;NS*> PZC zeeland Goese benzineoorlog woedt voort Kiezen voor de armen EMM zet met taptoe een traditie voort Maatregelen helpen tegen files op A58 Kortingen tot 31 cent maken lange wachten bij de pomp moeite waard Groep tuigt jongens af in Vlissingen Veertienjarige komt om in Den Bommel Hardrijder verspeelt motor vriend Politie zoekt messentrekkers Bromfietser gewond bij aanrijding Taxi schept snorfietsster Fietser gewond door voorrangsfout Dronken lieden in kraag gevat Man mishandeld I t L Li i zeeuwse almanak Hulpvaardig maandag 11 september 2000 HnnrMieke vanderJaqt GOES - In de Goese Beuken- straat staat haast altijd een file. Niet omdat je er een spoorweg over moet, omdat er iets opge broken is of omdat er iets te doen valt. Nee, het is omdat de guerrilla van de Goese benzine oorlog er gevestigd is: de pomp van de JB. Leveren alle pompen in Goes benzine en diesel zo'n twintig cent goedkoper dan el ders. JB doet er nog eens elf cen ten af. Voor ƒ2,38 heb je in de Beukenstraat, bij winkelcen trum de Bussel, een litertje Euro loodvrij terwijl je er bij een an der in Goes ƒ2,49 voor betaalt. Dat trekt wel klanten, want el ders langs de weg kost een liter Euro 2,69. De tienjarige tweeling Robert en Graham uit Bergen op Zoom mag de pomp bedienen van Pa. „Om beurten, even wachten, Rob.Michael Haakman ziet er op toe dat zijn zoons niet te veel morsen. ,Ze moeten wel voortmaken, want er staan zoveel mensen te wachten. Aan de andere kant hebben wij ook een kwartier in de rij gestaan. Dat heb ik er wel voor over. Er gaat zeventig liter in mijn tank. Dat scheelt, met de pomp in Bergen, toch dik twee tientjes. Ik rij er niet voor om hoor. Wi] gaan toch regelmatig naar Vlissingen, naar mijn zus." De familie Hanse uit Middel burg rijdt wel speciaal naar Goes. Elke week op zaterdag. Eerst tanken ze de Ford vol en dan parkeren ze hem op het ter rein van de supermarkt. „We doen meteen boodschap pen, dat kan ook maar gebeurd zijn", zegt mevrouw Hanse. Daarna gaan we nog eens naar de Hollandsche Hoeve of we rij den over Noord-Beveland te rug. Het is ook het ritje, wat we leuk vinden. En dat wachten, nou ja, dat is niet zo erg. Soms wachten we samen en een ande re keer ga ik vast een kar pak ken." Boedelbak Marika Boon uit Eindhoven, tankt voor de tweede keer bij de JB. Ze is, samen met een vriend, haar boeltje van Eindhoven naar Goes aan het verhuizen. Hun gehuurde boedelbak maakt de file wat langer. „Mijn nieuwe buurvrouw tipte me over deze pomp. We rijden het hele weekeinde met die kar op en neer, dus we zorgen wel dat we hier tanken." Zelf heeft Marika (nog) geen auto. „Tegen die tijd dat ik er één heb, zal die benzineoorlog wel over zijn", verwacht ze. Voor de Vlissinger Jacco Jacobs heeft de benzineoorlog er niets mee te maken. „Ik tankte hier 'voor de oorlog' ook al twee keer inde weekDat ding van mij lust wel een slokje Het is natuurlijk Voor de benzinepomp vormden zich lange rijen. foto Dirk-Jan Gjeltema wel fijn dat het nu nog goedko per is dan anders, maar deze pomp zit altijd onder de prijs. Meestal sta ik met in de file, hoor, want ik tank vaak 's nachts. Nu ga ik toevallig naar Putte, dus kom ik een keer op de zaterdag." Stom De Goesenaar P. Vermeulen 'kan zich wel voor z'n kop slaan', dat hij in de file is gaan staan. „Ik woon hier driehon derd meter vandaan. Ik had veel beter vanavond de auto uit de garage kunnen rijden. Maar ja, stom, ik sta er nou eenmaal. Er gens anders tanken doe ik niet. Dan ben je een dief van je eigen portemonnee VLISSINGEN - Drie jongens van dertien en veertien jaar uit Middelburg zijn vrijdagavond in Vlissingen mishandeld door een groep van zes jongeren. De jongens fietsten met een leef tijdsgenootje over de Gildeweg in de richting van hun woon plaats. Uit de andere richting kwam een groep van zes, naar schatting zestienjarige jongens. Nadat er over en weer wat was geroepen werden drie van de vier Middelburgse jongens ge schopt en geslagen. DEN BOMMEL - Een veertien jarige jongen uit Den Bommel, op Goeree-Overflakkee, is za terdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. De jongen