Herrie om gekozen burgemeester druppel op gloeiende plaat Productieverhoging OPEC is Netelenbos werkt aan verbod op radarverklikker Bl0f laat tienduizenden dansen aan zee 4 WEKEN VOOR 1 -uur fotoservice Van de Vlugt en Stheins winnen d'Or toneelprijzen Nederlander gaat in België auto te lijf met koevoet Tankerbotsing PZC PvdA, VVD en D66 ernstig verdeeld over inhoud wetsvoorstel Drie kinderen aangereden op oversteekplaats Molukse jongeren blijven dreigen Prijzenslag om benzine BMW investeert miljard mark in nieuwe fabriek Magere oogst voor hoofdklassers Safin overklast Sampras 13 25° §15° ZO 3 Zomerse dag Optrekkende mist, daarna flinke zonnige perioden bij middagtemperaturen rond 25 graden. 243e jaargang no. 215 maandag 11 september 2000 losse nummers 1,85 UTRECHT - Bram van de Vlugt en Marie-Louise Stheins hebben gister avond respectievelijk de Louis d'Or en de Theo d'Or gewonnen voor hun prestaties op het toneel. De prijzen worden jaar lijks uitgereikt aan de ac teur en actrice die in de ogen van een vakjury de beste dragende rol speel den. De uitreiking in de Utrecht werd gepresen teerd door Kamervoorzit ter Van Nieuwenhoven. Van der Vlugt won de prijs voor zijn rol in Kopenha gen, een stuk van het Noord-Nederlands To neel. Stheins is gelauwerd voor haar vertolking van vijf vrouwen in het stuk Reigen. Behalve de Louis d'Or en de Theo d'Or zijn nog prijzen uitgereikt aan Jim van der Woude voor de beste mannelijke bijrol en voor Tamar van den Dop voor de beste vrou welijk bijrol. ANP door Fred van Essen DEN HAAG - De verhoging van de olieproductie met 800.000 vaten per dag door de OPEC- landen is niet de gehoopte op lossing voor de brandstof- schaarste in de wereld. De OPEC schuift volgens ana listen met statistieken. De pro ductie zal in werkelijkheid nau welijks worden opgevoerd. En zelfs als dat wel zou gebeuren, is de extra olie een druppel op de gloeiende plaat, die ook nog eens te laat komt voor de winter. Niet meer dan 'een stap in de goede richting', noemde De Ne- derlandsche Bank de maatregel gisteren. De beloofde 800.000 vaten van 159 liter per dag extra vormen minder dan drie procent van de totale productie van de tien OP- EC-landen, het olieproduceren de kartel dat de geïndustriali seerde wereld in zijn greep houdt. Saillant is dat Saoedi- Arabië eenzijdig zijn dagpro ductie in juni al officieus heeft verhoogd met 600.000 vaten per dag. Het vond dat het er bij het toen gesloten OPEC-akkoord bekaaid afkwam. Niemand wist dat tot kroonprins Abdullah het tijdens een onderonsje met pre- (Advertentie) LOOPBAANPROBLEMEN! bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Telefoon: 0113-232013 sident Clinton meedeelde als ware het een interessant weetje. Zo zijn er nog een paar landen die een extraatje oppompten. De officiële OPEC-telling kwam gisteren op een paar va ten na uit op de extra 800.000. Afwachten is nu hoe de OPEC de maatregel uitlegt: als werke lijke extra of als formele extra. Arialisten zijn bang voor dat laatste. Dat zou beteken dat er geen vat meer wordt opgepompt, of dat de OPEC-landen de productie voor binnenlands gebruik houdt. Te weinig dus om soelaas te bieden aan de reusachtige hoeveelheden die nodig zijn voor de op volle kracht draaien de economieën. Daarvoor zou den minstens 400.000 werkelijk extra geëxporteerde vaten no dig zijn. Maar ook dan zou de verhoging te laat komen voor de naderende winter, wanneer tientallen mil joenen Amerikanen zich warm houden met olie. Olie die van daag uit de grond wordt ge pompt, is per oliepijp, schip en tankwagen te laat door de raffi naderij heen om in december kachels te laten branden en au to's te laten rijden. De schaarste zal dus nog aan houden en de olieprijs zal moge lijk doorstijgen. Het Ameri kaanse ministerie van Energie zei gisteren daar rekening mee te blijven houden. Afgelopen week bereikte die prijs een nieu we hoogtepunt van 35 dollar per vat. GPD pagina 5: Frans beleid afgekraakt In Bagdad werd gisteren onderhoud gepleegd aan de Dora-olieraffinaderij. foto Faleh Kheiber/RTR ANTWERPEN - De poli tie in het Belgische Boechout heeft gisteren een 46-jarige man uit Bre da opgepakt nadat deze de ramen van een Belgi sche personenwagen met een koevoet aan diggelen had geslagen. De arrestant had de auto, waarin een familie met kinderen zat, eerder klemgereden. De reden voor het gedrag van de Nederlander is on duidelijk. Hij bleek in elk geval te veel te hebben ge dronken. Zijn rijbewijs is ingenomen. De vrouw in de Belgische wagen moest met een shock worden op genomen in een zieken huis. Belga van onze regioredactie HILVERSUM - Radarverklik kers en lasershields