Tijd dringt voor aanleg los wal Bru i kJLAi i Vrijmetselarij is kwestie van gevoel PZC Slepend conflict over lichtzee rond tennisvelden Zierikzee is opgelost Schouwse bibliotheken trekken meer leners door verhuur cd-roms Thoolse vecht celstraf uitkeringsfraude aan Aantal droge sloten volgens boeren veel hoger dan ingeschat zeeland 15 Subsidie komt in gedrang Autokraak in Zierikzee Varkenshouderij mag uitbreiden Geen verbod op stoken snoeiafval Man valt meisjes lastig Wissebad verwacht 5000ste gast Strijd om kampioenschap koersbal Lezing in synagoge Karaoke zaterdag 16 september 2000 HnorMargreet van den Broek BRUINISSE - Het binnenhalen van de benodigde 2,4 miljoen gulden subsidie voor de aanleg van de loswal in Bruinisse, heeft voor de gemeente Schouwen- Duiveland de allerhoogste prio riteit. Dat de raad van State het aantal toegestane vrachtwa genbewegingen voorlopig dras tisch heeft ingeperkt, is volgens wethouder G. van de Velde- De Wilde een kwestie van later Afgelopen donderdag diende eenspoedzitting bij de Raad van State over de milieuvergunning voorde loswal. Beslist werd dat de gemeente tot de uitkomst van de bodemprocedure gewoon mag bouwen. Omwonenden hadden om een voorlopige voor ziening gevraagd, waardoor de bouwactiviteiten tot nader or der zouden moeten worden uitgesteld. Hierdoor zou de sub sidie in het gedrang komen, om dat die vereist dat de loswal in april 2001 is gerealiseerd. Van de Velde- de Wilde is tevre den dat de bouw nu toch door gang kan vinden. ,,Nu is het nog haalbaar. Zonder subsidie komt die loswalvoorziening er sim pelweg niet, dat kunnen we niet betalen. We zullen er wel de no dige vaart achter moeten zetten om 2001 te halen. Daarom is het niet te hopen dat we hierna weer in alle mogelijke bezwaarproce dures terechtkomen. Maar dat zal ongetwijfeld toch gebeu- ZIERIKZEE - In de Krabstraat in Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebro ken in een personenauto. De dieven namen twee GSM-tele- foons ter waarde van enkele honderden guldens mee. ren.Ondanks het feit dat de ge meente nu toch kan gaan bou wen, is ook het Zijpe-comité 'niet ontevreden', volgens een woordvoerder. De Raad van State gaf immers het voordeel van de twijfel aan het akoes tisch rapport dat het comité heeft laten uitvoeren. Op basis van dat rapport mogen er veel minder vrachtwagens van en naar de loswal rijden, dan de ge meente zegt nodig te hebben om optimaal van de voorziening ge bruik te kunnen maken. „De gemeente moet zich nu toch wel de vraag stellen of de loswal in Bruinisse nog wel rendabel zal zijn", aldus de woordvoer der. Hij vergelijkt de hele onder neming met het opstarten van een winkel. „Als je weet dat je honderd klanten nodig hebt om quitte te spelen en je mag er maar dertig toelaten, dan laat je je plan toch varen?" Van opgeven is volgens de wet houder echter absoluut geen sprake. „Ik doe er nu geen uit spraak over of 37 vrachtwagens genoeg zijn om rendabel te kun nen draaien. Wij willen nu eerst die subsidie binnen halen. On dertussen wachten we het onaf hankelijke geluidsonderzoek af, dat de Raad van State zal la ten uitvoeren." Maar wat als de loswal er straks ligt en blijkt dat die uit milieu oogpunt niet optimaal benut kan worden? „Dat zou inder daad geen goede zaak zijn. Maar daar gaan we helemaal niet vanuit. In ons onderzoek staan misschien fouten, maar die staan er ook in het onderzoek van het comité. De waarheid zal waarschijnlijk ergens in het midden liggen." Voorlopig is het aantal van 37 vrachtwagens dat af en aan mag rijden voldoende, denkt de wet houder. „Het bijbehorende be drijventerrein moet ook nog worden ontwikkeld. Dus we hebben niet direct de volledige capaciteit nodig." Voorzittend meester L. Overhand (1) en trouw lid A. Witte voor het pand van de Zierikzeese vrijmetselaarsloge De Ster in 't Oosten. foto Janne Wolterbeek Tweehonderd jaar De Ster in 't Oosten door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Zierikzeese vrijmetse laarsloge De Ster in 't Oosten bestaat tweehonderd jaar. Dat bijzondere jubile um wordt vandaag, zaterdag, gevierd met een