reed rond de middag op een bromfiets op de Schaaps- weg, een uitvalsroute vanaf de N59 naar Den Bommel Op een kruising werd hij geschept door een van rechts komende bestel bus, bestuurd door een plaats genoot. De jongen overleed ter plekke. ANP Pastoor Peter van Hecke wordt deken van Zeeland door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Vertrouw er maar op dat ik de koers doorzet die ik ben ingeslagen", zegt pastoor Peter van Hecke aan de vooravond van zijn officiële overstap van pastoor van de re gio Walcheren naar deken van Zeeland. Hij zal net als bis schop Muskens van Breda par tij kiezen voor de armen van Nederland. „In een welvaarts staat kan het toch niet bestaan dat er armen zijn", zegt Van Hecke. Hij maakte de papieren over stap van regionaal werk naar provinciaal werk in feite vorig jaar al. „Maar enkele posten waren nog niet ingevuld. Daar door kon i k me niet volledig ge ven aan mijn nieuwe baan. Paul de Maat is mijn opvolger en benoemd tot pastoor van de parochies Petrus en Paulus en Zuid-Walcheren Samen met coördinator Koen Jordens draagt Van Hecke de verantwoordelijkheid over het dekenaat Zeeland, dat valt on der bisdom Breda. Zijn werk terrein is gegroeid van één naar vijf regio's, oftewel van circa 12.500 katholieken op Walche ren naar zo'n 80.000 in heel Zeeland. „Er is nog veel meer veranderd in de laatste tien jaar. We hebben een reorgani satie doorgemaakt. Walcheren bestond tien jaar geleden bij mijn komst nog uit vier paro chies. Vier jaar geleden hebben we van Walcheren een bestuur lijke eenheid gemaakt. Het is gelukt en dat is beslissend voor een gezonde toekomst ge weest." De samenwerking was nood zakelijk omdat er een terug loop van het aantal kerkgan gers was. „Ik spreek niet graag van vermindering of terug loop. De geschiedenis volgt een golfbeweging. Ik ontken niet dat er minder bewuste katho lieken zijn dan in de jaren vijf tig, maar ik spreek liever van veranderingen. Mensen bele ven op een andere wijze hun ge loof en daardoor moeten ook we veranderen." Het is zijn overtuiging dat be wust leven je voordurend ver andert, vernieuwt. „Je moet meegroeien met de ontwikke lingen. In 2000 kan je niet meer denken zoals je in 1950 dacht. De kerk is in ontwikkeling en groeit, als het goed is, mee met de veranderende maatschap pij." De veranderende maatschap pij dwingt de kerk tot discus sies over actuele zaken. „Dit najaar wacht een studiedag over het onderwerp, de mense lijke relaties. Wat betekent het tegenwoordig nog om elkaar voor het altaar eeuwige trouw te beloven?" Homohuwelijk Er is over het homohuwelijk in de kerk nog niet het laatste woord gezegd. Van Hecke heeft er geen uitgekristalliseerde mening over. „Maar als we te ruggaan naar de basisgegevens van wat een huwelijk precies betekent dan is dat iets tussen een man en een vrouw. Daar heerst liefde en daar komen vervolgens nieuwe mensen van. Die verbintenis hebben we met zijn allen huwelijk ge noemd." Dat neemt niet weg dat er tus sen mensen van dezelfde ge aardheid ook een relatie kan zijn, voegt hij er aan toe. „En er wel degelijk ook liefde kan zijn. Maar moeten we die ver bintenis dan ook huwelijk noe men? Dat vraag ik me af. Voor mij klinkt dat een beetje dram merig." Hij haalt een ander onderwerp aan om die 'drammerigheid' te verklaren. „Onlangs speelde Peter van Hecke, deken van Zeeland. het fenomeen dat werkende ouders ouderschapsverlof kunnen krijgen vanwege hun kinderen. Nu heeft zich een an dere groepering geroerd die vindt dat zij die kinderloos blijven ook recht hebben op vrije dagen of loonsverhoging. Dat vind ik een griezelige ont wikkeling. Waarom gun je een ander niet dat voordeeltje? Ik vermoed dat de drijfveer voor deze strijd is dat er mensen zijn die iets alleen maar willen krij - gen omdat een ander het heeft." Naastenliefde Als we met elkaar bezig blijven om rechten op te eisen, verlie zen we uit het oog waar het echt om gaat. „In deze wereld draait het toch om naastenliefde en dan kom je op het terrein van foto Lex de Meester humanitair werk. De kerk wil wat betekenen voor mensen die het echt slecht hebben, de ar men, de vluchtelingen of zij die de weg kwijt zijn Deze pasto rie in Vlissmgen is even op vanghuis voor asielzoekers ge weest. Er zijn zovelen die hulp nodig hebben. Die mogen wat eisen, vind ik" Deken Van Hec ke van Zeeland volgt Jan Aarts op. HHBBBIm*'! 