Ook jonge Molukkers welkom bij overleg Coalitie sust ruzie over burgemeesters GRATIS 'MOOI GROEN' Extra geld voor ziekenhuis komt verkeerd terecht Zwarte markt gestolen mobiele telefoons tiert welig Geschrokken Kamer graaft zich in na dreiging met acties Frans Nikkels wint GPD-prijs met sprekende beelden Enschede Vragen over vertrek rijksdiensten Kabinet praat binnenkort met organisaties VVD tegen lager alcoholpromillage Overleg met Roma vruchteloos Trein Noordned vliegt in brand Texel weert nieuwe asielzoekers SER wil meer wapens tegen bouwspeculant ê;--tv TNO schrapt test vuurwerk Leraarleverantie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft binnenkort een gesprek met vertegenwoordigers van Mo lukse organisaties over de ge welddadige situatie op de Mo- lukken en de rol die Nederland kan spelen. De organisaties kunnen zelf bepalen wie ze naar het overleg sturen. Premier Kok heeft erop aangedrongen dat ook jongeren deel uitmaken van de Molukse delegatie. Naast Kok nemen de ministers Van Boxtel (Grote-Stedenbe- leid) en Van Aartsen (Buiten landse Zaken) deel aan de besprekingen, die komend weekeinde of begin volgende week plaatsvinden. Kok maak te dat gisteren bekend in de Tweede Kamer, waar hij er nog eens op hamerde dat dreigen met geweld in Nederland niet het goede antwoord is op de pro blemen op de Molukken. „Onze inspanningen zijn gericht op de dialoog", aldus Kok. Hij benadrukte dat Nederland blijft overleggen met de Indone sische regering over de toestand op de Molukken. samen met de Verenigde Staten, de Europese Unie en mogelijk ook Australië. Van Aartsen praat deze week in New York met zijn Indonesische collega Shihab over de moge lijkheid om Europese diploma ten in Jakarta als waarnemer te stationeren op de Molukken. Volgens de premier is het niet mogelijk om de Molukse kwes tie op de agenda van de Veilig heidsraad van de VN te krijgen, zoals GroenLinks wil. Andere leden van de raad zien daar niets in omdat Indonesië geen buitenlandse inmenging duldt, zei Kok. „Het is daarom vrij zin loos om daar steeds op te blijven aandringen. Dat werkt contra productief." De premier liet weten vorige week in zijn speech op de Mil lennium Top van de VN in New York aandacht te hebben ge vraagd voor Indonesië, omdat kort daarvoor bekend werd dat op Timor opnieuw dodelijke slachtoffers waren gevallen, waaronder VN-medewerkers. „Andere landen spraken af de kwestie ter sprake te brengen en ik heb namens Nederland diepe bezorgdheid getoond. Het had niets te maken met de dreiging van gewelddadige acties in Ne derland", aldus Kok. Hij verzekerde zich zeer betrok ken te voelen bij Molukkers in Nederland die lijden onder het bloedige geweld in hun vader land. Kok: „We hebben vooral aandacht voor alle mensen die in eenzaamheid thuis lijden. Helaas is er veel te veel belang stelling voor een kleine groep die veel lawaai maakt." Gisteren stelde de rechter-com- missaris woordvoerders G. Ma- katita en P. Patty van de groepe ring Vrije Molukse Jongeren in bewaring. Dat betekent dat jus titie hen nog zeker tien dagen mag vasthouden. De 28-jarige Makatita uit Breda en de 34-ja- rige Patty uit Zwolle werden za terdagochtend opgepakt. Na mens Vrije Molukse Jongeren kondigden ze harde acties aan, waarbij slachtoffers zouden kunnen vallen. De Molukkers willen bereiken dat het kabinet zich nadrukkelijker met de situ atie op de Molukken bemoeit. Willem Haurissa die sinds maandag 'op vreedzame wijze' aandacht vraagt voor het ge weld op de Molukken, mag zijn zittend protest vanaf vandaag voortzetten op Het Binnenhof. Hij kreeg van de politie toe stemming overdag op straat te