Bru wil infohuis Nationaal Park Ruig op je mountainbike PZC ODD maakt sprongetjes in de tijd PZC T ruckers in touw voor gehandicapten LAND zeeland Voorlichting over Oosterschelde moet toeristen naar Bruinisse brengen Roel Felius naar finale songfestival voor kinderen Hardrijders geflitst in Zierikzee Autodief (16) is er gloeiend bij Autobrand en diefstal bij bedrijf Rijbewijs kwijt na ongeval Groot hek vernield Chauffeur moet rijbewijs inleveren Drankrijder rijdt tegen aanhanger Terneuzen presenteert zich aan provincie als kunstminnende stad Brandweer Borsele scoort maandag 11 september 2000 doorFamke van Loon BRUINISSE - De ondernemers vereniging Bruinisse maakt zich sterk voor de komst van een informatiecentrum over het Nationaal Park Oosterschelde naar het Duivelandse dorp. Niet alleen zou het volgens de onder nemers geografisch gezien een logische keuze zijn, maar tevens zien zij in het infocentrum een stimulans voor toeristische aan trekkingskracht van Schou- wen-Duiveland en Bruinisse in het bijzonder. De laatste tijd leidt het aanwij zen van een goede locatie voor een informatiecentrum over het Nationaal Park Oosterschelde tot een hoop gesteggel. Water land Neeltje Jans-directeur B. van de Hoef zou het graag on derdeel laten uitmaken van het nieuw op te zetten themapark, terwijl voorzitter J. Lilipaly van het Nationaal Park juist denkt aan de reservepijler van de stormvloedkering - buiten het MIDDELBURG - Roel Felius uit Goes heeft zich zondag ge plaatst voor de landelijke finale van het Vara Kindersongfesti val, die 22 oktober in Roermond wordt gehouden. Daar treft hij de elf andere provinciale win naars. Vijftien jonge zangers en zange ressen streden zondagmiddag in de stadsschouwburg in Middel burg om die ene finaleplaats van het kindersongfestival. De jury was onder de indruk van het ni veau in Zeeland. De nummers twee en drie, Floor de Bruijn uit Vogelwaarde en Jorine de Bruin uit Goes zouden bij de voorron de in andere provincies veel kans hebben gemaakt op de eer ste plaats. Over Roel Felius was de jury echter eensgezind. Met Sandwichkind stak hij met kop en schouders boven de andere deelnemers uit. Op 11 november wordt de finale op tv uitgezonden. Waterland - als meest-geschikte lokatie. De gemeente Schou- wen-Duiveland daarentegen vindt één centrum op Neeltje Jans te weinig en wil graag ver schillende infocentra op haar eigen grondgebied. De gemeente denkt hierbij een dergelijk centrum te combine ren met bestaande beziens waardigheden als de Plompeto- ren, de Schelphoek of het Prunje-gebied. Omdat Bruinis se niet in beeld lijkt te zijn, trok de plaatselijke ondernemers vereniging aan de bel. In een brief aan het college van burge meester en wethouders beplei ten zij de vestiging van het in formatiecentrum in Bruinisse. „Wij zouden het zeer op prijs stellen als u de unieke positie van Bruinisse in het beeld wilt betrekken." Volgens de Bruse ondernemers zijn er verschillende redenen te bedenken om het centrum juist daar in het Duivelandse dorp te realiseren. Bij Bruinisse bestaat immers een uniek 'drie-wateren punt' van zout, brak en zoet wa ter, 'dat uitsluitend hier kan worden waargenomen', zo stel len de briefschrijvers. Ook de geografische ligging maakt het dorp aantrekkelijk, omdat het geldt als 'een poort van Schou- wen-Duiveland' voor zowel het weg- als waterverkeer. Daarnaast zien de ondernemers in de vestiging van het informa tiecentrum een positieve stimulans voor de toeristische activiteiten voor