Wereldproblemen op agenda VN PZC Rebelse Molukse jongeren ontmoeten begrip in Zeeland PZC Verplichtingen Homohuwelijk in de kerk volgens bisschop Simonis onmogelijk Suriname papt aan met buren feiten en meningen 2 Regeringsleiders bijeen voor driedaagse conferentie in New York woensdag 6 september 2000 de twintigste eeuw denkbaar was. „Een stel goeie hersenen, dat is het belangrijkste", con cludeerde Annan. „En hersenen zijn bij uitstek een grondstof die gelijkelijk over de wereld is ver deeld." De stroperige bureaucratische VN-organisatie staat niet be kend om haar slagkracht en doortastendheid. Neemt Annan met zijn allesomvattende Plan van Aanpak niet teveel hooi op de vork? Loopt hij zo niet het le vensgrote risico dat de Millen nium Top uitmondt in een slot verklaring die - als zo vaak - voornamelijk bestaat uit ge bakken lucht? Annan eerder dit jaar: „Het gaat niet om de vraag of we de moge lijkheid hebben om de grootste problemen van de mensheid aan te pakken. Die mogelijkheid hebben we. Daarover valt niet te twisten. De relevante vraag is of we met z'n allen de wil hebben om die problemen op te lossen." De zacht sprekende diplomaat Annan heeft ontegenzeglijk een groter charisma dan zijn meest recente voorgangers. Maar hoe invloedrijk is een secretaris-ge neraal van de VN vandaag de dag, ruim vijftig jaar na de op richtingvan de volkerenorgani satie? De Veiligheidsraad van de VN. het verreweg invloedrijkste forum van Annans organisatie, stond als een kleuter aan de zij lijn toe te kijken tijdens de jong ste confrontaties tussen de Ver enigde Staten en Irak. Bi] de oorlog over Kosovo, tussen de NAVO en Milosevic' Servië ging het niet anders. Verdwenen Annan hoopt vurig dat Kosovo en Irak de uitzonderingen zijn op de regel dat de Veiligheids raad van de VN 's werelds meest prestigieuze forum is op het ge bied van vrede en veiligheid. De VN-chef zou ditzelfde deze week uit eerste hand willen ho ren van de voornaamste wereld leiders. Probleem is dat de machtigste onder hen, president Clinton, kan beloven wat hij wil zonder dat dit wezenlijke invloed heeft op de uiteindelijke positie van de VS. Clinton is immers binnen een half jaar van het wereldto neel verdwenen. Onder zijn op volger kan alles weer alles an ders liggen. GPD De Tweede Kamer heeft de bizarre dans rondo* wijziging van de Bestrijdingsmiddelenwet 196;; afgesloten, waarna D66 de vloer heeft verlate: met een stramme buiging in de richting van de milieui beweging. Voor aanvaarding van de wetswijziging waJ de medewerking van de Democraten tenslotte niet no- dig. Zij wisten een zweem van groen in het vaandels behouden, zonder dat daaruit negatieve consequenties voor de landbouw voortvloeien. De VVD, het CDA en de kleinere Reformatoren leverden voldoende stemmes voor het wijzigingsvoorstel. Agrarisch Nederland kan, na te lang in het ongewisse!? zijn gelaten, tevreden zijn. Het College voor de Toela ting van Bestrijdingsmiddelen (CTB) moet voortaan toetsen op vier inplaats van drie criteria. Het college dient niet alleen te kijken naar de arbeidsomstandighe den, de volksgezondheid en het milieu. Er dient tevens te worden bezien of een middel voor de landbouw on misbaar is. In de praktijk houdt de wetswijziging in dat boeren en fruittelers een jaar of zes respijt krijgen. Dan zal er. naar nu wordt aangenomen, Europese regelgeving zijn waarnaar zij zich hebben te richten. En daarmee ver vallen bezwaren die verband houden met concurrentie vervalsing binnen Europa. Het debat rond de bestrijdingsmiddelen had een uiters: grillig verloop. De afgelopen maanden tekenden ziel wisselende meerderheden af voor verschillende termij nen waarbinnen het gebruik van de gewraakte bestrij dingsmiddelen nog zou worden gedoogd. Achter het dispuut ging een sterke symboliek schuil. De milieubeweging koos voor een harde, fundamentalis tisch aandoende houding en leek op die manier toch vooral een krachtige uitstraling te willen tonen. De! land- en tuinbouw ervoer die benadering als een oor logsverklaring. Als een reeks bestrijdingsmiddelen