zitten. Tussen tien uur 's avonds en acht uur 's ochtends moet hij weg. GPD/ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De buitendeu ren worden sinds enige dagen handmatig bediend, en gaan niet meer automatisch open voor iedereen die naar bin nen wil. Premier Kok be treedt de Tweede Kamer via de achteringang van de post kamer. Bezoekers worden met een metaaldetector ge scand op bezit van wapens en de politie is zichtbaar meer aanwezig dan normaal. De Tweede Kamer is dezer dagen in een soort van ver hoogde staat van paraatheid na de dreiging met geweld dadige acties door Molukse jongeren. Paniek Bovendien hebben vracht wagenchauffeurs en ver pleegkundigen in de opmaat naar Prinsjesdag de Kamer uitgekozen als doelwit van onaangekondigde acties. Tot grote paniek soms van de be wakingsdienst, die de deur onmiddellijk in het slot gooit. Een woordvoerder van de Tweede Kamer wijt de vei ligheidsmaatregelen deels aan de agenda van de volks vertegenwoordiging. Kopstukken Zo stonden gisteren zowel de hoge benzineprijzen als de Molukse dreigementen op de agenda, wat de aanwezig heid vereiste van alle kop stukken uit het kabinet. „Dat zijn onderwerpen waarbij je inschat dat er meer beveili ging nodig is dan normaal", aldus de zegsman van het parlement. Hij kan niet beloven dat het de rest van de week wat kal mer aan wordt gedaan met de controle van bezoekers. „De politie krijgt signalen van onaangekondigde acties. Als die doorgaan, dan houden we een verhoogde beveiliging. Maar we willen de Kamer wel graag toegankelijk hou den." GPD DEN HAAG - De WD is tegen verlaging van het toegestane alcoholpromillage voor automobilisten van 0,5 naar 0,2. De coalitiepartij verwacht dat de pakkans heel klein zal zijn en vindt dat de ministers Netelenbos (Verkeer) en Korthals (Jus titie) zich moeten richten op mensen die zwaar beschonken achter het stuur zitten. Zondag maakte Netelenbos bekend dat ze het strafbare pro millage gaat verlagen van 0,5 naar 0,2 procent. Net als de WD ziet ook het CDA weinig in het voorstel. Desondanks tekent zich een Kamermeerderheid af voor de strengere wet. ANP UTRECHT - Overleg tussen de Utrechtse commissaris van de koningin B. Staal en de Roma-families, die bivakkeren op een parkeerplaats langs de snelweg in Bunnik, heeft gisteren niets opgeleverd. Staal heeft herhaald dat de Roma de helft van de zes ton ver trekpremie terug moeten betalen aan de gemeente Drieber gen, voordat ze tijdelijk naar die gemeente mogen terugkeren. De Roma hebben op hun beurt herhaald niet meer in staat te zijn dat bedrag op tafel te leggen en ook niet meer terug te wil len naar Driebergen. Het was de eerste keer dat Staal persoonlijk met vertegen woordigers van de families sprak. ANP GRIJPSKERK - De Noordned-trein van Leeuwarden naar Groningen is gistermiddag tussen Buitenpost en Grijpskerk in de brand gevlogen. De machinist stuurde alle reizigers de trein uit en wist het vuur daarna voor het grootste deel te do ven. De brandweer deed de rest. Er raakte niemand gewond. De brand ontstond in de motor van het achterste treindeel, aan de buitenkant bij de wielen. Passagiers hoorden een ont ploffing en roken brandlucht. Voordat de vlammen oversloe gen naar het treinstel wist de machinist het vuur te blussen. Volgens een woordvoerster van Noordned is de oorzaak van de brand nog niet bekend. Het treinverkeer ondervond nog lang hinder van het ongeluk. GPD GRONINGEN - De provincie Groningen gaat het Rijk vragen stellen over het dreigende vertrek van drie rijksdiensten uit het noorden. Het gaat om de Inspectie voor de Gezondheids zorg, de Huurcommissie en de Inspectie van