RMS houdt jeugd niet in toom Staatssecretaris ziet geen heil in rechtszaak ANBO wachtlijsten PZC Connexxion schaft aardgas op bus af binnenland Werven van soldaten gaat Defensie steeds slechter af Twee aanhoudingen na dreigementen tegen ministers Oud-minister van Suriname pleegde fraude Autobranden in Heerhugowaard Baby mogelijk gedood in oven Stroomstoring in deel Nijmegen XTC-afval in West-Brabant Kosovomedailles uitgereikt FNV Bouw bindt strijd aan tegen vacatures Politie beschoten Het ware gezicht van Van der Ploeg Betere zeep houdt trein langer actief Strukton knapt vliegveld op maandag 11 september 2000 man onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Defensie slaagt er steeds slechter in soldaten te ronselen voor de Koninklijke Land macht. Dit jaar weet Defensie slechts 76 procent van de vaca tures voor beroepsmilitairen te vullen. Vorig jaar was dat nog 82 procent. Defensie heeft het te behalen wervingsresutaat inmiddels naar beneden moe ten bijstellen. Tot eind augustus meldden zich slechts 1670 beroepsmili tairen bepaalde ti jd (BBT-mili- tairen) voor de landmacht. De fensie rekende er aanvankelijk op 3700 mensen binnen te ha len. Door het geringe animo is dat cijfer teruggebracht tot 2800. zo rekende een woord voerder van het departement zaterdag voor. „Daar zijn wij heel reëel in." De wervingsproblemen zullen er volgens Defensie niet toe lei den dat Nederland in de knel komt met het leveren van men sen voor bijvoorbeeld vredes missies. „Er wordt niet ge knaagd aan het ambitieniveau van de landmacht", zo onder streepte de woordvoerder. On dertussen doet het ministerie er alles aan om mensen aan te trekken en binnen te houden. Zo kan Defensie rekenen op 200 miljoen gulden per jaar voor het werven van soldaten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Molukse rege ring in ballingschap (RMS) is er dit weekeinde niet in geslaagd de Vrije Molukse Jongeren in toom te houden. De RMS wil zo snel mogelijk met premier Kok praten om een eind te maken aan de hoog opgelopen span ning rond de door de jongeren aangekondigde harde acties. Zaterdag pakte de politie twee leden van de Vrije Molukse Jon geren op, die in de media met aanslagen hadden gedreigd. De AMSTERDAM - De penning meester van de Beheersstich ting Samenwerkingsverbanden Etnische Minderheden die ver dacht wordt van fraude, blijkt een Surinaamse oud-minister van Milieu te zijn. Hij wordt verdacht van verduis tering van subsidiegelden. De man was in 1982 minister en kwam een jaar later als politiek vluchteling naar Nederland. De stichting beheert de gelden voor het Landelijk Overleg Minderheden, waarin onder meer organisaties voor Turken, Zuid-Europeanen, Molukkers, Marokkanen en Surinamers zit ten. Het ministerie van Binnen landse Zaken maakte eerder al bekend de jaarlijkse subsidie van 400.000 gulden vooralsnog niet uit te betalen. Eerst moet er duidelijkheid zijn over de finan ciële situatie van de stichting. Er word niets uitgekeerd voor dat de rechtszaak tegen de ex- minister is afgerond. Die dient morgen in Utrecht. ANP 28-jarige George Makatita uit Breda en de 34-jarige Paul Patty uit Zwolle zijn in verzekering gesteld in het hoofdbureau van politie in Den Haag. Ze kunnen nog tot vanmorgen worden vastgehouden. De rechter-com- missaris beslist dan of de twee voor een periode van tien dagen in bewaring worden gesteld. De twee zijn aangehouden op grond van dreiging met openlijk geweld, opruiing en deelname aan een criminele organisatie. Ook zouden zij zich schuldig hebben gemaakt aan overtre ding van artikel 95a van het wetboek van strafrecht: het dreigen met geweld om de mi nisterraad te dwingen tot het nemen van een besluit. Op dit laatste vergrijp staan lange ge vangenisstraffen. De woordvoerders van de Vrije