ZIJ GENIETEN DUBBEL VAN HUN VAKANTIE Want één op de vfjf vogels wordt nog bedreigd! Hydro Agri investeert in milieu Beschermen helpt Giro 145 De Wiekslag nog even in het nauw Dominee moet ook chatten met zijn gelovigen de Zonnebloem Terneuzenaar krijgt werkstraf voor agressief gedrag zeeland Vogelbescherming Terugdringen vieze uitstoot Dhr./Mevr. Adres: Plaats: Postcode: 'ÖOK IK HELP MEE' Postbus 2100 4800 CC Breda Tel. (076) 564 65 62 ■E-mail, info@zonnebloem.nl http: vvvvw.zonnebloem nl zaterdag 16 september 2000 De ooievaar is terug. Dat is natuurlijk goed nieuws. Maar de Rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten groeit nog steeds. Zowel in Nederland als Wereldwijd dreigen 1 op de 5 vogelsoorten te verdwijnen. Vogelbescherming Nederland doet er met uw hulp alles aan om dat te voorkomen. Help mee, word lid en ontvang gratis een Zakgids Vogels of een Nesttet als welkornstcadeau. N E O E H t, A N O Ja, ik word lid voor ƒ40,- per jaar (65+: 27,50) en ontvang elke 2 maanden gratis het tijdschrift VOGELS en één van de welkomstcadeaus Hiernaast heb ik mijn keuze aangekruist. Stuur deze bon naar Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist. Postzegel hoeft niet, mag wel door Wout Bareman SLUISKIL - Hydro Agri Sluiskil gaat maatregelen tref fen om de jaarlijkse uitstoot van stikstofoxiden van 2200 ton met minstens een kwart terug te dringen. De producent - één van de grootste ter wereld - van hoogwaardige stikstofmest stoffen speelt daarmee in op het provinciale en landelijke mi lieubeleid. Met de maatregelen is een be drag van 2,7 miljoen gulden ge moeid. Directeur J. Duerloo: „Met de beslissing om dit be drag te investeren, bewijst Hy dro Agri dat het de milieuver antwoordelijkheid ernstig neemt." Eerder kondigde de kunstmestproducent al aan sa men met de overheidsinstanties te zoeken naar projecten waar mee het grootste milieurencle- ment per geïnvesteerde gulden kan worden bereikt. Zo werd de technische en financiële uit voerbaarheid onderzocht om restwarmte en C02 te leveren aan een kleine 'glazen stad' in de Kanaalzone, aan glastuinbouw dus. Eerder dit jaar trad Hydro Agri toe tot het Benchmarking Con venant. De fabriek verplichtte zich daarmee om efficiënt ge bruik te maken van vrijkomen de energie. Bromfietser twee keer beboet HULST - Een 17-jarige brom fietser uit Hulst kreeg vrijdag in zijn woonplaats een dubbele be keuring. De politie hield hem op de Zandstraat aan, nadat hij op de rijbaan tussen de auto's had ge zigzagd. Hij kreeg een boete van 180 gulden voor te hard rijden (65 kilometer per uur) en één van 70 gulden, omdat de brom mer blauwe koplampen had. De afgelopen twintig jaar zag Hydro Agri al kans om verzu rende emissies met 65 procent terug te dringen. Dat gebeurde in een periode dat de productie capaciteit ruimschoots werd verdubbeld. Al vanaf het begin werden de twee salpeterzuurfa- brieken, die gereed kwamen in 1977 en 1986, volgens de meest milieuvriendelijke technolo gieën gebouwd. Duerloo: ,,Door in het absorptieproces onder een verhoogde gasdruk te wer ken en extra kolomkoeling toe te passen, ligt het absorptïeren- dement erg hoog en, als gevolg daarvan, de uitstoot erg laag. Beide fabrieken voldoen van daag de dag nog steeds aan de strengste normen, zoals die voor nieuwe salpeterzuurfabrieken in Nederland gelden Hydro Agri blijft daarmee, naar eigen zeggen, ver onder de emis- siegrenzen die Gedeputeerde Staten van Zeeland in de mi lieuvergunning heeft opgelegd. Grootschalig Desondanks prijken de installa ties toch nog hoog op de lijst van belangrijkste industriële bron nen van luchtverontreiniging met stikstofoxiden. Volgens Duerloo heeft dat alles te maken met het grootschalige karakter van de fabrieken. Op jaarbasis stoot de fabriek Salpeterzuur 7, met een productiecapaciteit van ruim 2000 ton salpeterzuur