plechtige bijeenkomst in de Lutherse kerk in Zierikzee en met een receptie en buffet in hotel De Arc in Renesse. „Vrij metselarij is een kwestie van gevoel", zegt A. Witte (64), één van de trouwe leden van de Zierikzeese loge. Volgens hem verklaart het de geheimzin nigheid die velen de vrijmetselaars toe dichten. Rituelen staan hoog in het vaan del van deze groepering. Rituelen echter zijn moeilijk in woorden te vangen, maar ontlenen hun kracht vooral aan innerlijke beleving. Die ervaring zal voor iedereen anders zijn. Juist omdat een mens nooit exact kan ervaren wat de ander ervaart, wordt terughoudendheid betracht bij het concreet benoemen van wat de bijeen komsten inhouden. De Zierikzeese loge heeft overigens de ge heimzinnige waas die vroeger rond De Ster in 't Oosten hing allang doorbroken. Vooroordelen dat vrijmetselaars behoren tot sekten of geheime genootschappen zijn inmiddels wel de wei'eld uit. Volgens Witte en huidig voorzittend meester L. Overhand gaat het om het verwerven van een hoger geestelijk peil. Met symbolen wordt dit streven verduidelijkt: de mens wordt voorgesteld als ruwe kei, die be werkt moet worden tot bruikbare steen om mee te bouwen aan een betere samen leving en aan een bewuster functioneren in het dagelijks leven. In de beeldmerken van de loges staan dan ook vaak bouwma terialen afgebeeld. Op het pand Sint Domusstraat 66 van de Zierikzeese groe pering prijken een passer en een winkel haak. Tradities Oude tradities zoals de ambachtelijke en geestelijke ontwikkeling van leerling, ge zel en meester woi'den trouw gevolgd binnen de vrijmetselarij. Ze lijken jonge ren nauwelijks meer aan te spreken; de ge middelde leeftijd van de 23 leden binnen deze 200-jarige loge ligt net boven de vijf tig. Toch zijn Witte en Overhand niet be zorgd dat de kaax-s langzaam zal uitdoven. „Mensen blijven toch altijd op zoek naar normen en waarden. Vrijmetselarij is één van de richtingen die ze daarvoor kunnen kiezen", zegt Witte, terwijl Overhand een toenemende belangstelling constateert voor de open avonden die met enige i'egel- maat worden gehouden. De Ster in 't Oosten heeft even moeten sparen voor de viering van het jubileum. Plannen om een herinnei'ingsboekje uit te geven werden geannuleerd, na het plotse ling overlijden van trouw lid E. Sinck vo rig jaar. Hij was de historicus binnen de loge. Extra cachet krijgt het jubileumfeest vandaag wel met de aanwezigheid van veel internationale leden uit België, Duitsland, Zwitserland, Groot-Bi'itannië en Iexiand. Zij combineren hun Europese meeting die vrij dag in Renesse plaatsvond met een bezoek aan de jubilerende loge. Hoewel de reguliex-e bijeenkomsten van De Ster in 't Oosten niet toegankelijk zijn voor vrouwen, zijn de dames tijdens re ceptie en buffet in hotel de Are vandaag wel van hax-te welkom. „Wij staan volledi ge achter gelijke behandeling van man nen en vrouwen", benadrukt Witte. Dat bij de daadwerkelijke inwijdingen alleen mannen welkom zijn, heeft te maken met de hooggewaardeeixie specifieke man nen-broederssfeer. „Bovendien ex*varen mannen sommige rituelen wellicht anders dan vrouwen. Vandaar deze keuze." SCHARENDIJKE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft het landbouwbedrijf van J. Bakker in Scharendijke een mi lieuvergunning verleend om de varkenshouderij uit te brei den met vijftig zeugen. Het totale aantal varkens op het ge combineerde landbouw- en veeteelt bedrijf aan de Hogeweg gaat van 180naar230. Het bedrijf beschikte twee j aar geleden al over de benodigde bouwvergunningen, maar besloot de plannen voorlopig stil te leggen in verband met de onzekere positie van de varkenssector-, Inmiddels is besloten de var kenshouderij toch uit te breiden, maar in een andere vorm dan aanvankelijk gepland. De zeugen worden niet tussen rekken gehuisvest, maar komen vrij in het stro te lopen. Daarvoor moet de inrichting van destal worden aangepast. De ver wachting is dat de bouw nog dit jaar aanvangt. De vergunning ligt tot 27 oktober ter inzage bij het gemeentehuis. DEN HAAG - Het landelijk verbod op het stoken van snoeiaf val op het