me; onmiddellijke ingang zou zijn verboden, zouden de ver houdingen voor geruime tijd ijzig zijn geworden. Eu daarmee zou de milieubeweging haar doel zijn voorbij gestreefd. Een aantal van haar wensen kan alleen met medewerking van de landbouw worden vervuld. De landbouw kan met de veranderde wetgeving wel uit de voeten. De diversiteit van teelten, van grote beteke nis voor de bedrijfstak in moeilijkheden, hoeft niet in het gedrang te komen en de concurrentieverhoudingen worden niet verder verstoord. Het besluit dat nu is genomen, is niet finaal. De druk op de landbouw om het gebruik van gewasbeschermings middelen te verminderen, zal blijven en op langere ter mijn zullen de regels alsnog worden aangescherpt. De landbouw heeft zich in de afgelopen decennia gevoelig getoond voor kritiek uit de samenleving en de belasting van het milieu is op inventieve wijze en in aanzienlijke mate verminderd. Dat heeft bij de meerderheid van de Tweede Kamer blijkbaar vertrou wen gewekt. De sector dient zich, nu een pauze wordt ingelast, voor ogen te houden dat die opstelling van de volksvertegenwoordi ging verplichtingen schept. 6 september 1950 door Carlo Nijveen De Tweede Kamer praat deze week over de invoering van het homohuwelijk. Met vijf vra gen aan hoofdredacteur Henk Krol van de Gay Krant (vurig voorstander) en kardinaal Si monis (overtuigd tegenstander) blikken we vooruit op de afloop van het debat. - Met welke man zou u willen trouwen Krol: „MetReon Nettenbreijers, mijn huidige partner. Simonis- „Geen enkele. Eigen lijk wil ik op die vraag niet eens antwoorden, omdat dat op zich al een belediging is voor het in stituut huwelijk." - Wat is het grootste voor- en na deel van het homohuwelijk? Krol: „De pensioenregeling en een aantal andere sociale voor zieningen van bedrijven moeten eindelijk goed worden geregeld. Dat vind ik het grootste voor deel. Tot voor kort weigerde Philips bijvoorbeeld de pensi oenrechten te erkennen van ho moseksuele werknemers met een geregistreerd partnerschap. Een persoonlijke, emotionele toevoeging: een huwelijksreis en de eerste huwelijksnacht zijn heel wat romantischer dan het 'partneren' dat homo's tot nu toe cleden, haha!" Instituut Simonis: „Het homohuwelijk is voor mij een contradictio in ter minis ipsis, een woord- en begripsvervuiling. Met het wet telijk goedkeuren van zo'n hu welijk wordt geknaagd aan de echtelijke verbintenis tussen man en vrouw, een instituut van Godswege." - Moeten homo's ook voor de kerk kunnen trouwen Krol. „Dat is aan de kerken. De overheid moet iedereen gelijk behandelen, kerken kunnen wat mij betreft zelf een keuze blij ven maken. Een kerkelijk ho mohuwelijk is geen must. Som mige kerkgenootschappen zullen ook na het Kamerdebat geen homo's huwen. Andere, zo als de oud-katholieken en de Remonstrantse Broederschap, doen dat wel." Simonis: „Nee. Ik weet dat een aantal kerkgenootschappen daarandersoverdenkt. Dat kan ik hen niet verbieden. Maar wat mij betreft, blijft een homohu welijk in de kerk onmogelijk. - Staatssecretaris van Justitie Schmitz toonde zich in 1998 een van de eerste voorstanders van adoptie door homo's. Bent u het met Schmitz eens? Krol: „Ja. De scheidslijn tussen goede en slechte ouders ligt niet tussen het hetero- en het homo huwelijk Of een ouderpaar een kind goed kan opvoeden, heeft niets te maken met de seksuele voorkeur. Bovendien zijn er al veel homo's in heterohuwelijken die kinderen opvoeden." Simonis: „Adoptie is een nood oplossing, waarbij het belang van het kind absoluut voorop moet staan. Diverse onderzoe ken hebben uitgewezen dat het voor de psychologische groei van een kind beter is dat het ou ders van verschillende sekse heeft. Ook daarom is adoptie door homo's voor mij uitgeslo ten." Partnerschap - Is het homohuwelijk nood zaak? Het geregistreerde part nerschap bestond immers al. Krol: „Het burgerlijk huwelijk wordt nu voor iedereen openge steld, daarom gaat het." Simonis: „Ik ben in principe ook tegen het geregistreerde part nerschap. Dat impliceert na melijk het goedkeuren van een seksuele