Alarm over zorg nierpatiënt NVM en Eigen Huis vliegen elkaar aan PZC Commissie herstelt parlementair onderzoek in ere PZC binnenland Consulent werpt zich op overgangsproblemen Moeder neemt school falen kind kwalijk Werkgroep vraagt om extra dialyse-verpleegkundigen Roma willen niet meer naar Driebergen Maeslantkering sluit even haar deuren Arrestaties na aanslag AZC Internetboodschappen niet vers Breda krijgt hogere hotelschool Zieke Herfkens stelt reis uit Rotterdam helpt Jakarta Verstekeling in wielkast Boeing 4 september 1950 maandag 4 september 2000 door Carlo Nijveen DEN HAAG - Vrouwen die wor stelen niet overgangsproblemen zoals opvliegers, stress en ande re lichamelijke of psychische problemen, kunnen vanaf woensdag terecht bij twintig speciale overgangsconsulenten. Deze adviseurs - verpleegkun digen en artsen - geven hen on- der meer tips over voeding, be weging, seksualiteit maar ook over botontkalking en borst kanker. Ze zullen verspreid over twintig centra in het gehele land actief zijn. Het Amersfoortse bedrijf Care for Women - initiatiefnemer van de specialistenopleiding - en de zorgverzekeraars onderhande len inmiddels over de vergoe ding van de overgangsconsul ten, die 75 gulden per uur kosten. Vorig jaar liepen er proefprojecten met overgangs adviseurs in Winterswijk, Haar lem, Hillegom en Leusden. Nederland telt ruim een miljoen vrouwen in de overgang, een fa se die gemiddeld zo'n vijf tot ze ven jaar duurt. Zo'n tachtig pro cent van deze vrouwen heeft te maken met fysiek en geestelijk ongemak. Zij krijgen daarbij echter nog steeds onvoldoende begeleiding en opvang, vindt Care for Women-directeur C. Martens. Hij wil de komende drie jaar nog 180 nieuwe over gangsconsulenten opleiden. De gynaecologen R. Barentsen uit het academische Amster damse VTJ-Ziekenhuis en P. van de Weijer van het Gelre Zieken huis in Apeldoorn adviseren Ca re for Women bij de opleiding, die een half jaar duurt. De orga nisatie betaalt zelf de kosten van het project. GPD AMSTERDAM - De moe der van een voormalige leerling van het Amster damse Vossiusgymnasi- um sleept die school voor de rechter wegens slecht onderwijs. C. Meelker vindt dat de school haar zoon, ondanks verschil lende verzoeken van haar kant, onvoldoende heeft begeleid. Ze wil het geld terug dat ze kwijt was aan bijlessen en tests. Gedurende de drie jaar dat de jongen het Vossius bezocht, kon hij niet goed meekomen. Ondanks di verse verzoeken van Meelker, die zelfs het schoolbestuur inschakel de, kreeg de leerling am per extra begeleiding. Toezeggingen van de school zouden volgens de moeder nauwelijks zijn nagekomen. Daarom zorgde ze zelf voor bijles sen en trainingen tegen faalangst. Meelker, zelf werkzaam in het onderwijs, is boos omdat ze vindt dat de school nooit heeft gepro beerd uit te zoeken waar om het niet goed ging. In middels zit de jongen op een andere school. Vol gens zijn moeder is zijn zelfvertrouwen 'in die drie jaar geheel afgebrok keld'. Meelker heeft inmiddels contact gezocht met Kari- na Schaapman. Zij voerde vorig jaar strijd tegen een lagere school in de Am sterdamse Jordaan, die in haar ogen tekort was ge schoten bij het onderwijs aan haar zoon. Zij kreeg gelijk van de rechter: de school moest haar de kos ten van bijlessen terugbe talen. GPD van onze redactie binnenland WIJCHEN - Er zijn landelijk minstens honderdvijftig nieuwe dialyse-verpleegkundigen no dig om de zorg aan nierpatiën ten te kunnen garanderen. Door het tekort moeten patiënten nu al behandelingen inleveren. Dat stelt de landelijke Werk groep Opleiding Dialysepatiën ten. De werkgroep heeft een