Cruson wint tot eigen verrassing Koewacht heerst in Zeelandbeker Edith Gerards houdt familie-eer hoog in Almere Onweer beëindigt Ganzetrek Droomzege Bressiaander Zeeuwse atletiekploeg kampioen Drie zeges Yu in Duitse competitie Joël Dieleman boekt progressie Gideonse tweede bij NK surfen Wegracer Fredriks heeft nationale titel in het vizier door Bjorn Goorden VLISSINGEN - Op de laatste twintig meter kreeg de Vlissing- se strandcross zijn droomwin- naar. Piek Cruson uit Breskens won op de valreep de viertakt/- Off the road-klasse. Alleen wist hij na de finish zelf niet dat hij de cross aan de boulevard had gewonnen. „Tijdens de tweede manche had ik mijn bril wegge worpen. Daarom kwam ik naar het VIP-terras om te vragen waar die was. Ik heb meteen even gevraagd wat mijn klasse ring was. En die viel dus ver domd goed uit." Een man op een fiets houdt stil aan de rand van de Vlissingse boulevard en kijkt waar al dat geweld vandaan komt. Bij de aanblik van de strandcross be gint de man haast te kwijlen, zijn vrouw kijkt wat verveeld mee. Ze wil weer opstappen en spoort haar man mee te gaan: „Kom joh, we moeten nog naar schoonmoeder. Straks komen we te laat." Maar haar echtge noot reageert niet, hij lijkt in een trance door het spektakel dat zich op het strand afspeelt ter wijl de vrachtschepen geluid loos langsglijden. Het overgrote deel van het pu bliek komt niet naar de Vlis singse boulevard voor de wed strijd maar voor het spektakel. De wedstrijd is ook niet of nau welijks voor een motorcross analfabeet te volgen. Maar dat maakt helemaal niet uit. Het gaat om het enorme lawaai, de zandfonteinen achter de fel ge kleurde crossmotors. Vooral bij de start van de zware Off the road-motoren kraaien de men sen van geluk. Als de zestig, ze ventig viertakt-motoren vol gas richtig de nauwe eerste bocht gaan, lijkt het alsof er een straaljager vlak over de Vlis singse boulevard raast. Het la waai dat de motoren massaal uitbraken, weerkaatst tegen de hoogbouw op de boulevard. Naarmate de race vordert, weet haast niemand meer wie er nu op kop rijdt. De speaker is ook nauwelijks te volgen want die wordt door de motoren over stemd. Mensen genieten van de handigheid en het lef van de topcoureurs, van de capriolen die de wat mindere crossers uit halen. In het mulle zand van de chicanes bijt de een na de andere in het zeezand. Op het punt waar de coureurs door de golf brekers rijden, loopt de een na andere vast in de kletsnatte, diepe sporen. Er is er zelfs eentje die zo vast komt te zitten dat hij zijn motor maar gewoon laat staan. Met geen geweld is dat ding los te wrikkenAan het slot van de manche is alleen nog het stuur zichtbaar. Maar als de mo torfiets met veel mankracht let terlijk boven water (en modder) is gehaald, start hij alsof er niets is gebeurt. Chicane Ook de race van Piek Cruson verliep niet vlekkeloos, maar hij boekte wél zijn tweede eindzege in Vlissingen. „Ik ben twee keer gevallen in de tweede manche. Al in de eerste chicane kwam ik ten val, waardoor ik ongeveer op de tiende plaats kwam te lig gen.De moed zakte hem echter niet in de schoenen. „Ik ben vol doorgegaan, want ik kom hier om te presteren. Ook na mijn tweede val sprong ik gelijk weer op die motorfiets. Uiteindelijk zag ik Frans Verhoeven rijden. Ik wist dat hij de eerste manche gewonnen had, ik dacht: die moet ik koste wat kost hebben. Maar omdat ik door mijn val partijen het overzicht had ver loren, wist ik niet dat ik om de overwinning aan het strijden was. In de laatste meters kon ik mijn motor er nog naast zetten. Het is echt prachtig dat ik hier win. Hier teer ik nog een maand