Grenswacht faalt in strijd mensensmokkel Luxe, maar angstig leven in Tokio Hongarije vraagt hulp aan Westen reportage zaterdag 16 september 2000 33 Westerse geisha's zijn populair De Hongaarse oostgrens wordt, als Hongarije lid wordt van de Europese Unie, de nieuwe buitengrens van de EU. De bijna 300 kilometer lange grens is nu al zeer in trek bij criminele organisaties die zich hebben gespecialiseerd in mensensmokkel. Duizenden Afghanen, Irakezen, Vietnamezen, Srilankanen en Bengalen betalen enorme bedragen om via Hongarije naar West-Europa te worden gebracht. De Hongaarse grenswacht is nauwelijks opgewassen tegen smokkelaars die het, in tegenstelling tot de grenswacht, aan geld, mankracht en materiaal niet ontbreekt. „We hebben vaak het gevoel dat we voor joker staan", aldus een Hongaarse grenswacht. Kapitein Gabor Kanyo schiet in de lach en zijn twee ondergeschikten gniffelen mee. Aanleiding tot de hilariteit is de blijkbaar nogal naieve vraag van de buitenlandse journalist 'of de smokke laars ook over zulke moderne apparatuur beschikken' nadat deze even door de gloednieuwe nachtvisie-verrekijker van de grenswacht heeft mogen turen. „Die hebben veel meer en moderner spul dan wij", zo vertelt kapitein Kanyo als hij is uitgelachen. We staan op een mooie nazomeravond kort voor middernacht op de Hongaarse oever van de Tisza-rivier die hier bij het plaatsje Tiszabecs enkele tientallen kilo meters lang de grens met de Oekraine vormt. De in het maanlicht blinkende ri vier is hier slechts enkele tientallen me ters breed en vormt een van de vele zwak ke plekken in de b ij na 3 0 0 kilometer lange oostgrens van Hongarije met Roemenië en Oekraïne. Veel meer dan een vlot of boot je, een lang touw en wat handlangers die aan weerszij den op de uitkij k staan is hier niet nodig om vanuit Oekraine Hongarije binnen te komen. Al gaat het desondanks wel eens mis. In april 1999 kwamen veer tien mensen om het leven toen hun plastic vlot midden op de wilde en ijskoude rivier omsloeg. Het gros van de meer dan 15.000 illegalen die afgelopen jaar in Hongarije werden aangehouden, kwam via deze grens het land binnen. En dit deel van de grens met Oekraïne is volgens kapitein Kanyo ver uit het meest in trek bij de mensensmok kelaars. „We doen wat we kunnen, maar het is simpelweg een ongelijke strijd", zo meent hij. De cijfers die kapitein Kanyo routinema tig uit zijn mouw schudt, spreken boekde len. De grenspost Tiszabecs, waarvoor hij verantwoordelijk is, heeft de beschikking over 43 grenswachten. Die 43 man wor den geacht de ruim veertig kilometer lan ge grens dag en nacht te bewaken, inclu sief de drukke grensovergang Tiszabecs. „We hebben dus pakweg 1 man per kilo meter voor bijna veertig kilometer rivier en vier kilometer 'groene grens'. We heb ben minimaal drie maal zoveel mensen nodig om ons werk echt goed te kunnen doen, maar daar is geen geld voor", zo ver zucht Kanyo. Iedere avond, aan het begin van de nacht dienst, wordt bepaald op welke plekken die nacht gesurveilleerd wordt. Onmid dellijk daarna gaan de grenswachten naar de hen toegewezen plekken. Hun mobiele telefoons, als ze die hebben, moe ten ze op het kantoor achterlaten. „Een standaard veiligheidsmaatregel", zo legt kapitein Kanyo uit. „We willen voorko men dat een corrupte medewerker snel even doorbelt waar we die nacht patrouil leren en waar niet". Het risico dat er zich verraders onder zijn eigen mensen bevinden, is Volgens Kanyo verre van denkbeeldig. „Er zijn enorme bedragen gemoeid met de mensensmok kel. Tegelijkertijd worden onze mensen heel slecht betaald. Een grenswacht ver dient hooguit 50.000 forint per maand (amper 400 gulden), 's Winters moet je voor dat geld nachtenlang bij temperatu ren tot twintig graden onder nul patrouil leren. Dan wordt het verleidelijk om 'de vijand' een keer niet te zien als je daarmee in één klap een paar maandsalarissen kunt verdienen". 