Bruinisse en Schouwen-Duiveland. Onder meer het verplaatsen van de VW heeft in hun optiek een si tuatie opgeleverd, waarin 'het water- en plattelandstoerisme zeker stimulerende maatrege len nodig hebben'. Springplank Het centrum zou volgens de ver eniging een springplank kunnen zijn om Bruinisse aan trekkelijker te maken voor toe risten. „Een infocentrum op een goed gekozen locatie in Bruinisse (zou) een multifunctionele rol kunnen vervullen, bijvoorbeeld door aldaar ook andere activi teiten te combineren zoals VW, Grevelingenschap, expositie ruimte", schetsen de onderne mers de eventuele mogelijkhe den. Koor ODD gaf zaterdagmiddag in Slot Haamstede een verrassend concert. foto Janne Wolterbeek door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Van Latijnse teksten schakelt het koor vlekkeloos over op Ne derlandstalige liederen. Ook de melodie maakt een spron getje in de tijd; een barok, klassiek lied mondt uit in een volkslied, dat doet denken aan de Ierse kroegen. In de Ridderzaal van Slot Haamstede zette Koor ODD zaterdagmiddag de toeschou wers steeds weer op het ver keerde been. Met de verrassen de afwisselingen in taal en melodie hield het tienkoppige koor zijn publiek tot het laat ste moment geboeid. Zo nu en dan werd er ook gelachen om de muzikale kapriolen die ODD uithaalde. „Het volgen de nummer is verbasterd Til- burgs, maar dan op z'n Engels uitgesproken", vertelt de diri gent vooraf. Op verschillende plaatsen in Zierikzee, Burgh-Haamstede en Brouwershaven gaf het vierdaagse festival Muziek Monumentaal de Open Monu mentendag een muzikale aan kleding. Met het thema 'wereldmuziek' had de organi satie een veelzijdig program ma samengesteld, waarin tal van muzieksoorten aan bod kwamen. Csokolom bracht het publiek in Hongaarse sferen, terwijl de Zeeuws-Limburgse groep Aquadrant bekende westerse nummers in een nieuw jasje stak. De optredens van de verschil lende groepen trokken over het algemeen veel belangstel ling, hetgeen in Zierikzee tot minder veilige situaties leidde. Bij het optreden van de forma tie La Dida, zaterdagmiddag onder De Beuze, verzamelde zich al snel een groep toe schouwers, die zodanig aan groeide dat ook de straat in be slag genomen werd. Het Ha venplein was echter voor de festiviteiten niet afgesloten voor het verkeer, zodat auto mobilisten, op zoek naar een parkeerplaats, achter het pu bliek langs probeerden te ma noeuvreren. Geslaagd Maar een paar kleinigheden daargelaten, kon R. Geluk als lid van het bestuur van het fes tival zondagmiddag met een tevreden gevoel terugkijken op deze editie van Muziek Mo numentaal. Hoewel het weg vallen van de provinciale sub sidie voor het festival een flin ke hap uit het budget nam, was de organisatie erin geslaagd met sponsorgelden een gevari eerd programma op te stellen. Het slotakkoord van Muziek Monumentaal was voor een 'naamloze band' en het pu bliek. In Brasserie Le Menu bij Theater Mondragon voerde de band zondagmiddag de toe schouwers in gedachte mee naar exotische oorden. Op de ze 'muzikale reis door Brazilië' werden zij getracteerd op de opzwepende ritmes van de baiao, de samba-reggae en de samba. Lui achterover zitten was er voor het publiek echter niet bij. Nadat een aantal kin deren het spits hadden afgebe ten, kondigde de zangeres aan dat iedereen mee kon spelen. „Ik heb zestig instrumenten bij me, dus iedereen komt aan de beurt ZIERIKZEE - Zaterdagavond zijn bij radarcontroles 31 au tomobilisten geflitst omdat zij te hard reden. De politie