Bewogen race op Monza RKC voelt zich oneerlijk behandeld Twee Korea's samen in openingsceremonie US Open duurt dag te lang voor Sampras Lichte verwondingen Kalun Yu bij ongeluk Justitie Italië onderzoekt dood van brandweerman Grote crash vlak na start op supersnel circuit Seizoen voorbij voor Nilis Twee doden bij marathon in Berlijn L1 ?ZC si por maandag 11 september mX. 13 Ï000 Vechtlust Kapelle wordt beloond MONZA - De officier van Justi tie in het Italiaanse Monza stelt een onderzoek in naar de dood van brandweerman Paolo Gin- slinberti. De 30-jarige man overleed zondag aan zijn ver wondingen veroorzaakt door een crash in de eerste ronde van de Grote Prijs van Italië. Officier Bellomo zal de vijf cou reurs - Frentzen, Trulli, Coul- thard, Barrichello en De La Ro sa - die allen in de bewuste bocht crashten, ondervragen. Daarnaast heeft hij omwille van het onderzoek beslag laten leg gen op de bolides van de rijders. Van de coureurs raakte niemand gewond. Ginslinberti bevond zich ten tij de van het ongeluk aan de rand van het circuit. Hij werd geraakt door rondvliegende brokstuk ken en een band. De man moest naar het ziekenhuis worden ge bracht met verwondingen aan onder meer borst en hoofd. Langs de baan werd gepoogd het leven van Ginslinberti te redden, maar reanimatie mocht niet meer baten. Alle coureurs hebben na afloop van de race hun medeleven betoond aan de nabestaanden van het slachtof fer. Al in de tweede bocht van de openingsronde deed zich het on geval voor, waarbij vijf cou reurs de strijd moesten staken. Bij het ingaan van de tweede bocht op het circuit van Monza reed de Duitser Frentzen zijn bolide tegen die van Jordan- teamgenoot Trulli en de Ferrari van Barrichello. De drie vlogen de bocht uit, waarna ook Coul- thard en De la Rosa in de crash betrokken raakten. Samen met Irvine, die al uit de eerste bocht vloog en moest opgeven, waren er op dat moment zes rijders uit de race. ANP/GPD Terneuzen alleen aan de leiding Nieuw succes ruiter Van Lieren Korfballers nog op zoek naar vorm Ajax heeft moeite met Groningen Clinton verrast blije Williams Zeeuwen vooraan bij EK roeifietsen van onze sportredactie MONZA - De Grote Prijs van Italië For mule 1 kende gisteren een gouden en een zwarte kant. De gouden was voor winnaar Michael Schumacher en ook voor Jos Verstappen, die vierde werd. De zwarte was voor een handvol ge crashte coureurs, maar vooral voor Paolo Ginslinberti. Geen bekende naam in de Formule 1, maar een Itali aanse brandweerman die na de grote crash in de openingsronde om het leven kwam. Schumacher, eindelijk na vijf races weer eens winnaar, huilde na afloop. Niet om de dood van Ginslinberti, want daarvan had de Duitser op dat moment geen weet. De tranen waren van geluk. „Deze zege", zei hij veel later, toen hij zich weer enigszins in bedwang had, „doet me veel meer dan die van twee jaar geleden. Ik lijk de emotie van dit circuit wel meer te voelen dan vroeger. De mensen zijn zo enthousiast; voor Ferrari is dit alles zo belangrijk." „Bo vendien", ging hij verder, „is er de laat ste weken wel wat gebeurd." Het leek alsof er een zware last van zijn schouders was gevallen. Ferrari bleek toch nog te kunnen winnen, Michael Schumacher bleek toch nog te kunnen winnen. Daar werd de laatste maanden nogal aan getwijfeld. Op de vraag of de evenaring van Senna's record (41 over winningen) iets met zijn tranen te ma ken had, reageerde Schumacher af standelijk: „Ik behoud mij het recht voor sommige antwoorden voor mijzelf te houden." De emotionele uitbarsting van Schu macher was de climax van