FiLM BYTrIE ISeai Natuur wijkt voor woningen Zeeland ziet in Gent partner stedennetwerk LAND Jacht zinkt bij Vlissingen "Cynisch? Nou en of. Totdat ik merkte dat mijn cholesterolgehalte flink lager uitkwam!" CDA verwerpt idee landbouwverkeer te weren van hoofdweg Vier jaar cel geëist voor drugssmokkel Omwonenden rouwen om teloorgang van Westerenban Sleepbootsector moet rusttijden zelf regelen zeeuwse almanak Lekkernij Kort geding tegen transport van radioactief materiaal NIEUWDORP - De Stichtingen Miljoenen zijn tegen en Leef baar Zeeland hebben een kort geding aangespannen tegen het vervoer en de opslag van hoog- radioactief materiaal, dat is aangekondigd voor woensdag 20 september. Dit materiaal zal vanuit Petten naar de Covra bij Nieuwdorp worden vervoerd en worden op geslagen in een loods, die is be doeld voor laag- en middel- hoogradioactieve materialen. In de loop van de tijd komen er meer van dergelijke containers, die worden opgeslagen in af wachting van het gereedkomen van het opslaggebouw voor hoogradioactieve materialen. De twee Zeeuwse stichtingen vinden het niet correct dat ra dioactief afval in een loods wordt ondergebracht, die daar niet geschikt voor is. Ze hebben het middel van het kort geding aangegrepen in een poging op slag bij de Covra te verijdelen. Het dient morgen bij de Arron dissementsrechtbank te Mid delburg om 15.00 uur. Eerder heeft Greenpeace laten weten geen actie te zullen voe ren tegen de transporten van Petten naar Nieuwdorp. (Advertentie) Al het festivalnieuws op radio en televisie Radio: van 16-17 uur TV: na het nieuws van 20.00 uur (elk uur herhaald) zie ook teletekstpagina 311 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - In het gebied Westerenban in Burgh- Haamstede wordt deze week een grote hoeveelheid bomen gekapt voor de bouw van vijftig luxe villa's. „De omwonenden staan er met tranen in de ogen bij", zegt woordvoerder M. Co- hen Stuart van de Vereniging Vrienden van Westerschouwen, die zich jarenlang tegen de komst van deze nieuwbouwwijk heeft verzet. De kaalslag en straks het uit de grond stampen van grote villa's lijken haaks te staan op het landinrichtingsproject Schou wen-West. Diverse recreatiebe- drij ven in de Kop van Schouwen moeten het veld ruimen voor na- tuurherstel. Met het oog op de natuurbelan- gen dient ook het grondwater peil drastisch te worden ver hoogd. Er dienen zelfs extra voorzieningen te worden ge troffen om de toekomstige be woners aan de Westerenban straks droge voeten te kunnen waarborgen. „Het zijn afspraken die in het verleden al zijn gemaakt, daar kunnen wij helemaal geen in vloed meer op uitoefenen. In het raamplan voor de herinrichting van het gebied wordt er ook niet eens over gerept", zegt woord voerder H. van Oost van de ge- biedscommissie Schouwen- West. Volgens hem is het zelfs in het kader van het herinrich tingsproject onmogelijk nog een stokje voor de plannen te ste ken. „Dat zou een miljoenen claim van de projectontwikke laar tot gevolg hebben." V oorgeschiedenis De bouwplannen voor Weste renban slepen al jaren. Diverse voorgestelde projecten vonden geen genade in de ogen van de provincie. Wel werd er eind ja ren zeventig toestemming gege ven voor de bouw van 26 twee- onder-een-kap woningen. Een Omwonenden zien met lede ogen toe hoe kaalslag wordt gepleegd in het gebied aan de Westerenban. deel van de riolering en enkele funderingen waren er al aange legd toen de woningmarkt in stortte en de projectontwikke laar zich terugtrok. De natuur kon er voorlopig weer zijn gang gaan. Bestemmingsplanmatig was de weg echter wel vrij ge maakt voor woningbouw in dit gebied. Het bleek een kwestie van wachten tot de huizenmarkt weer zou aantrekken. De vof Westerenban was eigenaar van een deel van de grond. Toen de hoogconjunctuur zich inder daad inzette, kocht de eigenaar er van de Stichting Renesse nog 1,7 hectare bij. De vof Westeren ban betaalde daar circa twee miljoen gulden voor en deed op haart beurt tevens een strook grond van drie hectare in de buurt van de vuurtoren over aan de Stichting Renesse. De Stich ting is van plan die drie hectare tussen het vliegveld en de Jonge Jan Boeyesweg in te richten als 'ecologische bufferzone'. Met die ruime opzet van het nieuwe plan