ZIJ GENIETEN DUBB VAN HUN VAKANTIE Want één op de vfp vogels wordt nog bedreigd! Aandacht voor nat monument Giro 145 de Zonnebloem Eilandelij ke startdag CJV's aftrap voor meer samenwerking 'Ook ik help mee' Vogelbescherming zeeland maandag 11 september 2000 s 10 Veel bezoekers open dag Twee gewonden bij aanrijding 't Beest begint brullend aan nieuwe seizoen I Begin jaren '70 was de ooievaar bijna uit Nederland verdwenen. Dankzij Vogelbescherming zijn er nu weer vele honderden. Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (076) 564 63 62 E-mail info@zonnebloem.nl http: www.zonnebioem ni De ooievaar is terug. Dat is natuurlijk goed nieuws. Maar de Rode Lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten groeit nog steeds. Zowel in Nederland als Wereldwijd dreigen 1 op de 5 vogelsoorten te verdwijnen. Vogelbescherming Nederland doet er met uw hulp alles aan om dat te voorkomen. Help mee, word lid en ontvang gratis een Zakgids Vogels of een Nestkast als welkomstcadeau. N E D E tt LAND Ja, ik word lid voor ƒ40,- per jaar (65+: ƒ27,50) en ontvang elke 2 maanden gratis het tijdschrift VOGELS en één van de welkomstcadeaus Hiernaast heb ik mijn keuze aangekruist Stuur deze bon naar Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Postzegel hoeft niet, mag wel door Famke van Loon Z1ERIKZEE - Als vanzelfspre kend bij een gemaal komt de diesellucht de bezoekers bij bin nenkomst al tegemoet. Maar het uit 1958 stammende monument heeft ook een verrassing in pet to: een groot glas-in-lood raam waarin symbolisch de strijd van het gemaal tegen het wassende water verbeeld wordt. „De zin van mijn bestaan, bepaalt mijn tegenstander", vertelt het ge dicht in het raam. De Open Mo numentendag, die dit jaar als thema 'Nederland waterstaat' had, trok landelijk 850.000 be zoekers. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen had de deuren van het gemaal Prommelsluis geopend voor het publiek. Bezoekers gre pen deze unieke kans aan het gemaal eens van dichtbij te be kijken. „Je komt er vaak genoeg voorbij rijden, maar nu kun je het ook eens van binnen bezich tigen", vertelt Kees van der Meulen uit Zierikzee. Samen met zijn zoon Jeffrey bestudeert hij de grote dieselmotoren. Een andere bezienswaardig heid, die goed paste in het the ma, was het oude sluiswach tershuisje 't Anker in Burgh- Haamstede. Ook hier waren VLISSINGEN - Bij een aanrij ding tussen een bromfiets en een auto zijn zondagmiddag in Vlis- singen twee mensen gewond ge raakt. Het ongeval gebeurde toen een linksafslaande auto mobiliste op de President Roo- seveltlaan een tegemoetkomen de 16-jarige bromfietser over het hoofd zag. Beide bestuur ders moesten naar het zieken huis worden gebracht. veel bezoekers uit 'de buurt' die nieuwsgierig waren hoe het be kende huisje er van binnen uit zag. Zowel haar gasten als de eigenaresse Renée Ramakers hebben genoten van de monu mentendag. „Ik woon er zelf pas twee jaar, en veel bezoekers konden mij allerlei oude verha len over 't Anker vertellen." Het was voor eerst, dat 't Anker meedeed aan de open monu mentendag, maar een groot aantal bezoekers wist de weg het oude sluiswachtershuisje te vinden. Ramakers kon dan ook tevreden terugkijken op haar debuut. „Het was geweldig. Er zijn 194 mensen op bezoek ge weest", vertelde ze aan het einde van de dag trots. Goed bezocht 't Anker was niet het enige mo nument dat de dag met mooie bezoekersaantallen afsloot. In het algemeen werden de deelne mende musea, torens, kastelen en kerken op Schouwen-Duive- land goed bezocht. „Het was vandaag in ieder geval geen strandweer, maar wel een mooie dag om op pad te gaan", zocht wethouder P. Berrevoets- Ringelberg van Cultuur naar een verklaring voor de geslaag de dag. Als achtste monurhentenstad van Nederland deed Zierikzee het eigenlijk als vanzelfspre kend goed zaterdag. Zoals ook de afgelopen jaren het geval was, waren het Maritiem Muse um (1306 bezoekers) en het Stadhuis Museum (1243 bezoe kers) de absolute toppers. Maar ook andere monumenten in de stad als de Noordhavenpoort (508) en het Burgerweeshuis (570) droegen hun steentje bij aan een succesvolle dag. Opval lend was tevens het bezoekers aantal dat bi] de Burghse Schoole binnenliep. „Vier keer zoveel als vorig jaar: 335", stel de wethouder Berrevoets trots. Bezoekers grepen de