Gijzelaars vrij in Sierra Leone F rans dieselbeleid afgekraakt Oostenrijk eist opheffing van sancties EU PZC DRANG Russische tv-omroep schrapt programma politiek commentator Ministers voelen niets voor vroege uitgifte eurobiljetten Doden door modderlawine camping in Zuid-Italië buitenland Bevrijdingsactie Britten eist levens Rebellen op Jolo laten vier Europeanen vrij Noord- en Zuid-Korea leggen spoorweg aan Uitroepen Palestijnse staat weer uitgesteld Bosbrand Spanje Luxemburgse prins zwaargewond Fusie Chevron en Phillips op til Iraanse film wint Gouden Leeuw Doden bij ongeluk Pools zeiljacht Meer troepen naar West-Timor maandag 11 september 2000 oan onze redactie buitenland FREETOWN - Britse soldaten hebben gisteren in Sierra Leone zes collega's en een Sierraieoon- se officier bevrijd uit een rebel lenkamp waar zij werden gegij- I zeld. De BBC meldde dat bij die I actie waarschijnlijk 25 opstan- i delingen zijn gedood. Ook zou- den er talrijke gewonden zijn gevallen. Aan Britse zijde is één militair I gedood, een andere raakte zwaargewond, aldus het Britse ministerie van Defensie. De lei der van de betrokken rebellen groep West Side Boys, 'brigade generaal'Foday Kallay, is gear resteerd. De zes bevrijde Britten zijn in veiligheid gebracht. De Britse premier BI air gaf za terdagavond toestemming voor de actie. Militair ingrijpen was volgens Londen geboden omdat de onderhandelingen met de re- MANILA - De rebellen op het Filipijnse eiland Jolo hebben zaterdag vier westerse gijze- laars vrijgelaten. Volgens de hoofdonderhande laar van de regering in Manila, Roberto Aventajado, gaat het I om de Duitser Mare Wallert, de Fransman Stéphane Loisy en de Finnen Risto Vahanen en Seppo Juhani Franti. De vier werden op 23 april ontvoerd van het Maleisische vakantie-eiland Si- padan. Het kwartet is overge dragen aan vertegenwoordigers van de regering. De rebellen houden nog vier gij - zeiaars vast: twee leden van een Franse televisieploeg, een Fili- I pijn en de Amerikaan Jeffrey Schilling. De Fransen werden op 9 juli in gijzeling gekomen en de Amerikaan eind augustus. Dat gebeurde kort nadat vijf an dere westerse gijzelaars waren vrijgelaten. RTR bellen waren vastgelopen. Zij dreigden de gijzelaars te doden of naar een andere plek te bren gen. ,,Dan hadden we ze nooit meer gevonden", aldus de Britse chef-staf Guthrie. Groot-Brittannië stuurde dins dag een elite-eenheid van onge veer honderd parachutisten naar Sierra Leone in verband met de gijzeling. De West Side Boys ontvoerden op 25 augustus elf Britse militairen en lieten er later vijf vrij. De gekidnapte soldaten behoorden tot een spe ciale eenheid die het nieuwe le ger van Sierra Leone moet trai nen. De West Side Boys zijn oud-soldaten uit het leger van Sierra Leone die zich tegen de regering keerden. Rebellen van het Revolutionair Verenigd Front (RUF) hebben twee Italiaanse priesters ont voerd, zo deelde bisschop Bigu- zzi zaterdag mee. Dat zou woensdag zijn gebeurd tijdens een aanval op een plaatsje in buurland Guinee bij de grens met Sierra Leone. De priesters hielpen daar vluchtelingen. Het RUF gijzelde eerder hon derden VN'ers in Sierra Leone. Derebellen, die belangrijke dia- mantgebieden in handen heb ben, strijden tegen de regering in Freetown. Gevaarlijk In het grensgebied van Siera Leone, Guinee en Liberia kwam het de afgelopen dagen zeker drie keer tot gewelddadigheden tussen strijdende rebellengroe pen. Dit drielandenpunt geldt ook door de aanwezigheid van diamantensmokkelaars en an dere criminelen als een van ge vaarlijkste regio's van West- Afrika. Bij aanvallen op grens dorpen in Guinee vielen de afge lopen weken zeker tachtig do