Molukkers dreigen met geweld Franse truckers blokkeren oliedepots Willekeur bij besluit VN-missies Gratis onderzoek schoolkeuze voor Zeeuwse kinderen 19; 14c Jongeren eisen dat Verenigde Naties eind maken aan bloedvergieten Dikkie Dik is prijskat Kustwacht Italië pakt honderden Koerden op Technisch? 0318 -698 698 De eigen woning in het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. Olie op strand in Griekenland Verzet tegen geheimzinnigheid EU Zeven dagen boren Monumentendag in teken water Santos Gonzalez nieuwe leider 23 4 WEKEN VOOR PZC Af en toe zon Zonnige perioden en tot de avond meest droog. Matige en later vrij krachtige zuid westenwind. Maxima rond 19 graden. 243e jaargang no. 210 dinsdag 5 september 2000 losse nummers 1,85 door Achille Prick DEN HAAG - Een groep jonge Molukkers, die zich 'Vrije Molukse Jongeren' noemt, dreigt met harde acties in Nederland als de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties donder dag geen maatregelen treft om een eind te maken aan het bloedvergieten op de Molukken. De acties zijn volgens de jongeren gepland en kunnen levens kosten. De Vrije Molukse Jongeren kon digden hun acties gisteren aan in een tv-uitzending van de KRO. Voor de groep, die naar ei gen zeggen uit meer dan tachtig leden bestaat, is de tijd van vreedzame acties voorbij. „De acties zullen zich verhar den, uiteenlopend van demon straties tot bomaanslagen", zei woordvoerder George Makati- ta. „De BVD heeft ons op 5 mei valselijk beschuldigd van een aanslag op jullie koningin. Als zij dat soort leugens naar buiten brengen, dan komen wij nu echt in actie," zei Maatita's mede stander Paul Patty. „Wij houden dit soort bewegin gen in de gaten en de mensen die zich er binnen de BVD mee bezig houden, hebben de uitzending ongetwijfeld gezien", zo rea geert een woordvoerder van de Binnenlandse Veiligheids Dienst. „Zodra wij aanwijzin gen hebben dat er serieuze drei gingen ontstaan, melden wij dat bij het Openbaar Ministerie. Concreet kan ik niet ingaan op deze zaak." Strafbaar Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie (OM) laat weten dat het de Molukkers in de gaten houdt. „Dit zal de aan dacht trekken van de mensen die zich binnen het OM bezig houden met terrorisme en staatsveiligheid." De woord voerster wilde inhoudelijk niet ingaan op de kwestie. Op de vraag of alleen het aankondigen van deze gewelddadige acties strafbaar kan zijn, bleef zij het antwoord schuldig. „Wij wijzen geweld bij onze strijd voor vrije en onafhanke lijke Zuid-Molukken absoluut af", reageert mr. J. Watilete, lid van de Molukse regering in bal lingschap. „Desondanks kan ik de frustraties bij deze jongeren goed begrijpen. Al anderhalf jaar lang vallen er slachtoffers op de Molukken. Deze jongeren hebben al die tijd op vreedzame manier aandacht gevraagd voor de zaak. Zij willen nu dat het ge weld afgelopen is. Het gaat om familieleden, vrienden en ken nissen. De aangekondigde ac ties moeten we dan ook serieus nemen. Wij blijven deze jonge ren op het hart drukken dat ge weld niet tot een oplossing zal leiden." Eensgezindheid Directeur H. Smeets van het Moluks Historisch Museum be treurt dat de eensgezindheid in de Molukse gemeenschap ken nelijk wankelt. De verschillen de stromingen werkten de afge lopen tijd juist goed samen. „Het zou jammer zijn als die sa menwerking nu in gevaar komt." Smeets stelt verder dat de inter nationale gemeenschap van al les onderneemt om de situatie op de Molukken te verbeteren. Maar eerst moet president Wa hid van Indonesië de kans krij gen om orde op zaken te stellen, zegt hij. „Dat is de moeilijke positie waarmee de internationale ge meenschap nu te maken heeft. Als de VN of Nederland of wie dan ook zich al te zeer gaan be moeien met de Molukken, zul len de sterke, niet-democrati- sche krachten in Indonesië dat aangrijpen om Wahid onderuit te halen. Dan lijkt een vreedza me oplossing voor de Molukken nog veel verder weg.GPD EMMEN - Jet Boeke, te- kenares van de alom be kende verhalen van de ro de Sesamstraatkat Dikkie Dik, ontving gisteren in de Openbare Bibliotheek van Emraen voor de eerste keer een prijs. Jet Boeke kreeg de prijs voor het beste peuter- boek, de Kiekeboekprijs 2000, voor 'Waar is Dikkie Dik?'