Roeifietsen een gezellig onderonsje Beursbengels: cent onder de guldens o op 'frn^n u Ugg^u Angst voor aanslagen tijdens de Spelen neemt aanzienlijk toe Baanploeg kiest voor ploegenachtervolging Beursbeng^|£ sport 24 Ook recreanten mogen aan Europees kampioenschap meedoen Spelen Douches Crazy Gang pom maandag 11 september 2000 door Nadia Berkelder NEELTJE J ANS - Het Europees kampioenschap roeifietsen, dat zaterdag en zondag voor de tweede keer werd verreden, was een Zeeuws onderonsje. De strijd om de eerste plaats ging bij de mannen tussen de Middel burgers Werner den Hamer en Derk Thijs, bij de vrouwen won veterane Bep Thijs met een rui me voorsprong de Europese ti tel. De meeste roeifietsers kwa men niet voor de competitie, maar voor de gezelligheid. Een impressie. Iedereen die redelijk overweg kan met een roeifiets, mag mee doen aan het EK. Het niveau verschil tussen de kleine groep toppers en de grote groep mid denmoters en recreanten is dan ook groot. De sfeer lijdt er niet onder, voor velen is gezelligheid juist de belangrijkste reden voor deelname. De jury en de organi satie zijn zelfs zo ontspannen, dat hen zo nu en dan ontgaat wie de winnaar van een onderdeel is. Derk Thijs, uitvinder van de roeifiets en deelnemer aan het EK, vindt het verschil in presta tie tussen de deelnemers geen probleem. Integendeel. ,,Dat is juist leuk, het gaat niet alleen om wie het hardst kan, het is een sporttreffen. De minder ervaren sterren rijden ook mee." Alle roeifietsers rijden, om competi tievervalsing tegen te gaan, op hetzelfde type fiets. „Anderen mogen wel meedoen, maar bui ten mededinging", zegt Thijs. Het criterium over veertien ki lometer wordt zaterdag gewon nen door Werner den Hamer. Derk Thijs eindigt als tweede en Ymte Sijbrandy, van oorsprong ligfietser, wordt derde. De drie wisselen tijdens het weekeinde bij de verschillende onderdelen van plaats, maar het is direct duidelijk dat één van hen de Eu ropees kampioen wordt. Helm Voor de vijfhonderd meter sprint begint, kletsen de roei fietsers wat en eten ze een hapje. Als blijkt dat het dragen van een helm tijdens de sprint verplicht is, ontstaat er verwarring. Wie heeft de helmen? Als iedereen de goede maat te pakken heeft, kan de wedstrijd beginnen. De beste Werner den Hamer verslaat Derk Thijs in de sprintfinale. roeifietsers starten tegen de zwakste. De eerste drie van het criterium mogen de eerste ronde zelfs overslaan. Bert van Wijk, één van de recre anten, loot tegen tweevoudig olympisch kampioen roeien Ro nald Florijn. De eerste poging strandt, doordat Van Wijk pech krijgt aan zijn haast antieke model fiets. Bij de 'rerow' houdt Florijn in, zodat het nog even spannend wordt. Van Wijk fi nisht vijf meter achter de roeier. Werner den Hamer begint pas in de tweede ronde tegen Jan Kat- german. Als iemand hem voor de race succes wenst, reageert hij met een laconiek 'het zal wel lukken'. Ontspannen roeiend verslaat hij Katgerman inder daad met gemak. Den Hamer werkt voor de Middelburgse lig fietsenbouwer Bram Moens, maar het roeifietsen bevalt hem zo te zien ook uitstekend. ,,Ik heb vroeger zelf geroeid en dit lijkt er heel erg op. Het is een heel goede training voor roei ers." Toch zijn er ook verschillen tussen roeien op het water en op de weg: ,,Bij roeien gaat het ook om het bootgevoel, daar zijn de finesses belangrijk, hier gaat het toch vooral om kracht." Het voordeel van een roeifiets boven een gewone ligfiets is vol gens Den Hamer dat je bij de roeifiets je hele lichaam traint. „Een ligfiets is heel geschikt voor bijvoorbeeld woon-werk verkeer, een roeifiets is eigenlijk een fitnessapparaat en het is veel lekkerder dan roeien op een apparaat in een muf hok." Bij de uurrace van zaterdag middag strijden de drie favorie ten weer om de eerste plaats. De