enquête gehouden onder de 48 dialysecentra in Nederland. Slechts zeven centra hebben voldoende personeel. Bij negen centra is het tekort meer dan 25 procent. Nefroloog R. Tiggeler van het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud, be stuurslid van de werkgroep, noemt de situatie alarmerend. In Nederland zijn ongeveer 4700 mensen afhankelijk van dialysebehandelingen om in le ven te blijven. Door het tekort aan verpleegkundigen moeten deze mensen meermalen per week grote afstanden afleggen, omdat er in het dialysecentrum in hun woonomgeving onvol doende personeel is. De capaci teit van de centra blijft daar door deels ongebruikt. Volgens Tiggeler is het al ge bruikelijk dat nierpatiënten slechts twee behandelingen in plaats van drie per week krij gen. De patiënten hebben geen .keuze, want behalve een nier transplantatie is er geen andere mogelijkheid om te overleven, aldus de nefroloog. Bijkomend probleem is dat de wachttijd voor een transplantatie door het tekort aan donoren oploopt. De werkgroep meent dat het grote tekort vooral is ontstaan door te weinig aandacht voor het vak in de opleiding voor ver pleegkundigen. Tiggeler denkt dat het tekort al gedeeltelijk opgelost zal zijn als de ziekenhuizen herintreders actief gaan benaderen. Er zijn ruim achthonderd dialysever pleegkundigen die niet meer in het vak werken. ANP UTRECHT - De drie op drift ge raakte Roma-families willen niet meer terug naar Drieber gen. Ze hebben nu hun zinnen gezet op een standplaats in Utrecht. Bovendien is volgens hun advo caat E. Olof de drie ton die de families zouden moeten terug betalen aan de gemeente Drie bergen onredelijk. Eerder was tussen het provin ciebestuur en de Roma een im passe ontstaan over de terugbe taling. Pas als de gemeente dit geld zou ontvangen mogen de families terugkeren naar Drie bergen waarna ze later afzon derlijk worden gehuisvest. Driebergen betaalde in juli zes ton in ruil voor het vertrek van vijf families, per familie 120.000 gulden. Twee van hen zijn inmiddels buiten beeld. Driebergen wil daarom 360.000 gulden van de drie families waar het nu om draait. Volgens raadsman Olof hebben zijn cliënten een groot deel van het geld uitgegeven. Zo hebben ze een nieuwe auto en een nieu we woonwagen gekocht. De Roma willen in Utrecht bij elkaar wonen, in woonwagens of huizen. Zo kunnen ze bijvoor beeld onderling de zorg afwisse len voor kinderen van een paar doodgeschoten fa milieleden Tot die tijd willen de families op de parkeerplaats langs de A12 bij Bunnik blijven staan. ANP HOEK VAN HOLLAND - Langs de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland bekijken medewerkers van Rijkswaterstaat het kolkende water dat tijdens het zakken van de Maeslantkering, beter bekend als de Stormvloedkering, tussen de wal en de stuw doorstroomt. De jaarlijkse proefsluiting van de flatgebouw-hoge deuren viel dit jaar Asielzoekers krijgen een bloemetje van dorpelingen. foto Dennis Beek/ANP van het AZC aan de Hullenweg. Zij riepen daarbij dat buiten landers uit Nederland weg moe ten. De politie verwacht in de loop van de week nog dri e of vier mensen aan te houden. Ze is de jongens op het spoor gekomen naar aanleiding van een getui genverklaring. Inwoners van Roden boden be woners van het AZC zaterdag bloemen aan. Ze schaamden zich voor de aanslag. ANP/GPD van onze redactie binnenland RODEN - De politie heeft dit weekeinde een zeventien- en een achttienjarige jongen uit Roden aangehouden in verband met het gooien van brandbom men naar het plaatselijke asiel zoekerscentrum (AZC). De twee hebben bekend. Vier mannen gooiden de brand