op." Cruson vierde bij de prijs uitreiking al een klein feestje met zijn vriendin. Innig zoen den ze elkaar, terwijl het pu bliek applaudisseerde om zijn overwinning. Achter Piek Cruson en Frans Verhoeven eindigde Eddy Lem- mens op de derde plaats. De en- durance-coureur Bas Herweij- er, tweemaal deelnemer aan de Dakar-rally werd vierde, een beetje tot zijn eigen verrassing. ,,Ik heb in de tweede manche nog even aan de leiding gereden. Maar die jongens waren toch iets te snel voor me. Die Piek Cruson ken ik niet, maar hij is wel vliegensvlug, zeg. Die heb ik maar weg laten lopen. Evenals Frans Verhoeven, die rijdt WK's. Dat is toch een niveautje te hoog." Eenzijdig In de 250/500cc-klasse was de strijd om de zege nogal eenzij dig. Ook al omdat Jamo Meijer in de eerste manche uitviel. Want hij bleek de meest naaste belager van de verder opper machtige Oscar Vromans uit Boxtel. In de eerste manche kwam hij moeilijk weg. Toch kwam hij al snel aan de kop te zitten omdat een hoop tegen standers uitvielen. In de tweede manche moest Vromans hard werken om Jarno Meijer van zich af te houden. Meijer nam zelfs even de leiding na een val partij van Vromans, maar die stelde al snel orde op zaken. „Ik ben gewoon een betere motor crosser dan Meijer. Door de vele achterblijvers werd ik vaak op gehouden zodat hij steeds weer terugkwam. Geluk speelt een vrij grote rol in een race als deze. Er doen een hoop coureurs mee, als je die in een bocht in moet halen, val je even stil." „Ik ga vandaag eindelijk eens winnen", zei Martijn Romviel in de auto op weg naar Vlissingen. „Het was een belofte aan me zelf. En belofte maakt schuld. Ik doe mezelf geen valse beloftes." Het was zijn eerste overwinning in de 125cc-races in Vlissingen. „Ik ben al een keer tweede en een keer derde geweest. Ik moest gewoon eens winnen, ik moest en zou." In de eerste man che had hij weinig last van zijn concurrentie. Adriaan van Dijk kwam nog knap vanuit het niets opzetten, maar het gat met de crosser uit Boekei bleek te groot. In de tweede manche moest hij het gas er flink opzetten om Van Dijk van zich af te houden. On danks een zware valpartij lukte het hem. „Het gaat steeds beter Het overgrote deel van het publiek kwam gisteren naar de Vlissingse boulevard voor het spektakel. Voor het enorme lawaai en de zandfonteinen achter de fel gekleurde crossmotors. foto Dirk-Jan Gjeltema met me. De laatste tijd krijg ik steeds meer zelfvertrouwen. Ook deze zege helpt daar weer aan mee." Maurice van Raste ren eindigde op de derde plaats. Lantaarnpaal Als de laatste motoren de dijk weer oprijden staat het echt paar nog steeds op de boule vard. De fietsen staan al een hele tijd tegen een lantaarnpaal. De man vindt alles geweldig en wil zijn vreugde met zijn vrouw de len. Zij vindt er echter geen klap aan, ze zit gebogen op een bank je, de handen voor haar ogen. Ze heeft hoofdpijn van dat helse kabaal en is misselijk van die verfoeide benzinedampen. Haar man staat haast te sprin gen aan het hek als er weer ie mand over de kop gaat. Een meisje trekt even wit weg: „O jee, dat ging'wel heel hard." De man zegt het nog net niet, maar hij vindt het weer een grandioos spectaculaire valpartij. Het is alleen dat zijn ogen niet kunnen liegen. Schoonmoeder zal nog even moeten wachten voordat haar dochter en schoonzoon er zijn. ENSCHEDE - De Zeeuwse atletiekploeg is gisteren in En schede Nederlands kampioen geworden in de tweede divisie bij de vrouwen. De jonge formatie, die bestond uit Sandra de Block (RKHAV), Rafke Risseeuw en Rachida Moerman (De Wielingen), Marit- za op 't Hof en Esther van der Pol (AV'56), had met een