Vesting Hulst herwint oude glorie Jeugd Koewacht krijgt eigen soos Voor de liefhebber zeeland woensdag 13 september 2000 z 24 Hulst verwacht geen chaos door andere verkeersafwikkeling Hontenisse begint onderhandelingen opruimen havenslib Dronkemansrit in Axel komt Belg duur te staan Kazerne Middelburg nu eerste keus voor bouw schouwburg Tien boetes bij controle Miljoenensubsidie voor opknappen stadspoorten verwacht Drankrijder veroordeeld Kantexpositie voor goed doel door René Hoonhorst HULST - De herwaardering van Zoetevaart (wijkontsluitings- weg) en Van der Maelstedeweg (stadsontsluitingsweg) leidt in de toekomst niet tot chaos en opstoppingen in Hulst-Zuid. Wethouder W. Kaijser erkent dat automobilisten niet graag omrijden, maar een signalisa tiesysteem op rijksweg N60 en vergaande verkeersremmende ingrepen op Zoetevaart moeten ervoor zorgen dat het verkeer niet vastloopt op de kruising van beide Hulster toegangswe gen. Burgemeester en wethouders vragen de gemeenteraad deze maand om 2,6 miljoen gulden (waarvan 1,6 miljoen al eerder werd verleend) voor de eerste fase van reconstructie van Hulst-Zuid. De verkeersafwik keling naar en vanuit de bin nenstad moet in de toekomst een stuk soepeler verlopen. Een aparte afslag naar het Morres- terrein is één van de belangrijk ste voorwaarden daarvoor. Een goed verwijzingssysteem moet er daarnaast voor zorgen dat be zoekers van Hulst de juiste af slag nemen en niet allemaal via de Grote Kreekweg langs Zoete vaart en Van der Maelstedeweg de stad binnen willen rijden. Een 'dynamisch verkeersver- wijzingssysteem' moet automo bilisten doorverwijzen naar de toegangswegen Absdaalseweg en Oude Zoutdijk, afhankelijk van de plek waar de bezoekers in de binnenstad moeten zijn. Kaijser kan zich ook voorstellen dat een deel van de bezoekers via Grote Kreekweg, Kool straat, Glacxsweg en Tivoliweg door de Dubbele Pooit de bin nenstad inkomt. Als de rotonde op de ingewikkelde kruising Glacisweg/Zoutestraat/Kool- straat/IJzerenhandstraat ge reed is, wordt het aantrekkelij ker om via zo'n rondweg van ontsluitingswegen het centrum binnen te rij den. Outlet De gemeente kan niet met een definitief verkeerscirculatie- plan op de proppen komen, voordat duidelijk is of Hulst als nog kans maakt op een perma nent uitverkoopcentrum in de vorm van een factory outlet-vil lage. Het hangt sterk van heti of niet doorgaan van de vesti ging van dat uitverkoopdorpaj hoe de omgeving van het Sta tionsplein - verkeerstechnisch ingericht dient te worden. B ei W blijven rekenen op groot schalige bedrijfsontwikkelin- gen op en rond het Stations- plein, want ze vernachten in 2002 een extra ontsluitingswe naar de N61, parallel aan de Absdaalseweg, aan te kunne: leggen. Door de verkeersaféék. keling beter te spreiden over de verschillende toegangswegen:; I de vorming van files op zuide!;;- ke invalswegen gi'otendeels te voorkomen, denkt wethouder Kaijser. Het is weliswaar ruim een kilo meter korter om via Zoetevaan naar de binnenstad te rijden is plaats van over de Grote Kreek weg en Van der Maelstedeweg. Maar toch verwacht Kaijserniet dat veel verkeersdeelnemers uit gewoonte of vanwege tijdwinst over Zoetevaart rijden. „Die laatste optie zullen we voorko men. Het smaller maken van Zoetevaart, het toelaten var fietsers op de rijbaan, aanplant van een rij bomen en andere ver keersremmende maatregelen zorgen ervoor dat over Zoete vaart rustig gereden moet wor den. Tijdwinst zal het afsnijden dus zeker niet opleveren." SLUIS - Bij een verkeers controle op de Rondweg in Sluis werden maandag avond tien bekeuringen uitgeschreven. Vier bestuurders werden beboet voor ondeugdelij ke verlichting van hun voertuig. Twee automobi listen kregen een bekeu ring voor het niet dragen van de autogordel. Twee bestuurders werden ten slotte beboet voor het res- pectievelijk niet voeren van een afgeknotte driehoek op een land bouwvoertuig en het overschrijden van de doorgetrokken streep. door René Hoonhorst HULST - De vesting rond de binnenstad van Hulst is binnen twee jaar geheel gerenoveerd. Na de restauratie van de Kel- dermanspoort, eind dit jaar klaar, kan Hulst direct door gaan met het opknappen van de Graauwse, de Gentse én de Dubbele