Freeman lui maar ijzer sterk FiLM BY HE es PZC David Lindberg tilt kunst van de aarde Een etage vol grafiek Cynisme over Verdi-opera volgens dirigent misplaatst Galerie in Groede eert werk Jean-Marie Strebelle kunst cultuur 18 Amerikaanse acteur steelt show met rol in Nurse Betty Spotlight Brieven van Van Oorschot gebundeld vrijdag 15 september 2000 door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Amerikaan se acteur Morgan Freeman is de ster van het festival Film by the Sea. Naar het zich laat aanzien is Nurse Betty, de film die hij donderdag in Vlissingen kwam presenteren, een van de artistie ke hoogtepunten van het festi val en dus van het komende filmseizoen. Niet in het minst dankzij de fenomenale acteer prestatie van Freeman, die van een meedogenloze moordenaar een uiterst sympathiek filmper sonage weet te maken. Zelf blijft de acteur bescheiden over zijn bijdrage. ..Duizend andere acteurs hadden deze rol net zo goed kunnen spelen als ik. De verschillen zouden mini maal zijn." Geen hond die dat na het zien van Nurse Betty gelooft. De film gaat over de naïeve huisvrouw Betty Sizemore (een eveneens geweldige rol van Renee Zell weger) die weg is van de televi siesoap A reason to loveen spe ciaal van de knappe hartchirurg daarin, dokter David Ravell. Als Betty getuige is van de gru welijke moord op haar man, een louche autohandelaar, raakt ze in een shocktoestand. Ze waant zich de ex-verloofde van de fic tieve dokter Ravell en gaat hem in Hollywood zoeken. Ze wordt achtervolgd door Charlie en Wesley, de moordenaars van haar man, gespeeld door Mor gan Freeman en Chris Rock. Naarmate de film vordert, raakt Charlie (Freeman) steeds ster ker geobsedeerd door Betty (Freeman: „Zij leeft in een sprookjeswereld, hij creëert een sprookje"). In bijna twee uur tijd ontrolt zich een spannend, gruwelijk, vertederend en hu- Morgan Freeman: „Ik heb geleerd dat alles gebeurt zoals het gebeurt. Je moet je dromen aanpassen aan de realiteit." foto Lex de Meester VLISSINGEN - Spotlight van de jonge Middelburgse filmma kers Dirk de Kam en Rieks Soe penberg is toegevoegd aan het programma van Film by the Sea in Vlissingen. De film, waarin mensen uit het Middelburgse en Vlissingse amateurtheater een rol spelen, draait zaterdag om 16 uur in CineCity2. De toegang is gratis. moristiseh verhaal, dat geen se conde verveelt. „Ik heb voor deze rol gekozen, omdat het script mij zo aan sprak", vertelt Freeman. „Het is goed geschreven, wat ik heel be langrijk vind, het heeft een uit stekende verhaallijn, het is an ders en onvoorspelbaar. Op geen enkele manier was te voorzien wat op de volgende pagina zou gebeuren. Zo werkt het in de film uiteindelijk ook. Elke scene is onvoorspelbaar, waardoor je blijft kijken, het is als met een boek dat je niet weg kunt leg gen." Volgens Freeman hoefde hi] weinig toe te voegen aan het personage dat al op papier was ontstaan, anders dan in Under Suspicion, de andere film waar in hij op Film by the Sea is te aanschouwen. „Het verhaal van die film speelt zich in een veel korter tijdsbestek af, waardoor de nadruk ligt op maar één seg ment van een personage. Dat betekende dat ik .de geschiede nis van de politiechef die ik speel helemaal zelf kon invul len. Het script van Nurse Betty was anders. Dat was helemaal compleet, ik hoefde niets meer aan te vullen. Als ik wilde had ik aan Charlie best wat dingen kunnen veranderen, maar dat vond ik niet nodig." Lui Het lezen van het script was zijn enige voorbereiding op de rol, beweert Freeman, die zichzelf in één woord karakteriseert als lui. Het is bekend dat hij re search voor een