PZC zeeland Lange files door asfaltering A58 De zorgen leggen we bij Maria neer Zwoegende ploegen Wijffels ziet brood in vrijage landbouw en natuurorganisaties Aantal sportevenementen dupe van wegwerk bij Rilland Aanhouding na bedreiging in Zierikzee Zeeuwse leden BNMO bijeen op jubileumdag Acht gewonden reclamekaravaan CTB beslist over elf spuitmiddelen Politiehonden scoren op NK Eerste biologische zuiveringsfilter zeeuwse almanak Brandstichting maandag 4 september 2000 door Ben Jansen RILLAND - De afsluiting van een gedeelte van de A58 tussen Hoogerheide en Rilland van vrijdagavond tot zaterdagmid dag heeft geleid tot langdurige filevorming. Het traject was ge stremd in verband met asfalte- ringswerkzaamheden op de noordbaan van de snelweg tus sen het Schelde-Rijnkanaal en Rilland. De files hadden gevolgen voor aantal sportevenementen. Een aantal renners van de Delta Profronde zat vast in de file, waardoor het wielerevenement een kwartier later van start ging. Twee voetbalwedstrijden werden afgelast, omdat in het ene geval de scheidsrechter (Krabbend ij ke-Wemeldinge) en in het andere geval de tegen stander (Oostkapelle-'t Zand) in de file vaststond. Komend weekeinde is hetzelfde gedeelte van de A58 weer afge sloten. Rijkswaterstaat en poli tie bezinnen zich deze week op maatregelen om een herhaling van de filevorming te voorko men. Oude Rijksweg Het verkeer in de richting Vlis- singen werd vanaf vrijdag avond 19 uur van de afrit Hoo gerheide tot aan de afrit Rilland over de Oude Rijksweg geleid. Daardoor was het mogelijk op 3,2 kilometer A58 over de volle breedte met twee en op sommige plaatsen met drie asfalterings- machines zeer open asfaltbeton ZIERIKZEE - Vrijdagavond is rond 22.15 uur in de Sint Domusstraat in Zierikzee een 36-jarige man aangehouden wegens bedreiging. De Zierikzeënaar had eerder die avond de eigenaar van een hore cagelegenheid in de Sint Domusstraat met een mes be dreigd. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. door Miriam van den Broek DOMBURG - Zeeuwse militaire oorlogsslachtoffers hebben za terdag in Domburg het 55-jarig bestaan van de landelijke be langenvereniging BNMO ge vierd. Zo'n honderd personen woonden de feestelijke lus trumbijeenkomst bij. „De bond is bedoeld voor men sen die door oorlog lichamelijk of geestelijk beschadigd zijn", vertelt vice-voorzitter Th. M. Ketting van de afdeling Zee land. „Wij proberen de slachtof fers op medisch en juridisch ge bied te helpen en we hebben een maatschappelijk werker in dienst. Tevens kunnen de leden naar ons toekomen als er pro blemen zijn met bijvoorbeeld het pensioen of subsidies voor aanpassingen. De bond stapt dan als belangenbehartiger naar Defensie." Hoewel veel leden in de eerste jaren van het bestaan van de bond lid zijn geworden, komt cle BNMO nog regelmatig in actie. „Mensen hebben schroom bij het vragen om advies of hulp. Daardoor komen er nog steeds verzoeken binnen." Daarnaast staat de vereniging open voor Nederlandse militairen die de afgelopen jaren uit oorlogsge bieden zijn teruggekeerd. De Zeeuwse afdeling van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers telt zo'n 320 oude en enkele nieuwe leden. Landelijk zijn 7000 personen aangesloten. Een paar keer per jaar wordt in elke regio een contactmiddag ge houden. De oprichting van de bond wordt om de vijf jaar uit voerig gevierd. „Dat is altijd echt een feest", zegt Ketting. „In principe praten we op zo'n dag niet over de ooxiog.." A. Cardon uit Goes kan dat be vestigen. Zelf zit hij al vanaf het eerste uur bij de Zeeuwse afde ling. „Ik kijk altijd weken uit naar deze bijeenkomsten, Dat zijn van die dagen waarop je ie dereen weer eens ziet." Voorzitter L. Timmermans van de BNMO zei tijdens de bijeen komst dat de bond nog lang niet op zijn lauweren kan rusten. „Er wordt steeds meer, ook bij defensie, op alles beknibbeld. De praktijk geeft aan dat we kritisch moeten