worden bin nenkort verboden. Dit kondigde minister Netelenbos van Ver keer gisteren aan in het Radio 1 Journaal. Zij noemde het 'heel dwaas' dat deze apparaatjes in ons land nog steeds te koop zijn. „Ze zijn alleen maar bedoeld om de wetten te ontwijken." De politierechter in Middelburg bepaalde in juli dat het gebruik van zogenoemde lasershields strafbaar is. Het gaat om appa raten die door de politie ge bruikte mobiele snelheidsme ters (laserguns) storen. De rechter gaf een man uit Kam perland duizend gulden boeten voor het gebruik van het appa raat. Bovendien vond de rechter dat de lasergun voor de politie een rechtmatig opsporingsmiddel is. De Hoge Raad gaf hem daar in augustus in gelijk en bepaal de dat de politie snelheidscon troles met lasergun of laserpa trol mag blijven uitvoeren, ook al worden die niet in wet- of re gelgeving genoemd. Met de aa nkondiging dat het be zit en de verkoop van laser shields en radarverklikkers bin nenkort worden verboden, volgt Netelenbos het advies van de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. Volgens deze organisatie zetten radarverklikkers en soortgelijke apparatuur aan tot hardrijden. In andere Europese landen zijn dergelijke verklikkers al lang taboe. Netelenbos bereidt ook een har dere aanpak voor van drankrij ders. Automobilisten worden dan strafbaar als ze een alcohol promillage van 0,2 of meer in ROSSUM - Op de Waal ter hoogte van Rossum zijn tegen middernacht twee olietankers op elkaar gebotst. Het gaat om de Liguria, geladen met 2500 ton nafta en de Mira, waarvan de lading vannacht nog onbekend was. Een woord voerster van de waterpolitie meldde aanvankelijk dat er ver moedelijk aardolie vrijkwam Rond 01.00 uur is die waarschu wing weer ingetrokken. ANP hun bloed hebben. Nu ligt die grens nog op 0,5 promille. Eer der kondigde de bewindsvrou we al aan voor mensen die net hun rijbewijs hebben de grens op 0,2 te willen stellen. Zij wil dit nu echter voor alle automo bilisten laten gelden. Het stren gere beleid wordt voorbereid in samenwerking met het ministe rie van Justitie. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat: nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. cII8 President van de RMS, de Zuidmolukse regering in ballingschap, Tutuhatu- newa (rechts) heeft zater dag een vergeefse poging gedaan om de Vrije Moluk se Jongeren in toom te hou den. De laatsten blijven onverkort dreigen met harde acties, ondanks de arrestatie van hun twee woordvoerders Makatita en Patti. Niet een van de Zeeuwse hoofdklassers slaagde er zaterdag in te winnen. De voetballers van Hoek en Kloet inge verloren hun tweede competitiewedstrijd, Oostkapelle speelde gelijk. Hoek sneuvelde in Veenendaal met 3-1 tegen Dovo. Kloetinge verloor op eigen veld nipt van ASWH (0-1Oostka- pellegaf thuis een 3-1-voorsprong weg tegen Beurs- bengels (3-3). 1 radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland. 7,9 en 11sport. 13,14,15,16,17,18,19,20,21,23 en 24. door Hans van Soest DEN HAAG - De in het re geerakkoord afgesproken komst van de gekozen burgemeester staat op de tocht door diepe onenig heid in de regeringscoali tie. PvdA, D66 en VVD zijn er de afgelopen week tijdens verschillende cri sisberaden niet in ge slaagd om deze ruzie bij te leggen. D66 dringt al jaren aan op een gekozen burgemeester, PvdA en vooral WD voelen hier niets voor. Als compromis is in het re geerakkoord afgesproken dat gemeenteraden de mogelijkheid krijgen de bevolking in een refe rendum te raadplegen bij het voordragen van een burgemees terskandidaat. De minister van Binnenlandse Zaken houdt ech ter het laatste woord. Woensdag wordt dit wetsvoorstel behan deld in de Kamer. Intussen pro beren de kibbelende regerings partijen hun conflict alsnog bij te leggen. De problemen begonnen toen de PvdA twee weken terug aangaf het voorstel te willen wijzigen. De partij wil de burgemeester door de gemeenteraad in het openbaar laten voordragen. De minister zou de benoeming slechts bij zeer hoge uitzonde ring mogen blokkeren. CDA en GroenLinks gaven onmiddel lijk aan het idee te steunen, waardoor er een meerderheid voor is in de Kamer. Dit gaat de WD echter veel te ver. „Wij willen de afspraken die gemaakt zijn in het regeerak- SCHIEDAM - Drie kinderen van drie en twaalf jaar zijn za terdag in Schiedam aangereden op een voetgangersoversteek plaats. Eén van hen, een twaalf jarig meisje, is gisteren aan haar verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde om onge veer half zeven 's avonds. Vol gens getuigen reed de automo bilist door het rode licht. De drie kinderen, een jongetje van drie en twee meisjes uit Schiedam, raakten