rol onzin vindt. „Wat valt er dan te onderzoe ken? Een filmpersonage is een fictieve figuur, waar moet je iets over hem te weten komen? Hoe kom ik erachter hoe hij praat of loopt? Als ik iemand speel die in de gevangenis zit, moet ik dan zes weken in de gevangenis zit ten om te weten hoe het voelt? Dat lijkt me niet. Als ik een poli tieman speel, dan maakt het niet uit wat een politieman in een be paalde situatie zou doen, het is belangrijk wat ik doe. Film is een illusie en waar het om gaat is dat wat ik doe echt lijkt. Nie mand wil Clint Eastwood op een boef zien afgaan zoals dat op de politieschool wordt geleerd. Nee, Clint Eastwood doet poef, poef, poef." Freeman wordt geroemd om zijn vermogen met minimale middelen een karakter neer te zetten. Daarbij speelt hij zo in nemend dat hij de gemeenste crimineel sympathiek weet te maken. Opnieuw minimaliseert de acteur zijn eigen rol. „Ikweet niet of ik zoveel warmte uit straal", zegt hij spottend. „Ik geef weer wat ik in een script lees. De schrijver is degene die de crimineel sympathieke trek jes meegeeft, om het einde dat hij in gedachten heeft geloof waardig te maken. Ik weet niet of dat iets met mijn talent te ma ken heeft." Mentor Ook als het gesprek komt op zijn rol als mentor van jonge acteurs zoals Brad Pitt (in Seven) of Chris Rock, stelt Freeman zich bescheiden op,1k geef geen ad viezen aan jonge collega's. Ik doe gewoon mijn werk en zij kij ken wat ik doe." Alle kapsones zijn hem vreemd, en op alles rea geert Freeman even relaxt. Met een verwijzing naar de fantasie werelden van verschillende per sonages in Nurse Betty besluit hij: „Ik heb geleerd dat alles ge beurt zoals het gebeurt. Je moet je dromen aanpassen aan de realiteit. Probeer te bereiken wat je wil, maar zorg ook dat je blijft willen wat je hebt. Ik ben laat met acteren begonnen, mijn succes is laat gekomen. Heel vaak was ik jaloers op collega's die het sneller voor elkaar had den dan ik. Maar nu heb ik geen last meer van naijver. Het heeft geen nut jezelf met anderen te vergelijken." Zegt de acteur die een maatstaf is voor iedere jongere collega met ambitie. Nurse Betty draait nog zondag om 20.45 uur in Vlissingen, Under Sus picion zaterdag 18.45 uur en zondag 20.45 uur in Vlissingen. Voor het- complete programma van Film by the Sea zie de dagagenda op pag.. Expositie in Plus Min door Ali Pankow RENESSE - Vluchtig en transparant zijn de kunstwer ken van David Lindberg die tot en met zondag 1 oktober te zien zijn in galerie Plus Min aan de Kampweg in Renesse. Door doordacht gebruik van lichte materialen als plastic en polyester tilt de beeldend kunstenaars zijn bouwsels als het ware van de aarde. Lindberg exposeert op uitno diging van gastcurator Jan van Adrichem in Plus Min. De Amerikaanse kunstenaar woont de ene helft van zijn tijd in New York en de andere helft in Amsterdam. Hij stu deerde design en architectuur aan de Parsons School of De sign in New York en werkte onder meer enkele jaren in Los Angeles bij een architec tenbureau waar hij zich naast ontwerpen bezighield met het maken van maquettes. Na zijn eerste tentoonstelling in Nederland in 1993 bij gale rie W139 in Amsterdam besloot hij steeds langere pe rioden in Nederland te vertoe ven. „Hij maakt typisch Amerikaanse kunst, waarin kleuren en toeval een belang rijke rol spelen. Het is een Sculptuur van gestold transparant plastic. foto Janne Wolterbeek soort schilderen in de ruimte", vindt huismeester Jan van Munster van Plus Min. Hij zag Lindberg ruim vier weken voor de start van deze expositie hier aankomen met slechts wat polyester en tubes pigment. Hij