zijn, want de zorg voor beschadigden moet blijven." Na de openingstoe spraken werden de overledenen herdacht en zongen de aanwezi gen het volkslied. Daarna werd de dag gevuld met optredens van muziek- en dansgroepen en een diner. (zoab) aan te brengen. Rijkswa terstaat en de voor dit werk ge contracteerde aannemers pas sen deze methode (van maandag tot vrijdagavond voorbereiden en in het weekeinde zoab uitrij den) al enkele jaren toe. Enige vertraging voor het om te leiden verkeer valt daarbij niet te voorkomen. Het over twee stro ken op de autosnelweg rijdende verkeer moet zich immers op de één strook brede omleidings route zien te ritsen. V erkeersstromen Zo veel file als afgelopen vrij dag en zaterdag heeft zich bij de zo ab-werkzaamheden op de A58 echter nog niet voorgedaan. Het verkeersaanbod in de richting van Vlissingen was van dien aard dat al snel na het moment waarop de afsluiting werd aan gebracht, een file ontstond. Een complicerende factor daarbij was dat bij Hoogerheide twee verkeersstromen moesten wor den samengeperst: die op de A5 8 en die op de A4 vanuit de rich ting Antwerpen met bestem ming Zeeland. Op beide wegen was het druk. Kort na 19 uur vrijdagavond stond voor Hoogerheide al een kilometers lange file. Volgens de fileberichten op de radio was die tien kilometer lang; Rijks waterstaat houdt het op een ki lometer of zeven. Het duurde tot één uur 's nachts voordat die was opgelost. Zaterdagmorgen liep het ver keer opnieuw vast over onge veer dezelfde lengte als de avond ervoor. De afsluiting werd zaterdagmiddag om onge veer half drie opgeheven. Toen was de zoab-laag gereed en wa ren de nieuwe lijnen aange bracht. In de files deden zich verscheidene kop-staart-bot- singen voor. Zuidbaan Voor deze week en het komende weekeinde staat de vervanging van de bestaande deklaag door zoab over een lengte 2,9 kilome ter tussen het knooppunt Mar- kiezaat en het Schelde-Rijnka naal, eveneens op de noordbaan van de A58, op het programma. Ook hiervoor is vrijdagavond en zaterdag afsluiting van de weg tussen Hoogerheide en Rilland noodzakelijk. De week erop wordt gewerkt aan het traject tussen het Schelde-Rijnkanaal en het knooppunt Markiezaat op de zuidbaan. Daarvoor moet in het weekein de het verkeer dat Zeeland ver laat tussen Rilland en Hooger heide via de Oude Rijksweg worden omgeleid. Aangenomen wordt dat het verkeersaanbod uit deze richting wel minder groot is, zodat de kans op aan zienlijke filevorming geringer zal zijn. Het weer dreigde de uitvoering van het asfalteringswerkhet af gelopen weekeinde parten te spelen. Vrijdagavond en zater dagmorgen vielen enkele zware regenbuien. Te veel nattigheid en te sterke afkoeling zijn daar bij ongewenst, omdat zo geen goede hechting tussen het wa- terafvoerende zoab en de daar onder liggende laag kan worden bereikt. Daarom moesten veeg en zuigwagens worden ingezet om het regenwater te verwijde ren en moesten de asfalterings- machines in een trager tempo werken dan was gepland. Zoals gebi-uikelijk zal Rijkswa terstaat de kwaliteit van het werk later aan de hand van boorproeven op hechtingen wa terafvoerend vermogen beoor delen. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Aan het begin van de middag heers te er nog twijfel of de wedstrijd wel kon doorgaan, maar uit eindelijk werd er zaterdag toch gestreden om het Zeeuws kam pioenschap ploegen. De regen zorgde voor zware omstandig heden, zodat het ploegen was in meerdere opzichten. „Echt ploegweer", aldus de kenners. Zo goed en zo kwaad als dat ging, probeerden de deelne mers zo recht en vlak mogelijk de voren te maken. De akker die de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder aan de Langeweg bij Wilhelminadorp ter beschikking had gesteld, was na afloop een ravage. De regen had van het terrein een blubbei-poel gemaakt. Aan de wedstrijd deden de bes te ploegers uit de verschillende Zeeuwse regio's