Kampioene daagt Clinton uit Van Hees wijk superieur in sprint PZC Heras pakt gouden leiderstrui Verstappen behaalt drie WK-punten sport maandag 11 september 2000 23 Belg Kleynen naar Domo Usov snelste in massasprint Italië en VS winnen olympiade Edith van Dijk wint wereldbeker Springruiters tweede in Calgary Ruiter Skelton na val in ziekenhuis Melchers klaar voor Sydney Dubbelklapper Sergei Ivanov Venus Williams is de beste en iedereen moet dat weten SANTANDER - Het Domo-Farm Frites-team van Patrick Lefevere begint vaste vorm aan te nemen. Tijdens het week einde heeft een handvol renners van het Nederlandse team een akkoord met de fusieploeg afgesloten. Naast Glenn Mag- nusson, Koos Moerenhout en McEwen kreeg ook de Belg Ste ven Kleynen een contract aangeboden. Voor Sergei Ivanov en Geert Van Bondt blijft het nog altijd afwachten. GPD ANNEMASSE - De Wit-Russische wielrenner Alexander Us ov heeft zaterdag de tiende en laatste etappe in de Ronde van de Toekomst gewonnen. De coureur was na 120 kilometer koersen in de omgeving van Annemasse de snelste in de mas sasprint. De Spaanse rijder Iker Flores uit de Euskatel-for- matie schreef de 37e Ronde van de Toekomst op zijn naam. Hij hield na de laatste etappe een voorsprong van 43 seconden over op de Franse Cofidis-renner Moncoutiédie als tweede de koers afsloot. Beste Nederlander wasThorwald Veneberg die op een elfde positie uitkwam met een achterstand van ruim 6 minuten. ANP MAASTRICHT - Italië bij de mannen en de Verenigde Staten bij de vrouwen hebben zaterdag in Maastricht de bridgeo- lympiade gewonnen. De Italianen wonnen in de finale met 169-149 van Polen. De VS waren met 176-144 sterker dan Ca nada. Voor Italië was het alweer 28 jaar geleden dat het de olympiade won, destijds in Miami. Bij de vrouwen won de VS goud, onder meer dankzij de zege in de kwartfinales op Ne derland. ANP TERRACINA - Langeafstandszwemster Edith van Dijk heeft zaterdag in de Italiaanse plaats Terracina voor het eerst in haar loopbaan de wereldbeker gewonnen. De tweede plaats in de finalewedstrijd volstond. Winnares van die wedstrijd werd de Belgische Cindy Persoons, die een seconde eerder aantikte dan Van Dijk. De zwemster uit Wognum profiteerde wel van het afzeggen van de Duitse Europees kampioene Peg gy Büchse. Daardoor hoefde Van Dijk met voluit te gaan. ANP CALGARY - De Nederlandse springruiters zijn zaterdag tij dens het internationale concours hippique in de Canadese plaats Calgary tweede geworden in de landenwedstrijd. Het kwartet liep in twee rondgangen in totaal 16 strafpunten op. Ierland won met slechts 4,50 strafpunten. Beste Nederlander was Emile Hendrix met RBG Finesse. De Limburger, op het laatste moment afgevallen voor de olympische ploeg, bleef twee keer zonder fouten. Jos Lansink, die wel in Sydney in ac tie komt, bleef met High Valley Z in de eerste manche foutloos en liep in zijn tweede ronde vier strafpunten opMare Houtza ger scoorde met Jacomar 12+4. Angelique Hoorn kreeg met Hascal 8 en 8,75 strafpunten. ANP LONDEN - De Britse springruiter Nick Skelton is zaterdag na een val bij een wedstrijd in Engeland in het ziekenhuis op genomen. Aanvankelijk werd gevreesd voor een nekbreuk, maar na onderzoek bleek dat niet het geval te zijn. Skelton moest wel ter observatie in het ziekenhuis blijven. „Hij heeft een flinke knal op het hoofd gehad", zei een woordvoerder van een van de sponsors van het toernooi. Skelton viel van zijn paard Lalique toen zij weigerde over een hindernis te sprin gen. RTR DRONTEN - Ze beschouwde de Holland