ging de provincie uiteindelijk wel akkoord. Ruim zestig bewoners in de bestaande wijk Westerenban, waarvoor overigens ook bomen ooit het veld moesten ruimen, protes teerden er heftig tegen. Zij vochten de bouwplannen aan tot aan de Raad van State. „Ze hebben die plannen toen alleen procedureel beoordeeld, niet in houdelijk", verzucht Cohen Stuart. De rechters plaatsten wel enke le kritische noten bij de dubbel- foto Pieter Honhoff rol van C. W. Veerhoek bij de woningbouwplannen voor Wes terenban. Hij was in die tijd im mers zowel voorzitter van de Stichting Renesse als wethou der volkshuisvesting in de toenmalige gemeente Wester schouwen. Ook hadden de staatsraden moeite met de verwijzing naar de lokale woningbehoefte in Burgh-Haamstede. De luxe bungalows in de Westerenban zijn immers bestemd voor kapi taalkrachtigen van buitenaf. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het Vlissingse ple zierjacht De Ran uit Vlissingen is dinsdagmiddag voor Boulevard De Ruyter gezonken. Het jacht kwam door een gat in de romp omstreeks kwart over drie voor het Badstrand in problemen. De twee opvarenden, een man en een vrouw uit Vlissingen, zijn droog van boord gehaald. Het gat ontstond toen het negen meter lange jacht tegen een paalhoofd bij de strekdam aan de Nolledijk voer. Door de hoge waterstand was het paal hoofd niet zichtbaar. De strandbewa- king liet de KNRM-reddingsboot Prinses Margriet uit Breskens alar meren en ging met de strandreddings- boot Searunner naar de boot toe. Pompen had geen zin meer. Het jacht maakte zoveel water dat besloten werd de vrouwelijke opvarende direct van boord te halen. De man bleef op het schip en probeer de de Koopmanshaven te bereiken. Ter hoogte van S&SS op Boulevard de Ruyter werd ook hij met de Searunner van boord gehaald. Het jacht was op dat moment duidelijk zinkende. Gisteravond werd begonnen met de berging. Vanaf de glooiing voor de Vlissingse boulevard volgen toeschouwers de verrichtingen van redddingsboten. Het jacht is dan al gezonken. foto Ruben Oreel C Advertentie Nieuwe Becel pro-activ mag dan slechts een nieuw product voor op brood zijn, het is wel bijzonder als u bezig bent met het verlagen van uw cholesterol. Wat Becel pro-activ zo bijzonder maakt, is een opmerkelijk bestanddeel: plantensterol. Hiervan is wetenschappelijk bewezen dat het de opname van cholesterol in het lichaam tegengaat. Dit betekent dat u zelf actief uw cholesterol flink omlaag kunt brengen. y Door dagelijks Becel pro-activ op uw brood te smeren, verlaagt u uw slechte cholesterol in 3 weken met gemiddeld 10%. In combinatie met een gezonde voeding kan het cholesterolgehalte fc- nog verder dalen. Meer weten? Kijk op www.beceIproactiv.nl of bel het Becel Voedings Informatie Centrum: 0800-0439. Becel pro-activ. Gemiddeld 10% LDL cholesterolverlaging in 3 weken. door MauritsSep MIDDELBURG - Zeeland wil Gent betrekken bij het steden- netwerk Vlissingen, Middel burg, Goes en Terneuzen. De Vlaamse buur heeft belangrijke grootstedelijke voorzieningen die de Zeeuwse steden missen, zoals een universiteit. Gent dient echter niet alleen ter com pensatie van eigen tekortko mingen, ontkent gedeputeerde G. van Zwieten (ruimtelijke or dening). „Dat zou arrogant van ons zijn." Gent is cultureel, onderwijs kundig en economisch een maatje groter dan de vier Zeeuwse steden bij elkaar, stelt Van Zwieten vast. „Die voorzie ningen willen we voor de Zeeu wen ontsluiten. De grenzen ver vagen, Europa krijgt één munt en Gent ligt in onze achtertuin. Of wij in die van Gent, het is maar hoe je het wilt zien. Volg je de assen in Zeeland dan kom je bijna vanzelf in Gent terecht. Bovendien zijn er al economi sche banden via de havens." Samenwerking met Gent ligt dus voor de hand, vindt de gede puteerde. Meer in elk geval dan met Brugge, waarmee geen eco nomische banden bestaan. Die zijn er, vanwege de haven, weer wel met Antwerpen, maar die stad vindt hij te groot. „Dan zouden wij bij Antwerpen aan schuiven. En een stedennetwerk moet stoelen op onderlinge ge lijkwaardigheid." Omgekeerd is het de vraag wat Zeeland Gent te bieden heeft. Dat hangt volgens Van Zwieten helemaal af van de toekomst die Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen als stedennetwerk