AZC kweekt begrip op open dag ronds PZC Storm doorkruist Goede Land-feesten gecrasht zeeland maandag 18 september 2000 z 12 Rommelmarkt La Salette levert 1500 gulden op Asielzoekers ondervragen bezoekers tijdens fictieve asielprocedure Hondenweer zorgt voor ingekorte sloepenrace Twee gewonden bij aanrijding ADVERTEREN? door Edy de Witte VOGELWAARDE - Voor de tweede keer werd zaterdag op Hoeve La Salette een rommel markt gehouden. Daarnaast konden belangstellenden ken nismaken met het reilen en zei len van dit opvanghuis. In La Salette wonen zo'n 45 mensen die extra zorg nodig hebben, niet over een eigen on derkomen beschikken of niet zelfstandig kunnen wonen. Majoor H. G. Kooijman, hoofd van La Salette, was zeer tevre den over de activiteiten. ,,Er was een groot aanbod van spul len op de rommelmarkt. De plaatselijke bevolking heeft het grootste gedeelte geschonken. Onze personeelsleden, stagiai res en vrijwilligers brachten in de recreatieruimte de spullen aan de man. Verder konden kin deren zich laten schminken en waren er oliebollen. De bewo ners gaven het publiek informa tie over de Hoeve. De mensen konden ook een kijkje nemen in de woonruimtes en de schapen stal." De opbrengst van de rom melmarkt komt ten goede aan de bewoners. Vorig jaar werd er tuinmeubilair van aangeschaft. I Deruim 15 00 gulden die de rom melmarkt deze keer heeft opge bracht, wordt besteed aan de in richting van de nieuwbouw. Volgens de planning gaat nog dit jaar het oude huis tegen de vlakte en krijgen de bewoners nieuwe woonruimte. door Edy de Witte LAMSWAARDE - Het echte boerenleven is over het alge meen een buitengebeuren en blijft afhankelijk van het weer. De grillen van de natuur had den het afgelopen weekeinde ook duidelijk invloed op de Goede Land-feesten in Lams- waarde, waarin de landbouw- cultuur, het buitenleven en het beoefenen van oude ambach ten centraal stonden. Regen verstierde het zaterdagpro gramma. Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse verrichtte vrijdag avond de officiële opening. Kinderen lieten ballonnen op, Er waren diverse demonstra ties en in de feesttent traden Zeeuws-Vlaamse artiesten voor het voetlicht. Zaterdag ondergingen de festi viteiten een zware aderlating. Organisator Piet Mahu besloot 's middags om twee uur door de overvloedige regen en de flinke windstoten het hele program ma af te blazen, ,,'s Morgens hebben we nog wel geprobeerd wat noodgrepen toe te passen. Om het drassige terrein nabij de Petrus en Paulus Hoeve voor het publiek toch begaanbaar te maken, werden strobalen uit gerold. Voor het programma van de ringrijders werd extra zand aangevoerd. Toen echter bleek dat ook door de opstekende wind het festijn te gevaarlijk zou worden voor mens en dier moest er jammer genoeg een streep door. Zondag daarente gen trokken de activiteiten en kele duizenden bezoekers." Op het terrein stonden zo'n vijftig kraampjes en stands waar onder meer geproefd kon worden van regionale gerech ten. Er waren demonstraties dressuur en een tienspan boe- rentrekpaarden trok aan het publiek voorbij. De Thunder Guys, hedendaagse cowboys, showden behendigheid op hoog niveau. Verder was er onder meer met een valkenier, oude tractoren, demonstraties met honden en schapen, landrovers, rondrit ten, helikoptervluchten en di verse paardensoorten genoeg te beleven op de farm en coun- tryfair. 's Avonds sloten Zeeuws-Vlaamse artiesten en een countrylinedance-groep in de feesttent de presentatie van het boerenleven af. Een tochtje met een boerenwagen was één van de attracties van de Goede Land-feesten. foto Peter Nicolai door Joost Bosman CADZAND - Voor de tent, in de stro mende regen, staan twee bewonertjes van het Asielzoekerscentrum (AZC) Hedenesse verkleed als politieagent. De politiepetten en -jasjes zijn veel te groot voor de jochies. Binnenin de tent ondervragen AZC- bewoners de bezoekers van de open dag. Zij krijgen vandaag de mogelijkheid zelf eens een vluchtverhaal te vertellen en te ondervinden hoe het is een asiel procedure te moeten doorlopen. ,,Het is een keer de omgedraaide we reld", zegt hoofd opvang Corrie van Ee van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA). ,,Op deze manier willen we bij de bezoekers begrip kweken over wat een asielzoeker moet doormaken tijdens zo'n