'De vijand' zijn profes sionele, internationale misdaadorganisa ties die via Moskou en Kiev Afghanen, Irakezen, Srilankanen, Bengalen en wie er zich verder maar aandient naar het westen smokkelen. Per persoon rekenen ze tarieven van vele duizenden dollars voor een enkeltje naar West-Europa. De 'klanten' worden ook gedurende de reis, die vele weken kan duren, genadeloos uit gemolken. „Ze moeten voor alles betalen, ook voor het eten dat ze krijgen en voor het onderdak dat hen in afwachting van de volgende etappe wordt geboden", zo weet Kanyo. De vraag of de Hongaarse grenswachten op steun van hun Oekraïense collega's aan de andere kant van de grens kunnen reke nen, is ook goed voor enige hilariteit. Om diplomatieke redenen wenst Kanyo niet al te veel te zeggen over zijn collega's van de andere kant, maar van enige hulp bij het bestrijden van de smokkelaars is dui delijk geen sprake. Eerder van tegenwerking, zo blij kt uit een anekdote..Afgelopen voorjaar betrapten we op heterdaad een groep van zeventig personen bij het oversteken van de groene grensIn dat geval hebben we het recht om iedereen terug te sturen. Maar de Oekra ïense collega's zeiden na een kort onder zoek ter plekke dat ze maar van veertig mensen voetsporen hadden gevonden. Ze wilden daarom ook maar veertig perso nen terug nemen." Geglipt Ondanks de onderbezetting en het gebrek aan geld en materiaal waar de Hongaarse grenswacht mee te kampen heeft, houden Kanyo en de zij nen ieder j aar meer illega len aan. „In 1994 pakten we 18 man, twee jaar later 80, vorig jaar 780 en dit jaar zit ten we al dik over de 500. Elders in Hon garije werden vorig jaar nog eens zo'n 500 illegalen aangehouden die hier de grens over waren geglipt. En we schatten dat het nog eens zo 'n 2 5 0 anderen gelukt is om ongezien naar West-Europa te gaan." Voor de goede orde: De cijfers hebben be trekking op de amper veertig kilometer grens die Kanyo onder zijn hoede heeft. En voor het gros van de illegalen betekent aanhouding in Hongarije geenszins het einde van hun droom om een nieuw leven te beginnen in Frankrijk, Duitsland of Nederland, maar slechts vertraging. De meeste illegalen wagen zodra ze worden gepakt politiek asiel aan en kunnen in dat Drie Vietnamezen wachten op de uitslag v; geval niet worden teruggestuurd voordat die procedure is afgerond. In negen van de tien gevallen zijn de asiel zoekers al naar het westen verdwenen voordat ze zijn uitgeprocedeerd. De mees te Hongaarse asielzoekerscentra zijn, net als die in Nederland, open. Wie weg wil, wordt niets in de weg gelegd. En zelfs de paar gesloten asielzoekerscentra die on der de grenswacht vallen, zijn verre van potdicht. Alleen al vanuit het 'gesloten' centrum in de stad Nyirbator in het oosten van Hon garije zijn dit jaar 70 mensen ontsnapt. „Mensen die perse weg willen, kun je on mogelijk tegenhouden. Die vinden altijd wel een manier om te ontsnappen", zo meent majoor Mihaly Usztics. Usztics heeft de leiding over het gesloten i hun asielaanvraag. asielzoekerscentrum in Nyirbator; een voormalige kazerne die oogt als een ver loederde gevangenis. Het gros van de 151 'gasten' van majoor Usztics bestaat uit al leenstaande mannen die niet voor politiek asiel in aanmerking komen of die wach ten op uitzetting naar het land van her komst. In veel gevallen komt het daar echter nooit van omdat de personen in kwestie valse namen hebben opgegeven. „Zo lang de identiteit van iemand niet on omstotelijk vast staat, kan die niet wor den teruggestuurd", verzucht majoor Us ztics. Een kant-en-klare oplossing heeft hij niet voor het probleem van de ieder jaar groeiende stroom illegalen voor wie Hongarije doorgaans slechts tussensta tion is. „Onze grensbewaking moet veel beter worden, want als ze eenmaal hier in foto David Greedy Hongarije zijn, dan is het te laat. Jullie in West-Europa moeten Hongarije helpen, want het wordt uiteindelijk jullie pro bleem", zo meent de majoor. „Hongarije heeft niet het geld, jullie wel. En hoewel Hongarije pas over een paar jaar lid van de Europese Unie wordt, is de grens hiel de facto al lang jullie buitengrens." Banhegyi weet dat hij minstens drie maal zoveel mensen in het veld zou moeten hebben om effectief te kunnen opereren, maar weet tevens dat hij dit j aar van de re gering in Boedapest geen cent meer