mee. De win naars worden in 2001 afge vaardigd naar de Nederlandse kampioenschappen. Er werd zaterdag gestreden in drie ca tegorieën. Bij de tweeschaar wentelploe- gen won F. Boudeling uit Sint Philipsland, voor S. Baas uit Axmemuiden en M. A. de Wolf uit Ritthem. C. J. de Jonge uit Heinkens- zand ging met de hoofdprijs naar huis in de klasse wentel- ploegen met di-ie of meer scha ren. De tweede plaats was voor F. Standaert uit Texmeuzen, derde werd G. J. de Jager uit Sint Philipsland. De titel bij de antieke tractoren en ploegen ging' naar C. de Loof uit Arne- muiden. N. Nagelkerke uit Heinkenszand eindigde met een éénschaar kantelploeg als tweede, A. van Strien uit Wol- phaartsdi jk als derde. foto Pieter Honhoff door Michelle Koek BANNEUX - „Ze zeiden tegen me: 'dit water moet nog gezegend worden', maar ik zei: 'Maria heeft die bron zelf aange wezen, dus waar praten we nog over'." Met een woest gebaar zet A. Winekers uit Zonnenxaire een jerrycan vol heilzaam bronwater voor zijn voeten. Met 49 ande re Zeeuwen reisde hij zondag naar bede vaartsoord Banneux in de Belgische Ar dennen om Maria, de Maagd der Armen, gunsten af te smeken. Een moment van devotie en bezinning bij de bron, waar Maria acht keer verscheen. „Daar komen we allemaal voor, hé jongens! Maria is van ons allemaal!" „Het is een hele mooie prachtige gelovige dag", zegt de 86-jarige mevrouw C. den Boer uit Zierikzee verrukt. „Zulke dagen moeten we meer hebben. De zorgen zijn soms zo groot." Haar dochter komt erbij staan en zegt: „Die zorgen leggen we al 1 e- maal bij Maria neer, Ook voor een stukje voorspraakbij God." Het Belgische bedevaartooi'd Banneux, een ai-moedig gehucht dat lijkt te drijven op debedevaax-tsindustrie, trekt jaarlijks ruim een half miljoen pelgrims, zoals moeder en dochter Den Boer Zij geloven dat Maria hier in 1933 acht keer aan de vijftienjarige Manëtte Beco is versche nen, dat zij zich aankondigde als de Maagd der Armen en het meisje naar een bron leidde die het lijden van alle natiën zal verlichten. De verschijningen van Banneux zijn in 1949 door de katholieke kerk officieel erkend. Heiligdom Het Bedevaartoord is uitgegroeid tot een waar heiligdom. Rond de heilige bron en het gebooxlehuis van Beco zijn talloze kei-ken en kapellen verrezen. In totaal zijn er 47 heilige bouwwerken te bezoe ken, waaronder de Kruiskapel, Kapel van de Naties, Fi-ansiscuskapel, Bood- schapskapel, Michaëlskapel, Ignatius- kapel, Verschijningskapel, Maagd der Armen-kerk en het geboortehuis van Be co. Het geboortehuis, een eenvoudige arbei derswoning, ligt pal naast de Verschij- Beeld van Maria 'maagd der armen' in Banneux. ningskapel, de plek waar Mai'ia aan Ma- riëtte verscheen. Rechts van het huis staat een bouwwerk met acht nissen waarin kaarsen branden en honderden vlammetjes sereen twinkelen. Stilte wox-dt verzocht en dat is het dan ook, doodstil. In de Maagd der Armen-kerk worden dagelijks drie diensten gehou den. Eerst om tien uur een intexmationale Euchai'istieviei'ing waarna een boetevie ring en ziekenzegening volgen. De kerk, een koude nieuwbouwkerk, zit altijd stampvol. Talloze verplegers die mensen in rolstoelen, op bx'ancards en achter rol- lators assisteren, banen zich druk door de ruimte. Viïjwel meteen wordt duide lijk waai'om Banneux ook wel 'klein Lourdes' wordt genoemd. Er zijn vol doende parallellen te trekken met het Zuid-Franse bedevaartsooi-d. Banneux is een plek van hoop, troost, verbroede ring en bezinning. Zonder schaamte „Donkere mensen knielen overal neer, dat vind ik zo mooi", zegt W. Kempe uit Goes, die samen met haar man voor de eei'ste keer op bedevaart is. „Daar kun nen we veel van leren. Zo heerlijk, zonder gevoel van schaamte je geloof uiten." Haarman Cees zit in een rolstoel. Veertig jaar geleden liep hij na een ongelukkige duik in het zwembad een dwarslaesie op. Hij gaat niet bedevaart om te genezen „Ik geloof niet in dat