Proef met lijntaxi in Othene Rechter staat transport kernafval toe Milieuproject voor watersport Bestuur vereniging Het Zeeuws Orkest botst met stichting Ouderenbond tegen verhoging opcenten voor autobezitters Bunker Zoutelande wordt museum Reizen op krediet Autodief aangehouden Chinezen tijdens de schaft bij theater zeeuwse almanak Rekening PZC zeeland woensdag 20 september 2000 doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten willen het vervoersbe drijf Connexxion een subsidie verlenen van ruim 256.000 gul den voor het opzetten van een lijntaxi-project in de nieuwe Terneuzense wijk Nieuw-Othe- ne. De vervoersmaatschappij wil de wijk, die nu over geen en kele openbaar-vervoersmoge- lijkheid beschikt, gaan bedie nen met vijf lijntaxi's, die tussen 7 en 18 uur rijden tussen de hoofdbushaltes bij het stadhuis en het ziekenhuis. In de route wordt ook het ver pleeghuis Ter Schorre opgeno men, dat door de lijntaxiservice een betere openbaar-vervoer- verbinding krijgt. De taxi's rij den dagelijks, met uitzondering van zondag. Bij wijze van proef krijgen reizigers op deze route voor het eerst de mogelijkheid op krediet te reizen. De gemeente verzocht de ver voersmaatschappij vorig jaar om Nieuw Othene te ontsluiten YERSEKE - De politie heeft dinsdagochtend in Yerseke een 23-jarige man uit Deurne aan gehouden op last van de officier van justitie in Den Bosch. Hij wordt ervan verdacht auto's te hebben gestolen in Brabant. Hem zal tevens heling van goe deren ten laste worden gelegd. door lijn 10 Zelzate-Goes) door de wijk te leiden. Dit was voor Connexxion niet mogelijk, om dat er geen brug bij het gemaal Othene is. Connexxion was wel bereid te zoeken naar alterna tieven. Onderzoek wijst uit dat in een nieuwe wijk waar vroeg openbaar vervoer aanwezig is, mensen minder snel een beroep doen op het eigen vervoer. Op de pof Connexxion wil zo spoedig mo gelijk lijntaxi's naar en door de wijk laten rijden, voorzien van een systeem voor reizen op de pof. Voor Connexxion is dit een nieuw fenomeen. Voorwaarde voor reizen op krediet is dat gebruikers van de lijntaxi- dienst zich vooraf bij de ver voersmaatschappij laten regi streren. De vijf taxi's worden uitgerust met computers waarmee de cen trale met de taxi kan communi ceren en waarmee ook de tarie ven worden aangegeven en verrekend. De aanschaf van dit systeem kost Connexxion zo'n 50.000 gulden. Daar komt nog eens 20 mille bovenop voor nieuwe software. De taxi's rijden alleen als er aanmeldingen vanuit de wijk zijn. Vooralsnog denkt de ver voersmaatschappij dat twee haltes in de wijk toereikend zijn. Connexxion denkt dat de ex ploitatie van de lijntaxi zo'n 100.000 gulden op jaarbasis zal kosten. Er wordt dan uitgegaan van dertig gebruikers per dag in het eerste projectjaar oplopend tot zeventig in het derde jaar. door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Stichting Bunkerbe- houd is begonnen met het opknappen van een bunker naast hotel Tien Torens in Zoutelande. De stichting wil deze en een hoger in de duinen gelegen bunker inrich ten als museum over de geschiedenis van de Atlantikwall en de bevrijding van Wal cheren. De bunker die halverwege duinovergang 't Pauwtje staat, is dinsdag met behulp van waterschap Zeeuwse Eilanden uitge graven. Het is de eerste keer dat een wa terschap zijn medewerking aan een der gelijk project verleent. De bunker is na de oorlog nooit echt her metisch afgesloten geweest. Het was al die tijd een mooie geheime uitvalsbasis voor Zoutelandse jongelui. Desondanks is de stichting niet ontevreden over de staat van de bunker. „Alle deuren zitten er nog in. Dat zie je niet vaak", zegt Ruud Murk. „Wel is hier en daar een 'souvenir' meegenomen zoals een traliehekje voor een luik, maar geluk kig zitten de bijbehorende schroeven nog wel op de plaats." Roest Murk verwacht dat de opknapbeurt een paar maanden gaat duren. „Het plafond en de deuren zitten erg onder de roest. Ook moeten we de muren opnieuw schilderen. Jongeren hebben daar in de loop der jaren veel opmerkingen in gekerfd. Ik denk dat we van de winter beginnen met de inrich- door Jasper van der Bliek en Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het transport van hoogradioactief afval van de Hoge Flux Reactor in Petten naar de Covra in Borssele mag definitief doorgaan. Een kort geding om het alsnog te verbie den werd door de stichtingen