'tw' EMM opent de taptoe. foto Peter Nicolai door Edy de Witte KOEWACHT - Met de taptoe houdt de muziekvereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) uit Koewacht al twintig jaar een traditie in ere. Zaterdagavond genoten ruim driehonderd mensen op het Kerkplein van de optredens van show- en drumfanfare Metro uit Scheveningen, showkorps Excelsior uit Goes en EMM. De drie verenigingen beschikken over nogal wat jeugdige leden. „Bij het hon derdjarig bestaan in 2002 wordt onze fanfare omgevormd tot harmonie", zegt voorzitter Willy Waumans van EMM. „Dit houdt in dat niet meer het koper de belangrijkste partij in het korps is, maar de houten blaasinstrumenten klarinet en dwarsfluit nemen deze rol dan over. Om dit te bewerkstelligen hebben we mo menteel 22 jongeren in opleiding bij de Zeeuwsche Muziekschool." Enkele jeugdige muzikanten kregen za terdag al de kans zich voor het grote pu bliek te manifesteren. Show- en drum- AXEL - Een 22-jarige Hulstenaar verspeelde zondagmiddag de motorfiets van een vriend. De man, die geen motorrijbe wijs had, werd om kwart voor vijf aangehouden, nadat hij met een snelheid van 155 kilometer over de Hulsterseweg bij Axel vloog terwij 160 kilometer per uur is toegestaanDe snelheids- duivel bleek de motor van een vriend te hebben geleend. Des ondanks werd de motorfiets in beslag genomen en werd het (auto)rijbewijs van de overtreder in beslag genomen. ZAAMSLAG - Twee passagiers van lijn 10 (Goes-Zelzate- Gent) zijn vrijdagnamiddag bedreigd door drie jongens. De drie jongeren stapten omstreeks half vier in de bus op het veerplein in Perkpolder. Ze namen een dreigende houding aan en wilden mensen van hun plaats sturen. Toen passagiers wei gerden hun plaats af te staankregen een jongen en een oudere vtouw een mes op hun keel gezet. De drie verdachten stapten omstreeks vier uur in Zaamslag uit. De messentrekkers zijn nog niet aangehouden, de politie zoekt getuigen AXEL - Een 17-jarige bromfietser uit Hulst liep zaterdag avond een aantal snij wonden op toen hij op de kruising Kijk- uit-Hulsterseweg bij Axel geen voorrang verleende aan een 51-jarige automobiliste uit België De twee voertuigen bots ten op elkaar en raakten beide beschadigd. De snij wonden van de bromfietser moesten worden gehecht. ZOUTELANDE - Een 16-jarige snorfietsster uit de gemeente Middelburg is zondagmiddag omstreeks half twee bij een aanrijding gewond geraakt en overgebracht naar het zieken huis. De snorfietsster wilde de kruising met de Bosweg en de Ooststraat oversteken toen zij door een 24-jarige Vlissmgse taxibestuurder, die van rechts kwam, werd geschept. De poli tie verzoekt de passagiers die in de taxi zaten zich te melden. OOST-SOUBURG - Op de kruising Koopmansvoetpad/Bur gemeester Stermerdinglaan in Oost-Souburg is zaterdag avond rond acht uur een 11-jarige fietser aangereden. De fiet ser uit de gemeente Vlissingen reed op het Koopmansvoetpad toen hij de Burgemeester Stemerdinglaan overstak. De jon gen verleende geen voorrang aan een 20-jarige automobilist uit de gemeente Vlissingen. De fietser is met schaafwonden en kneuzingen naar het ziekenhuis overgebracht. GOES - De politie in Goes greep in de nacht van vrijdag op za terdag verschillende burgers in de kraag, die te gulzig waren geweest met de alcoholhoudende dranken. Op de 's Heer Hen- drikskinderenstraat reed rond middernacht een 17-jarigë Yersekenaar met wat glazen te veel op op een brommer Zijn brommer moest hij laten staan en hij kreeg een boete van 160 gulden. Ook uit de gemeente Reimerswaal kwam een 18-jari- ge bromfietser die over de Patijnweg reed. Voor hem bleef het bij een rijverbod. Op de Singelstraat in de binnenstad had een 39-jarige Goese naar zelfs te veel op om te voet te gaan. Hij schikte 150 gulden wegens openbare dronkenschap. Een 22-jarige automobilist uit Goes bleek ook te