13 I I I I I I Kostelijke toost op Zeeuwse etappe Krampachtig optreden Oranje Bondscoach wacht een loodzware taak 14 15 15 15 17 22 24 Mogen wij fl. 250,- investeren in uw website? EURONET INTERNET Van Bon draagt zege in Profronde op aan Raas Puzzelwerk Van Gaal voorkomt blamage tegen Ieren Twee doden bij autorally ?ZC S por maandaag 4 september .000 Kapelle geeft visitekaartje af Hoek simpel langs Rijsoord Oostkapelle krijgt loon naar werken Kloetinge content met gelijkspel Cruson slaat op valreep toe Zesde zege op rij voor Ketelaars Van Bon wint in weer en wind Maakt het verschil Wie zijn website 'bij ons op internet plaatst, betaalt geen initiële kosten. Die betalen wij voor u. U betaalt dus slechts fl. 95,- per maand voor 50 MB webruimte, 15 e-mail adressen en onbeperkt internettoegang. Voor dat bedrag bent u verzekerd van een uitstekend bereikbare website. Rekent u maar uit, voor xo'n minimale investering kocht u nooit eerder zoveel betrouwbaarheid. EuroNet Hosting: alle ruimte op internet. www.euronet.nl/hosting tel. 0800-8110 doorSven Remijnsen GOES - Leon van Bon heeft zaterdag in Goes de veertigste In ternationale Delta Profronde gewonnen. De kampioen van Nederland had op de streep 33 seconden voorsprong op een groep achtervolgers, waarvan de Belg Nico Eeckhout de sprint won. Derde werd de Sloveen Andrej Ilauptman. Van Bon, die in juli van dit jaar de tweede Touretappe uit zijn carrière won, droeg zijn zege op aan Jan Raas, manager van de Rabobank-ploeg. Van Bon reed zeven seizoenen voor Raas, maar maakt de komende twee jaar deel uit van de Ameri kaanse Mercury-formatie. Robbie McEwen en Servais Kna- ven maakten in de Delta Profronde hun overstap naar de nieuwe fusieploeg Domo-Farm Frites bekend. De Zeeuwse semi-klassieker had vanaf de start in Middelburg last van het slechte weer. Onweer, hoosbuien en windvlagen, op Walcheren, Schouwen-Duiveland en Beveland, maakten de koers zeer zwaar. Van de 177 renners die van start gingen, haalden slechts 44 coureurs de finish. Leon van Bon gaat in Goes over de streep, foto Peter Nicolai door Gijsbert Spierenburg AMSTERDAM - Het hoge ambt, dat van bondscoach, is mooi, maar zwaar. Meteen bij z'n debuut heeft Louis van Gaal er varen hoe zwaar. Hij zou de in ternationals over de kwalifica tiewedstrijd tegen Ierland, waarover uiteraard van alles en nog wat is op te merken, het liefst onmiddellijk willen on derhouden zoals hij dat als clubcoach gewend was bij Ajax en Barcelona. Het is evenwel een grote onmogelijkheid. Zaterdagavond, na afloop van z'n première in de Arena, drukte Van Gaal z'n spelers de hand. Pas over een maand ziet hij ze terug, en hopelijk allen in bla kende gezondheid. ,,Ik ben ze een maand kwijt. En dat is een probleem." Er worden van de nieuwe bondscoach veel con cessies gevraagd. De specifieke werkwijze die hem als club- coach zoveel titels bracht, werkt niet binnen z'n huidige functie. De opvolger van Frank Rijk aard wil met Oranje in 2002 in Azië wereldkampioen worden. Hem wacht een zware taak. Zo veel zal de coach inmiddels wel duidelijk zijn geworden. In dringende training en coaching is, voor een belangrijk deel, praktisch onuitvoerbaar. Er is nog een andere handicap: de volstrekte afhankelijkheid van de medewerking van de clubs en de spelers. Talrijke blessures teisterden de voorbereiding van Oranje op de eerste belangrijke wedstrijd van het seizoen. Niet minder dan negen spelers bleken om uiteenlopende redenen niet be schikbaar. In tenminste twee gevallen (Overmars en Van Bommel) was er een onverwacht verbod van de club. Niet alleen het voorbereidende trainings kamp ging over hobbels, zater dagavond was het niet veel anders. Tijdens het duel meld den zich nog eens vier patiënten. Opvallend is, zo vroeg m het sei zoen, het grote aantal spierbles sures (Zenden, Stam, Reiziger, Konterman, Bouma). Ook hier kan de bondscoach