Ladies Tour als een laatste test voor Sydney. Mirjam Melchers concludeerde zater dagavond in Dronten dat het wel goed zit met de vorm. Haar tweede plaats in de afsluitende tijdrit, 57 seconden achter de Duitse Kupfernagel, was vol doende voor de eindzege in de vijfdaagse etappekoers. Het gaat hard met Mirjam Mel chers. Vijf jaar geleden voetbal de ze nog in haar woonplaats Gendt en had ze nog nooit een wedstrijd gefietst. Het team viel uit elkaar en Melchers ontdekte de racefiets. Nu, terwijl haar 25e verjaardag nadert, behoort ze stilaan tot de wereldtop. Melchers werd dit jaar al Neder lands kampioene op de weg en werd zaterdag winnaar van de derde Holland Ladies Tour. Die zege dankte ze aan haar indivi duele kwaliteiten, maar zeker ook aan een vernuftig bedachte ploegentactiek. Hanka Kupfer nagel, zaterdag in de tijdrit on genaakbaar, werd eerder in de week onschadelijk gemaakt voor het eindklassement. ,,We hebben Kupfernagel vanaf de eerste dag het vuur aan de sche nen gelegd. In de derde rit is het gelukt haar op achterstand te rijden", keek bondscoach Jean- Paul van Poppel tevreden terug. In Limburg veroverde Melchers vrijdag de leiderstrui, om die zaterdagochtend weer in te le veren. Teutenberg won de och- tendrit en klom dankzij bonifi catieseconden over Melchers heen. De tijdrit moest de beslis sing brengen. En dus stond ze daar, uithijgend van een zware inspanning, met de tweede tijd op het bord en wachtend op de binnenkomst van Teutenberg. Die verloor 19 seconden op Mel chers, de buit was binnen. ANP KARPACZ - Sergei Ivanov heeft gisteren de slotetappe van de Ronde van Polen gewonnen. De Rus van Farm Frites was zater dag ook al de snelste in de zesde etappe, maar moest de eindzege aan de Pool Piotr Przydzial. Ivanov werd deze zomer op de dag van de start van de Ronde van Frankrijk naar huis ge stuurd omdat zijn hematocriet- waarde te hoog lag.In Polen won hij zondag een klimtijdrit over 23 kilometer. Het was niet vol doende om de Pool uit de lei derstrui te krijgen. Die had za terdag door als tweede te finis hen achter Ivanov de basis ge legd voor de eindzege in Polen. daardoor sneller was. „Dat wist ik toen nog niet, al vermoedde ik het wel.' Zonta passeerde Ver stappen. Omdat de Arrows van de Neder lander een kleinere tank heeft dan de concurrentie, moest hij eerder binnenkomen dan al zijn achtervolgers. Terug op de baan, reed Verstappen weer ne gende, maar moesten de ande ren allemaal nog binnenkomen. Uiteindelijk bleven alleen Ralf Schumacher en de onbetwiste leiders van de race Michael Schumacher en Hakkinen bui ten bereik. Verstappen was na afloop nuchter, maar de twin kelende ogen verraadden een groot gevoel van voldoening. Hij was kapot, want de race had fysiek veel van hem gevraagd. Verstappen was erg geschrok ken van de hevige crash van zijn teamgenoot Pedro de la Rosa- „Dat was verschikkelijk. Ik zag het gebeuren, omdat hij mij voorbij schoot. Hij ging veel te laat in de remmen en bij zo'n snelheid word je gelanceerd, als je ook maar even van de grond los komt. Ik heb meteen via de radio gevraagd hoe het met hem was, want op een bepaald mo ment zag ik alleen de stofwol ken. Gelukkig hoorde ik al snel dat hij in orde was." De vreugde in het Arrows kamp was groot, omdat Jos Verstap pen voor drie kostbare wk-pun- ten heeft gezorgd. De Nederlan der zelf is gestegen naar een twaalfde plaats op de ranglijst, het team naar een zevende met zeven punten. Voor Sauber, Ja guar, Minardi en Prost. Dat le vert baas Tom Walkinshaw meer geld en het team meer