krijgt dan vorig jaar. „We zijn een klein, relatief arm land. Meer geld is er niet. Daarom moeten jullie in het westen bijspringen. Help ons. Dat is in jullie eigen belang." Hans Gertsen Een seriemoordenaar? Nee, ze is ontvoerd door een sekte en is nu een seksslavin van nieuwe volgelingen. Fout. De yakuza, Japanse maffia, heeft haar gedrogeerd en verkocht aan een bende vrouwenhandelaars in Hongkong. Allemaal theorieën over de verdwijning van een jonge Britse die als 'gastvrouw' werkte in het nachtleven van Tokio. Het enige dat vaststaat, is dat ze na twee maanden nog spoorloos is. En dat andere westerse vrouwen niet voor het werk terugdeinzen. Op enkele 'vermist'-affiches na wijst niets in de uitgaansbuurt Roppongi er op dat hier de 22-jarige Lucie Black- man is verdwenen. De neonlichten schit teren als altijd. Australische en Afrikaan se portiers lokken Japanse en westerse zakenlui hun stripteasetenten binnen. Geblindeerde limousines parkeren op plaatsen waar alleen de yakuza geen boe te krijgt. Opgedofte westerse vrouwen, net boven de 20, haasten zich in elegante avondjurken naar een van de tientallen 'internationale bars' die Roppongi rijk is. Ook Blackman werkte in zo'n bar, als hos tess. In de Casablanca schonk de voorma lig stewardess uit het Britse Kent drank jes in voor hoofdzakelijk Japanse mannen. Ze zat bij hen aan tafel, stak hun sigaretten aan, praatte over koetjes en kalfjes, maakte ze complimentjes en was vooral mooi. Totdat Blackman op een zondagmiddag in juli haar vriendin opbelde met wie ze samen naar Tokio was gekomen. Ze was met een man mee. Hij zou een mobiele te lefoon voor haar kopen. Daarna zou ze met een klant van de club naar het strand gaan. Het was haar laatste telefoontje. Twee dagen later werd haar vriendin ge beld door iemand die in gebroken Engels zei dat Blackman niet meer terugkwam, Ze onderging training voor haar nieuwe leven bij een religieuze sekte. Terwijl 40 rechercheurs en agenten zich op de zaak stortten en van begin af aan met het ergste rekening hielden, waren de vacatures van Blackman en haar vriendin binnen een week vervuld. Door westerse dames. „Ze doen het voor het geld"zegt de 46-ja- rige Bob, die alleen bij zijn voornaam ge noemd wil worden. De Amerikaan runt al negen jaar een wervingsbureau in Tokio voor buitenlandse hostesses en striptea- sedanseressen. Sommige vrouwen bena deren zijn organisatie in de hoofdstad wanneer ze op wereldreis zijn en snel wat willen bijverdienen. Veruit de meesten komen via Bobs agenten overzee. Elk jaar plaatst zijn bureau meer dan 100 gastvrouwen uit West-Europa, Australië, Canada en de VS in bars en nachtclubs verspreid over heel Japan. Ook na de ver dwijning van Blackman die, zo benadrukt Bob, niet een van 'zijn dames' is. Terwijl hij zijn interview geeft in een kantoor net buiten Tokio, liggen in een aparte kamer twee Zweedsen te slapen. Ze komen bij van hun vliegreis. Zij beginnen de komen de week aan hun nieuwe banen. Salarissen „Basissalarissen beginnen bij 5000 gul den per maand maar lopen al gauw op tot 10.000", legt Bob uit. „Sommige ervaren gastvrouwen verdienen meer.In veel ge vallen krijgen de werkneemsters onder dak en een toelage voor eten. Daarnaast zijn er allerlei bonussen te verdienen, bij voorbeeld wanneer een hostess haar eigen gasten meeneemt. Hoewel hij uitdrukke lijk zegt dat het niet voor iedereen is weg gelegd, kent Bob vrouwen die 'ongeloof lijke' cadeaus van klanten hebben gekregen, variërend van handtassen en sieraden tot auto's en appartementen. Dat ervoor al dat moois geen andere dien sten worden verwacht dan gezelschap houden, is - zo weet Bob uit ervaring - voor buitenstaanders moeilijk te begrij pen. „Hostess is geen codewoord voor prostituee", zegt hij stellig. Officieel mag een klant zijn gastvrouw niet aanraken. Prostitutie willen bareigenaren helemaal niet hebben. „Het is reden voor ontslag" zegt de Amerikaan. „Ook voor ons. Het geeft mijn bureau een slechte naam." Prostitutie is namelijk illegaal in Japan. Maar waarschijnlijk is mama-san achter de tap bezorgder om haar inkomsten. Zij wil dat de klant zijn