con troleerde op de Weg naar de Val bij Zierikzee tussen vijf uur 's middags en half zeven. In totaal passeerden in anderhalf uur 850 auto's de controlepost. Eén van de bestuurders kan een fikse boete tegemoet zien, omdat hij met 117 kilometer per uur voorbij raasde op een plaats waar de maximum snelheid tachtig is. GOES - De politie in Goes heeft zondagmorgen vroeg een 16- jarige uit Heinkenszand in de kraag gegrepen omdat die op heterdaad werd betrapt bij het stelen van een personenauto. De jongen had een ruit ingeslagen en het autoalarm gedemon teerd. Hij is voorgeleid aan de officier van justitie. GOES - Bij een bedrijf aan de Verrijn Stuartweg in Goes vloog zondagochtend vroeg een personenauto gedeeltelijk in brand. Omstanders wisten de auto met een brandblusser te blussen. De nacht ervoor werd bij hetzelfde bedrijf een auto opengebroken. Een portefeuille, gereedschap, geluids- en communicatieapparatuur werden gestolen. De buit bedroeg enkele duizenden gulden. TERNEUZEN - Een 31-jarige chauffeur uit de gemeente Hontenisse raakte zijn rijbewijs kwijt, nadat hij vrijdag net voor middernacht op de Terneuzense Margarethaweg de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. De man bleek bijna dne keer zoveel te hebben gedronken als is toege staan. In ruil voor het inleveren van zijn rijbewijs kreeg de man een dagvaarding mee naar huis. De bedrijfsauto waarin de Hontenissenaar reed, raakte zwaar beschadigd. KLOOSTERZANDE - Dooreen bocht te krap te nemen, heeft een 65-jarige tractorbestuurder uit Zwijdrecht zaterdagmor gen vroeg een hek van tien meter lengte vernield aan de Tas- dijk in Kloosterzande. De bestuurder wilde met zijn trekker met aanhanger van de Hulsterweg de Tasdijk opdraaien. De aanhanger sleurde de omheining van het perceel op de hoek helemaal omver. De aanhanger liep wat lichte krasjes op, maar het hek werd geheel vernield. De schade is nog onbe kend. TERNEUZEN - Een 46-jarige automobilist uit Terneuzen moest zondagmorgen omstreeks half twee zijn rijbewijs inle veren. Bij een controle op de Mr F. J. Haarmanweg in zijn woonplaats bleek dat hij meer dan vier keer zoveel alcohol had gedronken als is toegestaan. ZAAMSLAG - Een 41-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen botste zaterdagavond op de rijksweg N61 tegen een auto met aanhanger die voor hem reed. Het ongeluk ge beurde toen de auto met aanhanger na Zaamslagveer linksaf de Koning Willem III-weg wilde inslaan. De achter hem rij dende bestuurder zag dat te laat. Beide voertuigen raakten beschadigd. De veroorzaker van het ongeluk bleek meer dan twee keer zoveel alcohol te hebben gedronken als is toege staan. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van vijf uur. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Terneuzen maakt werk van het verfraaiien van de gemeente. Er komt een keur van nieuwe, spraakma kende beelden van kunstenaars van naam. Bovendien wordt hard gewerkt aan een nieuw theater en komt er langzaam maarzeker aandacht voor kunst in openbare ruimten. Wethouder J. Baart, cultuur ambtenaar C. van Dorst en schouwburgdirecteur W. de Clerck lieten de Raad voor de Cultuur Zeeland zaterdag we ten dat Terneuzen bezig is met een enorme inhaalslag. Terneu zen wil haven- en werkstad blij ven, maar wil daarnaast laten zien dat het ook de kunstmuzen een goed hart toedraagt. Bij alle gemeentelijke bouwprojecten wordt één procent van het aan bestedingsbedrag gereserveerd voor het plaatsen van kunst werken en ook los daarvan