ROVINCIALE ZEEUWSE OQURAN Extra geld voor operaties Voorwaarde aan tunneletappe Het Shas maakt grote show van Deri's gang naar de cel Scholier laat hasj en pillen vaker links liggen 4 WEKEN VOOR 12c ur fo HFH |1£ service Twee doden na botsing bij Bruinisse Telebankieren bij ABN Amro blijkt onveilig Ziekenhuizen reageren gereserveerd op gebaar minister Borst Kritiek raakt Henny Stoel Lange files door asfaltering A58 Slecht begin van Oranje 13 en 21 £tos PZC 18° Af en toe zon Stapelwolken en enkele zonnige perioden. Kleine kans op een bui. Middagtemperatuur rond 18 graden. 243e jaargang no. 209 maandag 4 september 2000 losse nummers 1,85 FOTO VERSCH www.fotove rsc Vlissingen Middelburg Hulat To« Ml NU bij ontwikkelen afdrukken VLIEGER BRUINISSE - Bij een frontale aanrijding op de N59 bij Brui nisse zijn gistermiddag een 77- jarige vrouw uit Rotterdam en een 63-jarige man uit Zaandam om het leven gekomen. De zwaargewonde 62-jarige echt genote van de man is overge bracht naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam. De N59 was anderhalf uur gestremd. De Rotterdamse reed in een file richting Rotterdam. Zij raakte om drie uur door onbekende re den op de verkeerde weghelft, waarop de frontale botsing volgde. De traumahelikopter was binnen een kwartier ter plaatse. Besloten werd de zwaargewonde vrouw per am bulance onder politiebegelei ding naar Rotterdam te vervoe ren, zodat zij in de auto kon worden behandeld. De zwaar beschadigde auto's werden naar de nabij gelegen gemeentewerf vervoerd, waar de brandweer de lichamen van de dodelijke slachtoffers eruit haalde. De hoofdrijbaan werd in beide richtingen afgesloten en het verkeer werd over de ventweg geleid. Ongeveer veertig brand weermensen van de korpsen Bruinisse en Oosterland waren aanwezig, onder meer om het toegestroomde publiek op af stand te houden en het verkeer om te leiden. Omstreeks 16.30 uur gaf de politie de N59 weer vrij voor het verkeer. Het ongeluk brengt het aantal dodelijke verkeersslachtoffers dit jaar op Schouwen-Duive- land op zeven. In 1999 vielen er zeven verkeersdoden, evenveel als in de drie voorafgaande ja- ren.Vergeleken met overig Zee land valt op dat op Schouwen- Duiveland vaak meer mensen bij één ongeval om het leven ko men. HILVERSUM - Hackers hebben het telebankprogramma Home Net van de ABN Amro gekraakt en ze zijn erin geslaagd betalin gen die niet voor hen bestemd waren op hun eigen rekening te recht te laten komen. Dat blijkt uit de documentaire Hackers die gisteravond te zien was opRTL4. Omdat het gegevensbestand van Home Net niet is beveiligd, kunnen hackers ongestoord ge gevens veranderen, zoals bedra gen en rekeningnummers. Bij de Rabobank en ING slaag den hackers er niet in het tele bankieren te kraken. De telebankprogramma's van deze banken bleken wel veilig. In de documentaire erkende ABN Amro-topman G. Ensing dat telebankieren met Home Net riskant is voor gebruikers van het Internet. Hij verwacht dat het probleem op zijn vroegst over enkele we ken uit de wereld is. ANP door Margit Kranenburg DEN HAAG - Ziekenhui zen krijgen nog dit jaar tweehonderd miljoen gul den extra voor het bekor ten van de wachtlijsten voor medische ingrepen. Dit heeft minister Borst van Volksgezondheid gis teren bekendgemaakt. De ziekenhuizen moeten van haar wel zelf met ideeën komen om het geld de komende maan den goed te besteden. Van het bedrag is de helft bestemd voor het aanstellen van nieuwe me disch specialisten, de andere helft voor behandelingskosten. Borst zei dat er volgend jaar nog meer geld beschikbaar komt. Hoeveel maakt ze pas bekend op Prinsjesdag. Het geld is er om dat minister Zalm van Financi en minder rente