Aandacht voor nat monument FILM BYTrIE PZC r^i Niet de knikkers, maar 't spel 't Beest begint brullend aan nieuwe seizoen Bruinisse wil komst infocentrum over Park Oosterschelde Jannie Louws wint met zoon Niek sjezenrijden in Goes LAND zeeland maandag 11 september 2000 Publiek bezoekt molensgemalen, fabrieken, huizen, musea en sluizen Autobrand en diefstal bij bedrijf Rijbewijs kwijt na ongeval Autodief (16) is er gloeiend bij Groot hek vernield Drankrijder rijdt tegen aanhanger Caravans Breskens opengebroken Hardrijders geflitst in Zierikzee Twee gewonden bij aanrijding Roel Felius naar finale van kindersongfestival door Edith Ramakers GOES - Bij een bedrijf aan de Verrijn Stuartweg in Goes vloog zondagochtend vroeg een personenauto gedeeltelijk in brand. Omstanders wisten de auto met een brandblusser te blussen. De nacht ervoor werd bij hetzelfde bedrijf een auto opengebroken. Een portefeuille, gereedschap, geluids- en communicatieapparatuur werden gestolen. De buit bedroeg enkele duizenden gulden. TERNEUZEN - Een 31-jarige chauffeur uit de gemeente Hontenisse raakte zijn rijbewijs kwijt, nadat hij vrijdag net voor middernacht op de Terneuzense Margarethaweg de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. De man bleek bijna drie keer zoveel te hebben gedronken als is toege staan. In ruil voor het inleveren van zijn rijbewijs kreeg de man een dagvaarding mee naar huis. De bedrijfsauto waarin de Hontenissenaar reed, raakte zwaar beschadigd. GOES - De politie in Goes heeft zondagmorgen vroeg een 16- jarige uit Heinkenszand in de kraag gegrepen omdat die op heterdaad werd betrapt bij het stelen van een personenauto. De jongen had een ruit ingeslagen en het autoalarm gedemon teerd. Hij is voorgeleid aan de officier van justitie. KLOOSTERZANDE - Door een bocht te krap te nemen, heeft een 65-jarige tractorbestuurder uit Zwijdrecht zaterdagmor gen vroeg een hek van tien meter lengte vernield aan de Tas- dijk in Kloosterzande. De bestuurder wilde met zijn trekker met aanhanger van de Hulsterweg de Tasdijk opdraaien. De aanhanger sleurde de omheining van het perceel op de hoek helemaal omver. De aanhanger liep wat lichte krasjes op, maar het hek werd geheel vernield. De schade is onbekend. ZAAMSLAG - Een 41-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen botste zaterdagavond op de rijksweg N61 tegen een auto met aanhanger die voor hem reed. Beide auto's reden in de richting van Vogelwaarde. Het ongeluk gebeurde toen de auto met aanhanger na Zaamslagveer linksaf de Koning Wil lem III-weg wilde inslaan. De achter hem rijdende bestuurder zag dat te laat. Beide voertuigen raakten beschadigd. De ver oorzaker van het ongeluk bleek meer dan twee keer zoveel al cohol te hebben gedronken als is toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van vijf uur. BRESKENS - De afgelopen week is op een Bressiaanse cam ping in twee caravans ingebroken. Het interieur van beide wagens werd overhoop gehaald. De eigenaars missen onder meer kleding, een fiets, een fototoestel en enkele duizenden guldens. ZIERIKZEE - Zaterdagavond zijn bij radarcontroles 31 au tomobilisten geflitst omdat zij te hard reden. De politie con troleerde op de Weg naar de Val bij Zierikzee tussen vijf uur 's middags en half zeven. In totaal passeerden in anderhalf uur 850 auto's de controlepost. Eén van de bestuurders kan een fikse boete tegemoet zien, omdat hij met 117 kilometer per uur voorbij raasde op een plaats waar de maximum snelheid tachtig is. VLISSINGEN - In het polder gemaal Boreel van Middelburg kan niet ontkend worden dal Nederland een waterstaat is. I Zou het gemaal niet functione ren dan was Walcheren te dras sig- Vrijdagnacht