De scheerstoel is al verkocht ZIJ GENIETEN DUBBEL VAN HUN VAKANTIE Want één op de vfjf vogels wordt nog bedreigd! PZC Giro 145 de Zonnebloem zeeland s24 Herenkapper Kosters sluit na 47 jaar knippen en scheren de deur Overleg moet hinder voor bussen beperken Vogelbescherming woensdag 13 september 2000 door Inge Heuff BURGII-HAAMSTEDE - Op zaterdag 30 september wordt er weer een hoofdstuk afgeslo ten in de geschiedenis van de eilandelijke middenstand. Dan sluit herenkapper H. Kosters na 47 jaar knippen in Burgh voorgoed zijn kappersdeur. Zijn vrouw, L. Kosters-van Dongen, houdt de verkoop van rookwaren, kranten, tijd schriften, strandspullen en kleding nog twee weken langer aan, maar daarna is het echt af gelopen. Burgh verliest met het sluiten van Herenkapper Kosters een stukje geschiedenis. Twee da gen na de ramp van 1953 knipte Kosters zijn eerste klanten in Burgh. „Ik was kappersbe diende in Zierikzee. Tijdens de rampnacht was ik in Scharen- dijke. Vandaai- ben ik naar Burgh gevlucht. Een goede kennis had hier een kappers winkel, maar hij zat juist vast in Zierikzee. Ik heb toen zijn winkel geopend en ben aan het werk gegaan." Lange dagen En werk was er volop. In die eerste chaotische tijd was Kos ters de enige kapper. Het waren lange dagen in die jaren, van acht uur 's ochtends tot tien urn 's avonds. „Ik zeg wel eens, ik heb meer gestaan in m'n leven dan gezeten. Maar ik heb het altijd met plezier gedaan en nog steeds." De kennis wilde niet meer terugkomen en Kos ters kon de zaak overnemen. „Dat heeft wel moeite gekost, want al had ik mijn gezellendi- ploma en diploma voor eerste bediende, mijn vakdiploma had ik nog niet. Van de kanton rechter heb ik tijdelijke ont heffing gekregen en mocht ik me toch zelfstandig vestigen terwijl ik ondertussen dat di ploma haalde." Mes In 1957 verhuisde hij naar de Hogeweg 12. De inrichting van toen staat er nog steeds. „Ik heb altijd geknipt en met het mes geschoren en niks anders maar de klanten bleven altijd komen", vertelt Kosters. „Er zijn klanten bij die ik al die ja ren geknipt heb. Ook vakantie gasten. Dat maakt het afscheid moeilijk. De mensen vragen me allemaal waar ze heen moeten en of ik ze thuis wil komen knippen. Maar daar begin ik niet aan. Ik wil nu gaan genie ten van mijn vrijheid." De klanten kwamen niet alleen voor het knippen en de enkele scheerbeurt. Herenkapper Kosters was ook een verzamel plaats voor een praatje. Knip pen gebeurde zonder afspraak en dus kon je er soms wel een tijdje zitten voordat je aan de beurt was. „En de mensen ko men ook wel aanlopen voor al leen een praatje. Dat zal ik wel missen." Voor in de zaak is het winkelge deelte met onder andere rook waren, tijdschriften en kranten, wat kleding en strandspullen. Ook kunnen mensen er de was afgeven voor de wasserij. „We hebben eerst een parfumerie gehad maar met de komst van de super markt was dat niet meer te doen. Maar vooral de kranten verkopen goed, ook in de zo mer. De vakantiegasten komen er al vroeg om en lopen dan door naar de bakker." Het is binnenkort allemaal af gelopen. Kosters krijgt er zelf een brok van in de keel. „Ei genlijk, als ik gewoon nog een beetje had kunnen blijven knippen en scheren, dan had ik het nog gedaan ook. Maar het pand en de scheerstoel zijn ver kocht. Het is voorbij." H. Kosters en L. Kosters-van Dongen. Na de sluiting van de kapperszaak op 3 0 september blijft de winkel nog twee weken open foto Janne Wolterbeek Schouwen-Duiveland in oude ansichten Hoe nietig het Scharendijke van voor de watersnoodramp ook was, het wemelde er van de zelfstandigen. Op deze uit 1933 stammende ansichtkaart van de Dorpsstraat tellen we alleen al vijf bedrijfspanden. De