. Boeke zei 'zeer vereerd' te zijn. „Dit is mijn eerste prijs. Mensen gaan ervan uit dat ik bedolven ben onder de prijzen, maar dat is niet zo. Misschien komt dat doordat Dikkie Dik eerst op tv was en pas later als boek verscheen." GPD Nieuw geval van varkenspest in Groot-B rittannië LONDEN - In Groot-Brittannië is een nieuw geval van varkens pest vastgesteld. De getroffen varkenshouderij ligt in een gebied waar al eerder de gevreesde aandoening werd aangetroffen, meldt het Britse ministerie van Landbouw. Britse varkenshouders hoopten nog op een snelle opheffing van het door Brussel ingestelde uit voerverbod voor varkens, om dat sinds 12 augustus geen nieuw geval was ontdekt. Die hoop lijkt nu vervlogen. Onder meer Nederland voert momen teel geen varkens in uit het Ver enigd Koninkrijk. RTR ROME - De Italiaanse kust wacht heeft gisteren 430 vooral Koerdische vluchtelingen opge pakt die per schip op weg waren naar de zuidelijke regio Cala bria. Volgens de Italiaanse autoritei ten was het schip vier dagen eer der uit Turkije vertrokken. Drie opvarenden waren zo uitge droogd dat ze naar een zieken huis moesten. De overigen zijn naar opvangcentra gestuurd. Er waren zeker zeventig kinderen aan boord. Sinds begin dit jaar zijn in de re gio al 4500 mensen opgepakt die via zee illegaal Italië probeer den binnen te komen. Rome heeft al verscheidene ma len gepleit voor scherpere con troles op het vervoer van illega len. Behalve uit Turkije komen ook veel vluchtelingen via Grie kenland naar Italië. AFP/DPA Gestrande passagiers zoeken hun weg tussen vrachtwagens die de luchthaven van Nice blokkeren van onze redactie buitenland PARIJS - Franse truckers hebben giste ren op meer dan zestig plaatsen in hun land raffinaderijen en oliedepots geblok keerd. Ze eisen volledige compensatie voor de gestegen brandstofprijzen zoals de vissers afgelopen week al kregen. De actievoerders kondigden aan dat de blokkades mogelijk worden uitgebreid en lang kunnen duren. In het kielzog van de vrachtwagenchauffeurs voeren ook boeren, taxichauffeurs, buschauffeurs, ambulancebemanningen en motorrij ders acties. Premier Jospin heeft al ge zegd dat hij werkt aan compenserende maatregelen voor wegtransport en boe ren. Die toezegging heeft niet geholpen. Het Franse ministerie van Transport on derhandelt al sinds zondag met de trans portsector. In de nacht van zondag op maandag be gonnen de eerste acties in het zuiden en oosten van Frankrijk. In de daarop vol gende Uren breidden de blokkades zich uit naar het midden en westen. Mogelijk komen er ook blokkades op autosnelwe gen en grote doorgaande routes. Ongeveer twintig chauffeurs blokkeer den gisteren de wegen rond het vliegveld van Nice. Personenauto's mochten wel passeren. Rond de grote brandstofdepots van Gennevilliers langs de Seine, even ten noordwesten van Parijs, is de oproer politie paraat om de bevoorrading van de hoofdstad veilig te stellen. Ook daar zijn actievoerders al actief. De acties worden geleid door de FNTR, foto Lionel Cironneau/AP de belangrijkste bond van werkgevers in het wegtransport. De chauffeurs zeggen dat de brandstof prijs 25 procent van hun bedrijfskosten uitmaakt en dat de prijs van diesel de af gelopen achttien maanden is gestegen met vijftig procent. Franse automobilisten hebben een groot deel van het