platteland moet worden teruggedraaidWDPvdA en CDA in de Tweede Kamer keren zich met dit voorstel tegen minister J. Pronk van Milieubeheer-. De drie pai"tijen vinden dat gemeenten moeten kunnen bepalen of snoeiafval op het land mag worden verbrand. Dat is in hxxn ogen geen zaak voor het Rijk. Een landelijk stookverbod staat volgens WD-Ka- merlid J. H. Klein Molekamp 'heel ver af van de praktijk', om dat het vaak onmogelijk is al het snoeihout af te voeren. In Zeeland wordt gewerkt aan een provinciale regeling voor het verbranden van snoeihout. Momenteel voeren gemeenten al lemaal een eigen beleid, wat nogal vexwarx-end wex-kt. HALSTEREN - Bij de politie Midden- en West-Brabant zijn zeven meldingen binnengekomen van het lastigvallen van meisjes. Aan de Fort de Roveiweg in Halsteren wex-den vier meiden lastig gevallen. Aan de Nobellaan in Bergen op Zoom een meisje. Nog eens twee meisjes werden aan de Zuidzijde Zoom in Bergen op Zoom lastiggevallen. In alle gevallen wer den de meisjes aangesproken door een man die oneerbare voorstellen deed. Het signalement van de man luidt: 30 tot 35 jaar, kort donkerblond haar en een onverzorgd xxiterlijk. De man verplaatst zich per fiets, bromfiets of is te voet. De geval len deden zich voor op woensdag, donderdag en vrijdag. GOES - Het Wissebad in Wissekerke is vandaag, zaterdag, voor het laatst dit seizoen open. Voor de Wissenkerkse jeugd is er een spelletjesmiddag in het zwembad. Hierbij zijn prijzen te winnen. Zo zorgt de brandweer van Wissekerke onder meer voor een watersjoelbak. Toevallig wordt die dag de 5000ste bezoeker van dit j aar verwacht. Diegene krijgt een cadeaubon en een bos bloemen. De spelletjes duren van één tot drie uur 's middags. Daarna is het tot vijf uur vrij zwemmen. OUWERKERK - De kwartfinale van het Zeeuws Kampioen schap Koersbal voor Clubkampioenen is in Ouwerkerk ge wonnen door T. Beije van koersbalclub Oosterland. H. op den Brouw van de Koersbalclub 2000 Schouwen-Duiveland be haalde de tweede plaats en J. de Jonge van Koei'sbalclub Oos terland werd derde. De drie komen uit op de halve finale die op donderdag 28 september in het dorpshuis van Ouwerkerk wordt gehouden. Deze wedstrijd begint om 13 uui". In Zeeuws- Vlaanderen wordt op woensdag 4 oktober om dezelfde tijd de halve finale gespeeld in dorpscentrum de Lovenhoek in Hoek Op vrijdag 6 oktober wordt in het doi-pshuis van Nieuw- en Sint Joosland beslist wie zich de uiteindelijke Zeeuws kampi oen koersbal mag noemen. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - Het aantal leners van de openbare bibliotheken op Schouwen Duiveland heeft in 1999 een lichte stijging door gemaakt ten opzichte van het voorgaande jaar. De vraag is echter of er ook daadwerkelijk meer gelezen wordt op het ei land. Het jaarverslag van de Stich ting gemeenschappelijke Bi bliotheekvoorziening laat zien dathet aantalleners bij de 'bieb' in Zierikzee (met 217), Burgh- Haamstede (met 20) en Bruinis se (met 42) is toegenomen. „Die stijging is waarschijnlijk te danken aan het feit dat we sinds 1998 cd-roms zijn gaan verhu ren", vermoedt directeur J. Wagenvoort. „Daarvoor zijn sommige mensen, die weinig le zen, speciaal lid van de biblio theek geworden." Wagenvoort constateert deson danks dat de Schouwenaren over het algemeen minder zijn gaan lezen. „Sinds het kwartje REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl leengeld is ingevoerd, nemen mensen minder boeken per per soon mee. Ook verlengen ze minder snel de uitleenperiode van een boek dat ze hebben meegenomen." In 1998 was het aantal leners van de Schouwse bibliotheken nog dalende. In veel gezinnen werd het tweede lidmaatschap opgezegd, toen het aantal boe ken dat per persoon meegeno men mag worden, werd opge hoogd. Die daling van het ledental lijkt nu voorbij. Door de invoering van de cd-roms dus, maar ook simpelweg vanwege de stijging van het Schouwse bevolkings aantal. „Ik bespeur dus geen sterke stijgende tendens in het aantal lezers", aldus Wagen- voort. De rijdende bibliobus werd in 1999 in veel Schouwse kernen minder goed bezocht dan het voorgaande jaar. Voor