per dag de grootste in z'n soort, 700 stikstofoxiden uit. En dat trok steeds de aandacht van zowel de provinciale als de landelijke mi lieudiensten. Daarom heeft Hydro Agri Sluiskil nu besloten om bij de komende stop van een van die fabrieken - in 2001 - een zoge naamde katalystische nazuive- ring te plaatsen, die borg staat voor de afbraak van ruim 80 procent van de stikstofoxiden tot het onschadelijke stikstof. Na de ingreep behoort ook de gele pluim op de schoorsteen tot het verleden. TERNEUZEN - De langverwachte verbouwing van de voormalige openbare basisschool De Wiekslag tot nieuwe ds. D. L. Aangeen- brugschool is donderdag begonnen. De Aangeenbrugschool heeft op haar huidige locatie aan de Madame Curiestraat geen uitbrei dingsmogelijkheden. Maar de school heeft de komende vijftien jaar wel met groei van het aantal leerlingen te maken. Daarom wordt het aantal lokalen uitgebreid van negen naar veertien. Augustus vol gend jaar is de verbouwing klaar. Tot die tijd krijgen de leerlingen les op de huidige locatie. „Al is het krap, tot nu toe is het ook gelukt", zegt directeur A. Molenaar. foto Charles Strijd door Ferdinand Koppejan OOST-SOUBURG - Is er nog toekomst voor de kerk? Die vraag staat centraal in een fo rumdiscussie, zondag 24 sep tember tussen 12 en 13 uur in de Samen-op-Weggemeente aan het Oranjeplein in Oost-Sou burg. Dominee Aarnoud van der Deijl filosofeert alvast voor uil over de toekomst van de kerk. De kerk moet marktgericht gaan denken, vindt Van der Deijl. De samenleving individu aliseert. Mensen gaan niet meer naar de kerk omdat het zondag is, maar omdat ze zich afvragen: wat heb ik eraan.,Daar moet de kerk rekening mee houden. De publiciteit moet veranderen. Een schemaatje in de krant met kerktijden voldoet niet langer. We zouden kunnen adverteren met diensten over actuele the ma's als het bestaan van God en betekenis van geloven." Van der Deijl denkt dat alleen een preek niet meer voldoet: „Behalve met woorden moeten we mensen aanspreken met ge voelens, drama en andere mu ziek." De communicatie moet van twee kanten komen. De kerk moet aan de Bijbelse visie blij ven vasthouden en tegelijker tijd onderzoeken hoe de bood schap aansluit op het leven van de kerkganger. Van der Deijl: „De inhoud verandert omdat de cultuur verandert. Daarom moeten we zoeken naar een nieuwe vorm waarbij de Bijbel en de belijdenis de ijkpunten blijven." Voorbeeld van een nieuwe vorm is internet. Daar bij denkt Van der Deijl aan chat ten met de dominee, spelletjes voor kinderen en de mogelijk heid tot het downloaden van muziek. Bij het Samen-op-Wegproces- hoeven de kerken hun verschil len niet op te heffen. Van der Deijl komt met het voorbeeld van de twee schoenwinkels. Als ze naast elkaar staan, is dat voor allebei goed, zolang ze maar een ander marktsegment aansnij den. Ze verkopen hetzelfde, maar aan andere mensen. Zo moet het-ook met de kerk. „We moeten elkaar niet verkette ren", vindt Van der Deijl. „We moeten kijken bij welke kerk de mensen het beste passen. Houd je van rituelen, dan kun je naar de Rooms-Katholieke kerk. Ben je meer een gevoelsmens, dan pas je in de Pinkstergemeente." De oecumenische kerken zijn bezig de activiteiten van de ver schillende kerken gezamenlijk uit te dragen zodat mensen kun nen kiezen. „En keuze doet ver kopen", aldus Van der Deijl. door Aector Dooms TERNEUZEN - DeTerneuzense politierechter J. Begheyn heeft vrijdag een 22-jarige inwoner van Terneuzen wegens mishan deling, vernieling en bedreiging veroordeeld tot honderd uur werkstraf. Daarnaast kreeg de man een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. De verdachte mishandelde 28 november vorig jaar in Terneu zen een man door hem met een knuppel te slaan en een prikke lende vloeistof in zijn gezicht te spuiten. Bij het incident was ook een 23-jarige man uit