verbintenis tussen partners van dezelfde sekse. Maar als in een pluriforme sa menleving als de onze behoefte bestaat aan geregistreerd part nerschap voor homoseksuelen, heb ik daar vrede mee." GPD pagina 3: CDA blijft afwijzend door Edith Ramakers De net opgerichte groep Vrije Molukse Jongeren wil pijn met pijn bestrijden. Zo moet hun dreiging met harde acties in Nederland uitgelegd worden. Dat zegt Buce Tahitu uit Vlissingen. Het is niet zijn manier, om geweld met geweld te beantwoorden. Maar Tahitu en ook Jim Pentury uit Mid delburg kunnen wel begrip voor de rebellerende jongeren opbrengen. Pentury's grootste bezwaar te gen een terreurdaad is dat on- schuldigen daarvan het slachtoffer kunnen worden. Hij trekt de vergelijking met de ontvoering van 28 onschul dige mensen door.de Filipijnse moslimrebellen van Abu Sayyaf op het eiland Jolo. „Er zijn meer manieren om aan dacht voor onrecht en leed te vragen. Door een aanslag hier in Nederland kan het voor on ze mensen op de Molukken nog moeilijker worden. En we moeten voor hen strijden." Begrip kunnen ze wel voor de jongens opbrengen. Tahitu legt uit dat de hele Molukse ge meenschap in Nederland haar verdriet niet meer kwijt kan. Molukkers voelen zich mach teloos of radeloos en ze kiezen individueel voor een eigen ma nier om terug te slaan De een grijpt naar geweld, zoals deze Vrije Molukse Jongeren. „Een ander zoekt een uitweg in de politiek of hoopt nog dat door woorden het bloedvergieten beëindigd kan worden. Ik moet en wil op dat laatste blij ven hopen." Maar Tahitu voelt de spanning Buce Tahitu: „Onschuldigen kunnen slachtoffer worden van ter reurdaad." foto Ruben Oreel in de Molukse gemeenschap op Walcheren groeien. Je kunt niet feesten, terwijl familiele den verdriet hebben, pijn lij den. „Er wordt daarom steeds minder getrouwd. We dragen vooral nog ouderen weg naar hun begraafplaats, omdat ze de ellende niet meer aankun nen Gemiddeld gingen we tien keer per jaar naar een bruiloft of naar een begrafe nis. Het laatste jaar is het aan tal sterfgevallen verdubbeld en huwelijken zijn er niet meer." Het Molukse volk wil met el kaar leven, zoals het al hon derden jaren met elkaar samenleeft. En dat wordt on mogelijk gemaakt. Tahitu. „Het was een volk zonder wa pens, dat leefde van natuur producten in clans. De dorps oudste krijgt vanwege zijn leeftijd respect van alle dorpe lingen. Zo gaat dat in het ei landenrijk. Ik ben de oudste zoon in onze familie. Voor de kinderen van mijn broers ben ik de oudste vader en ben ik geen oom. Ooms en tantes kunnen vreemden zijn, of de buurman en buurvrouw. Het zijn ouderen voor wie je res pect hebt. Op respect is de hele Molukse samenleving geba seerd." Tahitu, die sinds 1951 op Wal cheren woont, verwacht dat het voor Nederlanders moei lijk in te schatten is hoe sterk de onderlinge band van Mo lukkers is. „Toen een paar we ken geleden het nieuws Neder land bereikte dat mijn hele dorp Waai (dat is een regio van Ambon) was weggevaagd, heb ik hier in een hoekje zitten hui len. Mijn mensen zijn de ber gen in gevlucht. We horen niets meer van ze." Tahitu verwacht na twintig maanden onrust ook steun van Nederland en nog liever van Europa. „Want vochten Molukkers niet voor de gealli eerden in de Tweede Wereld oorlog en liggen niet veel Molukkers begraven in Nor- mandië?" Danrnagje.nudenoodhoogis, van Nederland de helpende hand verwachten. „En het doet pijn als dat niet gebeurt. Ik weet eerlijk gezegd ook niet hoe Nederland moet helpen, want Nederland zit verstrikt in allerlei mondiale verdragen en is met handen en voeten ge bonden aan contracten of ver plichtingen." Geld Het eilandenrijk wordt intus sen leeggeplunderd en de men sen zijn op de vlucht. Tahitu: „De Molukken zitten vol met delfstoffen en bodemschatten. Iedereen zegt dat het een reli gieuze oorlog is. Maar laat ik eigenwijs zijn. Ik denk dat de euro, yen en dollar de grootste vijanden van de Molukken zijn. Want alles draait uitein delijk om geld. Om geld ver kregen van de delfstoffen wor den gruweldaden verricht. De vrije Molukse Jongeren willen