Vol van Django Festival Zeeuwsch-Vlaanderen groeit naar een hoogtepunt n zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina MllZ.l(?kl3 t/m 19september WOENSDAG Ja** by the sea Het festival Jazz by the sea is woensdag in Zoutelande. Daddy Multiplex en de Stable Roof Jazzband. •Lunchcafé De Babbelaar, Zoutelande, 16.30 uur Muziektent, Zoutelande, 19.30 uur Blues Sessie Op initiatief van de Stichting Home of Jazz Blues wordt een Blues Sessie gehouden. Medewerking hieraan verleent de Desafinado Blues Sessie Band. '.Jazz-Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Mini-concert In kader Lange-Janproject een mini-concert Deze keer komt dat voor rekening van het vocaal ensemble I Dodeci, on der leiding van Annemarijke de Jong. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Ja** by the sea Het festival Jazz by the sea wordt voortgezet in Zoutelande. Daar treedt de band De Keesjes op. Eetcafé Royal, Zoutelande, 19.30 uur VRIJDAG Ja** by the sea Het festival Jazz by the sea wordt voortgezet in Domburg. De Maryland Jazzband of Colog ne verzorgt voor het Badhotel het offici- eleopeningsconcert, waarna men tot één uur's nachts in een tiental ca fés terecht kan voor uiteenlopende soorten jazzmuziek. Heinekenplein, Domburg, 19.30 uur Diverse cafés. Domburg, 21.00 uur Benefietconcert De So What Jazzband geeft een benefietconcert. Met medewerking van het koor The Sea Sound Singers. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur B Budapest Concert Orkest Het Budapest Concert Orkest geeft een concert in het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Op het programma staan werken van Beethoven. Basiliek, Hulst, 20.00 uur Wendy Stewart De Schotse harpiste Wendy Stewart geeft een concert in het kader van het Schots-Zeeuws Cultureel Festival. Stadhuis, Veere, 20.30 uur ZATERDAG Jazz by the Sea Domburg staat de hele dag in het teken van Jazz by the Sea en Vrou wenpolder pakt een staartje mee. Bob Club de France speelt van 11.00 tot 12.30 uur in het museum marie Tak van Poortvliet, van 14.00tot 19.00 uuriserStreetparadein het cen trum, op het Heinekenplein spelen vanaf 12.00 uur achtereenvolgens Maryland Jazzband of Cologne, Storyville Jassband, Heineken Band: Prêt-a-Porter en Schampus All Stars en The Fourstream Jazzband is van 20.00 tot 24.00 uur te horen in café-restaurant 't Groentje. In Vrou wenpolder treedt het orkest The New Orpheans op. Zie ook de voorpagina van dit katern. Diverse locaties. Domburg, 11.00-24.00 uur Restaurant Rosenhof, Vrouwenpolder, 20.00-24.00 uur Pop-rocksongs De gitaristen Patrick Schipperen Rick Konijnenburg spelen akoesti sche pop-rocksongs. Eigen repertoire en covers van Dell' Amitri en Counting Crows. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Kaz Lux Blueszanger en -gitarist Kaz Lux verzorgt een optreden van een uur. Hij doet dat in het kader van de landelijke vrijwilligersdag. Open Hofkerk, Vlissingen, 15.00 uur n Festival In het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen wor den drie concerten gegeven. Het Duo Palmos, bestaande uit Stefanie Liedtke (fagot) en Lorenda Ra- mou (piano), bijtt het spits af.Het volgende optreden is door Currende, onder leiding van Erik van Nevel.Tenslotte is het Orquesta de Cémara Mayo de Buenos Aires met solisten te beluisteren, onder leiding van Pedro Ignacio Calderon in werken van Piazolla. Hervormde kerk, Kloosterzande, 13.30 uur Rkkerk, Hengstdijk, 16.00 uur Rk kerk, Koewacht, 20.00 uur BJan Akkerman The Rosenberg Trio met gitarist Jan Akkerman. Zij brengen een muziekavond de gitaar in de hoofdrol. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Kozakkenkoor Het Enschede's Byzantijns Kozakkenkoor en Oosterlands Fanfare. Het koor brengt a capella zowel Byzantijnse als Kozakkenmuziek. Oos terlands Fanfare speelt onder leiding van dirigent Jaap Knuist. •Hervormde kerk, Dreischor, 20.00 uur Heksen Onder de titel Ode aan de heksen Geillis Duncan en Digna Robberts wordt een muzikale avond gehouden. Met Kwintes Ensemble, Lindsay Porteous en verteller Ewan McVicar. Stadhuis, Veere, 20.30 uur Jimi Hendrix Brogum begint het seizoen met een Jimi Hendrix Music Festival. Ter gelegenheid van de dertigste sterfdag (18 september) van Hendrix treden onder meertwee tribute-bands op: Guy Renardeau Stream, met onder anderen Shyrock (Postmen) en Ruth Jacott, en Extperienced, met frontman Gerrit Veldman (Prodigal Sons). Brogum, Zierikzee, 22.00 uur ZONDAG Jazz by the Sea De laatste dag van het festival Jazz by the Sea wordt langs de hele Wal- cherse kust muziek gemaakt. Naast een jazzkerkdienst in de Grote Kerk in Veere met Lillian Boutté (12.00 uur) zijn er concerten in Kamperland, Vrouwenpolder, Dom burg, Westkapelle, Zoutelande en Vlissingen. •Diverse locaties, Walcheren, 11.00-21.00 uur Manhuistuin De brassband Excelsior uit Kloetinge geeft een concert. Excelsior werd in 1899 opgericht als fanfare, maar speelt sinds 1970 in brassband-bezetting en heeft zich een plaatst verworven binnen de hoogste afdeling van de KNFM. Dirigent sinds 1990 is Anno Appelo. Manhuistuin. Goes, 12.00 uur Picnic Picnic speelt volksmuziek a ia Sint Juttemis, Alteklein en Flup en Ju. Brasserie Le Menu, Zierikzee, 15 uur Taptoe Showband Sas van Gent viert het 15-jarig bestaan met een taptoe. Naast de jubilaris nemen deel Advendo uit Sneek, het Pasveerkorps uit Leeuwarden, Showband 75 uit Leidschendam, de Deltaband uit Vlis singen en Showband Jong Axel. Vlaanderenplein, Sas van Gent, 14.00 uur Anna van Avalon Concert Coming Home van de harpiste Anna van Avalon. De als Anita Frenks in Zeeland geboren muzikante wordt terzijde ge staan door de actrice en celliste van Schotse afkomst Helen-Anne Ross. Stadhuis, Veere, 16.00 uur Cd-presentatïe De band Feedback presenteert een cd. Deze Zeeuwse formatie beweegt zich op het terrein van de roek-blues. Café Brooklyn, Middelburg, 19.30 uur H Orkest van de Achttiende Eeuw Het Orkest van de Achttiende Eeuw geeft het officiële slotcon- cert van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. •Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur DINSDAG Bach-masterclass Deelnemers aan de Bach-masterclass geven een orgelconcert. De masterclass, met als docenten Bram Beekman en dr Albert Clement, begint maandag en wordt de avond daarna besloten met een concert. Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur I Due Foscari De opera I Due Foscari van Guiseppe Verdi beleeft de première. Door Het Zeeuws Orkest en Het Zeeuws Philharmonisch Koor. Grote Kerk, Veere, 20.30 uur 2000 voornamelijk in familiekring. Ik kende Stochelo en Nous'che al toen ze nog in de wieg la gen." Een optreden in Montreal met Stephane Grappelli was van grote invloed op de verdere ontwikkelingen. Het trio ver zorgde het voorprogramma van de hoogbejaarde violist, die veel met de in 1953 overle den Django Reinhardt speel de. Na afloop werden ze bij hem in de kleedkamer uitge nodigd. De jazzlegende vond hen geweldig. Sindsdien was Grappelli herhaaldelijk te gast bij het Rosenberg Trio. Ze zijn samen te horen op een cd van Manhatten Transfer, hij speelde mee op de plaat Cara van en kwam zelfs luisteren toen hij te oud en te ziek was om zelf nog te spelen. In een rolstoel, broodmager maar vol aandacht zat hij in de zaal. Twee weken later, op 1 decem ber 1997, was hij overleden. De groep treedt nu minstens tweehonderd keer per jaar op, met of zonder gasten. „Dat is erg veel hoor, want ieder op treden is weer spannend. Je probeert niet op je routine te drijven, steeds veranderingen aan te brengen in het repertoi re." Brainbox Jan Akkerman imponeerde in de jaren zestig als gitarist van The Hunters met zijn opwin dende solo op de hit 'Russian spy and I'. Samen met Kaz Lux, vandaag (woensdag) ook in Zeeland te horen, vormde hij de harde kern van Brain box. Begin jaren zeventig was hij met fluitist (tevens orgel speler en jodelaar) Thijs van Leer het artiestieke gezicht van Focus. In zijn vorige reeks theater concerten speelde Akkerman klassiekers uit de Amerikaan se lichte muziek. Ze inspireren hem tot nieuwe bewerkingen, met een knipoog naar Django Reinhardt. Gezien deze geza menlijke liefde voor de zigeu nergitarist kon een hernieuw de samenwerking met The Rosenberg Trio dan ook niet uitblijven. Concert The Rosenberg Trio en Jan Akkerman: za terdag 16 sept. Stads schouwburg Middelburg om 20 uur. De pianist Sebastian Forster is een van