den. In Guinee kreeg de oproep na volging van president Conté om vluchtelingen uit Liberia en Sierra Leone op te jagen. Conté zei zaterdag dat de buitenlan ders verantwoordelijk zijn voor aanvallen op Guinese grens plaatsen. Hij riep de bevolking op vluch- van onze redactie buitenland SEOUL - Noord- en Zuid-Ko- rea beginnen volgende week maandag met de aanleg van een spoorweg die het communisti sche noorden met het zuiden moet verbinden. In september 2001 moet de verbinding tussen de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul en de Noord-Koreaans- Chinese grensplaats Shinuiju klaar zijn, zo deelde het Zuid- Koreaanse ministerie van Bouwzaken mee. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie zet ruim 2700 sol daten in om landmijnen langs het traject op te ruimen en om grondwerk te verrichten langs de gedemilitariseerde zone. De spoorwegverbinding is bedoeld voor personen- en goederenver voer. Seoul hoopt dat de verbin- Berezovski had toen nog grote invloed in het Kremlin. Hij heeft inmiddels zijn zetel in het parle ment opgegeven uit protest te gen het beleid van de Russische president. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische tele visieomroep ORT heeft zater dag een streep gehaald door een programma van de politiek commentator Sergej Dorenko. Daarmee werd het conflict om de macht binnen ORT, dat voor 49 procent in handen is van de mediamagnaat Boris Bere zovski en voor 51 procent van het Kremlin, mogelijk op de spits gedreven. De strijd tussen Berezovski en de regering van Vladimir Poetin is de afgelopen maanden ver scherpt. Berezovski beschuldigt de regering ervan hem onder druk te zetten om zijn aandelen over te dragen, omdat ORT te kritisch zou berichten. Donder dag kondigde Berezovski aan dat hij zijn aandelen over veer tien mensen zou verdelen, voor al onder journalisten. Dorenko had volgens het pers bureau Interfax niets van de di rectie gehoord over het afgelas ten van zijn programma. ,,Ik verbind deze beslissing geheel riet Vladimir Poetin", zei hij. Wanneer zijn programma weer wordt hervat is niet duidelijk. ORT was voorheen op de hand van Poetin. maar dat was in de tijd dat het Kremlin probeerde premier Jevgeni Primakov weg te krijgen ten gunste van Poetin. telingen bijeen te drijven en ver dachten te arresteren. In de hoofdstad Conakry leidde dat tot paniek. Honderden vluchte lingen werden samengedreven en vastgezet. Duizenden zijn op de vlucht geslagen. Circa drie duizend Sierraleoners zochten een veilig heenkomen op het ter rein van hun ambassade in Con akry. De Verenigde Naties schatten dat circa 125.000 mensen uit Li beria naar Guinee zijn gevlucht. Vanuit Sierra Leone stroomden circa 330.000 vluchtelingen Guinee binnen. DPA/RTR/ANP van onze redactie buitenland VERSAILLES - Het zakje met euromunten dat minister Zalm van Financiën de Ne derlandse burger in december volgend jaar wil geven, zal niet worden bijgevuld met één of meerdere biljetten. De Eu ropese ministers voelen daar niets voor. Alleen de Belgische bewinds man Reynders hield dit week eind in Versailles een pleidooi voor het eerder beschikbaar maken van de eurobiljetten. De Tweede Kamer had minis ter Zalm opgedragen bij zijn collega's krachtig te pleiten voor dit standpunt. Zalm: „Het toeval wilde dat ik me teen na Reynders aan het woord kwam. Ik heb gezegd dat de Belgische collega pri ma het standpunt van de Tweede Kamer had ver woord." Hij had er, zei Zalm, aan toegevoegd dat hij er zelf anders over dacht. Volgens de Nederlandse minister zullen er niet opnieuw fonnele voor stellen komen om de biljetten eerder te introduceren: ,,Dit dossier is nu gesloten". De detailhandel