Eén Cadzand heeft de toekomst PZC zeeland donderdag 31 augustus 2000 z 14 Tunnelbouw tekent het landschap Leefsfeer Hulster Moerschanswijk beter SSSEÏSS Architect Antheunis Scheepvaartmusea hopen op Eurogeld VOLVO V40 PHASE II CAI TERNEUZEN B V. wil duidelijkheid over Terneuzense Markt Wethouder betuigt spijt in kwestie slijterij Festival Oude Stijl Jazz in Breskens Ondernemersvereniging wil kansen creëren door scheiding op te heffen Westdorpe verlangt spoed bij oppeppen dorpskern Gehandicapten eisen betere service Taxicom van uitgaan dat dat definitief *1 1 1 1 1 *1 door Jean-Lou de Gucht HULST - Het leefklimaat in de Moerschanswijk in Hulst is de laatste maanden aanzienlijk verbeterd. Dat werd woensdag avond gesteld op een vergade ring van de wijkraad Langs de Linie waar de Moerschans toe behoort. De wijk Moerschans kwam inde zomer van 1999 in het nieuws door overlast van hangjongeren en de commotie die dat teweeg bracht onder buurtbewoners. Vorig jaar september kwam het bij een bewonersavond in het stadhuis van Hulst bijkans tot door Barend Pelgrim CADZAND - De stedebouw- kundige herinrichting en recre atieve ontwikkeling aan de kust moeten evenwichtig verdeeld worden tussen de dorpen Cad- zand-Bad en Cadzand-Dorp. De nieuwe voorzitter van de On dernemers Vereniging Cadzand (OVC), A. de Vries, constateert dat de plannen van stedebouw- kundige Bhalotra op termijn ingrijpende gevolgen zullen hebben voor de ruimtelijke or dening van het tussen de beide kernen gelegen gebied. Het bestuur van de onderne mersvereniging is echter van mening dat met alleen de kust, maar ook Cadzand-Dorp moet profiteren van het herinrich tingsproces in en rond de bad plaats. Voorzitter De Vries werd in het voorjaar van dit jaar gepolst door enkele lokale ondernemers om voorzitter te worden van de ingedutte ondernemersclub. Het driekoppige bestuur wordt gecompleteerd door registerac countant F. de Reu (secretaris) en J. Flemm (penningmeester). Het in mei aangetreden bestuur heeft zich verrassend genoeg niet als eerste doel gesteld om te gaan praten over de ideeën van de stedebouwkundige Bhalotra, maar om de oude tegenstellin gen tussen Cadzand-Dorp en - Bad uit de wereld te helpenNiet alleen is niemand gebaat bij on derlinge rivaliteit, animositeit en achterklap, eendrachtig op treden zal zelfs hard nodig zijn om een stem te kunnen vormen door Frank Gijsel OOSTBURG - Wethouder R. Leentfaar van de gemeente Oostburg heeft excuus gemaakt voor uitlatingen over P. de Boe- vere van slijterij De Vuurtoren in Breskens naar aanleiding van haar aanvraag om wijziging van de kermisopstelling aan het Oranjeplein. Door die omstre den opstelling lijdt De Boevere gedurende de kermisweek fi nanciële schade. In een eerder stadium had de wethouder aangegeven dat ambtelijke onwil de oorzaak was van de weigering om de op stelling van de attracties te wij zigen. De Boevere maakte woensdag tij dens de commissie vergadering openbare werken, onderwijs en welzijn tijdens de inspraakronde van de gelegen heid gebruik om nogmaals haar ongenoegen te uiten over de houding van de gemeente Oost burg in deze slepende kwestie. Volgens de exploitante bestaat er bij de gemeente alleen maar onwil. In april 1998 werd al schriftelijk aandacht gevraagd voor deze materie. Een officieel antwoord heeft ze tot nu toe niet gekregen. De commissieleden waren in meerderheid van me ning dat de afwikkeling geen schoonheidsprijs verdiende. J. Provoost (WD) was nog het felst in zijn bewoordingen. „Je haren rijzen te berge als je dit hoort. Het is een kwalijke gang van zaken. Dit probleem had al lang de wereld uit moeten zijn. R. Hamelijnck (PvdA) viel zijn collega bij door te stellen dat de wethouder zich niet moest ver schuilen achter de ambtelijke onwil. Wethouder