de solisten tijdens het Piazzolla-concert, zaterdagavond in Koewacht. symfonie, want de koorgedeel ten tonen thematisch en rit misch gezien grote overeen komsten." Het officiële sluitstuk van het festival van Zeeuws-Vlaande- ren is zondagavond in Terneu zen het optreden van het Or kest van de Achttiende Eeuw. Het gezelschap heeft de afge lopen vijftien jaar faam ver worven door de manier, waar op het met name symfonieën uit de klassieke periode op ori ginele instrumenten of kopie- en daarvan bespeelt. In Ter- neuzen staat het orkest niet onder leiding van oprichter Frans Brüggen, maar dirigeert de uit Salzburg afkomstige Thomas Zehetmair. Hij treedt ook als solist op in het wellui dende vierde vioolconcert kv 218 van Mozart, een werk dat in de plaats komt van zijn oor spronkelijk geprogrammeerde Symphonia Concertante kv 364 voor vioolk en altviool. Het concert begint met een van Haydns Parijse symfonieën, nummer 83. Dat werk kreeg de bijnaam La Poule, vanwege het imiterende getok in het tweede deel. Na de pauze rukt het Orkest van de Achttiende Eeuw de negentiende eeuw binnen: Mendelssohns even breed geborstelde als fijnzin nig geïnstrumenteerde Schot se symfonie dient dan als klin kend voorbeeld van de manier waarop de authentieke uitvoe ringspraktijk inmiddels steeds verder in de muziekge schiedenis is doorgedrongen. Festival Zeeuws-Vlaande- ren: Budapest Concert Or kest met Beethovenvrij dagBasiliek Hulst, 20 uur; Kerkepad-concerten: za terdag NH-kerk Klooster zande 13.30 uur, RK-kerk Hengstdijk 16 uur en RK- kerk Koewacht 20 uur; Or kest van de Achttiende Eeuw, zondag. Grote Kerk Terneuzen, 20 uur. tiste Stefanie Liedtke afwisse lend samen met pianiste Lo renda Ramou en Kostis Theos. Het programma bevat zes wer ken van uitsluitend Griekse componisten, van wie de meesten in de tweede helft van de vorige eeuw geboren zijn. Een deel van de muzieken zijn speciaal voor fagottiste en pia niste, optredend als Duo Pal- mos, geschreven. Voor het vocale concert in Hengstdijk zorgen het Curren de Consort en de Capella Cur rende onder leiding van Erik van Nevel. De Duitse compo nist Leo Hassler is de centrale figuur tijdens dit optreden. Hassler (1562-1612) is een 'brugfiguur' tussen de Renais sance en de Barok. Hij bouwde voort op de erfenis van Orlan- dus Lassus, en wordt tegelijk beschouwd als wegbereider voor een nieuwe generatie componisten.Beha vle geeste lijke muziek schreef hij ook veel profane koorwerken, dans- en gezelligheidsmuziek. Hij gaf de aanzet tot de Duitse barok. Het programma bevat een selectie uit geestelijke werken, liederen en Italiaanse madrigalen. Orkesten In de Basiliek van Hulst geven het Budapest Concert en het Nationaal Koor van de Ukra ine Dumka met zangsolisten onder leiding van Tamas Gal vrijdagavond een concert met een van de toppers uit het klas sieke repertoire: Beethovens negende symfonie met het slotkoor An die Freude. Dat monumentale werk wordt voorafgegaan door een van Beethovens betrekkelijk wei nig gespeelde composities, de Chorfantasie opus 80 voor koor, orkest en piano (Derek Han). Die combinatie is niet alleen geëigend door de in breng in beide stukken van een koor, de koorfantasie bevat namelijk ook het thema, dat Beethoven aanvankelijk in ge dachten voor het slotkoor van zijn negende symfonie. Zoals in de programmatoelichting wordt aangeduid: „Het werk wordt vaak gezien als een soort try-out voor zij n negende Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen beleeft het ko mende weekeinde hoogtijdagen. Vijf concerten staan er geprogrammeerd en die bieden met elkaar een rijke afwis seling aan zowel kamer- als orkestmuziek. Daarbij is in de traditionele serie van drie concerten op zaterdagmiddag onder de noemer Kerkepad overwegend nieuwe en weinig bekende muziek opgenomen. Tijdens de twee orkestcon certen - aanstaande vrijdag en zondagavond - komt werk van de Grote Drie uit de klasieke periode tot klinken: Haydn, Mozart, Beethoven (onder meer de negende sym fonie). door Kees Cijsouw Hoewel ook de beide Kerke pad-concerten zaterdagmid dag in Kloosterzande en Hengstdijk prikkelend zijn ge programmeerd, gaat de aan dacht vooral uit naar het avondconcert in Koewacht. Dat