Molukse Jongeren zijn opge pakt na bedreigende uitlatingen in diverse Nederlandse media. Makatita kondigde vrijdag bij een demonstratieve tocht in Eindhoven aan dat 'harde ac ties' op komst zijn om de Neder landse regering te dwingen tot afwijzing van het geweld op de Molukken en de rol die de Indo nesische regering speelt. De j on- geren eisen dat een internatio nale troepenmacht een einde maakt aan de burgeroorlog. Familie Patty, ambtenaar bij de provin cie Overijssel, zei vrijdag dat gerichte acties volgen tegen 'mensen die schuld hebben aan wat er nu gebeurt'. Twee minis ters werden daarbij met name genoemd. „Kok en Van Aartsen moeten niet alleen aan zichzelf denken, maar ook aan hun fa milie." Kok reageerde ge schrokken en zei geen begrip te hebben voor de dreigende taal. De twee leiders werden om twee uur vrijdagnacht in hun wonin gen in Breda en Zwolle opge pakt in een door het landelijk Openbaar Ministerie (OM) ge coördineerde actie, waarbij een officier van justitie voor bestrij ding van terrorisme was betrok ken. In woningen van het duo en op een derde adres in Breda is huiszoeking verricht. Het OM wilde niet zeggen wat daar is aangetroffen en ook niet waar om alleen Makatita en Patty zijn aangehouden. Meerdere jonge Molukkers, die met naam en toenaam bekend zijn, hebben voor radio, televisie en in kran ten dreigende taal uitgeslagen. „Dat is een lastige zaak, waar we nu niet op ingaan." De Mo lukse regering in ballingschap noemt de arrestatie 'uiterst on gelukkig' De Amsterdamse advocaat J. Wattilete, woord voerder van de RMS, zegt dat de aanhoudingen extra druk heb ben gelegd op het gesprek van zaterdag tussen de RMS en de jongeren. De gematigde RMS wil de jongeren in toom houden. Beide partijen kwamen tijdens het overleg in Den Haag niet na der tot elkaar. Toch zag Watti lete een winstpunt. „De jonge ren aanvaarden president Tutuhatunewa van de regering in ballingschap nog steeds als hun politieke leider. De vertrou wensbasis is er." Wattilete er kent dat de spanning fors is op gelopen, maar verwacht niet dat de jongeren tot 'onbezonnen ac ties' zullen overgaan. Er komt binnenkort een vervolggesprek. De Nederlandse regering en RMS hebben dit weekeinde geen contact met elkaar gehad. Wattilete betreurt dat. Om te voorkomen dat ernstige onlus ten uitbreken wil de RMS snel praten met Kok of een kabinets delegatie. „Kok roept wel dat hij altijd bereid is tot een ge sprek, maar hij neemt helaas geen initiatief. En dat is merk waardig, want er zijn wat ons betreft geen obstakels." GPD pagina 4: stilte in Ambon-stad Vanwege de Molukse dreigementen bewaakt de politie het huis van minister-president Kok in Amsterdam. foto Evert Elzinga/ANP HEERHUGOWAARD - Bij verschillende branden verspreid door Heerhugowaard zijn in de nacht van zaterdag op zondag een vrachtwagen, een caravan en zes auto's in vlammen opge gaan. De politie gaat in alle gevallen uit van brandstichting. Eén van de voertuigen werd in de nabijheid van een autobe drijf in brand gestoken en zo hard tegen de ramen van de showroom gereden, dat de ramen barstten Agenten forceer den een deur om het vuur met een brandblusser en een wa terslang van het bedrijf te lijf te gaan. De brandweer was op dat moment elders druk bezig met het blussen van een brand in een voormalige school in het nabij gelegen Langedijk. Hoewel de agenten konden voorkomen dat de showroom afbrandde, raakte een onbekend aantal au to's in de showroom ook nog eens flink beschadigd. ANP VOLENDAM - De politie heeft vrijdag in een woning in Vo- lendam het stoffelijk overschot van een zes weken oud meisje aangetroffen Het kindje is mogelijk omgekomen doordat de moeder het bij een aanval van epilepsie in een magnetronoven heeft gelegd, zo maakte de politie zaterdag bekend. Op het