procedure. De meeste men sen weten vaak niet eens wat die in houdt." De bezoeker krijgt een groene registratiekaart van het Ministerie van Justitie en kan vervolgens de negen procedurestappen doorlopen. Daarna volgt de uitslag: blijven of afgewezen worden. Vragen Nel van Zuidland uit Hulst wordt ge hoord door Usama (38, Soedan) en Al- dahiri (18, Irak). Om de werkelijkheid zo veel mogelijk na te bootsen, stelt Us ama de vragen in het Arabisch en fun geert Aldahiri, die al twee jaar in Hedenesse verblijft als tolk. ,,Ik heb een verhaal verteld dat ik met mijn kin deren in een vrachtwagen uit Neder land ben gevlucht. Het is raar als je dan in een taal waarvan je niets begrijpt, vragen worden gesteld. Dat geeft echt een gevoel van onzekerheid", zegt Van Zuidland. Ook voor Usama en Aldahiri is het een vreemde gewaarwording om voor de gelegenheid aan de andere kant van de tafel te zitten. „Maar het voelt goed om mensen te kunnen helpen", glimlacht Usama. „Als iemand naar Soedan zou komen, zou ik diegene altijd welkom heten. Ongeacht de problemen die hij heeft." Natuurlijk weet hij dat er ook mensen (moeten) worden afgewezen. „Je moet wel uitzoeken of een asielaan vrager de waarheid vertelt of niet. En dat is moeilijk", beseft Usama nu uit ervaring. De Oostburgse wethouder Rein Leentfaar had kennelijk een beter verhaal moeten verzinnen. „Ik ben af gewezen", roept hij quasi-verontwaar digd. „Maar daar zullen ze nog van ho ren Samen met AZC-directeur Char les Wiessner legt hij uit waarom Hede nesse voor de tweede keer een open dag houdt. „Naast het begrip voor de asielzoeker, willen we ook het maatschappelijk draagvlak voor het AZC op peil hou den. Er is toch een tendens in Neder land dat steeds meer mensen het econo mische aspect van vluchtelingen bena drukken", zegt Wiessner. School In het AZC-schoolgebouwtje wordt di recteur Wim Bruynooge omringd door spelende kinderen van alle mogelijke nationaliteiten. De school is opgezet als een dependance van de openbare basisschool in Breskens. „Wat opvalt, is dat de kinderen bijzonder gemoti veerd zijn. Ook voor de leerkrachten is dat inspirerend", zegt Bruynooge. Ge middeld heeft de school zo'n vijftig leerlingen. Zij hebben inmiddels al een bezoek gebracht aan de kinderen in Breskens en omgekeerd. „Daaruit ont stond een levendige briefwisseling, die nog steeds gaande is." Wiessner komt net terug van een Af ghaanse vrouw en haar dochters, van wie hij een indrukwekkend relaas hoorde. Onafhankelijk van elkaar onvluchtten ze hun vaderland en kwamen bij stom toeval allemaal in Nederland terecht. Daar werden ze weer herenigd. „Van wege dat soort verhalen is zo'n open dag ook goed voor ons als bestuurders. Je bent de hele tij d zo bezig met organi satorische zaken, dat je wel eens ver geet waar het eigenlijk om gaat." door Michelle Koek KORTGENE - De Veerse Meer Sloepenrace is terug van wegge weest. Het evenement beleefde zaterdag voor eerst sinds zeven jaar een doorstart. Zo'n twee honderd roeiers uit het hele land vonden hun weg naar de land- bouwhaven in Kortgene. Daar vertrokken zij 's middags om op het Veerse meer twee races te roeien. Aan de achtste editie van de sloepenrace namen zeven tien teams deel. Volgens wedstrijdleider B. Quist is de race goed verlopen, maar gooide het slechte weer wel enigszins roet in het eten. Hoosbuien en windkracht zeven noodzaakten de organisatie de geplande afstanden in te korten. Zo werd de middagrace van 15 kilometer naar 13,5 kilometer ingekort en de avondrace telde in plaats van 10 kilometer nog slechts 3,5 kilometer. Bij de damesteams behaalden De Gravinnen uit Muiden de eerste plaats. De tweede plaats ging naar De Negen Babbelaars uit Middelburg. Het damesteam van Delta Marina uit Kortgene eindigde op de derde plek. In het herenkamp ging de eerste plaats naar het team van Tonny Leijse uit Middelburg. Het team van der Hogeschool Holland uit Rotterdam was goed voor de tweede plaats. De derde plaats ging naar de Hogeschool Rot terdam en omstreken. De Gravinnen ontvingen een zogenoemde Ladies-wisselbe- ker. Het mannenteam van Ton ny Lei j se kreeg een beker die een permanente plek in de clubkast krijgt. Het evenement werd af gesloten met een roeiersfeest, Volgens Quist laat het evene ment niet nog eens zo lang op zich wachten. Volgend jaar wordt de negende editie ge roeid. 