sta tus en prestige op. Eerder, in ju ni, veroverde Verstappen ook al twee punten in de Grand Prix van Canada. Hij werd toen vijf de. Zijn seizoensrecord dateert van 1994, toen hij met Benetton twee keer derde werd. Deze week wordt bekend of hij al dan niet verder gaat met Ar rows volgend seizoen. Zelf wil hij wel, maar niet ten koste van alles. Er zijn nog enkele details die, zoals dat heet, uitonder handeld moeten worden. „Dit resultaat maakt mijn zaak ui teraard wel sterker. Bovendien hebben de andere teambazen ook weer eens wat van me ge zien. Ik ben vooral blij met deze plek, omdat de rest van het sei zoen er nu ook weer toe doet. Ik heb er wel weer zin in. Indiana polis moet volgens mij ook een baan zijn voor veel neerwaartse druk, zoals deze. We tellen weer mee en wellicht gaan we nu nog meer punten pakken.' jnnrRené van Hattum yTgw YORK - De cheque van iwee miljoen gulden stak nog uit de zak van haar trainingsjas, toen Venus Williams direct na de prijsuitreiking van de vrouwen finale naar het binnenste van hel Arthur Ashe-stadion werd geloodst. Daar zat de winnares van de US Open minutenlang in een kamer te wachten. Micro foontje op de jurk en een oorte lefoontje in. Zak snoep bij de hand. Niemand wist waar ze op wachtte. Totdat iemand zei: „Zeg de president even dat ze niet de hele dag kan wachten." „Hi", zei de kampioene van 20 lentes toen ze Bill Clinton ein delijk aan de telefoon kreeg. „Ik heb een vraag. Kunt U mijn be lasting verlagen?" Aan de andere kant van de tele foon bleef het stil. Even was de president van Amerika met stomheid geslagen. Daarna her stelde hij zich. Waar ze woonde, vroeg hij. In Florida. „Daar be talen we geen inkomstenbelas ting, maar wel waanzinnig hoge onroerendgoed-belasting," zei ze. En daar ruziet haar accoun tant altijd over met de belas tingdienst. De familie Williams heeft er dankzij de twee topten- nissende dochters een landgoed van vele miljoenen. Bill Clinton dacht niet dat hij er iets aan kon doen. Ze wilde ook weten waar hij was gebleven toen het net voor de fi nale was gaan regenen. „U was ineens weg. waar bent U naar toe gegaan?" Naar huis, zei hij, want hij had Hillary belooft om thuis te eten. Ze wilde best eens mee-eten, zei de kampioene daarop. Dat mocht van cle presi dent. Haar zus Serena, de vorige winnares van de US Open, is tenslotte ook op het Witte Huis geweest. „En oh ja, hoe is het met Chelsea en met de hond?" ,,Goed zei Clinton, goed." Top Niet Bill Clinton, maar de over donderende Venus Williams had het heft in handen, net als de an derhalf uur daarvoor op de baan tegen Lindsay Davenport: 6-4 7-5. Of die top met alle wereld leiders in New York iets opgele verd had, wilde ze trouwens ook nog weten. „Want die heeft ons toch behoorlijk wat files opge leverd afgelopen week, hoor." Daarna was de conversatie voorbij. Het uitdagende gesprekje was waarschijnlijk op de euforie van het moment te schuiven. Venus Williams zat na het binnenhalen van haar tweede Grand Slam- titel in één zomer barstensvol adrenaline. Het is niettemin te kenend voor de manier waarop de familie Williams de leidersrol in het vrouwentennis verovert. Brutaal en zonder bescheiden heid. Ze vinden zichzelf de bes ten en dat mag de wereld best weten. Sterker, dat moet de we reld weten. Doel Dat Venus en Serena op de rang lijst nog niet de nummers één en twee van de wereld zijn, is nog slechts een kwestie van een paar maanden, zeggen ze zelf. Dat is het volgende doel, zo merkte Ve nus Williams zaterdag op. Ri chard Williams, vader en coach, heeft