een bewogen Formule 1-race, zoals er al zoveel wa ren dit seizoen. Het ging al gelijk mis in de eerste chicane op het hogesnelheids- circuit van Monza. Viel daar de schade nog wel mee - alleen Irvine viel uit - er ger werd het in de tweede. De chaos werd veroorzaakt, zo zei Jordan-cou- reur Frentzen, door Barrichello, die on verwachts op de remmen zou hebben getrapt. Frentzen dook op teamgenoot Trulli, Trulli op Barrichello, Coulthard raakte klem en Pedro de la Rosa, de teamgenoot van Verstappen, werd ge lanceerd. Het was een wonder dat de Spanjaard er zonder kleerscheuren af kwam. De Arrows had op dat moment een snelheid van 330 kilometer per uur. De la Rosa stond enkele minuten later alweer ontspannen de journalisten te woord. Alsof er niets was gebeurd. Vergissing De safetycar kwam in het veld en moest tien ronden de paardenkrachten achter zich in bedwang houden. Daarna kon de race opnieuw beginnen. Na afloop toonde Schumacher zich overigens op nieuw van zijn sportieve kant. Want vlak voor de safetycar verdween, trapte de Duitser nog eens op de remmen. „Dat was een vergissing, gemaakt onder de druk van de omstandigheden. Het was geen opzet en ik maak hierbij mijn ex cuus aan de rijders die het slachtoffer werden van die actie." Dat was alleen de jonge Brit Jenson Button, die door Schumachers onverwachte actie in het gras ging en zoveel grip verloor dat hij even Tater van de baan vloog. Na de lange interventie van de safety car, was de race in feite beslist, aange zien de meeste teams slechts één keer in de pits zouden komen. Schumacher reed zonder problemen naar de eindze ge, waarmee de spanning in de strijd om de titel volledig terug isHakkinen likte zijn wonden en telde zijn zegeningen. „Ik ben allang blij dat ik de finish heb gehaald en nog zes punten heb ver diend. Het scheelde maar een haartje of ik was er ook afgegaan Hakkinen is nog wel wk-leider. Met twee punten voorsprong op Schumacher. van onze sportredactie SYDNEY - Noord- en Zuid-Ko- rea doen vrijdag voor de eerste keer tijdens de Olympische Spe len gezamenlijk mee aan de ope ningsceremonie. Dat maakte Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC), zondag in Sydney bekend. Hij deelde de historische gebeurte nis mee in zijn openingstoe spraak tijdens de IOC-sessie in de befaamde opera van Sydney. De beide Koreaanse landen wa ren een halve eeuw geleden ge wikkeld in een bittere burger oorlog (1950 tot 1953). Er werd officieel nooit vrede gesloten. Eerder dit jaar werden de ver houdingen voorzichtig enigs zins genormaliseerd. Woensdag nog had Samaranch zich weinig optimistisch ge toond over het gezamenlijk op marcheren van de beide Kore aanse teams. Op dat moment had Noord-Korea het stand punt over het vooi'stel van het IOC nog niet bekendgemaakt. De 80-jarige IOC-voorzitter verklaarde tijdens een perscon ferentie in Sydney dat de teams van beide landen achter een vlag zullen lopen, die de eenheid van de beide staten op het Kore aanse schiereiland moet symbo liseren. Elk team vaardigt een vlaggendrager af. „Dit is een boodschap van solidariteit, vre de en vriendschap voor de Spe len van 2000, de Olympische Be weging en de hele wereld", zei een trotse Samaranch Compromis Het IOC probeerde een compro mis te bereiken nadat de pol itie- ke leiders in Seoul (hoofdstad van Zuid-Korea) en het Noord- Koreaanse Pjongjang in juni voor de eerste verzoeningsge- sprekken bijeen waren geko men. Samaranch: „We hebben veel over deze zaak gecorres pondeerd. Daarna bleek hier in Sydney twee dagen overleg te volstaan om tot een vergelijk te