totaal van 6029 punten een straatlengte voorsprong op de Friese at letiekvereniging AV'55 (5692 punten) en het Brabantse Sper wers (5529 punten). Op de individuele nummers haalden de Zeeuwse atletes vier overwinningen. Rachida Moerman wonde 100 meter in 13.06 seconden en de 400 meter in 61.37 seconden. De zege bij het discuswerpen ging met 39.27 meter naar Maritza op 't Hof. Esther van der Pol won het hoogspringen met 1.60 meter. Op de afsluitende 4 x 100 meter werd de Zeeuwse ploeg vijfde in een tijd van 55.43 seconden. De titel in de eerste divisie bij de mannen ging met 12.059 punten naar het Apeldoornse AV'34, met Erwin Simpelaar uit Goes in de gelederen. Simpelaar won het kogelstoten met 17.32 meter en daarnaast won hij het discuswerpen met 42.85 meter. DORTMUND - Kalun Yu heeft met zijn team Borussia Dort mund de eerste thuiswedstrijd van de competitie met 9-7 ge wonnen van kampioenskandidaat Werder Bremen. De 18-ja- rige Middelburger droeg met twee dubbelspelzeges en één overwinning in het enkelspel aan die overwinning bij. In zijn eerste enkelspel versloeg hij in een goede wedstrijd de Zweedse subtopper Da vid Gustafsson met 21-1215-2121-13. In zijn tweede enklespel kwam hij er echter niet aan te pas te gen de relatief onbekende Duitser Frank Sternal. Met zijn partner Qi Wen Cheng was hij wel goed op dreef in het man nen-dubbelspel. In het beslissende dubbel versloegen zij het sterkste Bremense dubbel gedecideerd in twee games, met 21- 10 en 21-10. MALMEDY - In de finalewedstrijd om de Belgian Cup moun- tainbiken is de Vlissinger Joël Dieleman op de vijftiende plaats geëindigd. Daarmee was hij de derde junior-eerste jaars, in een veld dat daarnaast, louter uit oudere renners be stond. Door dit resultaat steeg Dieleman van de 24e naar de 17e plaats in het eindklassement. Op een mooi parkoers met veel heuveltjes erin liet Dieleman zien goede klimmersbenen te hebben, hij reed gelijk op met de Nederlandse toppers Den Hertog en Hokman. De wedstrijd werd gewonnen door de Belg Damien Byens, die tevens eindwinnaar werd van de Bel gian Cup. UITDAM - Stefan Gideonse uit Veere is gisteren tweede ge worden bij het Nederlands kampioenschap windsurfen dat bij Uitdam werd gehouden. Winnaar werd Ban van der Steen' uit Hoge Zwaluwe. De titelstrijd kende een sterk deelnemers veld en betrof een Formula Windsurfing-race, wat inhoudt dat de surfers maar één plank en drie zeilen mochten gebrui ken. Namens WSV Zuidwest Negen deden acht zeilers mee. Op zaterdag werden de benodigde tien knopen niet gehaald, op zondag werden zes manches gevaren, Stefan Gideonse won de tweede manche. Michel Merrelaar uit Oostburg werd vierde in de eerste manche. Einstand NK 2000 Formula windsurfing: 1Ben van der Steen (Hoge. Zwaluwe) 14 punten, 2. Stefan Gideonse (Veere) IS, 3. Adri Keet (Haarlem) 27, 4. Reinder de Vries (Groningen) 33, 5. Ronald de Jong Zoetermeer41,15. Gregory Maes (Kortrijk) 82,18. Niek van der Lin de (Rilland) 93, 20. Alexander Verhage (Wissenkerke) 98, 21. Evert Piessens (Vogelivaarde) 100, Christian Sandee (Vrouwenpolder) 116, 26. Michel Merrelaar (Oostburg) 127,37. Ko de Visser (Oost-Souburg) 162. van onze sportredactie NAALDWIJK - Wegracer Johan Fredriks uit 's-FIee- renhoek won afgelopen weekeinde in Naaldwijk zowel de eerste als de tweede manche in de Dy- nojet automatenklasse. Door de tegenvallende prestaties van zijn con currenten versterkte hij met die dubbele overwin ning zijn leidende positie in het algemeen klasse ment. Met nog twee wedstrijden voor de boeg heeft Fre driks het kampioenschap binnen handbereik. Mo menteel heeft hij een voorsprong van 