lichaam van de baby, dat brandwonden vertoonde, wordt sectie verricht om duidelijkheid over de doodsoorzaak te krijgen. De politie heeft een deel van de keukenapparatuur, waaronder de magnetron, in beslag genomen in verband met het onderzoek naar de toedracht. De moeder van het kindje is niet aangehouden. De vrouw is vrijwillig naar het politiebureau meegegaan voor het afleg gen van een verklaring. Daarna mocht ze naar huis. ANP NIJMEGEN - Een omvangrijke stroomstoring heeft het cen trum van Nijmegen en het oostelijk deel van de stad gisteren parten gespeeld. De storing ontstond door een explosie in een elektriciteitsgebouw van energiebedrijf NUON in Nijmegen. Waardoor de explosie is ontstaan is nog onduidelijk. De alarmcentrale van de politie raakte overbelast door vele telefoontjes van verontruste inwoners van Nijmegen. Omdat ook de meldkamer van brandweer en GGD in het getroffen deel van de stad staat, was het niet zeker of de hulpdiensten bereikbaar waren. De politie liet daarom via de regionale om roep een waarschuwing uitgaan dat mensen die hulp nodig hadden een mobiele telefoon moesten gebruiken. ANP PUTTE - Aan de Verbindingsdreef in de Noord-Brabantse grensplaats Putte zijn afgelopen weekeinde ter hoogte van het joodse kerkhof veertig vaten met chemicaliën aangetrof fenDe politie vermoedt dat het gaat om afval dat ontstaat bij het vervaardigen van XTC. Van de vaten zijn monsters geno men om zo de exacte inhoud vast te kunnen stellen. Het is de tweede maal in korte tijd dat er in het westen van de provincie een dergelijke vondst werd gedaan. Enkele weken geleden werden er in Drimmelen, Terheijden en Oosterhout ip totaal 139 vaten XTC-afval aangetroffen. ANP DEN BOSCH - Minister De Grave van Defensie heeft zater dagmiddag in Den Bosch de eerste Kosovomedailles uitge reikt aan circa achthonderd militairen. Die onderscheiding is bedoeld voor al het defensiepersoneel dat actief betrokken is geweest bij de oorlog in Kosovo. De tijdsduur speelt daarbij geen rol In totaal komen er ongeveer zesduizend mensen voor in aan merking. Na de 'aftrap' zaterdag in Den Bosch door minister De Grave volgen in heel Nederland nog meer van dergelijke bijeenkomsten. ANP door Ingrid van Amelsfort NIEUWEGEIN - In de week dat in Almelo de eerste aardgas- pomp voor personenauto's in gebruik is genomen, is vervoers maatschappij Connexxion defi nitief gestopt met het rijden op Bussen die op aardgas rijden, vertonen meer storingenZe zi j n niet geschikt om lange ritten mee te maken en ze staan te lang UTRECHT - FNV Bouw wil dat werkgevers en vakbonden in de bouw ge zamenlijk het nijpend te kort aan personeel gaan aanpakken. Dat zei voor zitter R. de Vries van FNV Bouw zaterdag tijdens de landelijke kaderdag in Utrecht. „Gebeurt dat niet, dan werken de huidi ge bouwvakkers zich over de kop." De bouw telt dertiendui zend vacatures. Bouwbe drijven kunnen dit opvan gen door sneller gedeelte lijk arbeidsongschikten aan te nemen. Ook kan volgens de bond het aan deel van allochtonen in de bouw (nu twee procent) stijgen. Volgens De Vries staat de werkgeversorganisatie AVBB onwelwillend te genover samenwerking. „De werkgevers wijzen naar de bedrijven. Maar dan komt er hooguit in een enkel groot bedrijf iets van terecht, maar niet bij al die talloze kleinere aan nemers." De Vries wil ook meer j on- ge werknemers aantrek ken en voorkomen dat zij na een jaar alweer weglo pen. „Om over de zorgelij ke uitstroom van goede vakmensen van zo'n veer tig jaar maar te zwijgen." Hij schetst het scenario dat bouwbedrijven perso neel wei-ven buiten Euro pa. ANP stil om te tanken. Energiemaat schappij Remu in Nieuwegein heeft haar aardgaspomp in de verkoop gedaan. Connexxion introduceerde in 1989 de eerste bus op aardgas. Later werden het er