soort wondei'en. Dat mijn vrouw altijd bij me is gebleven, dót vind ik een wonder, daarmee ben ik gezegend." Wat Cees erg is opgevallen, is dat ieder een dezelfde hoop uitstraalt. „Allemaal verschillende geloven komen hier samen en ze vertonen in hun geloofsbeleving verassend veel raakvlakken. Ik ben ook wel eens bij Jomanda geweest en daar was het gevoel ongeveer hetzelfde." Reli-souvenirs De jeiTycan van Winckex's is gevuld en de bedevaax-t loopt ten einde. Alle Zeeuwse pelgi'ims verzamelen zich weer bij de bus. In de hand flodderige plastic tasjes met daarin flessen bronwater, gedeco reerde kaarsjes of andere "reli-souve- nirs'. Lekker gegeten bij petit restaura- tion Saint Raphaël en gedi'onken bij cafetaria Saint Franyois. Nog even snel in de kring voor een af scheidslied en dan in de touringcar terug naar huis. Napraten over een lange in drukwekkende dag. MIDDELBURG - Acht mensen zijn zaterdagochtend voor de start van de Delta Profronde gewond geraakt bij een ketting botsing op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. Twee vrachtwagens met aanhanger en twee personenauto's waren bij het ongeluk betrokken. Zij hoorden bij de reclamekar-a- vaan. De vier chauffeurs en vier inzittenden zijn met nek- klachten overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen en Goes voor controle. De Nieuwe Vlissingseweg was ruim een uur afgesloten voor verkeer van Middelburg naar Vlissingen. Het ongeluk gebeurde i*ond half elf toen de karavaan net na de kruising met de Stromenweg hard moest remmen. De 22-jari- ge Vlissingse bestuurder van de achterste vrachtwagen was te laat en botste tegen zijn voorganger. DEN HAAG - Het College voor Toelating van Bestrijdings middelen (CTB) heeft het laatste woord over de toelating van de elf bestrijdingsmiddelen, waar de fx-acties in Tweede Ka mer al weken over steggelen. Dat heeft CTB-vooi'zitter D. Tommei, de voormalige D66-staatssecretaris van Volkshuis vesting, gezegd in het VARA-radioprogramma Vroege Vogels. Ook als de Tweede Kamer de elf omstreden middelen een aan tal jaren langer toestaat dan was beoogd, dan nog moet het CTB de middelen goedkeux-en. Tommei denkt dat dat bij een aantal van de elf gewasbeschermingsmiddelen niet zal ge beuren. Ook bij een ministeriële beschikking om de stoffen een aantal jax-en toe te staan, is het gebruik hiervan nog onzeker Fabri kanten moeten een dossier van de middelen maken, dat het CTB moet controlei'en. Daar gaat volgens Tommei veel tijd in zitten. DEN BOSCH - Twee Zeeuwse politiehonden hebben goede resultaten behaald bij het nationaal kampioenschap van de Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging in Den Bosch. Het kampioenschap werd van 1 tot en met 3 september gehoudenIn de groep Politiehond 1 eindigde A. Hermans met mechelse herder Max uit Lewedorp op een vierde plaats met een puntenresultaat van 99,7 In deze klasse waren de ze ventien honden met de hoogste examem-esultaten van dit jaar uitgenodigd. In de groep Politiehond 2 waarin één vertegen woordiger per provincie, behaalde E. Nagelkerke met me chelse herder Ex-os uit Kapellebrug een tiende plaats met een puntenresultaat van 97,5 SINT-MAARTENSDIJK - A. Ruijtenberg, lid van het dage lijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, heeft zater dag het helofytenfilter bij de riooiwaterzuiveringsinstallatie in Sint-Maartensdijk officieel in gebruik gesteld. Het filter bestaat uit een terrein van open poelen en met riet begroeide sloten. Bacteriën die zich rond de riet wortels ontwikkelen, hebben een zuiverende werking. Het water dat de zuiverings- installatie verlaat, en dat overigens al ruimschoots aan de wettelijke eisen voldoet, wordt zo op natuurlijke wijze nog vex-der gezuiverd. De vex-wachting is dat het stikstof- en fos faatgehalte daardoor verder afneemt. Het gaat om het eerste helofytenfilter in Zeeland op deze schaal, Als de ervaringen in Sint-Maartensdijk