Anky van Grunsven geniet bij openingsceremonie Groter, duurder en mooier PZCsport Vierde gouden plak ligt in verschiet voor Nairn Suleymanoglu Eline Coene vertrekt uit Sydney Hordenloper Diagana meldt zich af Gewichtheffers betrapt op doping Kaarten vliegen de deur uit Beperkte protesten aboriginals Franse turnkampioene breekt teen Goede loting Nederlandse tennissters Schutter (63) richt pijlen op gouden plak Judo-vijanden op één kamer Aboriginal-atlete Cathy Freeman ontsteekt olympisch vuur OQp door Rene Banierink SYDNEY - Nairn Suleyma noglu is terug op heilige grond. In Australië begon bijna 15 jaar geleden het tweede en echte leven van de in Bulgarije geboren Turk. Onsterfelijk kan de gestaal de perfectie in gewichtheffen niet meer worden, dat is hij al. De 33-jarige krachtpatser gaat desondanks op voor een vierde achtereenvolgende gouden plak op de Olympi sche spelen. „Maar eigenlijk is het de vijfde, de eerste is mij in Los Angeles onthou den", zegt 'Pocket Hercules', zoals zijn bijnaam luidt. Het is eigenlijk een mannetje van niks. Een dwerg van nau welijks anderhalve meter hoog, dik zestig kilo. Maar dan wel volgestouwd met spierbundels als staalkabels. Hij is verreweg de beste en meest bekende gewichthef- fer van deze planeet. Toen hem na zijn unieke derde goud (voor gewichtheffen) in Atlanta werd gevraagd of hij er ook zo over dacht, zei hij koeltjes: ,,Ik ben de eerste die dit gepresteerd heeft. Oor deel zelf." Suleymanoglu had al genoeg meegemaakt om daar opge wonden van te raken. Gebo ren in Bulgarije als Nairn Su- leymanov uit ouders van Turkse origine (nog kleiner dan hijzelf), werd hij op 16- jarige leeftijd al een be roemdheid toen hij als twee de man ter wereld er in slaagde drie keer zijn eigen gewicht te tillen. Hij was de grote favoriet voor de Olym pische Spelen van Los Ange les in 1984, maar mocht daar niet deelnemen omdat Bul garije die Spelen boycotte. Kort daarop had de Bulgaar se overheid helemaal afge daan, toen deze allerlei acties ondernam tegen de Turkse minderheid en de islam. Moskeeën werden gesloten, islamitische feestdagen ge schrapt, het dragen van Turkse kleding en het spre ken van de taal verboden. Toen hij vervolgens ook zijn paspoort moest inleveren en zijn Turkse naam veranderd werd in Neum Shalamanov, was de maat vol voor de klei- zaterdag 16 september 2000 SYDNEY - Badmintoncoach Eline Coene is onverwacht uit het olympische atl^tendorp in Sydney vertrokken. De 36-ja.r rige trainster van Nicole van Hooren en Lotte Jonathans komt tijdens de Spelen niet in actie en is teruggekeerd naar Nederr land. „Wegens privé-redenen", is het enige dat bondscoach Martijn van Dooremalen van de Nederlandse Badmintoiï- bond NBB over de kwestie kwijt wil. Het gaat in elk geval niet om familie-omstandigheden, maar mogelijk wel om een con flict. Van Dooremalen noemt het vertrek van Coene, de vrouw van olympisch deelnemer Chris Bruil, een zware tegenvaller. „We missen iemand in de begeleiding, die de zaken verdeelt." Er komt geen vervanger voor ex-topspeelster Coene. Van Dooreb- malen en assistent Rob Kneefel nemen de taken op zich. ANP SYDNEY - De Fransman Stephane Diagana heeft zich terug getrokken voor de 400 meter horden op de Olympische Sper len. De wereldkampioen uit 1997 heeft last van een kniebles sure, meldt de Franse atletiekfederatie vrijdag. De 31-jarige Diagana had al een maand last van zijn knie. De afgelopen twee weken trainde hij in het Australische Perth om op tijd fit te zijn voor de spelen, maar tijdens de laatste test op vrijdag bleek dat niet het geval. RTR BOEKAREST - Het Olympisch Comité van Roemenië heeft twee gewichtheffers uit zijn equipe verwijderd wegens