weekeinde in de rij gestaan voor benzinepompen om te hamsteren. In de omgeving van Nice en La Rochelle aan de Atlantische kust is een aantal benzinestations al leeg. ANP/AFP/RTR (Advertentie) Bel voor gratis cursusgids: of surf naar: rovc.nl TECHNISCHE OPLEIDINGEN Advertentie door Jaco van Lambalgen en Margit Kranenburg DEN HAAG - Regering en par lement besluiten veelal vol strekt willekeurig om militairen op pad te sturen voor vredes operaties. Politieke motieven om aan een missie mee te doen, voeren de boventoon. Tweede Kamer en regering beschikken vaak over onvoldoende infor matie voor zij het besluit nemen. Dat staat in het rapport Vertrek punt Den Haag van de commis sie Bakker die een aantal vre desmissies van de afgelopen jaren onderzocht. De opval lendste conclusie is dat er geen vaste procedure is voor het mee doen met missies. Daardoor overzien regering en Kamer vaak met waar zij militairen op uit sturen. Bakker en de zijnen kraken de informatie van de regering aan de Tweede Kamer. Die is op cru ciale momenten onvoldoende. Volgens de commissie geven mi- ATHENE - Een aantal stranden ten noordoosten van de Griekse hoofdstad Athene is vervuild met olie. De olie is afkomstig van een vrachtboot die zaterdag zonk bij de Griekse havenstad Chalkis. Er is circa 670 ton olie en 25 ton diesel in zuidelijke richting weggestroomd. Tachtig kilome ter ten noordoosten van Athene is de kust over een lengte van ongeveer vijftien kilometer ver vuild. DPA (Advertentie) IN EEN DIP? en ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Telefoon: 0113-232013 nisters tijdens debatten vaak minder informatie dan mogelijk is, zelfs als er nadrukkelijk om wordt gevraagd. Daardoor neemt de Kamer soms besluiten 'waarvan zij de reik wijdte' niet beseft. Dat was bijvoorbeeld het geval bij het uitsturen van militairen naar Srebrenica en de Kosovo-acties. De commissie is kritisch over haar collega-Kamerleden. Die zijn 'afwachtend' en te veel 'vol gend'. Over de consequenties van de besluiten wordt te weinig nage dacht. Pas na de val van Srebre nica in 1995, waarbij Serviërs de Nederlandse blauwhelmen onder de voet liepen, kwam er meer aandacht voor de veilig heid van de militairen. De com missie doet de aanbeveling dat er altijd een 'exit-strategie' moet zijn, zodat militairen weg kunnen ais de nood aan de man is. Ook zouden regering en Kamer zich beter moeten houden aan de lijst voorwaarden die zij zelf voor het uitsturen van militai ren geformuleerd hebben. De Kamer moet bovendien eerder weten dat Nederland informeel troepen aanbiedt aan de Ver enigde Naties. Gebleken is dat zo'n aanbod moeilijk terugge draaid kan worden. Over Srebrenica zegt de com missie dat niet alle informatie over wat Dutchbat heeft gedaan op tijd bij de minister van De fensie terecht is gekomen. De toenmalige bevelhebber Couzy krijgt een veeg uit de pan omdat hij tegen de wens van de rege ring in Zagreb een feestje orga niseerde voor de terugkeer van de militairen uit Srebrenica. Voorzichtiger De Tweede Kamer ziet in het rapport aanleiding voortaan voorzichtiger te zijn met uitzen dingen. Alle fracties menen dat de communicatie tussen rege ring en parlement bij uitzendin gen beter kan. Verder delen zij de opvatting van de commissie dat strakker de hand moet wor den gehouden aan de regels voor uitzending. D66, CDA en GroenLinks zien in het rapport een bevestiging van de nood zaak van een parlementaire en quête over de val van Srebreni ca. GPD pagina 2: Den Haag was naïef bezig Het Europees Parlement neemt geen genoegen met het ge heimhouden van allerlei stukken op het gebied van buiten lands beleid. De meeste fracties staan achter een ini tiatief om een proces te beginnen voor het Europees S~. Hof tegen de plannen van EU-topman Solana. Opdrachtgever