liet zich vervol gens inspireren door de weid se omgeving van de Schouwse polder. „Dat was heel wat an ders voor hem dan de drukte in de stad. Hij verbaasde zich ook dat hij hier zomaar rupsen en egeltjes zag lopen", vertelt Van Munster. Het werk dat Lindberg in die vrij eenzame weken in Plus Min maakte, bestaat uit drie dimensionale bouwsels. Ze hangen aan het plafond, ste ken uit de muur of staan in de ruimte als sculpturen ge maakt van gestold transpa rant plastic met daaraan toe gevoegd pigment. Eén van de bouwsels doet denken aan een strandreliëf waar door eb het zeewater zojuist uit is wegge vloeid. De felle tinten rose, blauw en geel geven de indruk van ongebreidelde kinderlij ke blijheid. Een mooi contrast daarmee vormt in de andere hoek van de ruimte een bouw sel dat aan een libelle doet denken en de indruk wekt te aarzelen tussen opstijgen of filosoferend tegen de muur te blijven zitten. Een tegenstelling zit ook in het transparante brokstuk waarin een fel gekleurde bloem met een vlinderachtig detail zit verwerkt. Blikvan ger vormt een verticaal han gend vlak van transparante glasvezel, waarin de kleuren geel en blauw het nabij gele gen strand lijken te visualise ren. Onthaasten Het werk van Lindberg nodigt overigens vooral uit tot ont haasten en enige tijd doelloos in Plus Min te vertoeven, zon der per se te willen begrijpen of te interpreteren. Expositie: David Lindberg in ga lerie Plus Min in Renesse, t/m 1 oktober op zaterdag en zondag van 12 tot 16 uur of op afspraak: 0111-461497. Grafische werken in 't Poortwachtershuis. foto Charles Strijd door Frank Gijsel AARDENBURG - De boven verdieping van galerie 't Poor- terswachtershuis van Moni que Martens in Aardenburg herbergt tot begin november een tentoonstelling van grafi sche werken. De ruimte is in gericht met grafiek, een kunstuiting die alle werken op papier omvat. De expositie toont verschillende technie ken zoals zeef-, vlak- en diep druk. Een van de meest in het oog springende werken is Remise a jour 1997 van de Belg Pierre Alechinski. Een kleurenlitho grafie en houtgravure samen gebracht op hetzelfde blad. Alechinski combineert in zijn werk vaak verschillende tech nieken zoals aquarel en etsen. Een ander opvallend werk is van de hand van de kunste naar Christo. Een fraaie meerkleurendruk van de in gepakte Rijksdag. De in Makkum geboren Leo Dooper gebruikt een combi natietechniek voor zijn religi euze kunst, passend in een tijdsbeeld waarbij kunste naars heftig protesteren tegen in hun ogen bestaande mis standen. fouten en tekortko mingen in de huidige samen leving. Zijn werk geeft pi-ecies weer wat een op rust gestelde burger te denken zou geven. Dooper lijkt een verbeten jon ge man, die soms onzinnige dingen doet en zinnige als hij er zin in heeft. Opvallend is ook De Kist van autodidact Jan Haas uit Vlis singen. Van De Kist zijn maar twee afdrukken gemaakt. Naast Haas zijn op de ten toonstelling meer Nederland se kunstenaars vertegen woordigd, zoals Dolf Jaspers met houtsneden en kopergra- vures, J. Michielssens met de Dom van Veere en de twee Aardenburgers Jan Bruens (pentekeningen) en Karei Korfker (gemengde druktech- nieken). Restauratie Naast het organiseren van ex posities wordt in het atelier van Monique Martens ge werkt aan de restauratie van schilderijen. Zo is haar voor de komende periode een werk toevertrouwd van de Belgi sche schilder Verwee. Expositie: Grafische kunst in ga lerie 't Poortwachtershuis in Aar denburg tot begin november dage lijks van 13.30-17 uur. DEN HAAG-Uitgeverij G. A. van Oorschot komt met een literair-wetenschappelijke uitgave van