1320 pun ten op de nummer twee Mark Reiman uit Purmer- end en hij kan in de vol gende race op 16 septem ber in Zwolle kampioen worden. Maar ook de andere Zeeuwse deelnemers de den van zich spreken in dezelfde klasse. Walter Bek uit. Hoedekenskerke veroverde een derde trai ningstij d. In de eerste manche moest hij na een schuivertje het renners- kwartier opzoeken met een beschadigde uitlaat, maar in de tweede manche bezette hij na een blik- semstart de tweede plaats te pakken en hield deze tot de finish vast. Voor William van Gilst uit 's-Gravenpolder zit het door technische proble men de laatste wedstrij den niet mee. Zaterdag werd de Bevelander twee maal elfde. Formuleklasse Zijn plaatsgenoot Renee Kesselaar zette uitsteken de prestaties neer in de Formuleklasse. Na zijn derde trainingstijd finish te hij ook in de eerste man che als derde en in de tweede manche als vierde. Souburger Rob Craanen pakte in Sportklasse in de eerste manche een zeven de plaats. Wim Maas uit Middelburg eindigde in de tweede manche op de vijf tiende plaats. Marco Krijger uit Zierik- zee werd in de Expiklasse 19e en 21e. Zeeuwse talenten zwemmen naar Nederlandse top door Arjan Smilde VLISSINGEN - Zwemclub Koewacht krijgt steeds meer landelijke invloed door de vele talentvolle zwemmers in de ver eniging. De club uit Zeeuws- Vlaanderen had gisteren tijdens de 29e Kanaalrace in Vlissingen geen echte concurrentie in Zee land. Bij vrijwel alle onderdelen van het langebaanzwemmen ging de winst van de Zeelandbe ker naar de mannen en vrouwen van Koewacht. „In het Nederlands kampioen schap staan we ook in het top van het klassement", vertelde Jose van den Berghe met een glimlach. De coach van Koe wacht heeft de club, in de ruim 26 jaar dat hij ze begeleidt, zien groeien van niets tot een vereni ging die in de landelijke top meedraait. „Bij de drie kilome ter schoolslag voor de vrouwen worden we volgende keer zeker Nederlands kampioen en de mannen strijden bij de school slag om de derde plaats", meld de Van de Berghe trots. Bij het startpunt van de Kanaal race stonden de zwemmers on geduldig te wachten op het moment dat ze het water in mochten. De deelnemers waren extra gemotiveerd doordat za terdagmiddag de Ganzetrekra- ce werd afgelast door de zware weersomstandigheden. Alle fa vorieten bij zowel de mannen als de vrouwen sprongen topfit het kanaal bij de Keersluis in. Na de winst van vorig jaar leek Rick Mans bij de 3000 meter vrije slag ook deze keer onbe dreigd naar de overwinning te zwemmen. In de eindsprint ech ter troefde Thomas Feiten van Aqua Novia Mans af. Koe wacht-zwemmer Tom Pieterse eindigde als eerste Zeeuw op de negende plek en stelde daarmee de Zeelandbeker veilig. Groot talent Bij de vrouwen drie kilometer vrije slag stond de uitslag voor de race al vast. Waar Etta van der Weijden aan de start ver schijnt, is de concurrentie bij voorbaat verslagen. Midden in het veld van de mannen zwom Van der Weijden binnen 38 mi nuten naar de overwinning. Voor velen was het verrassend dat Daisy de Ridder als eerste Zeeuwse zwemster de finish be reikte. „Aan dat meisje moet meer aandacht worden be steed", pleitte Koewacht-coach Van den Berghe. „Niemand heeft in de gaten dat ze de hele Zeeuwse top heeft verslagen. Het is echt een groot talent." Zelf bleef de 15-jarige De Rid der rustig onder haar beste pres tatie van het seizoen. „Ik had het geluk dat ik mee kon met de kopgroep tot aan het keerpunt. Daarna moest ik lossen, maar ik hield wel stand in de tweede groep. Voor de Zeelandbeker heb ik niets aan dit resultaat want ik miste een wedstri jdDat is jammer anders was ik daar ook