Leentfaar be loofde volgende week het pro bleem met de verantwoordelij ke ambtenaar nogmaals te bezien. E. de Lozanne-Groosman vroeg nogmaals aandacht voor gele den schade aan haar pand van wege de slechte staat van de weg aan de Markt te IJzendijke. Vol gens de gemeente zijn de klach ten terecht. Een passende oplos sing werd niet aangedragen. Wethouder Leentfaar deelde aan het begin van de vergade ring mee dat de watertoren van Oostburg niet zal worden aan gemerkt als rijksmonument. De Rijksdienst voor Monumenten zorg heeft het markante bouw werk niet op de monumenten lijst geplaatst. een volksoproer. De mensen pikten het niet langer en eisten maatregelen van de gemeente. Burgemeester A. Kessen beloof de dat er meer politie ingezet zou worden, die bovendien een lik-op-stukbeleid zou voeren „De zomer van 2000 is een stuk rustiger verlopen dan die van vorig jaar", constateerde de wijkagent nu. Volgens hem is dat mede te danken aan het lik- op-stukbeleid van de politie. Bovendien heeft een gedeelte van de groep jongeren die vorig in de discussie over de vernieu wingsplannen voor Cadzand, meent De Vries. Met de aanstelling van nieuwe voorman komt de OVC goed be slagen ten ijs, want als voorma lig secretaris-directeur van het Samenwerkingsverband Mid den-Brabant, ex-fractievoor- zitter VVD en ex-wethouder van de gemeente Goirle heeft De Vries zowel grondige ambtelijke als bestuurlijke ervaring. De in die functies opgedane kennis en inzichten kunnen wel eens goed van pas gaan komen in de dis cussie over het Cadzand van de toekomst. Voorproefje Een voorproefje op de onderne mersvereniging-nieuwe stijl hebben burgemeester en wet houders van de gemeente Oost burg al gehad, want op een on langs gehouden bijeenkomst met het college formuleerde het kersverse VOC-bestuur onge zouten kritiek op het gemeente lijke rapport Stedelijke Vernieuwing. De Vries: „Als vereniging vinden wij dat Cad zand daar allerbelabberdst uit komt. Hoe is het voor onze inwoners te rijmen dat het ge meente bestuur wel ruimte biedt voor de bouw van tiental len vakantiebungalows, maar je de eigen bevolking een kans op nieuwbouw onthoudt?" Toenadering Wat betreft de herinrichting van Cadzand, zoals voorgesteld door Bhalotra, staan de twee kernen voor een behoorlijke uit daging, zo stelt de voorzitter. door Barend Pelgrim BLANKENBERGE - De Eure- gio Scheldcmond kan voor de periode 2000-2006 rekenen op een subsidiepot van ruim 43 miljoen gulden. Dat maakte Vlaams minister R. Landuyt (toerisme) gisteren bekend in kustplaats Blankenberge bij de ondertekening van het eerste convenant waarmee een gooi wordt gedaan naar gelden uit dit Interreg III-programina. Het scheepvaartmuseum van Baasrode, de museumhaven van Zienkzee en de stad Blanken- berge onderschreven woens dagochtend een overeenkomst voor grensoverschrijdende sa- jaar voor overlast zorgde werk gevonden. Een aantal anderen hebben hun heil ergens anders gezocht. De meldingen die de afgelopen maanden bij de politie zijn bin nengekomen, betreffen geluids overlast en burenruzies en die komen volgens de politie vrij wel in iedere wijk voor. De aan wezige bewoners op de vergade ring in het stadhuis van Hulst konden zich wel vinden in deze constatering, hoewel enkelen een kanttekening plaatsten en „Op de één of andere manier zullen Cadzand-Bad en -Dorp fysiek naar elkaar toegroeien omdat de mogelijkheden in stelden dat er af en toe toch nog wel incidenten zijn zoals vorig jaar. De overlast van scholieren van het Reynaertcollege baart een aantal leden van de wijkraad zorgen. Enkele weken geleden is het nieuwe schooljaar begon nen en dat betekent dat buurt bewoners voor het eerst te ma ken hebben met de school die onlangs is verhuisd van de Ti- voliweg naar de Zoutestraat