weinig uit richten. Het bewaken van de ge zondheid (de arbeids- en rust- verhoudmg) is voornamelijk een zaak van de clubs. Voor de bondscoach en het Ne derlands elftal kwam het eerste WK-kwalificatieduel gewoon te vroeg. Daarover hoeft niet al te geheimzinnig te worden ge- daan. Er was geen ritme en geen vorm. Onverantwoord groot was bovendien het aantal afzeg gingen. De povere vertoning van zaterdagavond schiep wel meteen duidelijkheid: als de beste spelers ontbreken, res teert een matige nationale ploeg. Nederland is Frankrijk niet. Zwakste pionnen Konterman, Witschge en Bou ma waren in de Arena de zwaks te pionnen in een elftal dat de controle over de wedstrijd gro tendeels aan de Ieren moest la ten. Tegen alle beleidsvoorne mens in. Het was wat dat betreft de omgekeei'de wereld. Debu tant Bouma verdient kx-ediet, de twee anderen niet. Witschge heeft z'n beste tijd gehad en Kontei-man viel door de mand, genadeloos zelfs. Er waren ook meevallers: Talan en Bruggink, de twee invallers die in de slot fase voor de ommekeer zorgden. In z'n eerste optreden als bonds coach heeft Van Gaal het maxi male verricht: een goed trai ningskamp in Hoenderloo en succesvolle wissels in Amster dam. Meer kan hij niet doen. De volgende keer zal hij z'n spelers zo mogelijk nog indringender op hun verantwoordelijkheden wijzen. Hij moet daarvoor al leen nog even wachten. GPD Advertentie De Tour in Terneuzen? Als ze betalen, mogen ze komen De bestuurder en co-bestuurder raakten gewond. Het ongeluk gebeurde tweehonderd meter na de start toen de bestuurder de controle over zijn auto verloor en in het publiek belandde. De rally, meetellend voor het Zweeds kampioenschap, werd onmiddellijk beëindigd. SID Jeffrey Talan (rechts) duelleert met Ian Harte. foto Jerry Lampen/RTR door Frits Bakker MIDDELBURG - Het zeegat ziet er angstwekkend uit. De Dutch Pride, ingehuurd door het Zeeuwse comité om Tour baas Jean Marie Leblanc over de Westerschelde te vervoeren, baant zich die middag een weg door het woeste water. Het ge zelschap aan boord zoekt al snel de warmte van de luxueuze sa lon op. En Pieter Stoter steekt nog even het hoofd buiten de deur en bromt: „We krijgen slecht weer mannen." Zaterdagmiddag, kort na één uur. Het thuisfront klinkt ook al tamelijk somber. De Zeeuwse profronde is een kwartier later weggeschoten, vanwege de ver keerschaos op weg naar de startplaats, maar krijgt het daarna nog zwaarder voor de kiezen. Jean Marie Leblanc kijkt vanaf het water in de Sloe- haven naar een ploeterend pelo ton. „Mon ami", grijnst Don Burgers, troubleshooter te Mid delburg, „het is tijd voor een toost." De Tourbaas duikt naar binnen, schuifelt naar de bank en voegt zich bij twee oud-i-enners: Jan Janssen en Kees Bal. De Dutch Pride zet koers naar Terneuzen. Winnie, de gastvrouw op het motorjacht, serveert champag ne en kaviaar. Weer of geen weer: het moet een kostelijk uit stapje worden. Jean Marie Leblanc doet een dagje Zeeland. Hij schudt voor de start van de profronde de hand van Jo de Roo, ondex-houdt zich met Jan Janssen en Kees Bal, heeft een vluchtige ont moeting met de rondemiss en treft op het Middelbux-gse stad huis veel oude bekenden. Don Burgers is er één van. Hij kent Jean Marie Leblanc kijkt vanaf de Dutch Pride in de Sloehaven naar het voorbijrazende peloton in de Delta Profronde. Jan Janssen (links) en de Borselse burgemeester Mandos kijken mee. foto Ruben Oreel hem nog van de Tourstart in Den Bosch in 1996, toen Bux-gers er burgemeester was. De Zeeuwse lobby komt lang zaam op gang. De Tourbaas is op de dag van de Delta Profronde uitgenodigd om het potentiële traject van een etappe te inspec teren. De Westerscheldetunnel, beoogd om in 2003 te worden geopend, is het hoofddoel. Honderd jaar Pieter Stoter zegt op voorhand: „Vandaag gaan we meneer Le blanc veitellen dat we niet meer in zijn voor 2003. We