's-GRAVENPOLDER - Op de Bernhardweg-Oost zijn zater dag twee automobilisten ge wond geraakt bij een aanrij- ding. Een 23-jarige automobilist uit de Borsele reed over de Bern hardweg-Oost komende uit de richting 's-Gravenpolderseweg Toen hij linksaf de Baarlandse- zandweg wilde inslaan, liet hij een tegemoetkomende 33-jari- ge bestuurder uit Yerseke niet voorgaan. Beide bestuurders zijn overgebracht naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes. De man uit de Borsele heeft een hoofdwond. De aard van de ver wondingen van de 33-jarige man uit Yerseke is niet bekend. Beide auto's zijn totaal vernield. Geen kinderarbeid, maar onderwijs. Bel voor meer informatie 070 - 3421 777 l\0Vlb BESTEMMINGSPLAN LOGISTIEK PARK BRAAKMANPOLDER Burgemeester en wethouders van Terneuzen maken ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28, lid 6 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 5 september 2000, nr. 00815/39, ver zonden 8 september 2000 goedkeuring hebben verleend aan het door de gemeenteraad in zijn vergadering van 29 juni 2000 gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan 'Logistiek Park Braakman polder'. Het bestemmingsplan voorziet in de realisatie van een multifunctioneel logistiek park van circa 30 hectare met bijbehorende voorzieningen in de Braakmanpolder. Tevens is in het plan opgenomen de buitendijkse containerterminal. Het besluit van Gedeputeerde Staten met het goedgekeurde bestemmingsplan ligt vanaf 21 september 2000 gedurende een periode van zes weken voor een ieder ter inzage bij de centrale balie van het Stadhuis, Oostelijk Bolwerk 4 te Terneuzen. De centrale balie is elke werkdag geopend van 9.00 tot 15.00 uur. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten beroep worden ingesteld bij de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State. Op grond van artikel 54 en 56 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kan beroep worden ingesteld door een belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest zich tot Gedeputeerde Staten te wenden. Het besluit van Gedeputeerde Staten inzake goedkeuring treedt in werking daags na afloop van de beroepstermijn. Indien binnen de beroeps termijn een verzoek om voorlopige voorziening bij de voorzitter van de afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State is ingediend, treedt het besluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Een eventueel in te stellen beroep moet worden verzonden aan de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek om voor lopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van genoemde afdeling. Terneuzen, 18 september 2000. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, loco-secretaris, burgemeester, C. Goossen. drs. R.C.E. Barbé. Postbus 35, 4530 AA Terneuzen Duizenden kinderen met een handicap maken zonder steun geen kans op medische of sociale revalidatie. Het Liliane Fonds hélpt deze kinderen, op een directe, kleinschalige en persoonsgerichte manier. Help mee! Bel gratis 0800 - 7 800 800 voor meer informatie of maak direct uw bijdrage naar keuze over. Liliane r S T I C H T I N G St.Catharinastraat 1 Postbus 75 5250 AB Vlijmen T 0800 - 7 800 800 (gratis) F (073) 518 94 21 e-mail voorlichting@lilianefonds.nl www.lilianefonds.nl Adres Postcode Plaats j Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: j Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959, i 9950 WL Pieterburen. Giro 8020. zeehoiidencrèchepieterburen TEL.: 0118-484321 of FAX 0118-470100! Klaterend glijden de koude waterstralen naar beneden. De vierjarige Yasmin Canedo gaat er helemaal in op. Ze vergeet even dat ze uit schaamte vaak haar gezichtje verbergt wanneer er mensen in de buurt zijn. Ze woont in de sloppenwijken van de Filippijnse hoofdstad Manila. Yasmin's ouders zijn arm.Te arm om medische zorg voor hun kinderen te kunnen betalen. Zonder operatie aan haar gespleten lip zal Yasmin nooit goed kunnen praten. Gemiddeld is voor een dergelijke operatie 220,- nodig. De plaatselijke contactpersoon van het Liliane Fonds trekt zich het lot van dit meisje aan en vraagt uw hulp om kinderen zoals Yasmin een nieuwe toekomst te geven. foto: George Móllering Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 46