Poort, stellen burge meester en wethouders. Ook het herstel van de wallen kan vol gend voorjaar beginnen. Wethouder P. Weemaes geeft toe dat het goede nieuws nog niet helemaal officieel is. De Rijks dienst voor de Monumenten zorg moet 31 januari 2001 nog wel even besluiten dat Hulst ruim 2,2 miljoen gulden uit het Besluit Rijksregeling Grote Restauratie (de zogeheten kan jerregeling) kiijgt. Maar als Hulst tijdig de aanvraag indient om in aanmerking te komen voor de forse subsidie kan er niets misgaan, verwacht Wee maes. Paar ton meer Met slechts een paar ton meer dan een vorig jaar februari voor herstel van de Keldermanspoort uitgetrokken bedrag heeft de gemeente Hulst dan de hele ves ting opgeknapt, rekent hij vooi\ De renovatiekosten van de Bollewerck- of Dobbele Poort (andere namen voor de Kelder- manspoort), de drie stadspoor ten en de wallen worden ge raamd op een bedrag van ruim 4,5 miljoen gulden. Hoewel voor de werken aan de wallen nog een restauratieplan moet wor den opgesteld, waarna Monu mentenzorg pas het subsidiabe le bedrag vaststelt, rekenen B en W op een totale bijdrage van bij na twee miljoen gulden uit de kanjexTegelingspot. De provincie droeg eerder ook al een ton bij en - rekening hou dend met wat BTW-teruggaves - zodoende hoeft de gemeente zelf slechts een kleine 2,3 mil joen gulden bij te dragen. Reserve Het college stelt de gemeente raad deze maand voor om 2.281.648 gulden beschikbaar te stellen. Minus het bedrag dat vorig jaar al werd verleend voor de Keldermanspoort, hoeft Hulst nu dus nog maar een klei ne 382 mille uit de reserve Mo numenten te halen voor de rest van de vesting. Formeel stellen B en W de raad voor om de werk zaamheden onder supervisie van het gespecialiseerde bouw bedrijf De Bonth en Van Hul ten te laten uitvoeren als de ge meente het gevraagde 'kanjer- geld' daadwerkelijk krijgt. Dat het besluit van Monumenten zorg positief uitvalt, betwijfelt het dagelijks bestuur geen mo ment getuige de aanbeveling van het bedrijf dat momenteel de Keldermanspoort opknapt. De werkzaamheden aan de unieke land- en waterpoort van Hulst hebben laten zien dat res tauratie van grote historische bouwwerken niet meer door een gewone aannemer gedaan kun nen worden, stelt het college. De Bonth en Van Huiten kocht voor de Keldermanspoort onder meer vijftien formaten oude ste nen in, gebruikte speciale voeg- vullingen en droeg zorg voor verankeringen aan het achter liggende werk Het bedrijf be wees daarmee, zo betogen B en W, de aangewezen aannemer te zijn voor herstel van de overige stadspoorten. Hulst in vogelvlucht. foto Aero Lin Photo door Edy de Witte KOEWACHT - Het oude patro naat herleeft vanaf zondag 17 september in Koewacht. Om 19.00 uur begint in het gemeen schapscentrum De Vlaschaard de eerste jeugdsoos voor kinde ren van twaalf tot zestien jaar. „Deze leeftijdscategorie valt hier bij ons in het dorp eigenlijk tussen wal en schip", zegt Chan- tal Baert. Samen met haar man Paul en drie vrijwilligers maakt zij zich sterk voor de Jeugd Ont spanning Koewacht (JOK). „De kinderen kunnen alleen maar bij een sportvereniging te- recht. We hebben ons oor te luis teren gelegd en er is duidelijk behoefte aan meer ontspanning. In Sint Jansteen en Clinge is al jaren sprake van een dergelijk jeugdfestijn." De soos kan be ginnen door onder meer een subsidie van de gemeente Axel, een bijdrage van het gemeen- door Richard Hoving MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren raakt buiten beeld als locatie voor de nieuwe Mid delburgse schouwburg. De ge sprekken over verplaatsing van het attractiepark naar de rand van de stad verlopen 'zeer stroef'. Burgemeester en wet houders richten zich nu met na me op de Generaal Berghuijska- zerne aan de Zuidsingel als plaats voor de nieuwbouw. Enkele weken geleden toonde het college zich nog enthousiast over Miniatuur Walcheren. Een theater op het terrein van het at tractiepark zou een 'upgrading' van het hele Molenwatergebied betekenen. De Berghuijskazer- ne was tweede keus. De bereik baarheid van deze locatie was niet optimaal, de aanleg van de benodigde parkeergarage kost- baai'. In een persbericht maakten B en W dinsdagmiddag bekend dat de kazerne 'mogelijk de