nog steeg het water 'binnen' iets te veel en sloeg automatisch eén pomp aan die het overtollige water op j het Kanaal door Walcheren i loosde. De Open Monumenten dag, die dit jaar als thema 'Ne- J derland waterstaat' had, trok landelijk 850.000 bezoekers. Molens, gemalen, schepen, fa brieken, huizen, musea en slui zen, alle deuren stonden wijd open. Ook brandde het licht in het gemaal Boreel. Het gemaal zorgt ervoor dat Walcheren niet kopje onder gaat en dat het polderland bewoonbaar is. Als het moet, kan Boreel 725.000 liter water per minuut verwer ken. „In 1998 draaiden drie pompen dag en nacht, zo'n twee weken achter elkaar. Zonder het gemaal hadden we gegarandeerd natte voeten ge had", zegt Jan Grootenboer, onderhoudsmedewerker van het gemaal. Het gemaal is gebouwd in 1929 naar een ontwerp van J. L. Bo reel en ademt Nieuwe Zake lijkheid uit. Voor die tijd ston den delen van Walcheren regel matig en stevig onder water. Toch heeft de strijd om alle in woners van Walcheren mee te laten betalen aan de bouw van het gemaal jarenlang geduurd. De boeren van de hoger gelegen gedeelten hielden hun porte feuilles gesloten, want zeiden ze, we hebben geen last van nattigheidIn de algemene ver gadering van het Waterschap in 1928 werd solidariteit ge toond en het algemeen belang van een goede afwatering voor heel Walcheren erkend. Restauratie Veel bezoekers trok ook de Stichting Behoud Hoogaars, die in de Timmerfabriek op het Scheldeterrein in Vlissingen enkele schepen restaureert. Aan de kade konden enkele ou de schepen bekeken worden. Er klonk op het terrein zang en Jan Grootenboer, onderhoudsmedewerker van het poldergemaal Boreel en Daniëlle Leng van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. muziek en er werden theater- acts opgevoerd. Water was ook daar de rode draad. De restau ratie van de Alcyon H, een oude hoogaars, trok veel belangstel ling. Als alles naar wens ver loopt kan het schip volgend jaar juli weer drijven. Dat lijkt nu nog een onmogelijke opga ve, op zijn minst een heidens karwei. „Al het hout wordt ver nieuwd", weten Hans Priester uit Veere en Ko Ruissen uit Oost-Souburg. Het zijn vrij willigers die, eenmaal in de vut terechtgekomen, een oude hobby hebben opgepakt. „We werken graag met hout en met onze handen. Bij de Ye36 heb ben we ervaring opgedaan in het restauratiewerk, die komt ons nu goed van pas. Peter Schouten volgt de restauratie als professional. Hij is de echte botenbouwer en hij leert ons nog meer handigheidjes." Met een groepje van zo'n vijf man werken zij gemiddeld twee dagen per week aan de Al cyon II. „Wezijnernu bijna een jaartje bezig. In het begin heb ben we karren vol vermolmd hout weg kunnen brengen. Het leek wel potaarde. Veel goede stukken zaten ernietaan. Maar het komt allemaal goed. Ook foto Lex de Meester deze hoogaars zal weer zeilen." In het Middelburgse Van de Perrehuis werd op Monumen tendag het boek gepresenteerd 'Een bijzonder huis op een bij zondere plek'. Deskundigen belichten de geschiedenis van de gebouwen waarin het huidi ge Zeeuwse Archief zetelt. door Famke van Loon BRUINISSE - De ondernemers vereniging Bruinisse maakt zich sterk voor de komst van een informatiecentrum over het Nationaal Park Oosterschelde naar het Duivelandse dorp. Niet alleen zou het volgens de onder nemers geografisch gezien een logische keuze zijn, maar tevens zien zij in het infocentrum een stimulans voor toeristische aan trekkingskracht van Schou- wen-Duiveland en Bruinisse in het bijzonder. De laatste tijd leidt het aanwij zen van een goede locatie voor een informatiecentrum over het Nationaal Park Oosterschelde tot een hoop gesteggel. Water land Neeltje Jans-directeur