blijft zich verzetten tegen de plannen pas na E-day, 1 januari 2002, de eurobiljetten onder de Eu ropese consument te versprei den. De Raad Nederlandse Detail handel (RND) zegt door te gaan met het pleiten voor een tijdige distributie van euro biljetten onder het publiek. RND-directeur H. Kok zei dit weekeinde te hopen dat een definitief besluit nog niet is gevallen. Hij put hoop uit de berichten dat ook in België en Frankrijk de idee postvat dat een verspreiding op 1 januari 2002 in de eerste dagen tot chaos in de winkels kan lei den. De raad is vooral bang dat een tekort aan wisselgeld lange rijen wachtenden bij de kas sa's tot gevolg heeft. Ook vre zen de detaillisten veel man kracht kwijt te zijn aan het verwerken van geld Dat betreft het uit de handel nemen van guldens waarmee de klant tijdens een over gangsperiode nog kan beta len, het in euro's teruggeven van wisselgeld en de aan- en afvoer van de diverse biljetten en munten naar de banken. GPD/ANP ding doorgetrokken kan wor den zodat ook spoorwegen in Noord-China, Mongolië en Eu ropa erop kunnen aansluiten. Een delegatie uit Noord-Korea bezoekt vandaag Zuid-Korea om een ontmoeting voor te be reiden tussen de leiders van de rivaliserende staten. Dit kon digde de Zuid-Koreaanse tele visiezender YTN gisteren aan. Het bezoek betekent een nieuwe doorbraak in de relatie tussen de Korea's, die formeel al vijftig jaar in oorlog zijn. De verhou ding verbeterde de laatste maanden al aanzienlijk, na een bezoek in juni van de Zuid-Ko reaanse president Kim Dae- jung aan het noorden. De ontmoeting vandaag dient om een tegenbezoek van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il aan Seoul mogelijk te maken. RTR/ANP Vrachtwagenchauffeurs legden gisteren het verkeer in Brussel lam. foto Yves Logghe/AP TEL AVIV - De uitroeping van een Palestijnse staat op 13 sep tember is van de baan. De Pales tijnse Centrale Raad besloot gisteren na een tweedaagse ver gadering in Gaza het vredesbe raad inet Israël nog twee maan den een kans te geven. Uiterlijk 15 november verga dert de Raad opnieuw. De afge vaardigden willen dan een nieu we datum vaststellen waarop de staat een feit moet worden. Het is de tweede keer dat de Palestij- nen het uitroepen ervan uitstel len. De eerste maal was in mei 1999, de oorspronkelijke eind datum van het Oslo-vredespro ces. President Arafat vertelde de 129 leden van de Raad gisteren dat hij nog vijf weken wil door over leggen met Israël. Daarmee ad viseerde hij in feite de uitroe ping van de staat uit te stellen. Volgens Palestijnse waarne mers is de kans groot dat de PCC tegen 15 november bij het uit blijven van overeenstemming met Israël zal bepalen dat de staat op 1 januari 2001 een feit moet zijn. GPD AVILA - Een bosbrand in de Midden-Spaanse provincie Avi- la heeft meer dan 1500 hectare bos- en struikgebied verwoest. Het gevaar bestond dat de vlammen zich ook meester zou den maken van het dorp Pedro Bernardo. Een aantal van de 1400 inwoners moest geëvacu eerd worden. De politie ver moedt dat de brand was aange stoken. Het vuur was gisteren onder controle. DPA van onze redactie buitenland VERSAILLES - Frankrijk is door de andere EU-landen op de vingers getikt voor het verlagen van de accijns op dieselolie. Dat gebeurde tijdens een informele bijeenkomst van de ministers van Financiën in Versailles. „Men was niet erg gelukkig met de Franse maatregelen", formu leerde minister Zalm voorzich tig- Volgens Zalm dient de Europese Unie een gecoördineerde econo mische politiek te voeren en daar passen de Franse conces sies aan transporteurs, vissers en boeren niet in. In België en Engeland worden eveneens acties gevoerd