tien, alle in de regio Utrecht. B. Solleveld van Techno Service Midden Nederland onderzocht de ervaringen met het rijden met aardgasbussen in opdracht van de Nederlandse Organisatie voor Energie en Milieu (Novem). Zijn rapport is nog niet gepre senteerd, maar Solleveld stelt onomwonden dat aardgas voor dit moment heeft afgedaan als brandstof voor bussen. De chauffeurs oordelen op zich positief over de bus. Ze konden er goed mee rijden en de veilig heid was in orde. Maar het aan tal storingen bleek veel hoger dan bij dieselbussen: gemiddeld tien per jaar tegen nauwelijks twee bij de dieselbussen. De aardgasbussen konden door de kleine actieradius niet ingezet worden op lange trajecten en de onderhoudskosten lagen bedui dend hoger. Het tanken duurde bovendien lang, aanvankelijk zo'n twee uur. Volgens een Con- nexxion-woordvoerster is dat later met een snelvulpomp te ruggebracht tot twintig minu ten, „Maar dan nóg." Volgens H. Kuiper, projectlei der bij Novem, overvleugelt lpg aardgasLpg is vloeibaar en kan makkelijk en snel gepompt wor den. Aardgas moet onder druk door speciale pompen overge heveld worden in een voertuig. De uitstoot van schadelijke stoffen is minder. De Remu heeft de aardgas- pomp, die een miljoen gulden kostte, te koop aangeboden. „We hebben al reacties gekre gen uit Europa, Canada en Au stralië. Over de prijs kan ik geen uitspraak doen, maar ik denk dat we het apparaat wel kwijt raken", zegt een Remu-woord- voerder. GPD HAARLEM - Een onbekende man is in de nacht van zaterdag op zondag in Haarlem in een schietpartij met de politie ver wikkeld geraakt. Vlak na middernacht bedreigde hij een vrouw, waarop deze de politie waarschuwde. Toen agenten arriveerden, opende de man het vuur en vluchtte weg Hij kon na een achtervolging worden omsingeld. De schutter werd verwond door een politie kogel. ANP AMSTERDAM - Muzikanten van het Nederlands Kamerorkest protesteren op ludieke wijze te gen het negatieve advies van de Raad voor Cultuur over de subsidie voor het orkest. Bij het begin van de Mozart-marathon in de Beurs van Berlage kwamen de muzikanten gisteren op met papie ren maskers waarop het gelaat stond afgebeeld van staatssecretaris van Cultuur Van der Ploeg. Deze bewindsman moet uiteindelijk beslissen over de toekomst van het orkest. foto Robert Vos/ANP UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen denken treinstel len binnenkort langer in de dienstregeling te kunnen hou den. Een nieuwe zeepsoort waarmee NS aan het testen is, reinigt krachtiger waardoor de treinen minder vaak naar de wasstraten hoeven. „Alle tijd die we kunnen bespa ren op onderhoud is winst", concludeert een NS-zegsman. Het nieuwe reinigingsmiddel scoorde goed bij testen op dub beldekkers in de wasstraten van Groningen en Zwolle, zo schrijft het bedrijf in het jongste num mer van De Koppeling, het weekblad voor de NS Mo menteel maken NS de buiten kant van het materieel nog met twee verschillende zeepsoorten schoon. Het meest gebruikte schoon maakmiddel dat NS nu nog hanteren, zou eigenlijk eens in de drie dagen nodig zijn Maar dat stelt de NS voor praktische problemen. „De buitenreini ging gebeurt uitsluitend 's nachts Maar het rangeren van de treinen naar de wasmachines is moeizaam en tijdrovend. Bo vendien hebben de NS treinen nodig voor de nachtnetten," al dus De Koppeling. De Spoorwe gen kampen al enige tijd met een tekort aan materieel. ANP door Dolf Ruesink ARNHEM - Staatssecretaris Vliegenthart (VWS) ziet geen heil in een aangekondigde rechtszaak die de wachtlijsten in de ouderenzorg moet aanpak ken. De ANBO, bond voor vijf tigplussers, wil dat wachtenden via de AWBZ direct geld krij gen, zodat ze zelf de zorg tijde lijk kunnen regelen. Volgens Vliegenthart zal zo'n fi nanciële tegemoetkoming ech ter