is volledig gewijd aan werk van de koning onder de Argentijnse (tango)componis- ten, AstorPiazzolla. Piazzolla bracht de tango wereldwijd op de 'klassieke'concertpodia. Elf van zijn werken worden uitgevoerd door een solisten trio en het Orquesta de Cama- ra Mayo de Buenos Aires, een ensemble dat zich sinds de oprichting in 1982 naam heeft verworven als 'het beste kamerorkest van Argen tinië'. Natuurlijk klinkt in Koe wacht, als uitsmijter, zijn be roemdste werk, Adios Ninono, maar ook enkele andere te spe len composities verdienen een accent. Zo is er Cuatro estacio- nes portenas, Piazzolla's vier jaargtijden. Bovendien klinkt er een semi-wereldpremière. De vertrouweling van Piazzol la, de bandonenonist Marcelo Nisinman kreeg van de wedu we van de componist toestem ming een aantal van zijn com posities te bewerken. Dat gold onder meer voor het in 1972 geschreven Concierto de Nacar. Deze tango voor een en semble van negen musici werd getransformeerd tot een con cert voor trio en orkest, waarin tijdens het optreden in Koe wacht behalve Nisinman zelf de pianist Sebastian Forster en de celliste Timora Rosier solisten zijn. Tijdens beide middagconcer ten van Kerkepad houdt de festivalorganisatie de traditie hoog door de luisteraars in strumentale kamermuziek en vocaal werk aan te bieden. Ook nu staat er, na vorig jaar de saxofoon, een instrument in de schijnwerpers, dat veel zeldzamer 'solistisch' of in ka mermuziek te horen is dan pia no of viool: de fagot namelijk. In Kloosterzande speelt fagot- Het Duo Palmos met Stefanie Liedtke, fagot en pianiste Lorenda Ramou is zaterdag in Klooster zande te beluisteren. woensdag 13 september door Hans Tabbers The Rosenberg Trio werkte al eerder samen met Jan Akker man, maar ook met tal van an dere muzikanten, zoals Her man van Veen, Laura Fygi, Denise Jannah, Rita Reys, Jaap van Zweden en het Radio Filharmonisch Orkest. Zo'n tien jaar terug leefden sologi tarist Stochelo en zijn twee ne ven, de gebroeders Nonnie (contrabas) en Nous'che (rit megitaar) nog in de zigeuner wereld, met weinig uitzicht op een doorbraak. We begonnen in de stijl van de Hot Club de France, de muziek van Django Reinhardt dus. Als jochies van zeven, acht jaar kregen we een gitaar in onze handjes geduwd en probeer den we te spelen op die manier. Maar nu hebben we ook pop songs op het repertoire en be bop. walsjes en cabaretlied jes", vertelt Nonnie. Gehoor Ondanks deze veelzijdigheid kunnen ze geen noten lezen. Ze hebben leren musiceren op het gehoor. „Het ging van vader op zoon. Dat gaat al eeuwenlang zo. Iedereen speelde gitaar in het zigeunerkamp. Dat dééd je gewoon." Het werken zonder bladmuziek gaat doorgaans vlekkeloos. „Wat we horen, kunnen we zonder meer spe len; daar zijn we op getraind. Zet een plaat op, en we spelen zo mee. Als er problemen zijn, worden die opgelost bij de re petities." Nonnie was ongeveer veertien jaar toen een oom hem uit een groep musicerende kinderen haalde met de opmerking: „Jij hebt flinke handen, jij moet maar bas spelen." Nonnie baalde want hij was net aardig gevorderd op de gitaar, maar kreeg het logge instrument snel onder de knie. Zijn grote voorbeeld is de Deen Niels- -Henning Orsted Pedersen. „Die man heeft een prachtige zangerige toon en kan heel vir tuoos spelen. Ik probeer ook flamenco-effecten uit de con trabas te halen. Ik geloof niet dat anderen daar mee bezig zijn. Een paar keer zag ik gita risten zoiets doen en ik dacht: Zoiets moet mij ook lukken." Het trio ontstond begin jaren tachtig. „We staken de koppen bij elkaar en zijn gaan repete ren. Aanvankelij k speelden we De bewondering voor Django Reinhardt, de zigeunergita rist die de Europese jazz introduceerde, hebben ze ge meen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat The Rosen berg Trio en Jan Akkerman elkaar vonden in een muzikale samenwerking, waarin de gitaar de hoofdrol speelt. Het gezamenlijk concert, zaterdag in de Stadsschouwburg in Middelburg, is de première van de tournee waarmee ze tot en met 10 november door het land reizen. Jan Akkerman (links) met The Rosenberg Trio, achtereenvolgens Stochelo, Nonnie en Nous'che.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15