bommen woensdag over het hek van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De verhoudin gen tussen de Vereniging Eigen Huis (VEH) en de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) zijn goed verziekt. NVM- voorzitter T. Smits stelde zater dag de integriteit van de huizen kopersorganisatie ter discussie. Eigen Huis is des duivels. Smits stelde dat de Vereniging Eigen Huis eigenaar en aan deelhouder is van een met de makelaardij concurrerend hui- zenuitwisselingssysteem, aldus Smits. Hij betwijfelt of Eigen Huis in een dergelijke positie wel uitspraken mag doen over bijvoorbeeld de courtageper centages van NVM-makelaars. Uit een recent onderzoek van VEH en Consumentenbond blijkt dat vooral de makelaars die zijn aangesloten bij de als nogal gesloten beschouwde NVM-organisatie relatief veel rekenen voor de bemiddeling op de huizenmarkt, de courtage. Daarbij vermoedden de consu mentenorganisaties dat de NVM-makelaars prijsafspra ken hebben gemaakt. „Dit onderzoek is waarden- en waardeloos. Het wordt tijd dat de VEH zelf eens wordt onder zocht", brieste Smits zaterdag. Volgens woordvoerder Van Loon van VEH is zijn organisa tie op geen enkele wijze betrok ken bij bemiddelingen in onroe rend goed. „De aantijgingen van de NVM zijn beneden alle peil." Correct Smits vroeg zich verder af of het nog wel correct is dat VEH en de Consumentenbond over de courtage oordelen. Een woord voerder van de Consumenten bond was niet onder de indruk van de uitval van de NVM-top- man, die hij niet nieuw noemde. „Meneer Smits preekt voor ei- door Margit Kranenburg en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Het leek wel een obses sie. Alles heeft de commissie-Bakker eraan gedaan om te voorkomen dat haar eindrapport over vredesmissies van de afgelopen jaren zou uitlekken. Zo lag het rapport de afgelopen zomer in de kluis. De zeven Kamerleden in de commissie hielden elkaar scherp in de gaten om te voorkomen dat iemand iets zou verklappen. En de gebruike lijke interviews met de voorzitter van tevoren zijn allemaal verschoven naar vandaag, de dag waarop het rapport wordt gepresenteerd. Staat daar dan zoveel bijzonders in? Waarschijnlijk niet. Maar de commis sie, die ook de rampzalige VN-opera- tie in Srebrenica onderzocht, wilde vooral de fouten van voorgaande commissies vermij denHet parlemen tair onderzoek moest in ere worden hersteld, vonden de leden. Vooral het vorige onderzoek, naar de vliegramp in de Bijlmermeer, ontke tende veel kritiek. De commissie was uit op publicitair effectbejag, toen zij een lijst met gevaarlijke stoffen be kendmaakte die later helemaal niet aan boord bleken te zijn. Ook liet een van de commissieleden van tevoren vast uitlekken dat minister Borst (Volksgezondheid) de zwarte piet zou krijgen in het eindrapport. Paul de Leeuw Dat zou de commissie-Bakker, ge noemd naar voorzitter Bert Bakker (D66), niet overkomen. De Kamerle den zijn meer dan een jaar bezig ge weest zonder één wanklank.. Ze waren het, althans voor de buitenwereld, al tijd met elkaar eens en deden alles om degelijkheid uit te stralen. Hoe anders was dat vorig jaar bij de Bijlmercom missie onder aanvoering van CDA'er Theo Meijer. Een gezamenlijke strandwandeling en een tv-optreden bij Paul de Leeuw konden niet voor komen dat commissielid Theo van den Doel zich van de rest vervreemdde en zich zelfs in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer distantieerde van de commissie-Meijer. Ook het eindrapport over de vredes missies, voor tachtig gulden exclusief bijlagen te koop, moest degelijkheid uitstralen. Geen scherpe conclusies en