positief zijn, overweegt het waterschap een dei-gelijk systeem ook op andere plaatsen in de provincie toe te passen. De ingebruikname luidde zaterdag de open dag van de rioolwatex-zuivexingsinstallatie in. De installatie is vo rig jaar voor een bedrag van ruim tien miljoen gulden com pleet vernieuwd en uitgebreid en zuivert nu al het rioolwater van het westelijke deel van Tholen. Ondanks het slechte weer trok de open dag 480 bezoekers. duur de mens mishandelen." Voor de ledendag hadden zich maar liefst 4500 van de 17.000 Zeeuwse leden aangemeld. Geen enkele districtsbijeen komst van Natuurmonumenten trok, naar verhouding, ooit zo veel belangstelling. Een uiterst positief signaal, zo vond Wijf fels. „De Zeeuwen staan achter Natuurmonumenten." Ondanks het belabberde weer kwamen zo'n 3000 mensen daadwerkelijk naar de werk- schuur van de vereniging bij de ZwaakseWeel. „Onze leden zijn natuurmensen", aldus A. Boon, beheerder Beveland en Schou- wen-Oostbi] Natuurmonumen ten. „Die realiseren zich dat ook regen bij de natuur hoort en pro beren er dan toch op een andere manier iets van te maken. Dat geeft ons een heel goed gevoel." Om de bezoekersstroom in goe de banen te leiden, was een deel van de mensen die zich hadden aangemeld verzocht niet met de auto naar de ledendag te komen. Zij konden hun wagen bij het ti-ansferium in Goes neerzetten en werden met de Stoomtrein Goes-Box-sele naar Kwaden- damme vervoerd. Uiteindelijk maakten zo'n achthonderd mensen hieiwan gebruik. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Natuuror ganisaties en landbouw moeten elkaar niet in de weg zitten, maar juist elkaar versterken. Dat pleidooi hield H. Wijffels, landelijk voorzitter van Na tuurmonumenten, zaterdag tij dens de eerste, drukbezochte regionale ledendag van de ver eniging in Kwadendamme. Wijffels, zelf afkomstig uit IJ- zendijke, zei bi] de opening van de dag dat landbouw en natuur bescherming 'harmonisch' met elkaar dienen om te gaan „De landbouw moet de ruimte krij gen op plaatsen waar dat het beste .kan, waar de grond een goede natuurlijke vruchtbaar heid heeft, Als dat minder goed kan, moet de natuur de kans krijgen." De voormalige Rabo- bank-topman en huidige voor zitter van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) wees ook op de afhankelijkheid van de natuur. „We leven van het water, het land, de planten. Als we het wa ter vervuilen, de bodem ver keerd behandelen en de planten verzieken, houdt ook het leven op. Als de mens de aarde mis handelt, zal de aarde op den Deze courant bezigt de goede gewoonte boven elk artikel te vermelden wie het geschre ven heeft. Weten de lezers tenminste bij wie ze verhaal kunnenhalen. Het stimuleert de schrijver bovendien gewe tensvol verslag te doen. Zo ook wanneer het om vermoe dens van brandstichting gaat, een euvel ivaardoor het Walcherse zich de laatste tijd opvallend vaak weet ge plaagd. In veel van die gevallen ont breekt van een dader ieder spoor. Om de problematiek in beeld te brengen nam onze verslaggever, wiens taak het is de voortgang van politie onderzoek op de voet te vol gen, de verhalen nog eens door waarmee deze krant over de zeeën van vuur be richtte. De begeleidende foto's lieten niet veel meer dan zware rookwolkeri zien., Maar uit de teksten doemden al snel hel dere beelden op. Zo helder, dat onze verslaggever de brandstichters spoedig in het vizier kreeg. Neem bijvoor beeld de twee schuurtjes die onlangs te Vlissingen in de as werden gelegd. „Geen dader te vinden? Ik lees hier anders klip en klaar wie 't heeft gedaan", riep on ze misdaadverslaggever tri omfantelijk uit. Wij lazen even met hem mee: 'Schuurbrandjes ivellicht aangestoken', stond erboven. En daaronder in kleine let tertjes 'door (volgt de naam van één onzer collega's)'. Tsja, wij kunnen er niet meer onderuit. De daders verkeren in ons midden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7