kan worden met graven. Momenteel is er dus geen peil te trekken op de aan vang van de werkzaamheden." MIDDELBURG - Bestuurders en ambtenaren van de provin cie krijgen lessen in integriteit. Zij moeten léren waar de gren zen liggen, wanneer sprake is van fraude of corruptie. Som mige grenzen liggen heel scherp, andere zijn veel minder duidelijk, stellen Gedeputeerde Staten vast. Om het bewust zijn van wat nog wel, en wat niet meer kan te vergroten, wor den alle medewerkers en politici verplicht op cursus ge stuurd. GS trekken daar 100.000 gulden vooruit. Als iedereen die cursus heeft gevolgd, wordt een beleid ontwikkeld hoe voorkomen kan worden dat iemand zijn of haar integriteit verspeelt. Bij de provincie zijn ongeveer duizend ambtenaren in dienst. Daar zitten de medewerkers van de veerdiensten van de PSD bij. Zeeland wordt bestuurd door 47 Statenleden en een commissaris van de koningin. Gedeputeerde D. Bruin- ooge (personeelszaken en financiën) benadrukt dat tot op he den niet is gebleken dat de Zeeuwse ambtenaren en bestuur ders niet integer zijn. „Het is vooral preventief bedoeld." TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft van de pro vincie een aangepaste vergunning gekregen voor de Site Lo gistics Hydrocarbons. Deze afdeling is verantwoordelijk voor het verladen van producten voor transport over water, via pijpleidingen, per spoor en tanktruck. Aanleiding voor de nieuwe vergunning is de verplaatsing van verschillende in stallaties en stations en de aanleg van een extra leiding op de Braakmansteiger. MIDDELBURG - Een 72-jarige automobilist uit Middelburg is dinsdagochtend in zijn woonplaats bij een eenzijdig onge luk met zijn auto in een sloot terechtgekomen De man reed rond kwart over negen over de Oude Veerse weg in de richting van de Oude Kleverskerseweg toen hij een flauwe bocht over het hoofd zag. Hij reed de sloot in, die naast de weg ligt. De man is met onbekende verwondingen overgebracht naar het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 38-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad veroor deeld tot vijftien maanden rijontzegging, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. 2200 gulden boete en veertig uur werkstraf. De Middelburger werd dit jaar op 13 mei in zijn woonplaats betrapt voor dronken rijden. De uitkomst van de blaastest was 780 microgram, drieënhalf keer boven de li miet. Nadat hij een rijverbod had gekregen en zijn rijbewijs was ingenomen, besloot hij toch weer te gaan rijden. Hij werd voor een tweede keer aangehoudenditmaal met een score van 575 microgram. De verdachte heeft in de loop der jaren al een aardig strafblad opgebouwd. Officier van justitie H. den Har- tog eiste een jaar rijontzegging, twee weken cel en 2200 gul den boete. De politierechter vond de feiten dermate ernstig dat hij niet veel van de eis kon afwijken, MIDDELBURG - Een man uit Honselersdijk is dinsdag in Middelburg voor bedreiging en vernieling bestraft met een boete van 800 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De 22-jarige verdachte ging op 16 juli dit jaar in Renesse over de rooie op een parkeerterrein. Hij lag in zijn auto zijn roes uit te slapen toen enkele automobilisten luid begonnen te claxon neren. Dat schoot bij verdachte in het verkeerde keelgat. Hij pakte een van de bestuurders beet en bedreigde hem met scheldwooi'den. Vervolgens trapte hij een deuk in de auto. Ook het portierraam was beschadigd. Behalve de boete moet hij het slachtoffer 1500 gulden schadevergoeding betalen. Kinderen spelen bij de Brede School een partijtje hockey onder toeziend oog van de sportbuurtwerker. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De Brede School in Middelburg-Zuid is deze week begonnen met activi teiten voor het nieuwe jaar. Door buiten schooltijd de ge bouwen te gebruiken als uit valsbasis voor ontspanning, sport en educatie, probeert de Brede School een centrale ont moetingsplaats te zijn voor be woners uit de wijk. Nieuw dit jaar zijn de taallessen voor allochtone vrouwen. Het idee daarvoor ontstond vanuit de praatgroep voor buitenland se vrouwen. „Tijdens die bijeen komsten kwamen de vrouwen telkens zelf met de vraag naar Nederlandse les", zegt Mariska Burger van de Brede School. „Het zijn vooral de vrouwen die al jarenlang in Nederland wo nen, maar nooit de kans hebben gehad, of genomen, les te vol gen. Nu merken ze dat ze moeite krijgen om hun kinderen te be grijpen. Ook realiseren ze zich steeds beter dat het toch wel erg handig is om Nederlands te spreken." De praatgroep voor Turkse en Marokkaanse vrouwen blijft dit jaar doorgaan. „Hier kunnen ze alles vragen wat ze maar willen. Daarnaast verstrekken we in formatie over alledaagse zaken. We willen de moeders uitleggen dat de kinderen na de zomerva kantie op tijd terug naar school moeten en niet pas weken later, om maar een voorbeeld te noe men." Sport Kinderen van alle leeftijden uit de wijk Zuid kunnen ook voor sport en ontspanning op de Bre de School terecht. Iedere dag van de week zijn er sportactivi teiten voor verschillende leeftij den. Daarnaast mogen jongens en meisjes van negen tot twaalf jaar op donderdagmiddag in de Leeuwenheuvel werken aan een echte krant. Waarschijnlijk wordt deze in december officieel gepresenteerd. Net als vorig jaar worden ook dit seizoen computerlessen ge geven aan volwassenen. Verder kunnen 18-plussers zich opge ven voor een cursus tekenen en schilderen, de bijeenkomsten 'puzzelen met uw peuter' of voor aerobics voor vrouwen Speci aal voor ouderen is er de cursus 'Ouder worden in Nederland'. Daarin wordt besproken hoe het is om als buitenlander oud te worden in deze cultuur. In een andere groep bespreken Neder landse ouderen hoe het is om te leren leven met nieuwe ontwik kelingen en andere culturen. Het kantoor van de Brede School is te vinden in basis school de Leeuwenberg aan de Oude Vlissingseweg in Middel burg. MIDDELBURG - Vier auto's die geparkeerd stonden in Middel- buig zijn tussen maandagmid dag en dinsdagmiddag openge broken. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Loskade in Mid delburg werd geluidsappara tuur en een zonnebril gestolen. Een autoradio werd gestolen uit een auto aan het Molenwater. Uit een auto in de Schepenen laan werd geluidsapparatuur, cd's, kleding en een zonnebril meegenomen. Ook aan de Sint Barbaragang werden spullen uit een auto gestolen. Het ging om tekenspullen ter waarde van enkele honderden guldens. In Vlissingen werd in de nacht van maandag op dinsdag uit een bedrijfsauto een draagbare te lefoon gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Steengracht- straat. VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebro ken in een hotel in Vlissingen. Uit het cafégedeelte werden en kele duizenden gulden gestolen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail. redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Stratenmakers zijn in de weer in de Sint Kruis- laan in Vlissingen. De straat en het trottoir worden heringe richt. Verwacht wordt dat de werkzaamheden over circa vier weken zijn afgerond. Tegelij kertijd wordt er een onder grondse afvalcontainer in het trottoir geplaatst. Deze komt op de hoek van de Tobagolaan en de Sint Kruislaan en is bestemd voor de bewoners van de flat. Voor de ingang van de flats ko men fietsenhouders. Het is de bedoeling dat er in het midden van de straat 29 nieuwe par keervakken worden aangelegd. Daartussen komen zes ronde boombakken. De gemeente meldt dat de herinrichting van de straat in samenspraak met de bewoners tot stand is gekomen. foto Lex de Meester KOUDEKERKE - Op de Mid delburgsestraat in Koudekerke zijn dinsdagochtend een fiets- ster en een bromfietsster met el kaar in botsing gekomen. Het