dope gebruik. Het gaat om de sporters Traian Ciharean en Adriah Mateias, zo maakten de Roemenen vrijdag bekend. Het is oxt- bekend welk middel de gewichthebbers hebben gebruikt. Dè 31-jarige Ciharean won brons tijden de Spelen van Barcelo na, in 1992. AFP SYDNEY - In één dag tijd zijn in Sydney 700.000 toegangs kaarten verkocht. Vrijdag stond het aantal nog niet verkochte tickets op meer dan een miljoen. Enkele uren voor de opening van de Olympische Spelen was dit aantal geslonken tot 450.000. Voor atletiek zijn nog meer dan 100.000 kaarten be schikbaar, voor hockey nog 94.000 en rond de 60.000 kaarten voor boksen, voet- en basketbal. SID SYDNEY - De protestbijeenkomsten van de aboriginals rond de start van de Olympische Spelen in Sydney zijn vrijdag re delijk beperkt gebleven. In de ochtenduren voerden zo'n drie;- honderd vertegenwoordigers van de eerste groep inwoners van het continent actie. Zij bezetten een groot kruispunt in het centrum van de stad. Ze protesteerden tegen hun slechte sociale positie in Australië en eisten hun eeuwenoude rechten op. De protestbijeenkomst verliep tot de middag zonder al te veel problemen. De organisatoren hadden vooraf aangekondigd met duizenden aanwezig te zijn en een menselijke keten van het vliegveld naar het stadscentrum te vormen. Aan een mars deden ongeveer honderd mensen mee. AFP/DPA SYDNEY - De Franse turnster Ludivine Furnon heeft bij een training in Sydney een teen gebroken. De Europees kampioer ne op de vloer kan hierdoor niet meedoen aan haar favoriete onderdeel op het olympisch turntoernooiOok kan ze niet op de balk aantreden. Furnon wil echter wel proberen deel te ne men aan de onderdelen brug en paardspringen. SID SYDNEY - De Nederlandse ten nissters hebben gunstig geloot voor de eerste ronde van de Olympische Spelen. Kristie Boogert, Amanda Hopmans en Miriam Oremans ontlopen in hun eerste partij in Sydney de geplaatste speelsters. „Het had slechter gekund", concludeerde bondscoach Hans Felius na de loting vrijdag in het Opera House. Boogert moet het een haar ope ningspartij opnemen tegen het Oezbeekse talent Iroda Toelja- ganova. Ze won het jeugdtoer- nooi van Wimbledon en heeft de Tasjkent Cup op haar naam ge bracht. Felius: „Een speelster in opkomst die hard kan slaan, maar Kristie moet van haar kunnen winnen." Hopmans treft Maria Alejandra Vento uit Venezuela en Ore mans, die wegens een blessure van de Duitse Anke Huber tot het toernooi werd toegelaten, start tegen de Argentijnse Flo- rencia Labat. „Ook Amanda en Miriam moeten de tweede ronde kunnen halen." Judo De Nederlandse judoka's heb ben loodzware tegenstanders geloot. Titelfavoriet Mark Hui- zinga treft in de eerste ronde di rect zijn 'angstgegner' Yosvei Despaigne. Huizinga werd drie keer Europees kampioen, maar zijn laatste twee WK's werden vroegtijdig bedorven door de Cubaan. Europees kampioen Dennis van der Geest (+100 kg) treft een goede bekende in Tamerlan Tmenov. De Rus was hem tot het laatste EK altijd de baas. In Wroclaw wist Van der Geest Tmenov in de finale te verslaan. Maarten Arens (-81 kg) krijgt meteen een mooi gevecht met olympisch kampioen Djamel Bouras. Arens is zeker niet kansloos: hij versloeg de Frans man in februari voor eigen pu bliek in het prestigieuze A-toer nooi van Parijs. Roeien De Holland Acht kon het bij de loting voor de olympische roei- wedstrijden op Penrith Lakes niet slechter treffen. De olympi sche titelverdediger heeft maandag in de serie drievoudig wereldkampioen Verenigde Staten als een van de tegenstan ders. Wil de Holland Acht recht streeks doorvaren naar de finale van zondag 24 september dan moet de heat worden gewonnen, anders moet de ploeg naar de