het Onderwijs Commissaris van de koningin H. Alders onderneemt actie naar aanleiding van vragen van de GroenLinks-fractie in de Provinciale Staten. De statenleden willen compensatie van het Rijk als de drie instanties Groningen verlaten. De drie dependances, goed voor tachtig hoogwaardige ar beidsplaatsen, dreigen binnen afzienbare termijn weer naai de 'meer Randstedelijke gebieden' te verhuizen. Als reden voert het Rijk 'bevordering van de efficiency' aan. ANP TEXEL - De gemeente Texel wil op korte termijn geen 24 nieuwe asielzoekers op het eiland huisvesten. Dit heeft bur gemeester J. Geldorp van Texel in een brief laten weten aan het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA). Ze is niet tegen de komst van nieuwe vluchtelingen, maar stelt dat Texel niet ge noeg tijd heeft zich op hun komst voor te bereiden. Geldorp doelt onder meer op aanpassingen van de gezond heidszorg en het onderwijs. „Wij willen zo goed mogelijk voor deze mensen kunnen zorgen en dat is moeilijk. Het tekort aan huisartsen op Texel is bijvoorbeeld een probleem." Ze is boos over de de gebrekkige communicatie met het COA. „De orga nisatie stuurt grote groepen mensen naar het eiland en laat ons dat vlak voor tijd weten." ANP door Mare Veldman ENSCHEDE - Op momenten dat woor den tekortschieten, komen beelden nog wel eens te hulp. Zo zijn er gebeurtenis sen die letterlijk met geen pen zijn te beschrijven. De fotocamera weet er daarentegen wel raad mee. Achter een van die camera's verschuilt Frans Nik kels zich, de maker van de beste nieuwsfoto van de Geassocieerde Pers diensten (GPD) van het afgelopen jaar. Nikkels had er geen moment aan ge dacht om de foto's die hij op 13 mei tij dens de vuurwerkramp in Enschede maakte, in te sturen. Na enig aandrin gen van zijn collega's bij De Twentsche Courant Tubantia stuurde hij er toch maar wat op. Aan winnen dacht 'hij niet. Toch won hij dankzij deze foto's de Fotoprijs van de Geassocieerde Pers diensten (GPD), waarbij ook de PZC is aangesloten. Hij kreeg gisteravond in de kantine van De Twentsche Courant Tubantia uit handen van Henk Dam, directeur/- hoofdredacteur van de GPD, de prijs uitgereikt. De jury prees Nikkels van wege het feit dat hij - ondanks alle hec tische toestanden om hem heen - erin geslaagd was om de emoties van het moment terug te brengen tot een serie indrukwekkende foto's. Nikkels ontving naast een kunstwerk, met daarin een weergave van de win nende foto's, ook nog een bedrag van vijfduizend gulden. Dat moet hij wel besteden aan een nog te maken reisre portage. GPD DEN HAAG - Gemeenten moe ten in de toekomst meer moge lijkheden krijgen om grond die is bestemd voor nieuwbouw te kunnen onteigenen. Dat staat in een ontwerpadvies van de Soci aal-Economische Raad (SER), dat vrijdag in de raad wordt be handeld. De SER hoopt op die manier projectontwikkelaars die niet willen meebetalen aan de aan leg van wegen, groen en andere openbare voorzieningen een halt toe te roepen. In de huidige wetgeving kunnen gemeenten onvoldoende tegen hen optre den. Daarom moet er volgens het ontwerpadvies een vergun ning voor grondexploitatie ko men. Die vergunning wordt pas verleend als grondeigenaren be reid zijn mee te betalen aan openbare voorzieningen. Eige naren die uit zijn op snelle win sten worden op die manier uit gesloten van deelname aan de bouw van een nieuwbouwwijk. Het ontwerpadvies loopt voor uit op de Vijfde Nota Ruimtelij ke Ordening, die waarschijnlijk eind dit jaar verschijnt. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De PvdA trekt haar voorstel in om één burge meesterskandidaat in het open baar door de gemeenteraad te laten voordragen. Daarmee is de ruzie tussen de drie rege ringspartijen PvdA, WD en D66 gesust. PvdA-woordvoerder De Cloe paste gisteren zijn voorstel aan. De gemeenteraad mag wat hem betreft maximaal twee kandi daten publiekelijk voordragen Alleen in uitzonderlijke geval len, zoals bij een gemeentelijke herindeling, kan een raad zich beperken tot één kandidaat. Daarmee kunnen WD en D66 wel leven. De Cloe is tevreden, ook al heeft hij zijn wensen niet voor hon derd procent binnengehaald. „Maar als ik het had gehand haafd, was er uiteindelijk hele maal geen wetsvoorstel geweest. Dan had ik met lege handen gestaan. Ik heb hoog ingezet en nu 95 procent bin nengehaald. Dit is voor een ge meenteraad de meest maximale positie." WD 'er Te Veldhuis vindt dat ie dereen heeft moeten toegeven tijdens de 'harde onderhande lingen'. Hij ziet als winstpunt dat het oorspronkelijke plan van de PvdA van tafel is. Dat voorstel zou in de Kamer met steun van het CDA en Groen Links wel een meerderheid heb ben gekregen. De WD was er pertinent tegen, omdat de mi nister van Binnenlandse Zaken daardoor vrijwel niet onder die ene kandidaat uit zou kunnen. De liberalen slikten eerder met moeite het kabinetsvoorstel dat gemeenteraden toestaat de be volking via een referendum te raadplegen over burgemees terskandidaten. Het oorspron kelijke voorstel van PvdA'er De Cloe was voor hen teveel van het goede. „Wij hadden tegen het kabinetsvoorstel gestemd als de PvdA was blijven vasthouden aan haar voorstel", aldus Te Veldhuis. Dan zou de gehele wet uiteindelijk zijn gesneuveld, omdat ook het CDA en de kleine christelijke partijen tegen het referendum zijn. Te Veldhuis erkent dat hij dan het beste af zou zijn geweest. Immers, de WD heeft het refe rendum nooit gewenst, en als het voorstel het niet haalt, blijft alles bij het oude. „Maar ik heb de morele plicht tegenover D66 om de afspraak uit het regeer akkoord na te komen." D66 is tevreden, en zeker met de opstelling van de WD. D66- (Advertentie) Let op uw brievenbus voor het magazine 'Mooi Groen' van EuropaTuin. Boordevol interessante aanbiedingen en handige tips voor een mooie herfst met najaarsbloeiers en trendartikelen. I Mooi Mooi Groen niet ontvangen? Haal dan een gratis exemplaar in ons tuincentrum (zolang de voorraad strekt). GOES, 0113-215395, RENESSE. 0111-461031 OOSTBURG. 0117-452279 Kamerlid Scheltema zag geen heil in het oorspronkelijke PvdA-voorstel. Wat nu op tafel ligt, steunt zij wel. D66 heeft bij de onderhandelingen moeten toestaan dat een drempel komt in het referendum: dertig pro cent van de kiesgerechtigden moet zijn stem uitbrengen, an ders hoeft de raad de uitslag niet te betrekken in zijn voordracht. GPD ROTTERDAM - De proeven die TNO-PML zaterdag op de Maasvlakte zou uitvoeren met consumentenvuurwerk zijn uit gesteld. Waarom is onduidelijk. Wanneer de proeven alsnog worden gehouden, is nog niet bekend. TNO zou het consu mentenvuurwerk testen op ver zoek van de Federatie Vuur- werkhandel Nederland (FVN). Met de proeven wilde de FVN aantonen dat de risico's van de opslag en verkoop van consu mentenvuurwerk aanvaard baar zijn. ANP doorFerdi Schrooten DEN HAAG - Mobiele bellers worden steeds vaker het slachtoffer van dief stal en roof van GSM's, vaak met ge weld. Landelijk is het zeker tientallen keren per dag raak. De gedupeerde die niet snel zijn nummer blokkeert, ris keert ook nog een gepeperde telefoon rekening of een geplunderd belte goed. De politie spreekt van een levendige zwarte handel in gestolen mobiele te lefoons. „Het is iets nieuws, zeg maar de opvolger van fietsendiefstal." Landelijk wordt het