aanbevelingen die niet in de voor gaande hoofdstukken zijn terug te vinden, zoals in het Bijlmerrapport 'Een beladen vlucht'En zwartepieten in de richting van bewindspersonen, dat mag de Kamer later in een debat doen. In grote lijnen is al wel bekend wat er in het rapport zal staan: ambtenaren van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie liepen elkaar uit onderlinge rivaliteit voor de voeten, militairen hielden informatie achter voor de ambtenaren en de minister van Defensie en Kamerleden stemden vooral om politieke overwegingen - en niet op basis van goede informatie - in met het uitsturen van militairen. Monddood De commissie zal daarom adviseren dat de Tweede Kamer beter ingelicht moet worden voordat Nederlandse militairen op pad gaan. Het parle ment moet natuurlijk zelf ook goed werk leveren. Zo min mogelijk ingaan op vertrouwelijke briefings, want die maken Kamerleden monddood tij dens debatten. Informatie uit die briefings mag immers niet in het openbaar worden gebruikt. Defensie moet bovendien standaard een gron dige analyse maken van de risico's die de militairen te wachten staan, want dat is tot heden erg summier gebleken. Het kabinet heeft ondertussen een mogelijk besluit over deelname aan een VN-troepenmacht voor Ethiopië en Eritrea vorige week uitgesteld in afwachting van het rapport over de vredesmissies. Premier Kok wil niet het verwijt krijgen dat het kabinet niets heeft geleerd van eerdere fouten. Volgens hem zijn er nog te weinig ge gevens om nu al een definitief besluit te kunnen nemen. Zo zijn de bevindin gen van Bakker en de zijnen, hoe die ook mogen luiden, bij voorbaat al se rieus genomen. GPD DOETINCHEM - Er gaat nog veel mis bij supermarkten op het Internet. Dat blijkt uit onderzoek van het vakblad voor de supermarktsector Distrifood. Het blad liet mensen bij vijf websupers boodschappen doen: bij C1000, Plusmarkt, Boodschappenlijn, Wehkamp en Al- bert Heijn. Verse producten bestellen via Internet bleek pro blematisch. Door een fout in de bezorging kreeg de testper soon bij Plusmarkt brood van een dag oud. De bestelde vis en groente was door dezelfde fout enkele keren in en uit de koe ling geweest, waardoor sommige producten er bij aflevering niet meer vers uitzagen. De Boodschappenlijn leverde producten waarvan de uiterste houdbaarheidsdatum was verlopen. Het proefkonijn dat de service van AH testte, was niet ontevreden. ANP BREDA - Breda heeft vanaf 1 september volgend jaar een ho gere hotelschool. De opleiding maakt deel uit van de Nationa le Hogeschool voor Toerisme en Verkeer NHTV. Er zijn al ho gere hotelscholen in Maastricht, Leeuwarden en Den Haag. De nieuwe opleiding ip de Brabantse stad neemt het eerste jaar negentig studenten aan. De NHTV eiste dit weekeinde overigens een schadevergoe ding van vijf miljoen gulden van de Hogeschool Holland in Diemen. Die zou voor het komend studiejaar 290 studenten meer hebben aangenomen voor de opleiding vrijetijdskunde dan is toegestaan. Volgens de NHTV scheelt dat de Bredase hogeschool ongeveer honderd studenten. De instelling eist een schadevergoeding van vijftigduizend gulden per student. ANP DEN HAAG - Minister Herfkens voor Ontwikkelingssamen werking ziet af van haar reis naar Suriname. De bewinds vrouw, die morgen naar Paramaribo zou gaan, is met een longontsteking ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. President Venetiaan had de Nederlandse regering voor een bezoek uitgenodigd. Het zou het eerste bezoek van een Neder landse minister van Ontwikkelingssamenwerking aan Suri name zijn sinds Nederland in 1997 de ontwikkelingsrelatie met