moeten maar eerlijk zijn: de tunnel zal niet voor het einde van dat jaar opengaan." Dat komt goed uit, want die optie was al niet meer beschikbaar. De Tour start in 2 0 0 3in het honderdste j aar van de ronde, zo goed als zeker in Parijs. Jean Marie Leblanc heeft een Zeeuwse start in dat jaar eigenlijk nooit serieus ge nomen. „Monsieur Leblanc, le bienve- nue ici..." De krasse veteraan, gehuld in een verkleurd rood- wit-blauw shirt, de benen dik in het vet heeft gesmeerd, wil de Tourbaas op de Middelburgse markt even aanspreken, maar de tijd dringt. Kees Bal wijst het gezelschap de weg naar de Vip bus, daarna volgt een snelle rit naar de Sloehaven. „We worden aan de Wester scheldetunnel opgewacht door Ron Barbé", zegt Pieter Stoter na het inschepen. Dat is een ver rassend bericht. De Terneuzen- se burgemeester heeft zich al in een vroeg stadium uitgesproken tegen de Tourplannen voor Zee land. Het kan nog net dat ze vanaf zijn grondgebied de tunnel inrijden, meer bemoeienis wil hij er niet mee hebben. Pieter Stoter: „Toch weet ik ze ker dat Barbé overstag gaat. Hij heeft zelf op zijn vakantie dui zend kilometer gefietst en is nu ook een beetje wielergek." Twee uur later, in de ontvangsthal, bijt Barbé terug. „Dat heeft hij dan mooi verkeerd gezien, die Stoter. Ik heb zes dagen langs de Donau gefietst, dat klopt. Maar de Tour in Terneuzen? Ik heb ge zegd: als ze betalen, mogen ze komen." Hij zegt het met een dim lachje. Het zou de omgekeerde wereld zijn, want de Tour kost alleen maar geld. Don Burgers rekent tijdens de boottocht voor: „Wij hebben er met Den Bosch negen miljoen tegenaan gegooid. Dat is veel, heel veel, maar we had den op alle gebied het beste van het beste. Het probleem met sponsors zoeken is alleen: je hebt zo weinig te bieden. De Tour heeft zijn eigen sponsors. Ik heb zelf Heineken destijds gevraagd om 1,2 miljoen in de Tourstart bij ons te steken, maar ze mochten er nog geen vlag voor ophangen." Het Zeeuwse comité zet in elk geval veel lager in. „We moeten eerst maar eens zorgen dat we die Touretappe echt krijgen", vindt Stoter. „Zodra dat zeker is, maar dan zijn we waarschijn lijk twee jaar verder, gaan we werkelijk met geldschieters in de slag. Het enige dat we tot nu toe hebben gedaan is peilen naar de bereidheid. Dat ziet er goed uit." En de tunnel moet de trekker worden. Jean Marie Leblanc, in het gezelschap van twee gede puteerden, drie burgemeesters, twee voormalige wielercoryfee- en en de overige leden van het comité zag het zaterdag met ei gen ogen. Korte klim Jaap Hennekeij schetst het beeld van de doortocht: een af daling van 1400 meter, met zo'n tachtig meter hoogteverschil, een korte klim, een vlak mid denstuk en tenslotte de klim naar Bevelandse kant, met een stijgingspercentage van ruim vier procent. „We dalen hoe dan ook naar het laagste punt van de Tour." De beoogde rijtijd: tien tot twaalf minuten, in sneltrein- vaart of in wandeltempo. „Het is een prachtig bouw werk", zegt Leblanc, als hij de overtocht terug heeft gemaakt en de finish van de Zeeuwse profronde heeft bekeken. „Ik heb gezien dat het veilig genoeg is om er een peloton door te stu ren, alleen niet in volle vaart. De Tour is geen circus. Ik zeg niets toe, maar als we naar hier ko men, zal de tunnel bij de start van de etappe moeten liggen," En zal Ron Barbé, of zijn opvol ger, namens Temeuzen het ver lossende woord moeten spre ken. Slordig Van Gaal: „Alles staat of valt met agressiviteit en zorgvuldig heid in balbezit. Dat liet echt te wensen over. Normaal is balbe zit de kracht van het Neder- door Gijsbert Spierenburg AMSTERDAM - Oranje is nog geen delicatesse, ook nog niet onder Louis van Gaal. De nieu we bondscoach was allang blij dat in de eerste interland onder zijn leiding een blamage kon worden voorkomen. „Gelukkig hebben we nog een puntje ge haald." Op krampachtige wijze sloeg het