Volgens de wijkagent leidt het gedrag van scholieren nogal ruimtelijke zin in dat tussenlig gend gebied liggen. Er zal hier en daar behoorlijk wat gevraagd worden van de onder eens tot ongewenste situaties op de openbare weg. Een suggestie van buurtbewoners om een tweede ingang van de school in de Zandstraat te maken werd door wethouder R Weemaesvan tafel geveegd. „In de Zandstraat komt een busplein en het is ze ker niet de bedoeling om daar een verkeersplein als in de Zou testraat aan te leggen." Met en kele correcties in de Zoutestraat moet volgens hem daar de situa tie wel te verbeteren zijn. Met de wens van de wijkraad om nemers, maar als iedereen over tuigd is dat er iets moet gebeu ren - en dat is men - dan móet er ook iets kunnen. Ik vind niet dat vorming een rol: de Euregio Scheldemond mag zich verheu gen in steeds meer aanmeldin gen door organisaties en instel lingen. Wat dat betreft noemt Van Zwieten het een verheugende ontwikkeling dat Landuyt als Vlaams minister persoonlijk naar Blankenberge is getogen voor de ondertekening van het tripartiet Vlaams-Zeeuws initi atief. „Bovendien: wanneer de Museumhaven van Zierikzee participeert in zo'n project en er komt een minister, dan probeer je daarmee je voordeel te doen." Het project van Zierikzee, Blan kenberge en Baasrode heeft vol gens Van Zwieten zeker kans van slagen. een buurthuis te bouwen in de Moerschans komt het volgens Weemaes wel goed. „Je kunt er van uitgaan dat dat definitief is." Hij nam daarmee alvast een voorschot op de gemeente raadsvergadering van van avond waar het voorstel van B en W ter sprake komt. Het wordt een tijdelijk onderkomen voor tien jaar. Weemaes voegde er aan toe dat een dergelijke voor ziening alleen in de Moerschans komt. „Er moet met een buurt huis in de Moerschans meer so ciale cohesie gecreëerd worden zodat we over vijf jaar niet tegen dezelfde problemen van vorig jaar aanlopen." alles richting kust gefocust moet zijn, want ook in het Dorp moet in de toekomst wat te bie den zijn." BRESKENS - The original Quayspitters Jazz Band' uit Breskens speelt morgen tussen 21.00 en 01.00 uur in 'De Heeren van Amstel' in Breskens. Het optreden gaat vooraf aan het ze vende Oude Stijl Jazz Festival. Zaterdag 2 september begint het festival pas echt. Van 14.00 tot 18.00 uur is er een streetpa- rade. Drie dixiebands trekken dan door het vissersdorp. In de restaurants aan het Spuiplein 5 spelen tussen 21.00 en 01.00 uur jazzbands uit Hol land en Brabant. Voor de echte liefhebbers die er nooit genoeg van krijgen: op za terdag 18 november is de vol gendejazzavond in Breskens. door Joost Bosman TERNEUZEN - De Axelse ar chitect Rigobert Antheunis heeft een boze brief geschreven aan het Terneuzense college van burgemeester en wethouders. De architect is verbolgen over het feit dat nog steeds niet dui delijk is wie nu de Markt in Ter- neuzen mag aankleden. Eind juli bleek dat de gemeente de opdracht voor de Markt per abuis aan zowel Antheunis als de Hilversumse architect Koen van Velsen had verstrekt. Laatstgenoemde is de ontwer per van de Markt. De gemeente verklaarde dat er na de vakantie met beide architecten naar een oplossing van het probleem zou worden gezocht. „Maar sinds juli hult de gemeente zich in stil zwijgen. Al in augustus zouden we de zaak bespreken, was me door de gemeente toegezegd. Daarom heb ik het college an derhalve week geleden een brief gestuurd. Ik wil binnen twee of drie weken antwoord." Antheunis vindt dat zijn repu tatie is geschaad door de fout van de gemeente. „De boom bakken die nu tijdelijk op de Markt staan zijn verschrikke lijk, en ik wordt daarop aange keken. Bovendien heb ik door Lilian Dominicus WESTDORPE - Het gemeente bestuur van Sas van Gent moet haast maken met het opknap pen van