Open Monumentendag aan om gemaal Pommelsluis van binnen te bezichtigen. foto Janne Wolterbeek door Famke van Loon RENESSE - Aan elkaar gescha keld met fietsbanden rennen ze fanatiek over het parcours. Ie dere keer als het team over de streep komt moet één van de kinderen met een nieuwe fiets band aan de ketting aanhaken. Eén team werkt duidelijk met een techniek: „Achter elkaar rennen", weet één van de jonge leiders. Maar naarmate de ket ting langer wordt, gaan alle tac tieken over boord, en is samen de streep halen het hoogste doel. De kinderen van de christelijke jeugdverenigingen (CJV's) uit Burgh-Haamstede, Bruinisse en Zierikzee waren zaterdagmor gen al vroeg naar Renesse geko men. Een lange stoet uitgelaten kinderen fietste om 10 uur het terrein van Braber Groenvoor ziening op. Met een zeskamp 's ochtends en een vossenjacht in het centrum van de West- schouwse badplaats na de lunch gaven zij samen het startsein voor het nieuwe seizoen. De activiteiten waren georgani seerd door het YMCA Onder steuningsteam (YOT) Zeeland. Nadat de verenigingen uit Brui nisse en Zierikzee eerder al ge- zamelijke ring-avonden hadden gehouden was het nu tijd voor de volgende stap: een eerste ei- landelijke startdag voor de CJV's van Schouwen-Duive- land. Proef Het YOT Zeeland, dat nu nog voornamelijk actief is op Schouwen-Duiveland, is het eerste in zijn soort in Nederland. „We fungeren eigenlijk een beetje als proefkonijn", legt M. Braber uit. Het doel van het YOT is het onderlinge contact tussen de verschillende CJV's in de regio te vergroten. Daarnaast vormen zij de schakel tussen de verenigingen en de landelijke organisatie YMCA. Tot voor kort' voerde het Proviciaal Bu reau deze taken uit, maar sinds deze is ondergebracht bij het OCJZ is de YMCA op zoek ge gaan naar een alternatief. Het gevolg van deze verschuiving was immers dat de contacten tussen het bureau en de CJV's onderdeel werd van een groter pakket. „Ze willen wel, maar ze krijgen er bijna geen tijd meer voor", legt Braber het probleem uit. Het YOT Zeeland moet dit gat gaan opvullen. „We starten nu eerst op Schouwen-Duiveland. Je moet toch ergens beginnen." Komend seizoen zullen Braber en haar collega C. de Feijter stekken gaan steken om de acti viteiten van het YOT verder uit te breiden. „De bedoeling is dit jaar centraal in Zeeland YMCA Games, een soort gezamelijke sportdag te organiseren", licht Braber alvast een tipje van de sluier op. Ze voegt er wel direct aan toe, dat wanneer het werk gebied zich uitbreidt, 'er wel meer mensen bij zullen moeten'. Voorlopig was de eilandelijke startdag op Schouwen-Duive land de eerste activiteit waar mee het YOT Zeeland zich op de kaart zette. Een ervaring die volgens Braber zeker voor her haling vatbaar is. Moe vertrok ken de kinderen aan het eind van de middag weer naar huis. „Bij het weggaan riepen ze alle- i maal tegen elkaar: Tot volgend jaar! Nou, dan is de opzet tochal geslaagd." GOES - Wie gerekend had op een sixties-feestje met wat zon nige rock en onbekommerde surfmuziek, kwam misschien wat bedrogen uit, zaterdag tij dens het festival waarmee 't Beest in Goes het seizoen open de. Maar men had het kunnen weten. 't Beest Brult, was de naam van het festival, na succesvolle afle-1 veringen 't Beest Dicht en 't Beest Danst. Allemaal waren ze er min of meer op gericht een jonger publiek in het cultureel centrum te krijgen. Wel surfmu ziek, rock'n roll, rockabilly, maar niet direct gericht op oude knarren. De operatie is gelukt, j 't Beest brulde veel jongeren naar binnen en nog genoeg iets-1 ouderen om er een geslaagd I feestje van te maken. De belang- j stelling voor het burengebeu ren, 's middags, liep iets achter bij het avondprogramma. De Zonnebloem kan deze volledig aangepaste en ver zorgde vakanties organiseren dankzij de hulp van meer dan 6500 vrijwilligers. Ook kunt helpen1 Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties', Giro 145, Breda. Dit jaar gaan ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehan dicapten met de Zonnebloem op vakantie. Het gaat om mensen die afhankelijk zijn van inten sieve verpleging en verzorging. Mensen die door hun ziekte of handicap bovendien vaak ongewild aan huis gebonden zijn Daarom genieten zij dub bel van hun vakantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30