brieven van de in Vlissingen geboren en getogen Geert van Oorschot (1909-1987). Het eei-ste deel zal waarschijnlijk in 2003 ver schijnen. Van Oorschot correspondeerde met tal van groten van zijn tijd: schrijvers, politici, wetenschappers en hoogwaardigheidsbekleders. De brieven zijn onderdeel van het archief van de uitgeverijdat nu grotendeels is overgedragen aan het Letterkundig door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Dirigent Joan Berkhe- mer van het Zeeuws Orkest heeft woensdagavond één stoel neergezet middenin de Grote Kerk van Veere. Daarop is hij gaan zitten, waarna de opera I due Foscari, die het Zeeuws Or kest en het Zeeuws Philharmo- nisch Koor volgende week uit voeren als slot van de Zeeland Nazomer Festivals, voor hem werd afgespeeld met de bijbe horende videoprojecties op de achtermuur van de kerk. „Ik was diep onder de indruk." Ten onrechte worden van de uit voering van I due Foscari geen al te hoge verwachtingen ge koesterd, meent Berkhemer. Doordat een aantal aange vraagde subsidies niet is uitge keerd, heeft het Zeeuws Orkest flink in de begroting moeten schrappen. De enscenering en de overdadige kostumering ver dwenen uit de oorspronkelijke opzet. Daarbij twijfelen sommi gen aan de kwaliteit van I due Foscari binnen het oeuvre van Guiseppe Verdi. Is het een nie mendalletje of niet? Kritiek „Door de kritiek op de opera voel ik me persoonlijk bele digd", reageert Berkhemer. „Ik ben er al een half jaar zeer inten sief mee bezig, terwijl die nega tieve oordelen over de opera komen van mensen die de ency clopedie en elkaar naschrijven. I due Foscari is een zeer krachtig jeugdwerk met alle kwaliteiten van Verdi erin. Wie die opera slecht noemt valt het hele oeu vre van Verdi aan. De dirigent erkent dat I due Foscari geen opera is met mas sascènes, spectaculaire achter volgingen of romantische lief desperikelen. Het is een vrij statisch stuk waarin de nadruk ligt op de muziek. Juist daarom zijn de bezuinigingen die moes ten worden doorgevoerd geen verzwakkingen gebleken. „Ik heb een aantal inspiratoren", legt Berkhemer uit. „Tot hen be hoort ook Johan Cruijff. Zijn bekende uitspraak 'Elk nadeel heb zijn voordeel' gaat hier ook op. Het verhaal wordt verbeeld in de projecties van Floris Gun- tenaar. Hij laat heel geleidelijk en subtiel beelden van Walche ren en Venetië in elkaar over gaan. De lagune van Venetië wordt het Veerse Gat en omge keerd. Er zijn ook beelden van de Watersnoodramp ingevoegd. Verder wordt het Dogenpaleis getoond, waarin het verhaal over de Doge en zijn zoon zich afspeelt en we projecteren een deel van de tekst op de muur, zo dat het publiek het verhaal per fect kan volgen. Het mooie is nu dat Guntemaar erin geslaagd is met zij n projecties een ongelofe lijk krachtig statement neer te zetten. Het enigszins abstracte karakter ervan past prima bij Joan Berkhemer: „Het Cruijff-motto 'Elk nadeel heb zijn voordeel' gaat ook hier op." foto Dirk-Jan Gjeltema het statische van I due Foscari. De combinatie van de projecties i en de sfeer van deze kerk ver leent de opera een extra lading die sterker werkt dan een ver kleedpartij." Berkhemer gelooft dat de vidt> projecties het mogelijk make nieuwe metaforen te vinden, i waardoor een opera als I dut Foscari een moderne betekenis1 krijgt. „Het is voor het eerst dat I ik zo gegrepen ben door de toe passing van de computer", zegt hij. „Ik ben iemand die nog twee eeuwen terug leeft. Maar het is me wel duidelijk dat met nieuwe i middelen hetzelfde naar de voorgrond kan worden gehaald als in vroeger tijden. Het mense lijke gevoel waar het altijd om 1 