herkansing. ANP Fakkel draagster Cathy Freeman tussen water en vuur tijdens de opening van de Olympische Spelen in Sydney. foto Kevin Frayer/AP SYDNEY - Bruce Meredith is de oudste deelnemer aan de Olym pische Spelen in Sydney. De man van de Maagdeneilanden hoopt op zijn 63e in bezit te ko men van een olympische me daille. Zijn geheim: niet roken, geen koffie en veel in de tuin werken. „Ik heb goede genen en een ge zond leven achter de rug. Ik drink hooguit één glas wijn in de week en ben enorm veel in mijn tuin bezig. Sigaretten en koffie heb ik nooit aangeraakt", aldus Meredith, die deelneemt aan het onderdeel geweer, liggend schieten van 50 meter. Hij heeft twee ambities. „Het winnen van een olympische medaille en honderd jaar worden." Het eer ste wordt een moeilijke klus ge zien de concurrentie. „Het is be kend dat het gezichtsvermogen terugloopt naarmate de jaren oplopen. Dat geldt bij mij ook." RTR SYDNEY - Gezworen vijanden. De judotrainers Cor van der Geest en Chris de Korte zijn wa ter en vuur voor elkaar. Doch in Sydney zijn beide kemphanen veroordeeld tot één slaapkamer. Simpelweg omdat alle andere slaapplaatsen al vergeven wa ren. Tot ieders verbazing hebben de twee aartsrivalen zich bij de verrassende indeling neerge legd. „Wat mij betreft gaat het goed, mits we een ruime kamer krijgen," aldus De Korte. Aan de vooravond van de Spelen lij kt er sprake van een voorzich tige verzoening. Het duo dronk in Japan al samen een biertje aan de bar. Chef d'equipe Fokko Possel gelooft niet dat het in Sydney tot een nieuwe uitbar sting zal komen. „De belangen in Sydney zijn zo groot dat ze al le problemen overstijgen." Zelfs die van twee gezworen vijan den. GPD van onze sportredactie SYDNEY - Halverwege de dag sloeg de paniek bij An ky van Grunsven toe. De amazone, die met trots de taak van Nederlandse vlaggendraagster op zich had genomen, ging twijfelen of ze voor het oog van vele honderden miljoenen mensen het rood wit en blauw wel naar behoren door het olympische stadion kon dragen. „Ik liep toch wel een beetje onhandig, maar dat was het enige. Het was echt ontzettend kicken". De openingsceremonie van de Olympische Spelen speelde de hele dag door het hoofd van Van Grunsven. Desondanks werkte de favoriete voor het goud op de dressuur haar gebruikelijke programma af. Om zes uur stond ze op. Na een uitgebreid ontbijt volgde de trai ning met de paarden Bonfire en Idool. „We hebben de sessie alleen ingekort, zodat ik in verband met de ope ning nog een uurtje kon gaan liggen. Hoe gespannen ik ook ben, slapen doe ik gelukkig altijd." Van Grunsven, die talloze reacties op haar uitverkie zing kreeg, moest zich met de andere Nederlanders aan het eind van de middag verzamelen in het olympisch dorp. Daar namen de zenuwen toe. „Ik kreeg steeds te horen dat de vlag zwaar zou zijn. Ik ging me toch wel een beetje zorgen maken. Gelukkig zei mijn voorgan ger Nico Rienks (vlaggendrager in Atlanta) dat het al lemaal wel meeviel en dat ik een band voor de vlag zou krijgen. Ik had nog wel even willen oefenen, maar ik kreeg alleen instructies dat ik de vlag bijvoorbeeld niet op de grond mocht laten komen. Van Grunsven keek in het turnstadion naar de indruk wekkende show rond de opening van de Spelen. Als 127e land mocht ze, breeduit lachend, de in het Oranje gehulde Nederlandse equipe met de vlag uiteindelijk het bomvolle stadion binnen leiden. „Ik heb de ope ning wel vaker meegemaakt, maar dit was iets heel speciaals. Het geeft een heel bijzonder gevoel om met de vlag tussen al die andere atleten te lopen." De Spelen zijn met de opening voor Van Grunsven echt begonnen. In verband met de verplichte quarantaine van de