inmiddels een conditie trainer bij de clan gehaald. Die moet zorgen dat zijn dochters niet alleen topfit zijn, maar ook heel blijven. Ze raakten het laatste jaar nogal eens gebles seerd. Dat is de enige reden waarom ze nog de nummers drie en vijf van de wereldranglijst zijn. Venus Williams staat ondanks haar overwinningen op Wim bledon en nu ook bij de US Open op de derde plaats. Terwijl ze op dit moment de beste tennisster ter wereld is. Ze won al 26 wed strijden aan één stuk. Pakte op rij de titels van Wimbledon, Stanford, San Diego, New Ha ven en de US Open. Op Wimble don en in New York versloeg ze op weg naar de titel Lindsay Davenport en Martina Hingis, de nummers één en twee van de wereld. Maar die ranglijst wordt opgemaakt aan de hand van de beste resultaten over een heel jaar en Venus Williams speelde een half jaar niet van wege polsblessures. Een record is haar reeks nog lang niet. In '83 won Martina Navratilova vijf tig wedstrijden op rij, daarna verloor ze er één, waarna ze er 74 op rij won. Niet populair Dat Venus Williams momenteel de beste tennisster is betwijfelt niemand, maar ze is niet de po pulairste. Zelfs Amerika schaarde zich de afgelopen da gen niet massaal achter haar. Zeker de helft van de 240 00 toe schouwers was in de halve fina le voor Martina Hingis. In de fi nale tegen haar landgenote Davenport was het niet anders. Het is vooral haar vader die kwaad bloed zet. Het provoce rende bord met de tekst 'Dit is Venus' feestje en niemand is uit genodigd', dat hij op Wimble don ophield bij de finale, viel in Amerika niet goed. Amerikanen houden wel van opportunisme, maar de botte hark uithangen, gaat ze ook te ver. Te pas en te onpas schreeuwt vader Wil liams dat hij het vrouwentennis beter heeft gemaakt dat het ooit was. „Dat Davenport en Hingis niet winnen zegt genoeg, ze kunnen beter bij mij komen trainen", riep hij na de finale Zaterdag liep hij de baan op toen zijn dochter de hoofdprijs ging ophalen. Het leek er zelfs even op. dat hij hem in ont vangst wilde nemen. Hij deed midden op de baan een dansje en deed zijn handpalmen naar de 24.000 toeschouwers omhoog met een gebaar dat wilde zeg gen: „Dit heb ik toch altijd ge zegd, zien jullie wel, dat ik gelijk heb." Ook dat optreden viel slecht. Natuurlijk presteerde Richard Williams iets ongelooflijks. Hij begon zijn beide jongste doch ters tot tennissters te kneden toen ze vierenhalf waren. Riep vanaf dat moment altijd dat zij ooit de besten van de wereld zouden worden. De 20-jarige Venus is dat inmiddels. Maar zij zei afgelopen week al wel een keer dat ze 'onafhankelijk' van haar ouders was. Venus knuffel de haar vader zaterdag uitge breid toen hij op de baan kwam. Maar ze haalde wel zelf de beker en de cheque op. Julie Halard-Decugis en Ai Sugiyama hebben gisteren in New York de finale in het vrou- wendubbel van de US Open ge wonnen. Het Frans/Japanse duo, als tweede geplaatst, ver sloeg de Zimbabwaans/Russi- sche combinatie Black/Likho- vtseva in drie sets: 6-0 1-6 6-1 Voor Halard-Decugis was het een speciale overwinning. Op haar dertigste verjaardag won de Fran^aise haar eerste grand- slamtitel. Sugiavma had vorig jaar in New York samen met Mahesh Bhupati al de mixed- dubbel gewonnen. „Daarom heb ik Ai gekozen, om me een mooi verjaardagscadeau te ge ven", sprak Halard-Decugis na de zege op het als tiende ge plaatste koppel. GPD door André Hoogeboom Venus Williams serveert in de finale van de US Open tegen Lindsay Davenport. foto Kevin Lamarque/RTR Brabander dolgelukkig met zege in Parijs-Brussel