hoeft te betalen over de staatsschuld. Hij loste eerder een deeltje versneld af. De ziekenhuizen krijgen deze kabinetsperiode per jaar al hon derd miljoen gulden extra voor het uitvoeren van extra opera ties. In totaal wachten een klei ne 15 00 0 0 mensen op een medi sche ingreep. Inhaalslag De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) is blij met het geld, maar zij benadrukt dat voor een echte inhaalslag struc turele problemen in de gezond heidszorg moeten worden opge lost. Daarvoor is veel meer geld nodig. „Het wegwerken van de wachtlijsten vraagt meer van een minister dan af en toe een goede sier maken met wat extra geld", aldus een woordvoerster van de NVZ. Ook de AbvaKabo FNV deed gisteren een beroep op het kabi net om de zorg royaler met geld te bedelen. In concreto bepleit de vakbond een dertiende maand salaris voor het perso neel. Het verzoek geldt overi gens niet alleen voor de werkne mers in de gezondheidszorg, maar ook voor degenen die in het onderwijs werkzaam zijn. Met het financiële extraatje wil AbvaKabo de collectieve sector aantrekkelijker maken. Goede secundaire financiële arbeids voorwaarden zijn volgens de bond nodig om de personeelste korten tegen te gaan. Aantrekkelijk De dertiende maand zal een van de belangrij kste eisen worden in de onderhandelingen in 2001. De vakbond is bereid met de werkgevers te praten om de der tiende maand 'resultaatafhan- kelijk' te maken, oftewel eerst presteren en dan de beloning in nen. Overigens blijven secun daire arbeidsvoorwaarden als zorgverlof, kinderopvang en ouderschapsverlof voor Abva Kabo net zo belangrijk om de collectieve sector aantrekkelijk te houden. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen ziet een dertiende maand overigens niet zitten. „Uit gesprekken met vertrek kende verpleegkundigen blijkt dat zij vooral de omstandighe den waaronder zij werken be langrijk vinden. Zij willen tijd hebben voor de patiënt, genoeg collega's en goede kinderop vang", zegt woordvoerder J. Wagenaar. De gezamenlijke ziekenhuizen zoeken de oplossing voor het ar beidsmarktprobleem liever er gens anders, bijvoorbeeld in de arbeidstijd. „Misschien moeten we maatregelen nemen om men sen te stimuleren langer te wer ken", oppert Wagenaar. „Nu werkt 65 procent in deeltijd." GPD Weekblad Privé schreef recent dat ze het lelijkste journaalge zicht van Europa heeft. 'Kwetsend en kwaadaardig', noemt nieuwslezeres Henny Stoel het stukje in het roddel blad. Maar ze voelt zich gesterkt door de steunbetui gingen die ze kreeg. Lange files waren vrijdagavond en zaterdag het gevolg van asfalteringwerk op de noordbaan van de A58 tussen Rilland en Hoogerheide. Het traject was afgesloten en het verkeer werd omgeleid over de Oude Rijksweg. Een aantal sporteve nementen leed onder de files, omdat voetballers en wielren ners, die op weg naar de Delta Profronde, vastzaten. Het wielerevenement begon daardoor een kwartier later. Het Nederlands elftal is de kwalificatie voor het WK 2002 slecht begon nen. In eigen huis kwam Oranj e niet verder dan een 2-2-gelijkspel tegen Ier land. De equipe van bondscoach Louis van Gaal voorkwam in de slot fase een blamage door een 2-0-achterstand om te buigen. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,19,20,2122,23 en 24 Het peloton op de Zeelandbrug, vechtend tegen de harde wind. Tourbaas Leblanc wil peloton alleen in gesloten formatie laten rijden foto Wim van Vossen/ANP door Ad Bloemendaal door Frits Bakker MIDDELBURG - De Tour de France van 2004 mag van Jean Marie Leblanc door de Wester- scheldetunnel rijden. De Tour baas, die zaterdag een dag in Zeeland te gast was, verbond er na een inspectie van de tunnel- werken maar één voorwaarde aan: het Tourpeloton moet er in gesloten gelederen doorheen fietsen. Voor een start van de Tour komt Zeeland niet meer in aanmer- (Advertentie) Set a 2 Petit Bateau rompertjes keuze uit diverse maten Waar haal je de energie vandaan? king. De vertraging bij de bouw van de tunnel is een te grote risi cofactor om de proloog en de eerste etappe van 2003 te orga niseren. Jean Marie Leblanc heeft er inmiddels zelf ook van af gezien. „De Tourstart (pro loog en eerste etappe) ligt voor de komende vijf jaar al vast." Het bezoek van de Tourdirec teur, op de dag van de Delta Profronde (winnaar Leon van Bon), opende .wel de weg voor een Zeeuwse etappe met een doortocht door de tunnel. Dat moet volgens Leblanc in een ge neutraliseerde start gebeuren. „Ik wil geen competitie in de tunnel, alleen een fictieve start", zei hij, nadat hij met het Zeeuwse organisatiecomité een rondleiding had gekregen langs de tunnel werken. „We moeten, als er een Zeeuwse etappe komt in 2004, hooguit op tien kilometer van de tunnel starten, er doorheen rijden met een gesloten peloton en daarna de werkelijke start geven." Dat houdt vrijwel zeker in dat alleen een Zeeuws-Vlaamse start plaats - en daarna een rit door Zeeland - in beeld is voor Le blanc. De enige kandidaat is in dat geval Terneuzen. Jean Marie Leblanc, die werd rondgeleid in het bouwwerk van de Westerscheldetunnel, deed nog geen toezegging over de kansen van Zeeland. „We be slissen altijd pas één jaar van te voren en de etappe moet nog in het schema van de Tour passen. Hij zei wel een goede indruk van het comité te hebben gekregen. Pieter Stoter, voorzitter van het Zeeuwse comité: „We hebben het gevoel gekregen dat we een grote kans maken." Leblanc wilde tijdens zijn Zeeuwse uitstapje niet ingaan op andere kandidaten voor een Touretappe in Nederland. „Het staat los van de aanvraag van Zeeland", zei hij. Bennie Ceu- len, oud-renner en vertegen woordiger van Nederland in de organisatie van de Tour de France: „De kandidatuur van Valkenburg is voor 2002, maar Jean Marie Leblanc bekijkt de tunnelwerkzaamheden. foto Ruben Oreel het is slechts een van de twee honderd aanvragen voor dat jaar." Rini Wagtmans reisde zaterdag tevergeefs naar Middelburg om met Leblanc over de kandida tuur van Breda te spreken. De Tourdirecteur vond het onge past, omdat hij zaterdag op uit nodiging van de Zeeuwse orga nisatoren in Nederland was. Bennie Ceulen: „Het enige wat van Breda binnen is gekomen bij de Tour is een faxje dat ze iets willen organiseren. Het is door de Brabanders zelf groot naar buiten gebracht. Leblanc wil er met geen woord over reppen. Wat denkt Breda eigenlijk? Dat de Tour ieder jaar naar Neder land komt? De enige echte kan didaat voor een etappe is Zee land." De Tourbaas verzoende zich za terdag tijdens zijn bezoek aan de Zeeuwse profronde met Cees Priem, die in 1998 na het do- pingschandaal rond de TVM- ploeg in zijn ronde was opge pakt. Cees Priem: „Ik heb kort met hem gesproken en de lucht tussen ons is helemaal opge klaard." pagina 13: kostelijk toost op Zeeuwse etappe pagina 24: voor Van Bon schijnt de zon (Advertentie) CONFLICTEN? bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Telefoon: 0113-232013 van onze redactie binnenland UTRECHT - Voor het eerst in zestien jaar is het cannabisge bruik onder scholieren tussen de tien en achttien jaar niet ver der gestegen maar zelfs iets ge daald. Ook XTC en amfetamine zijn minder populair geworden. Dat blijkt uit het Peilstation- onderzoek dat het Trimbos-in stituut sinds 1984 elke vier jaar houdt onder kinderen uit de laatste twee klassen (groep 7 en 8) van de basisschool en alle klassen en types van de