ZIJ GENIETEN DUBBEL VAN HUN VAKANTIE Want één op de,,Sf wordt nog bedreigd! Water alom in Biervliet en Sas PZC Giro 145 de Zonnebloem Dtbuieimen iieip Acties voor opknappen kerk Biervliet zeeland Vogelbescherming Korte Kerkstraat krikt imago op met feestdag Open Monumentendag belicht link met de zee Roel Felius naar finale songfestival voor kinderen maandag 11 september 2000 z 'ÖOK IK HELP MEE' Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (076) 564 65 62 E-mail info@zonnebloem.nl http www,zonnebloem.nl De ooievaar is terug. Dat is natuurlijk goed nieuws. Maar de Rode Lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten groeit nog steeds. Zowel in Nederland als Wereldwijd dreigen 1 op de 5 vogelsoorten te verdwijnen. Vogelbescherming Nederland doet er met uw hulp alles aan om dat te voorkomen. Help mee, word lid en ontvang gratis een Zakgids Vogels of een Nestkast als welkomstcadeau. NEDERLAND Ja, ik word lid voor 40,- per jaar (65+: 27,50) en ontvang elke 2 maanden gratis het tijdschrift VOGELS en één van de welkomstcadeaus. Hiernaast heb ik mijn keuze aangekruist. Stuur deze bon naar Antwoordnummer 1974, B700 WB Zeist Postzegel hoeft niet, mag wel. door René van Stee TERNEUZEN - Om aan te to nen dat het in en rondom de Korte Kerkstraat in de Terneu- zense binnenstad lang niet zo slecht toeven is als menigeen in de loop der jaren is wijsge maakt, zette de gezamenlijke horeca de Korte Kerkstraat feesten op touw. Zaterdag von den de feesten voor het vierde jaar plaats. „We waren het gezeur hartstik ke zat", vertelt organisatielid Reina Adriaansen van café Wil- helmina „Altijd die negatieve berichtgeving over ons straatje. Dat klopte gewoonweg niet. Met de Korte Kerkstraatfeesten Belg raakt rijbewijs kwijt KLOOSTERZANDE - Een Bel gische automobilist moest zon dagavond omstreeks zes uur zijn rijbewijs inleveren. Nadat bij controle op de Hul- sterweg in Kloosterzande bleek dat hij meer dan drie keer zoveel alcohol had gedronken als is toegestaan moest hij zijn rijbe wijs inleveren. De aangeschoten chauffeur moest zijn auto minstens vijf uur laten staan en kreeg een proces-verbaal mee. Statencommissie Milieu bezoekt W-Z-Vlaanderen BRESKENS - De statencom missie Ruimte, Milieu en Water brengt dinsdag 12 september een werkbezoek aan West Zeeuws-Vlaanderen. De commissie vertrekt na de middag vanuit Breskens voor een bezoek aan de Clementspol- der. Daarna krijgt de commissie in hotel De Wielinge in Cadzand- Bad uitleg over de concept Structuurvisie West-Zeeuws- Vlaanderen (gezamenlijk toe komstvisie Sluis-Aardenburg en Oostburg). Tenslotte is er een presentatie van de stand van zaken met be trekking tot de plannen voor het Zwingeulproject Sluis aan Zee. Rond half vijf is het werkbezoek afgelopen. laten we zien dat het bij ons ook gewoon gezellig is. Dit jaar wa.1 ren de feesten zo'n succes datws het eerste lustrum volgend jaa? groots zullen aanpakken." De weergoden waren het fp$ zaterdag gunstig gezind. Ophe programma stonden onder met een zeskamp, een playback] show voorde kleintjes en het raj van avontuur. Het team van Kalashnikovwajj de onbetwiste winnaar van d> zeskamp. Op het onderdeelzak-l lopen namen de vertegenwoor digers van het Terneuzensj jeugdhonk zo'n grote voor] sprong op de overige deel«. mers dat er voor hen eigenlijf geen redden meer aan was. Dd jeugdige Bernice stal de sho« bij het playbacken met haar imitatie van Tina Turner. In dt huid van Elvis Presley verzeg, de Robert Lafertin de uitsmijter van de Korte