paarden verbleef de Brabantse al langer in Au stralië, maar ze had nog geen 'olympisch gevoel'. „Het zou wel heel vreemd zijn als ik dat nu nog niet zou heb ben. Zoiets gaafs zal ik niet snel meer meemaken". SYDNEY - Het organisatiecomité van de Olympische Spelen hield op de lijst van vlaggendragers bij de ope ningsceremonie overigens weinig over van de naam van Anky van Grunsven. De amazone stond als Juke van Gruncen als 127e op de lijst van sporters met de erefunctie. Van Grunsven, eerste Nederlandse uitverkorene in haar discipline, bevond zich als vlaggendraagster in gezelschap van onder anderen de Chileense tennisser Marcelo Rios, de Surinaamse atlete Letitia Vriesde, de Belgische judoka Ulla Werbrouck en sprinter Ato Bol- don van Trinidad en Tabago. ANP Anky van Grunsven voert als vlaggendraagster de Nederlandse ploeg aan bij de opening van de Olympische Spelen. foto Toussaint Kluiters/ANP ne krachtpatser. In 1986, tij dens een toernooi in het Australische Melbourne, ontsnapte hij aan de aan dacht van zijn begeleiders door via de achterdeur een Chinees restaurant uit te glippen. Hij dook dagenlang onder bij Australische Tur ken alvorens bij het Turkse consulaat politiek asiel aan te vragen, Dat werd hem met liefde gegeven; op zijn re tourvlucht naar Europa werd hij op het vliegveld van Londen zelfs opgehaald met het vliegtuig van de Turkse premier. Aangekomen in Turkije kuste hij de lan dingsbaan, waarop de bevol king hem voor eeuwig in de armen sloot. De regering had in 1988, toen Suleymanoglu de Spelen weer dreigde te missen om dat hij pas een jaar later genaturaliseerd mocht wor den, er zelfs een miljoen dol larvoor over om hem in Seoul te krijgen. Voor die afkoop som wensten de armlastige Bulgaren wel mee te werken. Het kleine krachtmens be taalde Turkije in goud terug, en wel drie keer achter el kaar. Verder veroverde hij 16 wereldtitels, 10 Europese ti tels en brak meer dan 50 keer een wereldrecord. Argeloos spel Hij was eigenlijk al gestopt, Voor de roem en het geld hoeft de schatrijke lieveling van het Turkse volk niet meer met de halters te stoeien. Maar de gewichtheffer van een andere planeet kon het niet laten om op deze bijzon dere grond nog één keer te la ten zien dat voor hem ge wichtheffen weinig meer dan een argeloos spel met de zwaartekracht is. GPD Nairn Suleymanoglu HnorPick Hofland SYDNEY - Het olympische cre do 'sneller, hoger, sterker' lijkt definitief vervangen door 'gro ter, duurder, mooier'. Sydney presenteerde de wereld gisteren een mega-feest van vier uur en een kwartier dat moeilijk te overtreffen zal zijn. Een show met 19.000 mensen alsof er vier opera's tegelijk werden uitge voerd ter ere van een deelne mersveld van zo'n elfduizend sporters. Besloten met het ont steken van het olympisch vuur door de aboriginal-atlete Cathy Freeman in een waterval. De keuze van Freeman voor dit immer emotionele moment is een gebaar van de organisatie naar de oorspronkelijke bewo ners van Australië. De wereld recordhoudster op de 400 meter hulde zich vier jaar geleden na haar zilveren medaille in Atlan ta in de vlag van de aboriginals. Ddt was een zeer opzienbarende actie. Tegelijk is ze ook nogal verlegen en geldt ze niet als een harde actievoerster. Daarmee is ze de ideale schakel tussen de achtergestelde aboriginals in Australië en de overgrote blan ke meerderheid. Ook in de show die voorafging aan de officiële opening door de gouverneur van Australië, werd al duidelijk dat Sydney, en daarmee ook Au stralië, zich wil presenteren als een land van vrede en verzoe ning en dat ruimte biedt aan alle culturen. „We will show who we are", zong Tina Arena in de olympi sche hit The Flame; we zullen