Leefbaar Zeeland en Miljoenen zijn tegen verloren. Vandaag (woensdag) vindt het transport van splijtstofelementen plaats. Rechter M. M. Steenbeek ver wierp in zijn uitspraak alle ar gumenten, die door advocaat N. Steijnen namens beide stichtin gen naar voren waren gebracht. Deze noemden de (on)veiligheid van de containers, het risico van overstroming, en het feit dat het radioactief afval eigenlijk naai de Verenigde Staten moet. Daarnaast wees de rechter erop dat de Covra (Centrale organi satie voor Radioactief Afval) al een vergunning had voor het transport, waartegen door Leefbaar Zeeland en Miljoenen Zijn Tegen in het kort geding geen bezwaar werd gemaakt. Het bezwaar van advocaat Steijnen, dat de opslag van de hoogradioactieve splijtstoffen specifieke risico's met zich mee brengt die anders zijn dan 'nor maal' radioactief afval, vond de rechter ongegrond, in een eerdere procedure beslis te de Raad van State dat er geen extra risico's verbonden zijn aan splijtstofopslag. Hoewel de opslagruimte voor dit hoog ra dioactieve afval nog in aan bouw is, beschikt de Covra al Wel over de juiste papieren om de in totaal vier tonnen splijt stof nu al te mogen opslaan De Socialistische Partij voert vandaag, woensdag, actie tegen het transport. Bij de grensover gang van Noord-Brabant en Zeeland zal een comité van de SP het konvooi kort na het mid daguur 'niet welkom' heten in Zeeland. Greenpeace zag eerder van ac ties af, omdat de milieuorgani satie 'geen actie wil voeren om de actie'. „Het kernafval ligt slecht in Petten en straks ligt het ook slecht in Borssele, in een ge bouw voor laagradioactief en middelradioactief afval", licht te D. Samsom het standpunt van Greenpeace enkele weken geleden toe. „Actie voeren heeft geen zin." „Dat is een keuze van Green peace": verklaart een mede werkster van de SP dinsdag. „Wij vinden dat het afval beter in Petten kan blijven, al ligt het daar ook niet in een geschikte ruimte. Het afval is geprodu ceerd in Petten." Laagverrijkt De beheerder van de hogeflux- reactor heeft het kernafvalpro bleem aan zichzelf te wijten, oordeelt de SP Als de reactor eerder was overgeschakeld van hoogverrijkt op laagverrijkt uranium, had het afval 'gewoon' naar de leverancier van de grondstof, de Verenigde Staten, terug kunnen keren. Tot voor kort kon de hogeflux- reactor echter niet omschake len, aldus de beheerder NRG, omdat er geen geschikt laagver rijkt uranium voorhanden was. Dat is veranderd. Omschake ling staat nu gepland. Vandaar dat een deel van het kernafval begin volgend jaar teruggaat naar de VS, maar dat komt te laat om opslag in Borssele over bodig te maken De hogefluxre- actor zit al enige tijd met te veel afval, waardoor stopzetting van de productie van medicamenten dreigde. Met de Covra in Bors sele was bovendien al een con tract afgesloten. door Manon Kotvis TERNEUZEN - Terwijl op de achtergrond boorgeluiden klinken, stapt Wu Qunrong behendig met schalen in de handen en met zweet op het voorhoofd over balken en stukken betonijzer bij het Terneuzense theater in aanbouw. Alle bouwvakkers die daar aan het werk waren, kregen dins dagmiddag een Chinese lunch aangebo den door de gemeente. „We willen iets doen voor alle ellende die jullie in het begin in de blubber hebben meegemaakt", zei wethouder J. Baert (cultuur) in de stralende zon. Het was oor spronkelijk de bedoeling om de lunch maandag aan te bieden, vertelt Qunrong van Chinees restaurant De Lange Muur. maar daar was het weer toen niet goed ge noeg voor. Enkele tientallen bouwvakkers van BAM Sprangers zetten zich dinsdagmiddag neer op houten stoeltjes aan negen aan el kaar geschoven tafels plus een groot blok piepschuim. Op tafel staan schalen met de bekende Chinese gerechten, warmgehou- den door warmhoudplaatjes. Op de ach tergrond de ruwe vorm van het nieuwe Terneuzense theater, dat in juni volgend jaar gereed moet zijn voor gebruik. Enkele mannen moesten de lunch nog wat uitstellen, want Chinees of geen Chinees, het werk moest gedaan worden. Hoofd uitvoerder J. de Groote: „We zijn op het moment aan het storten, dat moet gewoon doorgaan." Deze werkers mochten de schade later inhalen. Nabij de bouwplaats waren lange tafels neergezet om de Chinese lunch te serve ren. Op de achtergrond het theater in aan bouw. foto Charles Strijd ting en dat we het komende toeristensei zoen open kunnen voor publiek." De onderste bunker van de twee diende tijdens de oorlog als personeelsonderko- men voor twintig manschappenDe stich ting wil één kamer zo origineel en compleet mogelijk inrichten met een gas- zuiveringsinstallatie, een kachel, bedden, kasten en een telefoon. In een andere ka mer komt een expositie over de Atlanti kwall, de laatste statischeverdedigingsli- nie in West-Europa. De tweede bunker fungeerde als observa tiepost. Deze wordt pas onder handen ge nomen als de eerste bunker opgeknapt is. In de hogergelegen bunker komt met een foto-expositie de nadruk te liggen op de strijd om Walcheren en de bevrijding. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) (Advertentie) Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 22 september a.s. gesloten i.v.m. onze personeelsreis SCHELFHORST KEUKENS loskade 45. middelburg telefoon 0118-629101 uv www.schelfhorstkeukens.nl door Jacques Cats MIDDELBURG - Het milieu project voor de verblijfsrecrea- tie in Zeeland krijgt een vervolg. In een vergelijkbare opzet wordt een project voor de wa tersportsector uitgevoerd. Belangrijkste doelen zijn ver groting van het milieubewust zijn bij ondernemers, redu cering van de milieubelasting en besparing van de milieukos ten. Aan het project dat NORT Zee land vorig jaar in samenwer king met de organisatie voor re creatieondernemers Recron en de provincie begon, namen 44 verblij fsrecreatiebedrij ven deel. Niet minder dan 46 bedrijven lieten een milieuscan uitvoeren. Bijna 110 werknemers in deze sector vergaarden kennis over milieu-aspecten van de be drijfsvoering. Hoogste score Voorts bereikte Zeeland de hoogste score op de uitgifte van het keurmerk van de milieuba- rometer. Inmiddels hebben 23 verblijfs- recreatiebedrij ven met elkaar al door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een scheu ring dreigt in Het Zeeuws Or kest (HZO). Het voltallige be stuur van de Vereniging Het Zeeuws Orkest heeft zijn zetels ter beschikking gesteld, uit on vrede over de verhouding met het bestuur van de Stichting Concerten Het Zeeuws Orkest. Deze laatste stichting is enkele jaren geleden opgericht om te voorkomen dat bij de organisa tie van concerten grote financi ële tekorten ontstaan, zoals in het verleden herhaaldelijk is ge beurd. Het verenigingsbestuur voelt zich nu buitenspel gezet door het stichtingsbestuur. In een communiqué aan alle or kestleden spreekt het vereni gingsbestuur van een 'moei zaam verlopende' en 'slechte' samenwerking met het stich tingsbestuur. Nadat om die re den in augustus bestuursleden R Feijtel en A. Sinke hun func ties hadden neergelegd, is begin deze maand de rest van het ver enigingsbestuur (voorzitter P. den Boer, P. Flipse en J. Mol) op gestapt. In het communique wordt een reeks van incidenten opgesomd. Feijtel zou als penningmeester van de stichting ontdekt hebben dat 'buiten hem om een forse te lefonische overboeking naar derden was gedaan', Sinke vindt dat de vereniging HZO in de besluitvorming door de Stichting Concerten HZO 'wordt gepasseerd' en Den Boer is ontheven uit zijn functie als plaatsvervangend voorzitter van de Stichting Concerten HZO. Tot dusver waren alle le den van het verenigingsbestuur lid of adviseur van het stich tingsbestuur, maar 'naar ver wachting' zijn ze 'niet langer welkom' daarin deel te nemen, aldus het communique. „Het bestuur van de Vereniging HZO komt daarmee volledig buiten spel te staan. Onder de huidige condities is het onmogelijk om op een verantwoorde manier de Vereniging HZO te besturen." Het bestuur is demissionair tot aan een algemene ledenverga dering die in oktober zal worden georganiseerd. Vóór die tijd wil Den Boer geen toelichting geven op het communiqué. Hij wil wel kwijt dat het schrijven een sig naal is aan de Stichting Concer ten HZO en de Raad van Toezicht. Verbetert de samen werking tussen stichting en ver eniging, dan zijn de opgestapte bestuursleden alsnog bereid aan te blijven. „Maar dan moe ten de omstandigheden wel ver anderen." Voorzitter L. van Gelder van de Stichting Concerten HZO om schrijft het communiqué als 'nogal bezijden de waarheid' en betreurt het dat het epistel in de openbaarheid is gekomen. „Ten eerste, als het verenigingsbe stuur stelt dat een vruchtbare samenwerking met ons wordt nagestreefd dan wijkt dat be hoorlijk af van hoe het vereni gingsbestuur zich nu gedraagt. Ten tweede betreur ik in hoge mate dat met