B. van de Hoef zou het graag on derdeel laten uitmaken van het nieuw op te zetten themapark, terwijl voorzitter J. Lilipaly van het Nationaal Park juist denkt aan de reservepijler van de REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. vanderJagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl l stormvloedkering - buiten het Waterland - als meest-geschikte lokatie. De gemeente Schou- wen-Duiveland daarentegen vindt één centrum op Neeltje Jans te weinig en wil graag ver schillende infocentra op haar eigen grondgebied. De gemeente denkt hierbij een dergelijk centrum te combine ren met bestaande beziens waardigheden als de Plompeto- ren, de Schelphoek of het Prunje-gebied. Omdat Bruinis se niet in beeld lijkt te zijn, trok de plaatselijke ondernemers vereniging aan de bel. In een brief aan het college van burge meester en wethouders beplei ten zij de vestiging van het in formatiecentrum in Bruinisse. „Wij zouden het zeer op prijs stellen als u de unieke positie van Bruinisse in het beeld wilt betrekken." Drie-waterenpunt Volgens de Bruse ondernemers zijn er verschillende redenen te bedenken om het centrum juist daar in het Duivelandse dorp te realiseren. Bij Bruinisse bestaat immers een uniek 'drie-wateren punt' van zout, brak en zoet wa ter, 'dat uitsluitend hier kan worden waargenomen', zo stel len de briefschrijvers. Ook de geografische ligging maakt het dorp aantrekkelijk, omdat het geldt als 'een poort van Schou- wen-Duiveland' voor zowel het weg- als waterverkeer. Daarnaast zien de ondernemers in de vestiging van het informa tiecentrum een positieve stimulans voor de toeristische activiteiten voor Bruinisse en Schouwen-Duiveland. Onder meer het verplaatsen van de VW heeft in hun optiek een si tuatie opgeleverd, waarin 'het water- en plattelandstoerisme zeker stimulerende maatrege len nodig hebben'. Springplank Het centrum zou volgens de ver eniging een springplank kunnen zijn om Bruinisse aan trekkelijker te maken voor toe risten „Een infocentrum op een goed gekozen locatie in Bruinisse (zou) een multifunctionele rol kunnen vervullen, bijvoorbeeld door aldaar ook andere activi teiten te combineren zoals VW, Grevelingenschap, expositie ruimte", schetsen de onderne mers de eventuele mogelijkhe den. GOES - Wie gerekend had op een sixties-feestje met wat zon nige rock en onbekommerde surfmuziek, kwam misschien wat bedrogen uit, zaterdag tij dens het festival waarmee 't Beest in Goes het seizoen open de. Maar men had het kunnen weten. 't Beest Brult, was de naam van het festival, na succesvolle afle veringen 't Beest Dicht en 't Beest Danst. Allemaal waren ze er min of meer op gericht een jonger publiek in het cultureel centrum te krijgen. Wel surfmu ziek, rock'n roll, rockabilly, maar niet direct gericht op oude knarren. De operatie is gelukt, 't Beest brulde veel jongeren naar binnen en nog genoeg iets-ou deren om er een geslaagd feestje van te maken. De belangstelling voor het buitengebeuren, 's mid dags, liep iets achter bij het avondprogramma maar telkens bleek dat, als 't Beest brult, 't Beest ook dansen kan. door Sjaak Janse GOES - De sjezenwedstrijd die de Ringrijdersvereniging Zuid- Beveland in Goes zaterdag voor de derde keer tegelijk met de Open Monumentendag hield, speelde zich af onder een stra lende zon. In totaal verschenen veertien combinaties uit Zuid- Beveland en Walcheren aan de start. Na 75 te steken ringen hadden Jannie en Niek Louws en Con- nely en Jaap Sturm nog geen ring gemist. Na een spannende kamp konden Jannie en zoon Niek Louws de eerste prijs mee naar huis nemen. Tweede wer den Connely en Jaap Sturm en derde met 71 ringen Esther Lous en Hans Maljaarsmet 71 ringen. De