geld in de club uit geeft en niet daarbuiten, waar het in de zakken van haar bijklussende hostess zou verdwijnen. Overigens wordt uit eten met klanten wel bevorderd, omdat het hele ge zelschap daarna naar de bar komt. Gekkenwerk Om een hostess-club binnen te mogen, be taalt een klant minstens 100 gulden. Daarvoor kan hij één uur blijven. Daarna wordt het 'zitgeld' verhoogd tot 60 gulden per half uur. Hij is verplicht minimaal twee drankjes voor zijn gastvrouw te be stellen, vanaf 40 gulden per glas. Om aan het eind van de avond alleen naar huis te gaan. „Buitenlanders vinden dit gekken werk", zegt Bob lachend. „Zij gaan naar een kroeg aan de overkant van de straat, ontmoeten daar Japanse meiden en bren gen de nacht gratis door." Volgens de Amerikaan speelt verschil in mentaliteit ook een rol. Westerlingen gaan naar het café om andere mensen te ontmoeten. Veel Japanners voelen zich daarbij niet op hun gemak. Bob: „Zij zijn opgevoed met het idee geen inbreuk te maken op andermans privacy. Dat is on beleefd. Daarnaast is de sociale omgang tussen mannen en vrouwen hier niet zo vrij als in het Westen." Een club biedt een veilige uitkomst. Daar kunnen Japanse mannen zonder schroom vrouwen van andere nationaliteiten ont moeten. „En zich ontspannen", voegt Bob toe. „In Japan geef je geen mening, maak je geen ruzie. In de bars mogen ze zeggen wat ze willen." Bovendien kunnen de klanten zich voor één nacht speciaal voelen. Alles wat ze misschien voor hun baas of echtgenote niet zijn. Een hostess zegt hoe knap hij is, hoe bijzonder en intelligent. Ze klapt voor zijn karaoke-liedjes en lacht om zijn grappen, ook als die flauw zijn. „De man nen weten wel dat het nep is, maar ze ge nieten ervan. Ze willen gewoon een leuke avond." De rol van bevallige gastvrouw gaat de ene westerse hostess makkelijker af dan de andere. Sommige vrouwen ervaren hun werk als geestelijke prostitutie. Zij gruwelen van de seksueel getinte ge sprekken en afdwalende handen laat op de avond wanneer de alcohol begint te werken. Anderen vinden de nachtelijke werktijden lichamelijk te zwaar. Over de veiligheid van de gastvrouwen bestaat al evenveel - of even weinig - duidelijkheid als over het schemerige gebied waarin de clubs opereren. Officieel staat behalve de Blackman-zaak alleen de vermissing van een Canadese vrouw uit 1997 open. Veel vrouwen durven niet naar de politie te stappen uit angst dat ze het land worden uitgezet. Sommige landen, waaronder Australië, hebben een speciale regeling met Japan die werkvakanties toestaat. De meerderheid heeft dat echter niet. Raadsel Die vrouwen komen dikwijls op een toe ristenvisum het land binnen. En dat ver biedt werk. Wanneer een hostess dan ook nog langer blijft dan de toegestane drie maanden, zit er in geval van nood weinig anders op dan het eerste het beste vlieg tuig naar huis te nemen. Zoals een Ameri kaanse vorig jaar deed toen ze twee dagen na een diner met een klant naakt wakker werd in een vreemd huis. Ze was ervan overtuigd dat haar gastheer drugs in haar drankje had gedaan, maar een aanklacht indienen durfde ze na haar ontsnapping niet. Toch had ze waarschijnlijk meer ge luk dan de Britse Blackman. Wat er met haar misging, blijft vooralsnog een raad sel. Werkte ze dan misschien voor de verkeer de nachtclub, eigendom van de yakuza die eigen regels hanteert en die Blackman niet kende? Had ze de pech met een ver knipte klant mee te gaan? Of is ze toch ge drogeerd en verkocht aan een misdaad syndicaat in Hongkong, zoals de recente getuigenis van een toerist doet vermoe den. Hij zegt haar daar volkomen in de war voor een geldautomaat te hebben ge zien. Blackmans vader en zusje die voor hun zoektocht vaak naar Tokio reizen, ho pen op dat laatste, 'zodat Lucie geen cijfer in de statistieken wordt'. Hester van Nunen Een Hongaarse grenswacht kijkt door een door de Duitse regering beschikbaar gestelde nachtkijker. foto David Greedy TOTAL PLaNn) het nachtleven zich voornamelijk achter gesloten foto Hester van Nunen Tokio's uitgaanswijk Roppongi waar deuren afspeelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33