aantal gestolen GSM's niet bijgehouden. Libertel, in grootte de tweede GSM-aanbieder van Nederlandhoudt niet eens bij hoe vaak klanten vragen hun telefoon te blokkeren na diefstal. „Maar we blok keren wel geregeld nummers", zegt een woordvoerder. Ook marktleider KPN blokkeert geregeld toestellen. Maar de aantallen, die bij KPN wel worden bijgehouden, zijn 'bedrijfsge heim'. Rijnmond Rotterdam is een van de 25 politieregio's die nauwgezet het aan tal aangiftes van GSM-diefstal regi streert. In de eerste zeven maanden van dit jaar registreerde het korps 490 aangiften. „Twee a drie meldingen van GSM-diefstal per dag halen we zeker", zegt woordvoerder Anne Gee- lof, die zonder meer de stelling aan durft dat het landelijk om ettelijke tientallen per dag gaat. Mogelijk zijn het er veel meer, omdat veel gedupeer den waarschijnlijk niet eens aangifte doen. Ook Amsterdam meldt diverse aan giften van vermiste GSM's per dag, al is hier niet duidelijk in hoeveel geval len het om diefstal gaat. In het maan dag gepresenteerde jaarverslag stelt het Amsterdamse korps wel dat zak kenrollerij (16.500 gevallen in 1999) blijft toenemen, mede door de groei ende populariteit van de GSM. Omdat er landelijk inmiddels al bijna zeven miljoen van verkocht zijn, wordt het mobieltje voor dieven een steeds aantrekkelijker alternatief voor de portemonnee. Her en der waarschuwt bedienend personeel op terrassen al voor GSM-dieven. Prooi De mobiele beller is een makkelijke prooi voor straatrovers. Deze meestal jonge daders van grofweg dertien tot en met achttien jaar benaderen hun slachtoffers veelvuldig in het geniep van achteren. Vaak genoeg gebruiken ze scooters of brommers om in vlie gende vaart in het voorbijgaan ie mands GSM af te kunnen pakken. Geelof: „Geld kun je wegstoppen, je mobiele telefoon niet. Die heb je toch aan je oor als je aan het bellen bent en anders steek je het ding wel op een an dere plek, die vaak in het oog springt" verwijst de woordvoerder naar aller lei rugzakken en andere modeacces soires, die speciale vakjes aan de buitenkant hebben voor GSM's. „Bo vendien let je tijdens het bellen vaak niet goed op je omgeving." De Rotterdamse politiewoordvoerder adviseert gebruikers op straat te bel len met een 'oortje'. Tijdens het telefo neren met zo'n oordopje plus micro foontje kan de GSM zelf op een veilige plaats worden opgeborgen. Rob Kou- wenhoven van de politie Haaglanden, waar ook meerdere keren per week aangifte van GSM-roof wordt ge daan, adviseert mobiele bellers vooral na te denken bij het gebruik van hun toestel. „Als je over straat loopt met aan je rechterhand een muur, houd je toestel dan ook tegen je rechteroor. Dan is het al moeilijker te pakken." Grote bedragen Volgens Kouwenhoven is er inmiddels een grote en levendige zwarte markt voor gestolen toestellen. „Op de hoek van de straat en in cafés gaan ze voor een paar tientjes van de hand." Vaak gaat het de dieven echter niet om het toestel zelfmaar om het beltegoed of het abonnement. Geelof: „Voordat een toestel geblok keerd is, kan een dief of iemand aan wie hij het toestel heeft verkocht, toch al gauw voor grote bedragen hebben gebeld." GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Minister Borst van Volksgezondheid kan haar inci dentele bijdragen voor aanpak van de wachtlijsten in zieken huizen beter bij het totale bud get van de ziekenhuissector voegen. Dan kunnen veel sneller en overzichtelijker afspraken worden gemaakt over de extra behandelingen die de instellin gen kunnen uitvoeren. Dat stelt het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) in een brief aan de minister, na een