komen." Overigens geldt de Koreaanse eenheid op de Olympische Spe len slechts één dag. De sporters van beide teams nemen geschei den aan de wedstrijden deel. RTR IPSWICH - Oud-PSV'er Luc Nilis is getroffen door een zware blessure. De aanvaller van As ton Villa brak zaterdag tegen Ipswich Town zijn rechter kuit en scheenbeen. Het seizoen is voor de Belg voorbij. Nilis (33) onderging zaterdag middag in het Ipswich Hospital twee operaties. Bij de eerste werd de dubbele breuk met me talen pennen en platen 'gerepa reerd'. Enkele uren later onderging Ni lis een nieuwe ingreep. Omdat de Belg verging van de pijn werd rondom de breuken operatief een aantal bloedproppen ver wijderd Daarmee nam de druk in zijn rechterbeen af Voor Nilis was het seizoen zater dagmiddag al kort na het begin van zijn vierde competitie-op treden ten einde. Na vier minu ten botste de Belg tegen Ips- wich-doelman Richard Wright. Beiden hadden in het straf schopgebied vooral oog voor een hoge bal en niet voor elkaar. Ipswich-clubarts Steve Laza rus verleende eerste hulp.GPD van onze sportredactie NEW YORK - De US Open duurde een dag te lang voor Pete Sampras. Eén set, tegen Ri chard Krajicek, had de Ameri kaan moeten afstaan voor hij de finale bereikte. Daarin trof hij zondag de pas 20-jarige Rus Marat Safin, die hem een van de gevoeligste nederlagen uit zijn loopbaan toebracht: 6-4 6-3 6-3. Zaterdag sprak Marat Safin nog zijn frustratie uit over zijn on bekendheid in New York. De Rus had zich moeten legitime ren om mee te mogen met de spe lersbus. „Als het publiek me in de finale zo behandelt, zal ik wellicht een pet moeten dragen met mijn naam erop." Indruk Na zondag is dat niet meer no dig. De jonge Rus, ingezetene van Monaco, maakte indruk door topfavoriet Pete Sampras weg te spelen. Safin had zater dag al op grootse wijze de finale bereikt. Tegen de Amerikaan Todd Martin stond hij geen set af: 6-3 7-6 7-6. Sampras had op dezelfde dag laten zien dat hij de aanstormende jeugd nog al tijd de baas kon zijn De 19-jari- ge Australiër Lleyton Hewitt kreeg geen set cadeau: 7-6 6-4 7-6. Sampras, als vierde geplaatst in New York, opende de partij met een ace. Safin deed in zijn eerste opslagbeurt hetzelfde waarna het tot 3-3 gelijk opging. Safin was de eerste die een breakpunt benutte. De onbevangen spe lende Rus won niet veel later de eerste set: 6-4. Sampras moest zich laten be handelen aan zijn opgezwollen voet. Safin, de eerste Rus in de finale van de US Open, was ook in de tweede set een koele afma ker. Het eerste de beste break- punt, bij 3-3, werd benut. Het publiek in New York schreeuw de om „Pistol Pete", die ver moeid oogde. Een dubbele fout van de Amerikaan leverde Safin de tweede set op: 6-3. Safin was Sampras een maand geleden in Toronto ook al de baas. Maar zijn staat van dienst was niet van dien aard dat de Amerikaan, op jacht naar zijn veertiende grandslamtitel, vooraf ongerust had moeten zijn. Een kwartfinaleplaats op Roland Garros van dit jaar was tot aan de US Open zijn beste re sultaat in een grandslam-toer- nooi. In New York had hij ruim drie uur meer nodig dan Sampras om de finale te haïen. Safin speelde onder meer twee vijfsetters, te gen de Italiaan Pozzi en de Fransman Grosjean. Van ver moeidheid viel in de eenzijdige finale niets te bespeuren. Ook in de derde set was Safin opper machtig. Na ruim anderhalf uur was het gebeurd. De laatste set (6-3) bleek een formaliteit. Ma- rat Safin heeft definitief naam gemaakt in New York. ANP door Koen de Vries MIDDELBURG - Tafeltennis ser Kalun Yu heeft zaterdag middag bij een eenzijdig