de kern Westdorpe. Tot die conclusie kwamen de circa dertig aanwezigen op de bijeen komst, die de dorpsraad West dorpe woensdagavond hield naar aanleiding van het besluit van de drie Kanaalzone-ge- meenten Terneuzen, Sas van Gent en Axel om tot een vrijwil lige herindeling over te gaan. Vertegenwoordigers van de po litieke partijen uit de gemeente raad, die door de dorpsraad ge vraagd waren tekst en uitleg te geven over dit besluit, waar schuwden voor een jarenlange impasse in de beleidsvorming door Manon Kotvis OOSTBURG - De Stichting Werkgroep West Zeeuwsch- Vlaanderen Gehandicaptenbe leid eist dat het bestuur van het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer Zeeuws-Vlaanderen (CVV) maatregelen treft om het vraagafhankelijk vervoer (Taxicom) te verbeteren. Het CVV, een openbaar ver voerssysteem waarvan iedereen tegen een geringe vergoeding gebruik kan maken, werd per 1 juli ingesteld. Gehandicapten hebben recht op extra korting. Bij Taxicom (het voormalige Regie bv) zijn 22 lokale taxibe drijven aangesloten. Sinds het begin van het collectief vervoer destijds een opdracht in Korea laten schieten om de Markt van Terneuzen te kunnen doen." Antheunis is ook bang dat de continuïteit van het project ge vaar loopt. „Deze situatie is I voor geen van de partijen goed." Over de kritiek die zijn collega Van Velsen had op zijn plannen j (de verplaatsbare boombakken noemde de Gooise architect 'waardeloos' en de muziekkiosk moest in zijn ogen weg te halen zijn als hij niet wordt gebruikt) is Antheunis furieus. „Ik vind het niet professioneel en niet collegiaal. Bovendien is zijn kritiek niet relevant. Van Velsen reageert zonder de achtergrond van mijn plan te kennen. En dat zal ik hem zeggen ook, wanneer we om de tafel gaan zitten", foe tert de Axelaar. Uitweg Wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) ver klaart dat er vorige week in het collegeberaad een besluit is ge nomen over een mogelijke uit weg van de netelige situatie. Die zal aan de beide architecten worden voorgelegd. De wethou der, die niet inhoudelijk op het voorstel wil ingaan, denkt dat er over twee of drie weken een ge sprek met Antheunis en Van Vel sen volgt. van de herindelingsgemeenten. „Na 1 januari 2001 staan we on der curatele van de provincie", legde CDA-fractievoorzitter R. Bruggeman uit. „De provin- I cie houdt vanaf die datum pre ventief toezicht op het beleid en de uitgaven. Dit om te voorko men dat gemeenten de pot ver teren voordat de herindeling I een feit is. Dat betekent, dat in de gemeentebegroting geen sig nificante veranderingen meer mogen voorkomen. Dus niet in eens een voorstel voor een ijs baan, als daar nooit plannen voor zijn geweest." De Sasse raadsleden zegden toe zich in te willen zetten voor een opknapbeurt van de dorpskern. Vooral de losliggende bestra ting is voor vele Westdorpena- ren een doorn in het oog. kwamen er bij zowel gemeenten als Taxicom zelf geregeld klach ten binnen, voornamelijk over de slechte bereikbaarheid van het bedrijf. Ook werd gemeld dat mensen vaak erg lang moes ten wachten. In een brief aan het algemeen bestuur van het samenwer kingsverband pleit de Werk groep Gehandicaptenbeleid I (SWWG) voor aanpak van de problemen. De werkgroep wil dat er een controle op het ver voer en de bijbehorende sanc tiemogelijkheden komen en dat klachten door gemeenten of door een onafhankelijke instel ling worden geregistreerd. Ver- I der moet de voorlichting aan de passagiers verbeterd worden, vindt de Stichting. M L Het wegenstelsel dat naar de Westerscheldetunnel toe moet leiden, krijgt gaandeweg vorm. De aanleg ervan verloopt, dankzij de snelle aanvoer van zand, voorspoedig. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - De toerit tot de Wester scheldetunnel tekent zich steeds duidelij ker af in het landschap. Graafmachines hebben de weg tot aan de Hoekseweg tussen Terneuzen en Hoek uitgegraven en nu ba nen ze zich ook een weg naar de Oude Wes- tenrijkpoiderstraat. Daarna steken ze door naar de Binnendijk om uit te komen op de N61, de verbinding tussen de brug van Sluiskil en Hoek. De aanleg van het laatste stuk laat nog even op zich wachten omdat de onderhandelaars van de NV Westerscheldetunnel er uiteinde- lijk toch niet in zijn geslaagd overeenstem ming te bereiken met twee grondeigenaren. De al eerder in gang gezette onteigenings procedure moet wat dat betreft uitkomst bieden. In de tweede week van september wordt een nu al aangelegde omleiding rond de Hoek seweg in gebruik genomen om er de aanleg van een viaduct voor de tunnelweg mogelijk te maken. Tegen dat viaduct is overigens protest aangetekend van een aantal Hoeke- naren, die geluidsoverlast verwachten van het voorbij razende verkeer. Ook de fietsers langs de Hoekseweg worden omgeleid via een nieuw aangelegd fietspad over de Mo lendijk Vanaf volgende week beginnen de wegen bouwers met het uitgraven van het traject tot aan de Binnendijk. Het inrijden van zand, aangevoerd per schip via de trans portbanden aan de westelijke buitenhaven, verloopt veel vlotter dan was verwacht. De dumpers vervoeren dagelijks veel grotere hoeveelheden dan was aangenomen en ne men daarmee een voorsprong van ettelijke maanden op het voorziene schema. Deze en volgende week ligt de zandaanvoer overi gens even stil; de dumpers worden dan inge zet bij de aanleg van de noordelijke toerit bij Ellewoutsdijk Ook de zogenaamde 'keerlus' bij het buurt schap De Knol is gereed. Die lus was nodig omdat de doorgaande weg naar het gesloop te Boerengat is afgesloten met het oog op de bouw van de hangtrogbrug voor de Dow- spoorlijn Er is wel een perceelontsluitingsweg voor in de plaats gekomen Eind september wordt begonnen met de bouw van de spoorbrug. Eind oktober wordt de rails verlegd. menwerking op het gebied van historische scheepsbouw en - vaart. Op welke manier de Eure gio Scheldemond, bestaande uit de provincies West- en Oost- Vlaanderen en de provincie Zeeland, de miljoenen van In terreg III gaat verdelen, moet in de loop van dit jaar duidelijk worden. Volgens gedeputeerde J. van Zwieten (recreatie en toe risme) komt daarna pas aan de orde op welk bedrag de Stich ting Museum Zierikzee kan re kenen. Hoewel in de derde In- terreg-subsidieronde dubbel zoveel geld te vergeven is als in Interreg II, maant de gedepu teerde tot voorzichtigheid om dat Interreg II een looptijd van slechts vier jaar had en de subsi dieverstrekking nu over zes jaar uitgesmeerd moet worden. Ook is veel afhankelijk van het aan tal aanvragen dat er bij Euregio zal binnenkomen. Verder speelt de bekendheid van de lucratieve grensoverschrijdende project- De Volvo S40 en V40 bleken al vele malen veruit de veiligste in hun klasse Toch zet de Phase II weer een aantal beslissende stappen vooruit' We noemen de anti-whiplash stoelen, inflata ble curtains, dual stage airbags en ISOFIX bevestigingssysteem voor optimale kinderveiligheid Dat alles standaard, uiteraard De Volvo S40 en V40 Phase II compleet refreshed En u compleet verrast' www.volvocars.nl VOLVO V40 VANAF 22 650. 49 483.66 CONSUMENTENPRIJS INCL. BTW LEASETARIEF VOLVO V40 VI OP BASIS VAN FULL OPERATIONAL LEASE 60 MAANDEN, 20 000 KM P/JAAR EXCL BTW. EXCL BRANDSTOF BI TUDENS KANTOORUREN NAAR VOLVO LEASE (0345) 88 87 80, OF KOM BU ONS LANGS I CAPPENDIJK AUTO'S Mr F.J. Haarmanweg 49 - 4538 AN Terneuzen - tel. 0115-697455 Als het aan A. de Vries ligt, kijkt Cadzand-Bad bij toekomstige uitbreidingen minder naar de kust en meer naar Cadzand-Dorp. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 56