Kerkstraatfeesten, Rijk Hulst 'verdient' Koewacht HULST - De florissante financiële positie van Hulst, ruim vier miljoen gulden speelruimte op de Begroting 2001 en een zelfde bedrag aan algemene reserve, maakt sommige bestuurders overmoedig. De Hulster wethouder B. Picavet nam tenminste bij de presentatie van de 'pri mitieve begroting' alvast een voorschotje op de ko mende debatten over ge meentelijke herindeling in Provinciale Staten. De net verworven rijkdom bewijst dat Hulst bere kend is op alle taken van een grotei"e gemeente, stelt Picavet. De gemeente Oost-Zeeuws-Vlaande- ren (of Heel-Groot-Hulst) moet dan ook zo uitge breid mogelijk worden. Mocht niet heel de ge meente Axel bij Hulst en Hontenisse worden ge voegd, dan toch in elk ge val Koewacht en Zuid- dorpe, betoogde de nestor onder de dagelijks be stuurders in Zeeuws- Vlaanderen. De Zonnebloem kan deze volledig aangepaste en ver zorgde vakanties organiseren dankzij de hulp van meerdan 6500 vrijwilligers Ook kunt helpen1 Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties', Giro 145, Breda. door René Hoonhorst BIERVLIET - De meeste Zeeuws-Vlaamse plaatsen lie ten zich afgelopen weekeind weinig gelegen liggen aan het thema van de Open Monumen tendag: 'Nederland Water staat'. Maar gids Henny Sloover van VVV-Zeeuws-Vlaanderen paste in Biervliet en Sas van Gent haar rondleidingen wel aan het thema aan. Natuurlijk liet ook Sloover de mensen genieten van wetens waardigheden over oude ker ken, molens, stadhuizen en andere bouwwerken Maar daarnaast legde ze bijvoorbeeld uit welke rol de zee speelde in de plaatsing van een aantal bouw werken. Biervliet en Sas zijn dankbare onderwerpen voor linken met de waterstaatsge schiedenis. De historie van zowel 'Biervletum' (modderwa ter) als Sas van Gent (de sluis van Gent) begon tenslotte door het water. Bovendien beschikken beide plaatsen over 'waterhelden'. Biervliet heeft Willem Beu- kelszoon, de uitvinder van het haringkaken. En Sas heeft de schepentrekker, de naamloze zwoeger die eeu wen terug schepen van de ene kant van de sluis naar de andere kant trok voor een appel en een ei. Haring Rond het toenmalige eiland Biervliet, dat midden in de Braakman lag, werd vroeger veel haring gevangen. Het lan ger houdbaar maken van de vis door ze te kaken en te pekelen, is van onschatbare waarde ge weest voor de voedselvoorzie ning. Dat wisten de inwoners van Biervliet eeuwen geleden ook al. Zij bedachten hun be roemde uitvinder een jaar na opening van de Nederlands her vormde kerk in 1661 met een ge brandschilderd raam. Het glas- in-loodraam waarop Willem Beukelszoon is afgebeeld, ge maakt door de Middelburgse glazenier Cornelis van Barlaer, staat bekend als het Biervliet- raam. Het is het enige raam dat is bekostigd door inwoners van Biervliet en mensen die nauw betrokken waren bij het toen malige stadje. Leken valt het nooit op, maar Biervliet was in de Tachtigjari ge Oorlog een heuse vesting. De hellende, smalle straten in het dorpshart herinneren er nog aan. In Sas van Gent zijn de sig nalen van het verleden als ves tingstad makkelijker te herken nen. Het bolwerk Generaliteit, met de bijna twee eeuwen oude achtkantige molenstomp, de waterkorenmolen en de kanon nen op het Keizer Karelplein springen in het oog. In het Indu strieel Museum van Sas is daar naast een fraai staaltje werk te zien, dat perfect in een water staat: het betonnen roeibootje dat in 1887 door de Sassebeton- fabriek werd gemaakt om aan te geven dat aan de zuid-west grens