pijn met pijn bestrijden. Ik wil liever de multinationals en re geringen pijn bezorgen." Kardinaal Simonis door Armand Snijders Suriname is in Zuid-Amerika een vreem de eend in de bijt. In het land, een van de laatste kolonies in de regio waren de ogen vanouds vooral gericht op Europa, en Ne derland in het bijzonder. Maar president Ronald Venetiaan maakt zich sterk om zijn land uit het isolement te halen en papt aan met de grote landen in het zuiden. Eigenlijk hoort Suriname nergens bijGele gen in het. uiterste noorden van Zuid-Ame rika valt het in het zwarte gat tussen het Ca ribische eilandengebied en de grote broers op het vasteland. Alleen de al even onbedui dende buren Guyana en Frans-Guyana, het laatste niet zelfstandige gebied in dit deel van de wereld, zijn zonder vliegtuig te be reiken. Met Guyana ligt Suriname boven dien in de clinch over betwist grensgebied De banden met de Caribische eilanden zijn nauwer dan met buurland Brazilië. Op de top van de Zuid-Amerikaanse rege ringsleiders probeerde Venetiaan vorige week zijn land onder de aandacht te bren gen. Suriname vindt een gewillig oor bij Brazilië, dat voorstander is van een hechte Zuid-Amerikaanse gemeenschap. Tijdens de bijeenkomst werd een communi- Paus Paus Pius XII heeft in een boodschap de mensen veroor deeld 'die er nooit genoeg van krijgen bioscopen en sportvel den te bezoeken, de dag en nacht vullen met onbeteke nend gepraat, het kijken naar pikante illustraties en het luis teren naar frivole muziek', De ze 'ontaarding' neemt volgens de paus de vorm van een epide mie aan. Typhoon Een typhoon heeft in Japan 250 mensen het leven gekost. Verder zijn een kwart miljoen mensen dakloos geworden. Zo'n 35.000 huizen zijn geheel of deels verwoest, 170.000 wo- qué ondertekend waarin is vastgelegd dat de landen gezamenlijk zullen werken aan regionale integratie Veel aandacht moet daarbij worden besteed aan het versterken van de democratie, verbetering van de han del, bestrijding van de drugscriminaliteit en het uitbreiden van infrastructuur. Wat dat laatste betreft, hoopt Suriname op het ont sluiten van het eigen land door de aanleg van wegverbindingen met Brazilië. Venetiaan heeft in Brasilia ook intensieve besprekingen gevoerd met de president van Venezuela, Hugo Chavez. Deze toonde zich bereid Suriname een steuntje in de rug te ge ven op het gebied van olieleveringen. GPD ningen zijn ondergelopen. Vooral de dichtbevolkte gebie den van Osaka. Kobe en Kyoto zijn getroffen. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen hebben een nieuw beveili gingssysteem in gebruik geno men. Dat maakt seinpalen overbodig. Wissels en seinen wordt voortaan automatisch bediend. Het NX-systeera stamt uit de Verenigde Staten. Brug De baileybrug die, voor het station Middelburg, lange tijd over het Kanaal door Walche ren lag. verhuist naar Vlissin gen om daar de Keersluisbrug te vervangen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 j 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie, redactie@pzc.nl exploitatie, internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur- Tel (0118)484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso. (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (n.vt.) per kwartaal, 100,00 101,65) per jaar ƒ380.00 381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag:/ 2.75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Vandaag begint op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York de zogeheten Millennium Top. Deze driedaagse conferentie brengt een ongekend groot aantal regeringslei ders bijeen. Zij zullen zich buigen over een pakket ambitieuze voorstellen van secretaris-generaal Kofi Annan. De in Ghana geboren VN-chef hoopt dat het niet bij mooie praatjes blijft. Hij wil de grootste problemen van deze tijd te lijf gaan met concrete maatregelen. Ook verlangt Annan antwoord op de vraag welke rol de VN-organisatie dient te vervullen in de 21ste eeuw. door John Wanders De inwoners van New York zijn gewaarschuwd. Het wordt de komende dagen weer een zootje. Om