ongeluk gebeurde op het fiets pad langs de Middelburgse straat. Een 19-jarige vrouw wilde een groepje fietsers inhalen, maar zag daarbij de tegemoetkomen de 17-jarige bromfietsster over het hoofd Met de twee sturen raakten zij elkaar en beiden kwamen ten val. De vrouwen, beiden afkomstig uit de ge meente Veere, zijn met lichte verwondingen overgebracht naar het streekziekenhuis Wal cheren in Vlissingen KRUININGEN - De poli tie heeft dinsdagochtend in de gemeente Reimers- waal een hennepkweke rijtje ontmanteld. Naast 41 planten nam de politie de bijbehorende kweek- apparatuur in beslag. De 31-jarige bewoner van het pand is aangehouden. De planten worden vernie- tigd. door Esme Soesman KWADENDAMME - Wat vori ge jaar als een spontaan feestje is ontstaan, lijkt dit jaar uit te groeien tot een waar evenement. Geïnspireerd door de plukfees- ten die gangbaar zijn in Frank rijk en Engeland worden in Kwadendamme op zaterdag 7 oktober de fruitfeesten gevierd. Tesamen met de Nacht van Kwadendamme en de fanclub dag van de Juke Joints belooft die dag een klein spektakel te worden. Bovendien lijkt het er op dat in het Zuid-Bevelandse dorp, na een voorzichtig begin vorig jaar, een nieuwe traditie aan het ontstaan is. Dat begon, vertellen Esther de Jong en Marcel Nieuwdorp van de plaatselijke tapperij 's Lands Welvaren, met het idee voor een Iers feest. „Vanwege de fruit oogst zaten hier voorgaande jaren veel Ieren, die een afzak kertje kwamen halen na het plukken." Leuk om iets voor ze te doen, was de gedachte En zo kwamen Fruitfeesten en de Nacht van Kwadendamme van de grond. In het buitenland is het heel ge bruikelijk het gedane oogst- werk met een feest te vieren. De Kwadendammers, ook niet vies van wat actie in hun dorp, zien daarin een goede reden voor een eigen plukfeest. Vorig jaar al kondigde Nieuwdorp aan de fruitsector meer in het evene ment te willen betrekken. „Je merkt aan de mensen dat ze steeds enthousiaster worden", zegt hij nu. Voor de tapperij zijn kraampjes van fruitkwekers en - bewerkers (onder meer ZLTO en (appel)wijnmakerij de Hel- lenburg) te vinden. Carnavals groep de Blauwe Ballen maakt een fruitmozaïek, dat 'meereist' met de solextoertocht door de boomgaarden (vanaf 14.00 uur) Na terugkomst volgt het Kwa dendams kampioenschap ring- rijdenop de solex. Het fruitfeest zelf begintom 13.00 uur. Kinde ren kunnen vanaf dat tijdstip een huifkartocht door het dorp maken. Vanaf diezelfde tijd ligt voor fietsers een route klaar dwars door het fruitgebied. Kees Hoogesteger zorgt voor muziek. Het feest gaat door tot 17.00 uur. In 's Lands Welvaren gaat om 22.00 uur de Nacht van Kwa dendamme van start. Op een steenworp afstand, in vereni gingsgebouw De Burcht, treden vanaf dezelfde tijd de uit Kwa dendamme afkomstige Juke Joints op. Dit in het kader van hun eigen fanclubdag, die dit jaar voor de vijfde keer wordt gevierd. De Ierse troubadour Terry Gordon, die zichzelf op acht instrumenten kan begelei den, heeft een repertoire dat uit eenloopt van romantische luis- ternummers tot swingende Ierse en countrymuziek. Hij maakt, samen met het Friese duo Pig- meat, de Nacht van Kwaden damme compleet. Dit duo, dat vorig jaar ook naar Kwaden damme afreisde, combineert verschillende Amerikaanse mu zieksoorten uit de jaren veertig en vijftig met Europese folk-, pop- en rockmuziek. Ze begelei den zichzelf daarbij, herinnert De Jonge zich, met de meest vreemde instrumenten. Zoals ukelele en stokjes. Kracht Zoveel muziek op zo'n klein dorp bijt elkaar niet, zeggen Juke Jointsmuzikant Peter Kempe en Nieuwdorp. Met het toegangsbewijs van één van de ze evenementen kan korting worden verkregen op het andere evenement. „We hopen juist dat er een beetje loop ontstaat", al dus Kempe. Nieuwdorp: „Het is juist de kracht van hier dat dit soort dingen samen kunnen gaan." MIDDELBURG - In de kelder van het trapportaal