heren mochten op deze dag ook proberen om een aantal rin gen te steken. In totaal konden ze negen ringen steken. Vincent Bol en Bianca van der Waart wonnen het van de overige kop pels. Het best geklede paar was net als vorige jaar Marjan en Klaas van Belzen en de mooiste combinatie was van Leny en Si mon Lous. In Gapinge reden zestien deel nemers een wedstrijd voor vete ranen en gestopte ringrijders in verband methet vijftigjarige ju bileum van de Vereniging Na twintig beurten werd Lein Lan- gebeeke winnaar (20 van de 20) en won won hij de eerste beker. De tweede beker en plaats was voor Ab Paauwe (17 ringen); de derde beker en plaats voor Theo Alewijnse (17 ringen), die ook winnaar van de pollepel werd. Ringrijder Kees Langeeke werd gehuldigd omdat hij voor het vijftigste jaar actief was als ringrijder van de vereniging. VLISSINGEN - Bij een aanrij ding tussen een bromfiets en een auto zijn zondagmiddag in Vlis singen twee mensen gewond ge raakt. Het ongeval gebeurde toen een 37-jarige automobiliste op de President Rooseveltlaan linksaf wilde slaan en ze daarbij een te gemoetkomende 16-jarige bromfietser over het hoofd zag Beide bestuurders liepen ver wondingen op en moesten naar het ziekenhuis worden ge bracht. In Poortugaal werd een demon stratie ringrijden gewonnen door Ronald Geertse. Ronald stak alle 25 te steken ringen en werd tevens winnaar van de pollepel. Agenda ZRV Zaterdag 16 september, Grijps- kerke: grote sjezenwedstrijd van 9.30-17.30 uur. Zaterdag 16 september, Lams- waarde: demonstratie ringrij den, 11.00-17.00 uur. (Advertentie) isea Vanaf vandaag al het festivalnieuws dagelijks op radio en televisie. Radio: van 16-17 uur TV: na het nieuws van 20.00 uur (elk uur herhaald) zie ook teletekstpagina 311 door Mieke van der Jagt SINT-MAARTENSDIJK - Een mooie tradi tie: de sportdag van de sociale werkvoorzie ningen in Zeeland. En vooral ook gezellig. Want om de knikkers gaat het niet; het is om het spel te doen. Een spel was er genoeg, zaterdag in de Haes- tinghe in Sint Maartensdijk De Betho in Tholen, waar het sportevenement tien jaar geleden ontstond, was aan de beurt om de ontmoeting te organiseren. Behalve aan de gebruikelijke teamsporten, zoals dammen, voetbal en volleybal, konden de deelnemers ook meedoen aan een individueel rode- draadspel, een mysteriespel en een viswed strijd aan de Oosterschelde. De directeuren kwamen tegen elkaar uit in een directiespel. De deelnemende sociale werkvoorzienin gen waren ADZ, De Betho, de Zuidhoek, Werkplaatsen Walcheren, WVS en Dethon. Om het extra leuk te maken, speelde de hele dag het WVS-huisorkest Expreszo. De Olympische Vlag werd aan het einde van de dag overgedragen aan ADZ Vlissingen. Dat betekent dat de werknemers van de sociale werkvoorzieningen volgend jaar in Vlissin gen gaan sporten. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Roel Felius uit Goes heeft zich zondag ge plaatst voor de landelijke fi nale van het Vara Kindersong festival, die 22 oktober in Roermond wordt gehouden. Daar treft hij de elf andere provinciale winnaars. Vijftien jonge zangers en zan geressen streden zondagmid- dag in de stadsschouwburg in Middelburg om die ene finale plaats van het kindersongfes tival. De jury was onder de in druk van het niveau in Zee land. De nummers twee en drie, Floor de Bruijn uit Vogel waarde en Jorine de Bruin uit Goes zouden bij de voorronde in andere provincies veel kans hebben gemaakt op de eerste plaats. Over Roel Felius was de jury echter eensgezind. Met Sandwichkind stak hij met kop en schouders boven de an dere deelnemers uit. Op 11 november wordt de fi nale op tv uitgezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9