hoog in geëindigd." Lesley Voorn, al enkele jaren de beste schoolslagzwemmer van Nederland, had na drie kilome ter zwemmen slechts een hand voorsprong op de verrassende Martin Gildemeester. In de eindsprint tussen de koplopers haalde de Hulstenaar Ruud Pie terse het net niet en werd vierde. Deze plaats leverde hem wel voor de derde keer Zeelandbe ker op. „Het is leuk dat ik die be ker win, maar spannend was het niet", zei de 15-jarige Pieterse na afloop van zijn race. „Ik had totaal geen concurrentie, dus wist ik al heel snel dat ik ging winnen. Volgende week is het voor mij belangrijker. Dan moet ik derde of hoger eindigen om derde te worden in de eindstand van het Nederlands kampioen schap." Als laatste sprongen de vrou wen voor de 3000 meter school slag in het water. En net als in de voorgaande edities tikte Astrid Koert als eerste aan. Op ruime afstand eindigde de twee Koe wacht-zwemsters Linda Vink en Ankie Buijs op de tweede en derde plaats. Buijs bleef met dit resultaat haar clubgenote Vink en De Maeijer voor in het klasse ment om de Zeelandbeker. „Mijn race is op zich goed verlo pen", keek Buijs tevreden terug. „Alleen is Koert een klasse apart. Zij heeft zo'n grote voor sprong op mij dat ik dat nooit meer kan inhalen met trainen. Ik ben ook al 19, dus heel veel verbeteren zal ik ook niet meer." ««- De vrije slag gaat van start tijdens de Kanaalrace in Vlissingen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze sportredactie GOES - De traditionele Ganzetrek, een na tionale langebaanzwemwedstrijd in het Kanaal van Goes naar het Goese Sas over een afstand van 2000 meter, moest zaterdag halverwege het programma wegens nood weer worden afgelast. Voor deze wedstrijd waren een kleine 450 zwemmers uit alle windstreken van Nederland naar Wilhelmi- nadorp gekomen. De wedstrijd, die bestond uit zestien onder delen, was gevorderd tot het negende on derdeel toen het onweer losbrak. Heel snel gaf scheidsrechter Johan Keukelaar het be vel om iedereen van en vanuit het water naar de kant te halen. Voor Keukelaar was het de eerste keer dat hij dit meemaakte. „Een wedstrijd wordt wel eens afgekeurd, maar d ari gaat het meestal om te koud water of om blauwalgen in het water. Voor regen en wind gaan we niet uit de vaart, daar kun nen zwemmers en juryleden wel tegen. Maar onweer is veel te gevaarlijk en daarom moest de wedstrijd worden stilgelegd. We hebben overal in de regio gebeld om infor matie, ook bij het KNMI, maar overal was het aan h<?t onweren. Het kanaal was maar gestremd tot 16.30 uur dus veel tijd hadden we niet meer. Een noodscenario gaf wel eni ge ruimte. Maar toen bleek dat het niet meer haalbaar was om heel het programma af te maken, heb ik besloten om de wedstrijden af te blazen." Er waren toen al acht onderdelen gezwom men en de prestaties van Petra Vink vielen het meest op. Zij won de 500 meter school slag en werd bij de junioren op de 1000 me ter vierde. Verder werd Shanyra van Bambost op de 500 meter vrije slag tweede en tikte de Vlis singer Yair Klazen op dit nummer bij de jon gens ais derde aan. van onze sportredactie ALMERE - Een kleine drie we ken geleden werd Edith Gerards (28) uit Middelburg pas overge haald om aan de hele triatlon van Almere mee te doen. Een trainingsrit in Embrun op de fiets en de daaropvolgende duurloop verliepen boven ver wachting. „Doe toch mee in Al mere", was het advies van haar vriend Floris-Jan Koole en haar vader Adri Gerards. Vijf dagen voor Almere schreef ze alsnog in. Dat resulteerde in de negende plaats. Zaterdag ochtend om half negen begon ze aan de 3,8 kilometer zwemmen. Zonder problemen doorstond