auto ongeluk lichte verwondingen opgelopen. De Middelburger klaagde gisteravond vooral over een pijnlijke nek. Yu (18) botste zaterdag met zijn auto tegen de vangrail, sloeg twee keer over de kop en kwam op zijn kop tot stilstand in een sloot. Hij was onderweg van Eindhoven naar Wessem in Noord-Limburg. Onderzoek in een ziekenhuis leerde dat Yu be halve vele blauwe plekken en een pijnlijke nek er heel goed vanaf was gekomen. „Het is een wonder dat ik niets ernstigs heb Mijn auto is total loss", zei Yu gisteravond. „Ik ben erg ge schrokken en zit nog steeds een beetje te trillen." Vandaag be zoekt hij opnieuw een arts. Yu was van plan om deze week met een deel van de nationale selectie te trainen in Wessem. Daar ziet hij vanaf. Hij verblijft voorlopig in Middelburg. Het ongeluk is even een streep door de rekening van de voormalige speler van 't Zand. Hij begon met zijn ploeg Borussia Dort mund sterk in de competitie van de tweede Duitse Bundesliga, dankzij twee zeges waaronder die op kampioenskandidaat Werder Bremen. Positief is dat de Duitse compe titie even stil ligt. Op 1 oktober wordt die hervat. In plaats van de 38 millimeterbal wordt er een bal met een doorsnede van 40 millimeter gebruikt. Pedro de la Rosa stuitert de grindbak in op het circuit van Monza. De coureur bleef ongedeerd. foto Sergio Fermi/EPA BERLIJN - De 27e marathon van Berlijn is zondag overscha duwd door het overlijden van twee deelnemers. Artsen slaagden er tijdens de wedstrijd niet in een 38-jarige atleet uit Panama te reanime ren. Een 60-jarige Deense deelne mer overleed op weg naar het ziekenhuis aan de gevolgen van een hartaanval. Tijdens de edi ties van de Berlijnse marathon in 1986 en 1990 viel ook al een slachtoffer te betreuren. De winst in de marathon ging naai de Keniaan Simon Biwott. Hij realiseerde een tijd van 2.07,42 uur. Biwott was eigenlijk als haas van start gegaan. DPA Feyenoord koploper na 3-1-overwinning op Waalwijkers doQr Marcel van der Kraan ROTTERDAM - De competitie leider is Feyenoord beter gezind dan RKC. De Brabantse club werd dit weekeinde afgeser veerd (3-1) als koploper. Vol gens RKC-coach Martin Jol was dat mede het gevolg van het overladen programma dat zijn team op z'n bord heeft gekregen. „Het kan alleen in Nederland dat de ene club drie keer in zes dagen moet voetballen en dat een grote club als Feyenoord bijna een maand niet in actie hoeft te komen", foeterde Jol. „Wanneer speelt Feyenoord nu weer thuis", vroeg hij geïrri teerd aan zijn gehoor „Pas op 21 oktober? Kijk, dat bedoel ik nou. Hel is ronduit belachelijk dat Feyenoord zo fris als een hoentje tegen ons in het veld kan komen." De vraag is of het verschil tussen Feyenoord, de nieuwe nummer één van Nederland, en de Waal- wijkse formatie werkelijk al leen in de vermoeidheid van de RKC-spelers en de frisheid van de Feyenoorders zat. De manier waarop het elftal van Jol zich in de Kuip manifesteerde maakte duidelijk dat de hoge notering op de ranglijst met enig geluk tot stand is gekomen. De dadendrang van Feyenoord, dat zijn aspiraties in de met eni ge fantasie als topper geëtiket teerde confrontatie vanaf de eerste minuut aan het eigen pu bliek liet zien, stond bijvoor beeld in schril contrast met de ideeën van RKC. Het elftal van Van Marwijk zag in de afgelo pen week hoe de concurrenten Ajax en PSV in de fout gingen en rook de kans om door te stoten naar de kop van de eredivisie. Het proces, dat zich op dit mo ment in de hoofden van de Feye- noord-spelers afspeelt, is inte ressant. Na de uitschakeling voor de Champions League kwam er