deelnemers moeten een uur lang rondjes rijden, wie de meeste voltooit, is de winnaar. Net voor het uur voorbij is, passeert Den Hamer. Iets erachter fietst Bert van Wijk, hij is twee keer gedub beld en moet nog een rondje. Winnaar Den Hamer wordt met een schot van een alarmpistool binnengehaald. Als Van Wij k als laatste finisht, krijgt hij een ovatie van het publiek. Bezemwagen Bert van Wijk blijft vrolijk on der de nederlaag. „Ik doe puur voor de lol mee", zegt hij. „Derk Thijs is mijn achterbuurman. Ik heb de fietsen zien ontstaan." Zelf rijdt hij op een oud model. „Toen ik hem kocht, was het nog betaalbaar. Ik heb nog een roei fiets met tandwielen, de rest heeft allemaal een snek (een aandrijfmechanisme)." Van Wijk heeft van de race genoten, ook al is hij een paar keer gepas seerd. „Alle heren die me dub belden, zeiden me goedendag", lacht hij. Van Wijk ziet het meest op tegen de tachtig-kilometer race van zondag. „Dat wordt het zwaarst, het streven is de be zemwagen voor te blijven." Zijn verwachtingen komen uit. De kopgroep komt na ruim twee uur over de finish. Derk Thijs wint in de sprint nipt voor Sijbrandy en Den Hamer. Een uur en een kwartier later pas seert Van Wijk de streep. Hij heeft tachtig kilometer solo ge reden. „Ikheb metdeblikop on eindig mijn eigen tempo ge fietst. In het begin heb ik er nog één of twee gepasseerd omdat ze pech hadden, maar die kwamen snel weer voorbij De overwinning van Thijs is een verrassing. Iedereen had vooraf op Den Hamer gerekend, maar Over de Olympische Spelen, het grootste sportevene ment ter wereld, valt heel wat te vertellen en te tonen. Van maximale vrijheid en blijheid op het wereldwijde web zal tijdens de Spelen echter geen sprake zijn. Het IOC erkent maar twee si tes als officieel 'olympisch': de eigen site (www.olympi- c.org), een dodelijk saai na slagwerk met veel zakelijke mededelingen en de site van de Spelen in Sydney (ww- w. Olympics, com). Het moet gezegd, die laatste site kan de toets der kritiek in alle opzichten doorstaan. Het is een echte 'portal' voor de olympische liefhebbers, waar naast programma's, landeninformatie en portret jes van de meer dan tiendui zend deelnemers, nog heel veel meer te vinden is. Naast de eigen site en die van het organiserend comi té in Sydney erkent het IOC alleen de internetpagina van het Amerikaanse televisie station NBC (www.nbc- olympics.com), een joint- venture van NBC en Quokka Sports. Natuurlijk blijft er nog ge noeg aardigs over voor de surfer op het web. In Neder land heeft het NOCNSF lang gesleuteld aan een site, die er onderhand prachtig uit ziet, (www.nocnsf.nl) Voor de liefhebber: de Nederland se olympische hoogtepun ten, cv-tjes van alle Neder landse deelnemers ooit, re cent olympisch nieuws, maar tijdens de Spelen zelf ook al weer met de restrictie dat niet 'real-time' complete uitslagenlijsten mogen wor den gepubliceerd. Actueel tijdens de Spelen kunnen en mogen wereld wijd wel de erkende media zijn. De mooiste site blijft: www.kidon.com. Alle onli- ne-kranten en persbureaus op één pagina, waar ook ter wereld. En grappig blijft het natuurlijk om te zien of de in dividuele sporters de restric ties van het IOC ter harte ne men en dagboeken gaan bijhouden. De volleyballers Bas van de Goor, die de olympische ringen al van zijn site heeft verwijderd www. basvandegoor. com), zijn collega's Reinder Num merdor (www.nummerdor- comen Guido Görtzen www.görtzen.myweb. com) of zwemmer Marcel Wouda (via zijn sponsor www. acti- vo.nl). door Rudy Boogert Een voetbalverenigingmet slechts 49 spelende leden, niet meer dan drie elftallen in competitie, geen jeugdtak, en niet eens een eigen accommodatie. En ook nog spelend in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal. Het is geen grap, maar het sprookje van de Amster damse