het communique willens en wetens onwaarheden naar buiten worden gebracht." Spoorboekje Volgens Van Gelder opereert het stichtingsbestuur in overeen stemming met het beleidsplan dat ook door het verenigingsbe stuur is goedgekeurd. „Wanneer we afspreken dat als spoorboek je te hanteren, moeten we niet tussen de stations in de trein proberen te stoppen. Het stich tingsbestuur bestaat uit hard werkende vrijwilligers die al leen maar proberen het orkest op een niveau te brengen waar het hoort. Wat wij doen heeft niets met prestige te maken." De vraag of het gedrag van het ver enigingsbestuur wel door pres tige is ingegeven, wil Van Gelder 'even laten voor wat die is'. door Ben Jansen MIDDELBURG - De stijging van de brandstofprijzen moet een reden te meer zijn voor de Staten van Zeeland af te zien van verhoging van de provinci ale opslag op de motorrijtuigen belasting. Dat schrijft het ge west Zeeland van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) in een brief aan de provincie. De zogenaamde provinciale op centen op de motorrijtuigenbe lasting kosten de gemiddelde automobilist 251 gulden. Het dagelijks provinciebestuur wil deze heffing per 1 april vol gend jaar met 2,25 procent ver hogen. De ANBO erkent dat het om een betrekkelijk geringe toe name gaat, maar wijst erop dat elke belastingverhoging, hoe gering ook, er voor veel ouderen een te veel is. Klein pensioen Volgens de bond hebben 65- plussers met alleen AOW, soms aangevuld met een klein pensi oen, nu al vaak moeite hun beta lingsbalans in evenwicht te houden. Geconstateerd wordt dat juist de lagere overheden, waaronder de provincies, steeds weer met forse lastenstijgingen voor hun burgers aankomen. De ANBO onderstreept dat in de Haagse politiek juist de roep klinkt om afschaffing van de motorrijtuigenbelasting en dat minister Zalm van Financiën erover denkt deze belasting te verlagen en op termijn geheel af te schaffen. De bond ziet ook de noodzaak niet voor het provin ciaal bestuur om de opslag te verhogen. De provincie zit de laatste jaren bepaald niet krap bij kas. Duurste Daar komt dan nog bij dat Zee land na Overijssel al de duurste provincie voor de automobilist is. Het tarief van de opcenten komt twintig gulden boven het landelijk gemiddelde uit. De verhoging is voor de oude renbond des te moeilijker te ver teren omdat veel van haar leden door het ontbreken van regel matige busverbindingen op hun eigen auto zijn aangewe- meer dan anderhalf miljoen gulden geïnvesteerd in milieu- besparende maatregelen en hebben nog eens vijftien bedrij ven zich aangemeld voor het la ten uitvoeren van een milieu doorlichting. Doel van het vervolgproject is de watersportbedrijven en spe cifiek de jachthavens te stimu leren tot een milieu- en energie- bewuste bedrijfsvoering met aandacht voor de kwaliteit op de werkplek en de inrichting. Het is de bedoeling dat er twintig watersportbedrijven gaan deelnemen aan het pro ject. Sinds de vrijwel complete vrienden- en vriendinnen kring van de twee puberende meiden die deel uitmaken van het Wolphaartsdijkse gezin is uitgerust met een gsm'etje, is het telefoonver keer op de Bevelanden in he vige mate toegenomen. Met grote regelmaat grijpen de twee naar de ouderlijke tele foon om bij hun op het mobie le netwerk aangesloten vrienden en vriendinnen te informeren naar hun welbe vinden: of hun verkering nog aan is; of hun scooter het nog doet; of ze ook zo'n zin heb ben in het weekeinde - dat soort zeer tijdrovende ge sprekken. Ze deden de telefoonreke ning tot duizelingioekkende hoogten stijgen, hetgeen aanleiding gaf tot familiebe- raad. Het gezinshoofd sprak vermanend dat het zo echt niet langer kon en dat slechts in zeer dringende gevallen 06-nummers mochten wor den gedraaid. Zijn dochters keken hem begripvol aan en beloofden plechtig beter schap. Tussen beloven en doen wil echter nog wel eens een kloof je gapen. Een week of wat geleden gleed de nieuwe telefoonrekening door de bus: honderden guldens aan mobiele gesprekken. De heer des huizes, in norma le doen een vrij mild type, barstte in hevige woede uit en kondigde strenge maatrege len aan: 'vanuit ons huis wordt nóóit meer naar mo bieltjes gebeld en als jullie toch willen bellen, gebruik je je eigen gsm'etje maar'. Die mededeling werd met verbijstering aangehoord: 'Weetje wel wat dat kost?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51