een golf van pessimis me in Rotterdam-Zuid. Er werd opnieuw gekeken naar de forse investeringen die PSV (Kezman voor 25 miljoen, De Jong 10 mil joen, Hofland 10 miljoen) deed. Maar nu is gebleken dat men in Eindhoven en Amsterdam ook de nodige klasse ontbeert, is er opeens de drang om toch de strijd aan te gaan. Versteld Feyenoord voelt dat het in de af gekalfde vaderlandse competi tie geen ondergeschikte rol hoeft te spelen. Met Bona ven ture Kalou en Leonardo heeft de club unieke kwaliteiten op de flanken. Martin Jol keek zater dagavond met stijgende verba zing naar de explosies van Leo nardo. „Michael Lamey, de tegenstan der van Leonardo, is een van de snelste spelers in mijn selectie. Hij is echt heel rap. Daarom stond ik versteld dat Leonardo nog sneller was. Zijn passeerbe wegingen waren goed, eigenlijk was het een genot om te zien", zei Jol, die Lamey niet naar de kant kon halen omdat hij geen geschikte vervanger op de bank had zitten. Het was daarom triest voor Lamey dat hij zijn lij densweg moest vervolgen. Leo nardo bezorgde hem een drama tische avond. Jol: „Ik vind dat Leonardo het grootste talent is dat er dit sei zoen in Nederland rondloopt. Feyenoord had al een aardige ploeg, maar een jongen als Leo nardo geeft het elftal meer 'drive'. En het was al niet ver keerd om Kalou in je elftal te hebben..." De eerste 25 minuten van Feye- noord-RKC waren dank zij de bevliegingen van Leonardo bij vlagen zelfs sensationeel. De Waalwijkse defensie wankelde en Jon Dahl Tomasson had in die fase al een hattrick kunnen sco ren. De Deen bleef zaterdag avond op één treffer steken om dat hij het werk van Feyenoords kleine Braziliaan niet kon af maken en na rust ook niet vanaf de penaltystip kon scoren. Afstraffing Tomasson had na elf minuten het net al gevonden. Kalou ver grootte halverwege de voor sprong met een fraaie stiftbal. Op dat moment stond RKC met de rug tegen de muur en vreesde Martin Jol voor een zware af straffing. „Als Feyenoord ons toen bij de keel had gegrepen, waren we de klos geweest. Het tegenovergestelde gebeur de. Feyenoord nam gas terug en speelde tot diep in de tweede maar het typeerde eigenlijk de helft met de handrem erop. onvolwassenheid die kennelijk Waarom begreep niemand, nog in de groep zit. Igor Korne- jev gaf de overwinning van Fey enoord uiteindelijk nog wat glans door de bal van afstand via de binnenkant van de paal achter Rob van Dijk te prikken. Het was een van de weinige bril jante acties, die Kornejev had. De kleine Rus blijkt ook maar een mens te zijn. Hij is niet in staat elke week te vlammen in de spits. Rick Hoogendorp kan dat ook niet, maar de RKC-spits pikte tegen Feyenoord toch weer zijn goaltje mee. Acht minuten voor het einde redde hij de eer voor zijn club bij een van de spaarza me counters. Feyenoord - RKC 3-1 (2-0). 12. To masson 1-0, 26. Kalou 2-0, 70. Kor nejev 3-0, 83. Hoogendorp 3-1. Scheidsrechter: Van Dijk. Rode kaart: 86. Teixeira (RKC, 2xgeel) Gele kaart: Nuscimento, Van den Berg, Nwakire (RKC). Aantal toe schouwers: 33.500. Bijzonderheid: 77. Tomasson (Feye noord) mist strafschop Feyenoord: Dudek; Gyan, Van Won deren, De Haan en Rzasa, Bosvelt, Kornejev (73. Somalia) en Paauwe; Kalou, Tomasson en Leonardo (77 Van Vossen). RKC: Van Dijk; Lamey (81. Redan), Nascimento, Teixeira en Nwakire, Cornelisse, Van den Berg, Van Wan- rooy en Lanckohr; Gudjonsson (64. Van Dinteren) en Hoogendorp. GPD Scheidsrechter Van Dijk leest Feyenoorder Igor Kornejev de les nadat de speler ruzie had met een RKC-speler. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13