vereniging Beursbengels. Beursbengels was vorige week zater dag dé verrassing op de eerste speeldag van het hoofdklasseseizoen. De grote onbekende versloeg in eigen huis zater dagkampioen Spakenburg met 2-0 dankzij twee treffers van Harib Elm- hassani. Het was de wereld op zijn kop, het verhaal van David en Goliath. Se cretaris Dick Toorenent zei:We wilden de schade beperkt houden tegen Spa kenburg en dan krijg je dit." Talloze Nederlandse media stortten zich afgelopen week op de club met de opmerkelijke naam. Luuk van Bolde- rick, leider van het eerste elftal, zei za terdag voor de wedstrijd in en tegen Oostkapelle: „Vorig seizoen stonden niet eens onze uitslagen in de krant, omdat we in district west IV speelden. Afgelopen week stonden we in Parool, Algemeen Dagblad, Telegraaf, en ver schillende radiozenders toonden be langstelling." De interesse is te vergelijken met de hausse aan publiciteit die Oostkapelle vijftien jaar geleden kreeg, toen het fu rore maakte in de KNVB-beker tegen eerstedivisionist Telstar. De schaarse leden van Beursbengels laten het met aan Zeeuwse nuchterheid grenzende gelatenheid over zich heen komen. Ze verzamelen alleen alles wat er in kran ten en tijdschriften over de club ver schijnt voor hun plakboeken. De lijm- fabrikanten varen er wel bij. Maar hoe zit dat nou met Beursbengels? De voetballers van Beursbengels uit Amsterdam waren zaterdag na het 3-3-gelijkspel tegen Oostkapelle dol gelukkig van het veld gestapt, maar aangekomen in de kleedkamer verging hen het lachen. Met een zwaai vloog de deur van de kleedkamer weer open en daar stonden drie Amsterdamse 'beurshelden'. De strepen van de slidings nog op de benen, de hoofden nat van het zweet en het li chaam alleen bedekt met een hand- doekje. De gezichten op onweer. „Ken nen we hier ergens anders douchen? De douches doen het niet." Het ongemak was veroorzaakt door de grondige re novatie, die de accommodatie van Oostkapelle momenteel ondergaat. De dug-out van Beursbengels tijdens het duel met Oostkapelle. Waar komt de club zo plotseling van daan? In 1965 zag de vereniging van de Amsterdamse Effectenbeurs en de Op- tiebeurs het levenslicht. Je mocht vroe ger alleen meespelen als je werkzaam was op de Effectenbeurs, de Optiebeurs of op een kantoor van een bedrijf op de beurs. Door verregaande automatise ringen en fusies is het aantal arbeids plaatsen echter drastisch afgenomen. Daarom heeft de club de toelatingsei sen aangepast en mogen tegenwoordig ook spelers lid worden, die niet op de beurs werkzaam zijn. Een beursbengel is overigens niet ie mand die bekend staat om zijn ondeu gende praktijken op de beursvloer, maar het is een stok waarmee aan het begin en aan het einde van de beursdag op de gong wordt geslagen. Evenals Oostkapelle promoveerde Beursbengels vorig seizoen via de na- competitie naar de hoofdklasse. Totaal onverwacht, want de eerste selectie was dat seizoen danig verzwakt. Beursben gels zag zich toen zelfs genoodzaakt het vierde team terug te trekken, waardoor de vereniging met drie teams in de com petitie speelde. Evenveel als ten tijde van de oprichting in 1965. In de jaren zeventig en tachtig werd de ploeg in totaal acht seizoenen getraind door oud-topscheidsrechter Bep Tho mas. De club speelt zijn thuiswedstrij den op Sportpark Sloten in Amsterdam als onderhuurder van voormalig prof club Blauw Wit. Met een begroting van één ton en geen shirtsponsor is Beurs- foto Lex de Meester bengels in de hoofdklasse een dwerg onder de reuzen. Of in beursterminolo gie: een cent onder de guldens. Wie herinnert zich nog de Crazy Gang? Het was de bijnaam van Wimbledon. De Engelse ploeg beleefde zijn hoogtijdagen in de Premier League met Vinnie Jones als aanvoerder. Vinnie Jones? Jawel, de voetballer die zijn mooiste (schandaligste) overtredingen