woning geheel links werd in 1913 door timmerman Padmos in opdracht van Deurwaarder gebouwd. Ook aan dit huis zat een za kelijk tintje, omdat het rechtergedeelte ervan dienst deed als post- kantoon Na Deurwaarder, die kantoorhouder van de PTT was, woonde hier de familie W. van der Sluijs-Dorreman. Van der Sliiijs was schipper en later gemeentebode. Dan volgt de wagenmakerij van P. D. Everwijn. Naast de wagenmakerij stond de smederij (smisse) van eerst A. Gilijamse en later van J. J. Flohil en diens zoon Simon. Verderop woonde metselaar St. Verjaal. Na 1953 begonnen de Gebroeders Dalebout in het rechts verwaarloosde huisje hun fietsenmakerij en naderhand liet Koomans knecht en opvolger A. C. Verjaal op deze plek een nieuwe bakkerij bouwen. Iets naar links zien we de nog steeds bestaande woning van toen A. Gilijamse en daar weer naast had bakker B. J. bij de Vaate zijn zaak, waar A. Rotte en L. Rotte-Bij de Vaate de zaak nog lang hebben voortgezet, Correspondentie over deze rubriek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. door Michelle Koek MIDDELBURG - Jaarlijks zijn er zo'n honderdzestig verkeers stremmingen en omleidingen op Walcheren en de Bevelanden. Om te zorgen dat openbaar ver voer zo goed mogelijk blijft rijden, stelden vertegenwoordi gers van Rijkswaterstaat, pro vincie, Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, Zeeuwse Water- schapsbond en de vervoerders Connexxion en BBA een lijst met pijnpunten en mogelijke oplossingen op. Bij het voorbereiden en uitvoe ren van een omleiding onder vinden de vervoerbedrijven re gelmatig grote problemen. Die schuilen vooral in onduidelijk heid over het wegbeheer, een te late informatiestroom rondom de versperring én de extra kos ten die voor alternatieve oplos singen gemaakt worden. Om aan al deze zaken een einde te maken hebben vervoerbednj- ven, wegbeheerders en organi satiecomités heldere procedu re-afspraken gemaakt. Betrokken instanties zullen he: vervoersbedrijf minstens een week van te voren op de hoogte brengen wanneer zij de voorbe reiding van een versperring plannen. Moet de weg helemaal voor het openbaar vervoer worden afge- sloten, dan wordt het vervoer-! bedrijf minstens een maand van j te voren in kennis gesteld. Dit jaar gaan ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehan dicapten met de Zonnebloem op vakantie. Het gaat om mensen die afhankelijk zijn van inten sieve verpleging en verzorging. Mensen die door hun ziekte of handicap bovendien vaak ongewild aan huis gebonden zijn. Daarom genieten zij dub bel van hun vakantie De Zonnebloem kan'deze volledig aangepaste en ver zorgde vakanties organiseren dankzij de hulp van meer dan 6500 vrijwilligers Ook kunt helpen! Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties', Giro 145, Breda. [CBFï 'OOK IK HELP MEE' NATIONALE VERENICING Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (076) 564 65 62 E-mail info@zonnebloem.ril http www.zonnebloem nl Qe ooievaar is terug. Dat is natuurlijk goed nieuws. Maar de Rode Lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten groeit nog steeds. Zowel in Nederland als Wereldwijd dreigen 1 op de 5 vogelsporten te verdwijnen. Vogelbescherming Nederland doet er met uw hulp alles aan om dat te voorkomen. Help mee. word lid en ontvang gratis een Zakgids Vogels of een Nestkast als welkomstcadeau. Ja, ik word lid voor 40,- per jaar (65+: 27,50) en ontvang elke 2 maanden gratis het tijdschrift VOGELS en één van de welkomstcadeaus. Hiernaast heb ik mijn keuze aangekruist NEDER l. AND i Stuur deze bon naar Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Postzegel hoeft niet. mag wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50