voor zichzelf zien weggelegd. Die toekomstvisie moet overeen half jaar klaar zijn. Van Zwieten: „De constatering dat we veel functies kunnen uit ruilen, is nu nog eenzijdig. We weten niet of Gent het wel fijn zou vinden om met ons samen te werken. Maar we kunnen Gent pas uitnodigen als we zelf weten wat we precies willen. Wat niet wil zeggen dat we Gent alleen maar nodig hebben om te voor zien in dingen die we zelf niet hebben. We moeten openingen laten om op alle terreinen te kunnen samenwerken." Een internationaal stedennet werk zou Zeeland een bevoor rechte positie in Den Haag be zorgen, is de vaste overtuiging van Van Zwieten. Hij baseert dat op gesprekken die het pro vinciebestuur in Zuid-Neder lands verband met Noord-Bra bant en Limburg heeft gevoerd met het Rijk en in het bijzonder met minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). Die gingen met name over de vijfde nota voor de Ruimtelijke Ordening. Grote dorpen Pronk kiest daarin voor stede lijke netwerken, waarin afspra ken worden gemaakt over be drijventerreinen, woonwijken, infrastructuur, openbaar ver- door Ben Jansen MIDDELBURG - Het CDA in de Staten van Zeeland voelt er niets voor tijdens spitsuren landbouwverkeer te weren van doorgaande provinciale wegen. Het langzaam verkeer, waaron der ook landbouwvoertuigen, heeft er recht op van het wegen net gebruik te maken. Naar de mening van het CDA is het on gepast de verkeersveiligheid eenzijdig in verband te brengen met het landbouwverkeer. In een brief met deze strekking aan het dagelijks provinciebe stuur reageert het CDA op het voorstel dat de PvdA vorige maand heeft gedaan doorgaan de provinciale wegen op drukke tijdstippen gesloten te verkla ren voor landbouwverkeer. Volgens de CD A-fractie gaat het niet aan de verantwoording voor de soms slechte doorstro ming van het verkeer bij de landbouw te leggen. Een groot deel van het doorgaande wegen net in Zeeland bestaat nu een maal uit tweebaanswegen zon der parallelwegen. Voldoende parallelwegen die bovendien goede ontsluitingen bieden, vormen de oplossing van het probleem. Bedrijfsschade Het CDA wijst het dagelijks provinciebestuur erop dat een groot aantal landbouwbedrij ven en landbouwpercelen nog altijd uitsluitend bereikbaar is via doorgaande provinciale we gen. De fractie voorziet dat ge slotenverklaring van deze we gen op bepaalde tijden voor landbouwverkeer zal leiden tot aanzienlijke bedrijfsschade, vooral in de oogstperiode. De vraag is dan ook of Gedepu teerde Staten van plan zijn de door de PvdA gesuggereerde verkeersmaatregelen te treffen. Als dat het geval is, moet naar de mening van het CDA eerste een onderzoek worden ingesteld naar de economische en andere nadelige gevolgen voor de be drijfsvoering van landbouwers. De christen-democratische fractie ziet veel meer in ver vroegde aanleg van parallelwe gen. DEN HAAG - Werkgevers- en werknemersorganisaties in de sleepbootsector moeten zelf tot een regeling voor arbeids- en rusttijden zien te komen. Minister W. Vermeend van Soci ale Zaken geeft daar de voor keur aan boven het vaststellen van een landelijke regeling door de rijksoverheid. Vakbonden te kenden vorige week nog zwaar protest aan tegen een ministe riële regeling die voor het perso neel van sleepboten in de maak zou zijn bij het ministerie van Sociale Zaken. Werkgevers zou den te veel hun stempel op de regeling hebben gedrukt. Werk nemers zouden 'onaanvaard baar' veel uren achter elkaar moeten werken. Vermeend heeft dinsdag de Tweede Kamer een brief gezon den over dit vraagstuk. Daarin verwijst hij naar een Europese richtlijn arbeidstijden die on langs is aangenomen en die ook van toepassing is op sleepboot bemanningen. Op basis van die richtlijn moet voor hen uiterlijk 1 augustus 2003 een gemiddeld 48-urige werkweek en passende rusttijd gegarandeerd zijn. Er is momenteel nog geen normering voor arbeids- en rusttijden voor havensleepboten. Vermeend wil nu eerst de sociale partners, werknemers en werk gevers, de gelegenheid een rege ling te treffen op grond van de Europese richtlijn. voer en voorzieningen als zie kenhuizen, scholen, schouw burgen. De vier Zeeuwse steden zijn landelijk niet meer dan gro te dorpen. Echter, als zij een re gionaal netwerk vormen, ma ken