middel bare school. Uit het onderzoek, waaraan bij na tienduizend leerlingen mee deden, blijkt dat vorig jaar één op de tien middelbare scholie ren bij het moment van vragen recent hasj had gebruikt. Het ging daarbij twee keer zo vaak om jongens als om meisjes. Een op de vijf middelbare scho lieren heeft ooit hasj uitgepro beerd, 9,3 procent deed dat recent (volgens de onderzoeks- definitie tenminste één keer maximaal vier weken voor het moment van vragen). In 1996 was dit nog 10,7 procent. De da ling is opvallend, omdat in 1992 en 1996 nog sprake was van een sterke stijging. 'Actuele' ge bruikers blowen een of twee keer per week; eenderde doet dat nog vaker. Het actuele ge bruik van XTC liep terug sinds 1996 van 2,2 naar 1,4 procent. Minder populair werden ook amfetamine (van 1,9 naar 1,1 procent) en paddo's (1,5 naar 1,2 procent). Gebruik van cocaïne en heroïne bleef vrijwel gelijk op 1,2 en 0,4 procent. Een op de zes van de tien- en elf jarigen heeft al wel eens een si garet geprobeerd, een op de veertig deed dat recent. Op de middelbare school daalde het actuele gebruik van tabak licht: van 29 naar 27 procent. Eenderde van de basisscholie ren heeft wel eens alcohol ge dronken, een op de negen re cent Een op de twintig is zelfs al eens dronken of aangeschoten geweest. ANP TEL AVIV - Duizenden aanhan gers van Israels religieuze partij Shas hebben gisteren hun poli tiek leider, Arie Deri, naar de gevangenis begeleid. Twee poli tiemensen en een aantal journa listen raakten gewond toen de menigte tegen het eind van de betoging met stenen begon te gooien. Deri (41) is veroordeeld tot drie jaar cel, wegens corruptie in de tijd dat hij diende als minister van Binnenlandse Zaken. Zijn aanhangers houden vol dat hij het slachtoffer is van discrimi natie wegens zijn Marokkaanse afkomst. Shas, een partij van armere immigranten uit Noord- Afrika en het Midden-Oosten, ziet het protest tegen Deri's ge vangenschap als begin van een 'Oosterse revolutie' in Israël. Gisterochtend begeleidde een konvooi van honderden auto's met Shas-activisten Deri van zijn woonplaats, Jeruzalem, naar de Nitzan-gevangenis in Ramle. De stoet zorgde voor een verkeerschaos op de hoofdweg naar Tel Aviv. Bij ieder opont houd verlieten zwartgehoede demonstranten de auto's om op de weg te dansen en te zingen. Ruim een uur te laat arriveerde Deri bij de gevangenis, waar hij werd opgewacht door twintig duizend opgewonden betogers. Op een podium voor de gevan genis zat de hele top van Shas. Geestelijk leider rabbijn Ova- dia Josef trok in een toespraak een vei'gelijking tussen Deri en de bijbelse figuur Jozef, die eerst in de gevangenis belandde maar later een heilige werd. De rabbijn raakte eerder dit jaar in opspraak, toen hij de zes miljoen joodse slachtoffers van Hitiers vernietigingskampen omschreef als 'de reïncarnatie van zielen die vele malen gezon digd hebben en andere dingen hebben gedaan die niet door de beugel kunnen'. De geestelijk leider van Shas maande de menigte nu tot kalm te, maar Deri's zoon David zorg de voor extra emotie door vanaf het podium te roepen dat de Is raëlische justitie zich moet schamen. Hij riep op tot revolu tie, want 'deze dag is voor de se fardische joden in Israël wat voor Frankrijk Bastille-dag is'. Kort nadat Deri de gevange- nispoort was binnengegaan richtte een deel van de menigte zich tegen de politie. Er werd met stenen en ijzeren staven gegooid, waarbij ook televisie ploegen en journalisten - gelief de mikpunten van Shas - het moesten ontgelden. De politie verrichtte tientallen arresta ties. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 ■IHI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1