Nederlands elftal zaterdag avond in de Amsterdam Arena de marsx-oute in die moet leiden naar de eindronde van het WK, over twee jaar in Azië. Meer dan een gelijkspel (2-2) zat er tegen Ierland niet in. Een invaller, Jeffrey Talan, en een verdediger, Giovanni van Bronckhorst, behoedden Oran je in het eex'ste kwalificatieduel uit groep 2 voor gezichtsvei'lies. De vurige aansporingen langs de kant misten hun uitwerking niet. Van Gaal: „Als gekken hebben we tegen Giovanni staan schreeuwen: ga nou, ga nou alsjeblieft naar voren. Nou, zo maakte hij die beslissende goal. Een beetje lucky, oké, maar het kwam wel omdat hij eindelijk vooruit voetbalde." Het hartstochtelijke coachwerk sorteerde uiteindelijk effect in een duel, waarin Oranje qua in zet en uitvoering aanvankelijk gi'ote tekortkomingen vertoon de. Niet Nederland, maar Ier land domineerde opmerkelijk genoeg de tegenstander. Tacti sche fouten lagen daaraan vol gens de bondscoach ten grond- slag. landse voetbal, vanavond niet. De Ieren konden de bal wel goed rondspelen, wij niet. We waren veelte slordig". In eerste instantie viel de verde digers, Frank de Boer en Kon terman, en centrale middenvel der Witschge een verwijt te maken. Van Gaal: „Op het mid denveld hadden we een manne tje meer, maar die drie konden daarvan niet profiteren. Ik moet zeggen, het kwam mede omdat het hele team slordig was in de passing. Zouden we daarin zorgvuldiger zijn geweest dan zouden bijvoorbeeld ook de twee buitenspelers beter tot hun recht zijn gekomen." In het eerste optreden na de af gang op Euro 2000 presenteerde Oranje zich in hetzelfde stadion als een tamelijk onevenwichtig en weinig kordaat geheel, dat regelrecht op een verloren avond leek af te stevenen. Van alle goede voornemens - contro- leren, domineren, flitsend aan- valsspel via de vleugels - kwam niets terecht, de geslaagde voor bereiding ten spijt. Kwaad Van Gaal: „In de rust heb ik me kwaad gemaakt. Logisch. Dat doe ik ook om de spelers te moti veren en agressiviteit op te wek ken. Dat gebeurt niet alleen bij het Nederlands elftal. Dat ge beurt ook bij FC Barcelona en Ajax. We zijn met tieneneenhal- ve speler goed teruggekomen en toen het eenmaal 2-2 was had ik het gevoel dat er zelfs nog een 3- 2-ovérwinning in zat." Aan de ontsnapping ging heel wat puzzelwerk van de bonds coach vooraf, Bijna geen speler stond in de spannende slotfase, als gevolg van blessures en tac tische aanpassingen, nog op z'n oorspi'onkelijke plaats. Vooral CocuBosvelt en Ronald de Boer werden op hun veelzijdigheid aangesproken. Debutant Bou ma moest blijven, ondanks een blessure, omdat het aantal wis selspelers al was gebruikt. Het meeste effect, zei Van Gaal naderhand, sorteerde de in breng van Talan xn de 65e mi nuut onmiddellijk na de twee de Ierse treffer van McAteer (0-2). Talan was de laatste van de drie invallers waartoe de bondscoach z'n toevlucht moest nemen. Talan meldde zich voor Konterman (hamstringbles- sure). Eerder had Seedorf al Reiziger vervangen, ook wegens spierletsel. Bruggink, die debu teerde, maakte z'n opwachting voor Witschge. De teruggehaalde Ajacied be antwoordde niet aan de ver- wachtingen. Van Gaal: „Op het middenveld werd Witschge weggelopen. De inbreng van Bruggink en Talan maakte een groot verschil, mede omdat de opbouw vanuit de verdediging via Cocu ineens makkelij kei- verliep, Een verklaring voor het collec tieve falen, niet alleen in de eer ste helft, ook in de eerste fase na rust, kon de bondscoach niet on middellijk geven. „Er zijn drie mogelijkheden: of de weerstand van de Ieren, of de vorm van de dag, of de druk. Maar dat moe ten we nog analyseren." pag 21Van Bronckhorst redder in nood SANDVIKEN - Bij een rally in de buurt van het Zweedse Sand- viken zijn twee toeschouwers om het leven gekomen toen een auto van het circuit schoof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13