ze de lastige golfslag, om daarna aan de 180 kilometer fietsen te beginnen. Ook daar bleek ze goed mee te kunnen in een groepje met Mariska Postma, die uiteindelijk vierde overall zou worden. Om te voorkomen dat ze be straft zou worden voor stayeren bleef Gerards een meter of vijf achter de groep hangen. Bij het nemen van een bocht schoof de groep wat in elkaar en kreeg Ge rards een stop-and-go-penalty: stoppen, fiets optillen en weer vertrekken. Als gevolg daarvan verloor ze het contact met de groep. Gerards: „Ik was behoor lijke kwaad op de jury, probeer ik niet te stayeren en krijg ik toch nog straf." Op de afsluitende marathon kreeg Gerards na zes kilometer knieproblemen, „Ik heb toen zuiver op karakter de wedstrijd uitgelopen, want ik had ver schrikkelijk veel pijn." Die pijn was een dag later nog niet ver dwenen. „Ik kan nauwelijks meer lopen en koel mijn knieën met ijs, maar ik ben ontzettend tevreden met mijn negende plaats. Ik ben in ieder geval de enige van de familie die het ge haald heeft, want mijn vriend en mijn vader zijn uitgestapt." Onmogelijk Na zijn tegenvallende prestatie in Embrun wilde Floris-Jan Koole zich vijftien dag later re vancheren. Een onmogelijke opgave, zou later blijken. „Door de golfslag zwom ik voor geen meter en liep ik al een achter stand van drie minuten op", ver telde hij. Na een slechte wissel werd hij ook nog opgehouden door de jury, die zijn startnum- mer eerst goed op de rug wilde zien. Het fietsen ging evenmin naar wens. „Mijn been begon pijn te doen en de energie was kennelijk niet voldoende aan gevuld. Na 130 kilometer fiet sen vond ik het wel genoeg. Zijn schoonvader Adri Gerards gaf eveneens op na 150 kilome ter fietsen. Ook hij stond vijftien dagen geleden aan de start in Embrun, waar hij tien kilome ter voor het einde moest opge ven. Na 100 meter zwemmen kwam Gerards al in de proble men toen zijn zwembrilletje werd afgeslagen. Hij legde het zwemmen af in 1 uur en 8 minu ten. Bij het fietsen ging hij veel te hard van start. Zijn gemiddel de zakte van bijna 36 kilometer tot krap 30 kilometer per uur, waardoor zijn dochter Edith hem zelfs voorbij ging. „Hoi pa, ik ben er weer", riep ze vrolijk. Edith Gerards ging door, Adri Gerards hield het. voor gezien. „Het is jammer want ik had graag een keer een hele triatlon uitgedaan. Maar voorlopig zit dat er niet in. Het kost me te veel tijd aan voorbereiding." Paul Poland uit Souburg pres teerde in zijn derde hele triatlon voortreffelijk. Met zijn eindtijd van 11 uur en 22 minuten haalde hij bijna veertig minuten van zijn persoonlijk record af. Bij het zwemmen kwam hij nog even in de problemen door hy perventilatie. Na 1 uur en 12 mi nuten kwam hij aan land. On danks de regen en de kou perste hij er op de fiets een gemiddelde van 32 kilometer per uur uit, om daarna een prima marathon te lopen. „Ik wilde niet wandelen en dat is gelukt", zei Poland. Sjaak Sinke (58) uit Koudeker- ke volbracht zijn zevende hele triatlon. Hij stond voor de ne gende keer in Almere aan de start. Het zwemmen was met 1 uur en 18 minuten slechts twee minuten boven zijn beste tijd. De 180 kilometer fietsen ging naar behoren, totdat na 150 ki lometer een onwillige knie er voor zorgde dat hij een lichter verzet moest gaan trappen. Bij doorkomst in het stadion na 21 kilometer lopen lag hij nog ruim onder zijn persoonlijk record, maar in de tweede ronde ging het stukken minder. Met zijn tijd van 12 uur en 37 minuten bleef hij nog wel onder de tijd van vorig jaar. Zijn beste tijd van 12 uur en 16 minuten bleef echter ver buiten bereik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17