die ont wikkeling heeft Wagenvoort geen directe verklaring. „Dat is zo moeilijk te zeggen. Als er één groot gezin verhuisd van een dorp, kan dat zomaar tweehon derd uitleningen per jaar sche len. Het heeft ook met het leer lingenaantal op de scholen te maken, die in klasseverband de bibliobus bezoeken." Wagen voort ziet ondanks de da ling van het aantal bezoekers aan de bus, een belangrijke rol voor de rijdende bibliotheek weggelegd. „Het heeft een ster- ke sociale functie, op sommige dorpen is het het enige wat er nog komt." MIDDELBURG - In de synago ge in Middelburg houdt rabbijn Katzman uit Den Haag op dins dagavond 19 september een le zing. Het onder-werp van zijn voor dracht is het bijbelboek Predi ker. De avond begint om 20 uur. De Stichting Zeeuwse Leerhui zen organiseert de komende maanden nog meer lezingen in de synagoge aan de Herenstraat 14. BURGH-HAAMSTEDE - Jon gerencentrum Big S organiseert zaterdagavond 23 september een karaoke-avond. Deze be gint om 19.30 uur en duurt tot middernacht. Buurtbewoners en de tennisclub hebben afgesproken tot hoe laat de lichtmasten de baan mogen beschijnen. foto Janne Wolterbeek door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Lawn Tennis Club (LTC) en de omwonenden van het complex aan de Greve- lingenstraat in Zierikzee, heb ben hun lang slepende conflict bijgelegd. Beide partijen heb ben een overeenkomst bereikt over het gebruik van de vijftien lichtmasten bij de tennisvelden. Het convenant regelt het in schakelen van de felle verlich ting. In het zomerseizoen (van 15 maart tot 15 oktober) moeten de lampen 's avonds om half elf uit. Alleen op vrijdagavond mo gen ze een half uurtje langer branden. Tijdens de winter maanden is half negen het mo ment waarop doordeweeks de knop om moet. Daarnaast is het de LTC toegestaan maximaal vier keer per kalenderjaar een periode van acht dagen achter een de baanlichten tot elf uur aan te houden, in verband met toernooien. Bux-gemeester en wethouders willen de overeenkomst als zo geheten 'nadere eis' wettelijk vastleggen. Indien bezwaren te gen het ontwerpbesluit achter wege blijven, wordt de maatre gel uiterlijk binnen drie maan den formeel van kracht. Gemeentelijk milieu-inspec teur J.A. van Dalen: „Wij gaan ervan uit dat die langdurige kwestie nu de wereld uit is.." Tegenstander van het eerste uur R. Kok bevestigt dat beide par tijen weer in harmonie met el kaar kunnen leven. Hij heeft geen signalen gehoord van bu ren die moeite hebben met de huidige regeling en vernacht dan ook dat de nadere eis zonder problemen kan worden vastge- door Bas Haan DEN HAAG - Een 38-jarige vrouw uit Tholen die de ge meente voor een halve ton had benadeeld met een onterechte uitkering, ging vrijdag bij het gerechtshof in Den Haag in ho ger beroep tegen de celstraf van twaalf weken die de Middel burgse politierechter haar we gens steunfraude had opgelegd. De vrouw bekende dat ze van december 1996 tot juli 1998 fout was geweest, door niet op te ge ven dat ze samenwoonde met een man met een inkomen. De vrouw ging gisteren in beroep omdat ze hoopte een werkstraf in plaats van een celstraf te kun- nen kiijgen. Advocaat-generaal L. van Dijk twijfelde hardop of ze de ver dachte wel in aanmerking wilde laten komen voor zo'n taak- straf. maar stemde uiteinde lijk in met een taakstraf omdat de verdachte alles eerlijk had bekend en nooit eerder was ver oordeeld. Ze eiste daarom een celstraf van tien weken om te zetten in 120 uur werken. Uitspraak over twee weken. steld. „Sterker nog, de overeen komst is eigenlijk al lang in de praktijk gebracht. De afgelopen zomer is dat goed gegaan. Op een enkele keer na misschien, maar daar hoor je mij verder niet over. Dat kan zo eens ge beuren", reageert Kok. De kwestie over de lichthinder rond het Zierikzeese tennis- complex speelt al vier j aar. D oor een fout van de gemeente kon het gebeuren dat vijftien licht masten werden geplaatst zon derbouwvergunning. Daardoor werden omwonenden van de Grevelingenstraat plotseling geconfronteerd met overlast, zonder dat ze van de wettelijk geregelde inspraakmogelijkhe