op een videoband had vast laten leggen en het als een collectorsitem verkocht De Crazy Gang was gevreesd om de knalharde tackles, de boomlange, foei lelijke verdedigers zonder voortanden. De Crazy Gang was een meester in het intimideren Vinnie Jones laadde zich voor elke wedstrijd op door zijn hoofd een aantal keren tegen de muur te slaan Voor elke wedstrijd werd een gettoblas ter vol open gedraaid, zodat de tegen stander ging bibberen. DFC uit Dordrecht heeft ook een getto blaster. Voorafgaand aan het duel met Terneuzen, gistermiddag, had de ploeg die ook vol open gedraaid. Het spel van de intimidatie begon gisteren al in de kleedkamers. Jacky Lambert kon er wel om lachen. „Housemuziek, hard rock, schlagers, alles draaiden ze. We hoorden het door de muren heen. Rustig blijven, je er niks van aantrekken, zei den we tegen elkaar. En dat deden we dan ook niet. Ook op het veld ging de psychologische oorlogsvoering door. 'Ik trap je zo een ongeluk', ze herinner den me er keer op keer weer aan. Ach teraf is het wel grappig, maar als je met de wedstrijd bezig bent, is het wat min der." DFC wil de Crazy Gang van de eerste klasse C zijn. De Dordtenaren zijn ech ter vergeten dat Wimbledon vorig jaar roemloos degradeerde. Sinds Vinnie Jones voor een acteercarrière heeft ge kozen, bakken de Londenaren er wei nig meer van Ook DFC speelt verre van oogstrelend en ook zij hebben hun eigen Vinnie Jones verloren. Eén van de dra gende spelers van vorig seizoen is na melijk gestopt. René Amers heeft de voorkeur aan een maatschappelijke carrière gegeven Hij heeft sinds kort een baan als discjockey bij een radio station. Misschien dat ze daarom ook schlagers draaiden, ze hebben hun eigen dj verloren. foto JanneWolterbeek. die verspeelt zijn krachten als hij op de Oosterscheldekering uit de kopgroep probeert weg te rijden. De sprintfinales moeten nu beslissen wie Europees kam pioen wordt. Derk Thijs kan al leen nog winnen als hij eerste op de vijfhonderd meter wordt en als hij Den Hamer ver achter zich laat. In de kwartfinales lijkt het er even op dat Den Ha mer is uitgeschakeld. Volgens de ene helft van de juiy drukt Jan Maarten Ooiman zijn wiel net iets eerder over de streep. De an dere helft van de jury wijst Den Hamer als winnaar aan. Ze rij den opnieuw en deze keer wint Den Hamer met overmacht. Hij wint uiteindelijk ook de finale van Derk Thijs en is daarmee Europees kampioen roeifietsen 2000. Bert van Wijk wint een speciale prijs, voor zijn grote enthousiasme. SYDNEY - Bij het organisatie comité van de Olympische Spe len in Sydney (SOCOG) is vlak voor de opening de angst voor een bomaanslag aanzienlijk toegenomen. Vier jaar terug werden de Spelen van Atlanta ontsierd door een bomaanslag in een park voor olympische be zoekers. Daarbij kwam één man om het leven. De Australiërs hebben inmid dels de hele 'olympische fami lie', inclusief publiek, gevraagd ogen en oren goed de kost te ge ven. Bezoekers van het olympi sche complex Homebush Bay worden herhaaldelijk op ver dachte pakjes gecontroleerd, voordat ze op plaats van be stemming arriveren. Onder de talrijke media in Syd ney is zelfs een vragenformu- liertje verspreid, dat ter hand moet worden genomen als men onverhoopt een terrorist aan de telefoon krijgt. De checklist bij een 'dreigende bomaanslag' is op toepasselijk rood papier ge drukt. Wie een terrorist te spre ken krijgt, dient die persoon let terlijk aan het lijntje te houden en een tiental vragen op hem of haar af te vuren. Liefst 35 atleten en een trainer zijn in de aanloop naar de Spe len uitgesloten van deelname vanwege dopingovertredingen. De Tsjechische gewichtheffer Zbynek Vacura kreeg als laatste een vermelding in de 'hall of shame' na een positieve test op een verboden stimulerend mid delDe Canadese ruiter