de haverklap zal met huilende sirenes een stoet limousines door de straten ra cen, omzwermd door tot de tan den bewapende veiligheids agenten in SUV's (Sport Utility Vehicles). De politie brengt voor de gelegenheid zesduizend ex tra agenten op de been. Wat wil je ook, met zoveel hoogwaardig heidsbekleders in de stad. Alles wat regeert, is deze week in Manhattan. Het is de droom van elke terrorist. om concrete afspraken te ma ken over de aanpak van 's we relds grootste problemen. An nans wensenlijst je liegt er niet om. Hij heeft het in zijn Plan van Aanpak over omvangrijke vraagstukken als armoede, aids, broeikaseffect, bevol kingsgroei, daklozen, analfabe tisme, honger, stedelijke ver paupering, oorlog. Burgemeester Rudy Giuliani van New York neemt geen enkel risico, lijkt het. Niet met de ter roristen, met met demonstran ten, niet met de muggen. Man hattan benoorden de 23ste straat wordt voorafgaand aan de top uitgebreid besproeid met een insecten verdelgingsmiddel. Het is immers alweer september. De in deze streek inmiddels be ruchte mug die in dit jaargetijde het gevreesde West Nijl-virus verspreidt, vormt in Giuliani's ogen een serieus te nemen be dreiging voor de wereldleiders. Pal voor de deur van het VN- hoofdkwartier werd afgelopen week een dode vogel aangetrof fen, gestorven aan het West Nijl- virus. Ook voor de mens is het virus in potentie dodelijk. Na de zeven doden van afgelopen najaar zit de schrik er flink in op het ge meentehuis. Stel je voor dat zo'n mug Poetin prikt, of Clinton. Daar is geen Secret Service agent tegen opgewassen. Het zou geen goeie pr zijn voor de stad New York. Secretaris-generaal Kofi An nan van de VN maakt zich in tussen drukker over de mate van Een politieagent weigert een Iraanse vrouw de toegang tot een New Yorkse wijk. De veiligheidsmaatregelen in de stad zijn hoog opgevoerd, bereidheid van de wereldleiders foto Stephen Chernin/AP „Mijn voorstellen mogen ab surd ambitieus lijken", zei An nan eerder dit jaar, bij de pre sentatie van zijn plan. „Maar als de VN geen poging doet om voor de komende decennia een koers uit te zetten voor de wereldbe volking, wie zal dat dan wel doen?" Annan kijkt zoals dat hoort 'verwachtingsvol' uit naar de komst van de hoogste vertegen woordigers van de VN-lidsta- ten. De Millennium Top wordt de grootste bijeenkomst op dit niveau 'in de geschiedenis van de mensheid', bazuinen zijn me dewerkers al maanden rond. „Als de regeringsleiders hier simpelweg heenkomen om een paar speeches af te steken en dan weer te vertrekken, dan zul len hun onderdanen buitenge woon teleurgesteld zijn", weet Annan. „De leiders van de we reld moeten het eens worden over de urgentste taken die op ons bordje liggen. En ze moeten het eens worden over een strate gie op basis waarvan we die ta ken kunnen gaan uitvoeren." Bereidheid Verbetering van het onderwijs in de arme landen is een van de voornaamste sleutels naar suc ces. Dat vereist uiteraard geld - ook al hoeft het juist op dit punt niet onmiddellijk om giganti sche investeringen te gaan. Maar zodra het ook maar enigs zins over geld gaat bij de VN, gaat het over steun van de rijke landen aan de arme. En over de bereidheid van de rijke landen om de schuldenlast van de Der de Wereld te verlichten. Het is voor de ontwikkelings landen in New York niet alleen een kwestie van handje ophou den. Zij zullen op hun beurt de bereidheid moeten uitspreken om prioriteiten te verleggen. Dat betekent concreet minder geld uitgeven aan oorlogstuig en meer aan onderwijzers en les materiaal. In de ontwikkelings landen, veelal gebieden waar de macht vanzelfsprekend gekop peld is aan een machinegeweer, is een dergelijke koerswijziging geen sinecure. Natuurlijk, de problemen zijn ontzagwekkend groot. Nie mand die dat bestrijdt. Maar er is geen reden om het doemden ken de overhand te laten krij gen, vindt Annan. Met de tech nologie van vandaag (Internet) kunnen de landen van de Derde Wereld volgens hem veel grotere sprongen in de tijd maken dan in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2