la ten zien wie we zijn. Dat heeft Sydney gedaan. Ettelijke mil jarden zijn er tegenaan gegooid om de Spelen van het nieuwe millennium te mogen organise ren. En dat zal niemand deze twee weken ontgaan als er op twintig verschillende locaties zal worden gestreden in 2 8 spor ten. Grootse spelen zouden het worden en grootse spelen zullen het worden. Dat is na vrijdag wel duidelijk. Missen Bijna de helft van de Neder landse sporters heeft het spek takel moeten missen. De team leiding stelt prestatie boven emotie en daardoor moesten al le Nederlanders die vandaag in actie komen, verstek laten gaan bij de intocht. Volgens Loor- bach, Alberda en Sturkenboom weegt geen enkele openingsce remonie op tegen een wedstrijd waar je vier jaar lang naar toe hebt gewerkt. Deelnemers die zondag aan de wedstrijden be ginnen, mochten van het drietal zelf kiezen of ze afzegden of niet. Daardoor liepen de volley ballers op het laatste moment toch mee in de groep met oranje colberts, witte broeken en blau we jassen over de arm. Vanaf de tribune heftig toegezwaaid door, jawel, Erica Terpstra, dit keer in haar functie als NOC- bestuurslid, maar wel weer ge heel in oranje gehuld. De twee hockeyteams en de zwemmers Van den Hoogen- band, Wouda en Inge de Bruijn ontbraken echter wel. Anky van Grunsven liep voorop, zij het een beetje in de verdrukking tussen de man die het bord droeg met de naam van Neder land en de ploeg zelf. Toch was ze apetrots, zoals ze eerder deze week vertelde, om de resterende 260 Nederlanders voor te gaan. Op de banken Hoe lang het allemaal ook duur de, de 110.000 toeschouwers konden er geen genoeg van krij gen. Gek op sport en sportief als Australiërs zijn, konden zelfs de kleinste landen in de bijna ein deloze reeks van 199 rekenen op applaus bij binnenkomst. Ex- was natuurlijk een ovationeel applaus voor de gigantische Au stralische ploeg, die gele speel goed kangoeroes het publiek in gooide en als enige ook gehan dicapte sporters telde. Eerder ging het publiek al op de banken voor de paar individue le deelnemers uit Oost-Timor en vooral voor de Koreanen. In lijn met de recente toenadering tus sen het communistische Noord- Korea en het westerse Zuid-Ko- rea kwamen de deelnemers uit beide landen als één ploeg op, met twee vlaggendragers. De eed werd afgelegd door Rechelle Hawk, een hockeyvrouw die twee keer goud heeft gewonnen en nu aan haar vierde Spelen be gint. Ze had een spiekbriefje, dat ze even gebruikte, maar de voormalig onderwijzeres zei niet zenuwachtig te zijn ge weest. Spektakel Het grootste enthousiasme was niettemin voor het openings spektakel. Aan het slot, waarbij de schaal waarin de vlam brandt omhoog gleed tegen de stroom in, begeleid door het Sydney Symfonie Orkest onder leiding van Edo de Waart. De Nederlander had de muzikale leiding, maar dirigeerde slechts gedeelten. En de bewondering was er ook aan het begin, voor een show waarin een grote, oude aboriginal zich ontfermde over een klein, blank meisje. Ofwel: de eeuwenoude geschiedenis wijst het jonge Australië de weg naar de toekomst, naar de eeu wigheid. Beginnend met een droom van het meisje over de diepte van de zee, eindigend in een massale tapdans van de jeugd; de kinderen van een mul ticulturele samenleving, erfge namen van de talloze immi granten uit Europa en Azië. Het showgedeelte werd afgeslo ten met een optreden van zoge heten marchbands, die bijna het gehele terrein vulden. Het we reldmuziekconcours in Kerkra- de verbleekte er bij„Ik denk in derdaad dat de ceremonies niet veel groter kunnen", zei Ric Birch, directeur van zowel de openings- als sluitingsceremo nie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 79