Eric La- maze blijft thuis nadat hij be trapt werd op gebruik van co caine. De olympische fakkel is op de lange weg naar Sydney niet bij iedereen even geliefd. Zondag werd voor de derde keer tijdens de traditionele estafette gepro beerd een 'aanslag' te plegen. Een man griste in het kusj. plaatsje Kiama de toorts mt handen van de dienstdoendelo. per, voormalig wereldkampi, oen plankzeilen Tom Carroll,e> probeerde deze in zee te werpen De onverlaat werd echter on. middellijk overmeesterd doe Carroll en de toegeschoten vei. ligheidsmensen. De Nederlandse ploeg neemi vrijdag met een beperkte dele gatie deel aan de openingseer?, monie van de Olympische Spe. len. De sporters die op de eerst, wedstrijddag in actie komen moeten op last van het Team ei Mission de festiviteiten later schieten. De Amerikaanse voormalig schoonspringer Harry Prieste winnaar van olympisch bronsx 1920, geeft tachtig jaar nadier. een door hem gestolen vlag te- rug aan het IOC. Prieste, innud- dels 103 jaar oud, nam na zip I prestatie bij de Spelen in Ant werpen met een ploeggenoot j een olympische vlag weg enbe-' waarde die sindsdien thuis al'! souvenir. Voorafgaand aan het Olympisch congres dat maandag in Sydnei begint, overhandigt Prieste he vaandel dan toch vrijwillig aar IOC-voorzitter Samaranch. Daags voor het begin van de Spelen bezocht IOC-president Juan' Antonio Samaranch Sydney. Omringd door Aboriginals probeerdüj hij een didgeridoo te bespelen. foto Russell McPhedran/APi van onze sportredactie SYDNEY - Nederland neemt bij de Olympische Spelen niet deel aan de individuele achtervol ging op de baan. Bondscoach Peter Pieters heeft in overleg met de renners besloten het on derdeel te laten vallen. Hij wil zich met het team concentreren op de ploegenachtervolging. Pieters wil Wilco Zuijderwijk en Robert Slippens, de twee kandi daten voor de discipline, niet te zwaar belasten. Zij rijden naast de ploegenachtervolging res pectievelijk de puntenkoers en de koppelkoers. „Ik vind het jammer dat ik niet kan starten", zei Slippens zaterdag na de trai ning op de olympische baan. „De individuele achtervolging is een mooi nummer, maar drie onderdelen is te veel. Ik wil me concentreren op de ploeg en de koppelkoers." Vince Spadea vervangt Andre Agassi in de olympische tennis- ploeg van de Verenigde Staten. Spadea, die dit jaar slechts twee partijen in winst wist om te zet ten, is zaterdag door de Ameri kaanse tennisbond aangewe zen. Agassi, vier jaar geleden in At lanta olympisch kampioen, be sloot vorige week van de Olym pische Spelen in Sydney af te zien om in de buurt te blijven van zijn moeder en jongere zus die door kanker getroffen zijn. Na Martina Hingis heeft nu ooi de op een na beste Zwitsers tennister Patty Schnyder ziel afgemeld voor de Olympisch! Spelen. De 21-jarige speelstei geeft de voorkeur aan een g voorbereiding op het indoorsei zoen. De Amerikaanse olympische kampioen op de 110 meter hor den, Allen Johnson, heeft zater dag tijdens wedstrijden in de Japanse stad Yokohama een dij beenblessure opgelopen. Dat heeft een woordvoerder van Amerikaanse olympische comi té zondag in Sydney bekendge maakt. Johnson (29) is een van de grote concurrenten van de Nederlandse specialist Robin Korving. De Britse 400 meterloper Mark Richardson heeft zich zaterdag teruggetrokken uit het Britse olympische team. As reden gaf de atleet dat hij meer tijd nodig heeft om zich in een dopingzaak te kunnen verdedigen. De spor ter moet komende zaterdag ver schijnen bij een arbitragezaak die voor de Internationale Atle- tiekfederatie (LAAF) dient. De 27-jarige Richardson werd in oktober vorig jaar positief be vonden bij een dopingcontrole. Er werden sporen van het ver boden middel nandrolon aanger troffen. RTR/SID/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 24