van Nederland industrië le kennis en vakmanschap hand in hand gingen. Dik een eeuw later kampt Sas nog steeds met gebrek aan faam en status. Sloover: „Daarom is zo'n monumentendag ook zo goed. Mensen maken kennis met MIDDELBURG - Roel Felius uit Goes heeft zich zondag ge plaatst voor de landelijke finale van het Vara Kindersongfesti val, die 22 oktober in Roermond wordt gehouden. Daar treft hij de elf andere provinciale win naars. Vijftien jonge zangers en zange ressen streden zondagmiddag in de stadsschouwburg in Middel burg om die ene finaleplaats van het kindersongfestival. De juiy was onder de indruk van het ni veau in Zeeland. De nummers twee en drie. Floor de Bruijn uit Vogelwaarde en Jorine de Bruin uit Goes zouden bij de voorron de in andere provincies veel kans hebben gemaakt op de eer ste plaats. Over Roel Felius was de jury echter eensgezind. Met Sandwichkind stak hij met kop en schouders boven de andere deelnemers uit. Op 11 november wordt de finale op tv uitgezonden. Dit jaar gaan ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehan dicapten met de Zonnebloem op vakantie. Het gaat om mensen die afhankelijk zijn van inten sieve verpleging en verzorging. Mensen die dcor hun ziekte of handicap bovendien vaak ongewild aan huis gebonden zijn Daarom genieten zij dub bel van hun vakantie. BIERVLIET - Veertienhonderd gulden zijn dit weekend opgehaald voor de restauratie van de hervormde kerk in Biervliet. Vrij dagavond startte een serie acties waarmee drie ton ingezameld moet worden om de kerk op te knappen. De kerk, die stamt uit 1660, is aangetast door de bonte knaagkever. In totaal is voor de restauratie twee miljoen gulden nodig. Daarvan is al 1,7 miljoen vergaard via sub sidies en giften, meldde de Stichting Be houd Monumenten Biervliet vrijdagavond. De Stichting had die avond belanstellenden uitgenodigd om de inzamelacties feestelijk af te trappen. Er was muziek van de harmo nie en de drie gebrandschilderde ramen van de kerk waren verlicht. De vroegere predi kant ds. W.S. Evenhuis gaf uitleg over de be tekenis van de ramen. Hij riep de Biervliet - naren op gezamenlijk dit monument in ere te herstellen. Architect E.J. Brants liet het publiek aan de hand van foto's zien hoezeer het gebouw is aangetast. Vooral de balken die de toren dragen zijn zwaar aangetast. Brants verwacht dat de restauratie pas in 2003 kan beginnen. Zaterdag, tijdens de Open Monumenten dag, was er een boekenmarkt in het kerkge bouw. Samen met de opbrengst van de vrij dagavond bracht de verkoop van boeken en koffie met wafels veertienhonderd gulden in de restauratiekas. Begin jaren '70 was de ooievaar bijna uit Nederland verdwenen. Dankzij Vogelbescherming zijn er nu weer vele honderden. het verleden en toenen zich ne gen van de tien keer verbaasd dat er nog zoveel bezienswaar digheden zijn. Tijdens een Open Monumentendag bereik je mis schien maar enkele tientallen mensen rechtstreeks, maar de mond-op mondreclame doet de rest van het jaar zijn werk. Bo vendien zijn er een heleboel mensen die niet rechtstreeks op de open dag afkomen, maar on willekeurig informatie meepik ken. Zo hebben tientallen bezoekers van de tweedehands boekenmarkt in het Nederlands hervormde kerkje van Biervliet van de gelegenheid gebruik ge maakt om de geschiedenis van de glas-in-loodramen te horen. Bezoekers krijgen uitleg over het raam met Willem Beukelszoon in de Nederlands hervormde Kerk van Biervliet. foto Peter N icolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 38