wil REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl het gemeentebestuur in de bui del tasten om kunstwerken aan te schaffen, zeiden de Terneuze- naren. De provincie heeft twee ton bij gedragen aan de bouw van de schouwburg en geeft 25 mille voor het bronzen beeld van Thom Puckey dat over twee jaar wordt geplaatst. Dat zijn gerin ge bijdragen als naar de beno digde bedragen (23 miljoen gul den voor de schouwburg en 375.000 gulden voor het Puckey-beeld) wordt gekeken, maar het is toch een doorbraak; de provincie droeg eerder niet bij aan dat soort uitgaven. De Raad voor de Cultuur adviseer de positief over de bijdrage aan het beeld van Puckey. Wethou der J. Baart benadrukte ook in de toekomst graag voor 'een zak geld' in aanmerking te komen. Met het beeld van Puckey krijgt Terneuzen één van de grootste bronzen kunstwerken van Ne derland: 5 meter breed, 4.80 me ter hoog en 410 meter diep Scheepje De provinciale raadsleden wensten zich nog niet over toe komstige adviezen uit te laten maar toonden zich wel aange naam verrast over de Terneu zense daadkracht. Aan de Axel- sestraat is onlangs een in het wegdek zinkend scheepje ge plaatst en volgend jaar worden de drie rotondes in de Laan van Othene opgesierd met drie meeuwen (zittend, klaar om op te stijgen en vl iegend). De meeu wen zijn door bewoners van de wijk Nieuw-Othene zelf geko zen. Van Dorst verheelde niet dat hij de bevolkingsparticipa tie in dit geval een beetje jam mer vond, omdat de meeuwen prachtig hadden gepast op een pier van de jachthaven in de ou de veerhaven. Eén van de afge vallen ontwerpen voor Nieuw- Othene viel bij het gemeentebe stuur zo goed in de smaak dat wordt gedacht aan plaatsing van het kunstwerk op de grote rotonde bij de zuidelijke entree van Terneuzen (kruising Guido Gezellestraat/ Rooseveltlaan). Er komen ook enkele kunstwer ken in de binnenstad. Baart en Van Dorst hoefden dan ook niet lang na te denken over de vraag of Terneuzen Axel naar de kroon steekt als 'cultuurstad van Zeeuws-Vlaanderen'. „Naar de kroon steken, we zijn er al lang voorbij", oordeelde Van Dorst. „Mijlenver", onder streepte de cultuurwethouder door Farr.ke van Loon WESTENSCHOUWEN - Her en der op de open plek in het bos liggen de fietsen verspreid. De jonge coureurs zijn even af gestapt om wat extra energie binnen te krijgen. Maar veel tijd wordt er niet verspeeld; de pannekoeken, die de organisa tie heeft meegebracht, worden haastig naar binnengewerkt. Snel springen ze weer op het zadel om nog één keer te oefe nen op het dual-parcours. „Het afdalen en springen is het leukste", vertelt Sebastiaan Zweedijk (10). Terwijl zijn va der wat aan zijn fiets sleutelt, kijkt hij al weer verlangend naar het spectaculaire afda- lingsparcours, dat mountain bike-vereniging X-Treme zaterdag uitgezet heeft in de boswachterij Westerschou- wen. Met planken en karren zijn op de helling in het bos schansen gemaakt, waar de jonge mountainbikers enthou siast overheen springen. De afdaling vormde één van de onderdelen van het program ma van het jeugdtoernooi, dat X-Treme in samenwerking met de KNWU zaterdag in de Westhoek had georganiseerd. Voor de jeugdleden van de ver eniging was deze dag een mooie gelegenheid aan de technieken van het mountain- biken te werken. Andere kin deren konden op deze dag ken nis maken met de sport. Op de kennismakingsdag wa ren ruim dertig kinderen afge komen. „Een beetje tegenval lend", geeft R Huisson van X- Treme toe. Het 'miezerige' weer werkte niet mee, en