niet helpen. „Er is geld ge noeg, maar in de zorg bestaat een groot personeelstekort. Bo vendien kan de capaciteit voor verpleeg- en verzorgingshuizen niet van de ene op de andere dag worden vergroot." Op de jubileumviering van de honderdjarige ANBO maakte de staatssecretaris zaterdag be kend dat het tekort aan perso neel in de ouderenzorg oploopt tot 45.000 vacatures. Zij hoopt dat onder de ruim 50.000 men sen met een opleiding in de ge zondheidszorg, die momenteel geen betaald werk verrichten, bereidheid bestaat een baan als verpleger of verzorger aan te ne men. Zorginstellingen en over heid zijn vorige week een wer vingscampagne begonnen De ANBO wil niet wachten op door Marcel de Jong UTRECHT - Strukton Systems zal het vliegveld bij de berg Kili manjaro in Tanzania opknap pen. De NS-dochter gaat de elektri sche bedrading vernieuwen, de laatste etappe om het vliegveld veilig te maken. Daartoe wordt morgen een overeenkomst gete kend. KLM is nu de enige grote lucht vaartmaatschappij die het toe ristenoord aandoet. Vanwege de slechte veiligheidssituatie mij den andere maatschappijen de luchthaven. De internationale luchtvaartinspectie heeft het vliegveld afgekeurd. Vier jaar geleden besloot Schiphol mee te werken aan de renovatie. Strukton hoopt morgen ook een akkoord te tekenen voor het verbeteren van het vliegveld van Tanzania's belangrijkste stad Dar es Salaam Met beide opdrachten is vijftien miljoen gulden gemoeid.GPD 11 september 1950 Strocellulose Er zijn plannen voor de vesti ging van een strocellulosefa- bnek in Zeeland. Onduidelijk is waar de fabriek moet ko men. Wel duidelijk is dat het een coöperatie moet worden. Strijdkrachten De Amerikaanse president Truman wil zijn strijdkrach ten in Europa fors uitbreiden. Wanneer de uitbreiding ingaat en hoe groot die is, is nog on derwerp van gesprek binnen het Noordatlantisch pact. Ook moet worden voorkomen dat de Sovjet Unie zich geprovo ceerd voelt. De Amerikanen willen geen conflicten aan twee fronten: Korea en West- Europa. Busverbinding Er komt een directe busver binding van Breskens, via Ter- neuzen, naar Perkpolder. Wie met de boot gaat, kan voortaan in Kruiningen direct overstap pen op de bus naar het station. Kostuum Als alternatief voor de inge wikkelde klederdracht is voor Zeeuwse dames een nieuw kostuum in de maak. Zeeuwse leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hebben een Friese ontwerpster in de arm genomen om een ont werp te maken. Het betreft een wijde rok met een hooggeslo ten lijf met bloemmotieven. De muts is vervallen, wel blijft het halssnoer van bloedkoralen. resultaten van die actie. Volgens voorzitter R. van der Heijden zitten 44.100 ouderen zonder hulp, terwijl ze daar wel recht op hebben. Nog eens 57.800 ou deren krijgen slechts mondjes maat hulp en hebben behoefte aan meer uren ondersteuning. Algemeen Vorig jaar bepaalde de rechter al dat een zorgverzekeraar in vier individuele gevallen direct thuiszorg moest regelen. In de nu aangekondigde rechtszaak gaat het om een algemene maat regel voor alle ouderen die een indicatie hebben, maar toch geen hulp ontvangen. De ANBO opent vandaag een speciaal telefoonnummer (030 - 2330066) voor ouderen die op een wachtlijst staan en die mee willen werken aan de rechts zaak. GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Te! (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur. Zierikzee en Hulst van 8.30 tot 17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van8 00tot10.30uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m'vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (n v t.) perkwartaal: 100,00 101,65) per jaar ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag, 1,85 per stuk zaterdag./ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3