zij meer kans op rijksgeld en krijgen zij in Den Haag voor rang boven andere, individuele gemeenten. „En een internatio nale dimensie zou ons nog hoger doen stijgen op die ladder", al dus Van Zwieten. Hij is zich ervan bewust dat een gezamenlijke toekomstvisie sneller is geschreven dan uitge voerd. „Maar als we dat niet doen, be horen we binnenkort echt tot de periferie. De toekomst van Zee land hangt af van dit stedennet werk." Verschillen Samenwerking en dus het el kaar gunnen van een nieuw be drijventerrein, een schouwburg of een luxe woonwijk hoeft niet te betekenen dat op termijn vier steden ontstaan met elk een an dere cultuur, een andere identi teit, meent Van Zwieten. „Zo ver moeten we niet doorschie ten. Elke stad moet een zo com pleet mogelijk woon- en werk klimaat hebben. Maar bij grote ontwikkelingen, moet je keuzes maken. En trouwens, er zijn ook verschillen: Goes is een han delsstad, Vlissingen een indu striestad, Terneuzen een che- miestad en Middelburg een ambtenarenstad. Misschien is het wel beter die verschillen te benadrukken." ARNHEM - De Arnhemse offi cier van justitie heeft tegen een 52-jarige Amsterdamnier voor drugssmokkel een gevangenis straf geëist van vier jaar. De man, afkomstig uit Amsterdam, zou in maart van dit jaar bij Ter neuzen een partij cocaïne het land in hebben gesmokkeld. De strafzaak tegen drie mede verdachten werd op verzoek van hun advocaten door de recht bank aangehouden. De raads lieden willen eerst nog een aan tal getuigen horen. Justitie verdenkt de Amster dammer ervan drugs te hebben geïmporteerd die afkomstig wa ren van een Colombiaanse ba- nanenboot. Het schip dumpte de coke in de Westerschelde, waarna de man uit Amsterdam en zijn vermeende medeplichti gen die uit het water haalden. De 52-jarige werd op 19 maart samen met de anderen gearres teerd toen er veertig kilo cocaï ne aan wal werd gebracht. De verdachte ontkent dat hij iets met de zaak te maken heeft. Hij zou toevallig op de plek zijn beland, juist toen de politie tot de aanhoudingen overging. De man was alleen naar Terneuzen gekomen om te vissen. Het Openbaar Ministerie vond echter bewezen dat de man een belangrijk rol speelde binnen de groep smokkelaars. „Het blijkt wel dat hij hoog in de hiërarchie staat als je ziet welk rol hij bin nen de groep heeft", stelde de aanklaagster. Zij doelde met na me op de contacten die de Am sterdammer onderhield in Co lombia. Bij zijn arrestatie werd een lijst met Colombiaanse tele foonnummers ontdekt. Vorige week stonden in Arnhem vier mannen terecht die ook be trokken zouden zijn geweest bij de smokkel. Tegen hen eiste de officier van justitie celstraffen tot driejaar. De rechtbank doet op 26 sep tember uitspraak.APA Advertentie De Smaek van Zeêland Gepocheerde paling met vlierbessencompote 16 17 september 'De Smaek van Zeêland' Abdijplein. Middelburg Daar in dat Terneuzense be drijf kennen ze hem als een ware smulpaap. Zo een bij wie je de welvaart aan de om vang van het buikje kan af meten. Wat niet wil zeggen dat hij niet kieskeurig is. On ze man eet alleen wat lekker is. Hetgeen betekent dat iets hem pas smaakt wanneer een ware meester in de culinaire kunsten het voor hem heeft gemaakt. Dus geen frikan- dellen uit de snackbar op de hoek. En dl helemaal geen voedsel dat in fabrieken is ge maakt. Kortom 't moet wel wat kosten, wil je het onze smulpaap naar de zin maken. Tracterende collega's die met deze culinaire voorkeuren van onze man rekening hou den, genieten de eer glunde rend diens complimenten in ontvangst te mogen nemen. Zo ook deze week. Na een stroperige lekkernij soldaat te hebben gemaakt die eenja rige vakbroeder hem op def tige wijze had gepresenteerd, streek onze man vergenoegd met de hand over de maag. „Uitstekende stroopkoek", complimenteerde hij de gulle gever. En om aan te geven dat hij er nog wel meer van lust te, liet hij er gretig op volgen: „In welke delicatessenzaak heb je die nou gehaald?" Het had er even de schijn van dat de jarige niet van plan was z'n geheimpje zomaar prijs te geven. Toen slikte hij, en repliceerde op net iets te harde toon: „Ja lekker hè. Moet je voor naar de super markt op de hoek. Hebben ze er dozen vol van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47