van de Wes- terscheldeflat in Middelburg is maandagavond om half twaalf een hoeveelheid afval in brand gestoken. Gevolg was een portaal vol rook. De brandweer heeft de hal geventileerd en met een blower schoongeblazen. Twee Arnemuidse jongens van 13 jaar moeten een alternatieve straf ondergaan, omdat ze dins dag een talud in brand hadden gezet. Dat gebeurde toen ze een doos in brand hadden gestoken en die in het water hadden laten drijven. De Middelburgse raadsleden Bert Leijnse. Rob Koper, Hayati Akdag en Piet Kraan togen vorige week vrijdag naar de notaris. Ontspannen achter een kop koffie lieten ze de statuten en het huishoudelijk reglement van Leefbaar Middelburg opstellen. Voor de camera van Omroep Zeeland sloeg fractievoorzitter Akdag van Sociaal Democraten Middelburg bij het verlaten van het statige notarispand de arm om D66'er Koper. Geen echte liefde, maar een gedwongen politiek huwelijk dat zeker niet gedoemd is te mislukken. door Richard Hoving MIDDELBURG - In de wandelgangen van het stadhuis gonsde het al weken van de geruchten. Akdag en Kraan van de Sociaal Democraten Middelburg, een af splitsing van de PvdA, zoeken politiek onderdak voor de komende verkiezin gen. Op het terras van Desafinado werd een paar keer gepraat met Hans Elzenga van de Socialistische Partij. De gesprek ken waren informeel en vrijblijvend Het liep op niets uit. De persoonlijke en ideo logische verschillen bleken te groot. De vertegenwoordigers van SDM zoch ten verder en kwamen uit bij D66Gezien de geringe onderlinge verschillen van mening in de gemeenteraad geen onlogi sche keuze. Maar dat kan onmogelijk de doorslag hebben gegeven voor D66. Leijnse en Koper hebben ruim voor de stembusgang van 2002 hun kiezers ge teld. In de landelijk peilingen scoort D66 onveranderd slecht De kans dat D66 Middelburg na de verkiezingen in de ge meenteraad terugkeert, is klein. Leijnse gaf het begin deze week in een vergade ring van de gemeenteraad met zoveel woorden toe. SDM en D66 vormen Leef baar Middelburg om teleurstellingen te voorkomen. Geen echte liefde, maar een politiek ver standshuwelijk gedwongen door de om standigheden. Het vertrouwen bij de partners op een goede afloop is er niet minder om. Akdag zette in op vier tot vijf zetels. Leijnse ging een stap verder. De fractievoorzitter van D66 denkt dat Leefbaar Middelburg met zeven tot acht vertegenwoordigers in de raad kan ko- analyse men. Eén of meer wethoudersposten in het coll ege van burgemeester en wethou ders lonken. Binnen de gemeenteraad werd eerder de ze week meewarig en smalend gerea geerd op de prognose van Leijnse. „Die acht zetels gaat u toch niet bij ons wegha len", grapte C. Marijs van de Staatkun dig Gereformeerde Partij. Leijnses acht tal blijft hem ongetwijfeld tot aan de verkiezingen achtervolgen. Toch hoeft hij niet bedrogen uit te komen Leefbaar Middelburg heeft de tijd mee. Lokale po litiek partijen doen het goed. Niet alleen ver van huis - Leefbaar Hilversum. Leef baar Utrecht - maar ook dichtbij in de provincie. Zie de Terneuzense Onafhan kelijke Partij, Gemeente Belangen Ka- pelle en Bewoners Belangen Reimers- waal. Zij spelen met raadsleden en wethouders een rol van betekenis in de lokale politiek. Het electoraat van een plaatselijke partij is niet zelden teleurgesteld in de geves tigde politieke partijen. In Middelburg hebben deze er de laatste jaren alles aan gedaan om de kiezer van zich te ver vreemden. De aanhoudende crisis bin nen de PvdA, die uiteindelijk tot het ver trek van de wethouders T. Strous en P Brakman leidde, en het gedwongen af scheid van burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek zijn de kiezers over een paar jaar nog niet vergeten. Dat is een voedingsbodem waarop een politieke groepering als Leefbaar Middelburg we lig kan tieren. AtllMANK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21