den gebruxk hadden kunnen maken. B en W trachtten dat eu vel achteraf te herstellen, door onder dreiging van bestuurs dwang alsnog te eisen dat een bouwaanvraag moest worden ingediend, maar toen was het kwaad al geschied. Een aantal gedupeei'de buurtbewoners maakte de kwestie aanhangig bij de bestuursrechtbank in Middelburg en de Raad van Sta te, wat uiteindelijk leidde tot het huidige compromis. door Rolf Bosboom GOES - Agrariërs hebben grote moeite met de wijze waarop wa terschap Zeeuwse Eilanden de droge sloten in Midden- en Noord-Zeeland hebben aange wezen. Volgens de boeren zijn er aanzienlijk meer droge sloten dan het waterschap heeft vast gesteld. De aanduiding is van groot belang, omdat bij droge sloten geen teeltvrije zone in acht hoeft worden genomen. De discussie is het gevolg van de invoering van het Lozingenbe sluit open teelt en veehouderij. Die landelijke regeling is op 1 maart van kracht geworden en beoogt de vervuiling van het óp per-vlaktewater door meststof fen en bestrijdingsmiddelen te verminderen. Dat betekent onder meer dat in een strook langs waterlopen geen gewassen meer mogen worden verbouwd. Die teelt- en spuitvrije zone kan oplopen tot anderhalve meter, wat een aan zienlijke inkomstenderving voor boeren betekent. Een po ging via de rechter om daarvoor schadeloos te worden gesteld, liep op niets uit. Teeltvrije zones zijn echter niet nodig langs droge sloten. Het waterschap hanteert als regel dat een sloot droog is als die tus sen 1 april en 1 oktober geen wa ter bevat. In april, mei en juni heeft Zeeuwse Eilanden, naar eigen zeggen onder normale omstandigheden, alle sloten in het werkgebied geïnventari seerd. Tussen de tien en vijftien procent van de waterlopen kwam daarbij als 'droog' uit de bus. Die zijn aangegeven op kaarten die tot gisteren ter inza ge hebben gelegen. Bezwaren Vooral de laatste dagen komen er veel bezwaren binnen bij het waterschap. „We hebben nu tussen de zestig en zeventig re acties, maar daar zit de post van vrijdag nog niet bij", zegt woordvoerster S. Minneboo. „Vooral de laatste dagen gaat het heel hard. We verwachten dat er tot en met maandag nog heel wat binnenkomt." De Schouwse en Goese afdelin gen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) hebben collectief bezwaar inge diend. „Er zijn volgens ons aan zienlijk meer droge sloten dan het waterschap heeft aangewe zen", zegt P. de Koeijer van de Schouwse afdeling. Hij schat dat het er ongeveer twee keer zoveel zijn. „De oorzaak is dat het waterschap afgelopen voor jaar heeft gekeken. Volgens ons was dat een meer dan gemiddeld nat voorjaar." Aan de hand van x-eacties die tij dens inloopavonden naar voren kwamen, heeft de afdeling in haar bezwaarschrift zelf de slo ten aangegeven die volgens haar ten onrechte niet als droog zijn aangemerkt. Daartegen is col lectief bezwaar gemaakt. „Dat is een soort service aan onze le den", aldus De Koeijer. „Niet ie dereen is even sterk op papier." De Goese afdeling heeft in alge mene zin protest aangetekend tegen de wijze waarop het wa terschap de droge sloten heeft aangewezen. Het bezwaar ma ken tegen elke omstreden.sloot afzonderlijk wordt ovex-gelaten aan de grondeigenaren zelf. Een inloopavond in Sint-Anna- land over het onderwerp trok deze week meer dan honderd belangstellenden agrariërs. Die namen vrijwel allemaal een standaardbezwaarschrift mee. Hoeveel van hen daadwerkelijk het formulier naar het water schap sturen, is nog onduidelijk. „Maar het onderwerp leeft on der de leden in elk geval sterk", zegt voorzitter L. Hage van de ZLTO Tholen. De afdeling heeft geen gezamenlijk bezwaar in gediend. Volgens Hage is Zeeuwse Eilanden wat al te 'vlug en grofmazig' te werk ge gaan bij de inventarisatie. Hij heeft zelfs geconstateerd dat sloten waar duidelijk water in staat als droog worden aange- merkt. Dat kan het waterschap nog in een lastig parket bren gen, meent hij. Advertentie De Smaek van Zeêland Luchtige mousse gemaakt van zwarte bessen uit Zuid-Beveland 16 17 september 'De Smaek van Zeêland' Abdijplein, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65