voor compensatie van de sterk geste gen olieprijzen. De Belgische minister Reynders liet in Ver sailles weten dat ook hij over weegt compenserende maatre gelen te treffen. Die zouden zich echter vooral richten op het be houd van koopkracht voor de laagstbetaalden. „Een algehele belastingverlaging zit er niet in." Volgens Zalm hebben de hoge olieprijzen op dit moment geen gevolgen voor de koopkracht in Nederland omdat in ons land volgend jaar 'een grote belas tingverlaging' is voorzien. De Franse minister Fabius, die de bijeenkomst in Versailles voorzat, waarschuwde de OP- EC-landen dat de prijs van ruwe olie omlaag moet. Aantasting van de economische groei van de westerse landen, slaat ook terug op de olieproducerende landen, zo zei hijHet gevolg zal zijn dat het zoeken naar alternatieve energiebronnen zal worden op gevoerd. En dat zal ten koste gaan van de OPEC-landen. Aan de blokkades van benzi nedepots en olieraffinaderijen in Frankrijk kwam gisteren een einde. Rond het middaguur werden ook de laatste zeven blokkades opgeheven. Olie maatschappijen begonnen me teen met het bevoorraden van de stations. Doorslaggevend De doorbraak in het conflict kwam zaterdag toen ook de laatste van de drie organisaties van truckers, de Unostra, en de machtige boerenvakbond FN- SEA besloten akkoord te gaan met het aanbod van de regering de accijns op dieselolie te verla gen: 35 centimes (ongeveer twaalf cent) per liter voor de vrachtrijders en dertig centimes (een dubbeltje) voor de boeren. De concessies aan de boeren wa ren doorslaggevend voor het be ëindigen van de acties. Elders in Europa gingen de ac ties onverdroten voort. In Brus sel hielden gisteren zo'n 1700 vrachtwagenchauffeurs een protestoptocht. Zij eisen dat de regering maatregelen neemt om de hoge dieselpri js te compense ren, zoals een verlaging of vrij stelling van accijns voor de transportsector. Na de optocht bleven ongeveer 250 chauffeurs met hun vrachtwagens kruis punten in Brussel blokkeren. Ze konddigden aan dit tot vanmid dag vol te zullen houden. In het Noord-Duitse Hildes- heim hielden circa 120 vracht wagenchauffeurs zaterdag een blokkadeactie. De Duitse mi nister van Financiën Eichel zei eerder op de dag dat de regering niet van zins is de accijnzen op brandstoffen te verlagen Ierse chauffeurs gaan deze week actievoeren tegen de brandstof prijzen. GPD/DPA/RTR van onze redactie buitenland SOVERATO - Op een camping bij het Zuid-Italiaanse Sovera- to zijn door een modderlawine zeker elf mensen omgekomen. Elf anderen worden vermist. De ramp voltrok zich volgens de autoriteiten in de nacht van za terdag op zondag. De modderla wine ontstond nadat een rivier buiten haar oevers trad. De camping is vrijwel van de aard bodem verdwenen. In zieken huizen in de omgeving zijn 44 gewonden opgenomen, deelde de prefectuur van Soverato in de regio Calabrië mee. De stof felijke resten van de verdronken campinggasten zijn gisteren tij dens bergingswerkzaamheden gevonden. Op de camping verbleven 75 ge handicapten en begeleiders. De slachtoffers werden in hun slaap verrast. Onder de doden bevonden zich een invalide en een zeventienjarige jongen die door het water weg meegesleurd na zijn invalide vader in veilig heid te hebben gebracht. Le Giare biedt al zeven jaar 's zomers onderdak aan invali den uit heel Calabrië. De orga nisatoren van het jaarlijkse uitje hadden zaterdagavond juist besloten dat ze de invali den-vakantie gisteren zouden afbreken vanwege het slechte weer. Het is niet bekend of er ook cam pinggasten uit het buitenland waren. Erosie De overstroming van de rivier is veroorzaakt door zware regen val. Milieugroeperingen stellen dat het