van onze sportredactie BRUSSEL - Het had iets van een kleine kernproef, de machtsexplosie die Max van Heeswijk zaterdag voor de poort van het Anderlecht-stadi- on etaleerde. Aan het slot van de tachtigste Parijs-Brussel snelde de Nederlander van de Mapei- /Quick.Step-ploeg lengten voor de verbaasde concurrenten on der het spandoek door. „Het allermooiste dat mij kon overkomen. Zo mooi als winnen op de Champs Elysées. hikte de Brabander van blijdschap. Het overbruggen van de kloof tussen Parijs en Brussel werd een geanimeerde bedoening. De langdurige ontsnapping van Christophe Brandt, Collstrop- stagiair Frederik Penne, Jérome Desjardins en Roland Müller, op een bepaald moment ruim zes tien minuten vooruit, was 'pea nuts' vergeleken met het sper vuur van aanvallen in de finale Maar meer dan speldenprikken leverde het niet op. Het was uiteindelijk een grote kopgroep die na 50 km schouder aan schouder naar de aan- komstlijn stoof. De Belgische bondscoach José De Cauwer zag zijn mannen leu ke dingen doen. De manier waarop Merckx. Bruylandts, Mattan, Wauters, Peers en Van- haecke zich in de frontlinie lie ten zien, stemden hem tevreden. „Ze staan klaar voor Sydney en mijn selectie voor het WK te kent zich steeds beter af." Raket Maar een sprinter van het kali ber Max van Heeswijk hebben onze zuiderburen na het ge dwongen forfait van Tom Steels niet in huis. De Nederlander schoot 300 meter voor de streep als een raket uit de groep. Nie mand die hem ook maar even kon bedreigen. „Het allermooi ste wat mij ooit overkwam", en hij kwam even zonder woorden te zitten. Zijn tweeritzeges in de Ronde van Portugal en etappe winsten in de rondes van Neder land en Nedersaksen verbleken inderdaad bij de bloemen in de klassieker. Zaterdag leverde de man uit Ba- exem nog maar eens het bewijs van het axioma van Lefevere: vroeg of laat winnen ze bij Ma- pei/Quick.Step allemaal hun grote koers. ,,lk heb er nooit aan getwijfeld dat ik ooit ook eens aan de beurt zou komen. Maar je moet de kansen wel zelf afdwingen. Ik beschouw deze overwinning als de beloning waar ik al zo lang op wachtte. Dat is het leuke aan deze ploeg: in een finale zijn we altijd met een handvol renners die kunnen winnen. Dat wordt straks bij Domo-Farm Frites even wennen. Ik word wellicht het speerpunt in de spurten, maar dan moet ik er op 'het end' wel nog bij zijnHet lukte mij dit seizoen meer dan vorig jaar. Straks moet het mij nog beter vergaan." GPD van onze sportredactie LAGOS DE COVADONGA - Roberto Heras werd zondag de nieuwe leider in de Ronde van Spanje. Achter etappewinnaar Andrei Zintsjenko slaagde daarmee de aanval van het ster ke Kelme-blok op de in de gou den trui vertrokken tijdritspeci alist Angel Casero. De verwarring was compleet bovenop de Col de Lagos de Co- vadonga, een monument in de Vuelta. Eerst kreeg Roberto He ras de leiderstrui om de schou ders. Vervolgens meende de jury dat toch Casero recht had op het gouden tricot om daarna op nieuw Heras tot leider uit te roe pen. Zondagavond kwam de jury alsnog met een tijdcorrec- tie: Heras en Casero staan nu in tijd gelijk, maar de trui bleef in het bezit van Heras. Zintsjenko zette zijn aanval in aan de voet van de klim van de Covadonga. De Rus van het kleine Portugese LA Pecol maakte daarvoor deel uit van een kopgroep van dertien rij ders, die vier minuten voorlag op het peloton met de favorie ten. De Moldaviër Igor Pugaci werd tweede op 57 seconden, drie seconden later gevolgd door Heras, die met zijn ploeg maten van Kelme de aanval had geopend op