te vens had de mountainbike club op een zaterdag te maken met de concurrentie van ande re sportverenigingen, die weer volop met de competities bezig zijn. Toch kijkt Huisson met een tevreden gevoel terug op de dag. „De reacties van de kinderen waren goed. Ze had den het prima naar hun zin." Truukjes den rijden, dat is echt leuk", wedstrijdjes die 's middags op vertelt ze stralend. Rond de het programma staan. En dat middag heeft Anne al een aan- bleek toen de uitslag bekend tal truukjes geleerd, die goed werd: ze eindigde op een keu van pas kunnen komen bij de rige derde plaats. Winnaars van wedstrijden: 11-12 jaar: Randy Buteyn; 13-14 jaar: Thy men van de Vrede; 15-16 jaar: Ruud Renmeester. Een aantal deelnemers aan de dag waren al lid van X-Treme en wisten zodoende wat hen te wachten stond. Voor de ande ren was het een verrassing. „Door het losse zand fietsen, dat is echt lastig", vertelt de 11-jarige Anne Eversdijk. Het is de eerste keer dat ze op haar mountainbike door de 'ruige natuur' gaat. Het bevalt haar goed. „Van de berg naar bene- De jeugdleden van X-treme schaafden hun techniek op de mountainbike bij. foto Janne Wolterbeek door Glenn Hoffman. SAS VAN GENT - Maar liefst 237 vrachtwagenchauffeurs stapten zaterdag belangeloos in hun vrachtauto voor Truckroll 2000. Zij gaven geestelijk en lichame lijk gehandicapten de kans om als bijrijder in een vrachtwa gencabine door het Zeeuws- Vlaamse land te toeren. Drie co lonnes van ieder tachtig vracht wagens vertrokken voor een tocht van 75 kilometer lengte door Oost- en Midden-Zeeuws- Vlaanderen. „Een immens kar wei waarin de nodige uren voor bereiding zitten en waarbij een team van enthousiaste vrijwilli gers en professionals noodzake lijk is", aldus Jaap Ocké die sinds jaar en dag de drijvende kracht is achter Truckroll. „De belangrijkste inbreng komt na tuurlijk van de chauffeurs en van de begeleiders van de ge handicapten. Daarnaast heb ben we vandaag ondersteuning gehad van de politie, scouting groep Sint Hubertus uit Terneu zen, de EHBO, de brandweer en dertig begeleidende motorrij ders." Eén van die motorrijders, Jan van Wijck uit Terneuzen, is al voor het elfde jaar van de par tij en weet kort na afloop te mel den dat de rit vlekkeloos en zon- HEINKENSZAND - De Borsel- se brandweer heeft goede resul taten geboekt bij de landelijke brandweerwedstrijden Tank Auto Spuit-hoge druk (TAS-hd) in het Groningse Uithuizen. De groepen van Heinkenszand en 's-Gravenpolder traden in het strijdperk met de beste twaalf groepen van Nederland. De brandweerlieden moesten te hulp schieten bij een melding van een brandende auto. Tij dens het uitrukken vloog echter ook een woning in brand, waar in twee kinderen verbleven Heinkenszand werd vierde en 's- Gravenpolder zesde. De groep van 's-Gravenpolder komt over twee weken uit in een andere landelijke wedstrijd. In Middel- harnis zal worden gestreden om het kampioenschap hulpverle ning. der incidenten is verlopen. Naast vrachtauto's van regiona le bedrijven reden ook tien grote legervoertuigen mee. Alle vrachtwagenchauffeurs blijken dezelfde motivatie te hebben: „Als je de blije gezichten van de gehandicapten ziet en merkt hoe ze genieten, dan sta je er de volgende keer gewoon weer", zegt een van hen. (Advertentie) Vanaf vandaag al het festivalnieuws dagelijks op radio en televisie. Radio:van 16-17 uur TV: na het nieuws van 20.00 uur (elk uur herhaald) zie ook teletekstpagina 311 y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29