ernstig gewond. Na het ongeluk ging de bestuur der er volgens getuigen vandoor en ging de bijrijder op de be stuurdersstoel zitten. Deze 25- jarige Rotterdammer gaf zich tegenover de politie uit als de bestuurder. Hij zit vast. De poli tie zoekt uit wie de echte be stuurder was. ANP door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het concert in zee van Bief was bedoeld als opwarmertje voor het festival Film by the Sea en tegelij kertijd als afsluiting van de toer van hun cd Boven. Maar het opwarmertje op een ponton voor het Vlissingse bad- strand werd een indrukwekkend spek takel, waar volgens de politie naar schatting zestigduizend mensen getui ge van waren. Welkom thuis zong Paskal Jakobsen vanaf het vlot. Zijn stem en de muziek haalden met gemak het publiek op het strand, de boulevards en in de flats en huizen. Het publiek was verspreid van de Coosje Buskenstraat tot het windor- gel, anderhalve kilometer verderop. Jong en oud deinde en zong mee. Maar de diehards wilden meer. Ze misten de gezichtsuitdrukking van hun idolen en gingen het water in om naar het ponton te zwemmen. Een onmogelijke opgave. Ze moesten genoegen nemen met de verkoeling die het water bracht. Warm was het op en rond het strand. Of zoals Jakobsen samenvatte: „Alles zit ons vandaag mee." Het water was rus tig, het weer prachtig en er was veel meer publiek op de been dan verwacht. Bijna had de zanger te vroeg gejuicht. Een knetterend geluid klonk en verder spelen was onmogelijk. De installaties gingen uit om de technische storing op te sporen. Een van de microfoons bij drummer Chris Götte bleek de boos doener. Met 'Wat zou je doen' hervatte Blof het optreden. „Het zou een vreselijke dom per zijn geweest als dit mis was ge gaan", zei Nadine van Schaik uit 's Gra venpolder. „Het is geweldig en vreemd. Bij een vorig concert stond ik bijna vooraan, nu ook, maar ik zie niet hoe ze kijken." Het was een unieke happening, vond de Zeeuwse fanMet je voeten in het water of het natte zand in Vlissingen naar Blof kijken. Net zo bijzonder was het ook voor de bandleden, of liever 'super', zoals Götte na afloop zei. „We hebben hard moeten werken om contact met het publiek te krijgen. De afstand was groot. En onder normale omstandighe den klappen de mensen mee in de maat. Maar nu waren ze echt een tel later dan ik. Dat was wennen. Maar mijn hemel: wat is normaal?" foto Lex de Meester MÜNCHEN - De Duitse auto producent BMW steekt een mil jard mark in de nieuwe fabriek, waarvoor het concern al eerder plannen heeft gemaakt. De onderneming wil in 2004 met de autofabricage in de nieuwe vestiging van start gaan. Waar de fabriek komt te staan is nog niet duidelijk. Dat zegt concemleider, Joa chim Milberg, vandaag in een vraaggesprek met het Duitse dagblad Die Welt. DPA koord nakomen, maar het moet ons niet onmogelijk gemaakt worden", zegt vice-fractievoor- zitter Comielje. De liberalen willen absoluut dat de minister het laatste woord houdt. Als het PvdA-amendement wordt aan genomen overwegen de libera len tegen de hele wet te stem men. Het CDA zal waarschijn lijk ook tegen de wet als geheel stemmen. CD A-Kamerlid Ver hoeven: „Wij voelen voor een burgemeester die wordt geko zen door de gemeenteraad, maar zien absoluut niets in een referendum." In dat geval zal het wetsvoorstel het niet halen in de Kamer. D66 durft nog niet te zeggen dat dit voor de partij onaanvaardbaar is. Vorig jaar viel het kabinet al eens over een soortgelijke kwestie in de Nacht van Wiegel. Maar directe in vloed van de burger op de bur gemeestersbenoeming is altijd één van de belangrijkste verkie zingsbeloften geweest van de democraten. Als het wetsvoor stel sneuvelt, wordt de partij on geloofwaardig. De bal ligt nu bij de PvdA. Als die haar amendement doorzet, zal de wet er door het stemge drag van CDA en WD niet ko men. PvdA kamerlid De Cloe zegt nog niet te weten hoe het nu verder moet. „Er is een meerder heid voor een oude wens van ons om de gemeenteraad de burge meester te laten benoemen. Maar als dit betekent dat er uit eindelijk helemaal geen nieuwe wet komt, zijn we nog verder van huis." GPD De prijzenslag tussen de Goese benzinepompen duurt voort. Terwijl in heel Europa automobilisten klagen over de bedra gen die voor een volle tank moeten worden neerge- teld, lopen in Goes de kortingen op tot 31 cent per liter. Marat Safin heeft zon dag in New York de fi nale van het US Open gewonnen. De 20-jari ge Rus was opper machtig tegen Pete Sampras- 6-4 6-3 6-3. Safin, als zesde ge plaatst, hield Sampras daarmee af van zijn veertiende grand- slamtitel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1