nieuwe voorkeurslocatie voor de schouwburg wordt'. Wethouder P. M. Bruinooge (CDA, ruimte lijke ordening) zei in een toe lichting dat de gesprekken met schapscentrum De Vlaschaard en vooral door eigen werken een beetje schooien. Baert: „Zo heb ben we enkele computers en een biljarttafel gekregen. Mijn man heeft zelf een tafeltennistafel gemaakt. Van de geldelijke mid delen zijn een voetbalspel en een aii'hockeyspel aangeschaft. De kinderen betalen 1,50 per soosavond. Er wordt geen alco hol geschonken. In een apart zaaltje van de Vlaschaard kan gedanst worden op muziek van een disco." De officiële opening wordt zondag veiTicht door wethouder F. van Schaik van de gemeente Axel en een afgevaar digde van Jeugd Welzijnszorg. Omdat het de eerste soos be treft, mogen ouders deze keer ook een kijkje komen nemen Vanaf zondag 24 september draait er om de twee weken van 19.00 tot 22.00 uur een jeugds oos in de Vlaschaai'd in Koe wacht. Miniatuur Walcheren 'aanvan kelijk soepel verliepen'. De on derhandelingen vex-anderden volgens hem toen de tweekoppi ge directie een advocaat mee bracht. Groot bezwaar van het college is dat de vaart uit de ge sprekken is. Met de bouw van een nieuwe schouwburg is haast geboden Het huidige theater aan het Mo lenwater verkeert in slechte staat. De ARBO-inspectie wil voor 1 juli 2001 een voorstel voor nieuwbouw zien. De nieu we schouwburg moet vervol gens binnen een paar jaar klaar zijn. De Generaal Berghuijska- zerne is eigendom van de ge meente. De gebouwen komen per 1 februari 2001 leeg. Vier maanden later, als de kazerne is gesloopt, kan met de bouw wor den begonnen. Het persbei'icht van het Middelburgse college kwam voor directeur S. van Rijswijk van Miniatuur Wal- cheren als een veri'assing. „Ik weet niet beter dan dat de ge meente een voorkeur heeft voor ons terrein." Van Rijswijk sluit niet uit dat het college hem on der druk wil zetten. Wethouder Bruinooge ontkende dat desge vraagd. door René Hoonhorst WALSOORDEN - De gemeen teraad van Hontenisse moet in oktober beslissen op welke wij ze dertig ton vervuild havenslib uit een depot in Walsoorden wordt afgevoerd. Burgemeester en wethouders willen binnen twee weken de onderhandelingen met ver schillende opslag- en verwer kingspartijen afronden om vol gende maand een doortimmerd voorstel te kunnen voorleggen. Het dagelijks bestuur van Hon tenisse heeft de laatste jaren van alles geprobeerd om zo goed koop mogelijk van het slib af te komen. De vervuilingsgraad blijkt ech ter te hoog voor dumping van de bagger op een regionale stort plaats. Het scheiden van slib en vervuilende stoffen is tot nu toe niet gelukt Een proef van het bedrijf ORTI om schadelijke stoffen uit de bagger te centrifu geren is mislukt, waarmee stor ting van het slib in de Dekkers polder bij Westdorpe van de baan is. Hontenisse laat nog een paar proeven uitvoeren om toch tot een bepaalde mate van scheiding te komen, maar de kans dat het afval wel in de Koegorspolder mag worden ge stort is uitermate klein, denkt wethouder B. Pauwels. Hoop „We laten nog enkele monsters nemen, omdat er nog enige hoop is dat het slib toch in verschil lende vervullingsgradaties kan worden aangeboden. Maar zelfs als dat lukt, moet de provincie nog akkoord gaan. De kans dat het slib Zeeuws-Vlaanderen uit moet is dan ook groot", stelt Pauwels nuchtei', De wethouder onderhandelde dinsdag met verschillende par tijen over de stortingsmogelijk heden en de daarmee gemoeid zijnde kosten. Rijkswaterstaat zegde nogmaals toe een deel van de (vervoers)kosten te willen betalen. Voor Hontenisse blijft dan een bedi'ag van tussen vijf en zeven ton over, schatte de wethouder eerdei'. „We zetten de komende twee weken alles nogmaals op een rij tje en zoeken naar de goedkoop ste transport-, opslag- en/of verwerkingsmanieren voor het slib. Ik wil onze onderhande lingspositie natuurlijk niet ver zwakken, maar dat het oprui men van het slib Hontenisse tussen de half en driekwart mil joen gulden gaat kosten, lijkt me geen gekke veronderstelling." De raad moet in elk geval in ok tober een besluit nemen, omdat de provincie - na eerdere dreige menten - Hontenisse heeft op gedragen het baggerdepot voor 2001 te hebben ontruimd. Pauwels: „Twee maanden moet genoeg zijn om het depot leeg te ruimen. Mochten er echt techni sche complicaties zijn, dan zal de provincie ons nog wel een maandje langer de tijd geven. Maar uitstel is niet onze inten tie. Het dossier over het slibde- pot is intussen honderden blad zijden dik. We zullen blij zijn als we er vanaf zijn." door Aector Dooms MIDDELBURG - De drank wordt duur betaald. Dat bleek dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter. De 37-jarige hoofdx-olspeler, een Belg die in Dordrecht woont, reed 19 november vorig jaar op de ki'uising Tractaat- weg-Langeweg in Axel met de auto van zijn moeder tegen een voorligger en sloeg daarna en kele keren over de kop. De auto van de brokkenpiloot geraakte daarbij total-loss. De schade post van 25000 gulden komt voor x-ekening van de vei'dachte. Daar bleef het niet bij De Middelburgse politierechter A. M. Janssens-van Kampen moest gisteren met hem ook nog afrekenen voor dronken rijden (uitkomst bloedproef 1,77 milli gram) en de mishandeling van een landgenoot. Ze legde de drankrijder naast een boete van 1650 gulden, negen maanden rij-ontzegging, waarvan drie maanden vooiwaardelijk ook de vei-plichting op om 2000 gul den schadevergoeding aan het slachtoffer te betalen Vlak na de aanrijding had hij een man uit Wachtebeke, die hem te hulp schoot, mishandeld. Gisteren gaf hij op de zitting aan slechts flarden te kunnen herin neren van het incident. Het slachtoffer incasseerde klappen en schoppen in het gezicht. Deze wilde op zijn beurt de kosten van een tandprothese vergoed zien en vroeg ook nog om smar tengeld. In de voi'dering kwam de politierechter het slachtoffer met 2000 gxilden ver tegemoet. Officier van justitie J, Groen kon zich enigszins voorstellen dat de verdachte niet alles meer wist, maar dat er geslagen en ge schopt was stond voor hem aan de hand van de vei'klaringen van het slachtoffer en een getui ge als een paal boven water. Groen eiste 2500 gulden boete en negen maanden rij-ontzeg- ging. Gsm In het ziekenhuis, waarin de al- coholrijderwas opgenomen met een hoofdwond, werd twee uur na het ongeval de bloedproef af genomen. De vei'dachte zei zich nog wel te herinneren dat hij zijn dokter had willen bellen. „Maar mijn gsm werd afgepakt. Ik weet verder niet precies meer wat er is gebeurd." De politie rechter zag voldoende bewijs middelen in het drankincident. „Het is een ernstig ongeval dat er niet om liegt", concludeerde 1 ze. MIDDELBURG - Een inwoner van het Belgische Beveren is dinsdag door de Middelburgse politierechter voor rijden onder invloed bij verstek veroordeeld tot negen maanden rij-ontzeg ging, 2200 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf. De Belg werd 7 mei dit jaar in Hulst aangehouden. De man moest tot drie keer toe blazen, omdat het daarvoor bestemde apparaat niet goed functioneer de. De verdachte werd daarom overgebracht naar hel politie bureau in Terneuzen om aan de blaastest te kunnen voldoen. Volgens de officier van justie was dit - de hoge score van 975 microgram ten spijt - niet nade lig voor de verdachte geweest. De politierechter was het er mee eens. EEDE - In het kantatalier Ma- rieta in Eede wordt in het week end van 6, 7, en 8 oktober een kantexpositie gehouden. De op brengst komt geheel ten goede aan een opvang voor zwerfjon geren in Den Haag. De expositie D 'Eedtse Kant is in dat weekend te bezoeken van 10.00 tot 19.00 uur. De toegang is een vrijwillige bijdrage voor de actie 'voor Helene's en Ger hard's zwerfjongeren in Den Haag'. Het opvangtehuis werd vijfeneneenhalf jaar geleden opgericht onder supervisie van het Leger des Hei ls in Den Haag, met geld dat Marijke Schoone uit Eede had opgehaald Zij kreeg toen dertigduizend gul den bij elkaar door (gesponsord) te voet van Brugge naar Santia go de Compostela te lopen. Omdat het opvanghuis fl ink ge groeid is en nog steeds afhanke lijk is van giften en donaties, ontstond het idee om met een kantexpositie geld op te halen. HOOFDPLAAT - Een inwoner van Hoofdplaat is uit zijn dak gegaan. Zijn oude pannen weggooien vond-ie zonde. Daarom liggen ze klaar: gratis af te halen voor de liefhebber. foto Peter N icolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 58