evaluatie van de benutting van de financiën om de wachtlijsten over 1999 en 2000 aan te pak ken. Volgens het CTG moeten partijen er teveel inspanning voor leveren om de paar hon derd miljoen gulden aan 'wachtlijstgelden' per jaar praktisch in te zetten. Het CTG wijst erop dat de bij dragen incidenteel zijn; de zie kenhuizen kunnen daardoor niet met een echte aanpak van de problematiek komen. Be langrijk voorbeeld is dat er meer extra middelen beschikbaar waren voor ziekenhuizen dan voor medisch specialisten. Het CTG vermoedt dat er meer men sen geholpen hadden kunnen worden, als deze wachtlijstgel den waren samengevoegd. Het college constateert overi gens dat in 1999 wel meer pati ënten zijn behandeld, maar dat de afspraken over de aantallen extra geholpen mensen niet zijn gehaald. Het CTG denkt dat ook niet-financiële zaken als perso- DEN HAAG - Minister Her mans van Onderwijs heeft twee organisaties aangewezen die hoog opgeleide werknemers uit het bedrijfsleven het onderwijs in moeten loodsen. Deze bedrijven worden ingezet tegen het groeiende lerarente kort in het voortgezet onderwijs en het beroepsonderwijs en de volwasseneneducatie. Onderwijs BV van Expectra en de organisatie Word Leraar, een combinatie van Manpower Consultancy en Arbeidsvoor ziening Onderwijs Nederland, gaan de bemiddeling verzorgen tussen scholen en mensen die voor de klas willen. ANP neelstekort en een gebrek aan capaciteit belemmeren dat zie kenhuizen hun doelen halen. De zorgverzekeraars moeten volgens het college bovendien beter kijken of het extra geld werkelijk leidt tot een oplossing van de knelpunten binnen een regio, of dat het grotere aantal behandelingen bijvoorbeeld ten koste gaat van andere specialis men of activiteiten. Verder betwijfelt het college of de ziekenhuizen wel meer fi nanciële armslag hebben gekre gen de afgelopen twee jaar. Zo is dit jaar weliswaar 69,5 miljoen gulden voor de wachtlijstaan- pak aan de ziekenhuizen gege ven, maar daar gaat een inkoop- korting vanaf van ruim 41 mil joen gulden. Ook krijgen ze nog een volumekorting van 46,5 miljoen gulden te verwerken. Klein Minister Borst wees gisteren een flink deel van de claim van 1,2 miljard gulden extra per jaar die de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) heeft neergelegd bij het kabinet van de hand. De bewindsvrouw maakte eerder bekend twee mil jard naar de ziekenhuizen te schuiven, maar die vonden dat bedrag te klein. Hoewel de bewindsvrouw niet vooruit wil lopen op het extra geld dat het kabinet voor de zorg op prinsjesdag bekend zal maken, is ze ervan overtuigd dat voor de ziekenhuissector vol doende gelden beschikbaar ko men voor het komende jaar. De minister kreeg gisteren ove rigens kritiek te verduren van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG). Ook die or ganisatie is niet tevreden met het extra geld dat ze heeft toege zegd om meer oogoperaties te kunnen uitvoeren. Op korte termijn zijn volgens het NOG vijftig extra oogartsen nodig om het huidige structure le tekort aan oogheelkundige zorg aan te pakken. Om de gro tere vraag door onder meer ver grijzing en medisch technische ontwikkelingen op te vangen, zijn er op langere termijn nog eens vijftig extra oogartsen no dig. Borst sluit niet uit dat er meer plaatsen bij moeten. Vol gens haar kunnen ziekenhuizen extra specialisten aantrekken. Het NOG klaagt dat ziekenhui zen dit geld niet voor oogartsen gebruiken. ANP foto CarloterEllen/GPD Hoofdredacteur Henk Dam van de GPD reikt de prijs uit aan Frans Nikkels. Foto rechts is één van de foto's uit de winnende serie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3