NV Westerscheldetunnel zou graag zien dat de aannemerscombinatie KMW voortaan zeven in plaats van vijf dagen per week de boormachine laat draaien. „Als je zo veel achterstand dreigt op te lopen, is het merkwaardig dat je maar vijf dagen boort", aldus directeur T. Buis van de NV. Mi nister Netelenbos, die maandag de werken bezocht, wil zich niet mengen in de discussie over de voort- O gang van de bouw. Waterwerken staan dit jaar centraal op de Open Monumen tendag. Hoewel het thema 'Nederland Waterstaat' Zeeland op het lijf lijkt geschreven, valt het programma in deze pro vincie wat tegen. Volgens de landelijke stichting, die het thema heeft bedacht, werkt men in Zeeland te "1 /l versnipperd. Abraham Olano is in de tiende etappe zijn leiders trui in de Ronde van Spanje weer kwijtgeraakt. De rit van Sabadell naar de top van La Modina werd ge wonnen door de Colombi aan Rafael Cardenas (foto). Die versloeg de Spanjaard Jon Odriozola en de Colom biaan Victor Hugo Pena in de sprint. Olano raakte op de slotklim in problemen. Ploeggenoot Santos Gon zales, die als vijfde zestien seconden op de winnaar verloor, had voldoende voorsprong op zijn kopman om de leiderstrui over te ne men. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; zeeland:9,10,11,13en 14; zeelandia: 15en 17; sport: 23,24 en 25. door Henk Postma MIDDELBURG - Zeeuwse ou ders die hun kinderen dubbel willen laten testen op hun ge schiktheid voor schooltypen in het voortgezet onderwijs, kun nen dat voortaan gratis laten doen. Althans wanneer ze in een gemeente wonen die een full- service contract heeft afgeslo ten met de Zeeuwse onderwijs- begeleidingdienst RPCZ. Tot dusver zijn dat er nog maar vier: Veere, Oostburg, Hontenisse en Sluis/Aardenburg. Mogelijk dat daar volgend jaar nog drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten bijkomen. Vlak voordat kinderen de basis school verlaten wordt met de Cito-toets gemeten hoeveel pa rate kennis ze hebben. De uit komsten van die toets zijn niet altijd betrouwbaar, want het gaat slechts om een momentop name. Daarom laten ouders vaak een aanvullend school keuze-onderzoek verrichten. Daarin wordt ook gekeken naar aspecten als intellectuele ver mogens, motivatie en ruimtelijk inzicht. Vaak moeten ouders zo'n schoolkeuze-onderzoek (gedeeltelijk) zelf betalen. Het RPCZ biedt het onderzoek voortaan gratis aan in gemeen ten die hun scholen van de volle dige service van het RPCZ laten genieten. Daartoe werkt het RPCZ samen met de AOB (Advi seurs voor Opleiding en Beroep) die veel ervaring heeft met deze onderzoeken op Zeeuwse scho len. Het AOB-onderzoek (voor heen SKOA) werd vroeger door veel gemeenten gesubsidieerd. Tegenwoordig gebeurt dat nau welijks meer. Voor AOB en RPCZ was dat reden de handen ineen te slaan. dat de schoolbegeleidingsdienst op eigen benen blijft voortbe staan. Van het RPCZ kunnen meer initiatieven worden ver wacht die er op zijn gericht zelf standig het hoofd boven water te houden. Want zegt De Reu, „Als we zo blijven doorhobbe len redden we het niet. Dan moeten ook wij opgaan in een groter geheel." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr Beperking Al geruime tijd probeert het RPCZ gemeenten over te halen een full-service contract voor hun scholen af te sluiten. De meeste gemeenten volstaan tot dusver echter met het inhuren van beperktere vormen van dienstverlening bij het RPCZ. Gevolg is dat scholen minder vaak een beroep op de Zeeuwse schoolbegeleidingsdienst kun nen doen. RPCZ-woordvoerder B. de Reu hoopt dat de komende jaren meer gemeenten voor een full-service contract kiezen. Dat kan er mede toe bijdragen (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 Belastingdienst Leuker kunnen we '1 niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1