veel te hebben gedronken in dezelfde straat. Hij had bovendien een dolkmes in zijn auto liggen, dat in beslag genomen werd. Voor hem was er een boete van 150 gulden en een rijverbod van vier uur. door Mieke van der Jagt RILLAND - Maatregelen voor de verkeerafwikkeling tussen Rilland en Bergen op Zoom om te voorkomen dat tijdens het aanbrengen van nieuw asfalt fi les in de omleiding zouden ont staan, zijn vrijdagavond en za terdag succesvol gebleken. Op autosnelweg A58 wordt zeer open asfaltbeton (zoab) aange bracht, waardoor het verkeer over de oude Rijksweg om moet rijden. Er is voor gekozen om de werkzaamheden van vrijdag avond tot zaterdagochtend uit te voeren. Rijkswaterstaat stelde vorige week vast dat de omleiding voor files tot zeven kilometer zorgde Daarom pakte de dienst het af gelopen weekeinde de zaken an ders aan. Met een splitsing in richtingen, een handbediende verkeerlichteninstallatie en een latere aanvang van het werk, ging het aanzienlijk soepeler. Een botsing op de oude Rijks weg gooide echter roet in het eten. Door het ongeluk, waarbij twee gewonden vielen, onder vond het verkeer vrijdagavond oponthoud op de Oude Rijks weg. Om 1.00 uur werd de weg vrijgegeven. Met het werk van afgelopen weekeinde is het ergste achter de rug. De rest van het traject, dat van zoab moet worden voor zien, heeft geen op- en afritten. (Advertentie) GOES - Een 21-jarige Goese naar is omstreeks half vier in de vroege zondagochtend op de Oude Vismarkt in zijn woon plaats mishandeld door een 34- jarige plaatsgenoot. Na een woordenwisseling werd het slachtoffer op de grond ge gooid en met zijn hoofd tegen het wegdek geslagen Hij liep daarbij kneuzingen aan hoofd, keel, nek en schouders op en een bloeduitstorting op zijn voor hoofd. De 34-jange verdachte werd om half zeven opgepakt. De Smaek van Zeêland Volkoren 'oen met Zeeuwse groentjes 16 17 september 'De Smaek van Zeêland' Abdijplein, Middelburg fanfare Metro marcheerde twee keer het Kerkplein op met nummers van The Beatles en de galashow Rock Explosion met veel tempo in de muziek en de bewe ging. Excelsior uit Goes bracht eveneens een show met veel spirit Onder leiding van drummajor Monica Danielse liepen de dertig muzikanten als een geoliede machine over het taptoeterrein. Met de indirect verlichte voorgevel van de kerk op de achtergrond liet EMM zien dat het ook veel noten op zijn zang heeft. Onder leiding van Etienne de Brouwer werden enkele nummers marcherend gespeeld Hoog niveau Voor het stilstaand werk nam dirigente Anne Marie Jansen-Hoefeijzers de lei ding over. Door vooral het nummer 'Fan fare for a new area', dat kwalitatief zeer sterk werd gespeeld, toonde EMM naar een hoog niveau toe te groeien. De taptoe werd afgesloten met het spelen van het Wilhelmus. Bij de eeuwviering wordt de taptoe zo goed als zeker opgeluisterd door een militaire kapel. Die Middelburgse horeca- man laat het voorlopig wel uit het hoofd om hulpvaardig uit de hoek te komen. On langs rende hij een echtpaar dat bij hem op het terras had vertoefd de halve Markt over achterna om een plastic tasje aan te reiken dat op een stoel was achtergelaten. De barbeheerder werd vrien delijk bedankt, maar het na dragen was volgens het stel toch echt niet nodig geweest. Want het tasje bevatte slechts een lege fles, een niet veror berde boterham en de restan ten van een tijdens de wan deling over de weekmarkt genuttigde gebakken vis Daags tevoren had de hore- caman zich nog bij een strandovergang uitgesloofd, nadat hij van op een afstand had waargenomen dat er ie mand op de grond lag, met een geknield persoon er naast, druk doende met pom pende bewegingen. Onwel geworden, kunstma tige ademhaling, flitste het door het hoofd En ijlings trad de horecamedewerker naderbij. Om vervolgens vast testellen dat hulp hier niet mocht ba ten de persoon die gevloerd leek, bleek op een opblaasbed te liggen met de bedoeling de daarin nog aanwezige lucht eruit te persen. En zijn vriendin hielp hem daarbij een handje. DtwMwrSeev' ia»u BflH su"bS0H Plis BEa OliSU EUE KitnUBl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35