het land bevroor. ANP JAKARTA - Rotterdam gaat zusterstad Jakarta helpen bij het opknappen van de oude haven Sunda Kelapa, het beheer van musea en historisch waardevolle gebouwen, verbetering in het beheer van de dertien rivieren die de stad doorsnijden en het invoeren van informatiesystemen voor het stadsbestuur. De afspraken gelden tot 2003. Rotterdam leent experts uit, en ontvangt hun Indonesische collega's. Die uitwisseling duurt per project in beginsel niet langer dan een week. „Mensen brengen kennis over en komen weer terug, we gaan geen pro jecten leiden. Dat past in het beleid van minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwerking", aldus burgemeester Op stelten, die afgelopen week de Indonesische metropool be zocht. GPD SCHIPHOL - Het Openbaar Ministerie gaat ervan uit dat de 21-jarige Rus, die dood werd aangetroffen in een wielkast van een KLM-Boeing 737, illegaal Nederland probeerde binnen te komen. Uit onderzoek van een KLM-arts bleek dat de man door zuurstofgebrek en onderkoeling is gestorven. De Rus nam vrijdagavond de vlucht van Moskou naar Am sterdam. Hij had tegen de kou verschillende lagen kleding aangedaan. Zijn lichaam werd zaterdag tijdens een onder houdsbeurt in een hangar op Schiphol gevonden. GPD samen met het Rotterdamse Wereldhavenfestival en werd daarom door een groot pu bliek gevolgd. Met het sluiten van de deuren die samen net zo lang zijn als de Eiffelto- ren, test Rijkswaterstaat alle procedures die nodig zijn voor het geval er een echte, ons land bedreigende storm optreedt. foto Ton Borsboom/ANP gen parochie. Het lijkt mij dat VEH en Consumentenbond bij uitstek de organisaties zijn die dit soort onafhankelijk onder zoek kunnen uitvoeren." Hij noemde het onderzoek hon derd procent betrouwbaar. Als er iets niet deugt aan de cijfers, dan ligt dat volgens de bond aan de informatie van de makelaars zelf. De woordvoerder vindt dat onder deze omstandigheden een onderzoek van de overheid wel licht op zijn plaats is. Dat zou bijvoorbeeld uitgevoerd kün- nen worden door de Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa). Het onderzoek baarde wel op zien, maar de reacties bleven aanvankelijk kalm. De Vereni ging Bemiddeling Onroerend Goed (VBO), een organisatie van makelaars die er redelijk goed afkwam, vond het onder zoek verheugend. NVM verde digde zich door te stellen dat kwaliteit haar prijs heeft. ANP Offensief gestopt Het hevige Noord-Koreaanse offensief dat al enkele dagen aan de gang is, heeft nergens tot een grote doorbraak geleid. Amerikaanse mariniers heb ben zondag na hevige strijd Jongsan weer ingenomen en ook verder naar het zuiden hebben de Amerikanen hun posities weer heroverd. Inpoldering De plannen voor de inpolde ring van de Braakman gaan de inspraak in. Men hoopt vol gendjaar met het grote werk te kunnen beginnen om het over vier a vijf jaar gereed te heb ben. De kosten zijn begroot op ruim zeven ton Geschikte donor Het leven van de vrouw die ernstig ziek in een Engels zie kenhuis ligt in afwachting van een geschikte bloeddonor is voorlopig gered. Bij toeval is zondagmiddag een Engelse smid gevonden, die dezelfde zeldzame bloedgroep heeft. Nieuwe brug Over het kanaal door Walche ren in Middelburg ligt een nieuwe brug. Onder grote pu blieke belangstelling is de brug zaterdag op zijn plaats gelegd. De nieuwe overgang is een be langrijke schakel in het ver keer voor Middelburg en heel Zeeland. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax-(0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n.v.t.) per kwartaal, 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3