draait." Behalve de ervaren solisten Jan Derksen, Ellen van Haaren en I Tom Haenen, doen aan I due Foscari drie veelbelovende zan- gers mee, aldus Berkhemer Voor de rol van Jacopo, de zoon van de Doge, zochten we een heldere tenor. Ik hoorde dat in Karlsruhe Harry van der Plas zong; de man die ik moest heb- ben, zei iedereen. Hij wilde graag en toen hij zong wist ik niet wat ik hoorde. Hij wordt ongetwijfeld een hele grote." Ook de in Amsterdam studeren- de Valentin Soukhodolets en Marta Blom zijn volgens Berk- hemer grote talenten. Al met al genoeg redenen om de uitvoe- i ring van Idue Foscari in de Gro- te Kerk niet links te laten liggen, meent hij. „Het is terecht dat de verwachtingen over de opera i wat cynisch zijn na de tegenslag bij de organisatie en het gemop- j per van een van de hoofdrolspe- Iers in een interview.Toch heb ik I zelf nooit het vertrouwen verlo ren. Ik ken Guntenaar. Wordthi) beknot, dan vindt hij iets anders uit. Misschien vergis ik me, maar ik denk toch dat het hem nu ook weer is gelukt." Museum in Den Haag. Het gaat om 70.000 docu menten uit de periode 1945-1987. Het Letterkundig Museum wil het archief binnen twee jaar toegankelijk maken voor onderzoekers. Het is ook op zoek naar brieven van Van Oorschot die zich nog niet in het archief bevinden Behalve uitgever, was Van Oorschot ook schrijver. Onder het pseudoniem R.J. Peskens publiceerde hij onder meer de kronieken Tivee vorstinnen en een vorst (1975) en Mijn tante Coleta (1976), waarin hij uitvoerig putte uit de herinneringen aan zijn Vlissingse jeugd. (ANP) Zicht op Vlissingen, olieverfschilderij van Jean-Marie Strebelle. foto Peter Nicolai door Wilma Valk GROEDE - De illustraties in het boek De Oude Man en de Zee van Ernest Hemmingway ver tellen op heel speciale wijze over de liefde van Jean-Marie Strebelle (1916-1989) voor de zee. In Nederland is deze Franse uitgave evenals het kinderboek gemaakt voor zijn kleinzoon, niet te koop. Beide boekjes lig gen ter inzage in galerie D' Ou we Smisse in Groede waar tot eind oktober werken van Strebelle tentoongesteld wor den. De schilderijen die in Groede te zien zijn geven een voortreffe lijk overzicht over de vele artis tieke perioden in het leven van Strebelle. Hij voer al vanaf zijn vijftiende over alle wereldzeeën en heeft in zijn werk vooral de kleuren in de verschillende de len van de wereld willen weer geven. Men ziet aquarellen, olieverf en tekeningen gemaakt in Zuid-Afrika, de Seychellen of de Caraïben naast enkele Zeeuwse luchten, want ook in Zeeland heeft Strebelle veel vertoefd en gewerkt. Naast prachtige luchten en ver gezichten maakte Strebelle een groot aantal portretten. In Groede is er onder meer eentje van zijn dochter, gemaakt aan het begin van de zeventiger ja ren, te zien. Een groot, ietwat melancholiek werk, in verras sende kleuren. Jean-Marie Strebelle heeft het talent van geen vreemde. Zijn vader was een bekend schilder in België en ook zijn broer heeft als beeldhouwer naam ge maakt. De moeder van Jean- Marie was Nederlandse, ze kwam uit Haarlem en was zelf ook begenadigd kunstenares maar heeft tijdens haar huwe lijk altijd het werk van haar man vooropgesteld. Over Strebelle is door zijn vrienden en recescenten een boekje gemaakt waarin een aantal foto's en zelfportretten zijn opgenomen. Dit boekje, de Franse uitgave, is in D'Öuwe Smisse evenals de tentoonge stelde werken te koop. Expositie: Jean-Marie Strebelle itl galerie D'Ouwe Smisse in Groede t/m eind oktober, open dagelijks, be halve zo en woe, in oktober alleenzo, zo, ma en op afspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 18