bekend was dat de plaats waar de camping lag gevaarlijk was. Erosie als gevolg van ille gale bebouwing, ontbossing en brandstichting, zou de kans op modderlawines hebben ver hoogd. ANP/AP PARIJS - De Luxemburgse prins Guillaume (37), zoon van groothertog Jan, is gisterochtend zwaargewond geraakt door een verkeersongeval in de omgeving van Parijs. Volgens een verklaring van de Luxemburgse regering liep Guillaume verwondingen op aan zijn hoofd en is hij opgeno men in het ziekenhuis Volgens een bron bij dezelfde regering heeft Guillaume een schedelbasisfractuur en ligt hij in coma. Bij het ongeval raakte de echtgenote van Guillaume, Sybilla (32) ook gewond. Zij heeft een gebroken been. Het paar zat met samen in de auto die in de buurt van Parijs met een ander voertuig in botsing kwam. AFP/RTR LONDEN - De olieconcerns Chevron en Phillips willen fuse ren. Volgens de Britse krant Sunday Times zullen de concerns nog voor het einde van het jaar een besluit nemen over een fu sie. die een oliegigant met een waarde van ruim tweehonderd miljard gulden zou opleveren. Chevron en Phillips bundelden eerder dit jaar al hun activi teiten in de chemie. De Sunday Times stelt dat vooral Chevron zijn zinnen heeft gezet op de fusie. Het bedrijf zou meer dan zeventig dollar vooreen aandeel Phillips over hebben. ANP VENETI - De Iraanse film The Circle, van regisseur Jafar Panahi, heeft op het 57ste Festival van Venetië de Gouden Leeuw gewonnen. The Circle won ook de Prijs van de interna tionale organisatie van filmcritici (Fipresci). De film van Panahi is vorige week pas door de Iraanse censuur vrijgegeven. The Circle vormt een aanklacht tegen de wijze waarop in Iran vrouwen worden behandeld. De Actriceprijs ging naar Rose Byrne, die een blind meisje speelde in The Goddess of 1967, van Clara Law. Buddhadeb Dasgupta kreeg de regieprijs voor zijn film Uttara, over into lerantie in India waar extremistische Hindoes een katholieke missionaris en diens beschermelingen vermoorden. Een Gou den Medaille was er voor Barbet Schröders film La Virgen De Los Sicarios, over Columbia waar de drugskartels kinderen rekruteren als huurmoordenaars. GPD KOPENHAGEN - Een Pools zeiljacht is gisteren voor de Deense westkust gezonken na in aanvaring te zijn gekomen met een nog onbekend vaartuig. Twee opvarenden zijn omge komen en vijf anderen worden vermist. Een negentienjarige vrouw is door de Deense marine gered. De opvarenden van het veertien meter lange jacht Bieszczady waren leerlingen van een zeevaartschool in de Baltische ha venplaats Gdynia. De overlevende zei tegen de politie dat zij en de schipper dachten dat ze achter het andere schip aan voe ren, terwijl ze er in werkelijkheid recht op af voeren. AP JAKARTA - Indonesië stuurde gisteren nog eens 450 soldaten van het elitekorps Kostrad naar West-Timor. De militairen zullen de 315 man tellende eenheid van de Kostrad versterken die donderdag naar West-Timor werd gestuurd. De Indonesische regering besloot tot inzet van de Kostrad- solda ten na de moord op drie VN-medewerkers in Atambua in West-Timor. Langs de 124 kilometer lange grens tussen Oost en West-Timor zijn bijna duizend Indonesiërs gelegerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Jakarta zei zaterdag dat het leger 'zijn uiterste best' doet 'met zijn beperkte middelen' de veiligheid in het grens gebied te verzekeren. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties riep Jakarta zaterdag op onmiddellijk maatregelen te treffen tegen pro-Indonesische milities in West-Timor. ANP Auto's liggen opeengestapeld bij de door een modderlawine getroffen camping. van onze redactie buitenland WENEN - De Oostenrijkse bondskanselier Schüssel heeft gisteren opnieuw de overige veertien EU-lidstaten met klem opgeroepen voor 13 oktober hun bilaterale sancties tegen Wenen op te heffen. Op die datum be gint de top van Europese rege ringsleiders in het Franse Biar ritz. Schüssel zei in een vraagge sprek met de Oostenrijkse krant Kurier gisteren dat het vorige week gepresenteerde rapport van de 'drie wijzen' een snelle opheffing van de sancties legiti meert. De drie, de Finse ex-president Ahtisaari, de Duitse jurist Jo- chen Frowein en de Spaanse ex- minister van Buitenlandse Za ken Oreja, voerden hun onder zoek naar de politieke situatie in Oostenrijk uit in opdracht van de Europese Unie. De lan den hebben de sancties begin dit jaar getroffen omdat de ex treem-rechtse Vrijheidspartij (FPÖ) van de regenng in Wenen deel ging uitmaken. Het trio ad viseert de sancties op te heffen. Schüssel lijkt te kunnen reke nen op een voor hem positieve Europese reactie. De meerder heid van de regeringsleiders van de EU-landen is namelijk voor een snelle opheffing van de sancties tegen Oostenrijk, zei de Luxemburgse premier Juncker zaterdag. Frankrijk, momenteel voorzitter van de Europese Unie, voert al besprekingen met de andere lidstaten over het op heffen van de strafmaatregelen. De Britse regering is in elk geval voor het beëindigen van de di plomatieke sancties tegen We nen. Een woordvoerder van de Britse premier Blair zei gisteren dat de regering met concrete stappen wil wachten tot EU- voorzitter Frankrijk een ge meenschappelijke opstelling van de veertien overige landen heeft uitgewerkt. De Deense premier Rasmussen wil dat de Europese Unie van daag al hun sancties tegen Oos tenrijk opheffen. „De regering vindt dat er geen aanleiding is te aarzelen", zei Rasmussen giste ren na een bijeenkomst met de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Deense parle ment. Rasmussen vindt het rap port van de drie wijzen 'goed, duidelijk en niet voor enig mis verstand vatbaar'. De Europese Volkspartij, de christen-democraten in het Eu ropees Parlement, riep in het weekeinde ook al op tot een on middellijk einde aan de sanc ties. Volgens Pottering, die de grootste EP-fractie leidt, is een snel einde van de sancties van het grootste belang voor het Deense referendum op 28 sep tember over invoering van de euro. Eerder stelde een interne EVP-commissie, waar ook de CDA'er Van Velzen deel van uit maakte, dat de Oostenrijkse christen-democraten gewoon in de Europese fractie konden blij ven. De Oostenrijkse extreem-recht se politicus Jörg Haider heeft op zijn beurt fel uitgehaald naar de Franse president Chirac en de Duitse bondskanselier Schro der. Hij noemt het rapport van de wijze mannen in een inter view met het vandaag verschij nende weekblad Format een 'debacle voor de Franse presi dent Chirac'. Waterloo Haider zei dat hij blijft bij zijn standpunt dat Chirac een 'vest zak-Napoleon' is die nu zijn Waterloo meemaakt. „Napole ons eindigen altijd in Waterloo", aldus de gouverneur van de pro vincie Karinthië. Over de politiek van Schroder inzake de sancties zei hij: „Die heeft een betreurenswaardige rol gespeeld omdat hij geloofde dat hij zich van de historische belasting van Duitsland kon ontdoen door Oostenrijk te be vuilen. Dat laat zien met wat voor persoonlijkheid men hier van doen heeft." Premier Kok wilde afgelopen vrijdag nog niet namens de Ne derlandse regering op de rap portage van de wijze mannen reageren. DPA/ANP (Advertentie) Theater Split speelt het toneelstuk j j De Drang in een bloemenkas te I Kapelle. zie advertentie in deze krant of bel (0118) 659 659

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5