Ter- neuzen betrokken. Deze had met de knuppel een vriendin van het slachtoffer geslagen. De Terneuzenaar werd hiervoor conform de eis veroordeeld tot 750 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De verdachten stopten 's nachts om vier uur met hun auto toen ze een groepje jongeren, waartoe twee broers die ze kenden en het meisje behoorden, zagen lopen. Er ontstond de nodig commotie. De 22-jarige geweldpleger vond dat hij uit noodweer had gehan deld, omdat hij zelf eerst een klap had gekregen. Het slacht offer liep kneuzingen op. Zijn vriend had een tik tegen het achterhoofd van het meisje ge geven. „Het was niet zo bedoeld. 'Sorry, ik zag niet dat u een meisje was', heb ik gezegd", be vestigde hij gisteren. Voor de politierechter deed dat niets af aan de ernst van het delict. „Dit pleit u niet vrij. Het staat vast dat er is geslagen met de bedoe ling om iemand te raken." Familiefeest De jongste verdachte was dit jaar begin juni opnieuw in de fout gegaan door zijn vriendin, mét wie hij samenwoonde, toe te takelen. Nadat ze terugkwamen van een familiefeest escaleerde thuis een ruzie. „Ik werd kwaad, omdat mijn vriendin vertelde dat ze vreemd was gegaan. Mijn ziel was verscheurd." Hij gaf toe haar te hebben geslagen, maar „waar er twee vechten, hebben er twee schuld". De politierech ter zag het anders. Het slachtof fer hield aan de mishandeling een bult op haar hoofd, een ka potte lip en striemen op haar borst over. Twee weken later liep de man in zijn woonplaats in dronken toestand over een auto, die daarbij fors werd be schadigd. Het motief was dat hij nog steeds niet kon verkroppen' dat zijn relatie was stukgelopen „Daar moet een onschuldig ie mand dan maar de dupe vaii worden", reageerde de rechter,' De schade van 3.000 gulden had de verdachte vlak na de vernie ling vergoed aan de autobezit ster. Eind juni wachtte hij zijn vrien din en haar nieuwe vriend op na' een avondje stappen met in zijn hand een stukgeslagen bierfles. Hij had haar bedreigd met de woorden 'Ik maak je kapot', Of ficier van justitie M. Kappeyne- van de Coppello constateerde dat alcohol een grote rol heeft gespeeld bij de agressieve ge dragingen. Hij eiste tegen de 22-jarige Ter neuzenaar vier maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De politie rechter hield enigszins rekening met de omstandigheden en von niste milder. Bijeenkomst met lezingen over bestuurlijke boete MIDDELBURG - Het Zeeuws I Juridisch Gezelschap houdt dinsdag 19 september een bij- eenkomst over de bestuurlijke boete. Daarbij houden de Vlis- singse burgemeester A. van Dok-van Weele en hoogleraar bestuursstrafrecht prof. mr. L.J.J. Rogier een lezing. Door capaciteitsgebrek treden politie en justitie niet op tegen vuilnis op straat, graffiti en, wildplassen. Het kabinet over weegt gemeentebesturen de mo gelijkheid te geven zelf boetes op te leggen. De gemeente Vlis- singen neemt deel aan een proefproject. Tijdens de bijeenkomst wordt? ingegaan op vragen als: mag de gemeente voor eigen rechter' spelen? En: heeft de gemeente de I mankracht voor een dergelijke, aanpak? De bijeenkomst begint om 20 uur. Begin jaren '70 was de ooievaar bijna uit Nederland verdwenen. Dankzij Vogelbescherming zijn er nu weer vele honderden. De Zonnebloem kan deze volledig aangepaste en ver zorgde vakanties organiseren dankzij de hulp van meer dan 6500 vrijwilligers. Ook kunt helpen1 Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties', Giro 145, Breda. Dit jaar gaan ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehan dicapten met de Zonnebloem op vakantie Het gaat om mensen die afhankelijk zijn van inten sieve verpleging en verzorging. Mensen die door hun ziekte of handicap bovendien vaak ongewild aan huis gebonden zijn. Daarom genieten zij dub bel van hun vakantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 76