het Festina-blok van Casero. Zintsjenko, dit jaar overgekomen van Vitalicio, was in de wolken met zijn zege op de berg waar eerder klimgeiten als Delgado en Herrera wonnen. „Deze zege betekent heel veel voor me. Deze berg is een klas sieker in de wielersport", zei de 28-jarige Rus. Casero finishte op 2 minuten en 15 seconden van de winnaar en moest dus na uitvoerig rekenwerk zijn gou den trui inleveren. De dertiende etappe werd zater dag gewonnen door Mariano Piccoli. De 29-jarige Italiaan uit de Lampre-ploeg sloop aan het einde van de rit over 143 kilo meter met start en finish m San tander weg uit een kopgroep van vijf man. Drie jaar geleden won Piccoli al eens een rit in de Vuelta, dit jaar was hij eenmaal succesvol in de Ronde van Italië. Met drie bergritten in de slot- week heeft Roberto Heras in middels een riant uitzicht op de eindzege in de Vuelta. De num mer vijf uit de Ronde van Frankrijk van deze zomer zal wel een marge moeten slaan met Casero, de betere tijdrijden Op de slotdag in Madrid wacht een individuele tijdrit. Laurent Dufaux verdween zon dag uit de Spaanse rittenkoers, die dit jaar hinder ondervindt van de Olympische Spelen. Net als de eerder afgestapte Jan Ull rich en wereldkampioen Oscar Freire gaat Dufaux zich voorbe reiden op Sydney. ANP MONZA - Het was even door bijten de laatste weken. Een dertiende plaats in Hongarije en een vijftiende in Spa. En dat bo venop al die 'nullen' van dit sei zoen. Zelf had Jos Verstappen de moed al opgegeven. „Dat wordt niets meer dit jaar", had de Nederlandse Formule 1-cou- reur zich laten ontvallen. Maar zie, gisteren waren de go den de Nederlander gunstig ge zind. Vierde in Monza in zijn ze ventigste Grand Prix Drie punten en hij komt al in de buurt van zijn beste seizoenprestatie ooit. Het podium lonkte gisteren zelfs voor Jos Verstappen, nadat een deel van het veld in de twee de chicane van het circuit van Monza was geëlimineerd. De Limburger reed daarna een vrij wel perfecte race, bevond zich zelfs enige tijd op een derde plaats, maar moest uiteindelijk Ralf Schumacher nog voor laten gaan. De Duitser kon met een grotere tank later in de race zijn enige pitstop maken en hield zo Jos Verstappen achter zich. „Ik heb natuurlijk wel even re kening gehouden met een derde plaats", zei de Nederlander la ter. „Maar na mijn pitstop wist ik het wel. Meer dan deze vierde plaats zat er niet in. Toch ben ik dik tevreden. Dat spreekt voor zich. Het ging allemaal niet zo lekker de laatste tijd, maar dit weekeinde klopte eindelijk al les. Natuurlijk had ik ook wat geluk omdat er wat wagens uit vielen, anders zou ik misschien tussen de zesde en zevende plaats zijn uitgekomen." Gunstig Roberto Heras tijdens de beklimming van de Covadonga. foto Denis Doyle/AP De race verliep gunstig voor de Nederlander, die, zo erkende hij, een matige start had. „Ik verloor teveel toeren toen ik de koppeling liet opkomen. Ach teraf was dat ook maar goed ook, want daardoor ben ik de dans in die chicane ontspron gen." Nadat de pace-car de race had geneutraliseerd reed Ver stappen op een achtste plaats. Hij passeerde vervolgens de Oostenrijkse Benetton-rijder Würz, waarna Button uitviel en de Nederlander in de punten reed. Hij haalde Fisichella in, Villeneuve viel uit en uiteinde lijk wist Verstappen ook nog met een strakke actie Ralf Schu macher achter zich te laten. Hij werd achtervolgd door BAR- coureur Zonta, maar de Brazili aan reed op een tweestops stra tegie, zodat hij veel lichter en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23